سد سلیمان تنگه

سد سلیمان تنگه مازندران؛ اُبهتی میان جنگل‌های ساری

معرفی سد سلیمان تنگه

سد سلیمان تنگه با ارتفاع ۱۳۸ متر از جاهای دیدنی مازندران از آن سدهایی است که از بالای آن می‌توانید منظره زیبای ساری را تماشا کنید. این سد که به نام سد شهید رجایی هم شناخته می‌شود، در بخش دودانگه یعنی ۴۵ کیلومتری جنوب‌غربی شهرستان ساری قرار گرفته است و با نسبت به مجموعه تفریحی دهکده آرامش فاصله زیادی ندارد.

بنابراین سفر به این منطقه و بازدید از سد سلیمان تنگه یک تیر و چند نشان است. اگر نمی‌دانید سد سلیمان تنگه کجاست من می‌خواهم در این مقاله از مجله گردشگری علی بابا با هم سری به ساری بزنیم و یکی از جاهای دیدنی ساری را با هم ببینیم. عکس‌ها خودشان به شما می‌گویند که این منطقه چقدر زیباست و من فقط تلاش می‌کنم با کلمات به آن جان دهم.

سد سلیمان تنگه کجاست؟
سد سلیمان تنگه در استان مازندران، در ۴۵ کیلومتری جنوب غربی ساری و در نزدیکی روستایی به نام افرا چال قرار دارد.
مسیر سد سلیمان تنگه از تهران چطور است؟
برای رفتن به سد سلیمان تنگه از تهران، می‌توانید از جاده فیروزکوه استفاده کنید. از شرق تهران به سمت آبعلی و دماوند می‌رسید. وقتی از شهرهای پردیس، رودهن، بومهن و دماوند عبور کردید به فیروزکوه می‌رسید. اینجا باید به سمت پل سفید بروید. از پمپ بنزین پل سفید وارد جاده فرعی افراچال شده و بعد از دو ساعت رانندگی به شهرستان ساری می‌رسید. از خروجی جنوبی شهر ساری، مسیر سمنان را ادامه دهید تا بعد از ۲۳ کیلومتر به روستای توکام برسید. در این روستا یک دوراهی هست که سمت راست آن تابلوی سد سلیمان تنگه را دارد. از سمت راست که بروید بعد از ۲۵ کیلومتر به سد می‌رسید.
آب‌وهوای سد سلیمان تنگه چگونه است؟
سد سلیمان تنگه آب‌وهوایی مشابه با ساری دارد. یعنی در فصل بهار خنک و دلچسب و در فصل تابستان گرم و شرجی است. در فصل پاییز و زمستان هم اینجا سرد می‌شود اما طبیعت آن شما را شگفت‌زده می‌کند.
بهترین فصل برای سفر به سد سلیمان تنگه چه فصلی است؟
بهترین فصل برای سفر به سد رجایی ساری، بهار و تابستان است. بهار البته انتخاب بهتری است چون آب‌وهوا خنک است اما در تابستان شرجی می‌شود. در فصل پاییز و زمستان هم که منطقه سد خیلی سرد می‌شود و سرمای آن برای همه قابل تحمل نیست.

ساخت سد سلیمان تنگه و قدمت آن

نکته عجیب اینکه مطالعات برای ساخت سد سلیمان تنگه از سال ۱۳۳۶ شروع شده بود. اما فرآیند ساخت آن از سال ۱۳۷۰ شروع شد. قطعا ساخت چنین سازه عظیمی نیاز به مطالعات زیادی دارد، اما به نظرم ۳۴ سال برای این کار خیلی زیاد است. معلوم نیست در این ۳۴ سال چه اتفاقی افتاده که ساخت سد را به تعویق انداخته است.

قدمت سد سلیمان تنگه

عکس از: سایت Aftabnews

در سال ۱۳۷۶ هم سد بالاخره بعد از سال‌ها به بهره‌برداری رسید و به یکی از ۱۰ سد بی‌نظیر مازندران تبدیل شد. آب سد رجایی یا سد سلیمان تنگه از رودخانه تجن بخش دودانگه تامین می‌شود و برای تامین برق منطقه هم مثل یک نیروگاه بزرگ فعالیت می‌کند.

تاریخچه ساخت سد سلیمان تنگه

عکس از: سایت Akharinkhabar

حتما خود سد داستان‌های زیادی برای گفتن دارد. سد در حال حاضر شرایط فوق‌العاده‌ای دارد و هر روز هم پذیرای گردشگرانی است که از جاهای مختلف می‌آیند.

نگاهی به ویژگی‌های فنی سد سلیمان تنگه

سد سلیمان تنگه از نوع بتونی دو قوسی است و ارتفاع آن ۱۳۸ متر است. طول تاج سد ۴۲۷ متر و عرض آن ۷ متر است. به همین دلیل می‌گویم که سدی غول‌پیکر است.

ویژگی‌های سد سلیمان تنگه

عکس از: سایت Behdasht

تصورش را بکنید با این عرض ۷ متری دو خودرو می‌توانند از طول سد عبور کنند. طول سد را هم که باید از نزدیک ببینید تا باورتان شود ۴۲۷ متر در مقابل قدوقواره ما چقدر زیاد است.

اگر روی تاج سد بایستید و کسی از شما عکس بگیرد تازه متوجه می‌شوید این سد چه عظمتی دارد. مساحت دریاچه‌ای که سد مازندارن روی آن ساخته شده ۵۲۰ هکتار و طول دریاچه ۸۵۰۰ متر است.

سد سلیمان تنگه

عکس از: سایت Entekhab

البته مثل همه منابع آبی کشور این دریاچه هم دارد کم‌کم رنگ‌ورخسار خود را از دست می‌دهد. هوا که گرم باشد، آب دریاچه بخار می‌شود با بخار شدن آن انتظار داریم که باران ببارد و این آب بخار شده را جبران کند. اما مشکل اینجاست که باران نمی‌بارد.

تاریخچه سد سلیمان تنگه

عکس از: سایت Isna

هدف از ساخت سد غول‌پیکر سلیمان تنگه

در سال ۱۳۳۶ مطالعات زیادی برای ساخت سد سلیمان تنگه انجام شد. هدف ساخت سدی مناسب برای آبیاری اراضی دشت تجن، کنترل طغیان و جلوگیری از وقوع سیل و خسارات ناشی از آن، تامین آب آشامیدنی ساکنین روستاهای محدوده طرح و ساخت محلی برای تفریح و گردش بود.

هدف از ساخت سد سلیمان تنگه

عکس از: سایت Isna

البته از میان همه این دلیل‌ها شاید تامین برق منطقه مهم‌تر از همه بود. مطالعات روی ساخت سد در سال ۱۳۷۰ به پایان رسید و فرآیند ساخت سد شروع شد. این سد در سال ۱۳۷۶ به بهره‌برداری رسید و تبدیل شد به چیزی که امروز می‌بینید.

هدف از ساخت سد سلیمان تنگه

عکس از: سایت Isna

حالا این سد نه تنها اهداف اصلی را محقق کرده‌ بلکه با موفقیت توانسته آب و برق روستاهای اطراف را نیز تامین کند. این سد به چشم‌اندازی زیبا در ساری تبدیل شده که خود عامل مهمی در جذب گردشگر است. سد و اطراف آن در واقع پاتوقی برای ماهیگیری و انجام تفریحات آبی است. اگر هم خسته شدید همین‌جا می‌توانید چادر بزنید یا به دهکده آرامش بروید.

سد سلیمان تنگه

عکس از: سایت Isna

ماجرای نامگذاری سد سلیمان تنگه چیست؟

دلیل نامگذاری سد سلیمان تنگه به این نام هم ماجرای جالبی دارد. محلی‌ها می‌گفتند که یک بنای تاریخی در منطقه «دواب» وجود داشته که زیر آب رفته و متعلق به دوره حضرت سلیمان بود. به همین دلیل هم سد شهید رجایی را با نام سد سلیمان تنگه می‌شناسند.

علت نلمگذاری سد سلیمان تنگه

عکس از: سایت Mashreghnews

بنابراین باید گفت اسم رسمی سد، سد شهید رجایی است، اما بین مردم و محلی‌ها به سد سلیمان تنگه شهرت پیدا کرده است.

سد سلیمان تنگه واقعا دیدنی است؟

همان‌طور که گفتم یکی از جاهای دیدنی ساری سد سلیمان تنگه است که به آن سد شهید رجایی هم گفته می‌شود. این سد در بخش دودانگه قرار گرفته و دهکده زیبای آرامش هم پایین آن قرار دارد. این سد در دل طبیعت زیبای مازندران و در مکانی پُر از سرسبزی واقع شده است.

دیدنی‌های سد سلیمان تنگه

عکس از: سایت Qudsonline

دهکده‌ آرامش که یکی از ده‌های محبوب در ساری و از جاهای دیدنی مازندارن نزدیک‌ این سد است. این مجموعه زیبا و جذاب است؛ چون کنار یکی از دست‌ساخته‌های مدرن بشر می‌توانید محلی آرام را ببینید که طبیعت مازندران آن را نقاشی کرده است.

جاهای دیدنی سد سلیمان تنگه

عکس از: سایت Qudsonline

آب‌وهوای منطقه سلیمان تنگه چطور است؟

سد سلیمان تنگه و جاهای اطراف آن آب‌وهوایی معتدل دارد. میزان رطوبت این منطقه بالاست و معمولا‌ در فصل بهار و پاییز بارش باران زیاد است.

در فصل تابستان سد شهید رجایی و جاذبه‌های اطراف آن آب‌وهوایی شرجی دارند و به دلیل وجود رودخانه هوا یکم قابل تحمل است، اما به دلیل وجود جنگل، آب‌وهوا شرجی می‌شود.

دمای هوای این منطقه پایین‌تر از استان تهران است و می‌توانید تابستان تقریبا خنک‌تری را نسبت به تهران و کرج تجربه کنید.

آب و هوای سد سلیمان تنگه

عکس از: سایت Tabnak

در فصل پاییز که درخت‌های جنگل‌های اطراف سد سلیمان تنگه به رنگ‌های مختلف در می‌آیند، این منطقه به یک تابلوی نقاشی تبدیل می‌شود.

فصل زمستان آب دریاچه کمی یخ می‌زند و زیباترین صحنه را می‌سازد. جنگل‌های انبوهی که از برف پوشیده‌ شده‌اند خیلی زیبا هستند. هر طرف که سر برگردانید یک دیدنی جذاب جلوی چشمانتان خواهد بود.

سد سلیمان تنگه

عکس از: سایت Tasnimnews

پوشش گیاهی و جانوری سد سلیمان تنگه

پوشش گیاهی این منطقه بیشتر شامل درختانی تنومند است که جنگل را تشکیل داده‌اند. البته می‌توانید نمونه‌هایی از گیاهانی را ببینید که محلی‌های روستاهای اطراف سد سلیمان تنگه به‌عنوان داروهای گیاهی از آن استفاده می‌کنند.

تنوع این پوشش گیاهی بالاست و همین موضوع این منطقه را به جایی دیدنی تبدیل کرده است.

پوشش گیاهی سد سلیمان تنگه

عکس از: سایت Wikimedia

این منطقه گونه‌های جانوری مختلفی دارد که شامل حیوانات وحشی و پرندگانی هستند که برای خودشان میان شاخه‌ها زندگی می‌کنند.

اگر داخل جنگل بروید، حتما این گونه‌های جانوری را خواهید دید. پرنده‌ها آوازهای زیادی سر می‌دهند که نوای جنگل است و بر زیبایی منطقه سد مازندران اضافه می‌کند.

من که در این سفرم یکی از بهترین جاهای دیدنی ساری را دیدم. اگر باز هم فرصت کنم به این منطقه سفر می‌کنم و این بار دهکده آرامش را برای اقامت انتخاب می‌کنم تا زمان بیشتری برای بازدید از سد سلیمان تنگه داشته باشم.

هوای سد سلیمان تنگه

عکس از: سایت Rokna

نگاهی به امکانات تفریحی سد سلیمان تنگه

سد سلیمان تنگه برخلاف بسیاری از سدهای کشور دارای امکانات تفریحی زیادی است که بیشتر آن‌ها به آب دریاچه وابسته هستند. در ادامه چند تا از این تفریحات را بررسی می‌کنم.

قایق‌رانی روی سد سلیمان تنگه

قایق‌رانی یکی از تفریحات ثابت سد سلیمان تنگه است. دریاچه سد آنقدر زیبا هست که دلتان بخواهید یکی دو دور بیشتر بزنید. با توجه به اینکه سد همیشه پُر آب است پس قایق‌رانی در آن خیلی لذت‌بخش خواهد بود.

قایقرانی در سد سلیمان تنگه

عکس از: سایت Farsnews

اسکی روی آب

علاوه‌بر قایق‌رانی می‌توانید روی آب دریاچه هم اسکی کنید. اسکی روی آب یکی از امکانات تفریحی جذاب سد سلیمان تنگه است. اگر تا به حال این ورزش را امتحان نکرده‌اید، این فرصت خیلی خوبی است. فقط حواستان باشد که باید شنا بلد باشید تا اجازه اسکی روی آب به شما داده شود.

اتوبوس دریایی

اتوبوس دریایی یکی از کم‌خطرترین امکانات تفریحی سد سلیمان تنگه است. فقط کافی است هزینه آن را پرداخت کرده و سوار بر اتوبوس دریایی شوید و از گشت‌وگذار روی دریاچه پشت سد رجایی لذت ببرید.

پدال‌رو روی سد سلیمان تنگه

پدال‌رو را که همه ما قبلا امتحان کرده‌ایم. مثلا خودم اولین بار آن را در دریاچه چیتگر امتحان کردم. در مورد این تفریح دیگر خودتان باید دست به کار شوید تا طول و عرض دریاچه را طی کنید.

پیست تپه‌پیمایی

پیست تپه‌پیمایی یکی از امکانات تفریحی دهکده آرامش است. در این منطقه پیستی طراحی شده که می‌توانید با یک کفش مناسب در آن پیاده‌روی کنید.

پیست تپه پیمایی

عکس از: سایت Eneshat

اگر اهل عبور از پستی‌بلندی‌های زیاد نیستید و زانوی شما درد می‌گیرد، می‌توانید به جای تپه‌پیمایی یکی دیگر از تفریحات این سد را انتخاب کنید.

زمین بازی و ورزش سد سلیمان تنگه

یکی از امکانات مهمی که در دهکده آرامش در نظر گرفته شده، زمین بازی و ورزش است. یادتان هست که گفتم این دهکده امکانات کاملی دارد، پس بفرمایید زمین بازی و ورزش برای یک تفریح عالی.

تفریحات رایج کنار سد سلیمان تنگه

سد سلیمان تنگه تفریحات زیادی دارد که می‌توانید از آن‌ها لذت ببرید. این تفریحات مخصوص این سد هستند و یک نیم‌روز یا یک روز کامل زمان می‌برد که همه آن‌ها را امتحان کنید.

تفریحات سد سلیمان تنگه

عکس از: سایت Hamshahrionline

پس اگر برای برگشتن عجله دارید بعضی از آن‌ها را انجام دهید؛ اما در صورتی که می‌خواهید شب را در دهکده آرامش بمانید، بد نیست دلی از عزا در آورید.

بازدید از تاج سد سلیمان تنگه

یکی از جاهای مهمی که در این گردش باید ببینید، تاج سد است. در طول روز و با خرید بلیط می‌توانید به دیدن تاج سد بروید. از آن بالا و با دیدن ارتفاع ۱۳۸ متری سد تازه متوجه می‌شوید که در برابر ابهت این مجموعه چقدر کوچولو هستید.

تاج سد سلیمان تنگه

عکس از: سایت Hamshahrionline

تفریح‌های آبی

مهم‌ترین تفریحات آبی که می‌توانید در سد سلیمان تنگه انجام دهید قایق‌رانی، اتوبوس دریایی، اسکی روی آب و پدال‌رو در اسکله شیرین رود است.

این تفریحات آبی مدتی است که در این محل ارائه می‌شود و می‌توانید از آن‌ها لذت ببرید.

تورهای ماهیگیری و غواصی

در دریاچه سد رجایی، ماهی‌های زیادی وجود دارد و می‌توانید در تورهای ماهیگیری شرکت کرده و ماهی بگیرید یا تور غواصی را انتخاب کرده و زیر آب دریاچه به دیدن ماهی‌ها بروید. از ماهی‌های دریاچه سد می‌توان به زرد پَر، کولی، کپو، فیتوفاگ و ماهی سفید اشاره کرد.

ماهیگیری در سد سلیمان تنگه

عکس از: سایت Targetino

پیاده‌روی اطراف سد سلیمان تنگه

سد سلیمان تنگه ۴۲۷ متر طول دارد. می‌توانید روی سد (البته اگر مسئول سد اجازه دهد) یا در مناظر سرسبز اطراف آن پیاده‌روی کنید. در دهکده آرامش، پیست تپه‌پیمایی وجود دارد و می‌توانید از قدم‌زدن در مسیری سبز و رویایی لذت ببرید.

جنگل‌نوردی و تماشای چشم‌انداز آرامش

نزدیکی سد سلیمان تنگه جنگل‌های انبوهی وجود دارند که می‌توانید چند ساعتی را در آن‌‌ها قدم زده و جنگل‌نوردی کنید. چشم‌انداز زیبای دهکده آرامش، جنگل انبوه، شالیزارهای سرسبز و گاهی با برنج‌های رسیده و آن خوشه‌های طلایی‌شان نمایی است که در سد رجایی خواهید داشت.

عکاسی از منظره سد سلیمان تنگه

عکاسی یکی از آن کارهای ثابتی است که من در هر سفر انجام می‌دهم. من کلکسیونی از عکس‌ها دارم که هر کدام مربوط به سفر خاصی است.

سد سلیمان تنگه

عکس از: سایت Bamnews

بهترین ایده این است که از بالای تاج سد یک عکس پانوراما بگیرید تا نمایی کلی از جایی که رفته‌اید را همیشه داشته باشید. مناظر اطراف سد هم خیلی زیباست و جان می‌دهد برای عکاسی. حالا که نمی‌شود صدای پرندگان را در عکس‌ها ثبت کرد پیشنهاد می‌کنم چند دقیقه‌ای فیلم‌برداری کنید تا خاطره‌ای زیبا و ماندگار بسازید.

پیک‌نیک

پیک‌نیک یکی از تفریحات همیشگی ما در سفر به جاهای دیدنی مازندارن و دیگر استان‌های کشور است. اگر جای مناسبی برای پیک‌نیک پیدا کردید، حتما بساط آن را پهن کنید و از لحظات آرامش‌بخش و سکون سد و جنگل لذت ببرید.

اگر آب سد را باز کرده‌ باشند که چه بهتر، صدای شُرشُر آب آنقدر حالتان را خوب می‌کند که دلتان می‌خواهد رو به آسمان دراز بکشید و ساعت‌ها به این صدا گوش دهید.

نگاهی به سد سلیمان تنگه

عکس از: سایت Deltapayam

آب‌تنی در سد سلیمان تنگه

گردشگرانی که به سد سلیمان تنگه می‌آیند اجازه آب‌تنی در رودخانه را دارند، اما برای آب‌تنی در دریاچه پشت سد فکر کنم باید با مسئولین سد هماهنگ کنید.

به نظر من آب‌تنی در آب پشت سد کمی خطرناک است، پس همان رودخانه بهترین انتخاب شماست. در یک تابستان گرم، شنا کردن در آبی زلال و خنک لطفی دارد که قابل توصیف نیست خودتان باید امتحان کنید تا ببینید چطور شگفت‌زده می‌شوید.

امکانات سد سلیمان تنگه نوشهر

سد سلیمان تنگه که یکی از جاهای دیدنی مازندران است، امکانات آنچنانی ندارد. این محل استراتژیک بوده و طبیعی است که برای اقامت گردشگران در نزدیکی آن امکاناتی در نظر نگرفته‌اند. در مقابل، دهکده آرامش که نزدیک سد قرار دارد امکانات کاملی دارد و می‌توانید بعد از بازدید از سد به این دهکده بروید.

ساخت سد سلیمان تنگه

عکس از: سایت Isna

شنا در سد سلیمان تنگه

همان‌طور که گفتم شاید بتوانید در رودخانه پایین‌دست سد سلیمان تنگه شنا کنید، اما اجازه شنا در دریاچه پشت سد را نخواهید داشت. دریاچه پشت سد عمیق و خطرناک است و به همین دلیل هم مسئولین سد اجازه نمی‌دهند در این آب شنا کنید.

خطرات احتمالی در سفر به سد سلیمان تنگه

اینجا هم مثل همه جاهای دیگر مازندارن که به جنگل نزدیک است، خطراتی وجود دارد. اگر قرار است شب را کنار سد چادر بزنید، باید حواستان به حیوانات وحشی این اطراف باشد که برای پیداکردن غذا از جنگل خارج می‌شوند.

به هر حال این من و شما هستیم که وارد قلمرو آن‌ها شده‌ایم پس به جای مقابله با آن‌ها اجازه دهید گشتی بزنند و بروند. اگر هم نگران روبه‌رو شدن با حیوانات وحشی هستید که می‌توانید در دهکده آرامش اقامت کنید.

نامگذاری سد سلیمان تنگه

عکس از: سایت Media

نکات بازدید از سد سلیمان تنگه (سختی های سد سلیمان تنگه)

  • اگر خواستید شب را حوالی سد سلیمان تنگه بمانید، حتما با خودتان تجهیزات کمپینگ ببرید.
  • اگر در این منطقه کمپ زدید، لطفا زباله‌های خود را جمع‌آوری کنید و در نزدیک‌ترین سطل زباله بریزید. اینجا بدون زباله‌های ما زیباست.
  • سد رجایی در آخر هفته و تعطیلات خیلی شلوغ است؛ پس اگر حال و حوصله شلوغی را ندارید، می‌توانید در طول هفته به سد سلیمان تنگه بروید.
  • امکان شنا در دریاچه سد سلیمان تنگه وجود ندارد، پس به قوانین احترام بگذارید.
آب و هوای سد سلیمان تنگه

عکس از: سایت Sharghpress

اقامت در سد سلیمان تنگه

اگر اقامت در چادر را دوست دارید که اطراف سد می‌تواند جای خیلی خوبی برای این کار باشد. اگر می‌خواهید یکی دو روزی اینجا بمانید، بهتر است یکی از خانه‌های روستایی دهکده آرامش را انتخاب کنید. در این بخش می‌خواهم اطلاعات بیشتری از راه و رسم اقامت در سد سلیمان تنگه در اختیارتان قرار دهم.

آب و هوای سد

عکس از: سایت Tasnimnews

اقامت حوالی سد

برای اقامت در حوالی سد مازندران باید چادر و دیگر تجهیزات کمپینگ همراهتان باشد. وسایل زیادی همراه خودتان نبرید، چون نمی‌توانید تا نزدیکی سد با ماشین بروید و اگر وسایل زیادی داشته باشید قطعا خسته می‌شوید.

اقامت در اقامتگاه‌های نزدیک سد

یکی از بهترین اقامتگاه‌های نزدیک سد، همان دهکده سرسبز آرامش است که خیلی از آن تعریف کردم. حالا که تا اینجا آمده‌اید، بد نیست چند روزی را هم بمانید و انرژی دوباره بگیرید. این منطقه امکانات اقامتی زیادی ندارد و بیشتر گردشگران همان روستای آرامش را انتخاب می‌کنند.

لوکیشن دهکده آرامش در گوگل مپ ثبت نشده وگرنه که برایتان می‌گذاشتم تا راحت‌تر آن را پیدا کنید. به سد که رسیدید می‌توانید از گردشگران و مسئولین سد، آدرس دهکده و نحوه دسترسی به آن را بپرسید.

توصیه‌هایی برای تجربه سفری به یادماندنی در سد سلیمان تنگه

سفر به سد سلیمان تنگه برای من تجربه جذابی بود، چون توانستم یکی از سازه‌های مهم و بزرگ کشور را از نزدیک ببینم. اینجا که بیایید، باید دو برابر مواظب محیط اطراف باشید. مراقب دریاچه و رودخانه و همین‌طور مراقب طبیعت اطراف سد.

گشت و گذار در سد سلیمان تنگه

عکس از: سایت Mashreghnews

پس لطفا مثل یک گردشگر حرفه‌ای، زباله‌های خود را طوری جمع‌ کنید که انگار نه انگار شما در اطراف سد چادر زده بودید. بگذارید حیوانات و گیاهان با همان حال قبلی اینجا زندگی کنند و به خاطر زباله‌هایی مثل کیسه پلاستیکی و بطری نوشابه زندگیشان در خطر نباشد.

برای سفر بهتر است وسایل کمتری را با خودتان ببرید چون بخشی از راه را باید پیاده بروید. شما که نمی‌خواهید کوله‌بار سنگینی داشته باشد که نگذارد به مقصد برسید.

اگر می‌خواهید چادر بزنید پس وسایل لازم مثل چادر و کیسه خواب و غیره را با خودتان ببرید. راستی لازم نیست نگران خرید آب و مواد خوراکی از شهر باشید. دهکده آرامش امکانات کاملی دارد و می‌توانید همان حوالی هم چادر بزنید.

پوشش گیاهی سد

عکس از: سایت Tasnimnews

بهترین زمان بازدید از سد سلیمان تنگه

فصل بهار و تابستان یکی از بهترین زمان‌ها برای بازدید از سد سلیمان تنگه است. در فصل بهار هوا خنک است و در دل این منطقه کوهستانی بادی خنک به صورتتان می‌وزد که از خواب بیدارتان خواهد کرد.

فصل تابستان اما هوا کمی گرم و شرجی است و بیشتر گردشگران هم این فصل را برای بازدید از سد رجایی انتخاب می‌کنند..

فصل پاییز و زمستان اینجا هوا سرد می‌شود و به دلیل باد سردی که از ناحیه دریاچه می‌وزد شاید تحمل سرما برای شما سخت باشد. من که می‌گویم همه فصل‌ها عالی هستند حالا باید ببینید با کدامیک حالتان بیشتر خوب می‌شود.

سد سلیمان تنگه کجاست؟

سد سلیمان تنگه در استان مازندران، در ۴۵ کیلومتری جنوب غربی ساری و در نزدیکی روستایی به نام افرا چال قرار دارد.

لوکیشن سد سلیمان تنگه روی گوگل مپ

بهترین مسیر دسترسی به سد سلیمان تنگه

برای دسترسی به سد سلیمان تنگه باید اول به سمت بلوار کشاورز شهرستان ساری بروید. از این بلوار راهی مسیر جاده کیاسر شوید. بعد از اینکه ۲۳ کیلومتر در این جاده رانندگی کردید، به روستای خوش آب‌وهوایی به نام «تاکام» می‌رسید.

در این منطقه یک دو راهی وجود دارد که می‌توانید در سمت راست آن تابلوی سد سلیمان تنگه را ببینید. پس به سمت راست برانید. از این دو راهی به بعد حدود ۲۵ کیلومتر که بروید به سد شهید رجایی ساری می‌رسید.

اگر از تهران به سمت سد می‌روید، ۳ مسیر برای رسیدن به استان مازندارن و شهرستان ساری پیش‌روی شماست.

سد سلیمان تنگه

عکس از: ایوب فارابی

این ۳ مسیر شامل جاده فیروزکوه، جاده هراز و کندوان است. در بین این مسیرها، مسیر اول یعنی مسیر جاده تهران-فیروزکوه بهترین انتخاب است؛ چون مسیر سریع‌تری است. از این مسیر از شرق تهران به سمت آبعلی و دماوند بروید. با عبور از شهرهای پردیس، رودهن، بومهن و دماوند به فیروزکوه خواهید رسید.

از اینجا باید به سمت پل سفید بروید. بعد از پمپ بنزین پل سفید، وارد جاده فرعی «افراچال» شوید. بعد از دو ساعت رانندگی در مسیری بی‌نظیر و زیبا به شهرستان ساری می‌رسید.

از خروجی جنوبی شهر ساری، مسیر سمنان را در پیش بگیرید تا پس از ۲۳ کیلومتر به روستای تاکام برسید. از این روستا به بعد را هم که در بخش قبلی توضیح دادم. این هم از مسیر تهران به سد سلیمان تنگه ساری.

سد سلیمان تنگه

عکس از: سایت Mapio

جاهای دیدنی اطراف سد سلیمان تنگه

جاهای دیدنی زیادی در اطراف سد سلیمان تنگه وجود دارد. این سد یکی از جاهای دیدنی ساری است و از آنجا به جاهای دیدنی اطراف سد دسترسی خواهید داشت. در این بخش می‌خواهم اطلاعات بیشتری از این جاهای دیدنی در اختیارتان قرار دهم.

زمین بازی سد سلیمان تنگه

عکس از: سایت Yjc.news

دهکده آرامش سد سلیمان تنگه

دهکده گردشگری آرامش که گفتم در کنار سد سلیمان تنگه قرار دارد یکی از جاهای گردشگری ساری است. این دهکده از سال ۱۳۷۹ به‌عنوان یک دهکده گردشگری شناخته شده و گردشگران زیادی آن را انتخاب می‌کنند.

دهکده آرامش تنگه

عکس از: سایت Tahghighestan

این دهکده امکانات تفریحی زیادی دارد و برای اقامتی چند روزه عالی است، برای همین خیلی از گردشگرها اینجا را برای استراحت چند روزه انتخاب می‌کنند. طبیعت زیبا و آرامش‌بخش و آن سرسبزی شمال کشور که همیشه من را جادو می‌کند یکی از دلایلی است که من به این دهکده رفتم.

بازدید از سد سلیمان تنگه زمان می‌برد و شاید خسته شوید. در این شرایط بهترین کار استراحت در دهکده‌ای زیبا مثل آرامش، عالی است. حقا که این اسم واقعا برازنده این دهکده است.

رودخانه تجن حوالی سد سلیمان تنگه

رودخانه تجن یکی از جاذبه‌های گردشگری سد سلیمان تنگه است. این رود از کوه‌های چهاردانگه، دودانگه و هزارجریب سرچشمه می‌گیرد و بعد از اینکه از شهر ساری عبور کرد در منطقه‌ای به نام فرح‌آباد به دریای خزر می‌ریزد.

رودخانه تجن

عکس از: سایت Mehrnews

جالب است بدانید که نام رودخانه تجن هم‌ریشه فعل «تجنه» است که در زبان مازندرانی از مصدر «بتجستن» یا «بَتِتِن» می‌آید. معنی این کلمات در زبان مازندرانی به ترتیب به معنای «می‌تازد»، «تاختن» و «به سرعت رفتن» است. به این مفهوم که آب رودخانه مثل اسبی سرکش شده و در مسیر می‌تازد و به پیش می‌رود.

تکیه پهنه کلا ساری

تکیه پهنه کلا یا حسینیه پهنه کلا که در زبان مازندرانی به آن «پهنه کِلا تَکیه» می‌گویند حسینیه‌ای در حومه جنوبی شهرستان ساری است که در روستای پهنه کلا شمالی قرار دارد. این تکیه نزدیک سد سلیمان تنگه تا مرکز شهرستان ساری حدود ۱۰ کیلومتر فاصله دارد.

تکیه پهنه کلا ساری

عکس از: سایت Ctmehr

در زبان تبری یا همان زبان مازندرانی، واژه «کِلا» در لغت به معنی «قلعه» و در گفتار به معنی «آبادی» است. برای همین هم بیشتر روستاهای مازندران پسوند «کِلا» یا «کولا» دارند. احتمال این هم وجود دارد که به خاطر وسیع بودن این منطقه آن‌ را «پهنه» نامگذاری کرده‌ باشند. به پهنه کِلا در گذشته «پناه کِلا» هم می‌گفتند.

روستای زیبای تاکام مازندران

تاکام روستایی از توابع بخش کلیجان رستاق شهرستان ساری است که در دهستان سد تنگه سلیمان قرار گرفته است. واژه «تاکام» در اصل «تام‌کوم» یا «تان‌کوم» بوده که به مرور زمان به تاکام تبدیل شده است.

روستای تاکام

عکس از: سایت Akharinkhabar

در کتیبه قرن هشتمی که در «اما‌م‌زاده آقمشهد» توسط یکی از اساتید دانشگاهی خوانده شد، آمده که قریه آقمشهد از شمال به تان‌کوه وصل است. «تام» یا «تان» در زبان مازنی به معنای عالی است و مردم این منطقه هنوز هم به غذایی که خوشمزه و عالی باشد، تام می‌گویند. البته اصطلاح «تان» با شکل نوشتاری «طان» هم در این منطقه رایج است.

جاذبه‌های طبیعی مسیر سد سلیمان تنگه

در مسیر رسیدن به سد سلیمان تنگه جاذبه‌های طبیعی زیبادی وجود دارد که در هیچ جای دیگری مثل آن را نخواهید دید. رودخانه، جنگل‌ و درختان انبوه، طبیعت زیبا و دید وسیعی که به اطراف و تپه‌های سد سلیمان تنگه خواهید داشت مسیر را برای شما به یادماندنی می‌کند.

مسیر سد سلیمان تنگه

عکس از: سایت Aparat

مزارع کشاورزی مسیر

در مسیر خود به سمت سد سلیمان تنگه مزارع کشاورزی را خواهید دید. این مزارع در فصل بهار سبز و زیبا هستند و نِشاهای تازه برنج را می‌توانید در آن‌ها ببینید.

مزارع کشاورزی سد سلیمان تنگه

عکس از: سایت Etemadonline

اگر موقع نِشا سر برسید که قطعا خانم‌ها و آقایان روستایی را می‌بینید که در حال کار هستند. این نِشاها زود بزرگ می‌شوند و در شهریور تبدیل به خوشه‌های طلایی برنج خواهند شد.

شهریور سد سلیمان تنگه در اصل ماه دِرو برنج است. پس از آن در پاییز و زمستان زمین کشاورزی به جایی ساکت و بی‌روح تبدیل خواهد شد تا فروردین سال بعد از راه برسد.

ارتفاعات جنگلی سد سلیمان تنگه

ارتفاعات جنگلی سد سلیمان تنگه یکی دیگر از جاذبه‌های مهم اطراف سد مازندران شهرستان ساری است. اینجا مملو از درختانی است که سر به آسمان دارند و منطقه اطراف سد را سرسبز و زیبا کرده‌اند.

ارتفاعات جنگلی

عکس از: سایت Akharinkhabar

این ارتفاعات جنگلی انتخابی عالی برای یک جنگل‌نوردی اساسی خواهد بود. اگر اهل گشت زدن در جنگل و پیاده‌روی میان درختان هستید اینجا بهترین گزینه برای شما خواهد بود.

سد سلیمان تنگه، سدی با داستان‌هایی جذاب

سد سلیمان تنگه یکی از آن‌ جاهای دیدنی ساری است که در دل جنگل و در مسیر رودی زیبا ساخته شده و یکی از جاذبه‌های گردشگری استان است. برنامه ساخت این سد از سال ۱۳۳۶ شروع شد و شاید تنها سدی باشد که حدود ۳۴ سال برای آن برنامه‌ریزی کرده باشند. اما فرآیند ساخت آن خیلی طول نکشیده و زود به بهره‌برداری رسیده است.

حالا این سد علاوه‌بر کاربری به‌عنوان تامین آب آشامیدنی و کشاورزی روستاهای اطراف و همین‌طور تامین برق منطقه اطراف به یک محوطه گردشگری مهم تبدیل شده است.

امیدوارم این بار که به ساری رفتید فرصت دیدن این سد را داشته باشید تا همه آنچه که توضیح دادم را با چشمان خودتان ببینید.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.