جاهای دیدنی کلاردشت

جاهای دیدنی کلاردشت؛ بهشتی که باید قدرش را بیشتر بدانیم

شمال، جاده چالوس، جنگل‌های نمناک و خوش‌بو و خاطراتی خوشی که در قلب و ذهن ماندگار می‌شود. علاقه ایرانی‌ها به سفر به شمال، از آن احساسات عمیقی است که در روزهای تعطیل به راحتی می‌توان متوجه آن شد. سیل خودروهایی که روانه شهرهای زیبای شمالی می‌شوند، نشان می‌دهد که ایرانی‌ها چقدر جنگل‌های سبز شمالی و دریای خزر را  البته در کنار همان جوج (جوجه کباب!) و نوشابه دوست دارند. کلاردشت هم یکی از جذاب‌ترین نقاط شمال و البته پربازدیدترین بخش‌های آن است. شناخت جاهای دیدنی کلاردشت باعث می‌شود که برای سفرتان به این طبیعت رویایی بهتر برنامه‌ریزی کنید.

جاهای دیدنی کلاردشت را بشناسید

کلاردشت حدود ۵۰ کیلومتر با شهر چالوس در استان مازندران فاصله دارد. اگر مسافت آن تا تهران را هم بخواهید باید بگوییم که این فاصله حدود ۱۷۰ کیلومتر است.

در‌ صورتی که انتظار دیدن دریا دارید، بهتر است بدانید کلاردشت ساحل ندارد اما آن‌قدر نقاط دیدنی در آن موجود است که احتمالا دیگر دلتنگ دریا نخواهید شد ضمن اینکه فاصله‌اش تا ساحل خزر از سمت جاده مرزن‌آباد یا از مسیر جاده جنگلی عباس‌آباد حدود سی‌ تا چهل‌وپنج دقیقه بیشتر نیست.

کلاردشت از نقاط مرتفع مازندران است. به همین خاطر،کوه‌های کلاردشتی در زمستان‌ها انتظار سفید شدن دارند و آب و هوای این منطقه هم از نقاط دیگر استان خنک‌تر است.

جاهای دیدنی کلاردشت به شدت جذاب و دل‌انگیز هستند. بحث اغراق در کار نیست. حتی با دیدن عکس‌ها و تصاویر جنگل‌ها و دریاچه‌های کلاردشت می‌توانید متوجه شوید که با یک بخش خاص از شمال و مجموعه‌ای از زیبایی‌های ویژه رو به رو هستید. در ادامه برخی از این زیبایی‌ها را به شما معرفی می‌کنیم.

۱. دهکده مازیچال؛‌ از ابر هم بالاتر

مازیچال از جاهای دیدنی کلاردشت

اگر بنا باشد از دیدنی های کلاردشت گفته شود، بی‌تردید باید از مازیچال به عنوان یکی از بهترین‌ها و دیدنی‌ترین‌ها نام بُرد.

مازیچال یک ده کوچک نزدیک کلاردشت است که با رفتن به آن، اقیانوسی از ابرها را زیر پایتان خواهید داشت. دهکده مازیچال، برای دوستداران چادرزدن در طبیعت و کمپینگ، مقصد ایده‌آلی است. اگر اهل خوابیدن در کیسه خواب و چادر هستید حتما از گذراندن اوقات در این دهکده هم لذت خواهید برد.

در مازیچال، خبری از هتل‌های لوکس و حتی خانه‌هایی برای اقامت نیست. گاهی‌اوقات و به ندرت، کلبه‌هایی برای ماندن وجود دارد. پس یادتان باشد که در سفر به این ده زیبا، سقفتان آسمان خواهد بود و اوقات خود را در دهکده‌ای خواهید گذراند که با تن‌پوشی از ابر شما را در آغوش خودش می‌کشد.

در سفر به مازیچال باید مجهز و با امکانات و لباس‌های مناسب حاضر شوید. این منطقه خنک است و در فصل‌های بهار و تابستان، قطعا با گله‌های گاو و گوسفند رو به رو خواهید بود. اگر هم از آن گردشگران پردل‌وجرات و ماجراجو هستید و در پاییز و زمستان، راهی این دهکده می‌شوید، باید بدانید که دوز و درجه وحشی شدن حیوانات در این فصول کمی بالاتر می‌رود و باید انتظار ملاقات با خرس، گراز و گرگ را هم داشته باشید.

مازیچال از شگفت‌انگیزترین جاهای دیدنی مازندران و البته ایران است. هم‌نشینی با روستاییان و امتحان کردن نان محلی داغشان هم ایده خوبی است که در برنامه سفر به مازیچال نباید از آن غافل شوید.


همچنین بخوانید: زیباترین روستاهای ایران؛ سفر به طبیعتی بکر و دل‌انگیز


۲. دریاچه ولشت؛ صید ماهی در بالادست رودخانه

ولشت از دیدنی های کلاردشت

شنا، قایق‌سواری، ماهی‌گیری یا فقط نشستن در کنار دریاچه و لذت بردن هم در کلاردشت ممکن و شدنی است. برای اینها باید به شمال شرقی کلاردشت بروید و از دریاچه ولشت بازدید کنید.

از ولشت تا مرزن‌آباد راهی نیست. اگر به آن سری می‌زنید باید بدانید که داخل دریاچه، اردک، غاز، ماهی کولی و مار آبی و البته قورباغه وجود دارد. آب باران و چشمه‌های زیرزمینی، این دریاچه را پُر می‌کنند. ولشت از سوی سازمان میراث فرهنگی در فهرست میراث طبیعی ایران هم قرار گرفته است. اگر قصد دیدن این دریاچه را دارید باید حواستان باشد که برنامه سفرتان را به بهار و تابستان موکول کنید.

البته طبیعت در پاییز و زمستان هم همیشه دیدنی است و طرفداران خودش را دارد. ولی در فصل‌های سرد سال، آب و هوای این منطقه به شدت سرد می‌شود و حتی امکان دارد که آب ولشت یخ هم بزند. دیگر تصمیم‌گیری با خودتان است.

برای ورود به محوطه دریاچه باید ورودی پرداخت کنید. در اطراف دریاچه هم امکان دسترسی به فروشگاه‌ها و مغازه‌هایی برای خرید خوراکی و… وجود دارد. ماهیگیری در ولشت یعنی یکی از دیدنی های کلاردشت هم تجربه جالبی است، نه؟

۳. عَلَم‌کوه؛ به رنگ نور

علم کوه از جاهای دیدنی کلاردشت

بعد از دماوند، علم‌کوه دومین کوه بلند ایرانی است که در جنوب دریای مازندان و رشته‌کوه البرز جای خوش کرده و بلند و باشکوه، سلام ما را هر روز از کلاردشت به خورشید می‌رساند. صعود کردن به علم‌کوه، کار هر کسی نیست. برای بالا رفتن از دیواره بلند آن و مسیر دشوارش باید حسابی حرفه‌ای باشید. اگر اهل صخره‌نوردی و کوه‌پیمایی باشید حتما از دیدن علم‌کوه لذت خواهید برد. برای رفتن به علم‌کوه باید تجهیزات کوه‌نوردی داشته باشید و بی‌گدار به آب نزنید.

در راه صعود به علم‌کوه، یک چیز عجیب، دیدنی و شگفت‌انگیز هم وجود دارد؛ سنگ سماور. سنگ سماور چیست؟ سنگ یا بهتر است بگوییم تخته سنگی بزرگ که به حالت عمودی در مسیر صعود به قله علم‌کوه قرار دارد. قرار گرفتن این تخته سنگ بلند به آن حالت ایستاده روی سطحی کوچک در شیب کوه، واقعا دیدنی و عجیب است. سماورسنگ و موقعیت قرارگیری جالب آن باعث شده تا علم‌کوه، صرف نظر از زیبایی‌های خود کوهستان به یکی از بامزه‌ترین جاهای دیدنی کلاردشت هم بدل شود.

۴. جاده کلاردشت به عباس‌آباد؛ رویای جنگلی

جاده عباس آباد از دیدنی های کلاردشت

به پوسترهایی با تصویر طبیعت دقت کرده‌اید؟ همان‌هایی که یک جاده را نشان می‌دهند که در دو طرف آن، جنگلی سبز و درختانی رویایی قرار دارند؟ راه ورود به چنین پوستر و تصویری، رفتن به جاده کلاردشت به عباس‌آباد است. اصلا انگار کلاردشت آفریده شده تا مرز خیال، رویا و واقعیت را جابه‌جا کند. در جاده جنگلی کلاردشت به سمت عباس‌آباد، فقط شاهد جنگل نخواهید بود بلکه در مسیرتان با چشمه‌های پرآب هم رو به رو خواهید شد.

جاده جنگلی کلاردشت به عباس‌آباد حدود ۲۵ کیلومتر است و گردش در پیچ‌وخم‌هایش در دل جنگلی سبز با درخت‌های ازگیل، انار، بلوط و….، تصویری جذاب از یک طبیعت ارزشمند و غنی است.

اگر به جنگل می‌روید و از این جاده زیبا دیدن می‌کنید، حواستان به نظافت محیط باشد. حتی اگر فکر می‌کنید که بعضی از زباله‌ها مثل پوست میوه در طبیعت جذب می‌شوند، باز هم از ریختن آنها در جنگل و جاده خودداری کنید. چون درست است که بعضی مواد جذب طبیعت می‌شوند اما چهره مکانی زیبا و رویایی را مخدوش و زشت می‌کنند. داشتن نگاه مسئولانه به طبیعت به خصوص رعایت آن در بازدید از جاهای دیدنی کلاردشت زیبا، وظیفه شماست. آن را فراموش نکنید.


همچنین بخوانید: زیباترین جاهای دیدنی اطراف تهران؛ یک روز به دور از شلوغی و آلودگی


۵. سیاه‌بیشه در جاهای دیدنی کلاردشت

سیاه بیشه در کلاردشت

مه و بوی خوش رطوبت دو ویژگی جدایی‌ناپذیر از شمال و به ویژه سیاه‌بیشه است. تقریبا در تمام فصل‌های سال، مه غلیظی روستای سیاه‌بیشه را می‌پوشاند. مه غلیظ این روستا به سیاهی می‌زند و به همین خاطر است که نام آن را سیاه‌بیشه گذاشته‌اند.

شکار در این منطقه ممنوع است و وسعت آن هم به ۹هزار هکتار می‌رسد. جمعیت بسیار اندکی، مثلا شاید در حدود ۱۱ خانوار در سیاه‌بیشه زندگی می‌کنند. شما هم می‌توانید به این روستای دیدنی سفر کنید. امکان اجاره کردن منزلی روستایی هم در سیاه‌بیشه وجود دارد. به دل این ده زیبا بزنید و چند روزی را از دود و شلوغی بی‌امان شهری آسوده شوید. پس زود و سریع، سیاه‌بیشه را به فهرست دیدنی های کلاردشت اضافه کنید.

۶. کاخ اُجابیت (اجابت)؛ قصری در جواهر شمال

کاخ اُجابیت کلاردشت

در دامنه بلندی‌های جنوب مشرف به شهر کلاردشت، کاخ اجابیت را خواهید دید. کاخ اجابیت در روز و روزگار حکومت پهلوی ساخته شده است. یعنی حدود ۷۰-۸۰ سال از ساخت آن می‌گذرد. یک کاخ زیبا، در دل طبیعت با معماری الهام گرفته شده از بناهای اروپایی و حیاطی که پر است از درختان زیبای شمالی مثل نراد، مکان دلپذیری برای بازدید است.

تصور کنید، ساکنان آن چه لذتی از اقامت در کاخی با معماری زیبا و محیطی فوق‌العاده می‌برده‌اند. ما که از این کاخ‌ها نداریم. شما هم احتمالا ندارید. پس دست‌کم، بازدید از آن در سفری به کلاردشت را در برنامه‌هایمان بنویسیم. موافقید؟ در داخل کاخ هم اشیای قدیمی و عتیقه و دیدنی‌هایی از این دست وجود دارد. گشت‌وگذاری در آن باب میلتان خواهد بود. شک نکنید!

۷. روستای هریجان؛ زیبایی سرزمین آریایی

روستای هریجان از جاهای دیدنی کلاردشت

اگر با خواندن نام این روستا به یاد هری‌پاتر افتاده‌اید باید بگوییم که هریجان، نام یک روستا در نزدیکی سیاه‌بیشه در کلاردشت است که اتفاقا هیچ ربطی به «هَریِ» خارجی‌ها ندارد و اگر معنای واژه رار ریشه‌یابی کنیم به هریگان می‌رسیم. هریگان، واژه فارسی هریجان است (هریجان شکل معرب یعنی عربی واژه است). هریگان یا هریجان یعنی سرزمین آریایی. هریجانِ سرسبز و دوست‌داشتنی، نقاط دیدنی زیادی دارد. مثلا یک آبشار باریک و مرتفع در آن خواهید دید که برای ورود به بعضی از قسمت‌های آن، نیاز به دریافت مجوز از اداره محیط زیست خواهید داشت.

اگر قصد دیدن نواحی بالا و تاج آبشار را دارید باید از اداره محیط زیست چالوس، اجازه بگیرید. این آبشار حفاظت‌شده است و در مسیر بازدید از آن، احتمال دیدن حیوانات وحشی هم وجود دارد. هریجان زیبا و سرسبز هم علفزارهای وسیعی دارد که حتی دیدن تصاویرش هم دلتان را باز می‌کند چه برسد به اینکه بار و بندیل را جمع کنید و از نزدیک به دیدارش بروید.

۸. جنگل مِجِل؛ زیبا مثل نقاط دیگر شمال

جنگل مجل از مکان های دیدنی کلاردشت

روستای مجل در کلاردشت، جنگلی دارد که بی‌تردید از زیباترین‌های شمال ایران است. مجل در نزدیکی روستای رودبارک است. اگر قصد رفتن به شمال و دیدن جاهای دیدنی کلاردشت را دارید باید دو نوع برنامه‌ریزی برای خود داشته باشید؛ یا تصمیم بگیرید که مدت سفرتان به اندازه کافی باشد تا تمام دیدنی‌ها را در طول گشت‌وگذار در این شهر بازدید کنید یا در سفرهایی جداگانه به چند منطقه از آن سر بزنید.

منظور این است که دیدنی‌های کلاردشت و روستاهای اطراف آن، زیادند و حیف است که از میان آنها، دست به انتخاب بزنید. مثلا در نزدیکی جنگل و روستای مجل، روستای رودبارک قرار دارد. رودبارک هم مانند مجل زیباست با این تفاوت که در آن رودخانه پرآبِ سردآبرود را  هم خواهید دید. با یک برنامه‌ریزی دقیق می‌توانید تمام این زیبایی‌ها را در سفر به کلاردشت ببینید.

۹. روستای کردیچال؛ دل‌پذیرِ همیشه‌خنک در جاهای دیدنی کلاردشت

کردیچال از دیدنی های کلاردشت

کارتون و انیمیشن هایدی را دیده‌اید؟ همان دخترکی که با پدربزرگش در دامنه کوه‌های آلپ زندگی می‌کرد؟ اگر دلتان برای قدم زدن در فضایی مانند خانه و زندگیِ هایدی پَر می‌کشد، رفتن به روستای کردیچال، راه چاره است.

روستای کردیچال هم از توابع کلاردشت زیباست و به خاطر قرار گرفتن در منطقه‌ای کوهستانی، آب‌وهوای خنکی دارد. کردیچال همیشه سرد و خنک است. اگر دوست دارید که آن را در بهترین حالتش ببینید باید برای اردیبهشت به آنجا سفر کنید. بیشتر جاهای دیدنی کلاردشت در فصل بهار زیباتر هستند.

۱۰. تپه کلار؛ طبیعت تاریخی در جاهای دیدنی کلاردشت

تپه کلار از جاهای دیدنی کلاردشت

تپه کلار از مکان‌هایی است که به ثبت ملی رسیده و در ضلع شرقی کلاردشت خودنمایی می‌کند. حفاری‌ها و تحقیقاتی که در این منطقه انجام شده است نشان می‌دهد که در گذشته‌ها، شهری قدیمی در تپه کلار وجود داشته است.

قدمت این تپه به هزاره دوم پیش از میلاد می‌رسد. دشت‌های اطراف تپه‌کلار بسیار زیبا هستند. فرقی نمی‌کند که به تاریخ و شکل‌گیری تمدن‌ها و مسائلی از این دست علاقه‌مند هستید یا فقط به دنبال استشمام هوایی تازه و پُر کردن ریه‌ها از بوی خوش هوای پاک هستید، در هر حال، دیدن تپه‌کلار برایتان جالب خواهد بود.

سخن آخر در مورد جاهای دیدنی کلاردشت

سفر به کلاردشت مانند دسترسی پیدا کردن به چراغ جادوست. چراغی که از او طبیعتی بکر می‌خواهید که وجودش بیشتر شبیه رویا و خیال است اما مدام به شما نشانی‌هایی از خارق‌العاده‌ترین جنگل‌ها، کوه‌ها و رودهای واقعی می‌دهد. حتما دیده‌اید و شنیده‌اید که این روزها، معاشرت ما آدم‌ها با نقاط بکر و دیدنی طبیعت دردسرساز شده است. پس اگر به نقاط زیبای شمال سفر می‌کنید، قبل از هر چیز به فکر رعایت بهداشت و سلامت محیط زیست باشید. از روشن کردن آتش و رها کردن آن، ریختن زباله و آسیب زدن به جنگل‌ها و رودها به شدت پرهیز کنید. دوستی با طبیعت یعنی دوستی با زیبایی و آرامش. دیدنی های کلاردشت بسیار متنوع و جذاب است. باید تمام تلاشمان را برای حفظ طبیعت به کار بگیریم. مخدوش کردن زیبایی فقط از یک روح ناآگاه و نادان برمی‌آید.


در ادامه بخوانید: جاهای دیدنی چالوس؛ نگاهی تخصصی به دیدنی های چالوس


 

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

7 دیدگاه

 1. آز می‌گوید

  چقدر از کلاردشت و مازیچال، با همسر سابقم خاطره دارم.بااینکه از هم جدا شدیم ولی تک تک لحظات سفرهایی که باهاش اینجاهارفتم توی خاطرم ثبت شده…
  همیشه ناخودآگاه لبخند میاد روی لبهام…آتیش کنار برفها…جوجه کباب ذغالی…قندیل های زیر پل های چوبی کلاردشت…سرخوردن ماشین روی لیز لیزک برفها… صدای ترق ترق چوبهایی که میسوخت…لبخند عاشقانه همسرم…لنز دوربین شوهرم که در اثر حرارت آتش تار شد…
  بی انتهایی برف ها و سپیدی آسمان…نفس هایی عمیق به عمق تولد…
  و کنار پنجره بزرگ به کوه های زیبا نگاه کردن…
  هنوز که هنوزه حس مبکنم ۱۳ سال پیشه…
  و ما هر دو از ته دل با هم کنار پنجره با چای های در دست و بخار بلند شده از آن میخندیم….چقدر همیشه برایم زیباست کلاردشت و ولشت، و مازیچال

 2. پارسا می‌گوید

  عالی بود

 3. مهران می‌گوید

  سلام
  خانم شهدوست عزیز،مقاله شمابسیارزیباست.فقط این جمله رااصلاح فرماییدکه مازیچال دهکده نیست بلکه مرتع وجنگل طبیعی است.اگرساخت وسازی شده غیرقانونی وغیرمجازهست که طبیعت دوستان و مردم عزیزکلاردشت پیگیراین موضوع هستندودیگربه احدی اجازه ادامه اینکاررانمیدهند.سپاس

 4. شایان می‌گوید

  خیلی خیلی ممنون از سایت خوبتون

 5. امیر جوادی می‌گوید

  ممنون ازمعرفی چنین طبیعت زیباودل انگیزی واقعا عکسها وتوصیفات مربوط به آنها به ما یاداوری میکند که خداوندچه سرزمین زیبایی را به ماهدیه داده

 6. وحید می‌گوید

  کلاردشت واقعا بی نظیره

 7. امیر می‌گوید

  عکس کاخ اُجابیت

×
اقامتی شیرین در آغوش کلاردشت
برای دریافت پیشنهادهای ویژه اقامتگاه‌های مهمان‌نواز کلاردشت روی این دکمه بزنید.
درخواست شما با موفقیت ثبت شد