آخرین وضعیت رنگ بندی کرونایی در شهرها و استان‌ها – هفته دوم مهرماه

کدام شهرها هنوز در حالت پرخطر مانده‌اند و رنگ شهرهای کرونایی امروز چیست؟

با شروع واکسیناسیون افراد بالای 18 سال و جامعه دانشگاهی کشور و افزایش مراکز واکسیناسیون، سیر شیوع و فوت ناشی از کرونا کاهش پیدا کرد و رنگ‌بندی شهرهای کرونایی کشور از حالت التهابی و تماما قرمز به وضعیت کم‌خطر‌تری رسید. پیک پنجم با اینکه اواسط مرداد و اوایل شهریور باعث تعطیلی ادارات و قرنطینه چندروزه شهرها شده بود اما با ورود واکسن تا حد خوبی سرکوب شد. در نتیجه وضعیت بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها به شکل مطلوب‌تری درآمد.

سرفصل‌های مقاله نمایش

گزارش دقیق رنگ بندی شهرهای کرونایی در مهرماه

به گزارش گروه استان‌های خبرگزاری تسنیم، کاهش چشمگیر تعداد شهرستان‌های پرخطر در ایران حکایت از روزهای پایانی پیک پنجم دارد. برای جلوگیری از شکل‌گیری پیک‌های خطرناک بعدی بهترین راهکار کنار ادامه روند واکسیناسیون، اجرای دقیق و درست برنامه قرنطینه هوشمند است. به این ترتیب افراد بیمار مشخصا از دریافت برخی خدمات منع شده و با استفاده از شناسایی بیماران به شکل گسترده، مانع از دست به دست شدن ویروس در سطح جامعه خواهیم شد.

بهرام عین‌اللهی، وزیر بهداشت نیز در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا به لغو فاصله‌گذاری در وسایل نقلیه از جمله هواپیما اشاره کرد که با افزایش پوشش واکسیناسیون انجام می‌شود. به احتمال فراوان تا اواسط مهرماه هواپیماها تا 80 درصد و تا اوایل آبان ماه تا 100 درصد ظرفیت خود می‌توانند مسافر سوار کنند؛ اما به شرطی که مسافران واکسن کرونا تزریق کرده باشند.

درحال حاضر از نظر رنگ بندی شهرهای کرونایی 29 شهر کشور در وضعیت قرمز، 224 شهر در وضعیت نارنجی، 165 شهر در وضعیت زرد و 30 شهر در وضعیت آبی قرار گرفته‌اند.

شهرهای قرمز کرونایی کدام هستند؟

به گزارش ایسنا شهرستان‌هایی که در وضعیت قرمز قرار گرفتند به شرح زیر است:

 • تبریز
 • ملکان (آذربایجان شرقی)
 • ارومیه
 • اشنویه
 • بوکان
 • خوی
 • سردشت
 • شاهین دژ
 • مهاباد
 • میاندوآب
 • نقده (آذربایجان غربی)
 • بانه
 • دهگلان
 • دویاندره
 • سقز
 • سنندج
 • کامیاران
 • مریوان (کردستان)
 • اسلام آباد غرب
 • پاوه
 • جوانرود
 • روانسر
 • سرپل ذهاب
 • کرمانشاه
 • گیلانغرب
 • هرسین (کرمانشاه)
 • ساوه
 • محلات (مرکزی)

سفر به شهرهای قرمز کرونایی ممکن است؟

ورود به شهرهای قرمز کرونایی با پلاک غیربومی ممنوع و با جریمه همراه خواهد بود. همچنین مردم ساکن در شهرهای آبی، زرد و نارنجی از نظر رنگ بندی کرونایی نیز حتی پس از دریافت واکسن ملزم به رعایت پروتکل‌های بهداشتی هستند تا از بروز موج جدیدی از بیماری جلوگیری شود.

رنگ بندی کرونایی شهرها و استان‌ها: استان‌های قرمز کرونایی

با وجود سیر نزولی تعداد درگیران ویروس کووید-19 در استان‌های سراسر کشور، اما شهرهای زیادی در کردستان، کرمانشاه و آذربایجان همچنان در وضعیت قرمز کرونایی باقی مانده‌اند.

رنگ بندی کرونایی استان آذربایجان غربی

به گفته جواد آقازاده، رئیس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی 7 شهر این استان در وضعیت نارنجی قرار گرفته و مابقی از نظر رنگ بندی کرونایی در وضعیت خطرناک به سر می‌برند. حدود 2هزار نفر بیمار سندورم حاد تنفسی در این استان بستری شده‌اند.

رنگ بندی کرونایی استان کردستان

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان نیز روند بستری در این استان را همچنان افزایشی و برای چندمین روز متوالی بالای 900 نفر دانست. به گفته ابراهیم قادری، استان کردستان در قله موج پنجم کرونا قرار دارد که طولانی‌ترین موج از ابتدای شیوع کرونا به شمار می‌رود، ضمن اینکه شهرای مریوان و سنندج شرایط ویژه و بحرانی را تجربه می‌کنند.

رنگ بندی کرونایی استان کرمانشاه

در کرمانشاه اما شرایط چندان تغییری نکرده است و  ابراهیم شکیبا، معاون بهداشتی علوم پزشکی کرمانشاه در گفتگو با خبرگزاری همشهری گفت که باتوجه به کاهش آمار ابتلا و بستری در این استان به نظر می‌رسد پیک پنجم در این استان به مراحل پایانی خودش رسیده و وارد روند نزولی شده‌اند.

او همچنین در ادامه بحث رنگ بندی کرونایی به این نکته اشاره کرد با اینکه تعداد بیماران بستری جدید نسبت به روزهای قبل کاهش داشته، اما روند کاهش بسیار کند است و تفاوت تعداد بیمارها چشمگیر نیست. با این حال تعداد شهرهای قرمز استان کرمانشاه نسبت به هفته‌های گذشته کاهش چشمگیری داشته است. هم اکنون در استان کرمانشاه  8 شهر در وضعیت قرمز، 3 شهر در وضعیت نارنجی و 3 شهر نیز در وضعیت زرد کرونایی قرار دارند.

رنگ بندی کرونایی سایر شهرهای ایران

تعداد شهرهای آبی یا امن کرونایی در دسته‌بندی رنگ بندی شهرهای کرونایی نسبت به هفته‌ انتهایی شهریور ماه افزایش پیدا کرده و ثبات بیشتری را برای بخش ویژه بیمارستان‌ها به ارمغان داشته است؛ به طوری که در بعضی استان‌ها بخش‌های کرونایی از بیمارستان‌ها جمع شده است. در فرهنگ ستاد مقابله با کرونا رنگ آبی به معنای خطر کم و ایمن (2 بیمار بستری به ازای هر یکصدهزار نفر جمعیت) به شمار می‌رود.

روند کاهش ابتلا و بستری در دو استان مازندران و گلستان به نحوی پیش رفته است که شهرهایی از این استان‌ها را در وضعیت امن یا آبی قرار داده است.

رنگ بندی کرونایی مازندران

در این بخش نگاهی خواهیم داشت به وضعیت کرونایی شهرهای مختلف

شهرهای آبی مازندران

در رنگ بندی کرونایی مازندران، شهرستان‌های میاندرود و سیمرغ که تاکنون در وضعیت زرد کرونایی بودند، وارد وضعیت آبی شدند.

شهرهای زرد مازندران

هم اکنون شهرستان‌های ساری، بابل، آمل، قائمشهر، فریدونکنار، سوادکوه، سوادکوه شمالی، محمودآباد، چالوس، نکا، کلاردشت، عباس آباد، بهشهر، جویبار، تنکابن، نور، نوشهر و گلوگاه در وضعیت زرد و کم‌خطر کرونایی قرار گرفتند.

شهرهای نارنجی مازندران

دو شهر رامسر و بابلسر نیز همچنان در وضعیت نارنجی باقی مانده‌اند.

موج پنجم کرونا که از 30 خرداد ماه در مازندران همزمان با سایر نقاط کشور شروع شده بود، روندی افزایشی داشت. این روند از تاریخ 21 مرداد به بعد شیب کاهشی را در پیش گرفت، به طوری که در یک هفته گذشته تاکنون آمار فوتی‌های این استان تک‌رقمی شده است.

رنگ بندی کرونایی خوزستان در مهرماه

بنابر گزارش ایسنا در تاریخ 3 مهر رنگ بندی کرونایی اعلام شده برای رنگ شهرهای استان خوزستان وضعیت نارنجی یا خطر متوسط را نشان ‌می‌دهد.

شهرهای نارنجی خوزستان

شهرهای اهواز، دزفول، شوشتر، ماهشهر، دشت آزادگان، آبادگان، خرمشهر، اندیمشک، شوش، ایذه، باغملک، مسجد سلیمان، رامهرمز، امیدیه و بهبان در وضعیت نارنجی کرونا قرار گرفتند.

شهرهای زرد خوزستان

شهرهای هندیجان، هویزه، کارون، شادگان، رامشیر و آغاجاری نیز به ترتیب در وضعیت زرد یا کم‌خطر کرونایی قرار گرفتند.

شهرهای آبی خوزستان

همچنین شهرهای لالی، گتوند، اندیکا، هفتکل، باوی و حمیدیه در وضعیت آبی یا کاملا امن کرونایی قرار گرفته‌اند.

در هفته پایانی شهریورماه با کاهش روند بیماری و خروج بیشتر شهرها از وضعیت قرمز در رنگ بندی کرونایی، در استان خوزستان شهرستان‌های ماهشهر، هندیجان، شوش و شوشتر در وضعیت قرمز و خطرناک به سر می‌برند که در هفته جاری از این وضعیت خارج شدند.

تاکنون بیش از 2 میلیون نفر در خوزستان واکسن دریافت کرده‌اند که گروه سنی بالای 18 سال را شامل می‌شود.

دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور نیز اعلام کرد که باتوجه به پیک احتمالی کرونا در ماه‌های پاییزی پیش رو، از مردم دعوت می‌کند تا هرچه سریع‌تر واکسیناسیون را انجام دهند.

رنگ بندی کرونایی گلستان

بر اساس اعلام ستاد ملی کرونا دو شهر آبی و سه شهر نارنجی در رنگ بندی جدید کرونا در استان گلستان قرار گرفته‌اند.

شهرهای آبی گلستان

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز استان گلستان، از 14 شهرستان این استان، شهرهای رامیان و ترکمان در وضعیت آبی و امن کرونایی قرار گرفته‌اند.

شهرهای نارنجی گلستان

همچنین شهرستان‌های گرگان، علی آباد کتول و گالیکش در وضعیت نارنجی و متوسط خطر به سر می‌برند.

شهرهای زرد گلستان

شهرستان‌های بندر گز، کردکوی، آزادشهر، مینودشت، کلاله، مراوه تپه، گنبد کاووس، آق قلا و گمیشان نیز در وضعیت زرد قرار گرفته است.

رنگ بندی کرونایی استان گیلان

بنابر گزارش ایرنا و براساس ارزیابی نرم‌افزار ماسک در مورد رنگ بندی کرونایی وضعیت استان گیلان نسبت به هفته پیش ثابت مانده و تغییر زیادی را در آمار مبتلایان و بستری‌ها نشان نداده است.

شهرهای نارنجی گیلان

بر اساس این آمار، شهرستان‌های سیاهکل، شفت، فومن، بندرانزلی، مسال، رضوانشهر و املش در وضعیت زرد و شهرستان‌های لنگرود، رودسر، رودبار، لاهیجان، آستانه اشرفیه، صومعه سرا، رشت، خمام، آستارا و تالش در وضعیت نارنجی کرونایی قرار گرفتند.

رنگ بندی کرونایی بوشهر

طبق آخرین رنگ بندی کرونایی اعلام شده از استان بوشهر، این استان در وضعیت زرد قرار گرفته است که 60 درصد شهرهای آن را شامل می‌شود.

شهرهای زرد بوشهر

شهرستان‌های دشتستان، دیلم، گناوه، دیر، جم و کنگان در وضعیت زرد کرونایی به سر می‌برند.

شهرهای نارنجی بوشهر

شهرستان‌های بوشهر، تنگستان، دشتی و عسلویه در وضعیت نارنجی کرونایی قرار گرفته‌اند.

تفاوت نقشه وضعیت کرونایی کشور نسبت به هفته گذشته تغییر وضعیت شهرستان کنگان از نارنجی به زرد بوده که باعث افزایش تعداد شهرهای زرد در این استان شده است.

رنگ بندی کرونایی استان البرز

با وجود روزهای سیاهی که استان البرز در تابستان امسال تجربه کرد، اما رنگ بندی کرونایی جدید این استان نشان از بهبود وضعیت دارد که تاثیر واکسیناسیون را نشان می‌دهد.

رنگ شهرهای استان البرز

معاون سیاسی، امنیتی، اجتماعی استانداری البرز در گفتگو با ایسنا از روند سریع واکسیناسیون در این استان خبر داد و گفت امیدواریم در آینده نزدیک همه گروه‌های هدف در مقابل ویروس کووید-19 واکسینه شوند.

او همچنین درباره آخرین وضعیت رنگ بندی استان البرز اظهار کرد: در حال حاضر شهرستان طالقان آبی، اشتهارد زرد و مابقی شهرستان‌های این استان در وضعیت نارنجی به سر می‌یرند.

رنگ بندی کرونایی سیستان و بلوچستان

باوجود بحران‌هایی که بارها در رسانه‌ها درباره وضعیت سیستان و بلوجستان بازتاب پیدا کرد، اما اوضاع کرونا در این استان در کنترل است و سیری نزولی دارد. سخنگوی علوم پزشکی زاهدان نیز در براه شرایط فعلی این استان در گفتگو با همشهری گفت: همزمان با کاهش شدت بیماری، بخش‌هایی در بیمارستان‌های استان که به بستری بیماران کرونا اختصاص یافته بود، به شرایط عادی بارگشته و به بستری بیماران اختصاص داده شده است.

محمد هادی عباسی همچنین از سه روز متوالی بدون فوتی تا روز دو مهرماه خبر داد که نشان از وضعیت مطلوب استان در زمینه کاهش ابتلا و بستری دارد.

رنگ شهرهای خوزستان

در حال حاضر در استان سیستان و بلوچستان دو شهر زابل و سراوان در وضعیت نارنجی هستند و 14 شهرستان آبی و باقی شهرهای استان در وضعیت زرد کرونایی قرار دارند.

رنگ بندی کرونایی تهران

وضعیت کرونا در تهران نیز نسبت به هفته‌های پیش ثبات بیشتری یافته است؛ به طوری که معاون درمان ستاد مقابله با کرونای استان تهران در گفتگو با خبرگزاری همشهری در مورد رنگ کرونایی تهران از کاهش مرگ‌ومیر‌ ناشی از کرونا خبر داد و تعداد فوتی‌ها را دورقمی اعلام کرد.

نادر توکلی با بیان این که میزان مراجعین سرپایی نسبت به زمان موج پنجم کرونا به میزان 55 درصد کاهش یافته است، از طرح 10 روزه ضربتی تسریع واکسیناسیون به مدت 10 روز از تاریخ 31 شهریور در تهران خبر داد.

همچنین برای جلوگیری از شیوع کرونا، ضریح‌های حرم عبدالعظیم (ع) در روز اربعین بسته خواهد بود.

رنگ بندی کرونایی زنجان: تغییر وضعیت به نارنجی

استان زنجان که تا هفته پیش در وضعیت قرمز بود، از حالت پرخطر خارج شده و کاهش آمار مبتلایان و فوتی‌ها را تجربه می‌کند.

شهرهای زرد زنجان

شهرستان‌های ماهنشنان، ایجرود، طارم و سلطانیه در وضعیت زرد رنگ هستند.

شهرهای نارنجی زنجان

شهرستان‌های زنجان، خدابنده، ابهر، خرم‌دره در وضعیت نارنجی کرونایی قرار دارند.

رنگ بندی کرونایی خراسان شمالی: روند کند واکسیناسیون

روند نزولی ابتلا و مرگ‌ومیر در استان خراسان شمالی همچنان ادامه دارد.

شهرهای نارنجی خراسان شمالی

شهرستان‌های بجنورد، شیروان، اسفراین، مانه و سملقان، فاروج، گرمه و جاجرم در وضعیت نارنجی (پرخطر) هستند.

شهرهای زرد خراسان شمالی

رازوجرگلان در وضعیت زرد قرار گرفته است.

53 درصد جمعیت هدف در خراسان شمالی واکسینه شده‌اند که نسبت به سایر استان‌ها مقدار کندتری است.

رنگ بندی کرونایی اردبیل

شهرام حبیب‌زاده، رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل در گفتگو با خبرگزاری تسنیم در مورد رنگ شهرهای کرونایی از کاهش 11 موردی بیماران بدحالی خبر داد که در قسمت مراقبت‌های ویژه بستری بودند.

شهرهای نارنجی اردبیل

هم اکنون شهرستان‌های اردبیل، خلخال، پارس آباد، مشکین‌شهر، بیله‌سوار و نیر در وضعیت نارنجی هستند.

شهرهای زرد اردبیل

شهرستان‌های گرمی، نمین، کوثر، سرعین و اصلان‌دوز در وضعیت زرد قرار دارند.

رنگ بندی کرونایی خراسان رضوی: واکسیناسیون 6 هزار مادر باردار

محمد احمدیان، مدیرسلامت جمعیت، خانواده و استاد دانشگاه علوم پزشکی مشهد در گفتگو با خبرگزاری تسنیم از واکسیناسیون بیش از 6 هزار مادر باردار در این استان خبر داد که پیش‌بینی می‌شود تعداد کل واجدین شراط 30 هزار نفر باشد.

رنگ بندی کرونایی استان مرکزی: افزایش شهرهای قرمز

سید محمد جمالیان، رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک نیز در گفتگو با خبرگزاری تسنیم به بازگشت بعضی از شهرها به وضعیت قرمز اشاره کرد. شهرستان محلات که از وضعیت قرمز به وضعیت نارنجی بهبود یافته بود، با گذشت چندروز دوباره به وضعیت قرمز بازگشت.

شهرهای زرد استان مرکزی

شهرستان‌‌های زندیه و تفرش همچنان در وضعیت زرد قراردارند. شهرستان‌های خنداب، کمیجان و آشتیان نیز باتوجه به همکاری خوب مردم از وضعیت نارنجی به وضعیت زرد تغییر موضع داده است.

شهرهای نارنجی استان مرکزی

شهرستان‌های اراک، خمین، فراهان و شازند و دلیجان نیز همچنان در وضعیت نارنجی قرار دارند.

احتمال ارائه خدمات اجتماعی مشروط به کارت واکسن

باتوجه به این که امنیت ویروسی در سایه واکسیناسیون همگانی صورت می‌گیرد، حداقل 70 درصد جامعه باید واکسن را دریافت کنند تا ایمنی حاصل شود. به همین دلیل دکتر سید محمد جمالیان، رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک در گفتگو با ایسنا گفت: باتوجه به اینکه عده‌ای تمایل به دریافت واکسن ندارند، پیشنهاد می‌شود ارائه برخی خدمات اجتماعی مشروط به ارائه کارت واکسن باشد. برای مثال برای گرفتن خدمات بانکی کنار کارت ملی، کارت واکسن نیز دریافت شود.

احتمال رخداد پیک ششم کرونا در آبان ماه 1400 وجود خواهد داشت؟

دکتر علیرضا ناجی ویروس‌شناس و رئیس مرکز تحقیقات ویروس‌شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در مصاحبه‌ای با خبرگزاری ایسنا ضمن اشاره به کاهش مرگ‌ومیر ناشی از کرونا در پی واکسیناسیون درباره برخی پیش‌بینی‌‎ها مبنی بر بروز پیک ششم کرونا در آبان‌ماه و فصل پاییز گفت: تا زمانی‌ که کووید به طور قطعی از بین نرفته، احتمال وجود پیک‌های خطر وجود دارد، اما شدت و اندازه این پیک‌های خطر کاملا وابسته به اقدامات مقابله است.

وی اثربخشی واکسن‌های مختلف بسته به نوعشان را بین شش تا 10 ماه اعلام کرد. او به این نکته اشاره کرد که همچنان 20 هزار مورد مثبت روزانه داریم که تا وقتی این مقدار به زیر هشت هزار تا نرسد، همچنان مرگ‌ومیر روزانه در اثر بیماری کرونا را خواهیم داشت.

به نظر می‌رسد تا هفته آینده روند واکسیناسیون همچنان ادامه داشته باشد و گروه‌های هدف دیگری مثل کودکان 3 تا 17 سال نیز اضافه شوند. در نتیجه همین کار روند بستری و درگیری کرونا کاهش پیدا خواهد کرد.

آنچه از نظر رنگ بندی کرونایی در شهریورماه تجربه کردیم:

بنابر اعلام وزارت بهداشت در تاریخ 13 شهریور 1400 و آخرین رنگ بندی کرونایی، تعداد شهرهای قرمز کرونایی در سراسر کشور به 246 شهرستان کاهش پیدا کرد. طبق گزارش ایسنا علاوه بر این شهرها، 144 شهرستان در وضعیت نارنجی و 58 شهرستان در وضعیت زرد قرار گرفته‌اند. همچنان تعداد شهرستان‌های آبی و امن از کرونا صفر است.

به این ترتیب حدود 60 شهرستان از وضعیت قرمز خارج شده که سفر به این مناطق که پیش‌تر در ممنوعیت تردد بود امکان‌پذیر ساخته است.

به گزارش خبرگزاری ایمنا شهرستان‌های زیر که پیش‌تر در وضعیت نارنجی بودند، از امروز وارد وضعیت قرمز خواهند شد که به ترتیب استان به شرح زیر است:

ورزقان (آذربایجان شرقی) ملکشاهی، هیلان (ایلام) ماه نشان (زنجان) آرادان (سمنان) بانه، دیواندره (کردستان) سیرجان، قلعه گنج (کرمان) روانسر، قصر شیرین (کرمانشاه) دلیجان، کمیجان (مرکزی)

همچنین تعدادی از شهرها از حالت قرمز خارج شده‌اند و وضعیت مساعدتری را تجربه می‌کنند که به ترتیب استان به شرح زیر هستند:

گرمی (اردبیل) گلپایگان، نائین، نطنز (اصفهان) بدره، دره شهر (ایلام) گناوه (بوشهر) فیروزکوه، قرچک، ورامین (تهران) درمیان، زیرکوه، فردوس (خراسان جنوبی) بجستان، بردسکن، بینالود، تربت جام،جناران، خواف، فریمان، فیروزه، کلات، مه ولات (خراسان رضوی) راز و جرگلان، مانه، سملقان (خراسان شمالی) آغاجاری، امیدیه، بهبان، شادگان (خوزستان) طارم (زنجان) دامغان (سمنان) خنج، سروستان، فراشبند، کازرون، کوار، لارستان، لامرد (فارس) بوئین زهرا (قزوین) ارزوئیه، جیرفت، کوهبنان (کرمان) لنده (کهگیلویه و بویر احمد) آزادشهر، آق قلا، بندرگز، ترکمن، کلاله، گرگان، گمیشان، گنبد کاووس (گلستان) آستارا، رشت، رودبار، سیاهکل، طوالش، لاهیجان، ماسال (گیلان) تنکابن، ساری، عباس آباد، نکا (مازندران) زرندیه (مرکزی) بستک، بندر لنگه، بندرعباس، جاسک، خمیر، رودان، قشم (هرمزگان) فامنین (همدان) مهریز، یزد (یزد)

لازم به ذکر است که محدودیت های جاده ای همچنان برقرار است و خروج خودروهای بومی از شهرستان‌های نارنجی و قرمز و ورود خودروهای غیربومی به شهرستان‌های نارنجی و قرمز ممنوع خواهد بود که در راهنمای وضعیت راه های کشور توضیح داده‌ایم.

آخرین رنگ‌ بندی کرونایی شهرهای کشوربر اساس نقشه ارائه شده در اپلیکیشن ماسک، به ترتیب استان‌های شهرهای نارنجی و زرد به این شرح هستند:

رنگ بندی کرونایی آذربایجان شرقی

اهر، بناب، شبستر، عجب شیر ، مراغه، مرند، ملکان در وضعیت نارنجی قرار دارند.

میانه، سراب، بستان آباد، هریس، تبریز در وضعیت قرمز هستند.

وضعیت کلی استان آذربایجان شرقی: افزایش آمار مبتلایان

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی تبریز در مصاحبه با خبرگزاری ایسنا از افزایش شمار مبتلایان در هفته اخیر گزارش داد. او در این باره اذعان کرد که ابتدای پیک پنجم استان آذربایجان شرقی روند افزایشی را شاهد بوده است.

رنگ بندی کرونایی آذربایجان غربی

شهرهای خوی، ارومیه، اشنویه، بوکان، پیرانشهر، چالدران، سلماس، شاهین دژ، شوط، ماکو، مهاباد، میاندوآب و نقده در وضعیت قرمز هستند. جبه غربی کشور درگیری بیشتری با گونه دلتا دارد و جمعیت بیشتری را مبتلا کرده است.

وضعیت کلی استان آذربایجان غربی: واکسن از راه می‌رسد

به گزارش ایلنا، بهرام عین‌اللهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز جمعه در سفری چند ساعته از روند درمان بیماران در ارومیه بازدید کرد و خبر واکسیناسیون را به مردم این استان داد.

رنگ بندی کرونایی شهرهای اردیبل

گرمی، پارس آباد، خلخال در وضعیت نارنجی هستند.

و شهرهای اردبیل، مشگین شهر، سرعین در حالت قرمز قرار گرفته‌اند.

وضعیت کلی استان اردبیل: توقف موج پنجم کرونا

به گزارش روز شنبه ایرنا، براساس آخرین آمار اعلام شده توسط دبیرخانه ستاد مدیریت کرونای استان اردبیل، در ادامه روند نزولی شیوع کووید-19 در این استان، آمار مبتلایان حدود 20 درصد کاهش یافته است و موج پنجم تقریبا متوقف شده است ولی استان همچنان در وضعیت قرمز قرار دارد.

رنگ بندی کرونایی شهرهای اصفهان

میمه، فلاورجان، گلپایگان، نجف آباد، آران و بیدگل، نطنز در وضعیت نارنجی هستند و شهرهای اردستان، اصفهان، خمینی شهر، شاهین شهر، شهرضا، دهاقان، سمیرم، کاشان، چادگان، فریدن، لنجان، نائین، برخوار، تیران و کرون، مبارکه و بوئین میاندشت در وضعیت قرمز قرار دارند.

وضعیت کلی استان اصفهان: توزیع واکسن دوز دوم

آرش نجیمی، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در گفت‌وگو  با خبرگزاری مهر از کاهش تعداد مراجعه‌کنندگان و تست‌های مثبت در استان اصفهان خبر داد اما تعداد افراد بستری شده و فوتی روزانه ناشی از کرونا همچنان روندی افزایشی دارد.

از امروز در مراکز تجمیعی واکسیناسیون دوز دوم کووبرکت و آسترازنکا توزیع شده تا روند واکسیناسیون سریع‌تر انجام بگیرد.

رنگ بندی کرونایی شهرهای استان البرز

بهارستان در استان البرز در وضعیت نارنجی قرار گرفته و شهرهای فردیس، کرج، نظرآباد، اشتهارد و ساوجبلاغ در وضعیت قرمز قرار دارند.

وضعیت کلی استان البرز: کاهش مرگ‌ومیر و ابتلا

مهرداد بابایی در گفت‌وگو  با خبرگزاری تسنیم از کاهش مرگ‌ومیر بر اثر کرونا در استان البرز طی 24 ساعت گذشته خبر داد.

رنگ بندی کرونایی شهرهای ایلام

آبدانان، بدره، دهلران، سیروان، دره شهر در حالت نارنجی قرار گرفته‌اند و ایلام و مهران در وضعیت قرمز هستند.

وضعیت کلی استان ایلام: رعایت پروتکل‌ها در دستور کار

محمدکریمیان، رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایلام با تاکید بر این نکته که تعداد مبتلایان طی هفته گذشته افزوده شده از مردم خواست تا رعایت پروتکل‌های بهداشتی را جدی‌تر بگیرند. در ادامه رنگ شهرهای ایران در کرونا، سایر استان‌ها را بخوانید.

رنگ شهرهای کرونایی در بوشهر

شهرهای دیر، دشتی، دیلم و گناوه وارد وضعیت نارنجی و شهرهای بوشهر، تنگستان، جم، دشستان، عسلویه و کنگان در وضعیت قرمز قرار گرفتند.

وضعیت کلی استان بوشهر: واکسیانسیون 42 درصدی

بیشتر از 42 درصد افراد بالای 18 سال بوشهری حداقل یک نوبت واکسن را دریافت کرده‌اند. سعید کشمیری رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر از روند نزولی مبتلایان در پی واکسیناسیون خبر داد.

رنگ بندی کرونایی شهرهای تهران

فیروزکوه، قرچک، ورامین در وضعیت نارنجی و شهرهای اسلامشهر، بهارستان، پاکدشت، پردیس، پیشوا، تهران، دماوند، رباط‌کریم شهر ری، شمیرانات، شهریار، قدس و ملارد در وضعیت قرمز و بحرانی قرار گرفتند.

وضعیت کلی استان تهران: کاهش بستری شدگان بیمارستان‌ها

دکتر علیرضا زالی، فرمانده عملیات مقابله با کرونا تهران در مراسم افتتاح مرکز تجمیعی واکسیناسیون سازمان صنایع دفاع هوایی وزارت دفاع در غرب تهران امیدواری خود نسبت به سرعت گرفتن واکسیناسیون شهروندان اعلام کرد. او همچنین اعلام کرد که در پی واکسیناسیون روزانه 130 هزار نفر در تهران، آمار ابتلا و فونی کاهش یافته طوریکه در قسمت مبتلایان بخش آی سی یو 3 درصد کاهش داشتیم.

رنگ بندی کرونایی شهرهای چهارمحال و بختیاری

خانمیرزا، شهرکرد، فارسان، کیار و لردگان از جمله شهرهای هستند که در وضعیت نارنجی قرار گرفته‌اند، بروجن نیز در حالت قرمز و بحرانی قرار دارد.

وضعیت کلی استان چهارمحال و بختیاری: هنوز برای اعلام قطعی وضعیت زود است

مجید شیرانی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی، خدمات درمانی و بهداشتی چهارمحال و بختیاری در مصاحبه با ایرنا از شدت یافتن موج کرونا در این منطقه خبر داد و گفت برای قضاوت در خصوص تثبیت این شرایط و نزولی شدن آمار هنوز زود است و نیازمند گذشت 2 هفته زمان است.

رنگ بندی کرونایی شهرهای خراسان جنوبی

شهرهای درمیان، زیرکوه، فردوس، در وضعیت نارنجی و بیرجند، طبس، نهبندان، قائنات، سرایان و بشرویه در وضعیت قرمز قرار گرفته‌اند.

وضعیت کلی استان خراسان جنوبی: روند ثابت در تعداد مبتلایان

غلامرضا شریف‌زاده روز شنبه 13 شهریور در گفت‌وگو  با خبرگزاری ایرنا از ورود محموله جدید واکسن به خراسان جنوبی خبر داد و گفت درحال حاضر روزانه 8 هزار نفر واکسینه می‌شوند که با ورود واکسن این مقدار به دو برابر می‌رسد. هفته اخیر تعداد مبتلایان و آمارفوتی در این استان روندی ثابت داشته و تغییری نکرده است.

رنگ شهرهای خراسان رضوی در کرونا

بجستان، بردسکن، بینالود، تربت جام،جناران، خواف، فریمان، فیروزه، کلات، مه ولات که پیش از این در وضعیت بحرانی بودند به وضعیت نارنجی (متوسط خطر) رسیدند و شهرهای بینالود، درگز، سبزوار، سرخس، قوچان، کاشمر، گناباد و مشهد همچنان در وضعیت قرمز (خطرناک) مانده‌اند.

وضعیت کلی استان خراسان رضوی: پشت سر گذاشتن پیک پنجم

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد، سید محمدحسین بحرینی روز پنجشنبه در جلسه ستاد مشترک دانشگاه علوم پزشکی مشهد و سپاه امام رضا(ع) خراسان رضوی از فروکش موج پنجم اوج‌گیری کرونا خبر داد و گفت در نگاهی بدبینانه ممکن است در آینده با موج ششم و بسیار شدید کرونا مواجه شویم.

رفت و آمد زیاد اتباع خارجی، وجود مرز و جمعیت قابل توجه ساکن در حاشیه شهر مشهد از ابتدای کرونا موجب شده که توجهی ویژه به این منطقه داشته باشیم.

رنگ شهرهای خراسان شمالی در کرونا

راز و جرگلان، مانه و سملقان در وضعیت نارنجی و بجنورد، فاروج، جاجرم، گرمه، اسفراین و شیروان در وضعیت قرمز قرار گرفتند.

وضعیت کلی استان خراسان شمالی: شروع درگیری کرونای دلتا

به گزارش ایرنا عادی‌انگاری و عدم استفاده از ماسک و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی و شرکت در مراسم‌های عزا و عروسی و دیدو بازدیدها از جمله مهم‌ترین دلایل انتقال بیماری است که باعث شده تا شهرهای بیشتری در این استان درگیر کرونای دلتا شوند.

رنگ شهرهای خوزستان در کرونا

شهرستان‌های بهبهان، آغاجاری، امیدیه، شادگان و حمیدیه در وضعیت نارنجی و شهرهای اهواز، آبادان، خرمشهر، دشت آزادگان، اندیمشک، بندرماهشهر، شوش، ایذه، باغملک، دزفول، رامشیر، کارون، مسجد سلیمان، رامهرمز، شوشتر و هندیجان همچنان در وضعیت قرمز کرونایی به سر می‌برند.

وضعیت کلی استان خوزستان: افزایش ده درصدی فوتی ناشی از کرونا

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز، دکتر سیدمحمد علوی، در گفت‌وگو  با ایسنا از قرار گرفتن استان خوزستان در قله پیک پنجم کرونا خبر داد. به گفته او آمار ابتلا به کرونا در خوزستان این هفته نسبت به هفته قبل 7 درصد افزایش داشته و موارد فوتی ناشی از کرونا تا ده درصد اضافه شده است.

رنگ شهرهای زنجان در کرونا

شهرستان‌های طارم و ایجرود در وضعیت نارنجی و سایر شهرهای این استان مثل ابهر، خرمدره، زنجان، سلطانیه، ماه نشان در وضعیت بحرانی یا قرمز قرار گرفتند.

وضعیت کلی استان زنجان: آمار مبتلایان صعودی است

پرویز قزلباش رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان در گفت‌وگو  با تسنیم از روند صعودی مبتلایان و بستری‌شدگان خبر داد.

رنگ شهرهای سمنان در کرونا

دامغان در وضعیت نارنجی قرار گرفت و بر اساس نقشه اپلیکیشن ماسک شهرستان‌های گرمسار، آرادان، مهدیشهر، سمنان و شاهرود در وضعیت قرمز و خطرناک قرار گرفتند.

وضعیت کلی استان سمنان: استمرار روند نزولی مبتلایان

به گزارش ایلنا، علیرضا آشناگر، استاندار سمنان با اشاره به این خبر که واکسیناسیون دانشجویان از این هفته شروع می‌شود اعلام کرد که براساس آمارهای اعلام‌شده از سوی ستاد ملی مدیریت مقابله با کرونا استان سمنان به مدت سه هفته شاهد سیر نزولی مرگ‌ومیر و ابتلا به کووید-19 را داشته که قابل توجه است.

رنگ شهرهای سیستان و بلوچستان در کرونا

دلگان، سیب و سوران، فنوج، قصر قند، کنارک، میرجاوه، هامون، هیرمند جزو مناطق متوسط خطر استان محسوب می‌شوند و شهرهای ایرانشهر، بمپور، چابهار، خاش، زابل، زاهدان، زهک، سراوان، سرباز و نیک شهر وضعیت قرمز و بحرانی را تجربه می‌کند.

وضعیت کلی استان سیستان و بلوچستان: روزی بدون مورد فوتی

سیستان و بلوچستان که هفته گذشته شاهد کاهش آمار مبتلایان و فوتی‌ها بود، 24 ساعت را بدون هرگونه مورد فوتی پشت سر گذاشت. واکسیناسیون بیشتر از 50 درصد قشر بالای 40 سال باعث کاهش حدودی آمارها شده است.

رنگ شهرهای استان فارس در کرونا

آباده، ارسنجان، استهبان، اقلید، اوز، بوانات، پاسارگاد، فسا، فیروزآباد، قیر و کارزین، کازرون، مرودشت، مهر و نی‌ریز در وضعیت نارنجی و شهرهای جهرم، خنج، داراب، زرین دشت، شیراز، کوار، گراش، لارستان، لامرد و ممسنی در وضعیت قرمز و خطرناک شیوع کرونا قرار گرفتند.

وضعیت کلی استان فارس: کرونا در کمین میان‌سالان

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز، مهرزاد لطفی در نشست سه‌شنبه ستاد دانشگاهی مدیریت کرونا اعلام کرد درصد بالای جان‌باختگان زیر 60 سال بر اثر کرونا در استان فارس نگران‌کننده است اما آمار مبتلایان نسبت به هفته گذشته روندی نزولی داشته که ما را به قطع پیک پنجم امیدوار کرده است.

رنگ شهرهای قزوین در کرونا

شهر بوئین زهرا در وضعیت نارنجی و شهرهای البرز، آبیک، تاکستان و قزوین در نقطه بحرانی یا قرمز قرار گرفته‌اند.

وضعیت کلی استان قزوین: هرساعت 29 نفر به کرونا مبتلا می‌شوند!

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قزوین، پیمان نامدار در مصاحبه‌ای با ایرنا اعلام کرد که هر 3.5 ساعت یک نفر در اثر ابتلا به کرونا فوت می‌شود و در هرساعت 29 نفر مبتلا می‌شوند. او همه شهرهای قزوین جز بوئین زهرا را قرمز اعلام کرد. او خانم‌های خانه‌دار و کارگران را بیشترین قشر درگیر با کرونا معرفی کرد.

رنگ شهرهای قم در کرونا

وضعیت کلی استان قم: درگیری شدید استان با کووید-19

به گزارش روابط عمومی علوم پزشکی قم، جلسه فرماندهی مقابله با کرونا پس از گسترش آمار بستری‌ بیماران کرونایی در مراکز درمانی قم در ستاد هدایت استان تشکیل شد. رئیس علوم پزشکی قم در این جلسه وضعیت کرونایی قم را واقعا نامناسب دانست و از طرفی خالی بودن دو سوم ظرفیت واکسیناسیون را غیرمنطقی خواند.

رنگ شهرهای کردستان در کرونا

شهر سروآباد در حالت نارنجی و شهرهای بانه، دیواندره، سنندج، قروه، مریوان، بیجار، کامیاران و دهگلان در وضعیت قرمز قرار دارند.

وضعیت کلی استان کردستان: روزهای سخت کادر درمان

ابراهیم قادری، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم، از افزایش آمار قربانیان در سطح استان خبر داد. او همچنین تصریح کرد که جدی نگرفتن بیماری از سوی شهروندان و رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی به افزایش آمار مبتلایان می‌انجامد.

رنگ شهرهای کرمان در کرونا

شهرهای انار، بافت، بردسیر، رابر، راور و ریگان درحالت قرمز و شهرستان‌های ارزوئیه، بم، جیرفت، رفسنجان، رودبار جنوب، زرند، سیرجان، شهربابک، عنبرآباد، فاریاب، فهرج، قلعه گنج، کرمان، کهنوج، منوجان، نرماشیر در وضعیت قرمز و بحرانی قرار دارند.

وضعیت کلی استان کرمان: ادامه روند نزولی

مهدی شفیعی سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به آخرین آمار استان کرمان از وضعیت موارد مثبت ثبت‌شده کرونا از کاهش تعداد مبتلایان تا حدود 20 درصد خبر داد.

رنگ شهرهای کرمانشاه در کرونا

به جز شهرهای دالاهو و ثلاث باباجانی باقی شهرهای پاوه، جوانرود، سرپل ذهاب، سنقز، صحنه، قصرشیرین، کرمانشاه، گیلانغرب، هرسین و کنگاور در وضعیت قرمز قرار دارند.

وضعیت کلی استان کرمانشاه: افزایش تعداد مناطق قرمز

هوشنگ بازوند، استاندار کرمانشاه امروز در نشست ستاد ملی کرونا اظهار کرد که ممکن است هفته بعد به قله پیک پنجم برسیم و بیماری به تدریج کنترل شود ولی این امر مستلزم رعایت و همکاری همه‌جانبه مردم است. به نظر می‌رسد استان کرمانشاه نیازمند تصمیم‌های جدی ستاد کرونا برای مقابله با بیماری باشد. استاندار همچنین برگزاری راهپیمایی اربعین را منوط به موافقت کتبی دولت عراق دانست.

رنگ بندی کرونایی شهرهای کهگیلویه و بویر احمد

شهرهای دنا و گچساران در وضعیت نارنجی و بویراحمد و همچنین شهر کهگیلویه در وضعیت قرمز قرار گرفتند.

وضعیت کلی استان کهگیلویه و بویر احمد: افزایش ناگهانی شمار مبتلایان

رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج در گفت‌وگو با ایرنا خاطرنشان کرد که باتوجه به افزایش تعداد موارد بستری در استان احتمال می‌رود تا دو هفته آینده روند افزایشی قربانیان کرونا ادامه داشته باشد. البته که تزریق واکسن برای گروه‌های در معرض خطر درحال انجام است و کهگیلویه رتبه دوم واکسیناسیون به زنان باردار را به خودش اختصاص داده است.

رنگ شهرهای استان گلستان در کرونا

بندرگز، بندر ترکمن، آق قلا، گرگان، آزادشهر، گنبد کاووس، کلاله و گمیشان از امروز نارنجی شدند و در ادامه شهرهای کردکوی، علی آباد کتول، رامیان، مینودشت، گالیکش و مراوه تپه از هفته گذشته تا کنون وضعیت نارنجی خود را حفظ کردند و به این ترتیب استان گلستان وضعیت کم‌خطرتر را شاهد است.

وضعیت کلی استان گلستان: وضعیت نارنجی کل استان

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی گلستان در گفت‌وگو  با ایرنا اذعان کرد که خارج شدن استان از وضعیت قرمز شیوع کرونا به منزله‌ی کم توجهی به توصیه و مسائل بهداشتی نیست و در صورت غفلت از این موضوع احتمال واردشدن به پیک ششم شیوع ویروس خارج از انتظار نخواهد بود.

رنگ شهرهای گیلان در کرونا

سیاهکل، طوالش، فومن، لاهیجان، ماسال، آستارا، خمام، رشت و تالش در وضعیت نارنجی قرار گرفته‌اند و لنگرود، آستانه اشرفیه، صومعه سرا، رودبار و بندر انزلی در مناطق قرمز (پرخطر کرونایی) منظور شده‌اند.

وضعیت کلی استان گیلان: کاهش آمار بستری

به گفته مسئولان دانشگاه علوم پزشکی گیلان، آمار بستری‌ها کاهش یافته است و انتظار می‌رود با رعایت هرچه بیشتر پروتکل‌های این روند نزولی حفظ شود.

رنگ شهرهای لرستان در کرونا

شهرهای ازنا، الیگودرز، چگنی، دورود، کوهدشت نارنجی و شهرهای بروجرد، پلدختر، خرم آباد، دلفان، سلسله قرمز محسوب می‌شوند.

وضعیت کلی استان لرستان: هنوز به پیک نزدیک نشده‌ایم

استاندار لرستان، سیدموسی خادمی ظهر امروز در جمع خبرنگاران تسنیم اظهار کرد با توجه به اینکه در بسیاری از استان‌ها پیک بیماری به اوج رسیده و وارد روند نزولی شده‌اند در لرستان با قطعیت نمی‌توان گفت به پیک رسیده‌ایم پس روند بیماری همچنان صعودی خواهد بود. او در این راستا گفت که نیازمند ایجاد یک ظرفیت جدید برای مقابله با این بحران هستیم و به همین خاطر پیگیر افزایش ظرفیت تزریق واکسن خواهیم بود.

رنگ بندی کرونایی شهرهای مازندران

شهرستان‌های سوادکوه شمالی، سیمرغ، عباس‌آباد، کلاردشت، گلوگاه، میاندورود، نکا، آمل، بابل، بابلسر، بهشهر، تنکابن، جویبار، چالوس، ساری، سوادکوه، فریدون‌کنار، قائم‌شهر، محمودآباد، نور، نوشهر همگی در وضعیت نارنجی هستند و فقط شهرستان رامسر در وضعیت قرمز قرار گرفته است.

وضعیت کلی استان مازندران: فقط یک شهرستان قرمز

سیدعباس موسوی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران از کاهش مبتلایان در 24 ساعت گذشته به خصوص در بابل خبر داد.

رنگ شهرهای استان مرکزی در کرونا

آشتیان، اراک، تفرش، خنداب، دلیجان، فراهان در وضعیت نارنجی و خمین، ساوه و محلات در وضعیت قرمز قرار گرفته‌اند.

وضعیت کلی استان مرکزی: سیرصعودی نگران‌کننده

علی آقازاده، استاندار مرکزی در گفت‌وگو  با خبرگزاری ایرنا از افزایش نگران‌کننده مبتلایان به موج پنجم کرونا گفت. وی در ادامه گفت که شهرستان‌های خنداب، دلیجان و اراک در آخرین ارزیابی وزارت بهداشت سیرصعودی داشتند که در صورت تداوم شاهد افزایش مرگ‌ومیر خواهیم بود.

رنگ بندی کرونایی شهرهای هرمزگان

بشاگرد، هرمز، کیش، ابوموسی در مناطق زرد قرار گرفته‌اند و بستک، بندرلنگه، بندرعباس، پارسیان، جاسک، حاجی آباد، خمیر، رودان، سیریک، قشم و میناب در وضعیت نارنجی به سر می‌برند.

وضعیت کلی استان هرمزگان: کاهش 22 درصدی مبتلایان

دکتر فاطمه نوروزیان، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در گفت‌وگو با ایرنا از کاهش 22 درصدی موارد مثبت ثبت‌شده و کاهش 26 درصدی موارد بستری و همچنین کاهش 30 درصدی فوتی ناشی از کرونا خبر داد. هرمزگان هم اکنون از وضعیت قرمز خارج شده است.

رنگ شهرهای همدان در کرونا

شهرستان فامنین در وضعیت نارنجی (متوسط خطر) و شهرهای اسدآباد، تویسرکان، رزن، همدان، کبودرآهنگ، ملایر و نهاوند در وضعیت قرمز قرار دارند.

وضعیت کلی استان همدان: واکسیناسیون در راه است

استاندار همدان، سیدسعید شاهرخی با بیان اینکه حدود 36.5 درصد از جمعیت استان واکسینه شده‌اند از ورود محموله واکسنی جدید برای کنترل شرایط قرمز استان خبر داد.

رنگ شهرهای یزد در کرونا

اشکذر، ابرکوه، یزد، مهریز، تفت، خاتم و بهاباد از وضعیت قرمز خارج شده و نارنجی شدند. اردکان، میبد و بافق همچنان در وضعیت قرمز قرار دارند.

وضعیت کلی استان یزد: کاهش آمار مبتلایان و مرگ‌ومیر ناشی از کرونا در هفته اخیر

به گفته معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی یزد مقایسه آمار مبتلایان در هفته دوم شهریور ماه نسبت به هفته اول نشان می‌دهد که آمار بستری‌های جدید 25 درصد کاهش و مرگ‌ومیر بر اثر کرونا 42 درصد کاهش یافته است. او همچنین گفت اگر آمارها به همین منوال پیش برود می‌توان امیدوار بود که در اواسط مهرماه همه‌گیری و کنترل پیک پنجم در وضعیت کنترل قرار بگیرد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۱ دیدگاه
 1. رضا می‌گوید

  چه توجیهی برای جریمه کردن هست وقتی همه سرنشین ها دو دز واکسن رو دریافت و کارت واکسن همراه دارند ظاهرا ماشین هم باید واکسینه شود!!!!!!