جاهای دیدنی نوشهر

جاهای دیدنی نوشهر همان نگین سرسبز مازندارن زیبا

معرفی جاذبه‌های گردشگری و دیدنی‌های نوشهر

مازندران این استان سرسبز و زیبا شهرستان‌های بی‌نظیری را در دل خود جای داده است؛ شهرستان‌هایی که هر کدامشان از جاهای دیدنی مازندارن هستند. نوشهر یکی از توابع مازندران است که مقصد گردشگری خیلی از مسافران بوده و مردم مهمان‌نوازی دارد. جاهای دیدنی نوشهر قابل شمارش نیست و در هر روستا و جنگلی بالاخره می‌توانید جایی را پیدا کنید که حال دلتان را خوب کند.

نوشهر در برهه‌های مختلف تاریخی اسم‌های متعددی داشت که یکی از آن‌ها حبیب‌آباد و دهنو بود؛ اما بعد ارتباط تجاری با کشورهای مختلف، شهر ساختار جدیدی پیدا کرد و به آن نوشهر گفتند. در این مقاله از مجله گردشگری علی بابا دیدنی های نوشهر را به شما معرفی می‌کنم تا برای سفر پاییزی آماده شوید.

نوشهر کجاست؟
شهرستان نوشهر در غرب استان مازندران قرار گرفته و دارای ۲ بخش و ۴ دهستان است.
مسیر نوشهر از تهران چطور است؟
برای دسترسی از تهران به نوشهر مسیرهای زیادی وجود دارد که شامل جاده فیروزکوه، جاده چالوس، جاده هراز و جاده قزوین به رشت است.
بهترین زمان برای سفر به نوشهر چه فصلی است؟
بهترین زمان سفر به نوشهر بستگی به شرایط و سلیقه شما دارد. اما بهار و پاییز زیبایی‌هایی دارند که شما را شیفته خواهد کرد.
در سفر به نوشهر کجا اقامت کنیم؟
در نوشهر هتل‌ها، مسافرخانه‌ها و اقامتگاه‌های بومگردی زیادی وجود دارد که می‌توانید در آن‌ها اقامت کنید یا اینکه چادر بزنید.
دسترسی به کدام دیدنی‌های نوشهر راحت‌تر است؟
از بین تمام جاذبه های گردشگری نوشهر شاید دسترسی به روستاها از همه راحت‌تر باشد چون مسیر ارتباطی دارند و معمولا آسفالته هستند.

معروف‌ترین روستاهای گردشگری نوشهر

روستاها در واقع یکی از مهم‌ترین جاذبه های گردشگری نوشهر هستند. این روستاها معمولا میزبان گردشگرانی هستند که از شهرها و استان‌های مختلف به استان مازندران می‌آیند.

خیلی از این روستاها امکانات کافی برای اقامت دارند و به همین دلیل هم می‌توانند برای چند روز دوری از شلوغی شهرهای بزرگ و تجربه تنفس در هوایی پاک بهترین انتخاب باشند. در این بخش زیباترین روستاها و دیدنی های نوشهر را معرفی می‌کنم.

۱- روستای انگاس از جاهای دیدنی نوشهر

روستای انگاس یکی از جاهای دیدنی نوشهر است که در ۹ کیلومتری جنوب بخش کجور قرار گرفته است. بخش کجور از توابع شهرستان نوشهر بوده و این روستا در ارتفاع حدود ۱۹۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد.

روستای انگاس جاهای دیدنی نوشهر

عکس از: سایت Google Maps

با این ارتفاع از سطح دریا، هوای روستای انگاس حداقل ۱۱ درجه سردتر از مناطق اطراف است. سمت جنوب این روستا کوه‌های البرز مثل کوه کلنگو (کنگرلو) با ارتفاع ۳۶۰۰ متر قرار دارد.

این روستا چشمه‌های آب گوارایی دارد. آبشار اوسیاره، آبشار جناب، آبشار موزیا، آبشار پنجاه چم و بز چشمه از این چشمه‌ها هستند.

روستای انگاس

عکس از: سایت Google Maps

آدرس روستای انگاس: مازندران، نوشهر، دهستان کجور، روستای انگاس

لوکیشن روستای انگاس روی گوگل مپ

۲- روستای لرگان با مردم مهمان‌نواز

روستای لرگان یکی از جاهای دیدنی نوشهر است که نزدیک دهستان زانوس رستاق و از بخش کجور قرار دارد. مردم این روستا اصالتا از منطقه کردنشین ایران هستند و از قدیم به این روستا مهاجرت کرده‌اند. حالا آن‌ها به گویش مازندرانی صحبت می‌کنند و خود را مازنی می‌دانند.

روستای لرگان جاهای دیدنی نوشهر

عکس از: سایت Google Maps

نام این روستا از درختان لرگ گرفته شده و مردم آن بیشتر به منبت‌کاری و معرق‌کاری و کار با چوب درخت‌های عناب، گردو و زرشک مشغول هستند. زنان روستا به قالی‌بافی، نخ‌ریسی و جاجیم‌بافی مشغول هستند و در کار کشاورزی و دامداری به مردان کمک می‌کنند.

روستای لرگان

عکس از: سایت Google Maps

آدرس روستای لرگان: مازندران، ۶۸ کیلومتری نوشهر

لوکیشن روستای لرگان روی گوگل مپ

۳- روستای نیچکوه از جاهای دیدنی نوشهر

هر چقدر از زیبایی روستای نیچکوه نوشهر بگویم، باز هم کم است. خودتان باید با چشمانتان مناظر زیبا و نفس‌گیر این روستا را ببینید. روستای نیچکوه که یکی از دیدنی های نوشهر در بخش کجور این شهرستان است.

روستای نیچکوه جاهای دیدنی نوشهر

عکس از: سایت Google Maps

روستای نیچکوه از شرق به کوه دردنگ و داجیک، از غرب به سپیدآب، از شمال به جنگل ترمک و لیمین کوه و از جنوب به گردنه تاریک‌نو می‌رسد.

روستای نیچکوه

عکس از: سایت Google Maps

مردم این روستا صورتی سرخ و چشمانی آبی دارند که آن‌ها را به یکی از روستاییان خاص تبدیل کرده است. در واقع مردم روستا با ازدواج با هم‌محلی‌های خود این ویژگی را حفظ کرده‌اند.

آدرس روستای نیچکوه: مازندران، ۷۵ کیلومتری شهرستان نوشهر

لوکیشن روستای نیچکوه روی گوگل مپ

۴- روستای حیرت با طبیعت ناب

روستای حیرت یکی دیگر از جاذبه های گردشگری نوشهر است که در فاصله ۵۰ کیلومتری این شهرستان قرار دارد. این روستا دقیقا بین دوآب و مرزن‌آباد قرار گرفته و از طریق یک راه فرعی در آن می‌توانید به جاده چالوس برسید.

روستای حیرت جاهای دیدنی نوشهر

عکس از: سایت Google Maps

از جاذبه‌های دیدنی نوشهر در روستای حیرت می‌توانم به رودخانه خروشان دلم‌رود، کوه پرشین در جنوب غربی، تپه پی‌قلا، بام حیرت، چشمه‌های آب‌گرم کنسنو، دروزن چشمه، گته چشمه، چشمه‌های درلو دره، چشمه‌های ازرچال، کچیک چشمه و سرچشمه اشاره کنم.

روستای حیرت

عکس از: سایت Google Maps

روستای حیرت در دامنه کوه‌های البرز قرار گرفته است و به همین دلیل هم آب‌وهوایی کوهستانی دارد. مطمئنم از روزهای خنک آن در تابستان و بهار لذت خواهید برد. اینجا دشتی از بابونه هست که شما را از هر چیز که در دور و برتان می‌گذرد جدا می‌کند. در دشت دراز بکشید و از بوی بابونه و گردش باد لدت ببرید.

آدرس روستای حیرت: مازندران، شهرستان نوشهر، بخش کجور، دهستان پنجک رستاق

لوکیشن روستای حیرت روی گوگل مپ

۵- روستای کندلوس از جاهای دیدنی نوشهر

روستای کندلوس یکی دیگر از جاهای دیدنی نوشهر است که در بخش کجور این شهرستان قرار دارد. روستای کندلوس شاهد تمدن‌های زیادی در طول تاریخ بوده و نشانه‌هایی از تمدن قبل از میلاد مسیح هم در آن پیدا شده است. کندلوس را با نام میخ‌ساز هم می‌شناسند.

این نام را ناصرالدین شاه زمان عبور از این منطقه انتخاب کرد. روستای میخ‌ساز خودش ۴ دهکده به نام‌های گیل کلا، کندلوس، پیده و میرکلا دارد.

روستای کندلوس جاهای دیدنی نوشهر

عکس از: سایت Google Maps

خانه‌های روستای کندلوس همه گِلی هستند و این روستا چشمه‌هایی زیبا و گوارا دارد. سرسبزی روستا و دیوارهای کاه‌گِلی خانه‌ها هارمونی وصف‌نشدنی‌ و چشم‌نوازی خلق کرده است. به طوری که با دیدن این صحنه ناخودآگاه خنده مهمان لبهاتان می‌شود.

روستای کندلوس

عکس از: سایت Google Maps

در نوروز هر سال مردم کندلوس مراسم ویژه‌ای برگزار می‌کنند. در رسم «مج‌در» با استخاره از قرآن، اسم یکی از بچه‌های خانه را انتخاب می‌کنند. این بچه باید به محض تحویل سال نو با یک سینی از قرآن، سبزه، شیرینی و یک ظرف آب قبل همه وارد خانه شود و آب را گوشه اتاق‌ها بریزد. با این کار سالی پُربرکت در انتظار خانواده خواهد بود.

آدرس روستای کندلوس: مازندران، شهرستان نوشهر، بخش کجور، دهستان زانوس رستاق

لوکیشن روستای کندلوس روی گوگل مپ

آبشارها و تنگه‌های نوشهر برای طبیعت‌گردی

نوشهر، شهری زیبا و خیره‌کننده است. از آب‌وهوای خوب در همه فصل‌های سال گرفته تا طبیعت زیبا و جاهای دیدنی نوشهر همه‌وهمه من را به سفر دعوت می‌کنند. جاذبه های گردشگری نوشهر کم نیست و شاید لازم باشد برای چند روز در این شهر بمانید تا حداقل محبوب‌ترین دیدنی های نوشهر را ببینید.

شمال کشور خاک حاصلخیزی دارد و رودها و چشمه‌ها بهترین نعمت برای درختان و سبزه‌ها خواهند بود. ترکیب آب و باران‌های فصلی و خاک حاصلخیز می‌شود این طبیعتی که در نوشهر می‌بینید.

۱- آبشار زانوس با ارتفاع حیرت‌انگیز

آبشار زانوس با ارتفاعی حدود ۴۰ متر یکی از جاهای دیدنی نوشهر است که در روستای زانوس قرار دارد. این آبشار در اردیبهشت و خرداد بیشترین میزان آب را دارد. جالب است بدانید آب آن هیچ‌وقت متوقف نمی‌شود. منبع اصلی آبشار زانوس، چشمه «ملک چشمه» است.

آبشار زانوس جاهای دیدنی نوشهر

عکس از: سایت Salameno

روایت‌هایی هست که می‌گویند این آبشار زمانی آنقدر محبوب بود که ناصرالدین شاه در سال ۱۳۰۶ هجری به روستای زانوس سفر کرد و آبشار را دید.

با تماشای آبشار، ناصرالدین شاه دستور داد کمال‌الملک بزرگ در یکی از ۱۰ اثر خود، این آبشار را نقاشی کند. حالا تابلوی زیبای این آبشار در کاخ موزه گلستان روی دیوار خودنمایی می‌کند.

لوکیشن آبشار زانوس روی گوگل مپ

۲- آبشار نجارده از جاهای دیدنی نوشهر

از دل جنگل‌های بهشتی کجور رودخانه‌ای سرچشمه می‌گیرد که به شعبه‌های مختلف تقسیم شده و در آخر به دریای مازندران می‌ریزد. یکی از شعبه‌های رودخانه کجور در دره زیبای روستای توسکاپوشا و از شیوا دره سرازیر می‌شود.

مرکز جنگل ۲۱ آبشار وجود دارد که مشهورترین آن‌ها، آبشار نجارده است که اهالی به آن آبشار «آلاشور» هم می‌گویند. طول آبشار ۳۲متر بوده و در دل جنگل‌های هیرکانی خودنمایی می‌کند.

آبشار نجارده

عکس از: سایت Google Maps

برای رفتن به سمت آبشار نجارده باید از دره‌ای با شیبی تند به نام شیوا دره یا دره مور بگذرید. برای همین هم به تجهیزات کوهنوردی نیاز دارید. آبشار همیشه می‌رقصد و ذرات آب به هر طرف می‌روند. این آبشار غیر از زیبایی، حیاتی دوباره به جنگل و درختان آن می‌دهد.

لوکیشن آبشار نجارده روی گوگل مپ

۳- آبشار چلندر میان جنگل سبز

آبشار چلندر یکی از زیباترین جاهای دیدنی نوشهر است؛ چون میان جنگل قرار گرفته و با درختانی تنومند احاطه شده است. ارتفاع آبشار ۴ متر تا ۴.۵ متر بوده و پهنای آن بعضی جاها به ۲ متر هم می‌رسد.

آبشار چلندر جاهای دیدنی نوشهر

عکس از: علی رمضانی

این آبشار در روستای چلندر قرار دارد و حوضچه‌هایی در پایین‌دست آن شکل گرفته که جای خیلی خوبی برای آب‌تنی هستند. اگر به روستای چلندر رفتید حتما سری به این آبشار بزنید. کفش‌هایتان را دربیاورد تا لذت ‌آب‌تنی در آبی زلال و خنک را تجربه کنید.

لوکیشن آبشار چلندر روی گوگل مپ

۴- آبشار دارنو از جاهای دیدنی نوشهر

آبشار دارنو در دل جنگل‌های هیرکانی قرار دارد و دورتادور آن را درختانی زیبا و قدیمی احاطه کرده‌اند. درختان سر‌به‌فلک کشیده توسکا فضایی دلپذیر ایجاد کرده و این همه سکوت و آرامش شما را از هر استرسی دور می‌کند.

بلندترین آبشار جنگل‌های سرسبز نوشهر، دارنو است که ارتفاعی حدود ۲۵ متر دارد. آب این آبشار حتی در فصل تابستان هم خنک بوده و دمای آن زیر ۱۰ درجه می‌رسد.

آبشار دارنو

عکس از: سایت Google Maps

اگر از هوای شرجی شمال کلافه شدید، می‌توانید کنار آبشار دارنو از جاهای دیدنی نوشهر بروید و خنک شوید. دشتی اطراف آبشار هست که در فصل بهار پُر از گل‌های وحشی و رنگارنگ می‌شود. اطراف منطقه آبشار حیواناتی مثل خرس قهوه‌ای، پلنگ، شغال، گرگ، روباه، آهو، بز و رودک دیده شده پس خیلی مراقب باشید.

لوکیشن آبشار دارنو روی گوگل مپ

۵- آبشار تنگه دار با تنگ دار

تنگه‌ دار که به آن «تنگ‌دار» هم می‌گویند، یکی از جاهای دیدنی نوشهر است که نزدیک روستای کوشکسرا و در دل جنگل‌های سرسبز و پر از درخت‌های قدیمی قرار گرفته است.

۴۰۰ متر اول رودخانه عمق زیادی ندارد و ممکن است آب تا زانوی شما بیاید؛ اما هر چقدر دیوارهای تنگ به هم نزدیک‌تر شوند، عمق آب هم بیشتر می‌شود. البته در این بخش عمق آب تا سینه شما می‌رسد، پس جای نگرانی نیست.

تنگه دار جاهای دیدنی نوشهر

عکس از: سایت Google Maps

عمق این رودخانه در فصل‌های مختلف سال، کاملا متفاوت است. بهتر است در بخش‌های عمیق از طناب استفاده کنید تا خطری شما را تهدید نکند.

در مسیر تنگه دار حوضچه‌هایی هستند که عمق کافی برای شیرجه‌ زدن و آب‌تنی دارند. صخره‌های اطراف رود از پرسیاوشان و خزه پوشیده شده و شاخه‌های پیچک از دیواره‌ها آویزان است. این صخره‌ها زیباترین جایی بود که در نوشهر دیدم.

لوکیشن تنگه دار روی گوگل مپ

۶- تنگه میخساز از جاهای دیدنی نوشهر

تنگه میخساز که به آن گذرگاه رستم هم می‌گویند، یکی از جاذبه های گردشگری نوشهر است که در روستای کندلوس قرار دارد.

درباره علت نام‌گذاری این تنگه به گذرگاه رستم باید بگویم بعضی از اهالی باور دارند قهرمان اسطوره‌ای ایران چند روزی را در این تنگه اطراق کرده، به همین دلیل هم از نظر آن‌ها این تنگه ارزش تاریخی دارد.

تنگه میخساز

عکس از: سایت Google Maps

تنگه میخساز روی گوگل مپ

لوکیشن تنگه میخساز روی گوگل‌مپ ثبت نشده است. من هم در این سفر فرصت نکردم به این تنگه سری بزنم. اگر به نوشهر رفتید و از تنگه میخساز بازدید کردید، حتما لوکیشن آن را ثبت کنید.

پارک‌های جنگلی از جاهای دیدنی نوشهر

در نوشهر بخش زیادی از فضا به پارک‌های جنگلی اختصاص داده شده است. در این پارک‌ها امکانات زیادی برای گردشگری فراهم شده و می‌توانید از اقامت در آن‌ها لذت ببرید.

پارک‌های جنگلی یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی نوشهر است، چون سرمایه‌های ملی را در دل خود جای داده‌اند.

نوشهر جاهای دیدنی نوشهر

عکس از: سایت Google Maps

۱- پارک جنگلی سی ‌سنگان با پوشش گیاهی شگفت‌انگیز

سی سنگان یکی از مشهورترین پارک‌های جنگلی مازندران و از جاهای دیدنی نوشهر است که در ۲۷ کیلومتری جاده نوشهر به نور قرار گرفته است. از ویژگی‌های این پارک جنگلی می‌توانم به وسعت زیاد و قرارگیری در کنار دریا اشاره کنم.

پارک جنگلی سی سنگان

عکس از: سایت Google Maps

پارک جنگلی سی سنگان در سال ۱۳۴۴ و با طراحی شخصی به نام مهندس آشتیبانی به بهر‌ه‌برداری رسیده است. هدف از راه‌اندازی این پارک حفاظت از گونه‌های خاص جانوری و گیاهی بود.

پارک جنگلی سیسنگان جاهای دیدنی نوشهر

عکس از: سایت Google Maps

در مورد نامگذاری این پارک به سی سنگان باید بگویم داستان‌هایی از قدیم نقل شده که حاکی از حکمرانی ملکه‌ای به نام «شیمای چهل گیس» در سرزمینی سرسبز بوده است. روزی این ملکه با پادشاه توران (افراسیاب) پیمان دوستی می‌بندد. در این میان فردی به نام منوچهر تازی برای انتقام از افراسیاب و نابودی این پیمان دوستی اقدام به نابودی سد ماز کجور می‌کند. وقتی سد خراب می‌شود، تمام منطقه زیر آب می‌رود و لشکریان ملکه و افراسیاب همه نابود می‌شوند.

به همین دلیل این سرزمین سرسبز را سرزمین سیل و سنگان یا همان سیسنگان می‌نامند.

لوکیشن پارک جنگلی سی‌سنگان روی گوگل مپ

۲- پارک جنگلی خانیکان از جاهای دیدنی نوشهر

پارک جنگلی خانیکان که با نام جنگل نیرنگ هم شناخته می‌شود، یکی دیگر از جاهای دیدنی نوشهر است. درخت‌های ممرز یکی از اصلی‌ترین پوشش‌های گیاهی پارک جنگلی خانیکان هستند.

پارک جنگلی خانیکان

عکس از: سایت Google Maps

در این جنگل از جاهای دیدنی نوشهر می‌توانید درخت انجیلی را هم ببینید، درختی که در تابستان، سبز و در پاییز، قرمز روشن و نارنجی است. علت اینکه به این منطقه نیرنگ می‌گویند هزار رنگ بودن آن است.

در پاییز هر سال این پارک جنگلی دیدنی‌ترین جای ایران می‌شود. درخت‌ها رختی تازه می‌پوشند و رنگ‌های خود را به نمایش می‌گذارند تا چشمانتان خیره شود.

لوکیشن پارک جنگلی خانیکان روی گوگل مپ

۳- باغ گیاه‌شناسی و گیاهان کمیاب

باغ گیاه‌شناسی نوشهر به عنوان باغ‌ رویشی هیرکانی، یکی از قدیمی‌ترین باغ‌‌های گیاه‌شناسی در کشور است. هدف از راه‌اندازی این باغ، نگهداری از گونه‌های نادر و در حال انقراض و همین‌طور آموزش همه مردم بوده است.

باغ گیاه‌شناسی جاهای دیدنی نوشهر

عکس از: سایت Google Maps

این باغ که یکی از جاهای دیدنی نوشهر است در سال ۱۳۱۰ افتتاح شده و جزو باغ‌های اقماری گیاه‌شناسی تهران محسوب می‌شود. در باغ گیاه‌شناسی نوشهر بخش‌های مختلفی راه‌اندازی شده که بخش گیاهان پیازی، گلخانه گیاهان گرمسیری، آربراتوم، بخش گیاهان دارویی، بخش میوه‌های بومی، بخش سوزنی برگ‌ها، بخش خزه‌ها و گلخانه آموزشی از مهم‌ترین آن‌هاست.

باغ گیاه‌شناسی نوشهر

عکس از: سایت Google Maps

در باغ گیاه‌شناسی نوشهر بیش از ۲۳ هزار گونه گیاهی نگهداری می‌شود و یکی از بزرگ‌ترین مجموعه‌های خزه استاندارد را دارد.

لوکیشن باغ گیاه‌شناسی نوشهر روی گوگل مپ

دریاچه‌ها و تالاب‌های نوشهر

یکی از محبوب‌ترین جاذبه های گردشگری نوشهر، دریاچه‌ها و تالاب‌ها هستند. دریاچه‌های زیبا و گاهی مرموزی که هیجان را قاطی سفر شما خواهند کرد. من در سفر قبلی به نوشهر، سری به مرداب هسل زدم و از زیبایی آن شگفت‌زده شدم؛ چون تا بحال مردابی به رنگ قرمز ندیده بودم. به شما هشدار می‌دهم که اینجا معدن شگفتی‌هاست.

نوشهر جاهای دیدنی نوشهر

عکس از: سایت Google Maps

۱- دریاچه ارواح از جاهای دیدنی نوشهر

دریاچه ارواح که در ۵ کیلومتری شمال روستای چلندر از توابع شهرستان نوشهر قرار گرفته، یکی دیگر از جاهای دیدنی نوشهر است.

به این دریاچه «ممرز» هم می‌گویند و اطراف آن را درختان ممرز و توسکا احاطه کرده‌اند. آب باتلاقی، تنه درختان شکسته در آب دریاچه، مه غلیظ و سکوت آن باعث شده تا این دریاچه را ارواح بنامند.

دریاچه ارواح

عکس از: سایت Google Maps

طول و عرض این دریاچه از جاهای دیدنی نوشهر به ترتیب ۷۰۰ متر و ۳۰۰ متر است و درختان ممرز اطراف آن به خاطر قرار گرفتن در کنار آب در طی سال‌های طولانی، پوسیده‌اند.

دریاچه و منطقه جنگلی اطراف آن در فهرست مناطق حفاظت‌شده مازندران قرار دارد و به همین دلیل هم یکی از دست‌نخورده‌ترین و بکرترین بخش‌های مازندران است.

لوکیشن دریاچه ارواح روی گوگل مپ

۲- دریاچه سد آویدر یا آبیدر

دریاچه سد آویدر یا آبیدر یکی از دیدنی های نوشهر است که در ۳۰ کیلومتری شرق شهرستان نوشهر قرار گرفته و به پارک جنگلی سی‌سنگان نزدیک است. دریاچه آبیدر بعد از ساخت سد خاکی ایجاد شده و از سطح دریا حدود ۱۲۵ متر ارتفاع دارد. وسط این دریاچه، جزیره‌ کوچکی لانه کرده که به شکل تپه است.

دریاچه سد آویدر جاهای دیدنی نوشهر

عکس از: سایت Google Maps

توجه کنید که شنا و استفاده از قایق بادی در دریاچه آویدر ممنوع است. از جمله تفریحات این دریاچه می‌توانم به ماهیگیری، اسب‌سواری، دوچرخه‌سواری، قایق‌سواری، پیاده‌روی، عکاسی و ورزش‌های آبی اشاره کنم.

لوکیشن دریاچه آویدر روی گوگل مپ

۳- دریاچه خضر نبی از جاهای دیدنی نوشهر

خضر نبی دریاچه‌ای با وسعت نیم هکتار و عمق حدود ۵ متر است که آبی شیرین و گوارا دارد. مردم اطراف اعتقاد دارند که این دریاچه تقدس دارد. بعضی از ریش‌سفیدان منطقه می‌گویند که در گذشته‌های بسیار دور، حضرت خضر از این دریاچه عبور کرده‌ است و به همین دلیل هم نام آن را خضر نبی گذاشته‌اند.

خضرنبی در محدوده حفاظت‌شده البرز مرکزی از جاهای دیدنی نوشهر قرار گرفته و به همین دلیل هم بکر و دست‌نخورده باقی مانده است. این دریاچه حالا مکانی امن برای جانوارن و پرندگان است. آن‌ها برای پیدا کردن غذا و خوردن آب، راهی دریاچه خضر نبی می‌شوند و زندگی آرامی دارند.

دریاچه خضرنبی

عکس از: سایت Google Maps

دریاچه از جان مایه گذاشته تا حیوانات و گیاهان اطراف در آرامش زندگی کنند. خضر نبی یکی از زیباترین جاهای دیدنی نوشهر است که به آن بهشت گمشده هم می‌گویند.

دریاچه خضر نبی روی گوگل مپ

لوکیشن دریاچه خضر نبی روی گوگل‌مپ ثبت نشده است. اگر در سفر خود به شهرستان نوشهر به دیدن این دریاچه رفتید، لوکیشن آن را ثبت کنید.

۴- دیو چشمه با آبی زلال

دیو چشمه یکی از باصفاترین جاهای دیدنی نوشهر است که عمقی حدود ۰.۵ متر داشته و طول و عرض آن به ترتیب ۵ متر و ۳ متر است. در پایین‌دست چشمه می‌توانید سنگ‌فرش زیبایی را ببینید که به صورت پلکانی موزاییک‌کاری شده و جلوه زیبایی به این منطقه داده است. اهالی این منطقه به دلیل آب فراوان و گوارای این چشمه آن را چشمه بزرگ یا دیو چشمه نامیده‌اند.

دیو چشمه جاهای دیدنی نوشهر

عکس از: سایت Google Maps

آب دیو چشمه از جاهای دیدنی نوشهر با یک نهر باریک سنگ‌چین شده به توربینی قدیمی هدایت می‌شود. از آب گوارای چشمه برای کشاورزی و پرورش ماهی استفاده می‌شود.

آب چشمه توسط رودخانه آواز به رودخانه چالوس پیوسته و در نهایت به دریای خزر می‌ریزد.

لوکیشن دیو چشمه روی گوگل مپ

۵- مرداب هسل از جاهای دیدنی نوشهر

مرداب هسل که به آن «تالاب کنیچال» هم می‌گویند یکی از بکرترین جاهای دیدنی نوشهر است. از شگفتی‌های این مرداب پوشیده شدن سطح آن به ضخامت نیم‌ سانتی‌متر با جلبک است.جلبک‌ها در فصل‌های مختلف سال تغییر رنگ می‌دهند و فضای مرداب را رویایی می‌کنند. جلبک‌ها در فصل‌های مختلف به رنگ سبز، صورتی و قرمز درمی‌آیند. آب مرداب هسل از کف آن می‌جوشد و هیچ جویبار یا رودی به آن نمی‌ریزد.

مرداب هسل

عکس از: سایت Google Maps

اگر به پایین‌دست مرداب بروید می‌توانید چشمه‌ای را ببینید که از زیر درختان کهنسال این منطقه راه خود را باز کرده است. روی سطح مرداب هیچ حرکتی نمی‌بینید و این موضوع به مرموز بودن آن اضافه می‌کند. این مرداب از جمله محبوب‌ترین جاذبه های گردشگری نوشهر است.

لوکیشن مرداب هسل روی گوگل مپ

۶- تالاب فراخین با مناظر دیدنی

دریاچه فراخین یکی از دیدنی ها و جاهای دیدنی نوشهر است که در بخش کجور و بعد از روستای ویسر قرار گرفته است. این دریاچه زمردین با انبوهی از درختان تنومند احاطه شده، به طوری که به سختی می‌توانید آسمان را از میان شاخه‌های درختان ببینید.

تالاب فراخین جاهای دیدنی نوشهر

عکس از: سایت Google Maps

فراخین که یکی از جاهای دیدنی نوشهر است شباهت زیادی به مرداب هسل دارد و بعضی از افراد آن را با مرداب هسل اشتباه می‌گیرند. مساحت تالاب حدود نیم هکتار است و آب آن از چشمه فراخین و برف و باران در فصل سرد تامین می‌شود.

این تالاب راهی پُرپیچ‌وخم دارد و بهتر است با یک راهنمای محلی به اینجا بروید. در نزدیکی تالاب امکانات رفاهی و اقامتی وجود ندارد پس باید چادر بزنید.

لوکیشن تالاب فراخین روی گوگل مپ

موزه‌های نوشهر برای فرهنگ و هنر

موزه‌های شهر یادآور نحوه زندگی مردم هستند و داستان‌های زیادی در دل خود دارند. یکی از دیدنی های نوشهر که اطلاعات زیادی به شما می‌دهد، موزه است. در این شهرستان موزه‌های گیاه‌شناسی و موزه‌ مردم‌شناسی تاسیس شده که بازدید از آن‌ها را به شما پیشنهاد می‌کنم.

موزه نوشهر

عکس از: سایت Google Maps

۱- موزه مردم‌شناسی کندلوس

نزدیک مجموعه گردشگری کندلوس موزه‌ای راه‌اندازی شده که یک در بزرگ چوبی دارد. این موزه در تمام روزهای سال باز است. وقتی در طبیعت زیبای کندلوس از پله‌های سنگی بالا می‌روید، ساختمانی را می‌بینید که حدود ۴۰۰ متر زیربنا دارد.

اینجا موزه مردم‌شناسی کندلوس مازندارن است. موزه بنایی ۲ طبقه داشته و در آن آثار گران‌بهایی از هزاره‌های دور از میلاد مسیح تا زمان قاجار نگهداری می‌شود.

موزه مردم‌شناسی کندلوس جاهای دیدنی نوشهر

عکس از: سایت Google Maps

از جمله بخش‌های مختلف موزه مردم‌شماسی کندلوس از جاهای دیدنی نوشهر به‌عنوان یکی از دیدنی های نوشهر می‌توانم به بخش اسناد تاریخی، پوشاک و بافته‌ها، کتب خطی، ابزارآلات و زیورآلات اشاره کنم.

یکی از باارزش‌ترین آثار این موزه جامی زیبا با نقش قوچ است که قدمت آن به ۱۸۰۰ سال پیش برمی‌گردد.

لوکیشن موزه مردم‌شناسی کندلوس روی گوگل مپ

۲- موزه گیاهان دارویی از جاهای دیدنی نوشهر

موزه گیاهان دارویی کندلوس یکی از جاذبه های گردشگری نوشهر است که با هدف کشت، پرورش، تولید و بسته‌بندی انواع گیاهان دارویی در سال ۱۳۶۵ راه‌اندازی شد.

در این مجتمع علاوه‌بر گیاهان دارویی محصولات دیگری مثل روغن‌ها و اسانس‌های گیاهی هم تولید می‌شود. در این موزه بیش از ۲۵۰ گونه گیاه ارزشمند کاشته شده و نگهداری می‌شود.

موزه گیاهان دارویی

عکس از: سایت Google Maps

اگر به روستای کندلوس رفتید سری به این موزه بزنید، ساختمانی زیبا دارد و بوی عطر گیاهان دارویی شما را شیفته و شیدا خواهد کرد.

موزه گیاهان دارویی نوشهر روی گوگل مپ

موزه گیاهان دارویی نوشهر روی گوگل‌مپ ثبت نشده است. اگر به کندلوس رفتید و در فرصتی سری به موزه زدید لوکیشن آن را ثبت کنید تا بقیه گردشگران بتوانند خیلی راحت آن را پیدا کنند.

۳- موزه دریایی نوشهر

موزه دریایی که یکی از جاهای دیدنی نوشهر است به‌عنوان اولین موزه تخصصی در شمال کشور شناخته می‌شود. در این موزه ماکت‌های کشتی‌های قدیمی و تاریخی و ابزارآلات کشتی‌رانی نگهداری می‌شود.

موزه دریایی نوشهر جاهای دیدنی نوشهر

عکس از: سایت Mehrnews

در موزه دریایی نوشهر یک کشتی بادبانی را می‌بینید که قدمت آن به قرن ۱۴ میلادی برمی‌گردد. در موزه دریایی نوشهر می‌توانید عکس‌هایی را ببیند که از مراحل ساخت بندر بین سال‌های ۱۳۰۹ تا ۱۳۱۸ گرفته شده است.

موزه دریایی نوشهر روی گوگل مپ

لوکیشن موزه دریایی نوشهر که یکی از جاذبه های گردشگری نوشهر است، روی گوگل‌مپ ثبت نشده است. اگر به این موزه رفتید لوکیشن آن را ثبت کنید.

۴- موزه مردم‌شناسی کوشک‌سرا

موزه مردم‌شناسی کوشک‌سرا یکی دیگر از جاهای دیدنی نوشهر است که در روستایی به همین نام قرار دارد. این موزه توسط خانم تبریزی که یک کارآفرین و مجسمه‌ساز است، در سال ۱۳۸۳ با بودجه شخصی راه‌اندازی شد.

موزه مردم‌شناسی کوشک‌سرا

عکس از: سایت Kojaro

هدف از راه‌اندازی این موزه از جاهای دیدنی نوشهر کمک به تحصیل دانشجویان روستای کوشک‌سرا بود. در این موزه می‌توانید انواع لباس‌های محلی اقوام مختلف، ابزار‌ها و وسایل مورد استفاده مردم مازندران و سنگ‌ قبرهایی را ببینید که از دوران قاجار در اینجا هستند.

یکی از جاذبه‌های این موزه، عکاسی با لباس محلی مازنی است.

لوکیشن موزه مردم‌شناسی کوشک‌سرا روی گوگل مپ

دیگر جاهای دیدنی نوشهر

دیدنی های نوشهر زیادند چون این شهرستان پُر از آثار تاریخی و گردشگری است. حالا که با روستا‌ها، چشمه‌ها، آبشارها و تالاب‌های نوشهر آشنا شدید وقت آن رسیده تا دیگر جاهای دیدنی نوشهر را به شما معرفی کنم.

۱- بازار روز نوشهر

بازار روز یکی از جذاب‌ترین جاهای دیدنی نوشهر است. اینجا زندگی با رنگ‌وبوی دیگری جریان دارد. میوه‌ها و سبزی‌های خوش‌رنگ، مردمانی که داد می‌زنند ماهی تازه و بوی خوش سبزی محلی و ترشی و سیر جانی دوباره به شما می‌دهد.

بازار نوشهر جاهای دیدنی نوشهر

عکس از: سایت Google Maps

این بازار روز از جاهای دیدنی نوشهر در مقایسه با خیلی از مراکز خرید برای من جذابیت بیشتری داشت چون هیاهو و تکاپوی مردم را می‌دیدم و هر طرف لهجه زیبای مازنی به گوشم می‌رسید.

گوجه‌ها چنان رنگ قرمزی داشتند که تا به حال ندیده بودم. میوه‌های جنگلی با طعم خوب و آبدارشان بهترین انتخاب من بود. بازار همیشه حس و حال خوبی دارد و به شما پیشنهاد می‌کنم حتما سری به آن بزنید.

لوکیشن بازار روز نوشهر روی گوگل مپ

۲- پلاژ سیترا از جاهای دیدنی نوشهر

منطقه نمونه گردشگری سیترا یکی از محبوب‌ترین جاهای دیدنی نوشهر است که مساحتی حدود ۱۹ هکتار دارد. این پلاژ در همه فصل‌های سال باز است و می‌توانید از شنا در دریا لذت ببرید.

پلاژ سیترا

عکس از: سایت Google Maps

در این منطقه گردشگری از جاهای دیدنی نوشهر می‌توانید تفریحاتی مثل جت‌اسکی، والیبال ساحلی، عکاسی، قایق‌سواری، شنا و پیاده‌روی را انجام دهید. پلاژ سیترا به‌عنوان یکی از جاذبه های گردشگری نوشهر امکانات خیلی خوبی دارد و می‌توانید در آنجا اقامت کنید.

لوکیشن پلاژ سیترا روی گوگل مپ

۳- بندرگاه نوشهر زیبا

بندرگاه نوشهر یکی از جاهای دیدنی نوشهر و یکی از مهم‌ترین بنادر اقتصادی و تجاری در ایران است. این بندرگاه در واقع نزدیک‌ترین بندر به تهران است و حتی به خطوط هوایی هم مجهز است.ساخت این بندر از سال ۱۳۰۹ و با مشارکت شرکت‌های بورورکس هلندی و آگرمن بلژیکی شروع شد. بندرگاه نوشهر مساحتی حدود ۴۵ هکتار داشته و شامل اسکله‌های تجاری و خدماتی است.

بندر نوشهر جاهای دیدنی نوشهر

عکس از: سایت Google Maps

این بندر هر سال به طور متوسط ۵۰۰ فروند کشتی را از کشورهای حوزه دریای خزر تخلیه می‌کند. شاید نتوانید تمام بخش‌های آن را ببینید، اما امکان بازدید از بعضی بخش‌ها فراهم است.

لوکیشن بندرگاه نوشهر روی گوگل مپ

بهترین زمان سفر به نوشهر

این همه درخت اجازه نمی‌دهد که آب‌وهوای نوشهر آلوده شود. باید از این موهبت استفاده کرد و برای فرار از آب‌وهوای آلوده تهران هم که شده، چند روزی را مهمان نوشهری‌ها و جاهای دیدنی نوشهر بود. نوشهر یک منطقه کوهستانی است و به همین دلیل هم آب‌وهوایی معتدل دارد.

فصل پاییز زیبا و رویایی و رنگارنگ است و فصل زمستان پُرباران و سرد. نوشهر در تابستان و بهار هم خنک است و می‌توانید برای فرار از هوای شرجی شمال به مناطق کوهستانی و ییلاق پناه ببرید. بهترین زمان سفر به نوشهر به سلیقه و شرایط شما بستگی دارد، چون اینجا تمام فصل‌هایش چیزی برای عرضه دارند.

بهترین زمان سفر به نوشهر

عکس از: سایت Google Maps

باید بدانید که تابستان شلوغ است و بعضی مواقع هزینه خدمات بیشتر از فصل‌های دیگر خواهد بود. من که خودم فصل پاییز را ترجیح می‌دهم، چون هوا خنک است و درخت‌ها رنگ‌هایی را به نمایش می‌گذارند که تابه حال ندیده‌اید.

بهترین مسیر دسترسی به نوشهر

برای رسیدن به جاهای دیدنی نوشهر مسیرهای زیادی هست که هر کدامشان زیبایی خاص خود را دارند. برای سفر از تهران به نوشهر می‌توانید از جاده فیروز‌کوه، جاده چالوس، جاده هراز و آزادراه تهران-شمال استفاده کنید.

یکی از قشنگ‌ترین جاده‌های منتهی به مازندران، فیروزکوه است. مسیر جاده از تهران به مازندران حدود ۲۴۷ کیلومتر است و از بخش‌های شرقی گلستان شروع می‌شود. جاده چالوس محبوب‌ترین جاده برای دسترسی به استان‌های شمالی است.

نوشهر جاهای دیدنی نوشهر

عکس از: سایت Google Maps

جاده هراز مسیر کوتاه‌تری بوده و به شهرهای آمل، چالوس، رامسر، محمودآباد و شهر نور می‌رسد. طول جاده هراز ۱۸۳کیلومتر است اما در مقابل کمی خطرناک است چون همه راننده‌ها با سرعت بالایی رانندگی می‌کنند.

اگر نمی‌خواهید با ماشین شخصی به نوشهر بروید می‌توانید سفر هوایی داشته باشید. فرودگاه نوشهر مجهز است و از آنجا می‌توانید به محل اقامت خود بروید.

جاهای دیدنی نوشهر و سفری لذت‌بخش

مازندران زیبایی‌هایی وصف‌نشدنی را در دل خود جای داده که یکی از آن‌ها شهرستان نوشهر است. دیدنی های نوشهر زیادند و این شهرستان برای یک سفر آرامش‌بخش انتخاب خیلی خوبی است.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

13 دیدگاه

 1. داود شیرمحمدی می‌گوید

  زانوس چگونه جایی می باشد

 2. مهتاب می‌گوید

  خیلی مقاله خوبی بود. واقعا نوشهر نگین استان مازندران هست و از جنگل تا دریا را میشه باهم دید . منکه واقعا نوشهر خیلی دوست دارم.

  1. avatar-image
   تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   خوشحالیم که دوست داشتین مهتاب عزیز 🙂
   اگه تجربه جالبی از شهر دارین برای ما هم تعریف کنین:)

 3. شیما می‌گوید

  من کندلوس ، لرگان و دیو چشمه رفتم تو بهار فوق العاده هستند طبیعت بکر و دست نخورده ای دارند. اگرچه همه جاهای شمال واقعا زیبا است ولی این منطقه واقعا دیدنیه.

  1. avatar-image
   تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام شیمای عزیز 🙂
   واقعا طبیعت شمال زیبا و بکره و ممنون که تجربتون رو به ما گفتین.

  2. سلطان می‌گوید

   نگو لرگان بگو سوئیس کوچولو

 4. طاها می‌گوید

  میشه به این مطلب گندم باغ وجنگل خیرسر یا چشمه گردو سنگتجن روهم اضافه کرد ادرسشم نوشهر ،کمربندی،روستای تازه اباد،بعداز امامزاده محمد روستای خیرسر وسنگتجن قرارداره،یا حتی میشه روستای بکرو زیبای عالیدره که بعداز حیرت هست یا لاشک که تو مسیر روستای کندلوس و پول هست رو اضافه کرد

  1. avatar-image
   تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام طاهای عزیز 🙂
   ممنون بابت پیشنهادای خوبتون

 5. مهدی می‌گوید

  خوب از اهالی کمک میگرفتین

 6. علی کهدوئی شاندیز می‌گوید

  بسیار عالی بود
  و اینکه ما الان اومدیم شهرتون
  و باز هم سرگردونیم

 7. عباس می‌گوید

  ما نوشهر توی چلندر روستای حوضکتی ویلا داره اصلا فاصله از دریا نداره بغل ابشاره مه داره آب هواشم خیلی خوبه آدم میره کوچه انقدر کوه قشنگه مه داره نیازی نداره بری جای گردشگری جاهای دیدنی اونجا هم ساحل ارام پیاده میتونید برید تا ساحل ارام بعد جای خوب دیگه ابشار چلندر خیلی خوشگله پر از درخت از جنگلی و توت خیلی خوشگله روستای چلندر جاهای گردش دیگه هم داره چلندر فروشگاه ها هم نزدیکه به گردشگران چلندر را معرفی میکنم من خودم تهرانم اونجا ویلا دارم

 8. محمد می‌گوید

  خیلی عالی بود

  1. avatar-image
   تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سپاس 🙂