جاهای دیدنی فریدونکنار

با جاهای دیدنی فریدونکنار جایی میان ساحل و جنگل انبوه

از جاذبه‌های گردشگری فریدونکنار چه می‌دانید؟

یکی از تفریحات من در بهار و تابستان، سفر به شمال است؛ یعنی درست وقتی که تهران گرم است و نمی‌توانم زیاد بیرون از خانه باشم، جنگل و ساحل شمال بهترین انتخاب برای سفری کوتاه در خنکای طبیعی هواست. همه اسم فریدونکنار را شنیده‌ایم اما آیا می‌دانید فریدونکنار کجاست و بهترین زمان سفر به فریدونکنار کی است؟ در این مطلب می‌گویم. این شهرستان زیبا با آن جنگل‌ها و ساحل زیبایش یکی از بهترین خاطرات سفر من است. امروز می‌خواهم داستان یکی از سفرهایم به بابلسر را برای شما تعریف کنم. از جاهای دیدنی فریدونکنار می‌گویم و عکس جاذبه های فریدونکنار را برایتان می‌گذارم.

پس در این مقاله از مجله گردشگری علی بابا با هم به استان مازندران می‌رویم تا یکی از زیباترین شهرهای بابلسر یعنی فریدونکنار را با هم ببینیم.

چه جاهای تفریحی در فریدونکنار وجود دارد؟
از جمله جاهای تفریحی در فریدونکنار می‌توان به باغ پرندگان، پارک ساحلی لاله و ساحل فریدونکنار اشاره کرد.
برای خرید در فریدونکنار چه بازارهایی وجود دارد؟
برای خرید در فریدونکنار می‌توانید به بازار ماهی‌فروشان و شنبه بازار بروید. اگر قصد خرید لباس دارید مرکز خرید پرشیا و اکسین بهترین انتخاب خواهند بود.
جاذبه های طبیعی فریدونکنار کجاست؟
روستای ازباران، شهرک خزرشهر و بندرگاه فریدونکنار از جاذبه‌های طبیعی فریدونکنار هستند.

تاریخچه و دلیل نامگذاری فریدونکنار

فریدونکنار تا قبل از سال ۱۳۲۰ با نام روستای «فری کنار» شناخته می‌شد. از سال ۱۳۲۰ تا ۱۳۷۰ و در تقسیمات سیاسی کشور به دهستانی در شهرستان بابل تبدیل شد. فریدونکنار در دهه ۱۳۷۰ به بخشداری و بعد از آن در سال ۱۳۸۶ به شهرستان تبدیل شد.

جاهای دیدنی فریدونکنار

عکس از: سایت Virgool

آب و هوای فریدونکنار فوق‌العاده‌ای است و به دلیل بارندگی‌‌های فصلی زیاد، زمینی با خاک حاصلخیز که برای کشت برنج و حبوبات مناسب است و همین‌طور آبگیر و آب‌بندهای زیاد شهرستان مناسبی برای کشت انواع محصولات کشاورزی است. به دلیل آب‌وهوای معتدل خزری، این شهرستان یکی از بهترین زیستگاه‌های پرندگان مهاجر خصوصا درنای سیبری است. ارتفاع متوسط شهرستان فریدونکنار از سطح دریا، -۱۳ متر است و متوسط حداکثر دمای هوا در آن +۲۱.۵ و متوسط حداقلی دما در آن +۱۳.۷ است.

فریدونکنار در قدیم با نام فری‌کنار شناخته می‌شد در حال حاضر دارای ۲ بخش مرکزی و دهفری است. بعضی از محلی‌ها معتقدند که چون «فریدون جم» یکی از نبیره‌های جمشید این منطقه را پیدا کرده به آن فری‌کنار گفته می‌شود. البته بعضی دیگر می‌گویند که پادشاهان کیانی که فریدون نام داشت، روزی سوار بر کشتی تصمیم گرفت بنایی محکم در کنار ساحل این منطقه بسازد و به همین دلیل هم به اینجا فری‌کنار گفته می‌شود.

دیدنی های فریدونکنار

عکس از: سایت Irna

روایت دیگری هم وجود دارد که می‌گوید فریدون که بر علیه ظلم ضحاک برخواسته و او را به مبارزه دعوت کرده بود و یکی از از اساطیر ایران است، مرزهای جنوبی ساحل خزر را به سلطه خود در آورده و در نتیجه از آن زمان به این منطقه فریدونکنار می‌گویند.

جاذبه های طبیعی فریدونکنار

شهرستان فریدونکنار جاذبه‌های طبیعی زیادی دارد که در بخش‌های مختلف این شهر پراکنده شده‌اند. اگر قصد سفر به فریدونکنار را دارید لازم است از قبل با این جاذبه‌ها و لوکیشن آن‌ها آشنا شوید تا سفری دلچسب داشته باشید و بتوانید اکثر جاهای دیدنی فریدونکنار را ببینید. در ادامه بعضی از دیدنی های طبیعی فریدونکنار را به شما معرفی می‌کنم تا بیشتر برای سفر آماده شوید.

جاذبه های طبیعی فریدونکنار

عکس از: سایت Irna

روستای ازباران

روستای ازباران یکی از روستاهای قدیمی و سرسبز شهرستان فریدونکنار است که می‌توان آن را به‌عنوان یکی از زیباترین و سرسبزترین روستاهای فریدونکنار معرفی کرد. روستای ازباران در فاصله ۵ کیلومتری از فریدونکنار قرار گرفته است. این روستا ۶ آب‌بندان دارد که آن را بازسازی کرده‌اند.

روستای ازباران

عکس از: سایت Dana

شغل اهالی روستای ازباران کشاورزی، صیادی و شکار پرندگان مهاجر است. مردمان این روستا خیلی از گردشگران استقبال می‌کنند و مطمئنم اوقات خوشی را در این روستا خواهید داشت. روستای ازباران یکی از آن روستاهای سرسبز و زیبایی است که پُر از شالیزارهای برنج است. البته این روستا زمین‌های چای هم دارد پس اگر دوست داشتید چای امساله را خریداری کنید، کارخانه‌های چای اطراف بهترین گزینه هستند.

برای اینکه به روستای ازباران بروید باید به سمت غرب شهر فریدونکنار حرکت کنید. اول وارد خیابان پاسداران شده و از آنجا وارد مسیر بلوار بسیج می‌شوید. وقتی به رایانه نیکان رسیدید کمی جلوتر بروید تا به دو راهی برسید، به سمت راست بروید و از جاده آمل به فریدونکنار به سمت بنه برانید تا به روستای ازباران برسید.

روستای ازباران روی گوگل مپ

بندرگاه فریدونکنار

یکی از معروف‌ترین جاهای دیدنی فریدونکنار، بندرگاه این شهر است. ساخت این بندرگاه در لایحه‌ای در سال ۱۲۶۹ تصویب و در سال ۱۳۷۴ عملیات ساخت آن شروع شد. موج‌شکن‌ها و اسکله‌های این بندرگاه در سال ۱۳۸۱ ساخته شدند و به این ترتیب این منطقه تکمیل شد. بندرگاه فریدونکنار علاوه‌بر اینکه یکی از جاهای دیدنی فریدونکنار است یکی از مهم‌ترین منابع اقتصادی این شهر هم هست.

بندرگاه فریدونکنار

عکس از: سایت Mehrnews

فریدونکنار به دلیل قرارگیری در کنار دریا دارای امتیازات بندرگاهی بوده و مرکز تبادلات تجاری است. بندرگاه فریدونکنار در واقع مسیر آبی ایران با همسایگان شمالی و یکی از مناطق اصلی برای ماهیگیری است. به همین دلیل هم این بندرگاه از رونق بالایی برخوردار است.

این بندرگاه یکی از قدیمی‌ترین جاذبه‌ها و جاهای دیدنی فریدونکنار است که خیلی از گردشگران بازدید از آن را اول فهرست دیدنی‌های این منطقه قرار داده‌اند.

بندرگاه زیبای فریدونکنار

عکس از: سایت Farsnews

بندرگاه فریدونکنار روی گوگل مپ

شهرک ساحلی خزرشهر

شهرستان فریدونکنار شهرک‌های مختلفی دارد که یکی از معروف‌ترین آن‌ها شهرک ساحلی خزرشهر است. این شهرک که یکی از جاذبه های دیدنی و جاهای دیدنی فریدونکنار است در فاصله ۶ کیلومتری از فریدونکنار واقع شده و به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم می‌شود.

خزرشهر کجاست؟

عکس از: سایت Mazbus

گردشگران زیادی این شهرک را به‌عنوان مقصد گردشگری و یکی از جاهای دیدنی مازندران انتخاب می‌کنند. در فصل تابستان که فصل سفر به شهرهای شمالی کشور است، گردشگران زیادی این شهرک را برای اقامت و سفر انتخاب می‌کنند. همان‌طور که از نام این شهرک پیداست در نزدیکی دریای خزر قرار رفته و طبیعتی زیبا و بکر دارد.

لازم است بدانید که اگر می‌خواهید وارد شهرک ساحلی خزرشهر شوید باید کارت ورود خود را به بخش نگهبانی شهرک نشان دهید. بنابراین فقط کسانی می‌توانند وارد شهرک شوند که مالک یا میهمان هستند. ویلاهای این شهرک بسیار بزرگ، لوکس و گرانقیمت هستند. از جمله تفریحات شهرک می‌توان به امکان کرایه موتورهای چهارچرخ اشاره کرد. این شهرک در شهر بابلسر، ۶ کیلومتری بابلسر و در شهرستان فریدونکنار قرار دارد.

شهرک ساحلی خزرشهر روی گوگل مپ

روستای جزین

یکی از روستاهای زیبایی که در شهرستان فریدونکنار قرار گرفته، روستای جزین است. این روستا در بخش جنوب شرقی شهر واقع شده و با شهر حدود ۱۳ کیلومتر فاصله دارد. روستای جزین حدود ۶۰ هکتار پوشش جنگلی و سرسبز و حدود ۵۰ هکتار دریاچه دارد. زیبایی وصف‌ناپذیری که فقط باید آن را دید تا متوجه شد چطور جنگل و دریاچه می‌توانند شگفتی بیافرینند.

روستاهای فریدونکنار

عکس از: سایت Delgarm

در جنگل‌ این روستا امکانات رفاهی خصوصا سرویس بهداشتی برای طبیعت گردی ساخته شده تا بتوان در جنگل کمپ زد. خانه‌های این روستا پوششی سبز در دیوارها و سقف دارند که این منطقه را زیبا و دلفریب کرده است. تا چشم کار می‌کند سبزی و خرمی است و گل‌های وحشی همه جا روییده‌اند و همین موضوع حال شما را خوب‌تر از قبل خواهد کرد. پیشنهاد می‌کنم روی تپه بنشینید و از دیدن این منظره زیبا لذت ببرید.

روستای جزین روی گوگل مپ

تالاب بین‌المللی فریدونکنار

تالاب بین‌المللی یکی از جاهای دیدنی فریدونکنار است که در بخش جنوبی این شهرستان قرار دارد. وقتی هوا شروع به سرد شدن می‌کند، پرنده‌های مهاجر شروع می‌کنند به کوچ به این تالاب بزرگ. مساحت این تالاب ۵۴۰۰ هکتار است و چون در فصل سرما پرنده‌ها به این منطقه مهاجرت می‌کنند بنابراین بهترین زمان بازدید از این تالاب، زمستان خواهد بود.

از جمله پرنده‌های مهاجری که به این تالاب کوچ می‌کنند می‌توان به غاز وحشی، حواصیل، مرغ سقا، شاهین، پرلا، عقاب شاهی، مرغابی، قره غاز، باکلان و قو اشاره کرد. این تالاب در بخش جنوب شرقی شهرستان واقع شده و به دلیل وجود انواع پرندگان خصوصا یکی از گونه‌های نادر به نام «درنای سیبری» شهرت دارد.

تالاب فریدونکنار

عکس از: سایت Khazarnama

این تالاب علاوه‌بر اینکه یکی از جاهای دیدنی مازندران و فریدونکنار است به‌عنوان یکی از غنی‌ترین اکوسیستم‌های تالاب شمال کشور شناخته شده و حتی در کنوانسیون بین‌المللی رامسر هم به ثبت رسیده است.

تالاب بین‌المللی فریدونکنار روی گوگل مپ

متاسفانه تالاب بین‌المللی فریدونکنار در گوگل مپ ثبت نشده است. نمی‌دانم چرا تا بحال هیچ یک از مسئولین برای ثبت این جاهای دیدنی فریدونکنار اقدام نکرده‌اند. اینجا شهری است که گردشگر زیادی دارد و گردشگران برای بازدید از جاهای دیدنی نیاز به آدرس و لوکیشن دارند.

دامگاه پرندگان فریدونکنار

دامگاه پرندگان یکی از جاهای دیدنی فریدونکنار است که حداقل ۸۷ گونه پرنده مهاجر دارد. این دامگاه مساحتی حدود ۴۶ هکتار دارد و به‌عنوان زیست‌گاه پرندگان مهاجر آبزی در شهرستان فریدونکنار شناخته می‌شود. دامگاه پرندگان فریدونکنار در زمان سلطنت پهلوی ساخته شده و می‌توانید در آن پرنده‌هایی مثل پرستوی دریایی، بوتیمار کوچک، اردک سفید، چنگر نوک سرخ، بلوطی، اردک بلوطی و طاووسک و گونه‌های دیگر را ببینید.

دامگاه فریدونکنار

عکس از: سایت Khazarnama

لوکیشن دامگاه پرندگان فریدونکنار روی گوگل مپ

دامگاه پرندگان فریدونکنار که یکی از مهم‌ترین جاذبه های دیدنی فریدونکنار است هنوز روی گوگل مپ ثبت نشده اما شما می‌توانید زمانی که به این منطقه سفر کردید آن را ثبت کنید.

شالیزارها

به شالیزار که رسیدید چشمانتان را ببندید و یک نفس عمیق بکشید. اینجا میان خوشه‌های طلایی برنج و صدای بادی که بین خوشه‌ها می‌پیچد و آن‌ها را به حرکت در می‌آورد و عطر برنجی که زیر آفتاب طلایی شده، محاصره می‌شوید. هیچ حسی قشنگ‌تر از این نیست که با تمام وجود زیبایی شالیزار را درک کنید.

شالیزارها

عکس از: سایت Khazarnama

برنج حاصل زحمت زنان و مردانی است که در تابش شدید آفتاب بهار و تابستان روی شالیزارها کار می‌کنند و عرق می‌ریزند. کشت برنج کار راحتی نیست و بعضی معتقدند که در اصل کلمه برنج، «بِرَنج» بوده است یعنی با رنج زیاد این محصول کاشته و برداشت می‌شود.

شالیزارهای فریدونکنار خاک حاصلخیزی دارد و آب‌وهوای خوب نیز باعث شده تا محصول این منطقه به یک نمونه عالی تبدیل شود. با وجود خاک مرغوب، شالیکاران کود کمتری برای کشت استفاده می‌کنند و بنابراین نمونه برنج‌های این منطقه کیفیت بالاتری دارد.

ساحل فریدونکنار

عکس از: سایت Khazarnama

بهترین زمان برای بازدید از شالیزارها به‌عنوان یکی از مکان های دیدنی فریدونکنار، زمان کشت و رشد برنج در بهار و تابستان و همین‌طور در زمان برداشت برنج است. همزمان با برداشت برنج، پرنده‌های مهاجر هم به این منطقه مهاجرت می‌کنند و می‌توانید نمونه‌های زیبایی از آن‌ها را ببینید. اگر عاشق عطر برنج هستید و خوشه‌های طلایی شما را به وجد می‌آورد، پس بهتر از اواخر تابستان به این منطقه سفر کنید.

لوکیشن شالیزارهای فریدونکنار روی گوگل مپ

شالیزارهای فریدونکنار پراکنده هستند و نمی‌توان یک آدرس دقیق از آن‌ها ارائه کرد. از طرفی لوکیشن هیچ‌کدام از شالیزارها روی گوگل مپ ثبت نشده است. اگر پس از خواندن این مقاله برای سفر به این شهرستان و دیدن مکان های دیدنی فریدون کنار علاقمند شدید می‌توانید در زمان بازدید از شالیزارها آن‌ها را در گوگل مپ ثبت کنید.

پناهگاه حیات وحش

یکی از مهم‌ترین مکان های دیدنی فریدونکنار، پناهگاه حیات وحش است. این پناهگاه که حدود ۴۶ هکتار مساحت دارد یکی از بهترین مکان‌ها برای زیست پرندگان آبزی محلی و مهاجر است. وقتی وارد پناهگاه می‌شوید می‌توانید انواع پرندگان آبزی مهاجری را ببینید که از کشورهای دور و نزدیک به این منطقه مهاجرت کرده‌اند و حضور آن‌ها شور و شوقی دوباره به پناهگاه می‌دهد.

پناهگاه حیات وحش فریدونکنار

عکس از: سایت Khazarnama

شنیدن صدای پرندگان مختلف و دیدن آب‌بازی آن‌ها در میان آب‌های خروشان تالاب یکی از زیباترین صحنه‌های سفر شما به فریدونکنار خواهد بود.

پناهگاه حیات وحش فریدونکنار روی گوگل مپ

بازارهای فریدونکنار

در فریدونکنار بازارهای هفتگی و روزانه زیادی هستند که در آن‌ها محصولات مختلف محلی و از همه مهم‌تر ماهی به فروش می‌رسد. این بازارها شور و هیجان زیادی دارند و از هر طرف می‌توانید صدای یک فروشنده را بشنوید که محصول خود را تبلیغ می‌کند. در ادامه چند تا از معروف‌ترین بازارهای فریدون‌کنار را به شما معرفی خواهم کرد.

بازارهای فریدونکنار

عکس از: سایت Blognews

بازار ماهی فریدونکنار

یکی از بازارهای مهم فریدونکنار، بازار ماهی‌ها است که در میان شهرهای شمالی کشور به‌عنوان شلوغ‌ترین و معروف‌ترین بازار شناخته می‌شود. در این بازار می‌توانید انواع ماهی‌های دریای شمال شامل ماهی سفید، کولی، کفال، سوف و غیره را خریداری کنید. اگر قصد خرید ندارید هیاهو و جنب‌وجوش بازار و دیدن انواع ماهی‌ها در سینی‌های رویی جذابیت خاصی دارد که پیشنهاد می‌کنم حتما آن را امتحان کنید.

جاهای دیدنی فریدونکنار

عکس از: سایت Virgool

بازار هفتگی شنبه بازار

یکی دیگر از بازارهای معروف فریدونکنار که در اصل یکی از جاذبه های دیدنی فریدونکنار است، شنبه بازار نام دارد. همان‌طور که از نام این بازار مشخص است روزهای شنبه برگزار می‌شود و نوعی بازار محلی است که در آن به قولی از شیر مرغ تا جان آدمیزاد را می‌فروشند. در این بازار می‌توانید انواع ماهی، انواع سبزیجات محلی و انواع محصولات لبنی محلی را خریداری کنید.

بازارهای فریدونکنار

عکس از: سایت Blognews

شنبه بازار شلوغ است چون هفته‌ای یکبار برگزار می‌شود و از سراسر شهر برای خرید به اینجا می‌آیند. آن هیاهو و شوق و سرزندگی که در بازار وجود دارد شما را به وجد می‌آورد. می‌توانید با محلی‌ها صحبت کنید و برای مایحتاج اقامت خود در فریدونکنار محصولات مختلف بخرید.

بازارها از جاهای دیدنی فریدونکنار

عکس از: سایت Blognews

مرکز خرید اکسین

یکی از مراکز خرید مهم فریدونکنار، مرکز خرید اکسین است. اکسین در سال ۱۳۹۶ ساخته شده و دارای فروشگاه‌های مختلفی است. ساعت کاری این مرکز خرید از ساعت ۸:۳۰ صبح تا ۲۴ بامداد است و دارای پارکینگ اختصاصی بوده و دیگر نگران جای پارک نخواهید بود.

مرکز خرید پرشیا

مرکز خرید پرشیا یکی از معروف‌ترین مراکز خرید در شهرستان فریدونکنار است که در آن فروشگاه‌های مختلفی وجود دارد. این مرکز خرید پارکینگ اختصاصی دارد، بنابراین برای پارک خودروی خود مشکلی نخواهید داشت. مرکز خرید پرشیا در خیابان پاسداران بابلسر و در مقابل ورودی دریاکنار قرار گرفته است.

جاهای تفریحی فریدونکنار

فریدونکنار هم مثل دیگر شهرهای ساحلی مازندران و گیلان، جاهای تفریحی زیادی دارد. اگر به این شهر سفر کردید، می‌توانید این جاهای دیدنی را در برنامه سفر خود قرار داده و سپس برای بازدید از آن‌ها اقدام کنید. در ادامه بعضی از جاهای تفریحی و جاهای دیدنی فریدون کنار را به شما معرفی می‌کنم.

پناهگاه حیات وحش

عکس از: سایت Khazarnama

باغ پرندگان

باغ پرندگان یکی دیگر از جاذبه های دیدنی فریدونکنار است که در پارک ساحلی لاله و در نزدیکی میدان درنا قرار دارد. این باغ به‌عنوان اولین باغ پرندگان خطه شمال شناخته می‌شود و در نزدیکی ساحل واقع شده است. از جمله انواع پرندگان این باغ می‌توان به مرغابی، مرغ وحشی، غاز وحشی، پلیکان، خوتکا، قو و بعضی دیگر از پرندگان مهاجر اشاره کرد. اگر به دیدن پرندگان رنگارنگ از نزدیک علاقه دارید، این باغ می‌تواند بهترین انتخاب شما در سفر به فریدونکنار باشد.

باغ پرندگان از جاهای دیدنی فریدونکنار

عکس از: سایت Balad

پارک ساحلی لاله فریدونکنار

یکی از زیباترین جاهای دیدنی فریدونکنار، پارک ساحلی لاله است. اینجا یکی از بهترین انتخاب‌ها برای اسکان گردشگران و مسافران بوده چون تمام امکانات رفاهی را دارد. پارک ساحلی فریدونکنار محیطی امن داشته و در نتیجه می‌توانید با خیال راحت و همراه با خانواده در این پارک چادر بزنید.

پارک لاله از جاهای دیدنی فریدونکنار

عکس از: سایت Delgarm

پارک ساحلی لاله در کنار دریای خزر قرار داشته و با اقامت در این پارک می‌توانید از آرامش دریا و شنا لذت ببرید. در این پارک پرندگان مختلفی را می‌بینید که بعضی از آن‌ها مهاجر هستند. از جمله امکانات رفاهی پارک لاله می‌توان به نمازخانه، آلاچیق، آب آشامیدنی و سرویس بهداشتی اشاره کرد.

پارک لاله زیبا و خوش آب و هوا

عکس از: سایت Dana

ساحل فریدونکنار

یکی از جذاب‌ترین جاذبه‌های گردشگری شهرهای شمالی ایران، ساحل است. پس می‌توان گفت که یکی از زیباترین جاهای دیدنی فریدونکنار و جاهای دیدنی مازندران ساحل فریدونکنار است. طول این ساحل ۸ کیلومتر بوده و یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های آن کم عمق بودن، بستر شنی و شیب ملایم ساحل است.

پارک لاله مازندران

عکس از: سایت Dana

همین ویژگی‌ها و جاذبه های دیدنی فریدونکنار است که باعث شده این منطقه به یکی از جذاب‌ترین مناطق برای تفریحات ساحلی و شنا تبدیل شود. برای شنا در دریای خزر باید نکات ایمنی را رعایت کنید چون موج‌های این دریا عجیب می‌توانند شما را غافلگیر کنند. اگر شناگر ماهری هستید هیچ جای نگرانی نیست اما باز هم می‌گویم که باید احتیاط کنید.

ساحل فریدونکنار به‌عنوان یکی از مکان های دیدنی فریدونکنار، پلاژ آقایان و بانوان داشته و گردشگرانی که برای دیدن جاهای دیدنی فریدون کنار به این شهر آمده‌اند با خیال راحت می‌توانند در این پلاژها شنا کنند. اگر می‌خواهید به پلاژ و ساحل یعنی یکی از جاهای دیدنی فریدونکنار بروید باید از خیابان امام به سمت میدان ماهی برانید.

ساحل فریدونکنار

عکس از: سایت Delgarm

به میدان ماهی که رسیدید، دریا را در مقابل چشمان خود می‌بینید. اینجاست که موج‌های آبی و خروشان دریای خزر چشمان شما را جذب خود می‌کند. صدای مرغ‌های دریایی در کنار موج‌هایی که ساحل را می‌بوسند مثل یک نوای موسیقی تکرار نشدنی است.

بناهای تاریخی فریدونکنار

فریدون کنار یکی از شهرهای تاریخی شمال کشور است و به همین دلیل هم بناهای تاریخی زیادی در این شهرستان وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها بازدید کنید. بناهای تاریخی یکی از جذاب‌ترین مکان های دیدنی فریدونکنار هستند.

گورستان قدیمی

عکس از: سایت Khazarnama

شهر تاریخی فریدونکنار تپه‌هایی چند هزار ساله دارد که از آن‌ها ظروف قدیمی سفالی کشف شده است. یکی از مهم‌ترین بناهای تاریخی فریدونکنار تپه‌ای است که در آن قلعه‌ای هزار ساله قرار دارد. در زمان‌های قدیم از این قلعه به‌عنوان برج دیده‌بانی استفاده می‌کردند. از دیگر بناهای تاریخی و مکان های دیدنی فریدونکنار می‌توان به سقاخانه، تپه طلا کتی، گورستان‌های قدیمی، امامزاده‌های قدیمی و پل فلزی اشاره کرد.

پارک جنگلی زاهدکلا

روستای زاهدکلا که در ۱۵ کیلومتری شهرستان فریدونکنار واقع شده دارای ۶۰ هکتار پوشش جنگلی و ۵۰ هکتار دریاچه است. این پارک جنگلی ۶۰ هکتاری یکی از بهترین مکان‌ها برای کمپ و گردش در جنگل است. وجود رودخانه‌ای زیبا در دل جنگل باعث شده تا زیبایی آن دوچندان شود.

پارک جنگلی زاهدکلا

عکس از: سایت Wikipedia

جاذبه‌های تاریخی یا مذهبی فریدونکنار

همان‌طور که گفتم فریدونکنار یکی از شهرهای تاریخی استان مازندران است و در آن بناهای تاریخی زیادی وجود دارد. این بناهای تاریخی نشان‌دهنده قدمت بالای این شهر هستند. در ادامه به معرفی بعضی از این جاذبه‌های تاریخی یا مذهبی فریدونکنار را به شما معرفی می‌کنم.

پل فلزی فریدونکنار

پل فلزی یکی دیگر از جاهای دیدنی فریدونکنار و مازندران است که در مرکز شهر قرار گرفته و یکی از پل‌های تاریخی است. پل فلزی فریدونکنار در زمان پهلوی ساخته شده و قدمت آن به ۹۰ سال پیش برمی‌گردد. با توجه به قدمت بیش از ۹۰ ساله، این پل یکی از بناهای تاریخی شهر است.

پل فلزی از جاهای دیدنی فریدونکنار

عکس از: سایت Wikipedia

این پل بر روی «رودخانه بابلرود» ساخته شده و با ساخت آن، بخش شرقی و غربی فریدونکنار به هم وصل شدند. پل فلزی فریدونکنار که به آن پل معلق فلزی بابلسر هم گفته می‌شود و یکی از جاهای دیدنی فریدون کنار در سال ۱۳۱۳ توسط طراحان آلمانی ساخته شد و اولین پل ماشین‌روی ایران در آن زمان بود. طول پل فلزی فریدونکنار ۸۰ متر، عرض آن ۸ متر و ارتفاع آن هم ۱۶ متر است.

نکته جالب اینکه این پل بسیار محکم ساخته شده به طوری که بعد از ۹۰ سال هنوز قابل استفاده است. یکی از جذابیت‌ها پل فلزی فریدونکنار این است که می‌توانید روی آن ایستاده و طلوع و غروب خورشید را تماشا کنید.

امامزاده‌های شهرستان فریدونکنار

در شهرستان فریدونکنار ۳ امامزاده به نام‌های امامزاده فخر علی حیدر کلا، امامزاده سید محمد و امامزاده قاسم وجود دارد که از جمله امامزاده‌های قدیمی شهر هستند. قدمت این امامزاده‌ها به دوران قاجار برمی‌گردد و از مراکز تاریخی شهر هستند.

گورستان قدیمی

گورستان قدیمی که یکی از جاهای دیدنی فریدونکنار است نشان‌دهنده قدمت بالای این شهر است. در این گورستان می‌توانید سنگ‌های بزرگی را ببینید که ریشه در گذشته دارند و هر کدام از آن‌ها داستانی را از زمان‌های قدیم بازگو می‌کنند.

گورستان قدیمی فریدونکنار

عکس از: سایت Khazarnama

ساختمان قدیمی شهرداری

شهرداری فریدونکنار در سال ۱۳۲۰ تاسیس شد و در سال ۱۳۸۵ توسط وزارت کشور به تصویب رسید. شهرداری فریدونکنار یکی از بناهای تاریخی شهر است که هدف از آن اداره بهتر فریدونکنار در زمان پهلوی بود. ساختمان قدیمی این شهرداری حکایت از زمان‌هایی دارد که مردم برای رفع و رجوع مشکلات خود به آنجا مراجعه کرده و کارمندانی با اطلاعات کافی در این مرکز کار می‌کردند.

شهرداری فریدونکنار

عکس از: سایت Fereydunkenar

تپه طلا کتی در جاهای دیدنی فریدونکنار

محوطه باستانی تپه طلا کتی یکی از جاهای دیدنی فریدونکنار است که در اثر یک عارضه طبیعی بوجود آمده و به شکل یک تپه بزرگ است. این تپه در قسمت جنوب شرقی تاج سد قرار دارد. در بررسی‌های اولیه مشخص شد که این محوطه پُر از نمونه‌های بسیار قدیمی ظروف سفالی است.

بررسی‌های انجام شده در محوطه تپه طلا کتی منجر به کشف ۳ محوطه باستانی شد که به ۳ دوره متفاوت یعنی گورستان عصر آهن، یک محوطه قدیمی تاریخی و اسلامی و قلعه ساسانی برمی‌گردد.

خزرشهر از جاهای دیدنی فریدونکنار

عکس از: سایت Delgram

سقاخانه کریمکلا

سقانفار اسپی کلای کریمکلا در شهرستان بابلسر و شهر فریدونکنار قرار گرفته و مربوط به دوره قاجار است. این سقاخانه در دهستان امامزاده عبدا و روستای اسپی کلای کریم‌کلا واقع شده و در سال ۱۳۸۵ به ثبت ملی رسیده است.

سقاخانه کریمکلا

عکس از: سایت Visitmazandaran

جاهای دیدنی فریدونکنار یا نگین انگشتری بابلسر

فریدونکنار جاهای دیدنی زیادی دارد و من در این مطلب تلاش کردم تا به بررسی بهترین جاهای دیدنی فریدونکنار از نگاه خودم بپردازم. شاید شما با خواندن این مطلب ترغیب شدید که به این شهر سفر کنید و جاهایی را ببینید که از نظر شما زیباترین باشند.

جاذبه های گردشری

عکس از: سایت Mazbus

فریدونکنار در کنار دریای خزر قرار گرفته و به‌عنوان یکی از شهرهای ساحلی و خوش‌ آب‌وهوای استان مازندران مقصدی عالی برای سفری چند روزه خواهد بود. اگر به کمپ زدن علاقه دارید پیشنهاد می‌کنم در پارک جنگلی زاهدکلا چادر بزنید و از دیدن دریاچه ۵۰ هکتاری این منطقه و رودخانه زیبای آن لذت ببرید.

عکس جاهای دیدنی فریدونکنار

در ادامه تصاویری از جاهای دیدنی فریدونکنار را با هم ببینیم.

جاهای دیدنی فریدونکنار

عکس از: سایت Mazbus

بازارها و جاهای دیدنی فریدونکنار

عکس از: سایت Blognews

دیدنی های فریدونکنار

عکس از: سایت Khazarnama

گورستان قدیمی

عکس از: سایت Khazarnama

داگاه از جاهای دیدنی فریدونکنار

عکس از: سایت Khazarnama

دامگاه قدیمی و معروف

عکس از: سایت Khazarnama

جاده های شمال

عکس از: سایت Irna

جاهای دیدنی فریدونکنار

عکس از: سایت Irna

جاهای دیدنی مازندران

عکس از: سایت Irna

جاذبه های گردشگری فریدونکنار

عکس از: سایت Khazarnama

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 دیدگاه

  1. جواد می‌گوید

    فریدونکنار هیچ ربطی به بابلسر نداره فریدونکنار هم برای بابلسر نبوده
    این هایی که گفتید همش برای فریدونکنار هست وه برای بابلسر نیست

  2. نرگس می‌گوید

    سلام ،
    در کل این مطلب خیلی ربطی به فریدونکنار نداشت تنها چیزی که واقعا توی شهر فریدونکنار هست باغ پرندگان هست ، بندرگاه که کلا بسته هست از همه طرف و بقیه مربوط به بابلسر و خارج از فریدوکنار هست .

×
اقامتی شیرین در آغوش فریدون‌کنار
برای دریافت پیشنهادهای ویژه اقامتگاه‌های مهمان‌نواز فریدون‌کنار روی این دکمه بزنید.
درخواست شما با موفقیت ثبت شد