جاهای دیدنی تنکابن

جاهای دیدنی تنکابن نگین درخشان مازندران

معرفی جاهای دیدنی تنکابن با تصاویر

من به‌عنوان یک طبیعت‌گرد دنبال جاهایی هستم که هوای خوش و جاهای دیدنی زیادی داشته باشد. برای همین دلیل معمولا جاهایی را انتخاب می‌کنم که حق انتخاب زیادی به من بدهد. من گیلانی هستم و عاشق آب‌وهوای شمال کشور، پس برای من سفر به شمال ایران و مازندران هم یکی از بهترین جاها برای گردش است. یک روز که خیلی دمق بودم و می‌خواستم هر چه زودتر آخر هفته شود برای انرژی گرفتن دنبال یک جای دیدنی خوب گشتم. من عاشق جاهای دیدنی تنکابن شدم و اگر شما هم می‌خواهید بدانید جاذبه‌ های گردشگری دیدنی تنکابن کدامند و در تنکابن کجا برویم باید تا آخر این مقاله از مجله گردشگری علی بابا با من همراه باشید.

جنگل های تنکابن یا روستاهای تنکابن هرکدام به شکلی برایتان دلبری می‌کنند؛ البته به شرطی که بتوانید از رودهای تنکابن دل بکنید. در ادامه با همه این جاذبه‌ها آشنا می‌شوید.

بهترین جاهای دیدنی تنکابن کدام‌اند؟
به نظر من بهترین جاهای دیدنی تنکابن شامل روستاها و جنگل‌ها هستند. در این مقاله قرار است همه جاهای دیدنی تنکابن را به شما معرفی کنم پس بیایید با هم داستانی از این دیدنی‌ها بخوانیم.
بهترین زمان برای سفر به تنکابن چه موقعی است؟
بهترین زمان سفر به تنکابن نیمه اول سال است. چون این شهر در نیمه دوم سال سرد است و شاید بعضی از گردشگران سرما و رطوبت را دوست نداشته باشند. در نیمه اول سال این طبیعت زیبای تنکابن کاری با روح و روان شما می‌کند که تا یک سال شارژ هستید.
بهترین جاهای تاریخی و دیدنی تنکابن کجاها هستند؟
از بهترین جاهای تاریخی تنکابن می‌توان به پل‌های تاریخی و قلعه‌های تاریخی آن اشاره کرد. پل چشمه کیله، پل لپاسر و پل تاریخی روستای چالکش، پل خشتی قلعه گردن، قلعه تکنا تنکابن، قلعه سیالان و قلعه مارکوه از جاهای تاریخی و دیدنی تنکابن هستند.
تنکابن کجاست؟
تنکابن یکی از شهرهای غربی استان مازندران است که ۲۳۲ کیلومتر با تهران فاصله دارد.
آب و هوای تنکابن چطور است؟
تنکابن آب‌وهوایی عالی دارد و مطمئنم عاشق سفر به این شهر خواهید شد. بهار خنک و تابستان شرجی است. پاییز هوا سرد می‌شود و درخت‌های انبوه با رنگ‌ها بازی می‌کنند و زمستان همه جا سفیدپوش می‌شود.

تنکابن کجاست؟

تنکابن یکی از جاهای دیدنی مازندران است که از شمال به دریای خزر، از جنوب به رشته‌ کوه‌های البرز، از شرق به شهرستان چالوس و از سمت غرب هم شهرستان رامسر می‌رسد. این شهرستان یکی از زیباترین شهرهای مازندران است که ۲۱۴۰ کیلومتر وسعت داشته و یکی از پرجمعیت‌ترین شهرستان‌های غرب استان مازندران است. تنکابن و جاهای دیدنی تنکابن به‌عنوان توریستی‌ترین و خوش آب‌وهواترین ناحیه شمالی کشور شناخته می‌شوند و در سال ۱۳۸۵ هم این شهرستان در روزنامه اطلاعات با نام «نگین درخشان شمال» معرفی شد.

شهرستان جاهای دیدنی تنکابن

عکس از: سایت Wikmedia

جاهای دیدنی تنکابن را بشناسید

تنکابن جاهای دیدنی زیادی دارد که سر زدن به همه آن‌ها در یک سفر چند روزه امکان‌پذیر نیست شاید بتوانید در چند سفر همه جاهای دیدنی تنکابن را ببینید. در این بخش از مقاله می‌خواهم تمامی جاهای دیدنی تنکابن را به شما معرفی کنم. گمانم باید دو یا سه بار به این شهر بروید تا بتوانید همه این دیدنی های تنکابن را ببینید. هر کدام از این جاهای دیدنی جذابیت خودشان را دارند و نمی‌شود آن‌ها را با هم مقایسه کرد.

جاهای دیدنی تنکابن

عکس از: سایت Fadaktrains

روستاهای دیدنی تنکابن

تنکابن روستاهای سرسبز با بافت خیلی سنتی زیادی دارد. همین فضای روستایی کمک می‌کند در سفر به تنکابن بتوانید بهترین تجربه را از گشت‌وگذار و روستاگردی داشته باشید.

روستای قلعه گردن تنکابن

قلعه گردن یکی از روستاهای تنکابن و از جاذبه‌های محبوب این شهرستان است. این روستا طبیعتی بکر و فوق‌العاده زیبا دارد که مطمئنم مجذوب آن می‌شوید. اگر به تنکابن سفر کردید پیشنهاد می‌کنم این روستا را برای اقامت انتخاب کنید. این روستا به اندازه‌ای زیباست که به آن «بهشت کوچک شمال ایران» می‌گویند.

روستای قلعه گردن تنکابن

عکس از: سایت Mapio

روستای قلعه گردن به‌عنوان یکی از جاهای دیدنی تنکابن مناظر زیبایی دارد و گردشگران زیادی برای دیدن آن صف می‌کشند.

روستای قلعه گردن تنکابن روی گوگل مپ

تنکابن، دهستان بلده، بخش خرم‌آباد شهرستان تنکابن

روستای شانه تراش از جاهای دیدنی تنکابن

روستای شانه تراش یکی از روستاهای تنکابن است که در بخش خرم‌آباد قرار گرفته و جمعیت کمی هم دارد. ۲۰% از خانه‌های این روستا قدیمی بوده و بیشتر دور تا دور موزه مردم‌شناسی قرار دارند. در راه ورودی روستای شانه تراش یک پارکینگ با ظرفیت ۱۰۰ ماشین وجود دارد که می‌توانید خودروی خود را در آن پارک کرده و سپس به بازدید از روستا بپردازید.

روستای شانه تراش جاهای دیدنی تنکابن

عکس از: سایت Staticflickr

موزه مردم‌شناسی روستا توسط میراث فرهنگی راه‌اندازی شده و یکی از دلایلی است که تورهای زیادی به این منطقه می‌آیند.

آدرس روستای شانه تراش روی گوگل مپ

تنکابن، بخش خرم‌آباد

روستای فلکده زیبای تنکابن

روستای فلکده یکی از روستاهای تنکابن است که در دل جنگل‌های دوهزار قرار گرفته و به دلیل وجود آبگرم شهرت دارد. آبگرم فلکده یکی از دلایلی است که گردشگران سفر به این روستا را انتخاب می‌کنند. روستای فلکده به‌عنوان یکی از جاهای دیدنی تنکابن آب‌وهوایی خنک و فضایی سرسبز و خرم دارد که جاذبه‌های گردشگری زیادی را در خود جای داده است.

روستای فلکده تنکابن

عکس از: سایت Alibaba

آدرس روستای فلکده روی گوگل مپ

تنکابن، ۳۵ کیلومتری جنوب تنکابن، بخش خرم‌آباد

روستای گاو پشته از جاذبه های تنکابن

روستای گاوپشته یکی از روستاهای تنکابن است که در بخش خرم‌آباد قرار دارد. خانه‌های این روستا بیشتر از چوب و کاه‌گِل درست شده‌اند. خانه دایی من در گیلان هم با چوب و کاه‌گِل درست شده و حدود ۳۰ سال است که پابرجاست. وجود کاه‌گِل باعث می‌شود این خانه‌ها در برابر رطوبت عایق باشند و در رطوبت بالای گیلان و مازندران به وسایل خانه آسیبی وارد نشود. البته مهم‌ترین ویژگی این‌جور خانه‌ها، خنکی هوا در تابستان و گرمی هوا در زمستان است.

روستای گاو پشته جاهای دیدنی تنکابن

عکس از: سایت Alibaba

آدرس روستای گاوپشته روی گوگل مپ

تنکابن، توابه بخش خرم‌آباد

روستای مران سرسبز تنکابن

روستای مران تنکابن یکی از روستاهای تنکابن است که در ۶۰ کیلومتری مرکز این شهر و در مسیر جاده سه هزار واقع شده و جاذبه‌های گردشگری زیادی دارد. برای رسیدن به روستای زیبا و کم‌نظیر مران باید از مسیر جاده سه هزار عبور کنید بنابراین شگفتی‌های زیادی را در مسیر خواهید دید.

روستای مران تنکابن

عکس از: سایت Irna

این جاده کوهستانی طبیعتی بکر و زیبا دارد که به رودخانه‌ای خروشان منتهی می‌شود. با عبور از رودخانه و درختان انبوه، آب‌نماهای زیبایی می‌بینید که در ابتدای جاده الموت قرار دارند. این مسیر پیچ‌در‌پیچ است و باید خیلی مراقب باشید.

آدرس روستای مران تنکابن روی گوگل مپ

تنکابن، ۶۰ کیلومتری مرکز شهر، جاده جنگلی سه هزار

لوکیشن روستای مران تنکابن هنوز روی گوگل مپ ثبت نشده است. پس اگر به‌عنوان گردشگر به این روستا رفتید و آنتن داشتید لوکیشن آن را ثبت کنید.

روستای سلیم‌آباد از جاهای دیدنی تنکابن

روستای سلیم‌آباد یکی از روستاهای تنکابن است که در بخش مرکزی این شهرستان قرار دارد. این روستا به دلیل جاذبه‌های طبیعی و فرهنگی و همین‌طور به خاطر صنایع دستی جذابی که دارد محبوب گردشگران است. روستا همان بافت قدیمی معماری سنتی را در ساخت خانه‌ها حفظ کرده و همین موضوع باعث شده تا حس زیبای روستایی بودن در همه جا دیده شود.

رروستای سلیم آباد جاهای دیدنی تنکابن

عکس از: سایت Jamaran

اصلا یکی از دلایلی که ما به روستا می‌رویم دیدن همین بافت قدیمی است دیگر. هنر سفالگری در این روستا قدمتی ۱۰۰ ساله دارد و می‌توانید نمونه‌هایی زیبا از هنر سفالگری اهالی را خریداری کنید.

آدرس روستای سلیم‌آباد روی گوگل مپ

تنکابن، توابع بخش مرکزی شهرستان محمودآباد

روستای ولگ سر خنک و دنج

روستای ولگسر یکی از ییلاقات منطقه آغوزحال تنکابن است. این منطقه راه آسفالته ندارد و برای رسیدن به آن باید حدود نیم ساعت بعد از اولین راه آسفالته پیاده‌روی کنید. این روستای قدیمی یکی از روستاهای تنکابن است که به‌عنوان ییلاق استفاده می‌شود پس آب‌وهوای خنکی داشته و جان می‌دهد برای یکی دو هفته استراحت در تابستان.

روستای ولگ سر تنکابن

عکس از: سایت Alibaba

آدرس روستای ول گسر روی گوگل مپ

تنکابن، سلیمان‌آباد به سمت دیمرون بالای آغوزحال

آبشارها و چشمه‌های تنکابن

آبشارهای خروشان و دیدنی تنکابن یکی از بهترین جاذبه‌های این منطقه است که برای طبیعت‌گردان گزینه خوبی است.

آبشار سنگ بن چشمه تنکابن

در منطقه‌ای که با درختان سرسبز افرا، توسکا و بلوط پوشانده شده و در بخش جنوب غربی شهرستان تنکابن در مسیر رودخانه دو هزار و کمی بعد از روستای عسل محله، آبشاری زیبا هست که به آن آبشار سنگ بن چشمه گفته می‌شود. این آبشار در منطقه‌ای فوق‌العاده زیبا قرار دارد، منطقه‌ای بکر و دست‌نخورده که در نزدیکی جنگل سوته‌چال واقع شده است.

 جاهای دیدنی تنکابن

عکس از: سایت Luxvila

آبشار آبی خنک و گوارا دارد و می‌دانم از قرار گرفتن در زیر فواره‌های آب این آبشار لذت خواهید برد. آب آبشار سرد است و جانی دوباره به شما می‌بخشد پس از خیس شدن لباس‌های خود نترسید که در این گرمای هوا به سرعت خشک می‌شوند. کفش‌ها را از پا در آورید و تن به آب آبشار بزنید.

آدرس آبشار سنگ بن چشمه روی گوگل مپ

تنکابن، جنوب غرب تنکابن، جاده دو هزار، روستای عسل محله

چشمه آبگرم فلکده

یکی از جاهای دیدنی تنکابن که پدیده‌ای طبیعی بوده و خاصیت درمانی هم دارد، «چشمه آبگرم فلکده» است. این چشمه در منطقه‌ای به همین نام و در میان جنگل‌های دو هزار تنکابن قرار گرفته و هر سال پذیرای گردشگران بسیاری است. چشمه آبگرم فلکده از دل جنگل و از نقطه زیرین کلاهکی صخره‌ای و از دل زمین راه خود را به بیرون پیدا کرده است.

چشمه آبگرم فلکده جاهای دیدنی تنکابن

عکس از: سایت Alibaba

یکی از جذابیت‌های این چشمه علاوه‌بر خاصیت درمانی آب آن، منظره زیبایی است که دارد. وقتی در آبگرم فلکده غوطه می‌خورید می‌توانید جنگلی سرسبز و باشکوه پُر از درختان سرو و کاج را ببینید. آرامش آبگرم و حس خوب دیدن منظره‌ای به این زیبایی ترکیبی فوق تصور بشر است که آن را می‌توانید در چشمه آبگرم فلکده پیدا کنید.

آدرس چشمه آبگرم فلکده روی گوگل مپ

تنکابن، ۳۵ کیلومتری جنوب تنکابن، بخش خرم‌آباد

آبشارهای کوهسر پرخروش

یکی دیگر از آبشارهای مهم و جاهای دیدنی تنکابن، آبشارهای کوهسر هستند که در حدفاصل روستاهای جنگلی سفیدآب (اسپی او) و کوهسر (گوسر) از توابع بخش نشتارود تنکابن قرار گرفته‌اند. این آبشار که یکی از جاهای دیدنی مازندران است جاده‌ای خاکی با چشم‌اندازی زیبا دارد.

آبشارهای کوهسر تنکابن

عکس از: سایت Alibaba

برای استفاده از جاده باید از رودخانه عبور کنید. همین عبور از رودخانه سفر شما را کمی لذت‌بخش‌تر می‌کند. درست در تقاطع رودخانه و جاده و در پایین‌دست، آبشارهای کوهسر قرار دارند که در فصل پُرآب بسیار زیبا و دوست‌داشتنی هستند. این مجموعه آبشارها که آب از آن‌ها با شدت سرازیر می‌شود یکی از بهترین و جذاب‌ترین دیدنی های تنکابن هستند.

آدرس آبشارهای کوهسر روی گوگل مپ

تنکابن، بخش نشتارود

آبشار تودارک از جاهای دیدنی تنکابن

آبشار تودارک یکی از جاهای دیدنی تنکابن است که در روستای لشتو یکی از زیباترین روستاهای تنکابن قرار گرفته است. آب این آبشار بعد از پیمودن ۷ تا ۱۰ متر به یک برآمدی سنگی برخورد می‌کند و همین موضوع هم باعث شده آب آبشار تودارک به زیبایی در هوا پخش شود. برای رسیدن به این آبشار باید از شهرستان تنکابن به سمت شیرود بروید.

آبشار تودارک تنکابن

عکس از: سایت Alibaba

وقتی از پل شیرود به سمت رامسر رد شدید، تابلوی لشتو را می‌بینید که به سمت جنوب است. پس به سمت روستای لشتو حرکت کنید. بعد از اینکه چند کیلومتر رفتید تازه به یک سه راهی می‌رسید. باید از سمت راست سه راهی بروید و بعد از آن هم به یک سه راهی دیگر می‌رسید.

باز هم به سمت راست بروید تا وارد یک جاده خاکی شوید که بخش‌هایی از آن سنگلاخی است. حدود ۲۰ کیلومتر که بروید به آبشار تودارک خواهید رسید. از این سه راهی تا آبشار حدود یک ساعت در راه خواهید بود.

آدرس آبشار تودارک روی گوگل مپ

تنکابن، روستای لشتو

آبشار فرهاد جوی پرآب

اگر می‌خواهید به آبشار فرهاد جوی بروید باید بدانید که این منطقه زیبا در جاده دوهزار و سه‌هزار تنکابن قرار دارد. بعد از اینکه از خرم‌آباد عبور کردید به منطقه قلعه گردن می‌رسید. اینجا منظره بسیار جالبی در دامنه ارتفاعات کوتاه و جنگلی دارد. این منطقه حدود ۸ کیلومتر با تنکابن فاصله دارد و در کنار جاده از تونل تاریک و انحرافی قلعه تنکا آبشاری ایجاد شده که حدود ۱۰ متر ارتفاع دارد.

آبشار فرهاد جوی جاهای دیدنی تنکابن

عکس از: سایت Tasnimnews

این آبشار یکی از جاهای دیدنی تنکابن است که به آن آبشار فرهاد جوی می‌گویند. در اطراف این آبشار زیبا محلی عالی برای اتراق و کمپ زدن ایجاد شده که می‌تواند با وجود آب گوارا و سرد آبشار لحظات خوشی را برای شما رقم بزند. آب آبشار بسیار زلال و سرد است و اگر وارد آب شوید مو به تنتان سیخ خواهد شد.

پس تنی به آب بزنید تا روحتان تازه شود. در کنار آبشار می‌توانید حیوانات و حشرات کوچکی را ببینید که برای خودشان در این آبشار که یکی از جاهای دیدنی مازندران است زندگی می‌کنند.

آدرس آبشار فرهاد جوی روی گوگل مپ

تنکابن، جاده دو هزار و سه هزار، بعد از خرم‌آباد

لوکیشن آبشار فرهاد جوی هنوز روی گوگل مپ ثبت نشده است. من در سفرم به تنکابن به این آبشار نرفتم اما یکی از دوستانم که رفته بود گفت که موبایل خوب آنتن نمی‌دهد. اگر شما به سمت این آبشار رفتید و موبایلتان آنتن داشت لوکیشن آن را ثبت کنید.

آبشار کوه سر از جاهای دیدنی تنکابن

آبشار کوه سر که یکی از جاهای دیدنی تنکابن است که در منطقه‌ای زیبا و سرسبز واقع شده و به‌عنوان یکی از مقاصد مهم گردشگری تنکابن شناخته می‌شود. اینجا در فصل بهار دیدنی است و می‌توانید در کنار آبشار کمپ بزنید و هر وقت گرمتان شد تنی به آب بزنید و از آب‌تنی در آبی زلال و خنک لذت ببرید.

آبشار کوه سر تنکابن

عکس از: سایت Khabarfoori

فقط یادتان باشد که اینجا بخشی از طبیعت زیبای تنکابن و جزو آثار طبیعی کشور است پس وقتی کمپ زدید و بساط پیک‌نیک را پهن کردید حواستان به زباله‌ها باشد. آن‌ها را با خودتان ببرید و در سطل زباله بیاندازید. مراقب درخت‌ها هم باشید و برای درست کردن آتش از تنه‌های بی‌جان درخت‌ها استفاده کنید مبادا شاخه‌های زنده را ببرید.

آدرس آبشار کوه سر روی گوگل مپ

تنکابن، شهرستان نشتارود از توابع تنکابن، حدفاصل روستای جنگلی سفیدآب و کوه‌سر

آبشار جلیسان و صدای گوش‌نواز آب

آبشار جلیسان در واقع شامل دو آبشار و یکی از بلندترین آبشارهای استان مازندران است که ارتفاع تقریبی ۴۵ متری دارد. این آبشار در دل کوهستان قرار گرفته و یکی از جاهای دیدنی تنکابن است. آبشار کوچک‌تر، «لیمرا» نام دارد که حدود ۷ متر ارتفاع داشته و در پایین آن حوضچه‌ای کوچک ایجاد شده است.

آبشار جلیسان تنکابن

عکس از: سایت Alibaba

آب هر دو آبشار خنک و گواراست اما شاید برای خوردن مناسب نباشد. اگر به خوردن آب از چشمه و آبشار عادت ندارید حتما با خودتان آب آشامیدنی ببرید چون ممکن است با خوردن آب آبشار مریض شوید. البته برعکس من، یکی از دوستانم خیلی بدن حساسی ندارد و می‌تواند از آب آبشار و چشمه بخورد.

همیشه حسرت این را داشتم که من هم مثل او بودم و می‌توانستم از آب خنک و گوارای این آبشارهای زیبای تنکابن بخورم. آبشار جلیسان یکی از جاهای دیدنی تنکابن است که پیشنهاد می‌کنم حتما سری به آن بزنید.

آبشار جلیسان روی گوگل مپ

مازندران، تنکابن

لوکیشن آبشار جلیسان هنوز روی گول مپ ثبت نشده است. من در این سفرم انقدر سرگرم آب‌تنی در آب آبشار بودم که فراموش کردم لوکیشن را ثبت کنم. اگر شما هم به این آبشار رفتید حتما در فرصتی مناسب لوکیشن را ثبت و کم‌کاری من را جبران کنید.

رودخانه‌ها، مرداب‌ها، دریاچه‌ها و سواحل

یکی از بهترین جاهای دیدنی تنکابن همین رودخانه‌ها، مرداب‌ها و دریاچه‌ها هستند. اگر می‌خواهید بر لب جوی بنشینید و گذر عمر ببینید، به دریاچه‌های تنکابن سر بزنید.

رودخانه چالک رود از جاهای دیدنی تنکابن

رودخانه چالکرود یکی از جاهای دیدنی مازندران است که در ۷ کیلومتری غرب شهر تنکابن و در ۷ کیلومتری شرق شهر رامسر در جریان است. این رود در اصل یک رود مرزی و از جاذبه‌های گردشگری و دیدنی های تنکابن است. این رودخانه از چشمه‌های کوه‌های سمت شرقی سیاه‌کوه، سرگلچال، شیرگاه، بلور کوه، اشکور علیا، نیز دره، اریه، لاکتراشان، خشتبه، گلین، هلوستان، جهک، بال گردن، آغوز کوتی و جنت رودبار سرچشمه می‌گیرد.

رودخانه چالک رود جاهای دیدنی تنکابن

عکس از: سایت Irna

رودخانه چالکرود روی گوگل مپ

مازندران، ۷ کیلومتری غرب تنکابن و ۷ کیلومتری شرق رامسر

رودخانه چاله زیبا و پرماجرا

در محلی به نام «چاله»، از به هم پیوستن دو شعبه رودخانه‌ دو هزار و سه هزار رودخانه چاله بوجود می‌آید. یکی از این دو شعبه از دهستان دو هزار و دیگری از دهستان سه هزار می‌گذرد و سرچشمه هر دوی آن‌ها ارتفاعات الموت و تخت سلیمان است.

رودخانه چاله تنکابن

عکس از: سایت Iribnews

رودخانه چاله پُرآب‌ترین رودخانه تنکابن است که از این شهر عبور کرده و به دریای خزر می‌ریزد. رودخانه چاله یکی از جاهای دیدنی تنکابن است که در اطراف آن درختان زیادی رشد کرده و منظره این منطقه را بی‌نظیر کرده‌اند.

رودخانه چاله روی گوگل مپ

لوکیشن رودخانه چاله هنوز روی گوگل مپ ثبت نشده است. اگر به نزدیکی این رودخانه رفتید و آنتن داشتید حتما آن را ثبت کنید.

رودخانه لیرسر از جاذبه های تنکابن

رودخانه لیرسر که در روستای لیره قرار دارد یکی دیگر از جاهای دیدنی تنکابن است که باید سری به آن بزنید. رودخانه لیرسر در فاصله ۳۳ کیلومتری از تنکابن قرار گرفته و اگر بخواهید به آبگرم فلکده بروید باید از این رودخانه عبور کنید. مناطق اطراف رودخانه لیرسر جای جذابی برای استراحت هستند.

رودخانه لیرسر جاهای دیدنی تنکابن

عکس از: سایت Irib

فکرش را بکنید در میان یک روز آفتابی زیر سایه درخت‌ها لم داده‌اید و از صدای آواز پرنده‌ها لذت می‌برید. یهو دلتان هوس آب‌تنی می‌کند، کفش‌ها را در میاورید و داخل آب می‌پرید. ساعتی آب‌بازی می‌کنید و بعد در کنار آتش لباس‌هایتان را خشک می‌کنید. رودخانه لیرسر آب خروشانی دارد پس حواستان به جریان آب باشد.

رودخانه لیرسر روی گوگل مپ

تنکابن، روستای لیره

لوکیشن رودخانه لیرسر هنوز روی گوگل مپ ثبت نشده است. اگر به روستای لیره رفتید و در رودخانه تنی به آب زدید حتما بعد از آب‌تنی و استراحت، لوکیشن رودخانه را ثبت کنید تا بقیه گردشگران در سفر خود به راحتی آن را پیدا کنند.

مرداب نشتارود از جاهای دیدنی تنکابن

نشتارود در مرکز بخش نشتا شهرستان تنکابن و در ۵ کیلومتری تنکابن قرار دارد. مرداب فاصله کمی با شهر دارد. جالب است که تقریبا تمام کوچه‌های شمالی جنوبی شهر نشتارو به این مرداب می‌رسند. مرداب نشتارود که یکی از جاهای دیدنی تنکابن است در واقع محل تخم‌گذاری ماهی‌هایی مثل ماهی سفید، کپور، اردک‌ماهی و کفال است.

مرداب نشتاورد تنکابن

عکس از: سایت Alibaba

البته ماهی‌های دیگری هم در این مرداب تخم‌گذاری می‌کنند که من نام آن‌ها را نمی‌دانم. در فصل زمستان اینجا به محل زندگی پرنده‌هایی مانند مرغابی و خودکا تبدیل می‌شود. بنابراین اگر به صید ماهی علاقه دارید مرداب نشتارود می‌تواند یکی از بهترین مکان‌ها برای این تفریح باشد. زمستان که شد می‌توانید خودکاها و مرغابی‌هایی را ببینید که گوشه‌ای برای خودشان لانه درست کرده‌اند و می‌خواهند زمستان را اینجا سر کنند.

مرداب نشتارود روی گوگل مپ

۵ کیلومتری تنکابن، نشتارود

آبگیر وی یستان با طبیعت ناب

آبگیر وی یستان در ارتفاع ۱۵۰۰ متری از سطح دریا قرار گرفته و حدود ۳ هکتار مساحت دارد. یکی از دلایلی که این آبگیر مورد توجه اهالی و گردشگران قرار گرفته، همجواری آن با گیاهان جنگلی دامنه‌های شمالی کوه‌های البرز است. این آبگیر در منطقه سیاهرود واقع شده و به دلیل ارتفاعی که از سطح دریا دارد منطقه‌ای خنک خواهد بود.

آبگیر وی یستان جاهای دیدنی تنکابن

عکس از: سایت Alibaba

آبگیر وی یستان روی گوگل مپ

تنکابن، جنوب شهر بره سر

لوکیشن آبگیر وی یستان ثبت نشده پس اگر برای دیدن این آبگیر رفتید آن را در گوگل مپ ثبت کنید.

پل‌های تاریخی تنکابن

پل‌های تاریخی هم از جاهای دیدنی تنکابن هستند که مثل یک تاریخ مصور زیر و بم این شهر زیبا را به تصویر می‌کشند.

پل چشمه کیله رنگارنگ

پل چشمه کیله یکی از جاهای دیدنی تنکابن است که فرایند ساخت آن در سال ۱۳۰۹ شروع شد. این پل توسط مهندسین کشورهای آلمان و روسیه ساخته شده و در سال ۱۳۱۱ به بهره‌برداری رسید. این پل که یکی از سازه‌های ایران قدیم است در زمان پهلوی اول ساخته شده و یکی از زیباترین و محکم‌ترین پل‌های تاریخی کشور است.

پل چشمه کیله تنکابن

عکس از: سایت Alibaba

پل تاریخی چشمه کیله از جمله جاهای دیدنی تنکابن و نمادی از این شهر است. طول این پل ۱۱۲ متر بوده و عرض آن حدود ۷ متر است و ارتفاعی حدود ۵ متر دارد. پل پایه‌های سفید دارد که در آب رودخانه چشمه کیله جا خوش کرده‌اند.

دالان‌هایی که آب از میان آن‌ها رد می‌شود چنان با ظرافت ساخته شده‌اند که نمی‌توانید تفاوتی میان یکی از آن‌ها پیدا کنید. اینجا ماهی‌ها زیادی برخلاف جریان آب شنا می‌کنند تا در بالادست رود تخم‌گذاری کنند. اگر روی پل بایستید می‌توانید تلاش ماهی‌ها برای عبور از زیر پل را ببینید.

پل چشمه کیله روی گوگل مپ

شهسوار، رودخانه چشمه کیله

پل لپاسر با آب خروشان

پل یک دهانه لپاسر به دوره قاجار برمی‌گردد. این بنای تاریخی در اسفند سال ۱۳۸۶ به ثبت ملی رسیده و حال یکی از آثار ملی کشور است. این پل آجری توسط یکی از اهالی روستای لپاسر به ناک حاج محمد قلی‌بیگی ساخته شده است.

پل لپاسر تنکابن

عکس از: سایت Iribnews

آدرس پل لپاسر روی گوگل مپ

تنکابن، بخش مرکزی، دهستان گلیجان، روستای لپاسر

لوکیشن پل لپاسر روی گوگل مپ ثبت نشده است، اگر به روستای لپاسر رفتید حتما به دیدن پل بروید و لوکیشن آن را ثبت کنید.

پل روستای چالکش از جاهای دیدنی تنکابن

پل روستای چالکش به دوره قاجار برمی‌گردد و یکی از آثار ملی ایران است که در سال ۱۳۸۶ به ثبت رسید. جالب است که اکثر آثار ملی این شهرستان در تاریخ ۲۶ اسفند سال ۱۳۸۶ به ثبت رسیده‌اند. انگار بعد از این تاریخ کسی برای ثبت آثار تاریخی این شهرستان اقدامی نکرده است.

پل چالکش جاهای دیدنی تنکابن

عکس از: سایت Alibaba

پل روستای چالکش روی گوگل مپ

تنکابن، بخش مرکزی، دهستان گلیجان، روستای چالکش

پل علی آباد پایین و منظره دلنواز

روستای علی‌آباد پایین یکی از آثار تاریخی دوران قاجاریه را در دل خود جای داده است. این پل که یکی از دیدنی های تنکابن و مازندران است گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می‌کند. برای رسیدن به این پل باید در شهر تنکابن وارد بخش مرکزی شهر شده و از طریق تابلوها به سمت دهستان گلیجان بروید.

پل علی آباد پایین تنکابن

عکس از: سایت Wikipedia

در این دهستان به سمت روستای علی‌آباد پایین رفته و سپس راهی پل علی آباد پایین شوید. این پل تاریخی از نظر محلی‌های روستای علی آباد پایین اهمیت تاریخی زیادی دارد و به همین خاطر هم خیلی مراقب پل هستند. این پل زیبا در اسفند سال ۱۳۸۶ به ثبت ملی رسیده است.

پل علی آباد پایین روی گوگل مپ

تنکابن، دهستان گلیجان، روستای علی آباد پایین

لوکیشن پل علی آباد هنوز روی گوگل مپ ثبت نشده است. اگر شما سری به این روستا زدید به دیدن این پل تاریخی بروید و لوکیشن آن را برای ما ثبت کنید.

پل خشتی قلعه گردن از جاهای دیدنی تنکابن

پل قلعه گردن یکی دیگر از جاهای دیدنی تنکابن است که قدمت آن به دوره صفویه برمی‌گردد. این پل هم مثل پل لیاسر در سال ۱۳۸۶ به ثبت ملی رسید. این پل قدیمی در زمان یکی از سلطنت‌های مهم ایران ساخته شده. همان‌طور که می‌دانید در دوران صفویه در بخش‌های مختلف ایران پل‌ها و بناهای مهمی ساخته می‌شده که به آبادانی شهر و روستاهای اطراف کمک می‌کرده است. پل خشتی قلعه گردن یکی از این آثار مهم و تاریخی است.

پل قلعه گردن تنکابن

عکس از: سایت Irna

پل خشتی قلعه گردن روی گوگل مپ

استان مازندران، تنکابن، دهستان بلده، بخش خرم‌آباد

متاسفانه لوکیشن پل خشتی قلعه گردن هنوز روی گوگل مپ ثبت نشده است. من در سفری که برای دیدنی های تنکابن داشتم فرصت نکردم تا به دیدن این پل بروم. برای همین هم نتوانستم لوکیشن آن را ثبت کنم. اگر شما به دیدن پل قلعه گردن رفتید حتما لوکیشن آن را در گوگل مپ ثبت کنید.

غارها از جاهای دیدنی تنکابن

غارعای تنکابن برای آن‌هایی که دنبال ماجراجویی هستند، غصه‌های مرموز خیلی زیادی دارند.

غار آبی دانیال بهترین انتخاب غارنوردی

در فاصله ۳۰ کیلومتری از شهر شهر تنکابن، یکی از پدیده‌های طبیعی و جاهای دیدنی تنکابن وجود دارد که به آن «غار آبی دانیال» می‌گویند. این غار آبی بعد از غار «قوی قلعه» در پاوه کرمانشاه، دومین غار بزرگ آبی و رودخانه‌ای ایران است. این غار آبی در سلمان‌شهر و ارتفاعات مشرف به آن قرار گرفته و شباهت خیلی زیادی با غار علیصدر دارد. داخل غار، آبی گوارا جریان دارد که مثل خود غار سرد است.

غار دانیال جاهای دیدنی تنکابن

عکس از: سایت Digikala

در درون غار می‌توانید منظره‌ای زیبا از مواد آهکی ببینید که از سقف آویزان شده‌اند. این پدیده زیبا در طی زمان‌های طولانی ایجاد شده است و بعضی کارشناسان گفته‌اند که برای ایجاد هر ۱ سانتی‌متر از این آویزهای آهکی ۱۰۰ سال زمان برده است. اینجا هر طرف که برگردید یک زیبایی خواهید دید، آبی سرد و گوارا که شما را سرحال می‌آورد.

فقط کافی است قدم در آن بگذارید تا سرمای آب خواب از سرتان بپراند. آویزها هم که هر طرف عشوه‌گری می‌کنند مثل تزئیناتی طبیعی هستند که میزبان برای ورود میهمان تدارک دیده است.

غار آبی دانیال روی گوگل مپ

تنکابن، شهرستان سلمانشهر، روستای دانیال

غار خوریت از جاهای دیدنی تنکابن

غار خوریت در روستای لیره و در منطقه سرسبز سه‌هزار قرار دارد و یکی از جاذبه‌های گردشگری و جاهای دیدنی تنکابن است. غار خوریت در روستای بسیار آرام و سرسبز لیره سر قرار دارد که محلی برای زندگی حیواناتی چون خفاش است. شرایط برای غارنوردی فراهم است اما بهترین کار این است که با یک راهنما همراه شوید.

غار خوریت تنکابن

عکس از: سایت Delgarm

غار خوریت روی گوگل مپ

تنکابن، سه هزار، روستای لیره سر

غار خوریت روی گوگل مپ ثبت نشده و من هم فرصت نکردم در این سفرم به تنکابن اینجا را ببینم. اگر سری به غار زدید لطفا لوکیشن آن را ثبت کنید.

غار انجیل اسکول در دل طبیعت

غار انجیل اسکول یکی از جاذبه‌ها و جاهای دیدنی تنکابن است که روستای داس دره سه هزار واقع شده و محل مناسبی برای کوه‌نوردی، پیاده‌روی و عکاسی است. بهترین زمان سفر به این منطقه نیمه اول سال است چون در نیمه دوم سال به دلیل سردی هوا و بارش برف رفتن از مسیر سخت و خاکی خیلی خطرناک می‌شود. اگر خواستید داخل غار را ببینید بهتر است با خودتان تجهیزات غارنوردی داشته باشید.

غار انجیل اسکول جاهای دیدنی تنکابن

عکس از: سایت Dana

غار انجیل اسکول روی گوگل مپ

تنکابن، سه هزار، روستای داس دره

غار انجیل اسکول روی گوگل مپ ثبت نشده است پس اگر خواستید به این منطقه سفر کنید در فرصتی که داشتید لوکیشن غار را در گوگل مپ ثبت کنید.

غار کبود آبی پرپیچ‌وخم

غار کبود آبی که محلی‌های روستای لیره سر به آن غار کاچول هم می‌گویند یکی از جاهای دیدنی تنکابن است که در سه هزار قرار گرفته و این غار آبی به رنگ زیبای آبی که دارد و در برخی از بخش‌ها سقف نیز آبی‌رنگ است شناخته می‌شود. نمی‌دانم شاید بازتاب نور باشد اما هر چه هست این غار را زیباتر از همیشه می‌کند.

غار کبود آبی تنکابن

عکس از: سایت Alibaba

غار کبود آبی روی گوگل مپ

تنکابن، سه هزار، روستای لیره سر

لوکیشن غار کبود آبی هنوز روی گوگل مپ ثبت نشده است. اگر برای دیدن این غار به تنکابن رفته‌اید لطفا لوکیشن آن را ثبت کنید.

جنگل‌ها و پارک‌های جنگلی

جنگل‌ها ریه‌ها و از جاهای دیدنی تنکابن هستند که برای یک نفس هوای آرام بهترین انتخاب شما محسوب می‌شوند.

پارک ملی خشکه داران و طبیعت وحش

حدود ۳۰ کیلومتری محور تنکابن به چالوس و در فاصله بین مناطق نشتارود و عباس آباد، یک منطقه حفاظت‌شده وجود دارد که به آن پارک ملی خشکه داران می‌گویند. این پارک یکی از جاهای دیدنی تنکابن است که در فاصله ۱۲۰ متری از دریا قرار دارد. خشکه داران، تنها جنگل جلگه‌ای شمال کشور است و به دلیل فاصله کم با دریا و دید زیبایی که دارد، شهرت پیدا کرده است. در این جنگل بکر می‌توان آخرین بازمانده‌ها از اکوسیستم جنگل جلگه‌ای شمال کشور را دید.

پارک جنگلی خشکه داران جاهای دیدنی تنکابن

عکس از: سایت Dobey

پارک ملی خشکه داران حدود ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار متر مربع وسعت دارد و در آن گونه‌های مختلف جانوری و گیاهی در کنار هم زندگی می‌کنند. از جمله پوشش گیاهی پارک ملی خشکه داران به‌عنوان یکی از جاهای دیدنی مازندران می‌توان به انار، ازگیل جنگلی، بلوط، توسکا از نوع کرک، خرمندی، ممرز و لرگ اشاره کرد.

گونه‌های جانوری این پارک هم شامل شغال، خوک، گرگ و گربه وحشی هستند. در پارک ملی خشکه داران پرندگان زیادی زندگی می‌کنند که شامل قره، مرغابی، اگوت بزرگ و کوچک، غاز و دار غاز باکلان هستند. در حاشیه این پارک یک موزه تاریخی طبیعی وجود دارد که در آن نمونه‌هایی از موجودات تاکسیدرمی شده نگهداری می‌شوند.

پارک ملی خشکه داران روی گوگل مپ

کیلومتر ۳۰ محور تنکابن به چالوس و در حد فاصل نشتارود و شهرستان عباس‌آباد

پارک ملی خشکه داران روی گوگل مپ ثبت نشده است. اگر به‌عنوان گردشگر به این پارک سفر کردید و آنتن داشتید لطفا پارک را در گوگل مپ ثبت کنید.

پارک جنگلی چالدره با انبوه درختان

پارک جنگلی چالدره در ۱۸ کیلومتری جاده تنکابن به جنگل دو هزار قرار گرفته و یکی از زیباترین مناظر را دارد. این پارک جنگلی مساحتی حدود ۹۴ هکتار دارد و در اصل در نقطه اتصال دو رود اصلی تنکابن یعنی رودهای دوهزار و سه‌هزار قرار گرفته است. چالدره در واقع دره‌ای عمیق و سرسبز است که می‌توانید در آن آرامشی غیرقابل وصف را پیدا کنید.

پارک چالدره تنکابن

عکس از: سایت Cheshmekile

پوشش گیاهی غالب در این جنگل، درختان افرا و توسکا و بوته‌های سرخس هستند که بخش زیادی از جنگل را پوشانده‌اند. در این جنگل تعدادی کلبه جنگلی ساخته شده اما نمی‌دانم برای اقامت مناسب هستند یا نه.

پارک جنگلی چالدره روی گوگل مپ

تنکابن، ۱۸ کیلومتری مسیر تنکابن به دو هزار

دشت دریاسر از جاهای دیدنی تنکابن

دشت دریاسر در بخش جنوبی شهرستان تنکابن و در منطقه دو هزار قرار دارد. این دشت به «بهشت اردیبهشت ایران» شهرت دارد و علت آن هم زیبایی غیرقابل وصف آن است. این دشت بین ۴ کوه محاصره شده و از ضلع جنوب غربی به کوه الموت می‌رسد که یکی از بلندترین کوه‌هایی است که این دشت را محاصره کرده است.

دشت دریاسر جاهای دیدنی تنکابن

عکس از: سایت Dalahoo

یکی از ویژگی‌های جالب و هیجان‌انگیز دشت دریاسر، چشمه‌هایی هستند که از میان زمین و سبزه‌ها راه خود را به سطح زمین پیدا کرده‌اند. تعداد این چشمه‌ها انقدر زیاد هست که در فصل بهار نمی‌توانید یک جای خشک برای نشستن پیدا کنید.

یکی دیگر از جاذبه‌های این دشت که از جاهای دیدنی تنکابن است، رودخانه پُرآبی است که از ارتفاعات سیالان سرچشمه گرفته و به دشت می‌رسد. اینجا بزرگ‌ترین نعمت خدا یعنی آب به وفور پیدا می‌شود فقط مراقب باشید که آب را آلوده نکنید که منبع رفع تشنگی حیوانات و گیاهان بسیاری است.

دشت دریاسر روی گوگل مپ

جنوب تنکابن، منطقه دوهزار

منطقه حفاظت‌ شده بلس کوه

منطقه حفاظت شده بلس کوه یکی از جاهای دیدنی تنکابن و از مناطق طبیعی بکر و دست‌نخورده استان مازندارن و شهرستان تنکابن است. در این منطقه حفاظت‌شده گونه‌های مهم جانوری مثل مرال، خرگوش، شوکا، پلنگ، گرگ، خرس قهوه‌ای، پازن، بز، روباه معمولی، شغال و گراز زندگی می‌کنند.

بلس کوه تنکابن

عکس از: سایت Mashreghnews

از جمله پرنده‌هایی که در این منطقه حفاظت شده لانه دارند می‌توان به انواع چکاوک، دم سرخ معمولی، کبوتر جنگلی، دارکوب، عقاب جنگلی و هدهد اشاره کرد. وجود این گونه‌های گردشگری و طبیعت زیبای این منطقه که جزو دیدنی‌ های تنکابن است در واقع منطقه محافظت شده بلس کوه را به جایی زیبا با تنوع زیستی بالا تبدیل کرده است.

منطقه حفاظت شده بلس کوه روی گوگل مپ

جنوب تنکابن

منطقه ییلاقی سه هزار از جاهای دیدنی تنکابن

اگر از مسیر دسترسی تنکابن به خرم آباد بروید، بعد از عبور از قلعه گردن به سمت جنوب، وارد دو راهی لتاک می‌شوید. در جنوب شرقی جاده‌ای خاکی وجود دارد که به منطقه ییلاقی سه هزار می‌رود. دره و منطقه ییلاقی سه هزار یکی از جاهای دیدنی تنکابن است که در واقع منطقه‌ای بکر با چمنزارها و جنگل‌های مرتفع و جلگه‌ای است.

منطقه ییلاقی سه هزار جاهای دیدنی تنکابن

عکس از: سایت Iranocc

این منطقه رودخانه پُرآب سه هزار را در دل خود جای داده است. ییلاق سه هزار یکی از جاهای دیدنی مازندران است که می‌توانید اوقات خوشی را در آن داشته باشید. این منطقه در تابستان خنک است و محلی برای ییلاق خواهد بود. در کنار رودخانه سه هزار مجموعه‌ای بزرگ از زندگی گیاهی و جانوری شکل گرفته که زیبایی آن را دو چندان کرده است.

در کناره‌های رود سنگ‌های بزرگی نیمۀ تن خود را در آب کرده‌اند و از جریان سیال رود لذت می‌برند. روی این سنگ‌ها بنشینید و پاهای خود را در آب فرو ببرید. بگذارید جریان آب صفایی دوباره به جان و روح شما دهد. ماهی‌های کوچک دور پاهای شما شنا می‌کنند و گاهی به پاهایتان برخورد می‌کنند و اینجاست که تازه متوجه می‌شوید اینجا چه حال خوشی را برای شما خواهد داشت.

منطقه ییلاقی سه هزار روی گوگل مپ

شهرستان تنکابن، بخش خرم‌آباد، منطقه دو هزار، ییلاق سه هزار

ییلاق آغوزحال با آب‌وهوای مطلوب

کسانی که عاشق آب‌وهوای خنک در تابستان هستند، حتما سری به ییلاق آغوزحال می‌زنند. این ییلاق، جنگلی بکر و زیبا دارد که مسیرهای آن به کوهستان و به جنگل دوهزار منتهی می‌شود. اگر به طبیعت‌گردی و کوه‌نوردی علاقه دارید ییلاق آغوزحال می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌ها برای شما باشد. اینجا می‌توانید اقیانوسی از ابرهای شناور را ببنید که به آرامی حرکت می‌کنند و بخش زیادی از دره را در بر گرفته‌اند.

ییلاق آغوزحال تنکابن

عکس از: سایت Arga

در زبان گیلانی «آغوز» به معنی «گردو» است. اگر این ییلاق در گیلان بود با خودم می‌گفتم حتما پُر از درخت‌ گردو است. اما نمی‌دانم آغوز در زبان محلی مازندران به چه معنایی است و چرا نام این ییلاق را آغوزحال گذاشته‌اند.

ییلاق آغوزحال روی گوگل مپ

مازندران، ۵ کیلومتری تنکابن، منطقه خرم‌آباد، مسیر شیررود به جاده دوهزار، ییلاق آغوزحال

لوکیشن ییلاق آغوزحال روی گوگل مپ ثبت نشده است. با توجه به اینکه این منطقه بکر و دست نخورده‌ است، اما گردشگران زیادی به آن سر می‌زنند. نمی‌دانم چه شده که هیچ‌کدام از آن‌ها ییلاق را ثبت نکرده‌اند. اگر شما تابستان امسال به ییلاق آغوزحال رفتید، حتما لوکیشن آن را ثبت کنید.

جاده دوهزار و سه هزار تنکابن

جاده دوهزار و سه‌هزار یکی از زیباترین جاهای دیدنی تنکابن است که در بخش خرم‌آباد قرار دارد. این جاده از تنکابن شروع شده و به جنگل‌های دوهزار و سه‌هزار در ارتفاعات مازندران می‌رسد. در میانه راه می‌توانید جاهای دیدنی مازندران را ببینید که عشوه‌گری می‌کنند. جنگل‌های دوهزار و سه‌هزار از جمله جذاب‌ترین جاذبه‌های طبیعی استان مازندران هستند.

جاده دو هزار جاهای دیدنی تنکابن

عکس از: سایت Alibaba

می‌توانید از جاده دو هزار و سه هزار به این منطقه بروید و از استراحت میان جنگل و کمپ زدن لذت ببرید. مطمئنم حال خوشی را تجربه خواهید کرد، کافی است روی زمین دراز بکشید حالا چشمانتان را ببندید و سعی کنید صدای پرنده‌های مختلف را به خوبی بشنوید. آرامشی که در این کار هست را با هیچ چیزی نمی‌شود مقایسه کرد.

جاده دوهزار و سه هزار روی گوگل مپ

شهرستان تنکابن، بخش خرم‌آباد، منطقه دوهزار

جنگل دو هزار از جاهای دیدنی تنکابن

یکی از زیباترین دیدنی های تنکابن جنگل دو هزار است. این جنگل یکی از مناطق مهم گردشگری استان مازندران است که در شهرستان تنکابن قرار دارد. جنگل دو هزار تنکابن منطقه‌ای کوهستانی است که در آن می‌توانید چمنزارها، دره‌های سرسبز و جنگل‌های مرتفع جلگه‌ای را ببینید.

جنگل دو هزار تنکابن

عکس از: سایت Infu

همین تنوع باعث شده تا این جنگل به یکی از جاهای دیدنی تنکابن و مکانی جذاب برای گردشگران تبدیل شود. اینجا زندگی با دوری آهسته جریان دارد و وقتی وارد جنگل می‌شوید آرامش آن شما را میخکوب خواهد کرد. در این جنگل به دلیل اقلیم آب‌وهوایی مناسب مجموعه‌ای زیستی طبیعی بی‌نظیری شکل گرفته که شامل مراتع، چمنزار، یخچال‌های طبیعی، جنگل‌ها و قله‌های مرتفع است.

از ارتفاعات الموت استان قزوین و تخت سلیمان رودخانه‌ای خروشان سرچشمه می‌گیرد که به آن رودخانه دو هزار می‌گویند. در اطراف این رودخانه طبیعتی بی‌نظیر و زیبا شکل گرفته و هر جایی را که نگاه کنید پرنده‌ای یا جانوری برای خوردن آب آمده است. اینجا زندگی‌های کوچکی کنار رود شکل گرفته‌اند که بقای عمر آن‌ها به وجود رود وابسته است.

اگر رودی نباشد این حیوانات و گیاهان چطور می‌خواهند زندگی کنند؟ من همیشه بیشتر از اینکه نگران خودم باشم نگران این موجودات هستم اینکه اگر روزی رود کم‌آب شود چکار می‌کنند و بچه‌های آن‌ها چطور با تشنگی کنار می‌آیند.

جنگل دو هزار تنکابن روی گوگل مپ

شهرستان تنکابن، بخش خرم آباد، منطقه دو هزار

جنگل دو هزار تنکابن هنوز روی گوگل مپ ثبت نشده تا من نقشه آن را برای شما بگذارم. در سفرم به تنکابن فرصت نشد این جنگل را ببینم، پس اگر شما رفتید لطفا لوکیشن آن را روی گوگل مپ ثبت کنید.

منطقه جنگلی دینار سرا زیبا

دینار سرا یکی از روستاهای تنکابن است که در بخش نشتارود واقع شده و آبشار و منطقه جنگلی زیبایی را در خود جای داده است. در این منطقه نقطه‌ای وجود دارد که از بالای آن می‌توان تمام تنکابن را دید. به این منطقه، بام نشتارود می‌گویند. این منطقه جنگلی امکانات زیادی ندارد بنابراین اگر خواستید کمپ بزنید امکانات و لوازم ضروری را با خودتان ببرید.

دینار سرای جاهای دیدنی تنکابن

عکس از: سایت Yjc

منطقه جنگلی دینار سرا روی گوگل مپ

تنکابن، نشتارود

منطقه ییلاقی داغ کوه از جاذبه های تنکابن

منطقه ییلاقی داغ کوه که بعضی به آن «داکو» هم می‌گویند یکی از زیباترین مناطق گردشگری در تنکابن است. این منطقه در مرز جنوبی بخش نشتا قرار دارد و از شمال به جنگل میان‌بند، از شرق به کوه‌های کلاردشت، از غرب به رشته یال‌های شمالی و از جنوب به کوه‌های طالقان می‌رسد.

ییلاق داغ کوه تنکابن

عکس از: سایت Irna

این ییلاق آب‌وهوایی بی‌نظیر دارد و در فصل بهار دشت پُر از گل‌های سفیدی خواهد شد که عطرشان هوا را پُر می‌کند. این منطقه ییلاقی دارای ۱۵ پارچه آبادی است و حدود ۸۰ بُنه برای نگهداری دام و گوسفند دارد.

قلعه‌های تنکابن

هرچند خیلی‌ها تنکابن را به طبیعت سبز آن می‌شناسند، اما این منطقه جاذبه‌های تاریخی زیادی هم دارد که نشان می‌دهد تنکابن شهری اصیل و تاریخی است.

قلعه تنکا از جاهای دیدنی تنکابن

قلعه تنکا به سده پنجم هجری قمری برمی‌گردد. این قلعه در شهرستان تنکابن، دهستان بلده، روستای قلعه گردن و در تپه جنوبی قهوه‌خانه آبشار قرار دارد. این اثر تاریخی در اسفند سال ۱۳۸۶ به ثبت ملی رسیده است.

قلعه تنکا جاهای دیدنی تنکابن

عکس از: سایت Davatonline

قلعه تنکا تنکابن به‌عنوان نمادی از شهرستان تنکابن شناخته می‌شود و موقعیت آن طوری است که بر دشت تنکابن و تنگه دو هزار اشراف کامل دارد. جالب است بدانید که نام تُنکابُن به معنی «در پای قلعه تنکا» است. پس شاید شهرستان تنکابن نام خود را از این قلعه گرفته باشد.

قلعه تنکا تنکابن روی گوگل مپ

شهرستان تنکابن، بخش خرم‌آباد، دهستان بلده، روستای قلعه گردن، تپه جنوبی قهوه‌خانه آبشار

قلعه تنکا تنکابن هنوز روی گوگل مپ ثبت نشده و نیاز به همراهی شما دارد. پس اگر به سمت روستای قلعه گردن رفتید حتما سری به قلعه تنکا بزنید و لوکیشن آن را ثبت کنید.

قله سیالان پرفراز

سیالان که محلی‌ها به آن «سیولان» هم می‌گویند کوهی است که در منطقه کوهستانی البرز مرکزی و در مرز استان‌های قزوین و مازندران قرار دارد. این کوه از شمال به دشت دریاسر و دره دوهزار و از جنوب به بخش رودبار الموت شرقی قزوین می‌رسد.

قله سیالان تنکابن

عکس از: سایت Mazbus

این قله ۴۱۷۵ متر از سطح دریا ارتفاع داشته و دارای دو جان‌پناه است. این جان‌پناه‌ها در قسمت شمالی و جنوبی قله قرار دارند. از نوک قله سیالان می‌توانید قله شاه رشید، قله علم‌کوه، کوه‌های تخت سلیمان و قله سلماس و بخشی از قله دماوند را ببینید.

آدرس قله سیالان روی گوگل مپ

تنکابن، منطقه کوهستانی البرز مرکزی

لوکیشن قله سیالان هم روی گوگل مپ ثبت نشده پس اگر به این منطقه سفر کردید و فرصت داشتید حتما لوکیشن این قله را ثبت کنید.

قلعه مارکوه ایستاده در مه

یکی از ویژگی‌های مهم قلعه مارکوه، شباهت زیاد آن به قلعه بابک است. این قلعه چشم‌انداز فوق‌العاده زیبایی دارد و یکی از قلعه‌های استراتژیک تنکابن است که از بالای آن می‌توان شهر تنکابن و دریا را دید. یکی از چشم‌اندازهای زیبای این قلعه، تصویری است که از کوه‌های البرز در چشمان شما نقش می‌بندد. در کنار قلعه مارکوه تعدادی چشمه آب‌گرم وجود دارد که یکی از اصلی‌ترین عوامل برای بازدید از قلعه و اطراف آن است.

قله مارکوه جاهای دیدنی تنکابن

عکس از: سایت Isna

قلعه مارکوه که یکی از جاهای دیدنی تنکابن است در قرن سوم اسلامی ساخته شده و علاوه‌بر قرن سوم در قرن‌های ۶ و ۷ نیز کاربرد داشته است. نام قلعه از موقعیت آن برداشته شده است. این قلعه روی کوهی ساخته شده که مارکوه نام دارد. برخی از محلی‌ها این کوه را مقدس می‌دانند و داستان آن را به دوران پرستش میترا یا مهر نسبت می‌دهند. بعضی دیگر هم می‌گویند که این منطقه در گذشته معبدی مربوط به مذهب میترا را در دل خود جای داده بود.

آدرس قلعه مارکوه روی گوگل مپ

استان مازندران، کتالم، جاده تلارسر

سایر جاهای دیدنی تنکابن

کنار همه دیدنی‌های این شهر زیبا، یعضی دیگر از جاذبه‌های گردشگری تنکابن را هم با هم ببینیم.

گرمابه دیانت از جاهای دیدنی تنکابن

گرمابه دیانت یکی از گرمابه‌های قدیمی و یکی از جاهای دیدنی تنکابن است که در بازار ماهی‌فروش‌ها قرار دارد. این گرمابه قدمتی دیرینه دارد و زمانی بسیار شلوغ بوده اما این روزها آنچنان رونقی ندارد و کمتر کسی برای حمام کردن به این گرمابه می‌رود. شاید بتوان گفت که گرمابه وارد دوران دیگری از زندگی خود شده باشد، دورانی که در آن باید استراحت کند و رفت‌وآمد مردمان بازار ماهی‌فروش‌ها را نظاره‌گر باشد.

گرمابه دیانت تنکابن

عکس از: سایت Balad

گرمابه دیانت روی گوگل مپ

تنکابن، بازار ماهی‌فروش‌ها، خیابان پورتقی

گرمابه دیانت نیز مانند بعضی دیگر از جاهای دیدنی مازندارن روی گوگل مپ ثبت نشده است. اگر به بازار ماهی‌فروش‌ها رفتید، سری هم به خیابان پورتقی و گرمابه دیانت بزنید و لوکیشن آن را روی گوگل مپ ثبت کنید.

کوه سر و دینار سرای شمالی

دینارسرا روستایی از توابع بخش نشتا شهرستان تنکابن است که به‌عنوان یکی از زیباترین جاذبه‌ها و جاهای دیدنی تنکابن شناخته می‌شود. این روستا در ۲۱ کیلومتری تنکابن و در ۹ کیلومتری بخش نشتا قرار گرفته و مردم آن بیشتر به دامداری و کشاورزی و باغداری می‌پردازند. این روستای زیبا آب‌وهوایی متفاوت دارد و دلیل آن هم قرارگیری آن در نزدیکی جنگل است. جالب است که روستای دینارسرا به دلیل قرار گرفتن در ارتفاع زیاد آب‌وهوایی شرجی ندارد و به همین دلیل هم برای مسافرت و استراحت عالی خواهد بود.

کوه سر و دینار سرا روی گوگل مپ

مازندران، تنکابن، بخش نشتا

مسجد لزربن

مسجد لزربن یکی از دیدنی های تنکابن است که در روستای لزربن واقع شده و قدمتی به تاریخ نهضت جنگل دارد. مسجد لزربن بیش از ۱۵۰ سال است که پابرجاست و بخش اعظمی از آن هنوز هم پذیرای نمازگذاران است. جالب است که این مسجد با این قدمت هنوز به ثبت آثار ملی ایران نرسیده است.

مسجد لزربین جاهای دیدنی تنکابن

عکس از: سایت Alibaba

من نمی‌دانم منتظر چه هستند اینکه یکی از ستون‌ها خراب شود و سقف سوراخ شود تا کسی به فکر مسجد بیفتد و برای ثبت آن اقدامی کند؟! چیزی که چشمانم را در این سفر آزار داد، ساخت یک بنای تازه در قسمت جنوبی این مسجد قدیمی بود. بنایی که با بی‌سلیقگی تمام ساخته شده و نمای مسجد را خراب کرده است. قسمتی از دیوار خراب شده و سقف همان قسمت هم کج شده است. شاید مسجد دیگر نای ایستادن نداشته باشد.

مسجد لزربن روی گوگل مپ

تنکابن، روستای لزربن

حمام سنگی باستانی مکرود از دل تاریخ

دوره ساخت حمام سنگی باستانی مکرود به اواخر دوره قاجار برمی‌گردد. این اثر تاریخی در سال ۱۳۸۶ به ثبت ملی رسیده است و حالا جزئی از آثار ملی کشور است. متاسفانه اهالی فقط برای ثبت این حمام در اثار ملی همت کرده‌اند و تلاشی برای حفظ و نگهداری آن توسط مسئولان صورت نگرفته. این حمام سنگی قدمتی دیرینه دارد و نسل‌ها در آن تنی به آب زده‌اند اما حالا به مخروبه‌ای تبدیل شده که فقط ثبت آثار ملی را یدک می‌کشد.

حمام مکرود تنکابن

عکس از: سایت Alibaba

حمام سنگی باستانی مکرود روی گوگل مپ

شهرستان تنکابن، بخش نشتا، دهستان تمشکل، روستای مکرود

موزه حیات وحش خشکه داران

در حاشیه منطقه خشکه‌ داران موزه‌ای طبیعی و تاریخی از حیات وحش منطقه ساخته شده که در آن مجموعه‌ای از استخوان‌ها و بدن‌های تاکسیدرمی شده حیوانات نگهداری می‌شود. این موزه در سال ۱۳۶۲ ساخته شده و وسعتی حدود ۵۵۰ متر مربع دارد.

موزه حیات وحش خشکه داران جاهای دیدنی تنکابن

عکس از: سایت Mazandaran

هر روزه بر تعداد نمونه‌های تاکسیدرمی شده این موزه اضافه می‌شود و همین موضوع باعث شده تا موزه حیات وحش خشکه داران بسیار مورد توجه مدارس و خانواده‌هایی باشد که فرزندانی کنجکاو دارند. از جمله گونه‌های مختلف جانوری این موزه می‌توان به پلیکان، حواصیل، خرس قهوه‌ای، گربه جنگلی، گراز و بسیاری از حیوانات دیگر اشاره کرد.

موزه حیات وحش خشکه داران روی گوگل مپ

تنکابن، پارک جنگلی خشکه داران

مرکز خرید آدینه از جاهای دیدنی تنکابن

مرکز خرید آدینه تنکابن یکی از مجموعه‌های بزرگ این شهر است که در آن امکانات ویژه‌ای وجود دارد. از جمله امکانات این مرکز خرید می‌توان به سینما، شهربازی، رستوران و کافی‌شاپ و روف‌گاردن اشاره کرد. بازدید از این مرکز خرید هزینه‌ ورودی ندارد و برای گشتن در تمام بخش‌های آن می‌توانید یک نصفه روز وقت بگذارید.

مرکز خرید آدینه تنکابن

عکس از: سایت Balad

مرکز خرید آدینه روی گوگل مپ

مازندران، تنکابن، خیابان مصلی

مرکز خرید جامع تنکابن

مرکز خرید تنکابن که در سه‌راه خرم‌آباد واقع شده یکی از مراکز خرید مهم و مدرن تنکابن است. این مرکز خرید به‌عنوان یکی از جاهای دیدنی تنکابن مرکز عرضه انواع لباس مردانه، زنانه، بچگانه و انواع کیف و کفش است. این مرکز خرید همیشه شلوغ است و کالاهای باکیفیتی در آن عرضه می‌شود.

مرکز خرید تنکابن روی گوگل مپ

تنکابن، سه‌راه خرم‌آباد، مرکز خرید تنکابن

بازار ماهی‌ فروشان شهر

بازار ماهی فروشان یکی از جذاب‌ترین جاهای دیدنی تنکابن است که در پل جانباز واقع شده و همان‌طور که از نامش پیداست محل فروش انواع ماهی است. تنکابن نزدیک دریاست و رودخانه‌های زیادی دارد و ماهی‌هایی که در این بازار به فروش می‌رسند جزو ماهی‌های دریایی و رودخانه‌ای هستند.

بازار ماهی فروشان جاهای دیدنی تنکابن

عکس از: سایت Irna

اگر مثل من عاشق ماهی هستید و ماهی‌های رودخانه‌ای را به ماهی‌های دریا ترجیح می‌دهید اینجا می‌توانید انواع ماهی‌های رودخانه‌ای را بخرید و با آن ماهی شکم‌پُر درست کنید یا آن را سرخ کنید. فقط یادتان نرود که جای من را هم خالی کنید.

بازار ماهی فروشان تنکابن روی گوگل مپ

مازندران، تنکابن، پل جانباز

عمارت شهرداری از جاهای دیدنی تنکابن

عمارت شهرداری تنکابن یکی از سازه‌های قدیمی این شهر است که قدمت آن به دوره رضا شاه پهلوی برمی‌گردد. این عمارت هنوز پابرجاست و به‌عنوان شهرداری تنکابن از آن استفاده می‌شود. وقتی شهرداری و ساختمان قدیمی آن را دیدم خیلی خوشحال شدم که ساختمانی به این قدمت را انقدر خوب نگه داشته‌اند که حالا به‌عنوان ساختمان شهرداری شهر از آن استفاده می‌شود.

عمارت شهرداری تنکابن

عکس از: سایت Wikimedia

عمارت شهرداری تنکابن روی گوگل مپ

تنکابن، ۵۰ متری غرب میدان امام

ساختمان شهربانی تاریخی

ساختمان شهربانی تنکابن یکی دیگر از جاهای دیدنی تنکابن است که دوره ساخت آن به دوره پهلوی اول یعنی رضاخان برمی‌گردد. این ساختمان هنوز پابرجاست اما نمی‌دانم چه کاربری‌ای دارد. شهربانی تنکابن در مهر ماه سال ۱۳۵۳ به ثبت ملی رسیده است و اکنون یکی از آثار ملی تنکابن است.آدرس ساختمان شهربانی تنکابن

ساختمان شهرداری تنکابن روی گوگل مپ

مازندران، تنکابن، خیابان امام، بعد از پل چشمه کیله، جنب هلال احمر

لوکیشن ساختمان شهربانی تنکابن هنوز روی گوگل مپ ثبت نشده است. اگر به دیدن این ساختمان قدیمی رفتید حتما برای ثبت آن در گوگل مپ اقدام کنید.

مدرسه پهلوی سابق با معماری خاص

مدرسه پهلوی سابق همان‌طوری که از نامش پیداست به دوره پهلوی اول برمی‌گردد. این مدرسه که در زمان خود مهد آموزش افراد زیادی بوده حالا به‌عنوان یکی از آثار ملی و جاهای دیدنی تنکابن به ثبت رسیده است. این مدرسه ساختمانی جذاب دارد که آن را به یکی از دیدنی های تنکابن تبدیل کرده است.

مدرسه پهلوی جاهای دیدنی تنکابن

عکس از: سایت Alibaba

مدرسه پهلوی سابق روی گوگل مپ

مازندران، تنکابن، خیابان امام، ۵۰ متر بعد از میدان مرکزی شهر

مدرسه پهلوی سابق تنکابن روی گوگل مپ ثبت نشده است. اگر می‌خواهید به این مدرسه بروید باید از همان آدرسی که گفتم استفاده کنید. اگر برای دیدن مدرسه رفتید لطفا لوکیشن آن را روی گوگل مپ ثبت کنید.

بنای اداره چای و خانه حاج خلیلی

خانه حاج خلیلی یکی از خانه‌های قدیمی شهرستان تنکابن است که خانواده‌ای بزرگ در آن زندگی می‌کرده است. خانواده حاج خلیلی این خانه را سال‌ها پیش ساخته‌اند و نسل اندر نسل در آن زندگی می‌کنند. حالا این خانه یکی از جاهای دیدنی تنکابن است که هر گردشگری را به خود جذب می‌کند.

خانه حاج خلیلی تنکابن روی گوگل مپ

تنکابن، خیابان شهید مطهری، نرسیده به مسجد ساعد

خانه حاج خلیلی تنکابن روی گوگل مپ ثبت نشده است. اگر به دیدن این خانه رفتید آن را ثبت کنید تا بقیه گردشگرها هم از آن استفاده کنند.

شرایط اقامت در تنکابن

در تنکابن می‌توانید اقامتگاه‌ها و هتل‌های زیادی برای اقامت پیدا کنید. البته اگر مثل من عاشق کمپ زدن در طبیعت هستید نیازی به این تشریفات نیست و خیلی ساده می‌توانید در طبیعت اقامت کنید. اما خب بعضی افراد زیاد عادت به این سبک زندگی ندارند و داشتن امکانات کامل را ترجیح می‌دهند.

اقامت در تنکابن

عکس از: سایت Upsara

پس اگر می‌خواهید در هتل یا مسافرخانه اقامت کنید جاهای زیادی در تنکابن هستند. از این ویلاها که بعضی از دوستان من در آن‌ها اقامت داشته‌اند می‌توان به عروس سفید، ویلا جنگلی دوهزار، ویلای باغ مسعود، ویلای شیرود و اقامتگاه کندوج اشاره کرد.

چطور به تنکابن برویم؟

تهران تا تنکابن حدود ۲۳۲ کیلومتر فاصله دارد و بیشتر گردشگران این مسیر را با ماشین شخصی خودشان می‌روند. مسیر خیلی طولانی نیست و فوری می‌رسید پس راه شما را خسته نمی‌کند. مسیرهای دسترسی به تنکابن شامل راه ارتباطی تنکابن-رامسر با طول ۲۰ کیلومتر، راه تنکابن-چالکرود به طول ۴۰ کیلومتر و راه تنکابن-شانه تراش به طول ۴۳ کیلومتر است.

مسیر جاهای دیدنی تنکابن

عکس از: سایت Mapio

جاهای دیدنی تنکابن، بهشت غرب مازندران

همان‌طوری که با هم دیدیم، تنکابن جاهای دیدنی و جاذبه‌های گردشگری خیلی زیادی دارد که می‌توانید در چند سفر به همه آن‌ها سر بزنید. در این مقاله من همه روستاهای زیبا و مهم شهرستان تنکابن، غارها، آبشارها و جنگل‌ها و دیگر جاهای دیدنی آن را به شما معرفی کردم.

جاهای دیدنی تنکابن خیلی زیاد هستند و این شهرستان به‌عنوان یکی از مراکز اصلی گردشگری در استان مازندران شناخته می‌شود. امیدوارم در سفر بعدی که به استان مازندران داشتید سری هم به دیدنی های تنکابن بزنید. از آب‌وهوای خوب لذت ببرید و ریه‌هایتان را برای مدتی طولانی از اکسیژن خالص پُر کنید که هوای تهران آلوده است.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 دیدگاه

  1. پرستو می‌گوید

    معرفیتون عالی بود انشالله قراره از اردیبهشت ۱۴۰۲ساکن تنکابن بشم. برای اون لحظه و دیدن تمامی طبیعت زیبای تنکابن لحظه شماری میکنم