جنگل دوهزار

جنگل دو هزار و سه هزار مازندران؛ بهشت ایرانی

معرفی جنگل‌های سرسبز شمالی

اصلی‌ترین هدف خیلی‌ها از سفر به شمال، طبیعت گردی و قدم زدن در جنگل‌هاست. وقتی صحبت از جاهای دیدنی مازندران می‌شود، غیرممکن است که اسم جنگل دو هزار و جنگل سه هزار به میان نیاید. در این مقاله می‌خواهم در مورد این دو جنگل برایتان صحبت کنم، راه رسیدن به جنگل دو هزار را توضیح دهم و حتی در مورد اجاره ویلا در جنگل دوهزار و جنگل سه هزار هم بگویم.

جاده دوهزار و سه هزار از زیباترین جاده‌های شمال ایران است که از تنکابن شروع شده و تا جنگل دو و سه هزار ادامه پیدا می‌کند. زیبایی و مناظری که این جاده دارد همه مسافران را جذب خود می‌کند به طوری که همیشه در این جاده تعدادی خودرو مسافر وجود دارد و یکی از جاهای دیدنی تنکابن هم شده است.

درمورد جنگل دوهزار و سه هراز گفتنی‌های زیادی وجود دارد که ممکن است ندانید. به همین خاطر در این قسمت از مجله گردشگری علی‌بابا من تصمیم دارم تا هرچیزی که لازم است از این دو جنگل بدانید را برای شما بگویم. پس تا آخر با من باشید.

جنگل دوهزار کجاست؟
جنگل دوهزار در استان مازندران و در شهر تنکابن قرار دارد و از دیدنی‌ترین جنگل‌های مناطق شمال ایران محسوب می‌شود.
آب‌وهوای دوهزار چگونه است؟
آب‌وهوای جنگل دو هزار معمولا معتدل و کوهستانی است. تنها در ماه مرداد این جنگل آب‌وهوای شرجی دارد. در زمستان نیز بسیار سرد است.
شرایط اقامت در جنگل دوهزار چیست؟
برای اقامت در جنگل دوهزار می‌توانید یا ویلا کرایه کنید یا در اقامتگاه‌های بومگردی ساکن شوید و یا کمپ بزنید.

جنگل دوهزار و سه هزار را چقدر می‌شناسید؟

برای شناخت بیشتر با جنگل دو هزار و سه هزار باید بگویم که این دوجنگل از بکرترین مناطق در استان مازندران محسوب می‌شوند و این به دلیل مرتفع و ییلاقی بودن این دو جنگل است. اگر در تابستان به مازندران سفر کردید و از آب‌وهوای شرجی آن کلافه شدید، می‌توانید به دلِ این دو جنگل بزنید و از آب‌وهوای کوهستانی و مطلوب آن لذت ببرید. از آن‌جایی هم که این دو جنگل خیلی نزدیک هم هستند، تا چشم کار می‌کند سرسبزی و مناظر بی‌نظیر قرار است ببینید.

کلبه میان جنگل دوهزار

عکس از: سایت Bartarinha

وقتی وارد این دو جنگل شدید کاملا از هیاهوی شهری دور شده و تنها صدای پروندگان و رودخانه‌های جنگل را می‌شنوید. در مدت زمانی که در این جنگل هستید می‌توانید آرامش روحی زیادی به دست آورید و به نوعی روح خود را جلا دهید. اگر در فصولی مثل بهار یا پاییز به جنگل دو هزار و جنگل سه هزار بروید، مه غلیظی را می‌بینید که یک مرموزی جالبی به فضا می‌بخشد. پیشنهاد من این است که حتما یک یا چند شب را در این جنگل اقامت داشته باشید تا از طبیعت آن بهترین بهره را ببرید.

چرا اسم این جنگل‌ها دوهزار و سه هزار است؟

حتمالا همیشه وقتی در میان لیست جاهای دیدنی مازندران اسم جنگل دوهزار و جنگل سه هزار را شنیده‌اید، با خودتان فکر کرده‌اید که چرا نام این دو جنگل را دو هزار و سه هزار گذاشته‌اند. در مورد نامگذاری این دو جنگل دو روایت وجود دارد که می‌خواهم هر دو را برای شما بگویم.

آبشار فرهاد جوی

عکس از: سایت Jazebeha

اولین روایتی که درمورد اسم این جنگل‌ها وجود دارد این است که چون جنگل دو هزار و سه هزار، دوهزار متر و سه هزار متر از سطح دریا ارتفاع دارند به همین دلیل این نام بر روی آن‌ها گذاشته شده است.

اما روایت دومی که درمورد نام این جنکل وجود دارد این است که عده‌ای از محلیان معتقدند چون در این جنگل سرسبز دو رودخانه و در جنگل سه هزار سه رودخانه وجود دارد، نام جنگل‌ها را این‌طور انتخاب کردند. در توضیح بیشتر باید بگویم که در زبان و لهجه مازندرانی به رودخانه «هراز» می‌گویند و در طی مدت زمان و به مرور، هراز تبدیل به هزار شده و نام جنگل‌ها شده دو هزار و سه هزار.

گیاهان و حیوانات عجیبِ دوهزار و سه هزار را ببینید

اگر یادتان باشد در ابتدای این متن گفتم که در این دو جنگل و همچنین جاده دو هزار گونه‌های مختلفی از گیاهان وجود دارد و به عبارتی پوشش جنگلی در این دو جنگل بسیار متنوع است. برخی از گونه‌های گیاهی آن عبارت است از راش، ون، چنار و هیرکانی که جزو درختان بومی استان مازندران محسوب می‌شوند.

آب و رود و جنگل های شمال

عکس از: سایت Bartarinha

در حاشیه رودخانه‌هایی که از این دو جنگل عبور کرده و به دریای خزر می‌ریزند، پوشش گیاهی سرسبزی وجود دارد و در فصل‌های مختلف با رنگ‌های مختلفی که به خود می‌گیرند، منظره‌ای بی‌نظیر ایجاد می‌کنند. همین عوامل است که باعث شده گردشگران برای طبیعت‌گردی به این منطقه سفر کنند.

اگر در سفر خود به جاده دو هزار حس کردید که می‌خواهید یک یا چند شب در این جنگل زیبا بمانید، می‌توانید یکی از خانه‌های بومگردی که در این منطقه ساخته شده و چشم اندازهای زیبایی رو به جنگل دارد را اجاره نمایید و در آن از طبیعت زیبایی که پیش رویتان است و صدای رودخانه و پرنده‌ها لذت ببرید.

جنگل دوهزار

عکس از: سایت Bartarinha

در مورد گونه‌های گیاهی که در این منطقه وجود دارد باید بگویم که چون جنگل دو هزار و جنگل سه هزار در کوهپایه کوه‌های البرز قرار دارد از زیستگاه‌های جانوارن وحشی مثل گراز، خرس و پلنگ ایرانی محسوب می‌شود. پس حتما در سفر به این جنگل‌ها مراقب باشید.

توصیف طبیعت جنگل در هریک از چهار فصل

احتمالا برایتان سوال شده که چه موقع و چه فصلی بهتر است به این منطقه و جاده دو هزار سفر کرده و جاهای دیدنی مازندران را ببینید. باید به شما عزیزان بگویم که سفر کردن به مازندران و کلا به مناطق شمالی ایران در هر فصلی جذابیت‌های مخصوص به خود را دارد.

جنگل دوهزار

عکس از: سایت Bartarinha

بهترین زمانی که می‌شود به جنگل دو هزار و سه هزار بروید بهار است چون پوشش گیاهی رنگ تازه‌ای به خود گرفته و آب‌وهوا در بهترین و معتدل‌ترین حالت است. تابستان نیز در این مطقه بسیار معتدل و خنک است و مسافران چند روزی هم که شده برای فرار از آب‌وهوای شرجی به این منتطقه می‌آیند. در جنگل دوهزار و جنگل سه هزار رطوبت هوا آن‌قدر نیست که اذیت‌کننده باشد.

فصل پاییز این جنگل‌ها بسیار دیدنی است چون درختان و پوشش‌های گیاهی رنگ قرمز و نارنجی و زرد به خود می‌گیرند و همین باعث می‌شود مناظر این منطقه مانند یک تابلو به نظر برسد. جنگل دو هزار در دریاسر تمام شده و اینجاست که در مقابل‌تان یک دشت وسیع خواهید دید. در این منطقه نیز خانه‌های بومگردی و ویلاهایی برای اجاره وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

دشت دریاسر

عکس از: سایت Irna

اما نوبت به فصل زمستان می‌رسد. زمستان این مناطق نیز دیدن دارد و گشت و گذار برای مسافران ممکن است. اما چون امکان دارد بارش برف در این منطقه سنگین باشد، برای آنکه در جاده با مشکلی برنخورید حتما قبل از سفر هواشناسی را چک کرده و تجهیزات مورد نیاز را به همراه داشته باشید.

جاذبه‌های پارک جنگلی دوهزار و سه هزار

به غیر از مناظر بی‌بدیل این جنگل‌ها، جاذبه‌های دیگری هم وجود دارد که شما به عنوان یک گردشگر می‌توانید ببینید. در ادامه جاذبه های جنگل دو هزار و دیدنی های جنگل سه هزار را برای شما فهرست کردم.

جنگل دوهزار

عکس از: سایت Bartarinha

– استخر پرورش ماهی

وقتی از جاده دوهزار به جنگل دوهزار برسید، می‌توانید استخرهای پرورش ماهی قزل‌آلا را ببینید. شما هم می‌توانید از این استخرهای پرورش ماهی به عنوان جاذبه بازدید کرده و هم از آن‌ها خرید کنید. ماهی‌های خریداری شده را در جنگل کباب کرده و از طعم بی‌نظیر آن در فضای بهشتی این جنگل لذت ببرید.

– موزه مردم‌شناسی دوهزار (برسه)

احتمالا برایتان جالب باشد که در دل جنگل، موزه وجود دارد. اگر در مسیر جاده دوهزار کمی پیش بروید به موزه مردم شناسی دو هزار می‌رسید. پیشنهاد من این است که حتما سری به این موزه بزنید و آداب و رسوم، فرنگ مردم و تجهیزات زندگی مردمان قدیمی و بومی را ببینید.

موزه برسه

عکس از: سایت Mazandchto

– آبشار ماهی ورزان

در سرچشمه رودخانه دو هزار آبشاری با نام آبشار ماهی ورزان وجود دارد و بسیار برای طبیعت گردی مناسب است. مسافران نیز به این منطقه علاقه زیادی دارند.

– رودخانه دوهزار

یکی از رودخانه‌هایی که در جنگل دو هزار وجود دارد، رودخانه دو هزار است. سرچشمه این رودخانه از ارتفاعات الموت قزوین و تخت سلیمان است و از حاشیه روستا می‌گذرد. در کنار این رودخانه مناطق سرسبزی وجود دارد و مسافران معمولا در حاشیه آن پیک نیک می‌کنند.

– دشت دریاسر

در متن اشاره کردم که پس از پایان جنگل، دشت دریاسر وجود دارد که در مسیر کوهنوردی به سمت قله سیالان قرار گرفته است. این دشت وسعت زیادی داشته و چشم‌انداز زیبایی به کوه‌ها و رودخانه‌های اطراف دارد.

دشت دریاسر

عکس از: سایت Jazebeha

– روستای عسل محله

یکی از جاهای دیدنی مازندران در جنگل دو هزار و جنگل سه هزار که بیشتر کوهنوردان به آن علاقه دارند، روستای عسل محله است. درواقع آخرین قسمت جنگل که می‌توان با ماشین به آن رفت همین روستا است. کسانی که می‌خواهند به قله سیالان صعود کنند باید به این روستا رفته و با دو روز طی کردن مسیر، به قله برسند.

روستای عسل

عکس از: سایت Iribnews

– ییلاق هرسنگ

اگر شما یک گردشگری هستید که می‌خواهید در جنگل کمپ کنید، توصیه من این است که حتما به ییلاق هرسنگ هم سری بزنید. این منطقه بسیار پرآب و دارای چندین چشمه است. پس از عبور از ییلاق هرسنگ، وارد جنگل خواهید شد. بهترین کار این است که مدتی را در این ییلاق استراحت کنید چون مسیری طولانی پیش روی شماست و باید دو سه ساعتی در مسیر جنگل که شیب‌دار هم هست پیاده‌روی کنید.

– ییلاق وینی

از دیگر جاذبه های جنگل دو هزار و سه هزار، ییلاق «وینی» است که بسیار آب‌وهوای خوشی دارد. برای رسیدن به این ییلاق کافی است سه الی چهار ساعت روستای هرسنگ را رد کنید. در این ییلاق که محل چرای دام‌های روستای الموت است، برف‌های بسیار سنگین و زیادی می‌بارد. همچنین آخرین مقصد استراحت برای کوهنوردان قله سیالان این ییلاق است و پس از رد کردن این ییلاق تنها با ۳ الی ۴ ساعت پیاده‌روی می‌توانند به قله برسند.

ییلاق وینی

عکس از: سایت Veres

– پارک جنگلی چالدره

اما می‌رسیم به معروف‌ترین جاذبه جنگل که گردشگران چه آن‌هایی که برای چند ساعت می‌آیند و چه آن‌هایی که قصد اجاره ویلا در جنگل دوهزار دارند، به آن سر می‌زنند، یعنی پارک جنگلی چالدره. در پارک جنگلی چالدره امکانات زیادی برای گردشگران فراهم شده مثل پارکینگ، آلاچیق برای اقامت مسافرانی که می‌خواهند چادر بزنند، سرویس‌های بهداشتی و… .

همچنین در منطقه چالدره رودخانه‌های دو هزار و سه هزار به یک‌دیگر می‌رسند و تمامی این پارک پوشیده از درختان و گیاهان است. به علاوه در این پارک تعدادی بقایای به جا مانده تاریخی وجود دارد که توجه مسافران را به خود جلب می‌کند.

– قلعه گردن

روستای قلعه گردن یکی از دیگر از جاذبه‌هایی است که می‌توانید در جنگل زیبای دو هزار آن را ببینید. این روستا در ۸ کیلومتری تنکابن و در دامنه‌های جلگه‌ای جاده دو هزار قرار گرفته است. این منطقه نیز ییلاقی است و در مسیر فرعی به سمت جاده سه هزار قرار دارد.

قلعه گردن

عکس از: سایت Tasnim

– پل چشمه کیله

پل چشمه کیله نیز در جنگل دو هزار و جنگل سه هزار قرار دارد و در سال‌هاهی ۱۳۰۹ تا ۱۳۱۱ توسط مهندسان آلمانی و روسی با تلاش معماران ایرانی ساخته شد. خوب است بدانید که در فهرست میراث ملی ایران، نام این اثر زیبا ثبت شده است.

– آبشار فرهاد جوی

از معروف‌ترین جاذبه‌هایی که در روستای قلعه گردن وجود دارد و مسافران برای دیدن آن به این روستا می‌روند، ابشار فرهاد جوی است. زیبایی این آبشار باعث شده تا گردشگران مشتاق طبیعت‌گردی در این منطقه شوند.

آبشار فرهاد جوی

عکس از: سایت Tasnim

– امامزاده قاسم

در دل جنگل مکانی نیز برای زیارت وجود دارد که گردشگران می‌توانند هم از آن بازدید کنند و هم به زیارت بپردازند. البته در این جنگل چندین زیارتگاه وجود دارد اما معروف‌ترین آن‌ها، امامزاده قاسم است.

– آبگرم سه هزار

از جاهای دیدنی مازندران که در دل جنگل دوهزار قرار دارد، آبگرم سه هزار است. این حوضچه آبگرم دارای مساحت ۵ متر مربعی است. موقعیت آبگرم سه هزار در دامنه آهکی کوهستان جنگل سه هزار است و همچنین یک دالان ۴ تا ۵ متری رو به شمال دارد. عمق این چشمه آب گرم از ۱ متر بیشتر نیست و آب آن بسیار زلال است و دمایی نزدیک به ۴۰ درجه سانتی گراد دارد. در این چشمه آبگرم مواد معدنی زیادی مثل گوگرد، اسید کربنیک و آهن وجود دارد.

رودخانه پرآب و پرخروش

عکس از: سایت Bartarinha

وسایل ضروری برای سفر به دوهزار

اگر می‌خواهید بدانید چه لوازمی در سفر به دو هزار باید به همراه داشته باشید، باید گفت که کاملا بستگی به شما دارد. اگر تنها می‌خواهید چند ساعت در این جنگل سپری کنید، به لوازم خاصی نیاز نداشته و تنها باید لوازم و تجهیزات پیک‌نیک را به همراه داشته باشید. اما اگر تصمیم دارید یک یا چند شب در این جنگل اقامت داشته باشید، باید یک‌سری وسایل ضروری همراه خود ببرید.

فرقی ندارد که شما می‌خواهید در یک اقامتگاه ساکن شوید و یا آن‌که به صورت کمپ در دل جنگل ساکن شوید، در هر صورت باید چند دست لباس و کفش مناسب و چادر به دنبال خود داشته باشید. البته اهمیت این وسایل در کمپ کردن بیشتر می‌شود.

کوه ها و سبزه ها

عکس از: سایت Bartarinha

این را به یاد داشته باشید که در این جنگل همان‌طور که گفتم استخر پرورش ماهی وجود دارد، پس هم می‌توانید خود ماهی خریده و کباب کنید، هم آن‌که وعده‌های غذایی خود را در رستوران‌های محلی که در این مناطق وجود دارد میل نمایید. البته توصیه من این است که برای طبیعت گردی در این مناطق تا جای ممکن اقلام خوراکی مورد نیاز خود را از شهر بخرید.

اگر قصد دارید شب را در جنگل بگذرانید حتما چادر و کیسه خواب به همراه خود ببرید. همچنین کیسه زباله‌ای ببرید تا زباله‌های خود را جمع‌آوری کرده و در طبیعت نریزید. اگر هم به ماهی‌گیری علاقه دارید، حتما یک قلاب ماهی‌گیری با خود ببرید.

تفریحات جنگل دو هزار هم کم نیست…

در جنگل دو هزار و جنگل سه هزار به غیر از تماشای مناظر طبیعی و لذت بردن از آن، تفریح‌های دیگری هم وجود دارد که می‌توانید انجام دهید و از ساعاتی که در جنگل می‌گذرانید نهایت لذت را ببرید. در ادامه چندتا از تفریحات رایج که در این جاده می‌توان انجام داد را برای شما لیست کردم.

تفریحات و طبیعت گردی

عکس از: سایت Bartarinha

عکاسی و پیاده‌روی

اولین تفریح و کاری که وقتی به یکی از جاهای دیدنی مازندران می‌روید باید انجام دهید، عکاسی است. فکر کنید که در یک طبیعت زیبا با مناظر بکر و دیدنی هستید اما عکس نگیرید، غیرممکن است. فرقی ندارد که شما یک عکاس حرفه‌ای هستید یا یک آماتور، در هرصورت هرکسی تمایل دارد مناظر این طبیعت را ثبت کرده تا بعدا هم بتواند آن‌ها را تماشا کند. من هم توصیه می‌کنم حتما از طبیعت‌گردی خود عکس بگیرید و با بقیه به اشتراک بگذارید. این را هم خاطر نشان کنم که طبیعت جنگل دو هزار و سه هزار عروس و دادمادها را نیز جذب کرده است چون تعداد زیادی عکس و فیلم‌های فرمالیته خود را در این جنگل می‌گیرند.

در کنار عکاسی می‌توان به پیاده‌روی هم اشاره کرد. هیچ چیز لذت‌بخش‌تر از این نیست که در طبیعت زیبای این جنگل پیاده‌روی کرده و تمامی زیبایی‌های این منطقه را دید. البته من توصیه می‌کنم که حتما پیاده‌وری را با یک تور انجام دهید تا نگرانی بابت گم شدن نداشته باشید.

گل های زرد و رنگی دشت

عکس از: سایت Bartarinha

صعود به قله سیالان (کوهنوردی)

گفتم که خیلی از گردشگران و کوهنوردان حرفه‌ای به این جنگل می‌آیند تا به قله سیالان صعود کنند. قله سیالان نزدیک به ۴۲۵۰ متر ارتفاع دارد و بلندترین کوه محدوده تنکابن محسوب می‌شود. در مسیر کوهنوردی باید از روستای عسل محله که در بالا به آن اشاره کردم عبور کرد و دیدن این روستا خود یک جاذبه تفریحی و گردشگری است.

پیک‌نیک

اکثر گردشگران و مسافران برای پیک‌نیک و گذراندن چند ساعت به این جنگل می‌روند. رانندگی در جاده دو هزار خود بسیار لذت‌بخش است و هروقت هم از رانندگی سیر شدید، می‌توانید هرجایی را که مناسب دیدید برای پیک‌نیک انتخاب و لوازم آن را بچینید. البته در این جنگل بخش‌هایی مخصوص به پیک‌نیک هم وجود دارد که مسافران می‌توانند در آنجا اوقات خود را سپری کنند. همچنین امکانات بیشتری مثل الاچیق، سکو، سوپرمارکت و… وجود دارد.

طبیعت‌گردی

اصلی‌ترین تفریحی که می‌توان در جنگل کرد، طبیعت‌گردی است. جنگل دو هزار و جنگل سه هزار از زیباترین جنگل‌های ایران است. پس اگر شما به طبیعت‌گردی علاقه دارید حتما به این جنگل بروید و پیشنهاد من این است که در فصل بهار از آن دیدن کنید. چون رطوبت و دمای جنگل‌ها بسیار متعادل است و می‌توانید تجربه خوبی داشته باشید.

زیبایی ها و طبیعت جنگل

عکس از: سایت Jazebeha

امکانات رفاهی پارک جنگلی دوهزار

قسمت بزرگی از جنگل دو هزار به پارک جنگلی چالدره اختصاص یافته است. در این پارک جنگلی کلبه‌ها و الاچیق‌هایی برای اقامت مسافران ساخته شده و هر امکاناتی که مسافران به آن نیاز دارند را ارائه می‌دهند. در پارک جنگلی دوهزار رستورانی هم وجود دارد که به صورت شبانه روزی باز است و به مسافران سرویس می‌دهد.

الاچیق‌های در پارک جنگلی دوهزار مجهز به باربیکیو است و گردشگران می‌توانند در آن انواع کباب را برای خود درست کنند. این آلاچیق‌ها فاصله‌های معینی از هم دارند و مسافران می‌توانند در آن‌ها راحت باشند.

امکانات و خدمات مختلفی که در پارک جنگلی دو هزار وجود دارد باعث شده تا به انتخاب اول مسافران تبدیل شود.

رودخانه دوهزار

عکس از: سایت Wikipedia

جنگل دوهزار و سه هزار سوغات هم دارد؟

بومیانی که در منطقه دو هزار و سه هزار زندگی می‌کنند، فعالیت‌های مختلفی علاوه‌بر دامداری و کشاورزی انجام می‌دهند؛ مثلا صنایع دستی مختلفی ازجمله چادر شب، کلاه پشمی، چوخا، جاجیم، کول‌گیر، جوراب پشمی پوستین کلاه تولید می‌کنند. شما اگر به این منطقه سفر کردید و از علاقه‌مندان به صنایع دستی هستید حتما از بومیان خرید کنید تا به این شکل آن‌ها را حمایت کرده باشید.

همچنین باید بگویم که در روستاهای این منطقه بسیار گل گاو زبان کاشته می‌شود و فندق، گردو، سیب و گندم از محصولات زراعی این منطقه است.

بهترین زمان سفر به دوهزار

کمی قبل‌تر گفتم که بهترین زمانی که می‌شود به جنگل دو هزار و جنگل سه هزار سفر کرد فصل بهار است چون در این فصل جنگل در سبزترین حالت خودش است و درختان و گل‌ها شکوفه‌های خوشگل و بی‌نظیری دارند. همچنین در این فصل رودخانه‌های جنگل زلال و پرآب است که دیدن آن بسیار لذت‌بخش خواهد بود.

گاو های جنگلی

عکس از: سایت Jazebeha

اگر در بهار به این جنگل سفر کنید، از دیدن مناظر این منطقه سیر نمی‌شوید. شرایط جوی و آب‌وهوایی جنگل دو هزار و سه هزار در فصل بهار بسیار مطبوع و دلپذیر است و خستگی مدت‌ها کار کردن را از تن شما بیرون می‌آورد. در فصل بهار هرگز آب‌وهوای جنگل شرجی نیست و این خود نکته مثبتی است.

همچنین اگر می‌خواهید در این منطقه کوهنوردی کنید فصل بهار بهترین انتخاب است چون مسیر قله بسیار سرسبز و دلنواز است و روحیه‌تان باز می‌شود. البته سعی کنید تجهیزات کاملی به همراه داشته باشید تا با مشکلی مواجه نگردید.

جنگل دوهزار روی گوگل مپ

برای رسیدن به جاده دو هزار از تهران باید به جاده چالوس و شهر تنکابن بروید. پس از آنکه به تنکابن رسیدید حالا باید به خرم‌آباد برید که از توابع شهر تنکابن است. اگر آدرس دقیق‌تری بخواهید از لینگ گوگل مپ جنگل که در زیر گذاشته‌ام استفاده کنید.

بهترین راه رسیدن به دوهزار و سه هزار را می‌دانید؟

برای رسیدن به جنگل دو هزار بهترین مسیر این است که پس از رسیدن به تنکابن به منطقه خرم‌آباد بروید و از آنجاست که جاده شروع می‌شود و می‌توانید در وسط راه به جاده سه هزار هم بروید. در مسیر این جاده رودخانه‌ها و چشمه‌های جوشانی وجود دارد و منظره ریبایی را برای شما به تصویر می‌کشد.

جنگل دوهزار

عکس از: سایت Jazebeha

مسیر جاده دوهزار را که ادامه دهید و تا ارتفاعات جنگل دو هزار و سه هزار جلو بروید، به مناطق ییلاقی می‌رسید که در فصل‌های بهار و تابستان بسیار زیبا هستند اما در پاییز و زمستان به علت بارندگی و بارش برف زیاد ممکن است خطرناک باشد.

در اوایل مسیر جنگل دوهزار رودخانه خروشانی وجود دارد و هرچقدر به جلو پیش بروید فاصله شما با رودخانه بیشتر می‌شود. توجه کنید که در جنگل دو هزار و جنگل سه هزار اگر می‌خواهید مناظر بکرتر و زیباتر ببینید باید بیشتر به سمت ارتفاعات این جنگل بروید.

تفاوت جاده دوهزار و سه هزار چیست؟

از سوال‌هایی که همیشه برای مسافران امکان دارد پیش بیاید این است که اصلا جاده دوهزار فرقی با جاده سه هزار دارد یا نه؟ در پاسخ باید بگویم که بله این دو جاده با هم فرق دارند. جاده دو هزار و سه هزار در امتداد یکدیگر قرار گرفته‌اند و این دو جاده این جنگل و جنگل سه هزار را به هم می‌رساند.

ابر و طبیعت سبز و رود

عکس از: سایت Bartarinha

شروع جاده دوهزار از تنکابن است و تا ۲ هزار متر از سطح آب ارتفاع می‌گیرد. در طول این جاده چندین اقامتگاه تفریحی وجود دارد که به گردشگران و مسافران به صورت شبانه روزی خدمات می‌دهد. معروف‌ترین پارک جنگلی این منطقه نیز پارک جنگلی چالدره است که معرفی کردم.

همینطور که در این جاده پیش بروید به تدریج از رودخانه دور شده و به ارتفاعات و جنگل سه هزار نزدیک می‌شوید. جاده سه هزار از پل بلندی که بر روی یک رودخانه خروشان بنا نهاده شده از جاده دو هزار جدا خواهد شد. این رودخانه با نام چشمه کیله شناخته می‌شود.

اوایل هر دو جاده یعنی دو هزار و سه هزار آسفالت شده و عبور از آن بسیار راحت و ساده است اما توجه داشته باشید که در فصل‌های بارندگی این جاده پرپیچ لیز می‌شود و باید در کمال دقت رانندگی کنید.

طبیعت زیبای شمال ایران

عکس از: سایت Bartarinha

ساعات بازدید و قیمت بلیط ورودی پارک جنگلی

برخی از پارک جنگل‌های جنگل دو هزار و جنگل سه هزار تنها صبح تا شب باز هستند و به مسافران خدمات می‌دهند اما بعضی از آن‌ها هم مثل پارک جنگلی چالدره به صورت شبانه روزی باز است و پرسنل آن ۲۴ ساعته خدمات ارائه می‌دهند.

اقامت در جنگل دوهزار چطور است؟

وقتی به جنگل دو هزار و سه هزار می‌روید حیف است که یک یا چند شب در این جنگل اقامت نداشته باشید. اما کجا بمانید؟ نگران نباشید من به شما می‌گویم. در روستاها و حواشی جنگل اقامتگاه‌های بومگردی مختلفی جود دارد که می‌توانید در آن‌ها ساکن شوید. همچنین ویلاهایی هم وجود دارد که می‌توانید برای یک یا چند شب کرایه کنید.

جنگل دوهزار

عکس از: سایت Jazebeha

علاوه بر این‌ها می‌توانید در پارک‌های جنگلی که آلاچیق و کلبه دارند ساکن شوید. راه آخری که پیش روی شما وجود دارد، اقامت به سبک طبیعت‌گردی یعنی کمپ زدن است. برای این کار تنها کافی است چادر و کیسه خواب و بقیه تجهیزات مورد نیاز را داشته باشید.

نکات مهمی که پیش از سفر به دوهزار باید بدانید

در هر سفری باید به نکاتی توجه و آن‌ها را رعایت کنید. در ادامه من می‌خواهم چند نکته که در سفر به جنگل دو هزار و جنگل سه هزار باید بدانید را بگویم.

  1. به عنوان اولین نکته باید بگویم که هرگز در نقاط دور افتاده و ناشناخته جنگل ساکن نشوید، چون اگر رودخانه‌ها طغیان کرد و سیل آمد، خطر در این نواحی بیشتر است.
  2. هر وسیله‌ای که فکر می‌کنید در مدت اقامت خود در جنگل به آن احتیاج پیدا خواهید کرد را با خود ببرید مثل آب آشامیدنی، لباس مناسب، کفش، مواد خوراکی، کیسه خواب و پتو و… . بهتر است حتما این وسایل را به دنبال خود داشته باشید.
  3. در سفر به جنگل دو هزار حتما از یک نقشه کمک بگیرید. سعی کنید حتی‌الامکان یک نقشه چاپی هم داشته باشید که اگر در منطقه‌ای آنتن ضعیف شد و نتوانستید نقشه‌های آنلاین را ببینید از نقشه چاپی استفاده کنید. به علاوه حتما برای دیدن ارتفاعات و مناطق کمتر ناخته شده جنگل حتما از یک راهنما یا یکی از بومیان کمک بگیرید.
  4. اگر در جنگل آتشی روشن کردید، در زمان ترک محل حتما توجه داشته باشید که آتش به صورت کامل خاموش شده باشد.
  5. کیسه زباله به همراه ببرید تا تمامی زباله‌های خود را در آن جمع کنید.
جنگل دوهزار

عکس از: سایت Jazebeha

سخن پایانی درباره بهشت ایران

به عنوان آخرین سخن باید بگویم که با دانستن مطالبی که بیان شد می‌توانید یک تجربه بی‌نظیر از سفر خود به مناطق شمالی و جنگل دو هزار و جنگل سه هزار رقم بزنید. اگر همچنان سوالی دارید که پاسخش در متن نبود، در کامنت‌ها بنویسید.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.