Khalkhal shakhes

جاهای دیدنی خلخال و بازدید از ییلاق رویایی ایران

پای مسافرت که به میان می‌آید، بیشتر سراغ جاهای خنک و سرسبز می‌رویم. اصلا همین که بحث تابستان و گردش‌های تابستانی به‌میان می‌آید، هرچه سرسبزی بیشتر، لذت سفر بالاتر. یک ایران است و ییلاق رویایی‌اش. منطقه خلخال اردبیل که خنکی هوا و جذابیت منطقه هوش از سر هر بیننده‌ای می‌پراند. جاهای دیدنی خلخال به عنوان یک مقصد گردشگری است که انگار از دل قصه‌های پریان بیرون آمده و ما را به درون خود می‌کشد.

خلخال که جزو جاهای دیدنی اردبیل است، منطقه‌ای بزرگ و ییلاقی در جنوب اردبیل قرار دارد و آب و هوای فوق‌العاده، تمدن غنی و مردم خونگرمش سبب شده تا از دورترین نقاط ایران به اینجا بیایند و لذت‌های مسافرت و گردش در اینجا را کشف کنند.

سفر به خلخال و بازدید از جاهای دیدنی خلخال می‌تواند تجربه‌ای دلپذیر و تکرارنشدنی برای هرکسی باشد که عاشق طبیعت بکر و هوای مطبوع و درختان سربه‌فلک کشیده است. این منطقه بیش از ۴ هزار سال است که مقصدی برای تفریحات ایرانیان است و به دلیل ییلاقی بودنش هرسال میزبان مهمانان زیادی از جای‌جای ایران است.

خلخال کجاست؟
بهترین گزینه‌های طبیعت‌گردی در خلخال کدام است؟
روستای گردشگری لرد، آبشار نره‌گر، قلعه خشتی گیلوان، جاده اسالم به خلخال و آبشار نوده بهترین گزینه‌های طبیعت گردی در خلخال هستند.
جاهای زیارتی خلخال کجاست؟
امامزاده حضرت سید دانیال، امامزاده سید حمزه، امامزاده عبدالله کلور، امامزاده سید احمد معراجی و… بهترین جاهای زیارتی خلخال به حساب می‌آیند.
معروف‌ترین پارک و مرکز تفریحی خلخال کدام است؟
پارک ائلر باغی خلخال معروف‌ترین و زیباترین پارک و مرکز تفریحی خلخال به است.
بهترین جاهای تاریخی و دیدنی خلخال کدام است؟
گورستان تاریخی شمس آباد خلخال، پل پردلیس، پل معلق پیرتقی، غار هفت خانه، غار جلال آباد و…

این شهر باستانی با قدمتی ۴۰۰۰ ساله از شمال به اردبیل، از جنوب به زنجان، از شرق به گیلان و ارتفاعات تالش و از غرب هم به میانه راه‌‌ دارد. تاریخ تمدن در این منطقه را تا ۱۲ هزار سال هم تخمین می‌زنند. شهری که در ابتدا هیرو نام داشت، اما به دلیل مناطق مختلف و آب‌وهوای متفاوتش به خال خال هم معروف بود. بعد از انقلاب هم که کلا به اسم خلخال نام گرفت. اگر این شهر را در لیست جاهایی که باید بروید گذاشته‌اید، این راهنمای سفر به خلخال ییلاق بهشتی ایران برایتان مناسب خواهد بود.

جاهای دیدنی خلخال: طبیعت‌گردی

پوشش گیاهی غنی، آب‌وهوای خنک حتی وسط تابستان، وزش نسیم ملایم تابستانی و طبیعت دوست داشتنی. همه این‌ها گوشه‌ کوچکی از توصیف جاهای دیدنی خلخال هستند. طبیعت بی‌نظیر این منطقه ما را وادار کرده تا بیشتر و بیشتر درموردش بنویسم. اگر دوست دارید در حین سفر به خلخال بیشتر طبیعت‌گردی داشته باشید، بد نیست با جاهای دیدنی آن آشنا شوید.

 جاهای دیدنی خلخال

عکس از: سایت Google Maps

– روستای لرد

اگر دنبال یک روستای خوش آب‌وهوا در جاهای دیدنی خلخال هستید، روستای لرد مقصد عالی برای شما خواهد بود. روستایی که به دلیل قرار گرفتن در یک منطقه کوهستانی آق داغ، بهار و تابستانش حسابی خنک است و از آن لذت می‌برید.

 جاهای دیدنی خلخال

عکس از: سایت Google Maps

این روستای بهشتی از جاهای دیدنی خلخال نه تنها طبیعت جذاب و فوق‌العاده‌ای دارد، بلکه از نظر تاریخی هم دارای جاهای دیدنی جذاب است. اگر گذرتان به این روستا افتاد، حتما از آب معدنی آن بنوشید و عسل و میوه‌های تابستانی آن را امتحان کنید.

 جاهای دیدنی خلخال

عکس از: سایت Google Maps

آدرس و نقشه گوگل روستای لرد

آدرس: روستای لرد در قسمت شاهرود و در ۲۷ کیلومتری شهر کلور قرار گرفته است. این روستا ۳۲ کیلومتر از خلخال دور است.

لوکیشن روستای لرد روی گوگل مپ

– روستای اندبیل

خلخال است و روستاهای دیدنی و جذابش. روستای اندبیل یکی از جذاب‌ترین جاذبه‌های گردشگری و جاهای دیدنی خلخال به حساب می‌آید. این روستا آداب‌ورسوم جذاب، طبیعت چشم‌نواز و بکر دارد و جان می‌دهد برای گذراندن روزهای بلند تابستان و لذت بردن از حال و هوای خوبش.

 جاهای دیدنی خلخال

عکس از: سایت Google Maps

این روستای جذب و وسیع از جاهای دیدنی خلخال طبیعت جذابی دارد و از نظر تاریخی هم اهمیت ویژه‌ای دارد. درختان فراوان داخل روستا و جویبارهایی که از کوچه‌ها می‌گذرد، حتی خود روستا را به جایی جذاب برای دیدن تبدیل کرده است.

 جاهای دیدنی خلخال

عکس از: سایت Google Maps

آدرس و نقشه گوگل روستای اندبیل

آدرس: استان اردبیل، شهرستان خلخال، ۳ کیلومتری شمال‌شرقی شهر خلخال

لوکیشن روستای اندبیل روی گوگل مپ

– روستای برندق

روستای برندق یکی از بزرگترین روستاهای اردبیل و از جاهای دیدنی خلخال در دامنه و مراتع کوه آق داغ قرار گرفته و با طبیعت بکر و جذاب منطقه‌اش دل ما را برده است. روستایی که میوه‌های خوشمزه‌ و باغات آن جذاب‌ترین بخش گردشگری در این منطقه است.

 جاهای دیدنی خلخال

عکس از: سایت Google Maps

این روستای دوست‌داشتنی از جاهای دیدنی خلخال برنج و میوه و سیفی‌جات هم دارد و بهترین لبنیات منطقه را می‌توانید آنجا پیدا کنید. اگر می‌خواهید سری به این منطقه بزنید، بهترین زمان بهار و تابستان است. تا چشم کار می‌کند دشت و کوه و درخت میوه است و خاطراتی برایتان می‌سازد که دیگر هرگز تکرار نمی‌شوند.

 جاهای دیدنی خلخال

عکس از: سایت Google Maps

آدرس و نقشه گوگل روستای برندق

آدرس: اردبیل، خلخال، بخش خورش رستم

لوکیشن روستای برندق روی گوگل مپ

– روستای کزج

محال است به بازدید جاهای دیدنی خلخال بروید و در مورد طبیعت بکر و عسل‌های ناب روستای کزج نشنوید. اصلا تمام لذت سفر به خلخال در دیدن این روستا خلاصه می‌شود. اگر به روستا بروید متوجه سبک مشابه این روستا با ماسوله و روستاهای منطقه اورامانات خواهید شد. روستای پلکانی با میوه‌های خوشمزه و آب‌وهوایی فوق‌العاده که شما را روزها محو خود می‌کند.

 جاهای دیدنی خلخال

عکس از: سایت Uspace

اگر جزو آن دسته از طبیعت‌گردانی هستید که دوست دارید صخره‌های پرفراز و نشیب را فتح کنید، معماری خانه‌های جدید را ببینید و با مردم خون‌گرم منطقه دمی بگذرانید و زندگی را از نگاه دیگری ببینید، در گذرتان از پیچ و خم‌های خلخال سری به روستای کزج بزنید تا بهشت گمشده‌ ایران را ببینید.

آدرس و نقشه گوگل روستای کزج

آدرس: اردبیل، ۵۷ کیلومتری خلخال، مرکز دهستان رستم، روستای کزج

لوکیشن کزج روی گوگل مپ

– جاده اسالم به خلخال

کم اتفاق می‌افتد یک جاده در ایران معروف شود. اما وقتی پای جاده اسالم به خلخال از جاهای دیدنی خلخال به میان می‌آید، بیشتر ایرانی‌ها یک بار هم که شده آرزوی دیدن این جاده رویایی و جذاب را دارند. جاده‌ای که از اسالم به خلخال می‌رود و انگار دالان بهشتی است که به‌رویتان باز شده است. وقتی برای اولین بار این جاده را ببینید، متوجه می‌شوید که هیچ توصیفی آنقدر قدرتمند نیست که جذابیت آن را به‌رخ بکشد و تعریف کند.

 جاهای دیدنی خلخال

عکس از: سایت Irna

جاده اسالم به خلخال یکی از معروف‌ترین جاده‌های ایران و از جاهای دیدنی خلخال است که جان می‌دهد برای طبیعت‌گردی و کشف جاده‌های پرپیچ و خم و جذاب است. جاده‌ای که فرقی ندارد در کدام فصل به آنجا می‌روید، زیبایی نفس‌گیر آن شما را عاشق خود می‌کند. باتوجه به زیبایی منحصر به فرد طبیعت بی‌مانندش مردم زیادی فقط برای گذر از این مسیر به این منطقه می‌آیند.

 جاهای دیدنی خلخال

عکس از: سایت Irna

آدرس و نقشه گوگل جاده اسالم به خلخال

آدرس: ۷۰ کیلومتری اسالم به خلخال جنوب اردبیل، بین استان آذربایجان شرقی _ استان زنجان

لوکیشن جاده اسالم به خلخال روی گوگل مپ

– ییلاق دشته

در جاده زیبای اسالم به خلخال منطقه ییلاقی به نام ییلاق دشته از جاهای دیدنی خلخال قرار دارد. آب‌وهوای این منطقه حتی در تابستان هم خنک و گاهی سرد است. منطقه‌ای که مردم از جای‌جای ایران مشتاق دیدنش هستند. خلخال با این منطقه ییلاقی‌اش به گل سرسبد جاذبه‌های گردشگری و طبیعت گردی ایران تبدیل شده است.

 جاهای دیدنی خلخال

عکس از: سایت Danakhabar

اینجا تا چشم کار می‌کند گل‌های سفید بابونه رویده‌اند. بوی علف آب‌خورده بینی‌هایتان را پر می‌کند. انگار کل منطقه با رنگ سبز نقاشی شده و خال‌های سفید و شبنم صبحگاهی جان تازه‌ای به آدم می‌‌بخشد. اگر سری به ییلاق دشته زدید، از عسل طبیعی آن لذت ببرید و لبنیات خوشمزه آن را حتما بخرید.

 جاهای دیدنی خلخال

عکس از: سایت Danakhabar

آدرس و نقشه گوگل ییلاق دشته

آدرس: اردبیل – خلخال جاده اسالم به خلخال

لوکیشن ییلاق دشته روی گوگل مپ

– قله آق داغ

تا حرف طبیعت‌گردی در خلخال است، قله آق داغ، یکی از جذاب‌ترین مناطق حفاظت شده ایران، از جاهای دیدنی خلخال و قله‌های جالب برای فتح کردن را به شما معرفی کنم. این قله دومین قله بلند رشته کوه سبلان است و به داشتن طبیعت زیبا و حیوانات کمیاب ایرانی مثل خرس، پلنگ، خرگوش، گراز، عقاب طلایی و شاهین معروف است.

 جاهای دیدنی خلخال

عکس از: سایت Google Maps

قله آق داغ ۳۳۰۳ متر ارتفاع دارد. وقتی بر بلندای قله قرار می‌گیرید، از آن بالا همه چیز را کوچک می‌بینید. باد می‌وزد و حس می‌کنید اگر کمی دستتان را بیشتر دراز کنید، ابرها را می‌گیرید. سری به این قله بزنید و از آب جاری شده بنوشید و سری به امامزاده سلطان سید محمود بزنید.

 جاهای دیدنی خلخال

عکس از: سایت Google Maps

آدرس و نقشه گوگل قله آق داغ

آدرس: استان اردبیل، شهرستان خلخال، جاده خلخال به هشتجین

لوکیشن قله آق داغ روی گوگل مپ

– رودخانه قزل اوزن

مطمئنم بارها و بارها اسم رودخانه قزل اوزن را در کتاب‌های درسی و جغرافیا شنیده‌اید. رودخانه‌ای پرآب و زیبا که سالیان زیادی است گردشگران را از دورترین نقاط ایران به آنجا می‌کشاند تا از رودخانه و طبیعت زیبا و دست‌نخورده اطرافش دیدن کنند. قزن اوزن یا طلای روان، دومین رود طویل ایران است و از بخش‌های بزرگی مثل غرب، شمال غرب و شمال استان زنجان می‌گذرد.

 جاهای دیدنی خلخال

عکس از: سایت Google Maps

قزل اوزن همیشه دست بالایی در تاریخ و تمدن ایران داشته است. رودخانه اتفاقات زیادی از سرگذرانده ولی هنوز پابرجاست. اگر می‌خواهید از بهترین جاهای دیدنی خلخال دیدن کنید، حتما بازدید از رودخانه و طبیعت اطراف آن را در برنامه خود بگذارید. لب رود بنشینید و گذر عمر ببینید.

 جاهای دیدنی خلخال

عکس از: سایت Google Maps

آدرس و نقشه گوگل رودخانه قزل اوزن

آدرس: استان اردبیل، شهرستان خلخال، بخش خورش رستم، شهر هشتجین

لوکیشن رودخانه قزن اوزن روی گوگل مپ

– خلخال سویی

شاید بتوانید در خلخال چشمه‌های زیادی پیدا کنید که جذاب باشند، اما خلخال سویی و طبیعت اطرافش آنقدر سرزنده و نشاط‌آور است که نمی‌توانید از آن چشم‌پوشی کنید. چشمه‌ای که برفابه ارتفاعات هواشان است و خنکی آب و سرسبزی آن مردم را در گرم‌ترین روزهای سال به آنجا می‌کشاند.

 جاهای دیدنی خلخال

عکس از: سایت Google Maps

اگر می‌خواهید در خلخال جایی کمپ بزنید و چند روزی را از هیاهوی زندگی شهری دور شوید، می‌توانید در این منطقه بمانید و پیک نیک خود را آنجا برگزار کنید. نه تنها خود منطقه خوش‌ آب‌وهوا است، بلکه مسیر دسترسی به خود خلخال سویی هم بسیار جذاب و دیدنی است. اگر به آنجا رفتید، در نظر داشته باشید که لباس و کفش مناسب و لوازم پیک نیک باخودتان ببرید.

آدرس و نقشه گوگل خلخال سویی

آدرس: اردبیل – خلخال منطقه مرتفع دربند هواشان

لوکیشن خلخال سویی روی گوگل مپ

– آبشار نوده

به لطف وجود کوه آق داغ، اطراف آن همیشه طبیعت زیبایی وجود داشته است. روستاهایی هم که در دامنه کوه هستند از سرسبزی و سخاوت کوه بی‌نسیب نیستند. روستای نوده که از توابع خورش رستم است یکی از این روستاها است. آبشار نوده با ارتفاع ۳۰ متر و منطقه صخره‌ای جذابش، یکی از بهترین مناطق گردشگری در خلخال است.

 جاهای دیدنی خلخال

عکس از: سایت Golvani

فصل بهار زیباترین جایی که در خلخال می‌توانید به آن سفر کنید همین منطقه است. صخره‌های بلند و بوی گیاهان طبیعی مثل آویشن، مرزه و … در طبیعت پیچیده است و صدای آبشار نوده را می‌توانید بشنوید. سرسبزی و سرزندگی منطقه شما را جوری به وجد می‌آورد انگار روزها و هفته‌ها برای ماندن در آنجا کافی نیست.

آدرس و نقشه گوگل آبشار نوده

آدرس: استان اردبیل، خلخال، ۱۵ کیلومتری شهر هشتجین، ضلع جنوبی کوه آق داغ

لوکیشن آبشار نوده روی گوگل مپ

– آبشار نره‌گر

وقتی پای جاهای دیدنی خلخال به میان می‌آید، محال است از آبشار نره‌گر حرفی نزنیم. آبشاری که در روستای اسبو قرار گرفته و در فصل بهار با آب‌ شدن برف‌ها می‌توانید آن را ببینید. جذابیت منطقه به صدای آبشار و گل‌های ریز و درشت طبیعی و گیاهان سرسبزی است که در آنجا رشد کرده‌اند.

 جاهای دیدنی خلخال

عکس از: سایت Google Maps

نمی‌توانید به دیدن خلخال بروید و از این آبشار دیدن نکنید. آبشار در ارتفاع ۱۹۰۰ متری قرار دارد و آب آن زندگی بخش درختان گردویی است که آنجا روییده‌اند. فصل بهار که شد سری به آبشار بزنید تا قطرات آب خنک روی صورتتان بپاشد و بوی گل و گیاه منطقه شما را در جادوی خود گرفتار کند. منطقه‌ای که انگار رویای شیرینی است که دلتان نمی‌خواهد هیچوقت از آن بیدار شوید.

 جاهای دیدنی خلخال

عکس از: سایت Google Maps

آدرس و نقشه گوگل آبشار نره‌گر

آدرس: استان اردبیل، شهرستان خلخال، دهستان شاهرود، روستای اسبو

لوکیشن آبشار نره‌گر روی گوگل مپ

– آبشار آقبلاغ

اگر به دنبال بهترین جاهای دیدنی اردبیل و خلخال هستید، پس حتما آبشار آق داغ یا سفید کوه را در برنامه خود بگنجانید. کوهی که با ارتفاع ۳۳۲۲ خود، بام خلخال و بلندترین نقطه آن است. آبشارها و چشمه‌های زیادی از این ارتفاعات سرچشمه می‌گیرند. آبشار آقبلاغ یکی از آن‌ها است.

 جاهای دیدنی خلخال

عکس از: سایت Tasnim

آبشاری که با جوش و خروش فراوان از ارتفاع ۲۷۵۰ متری به پایین می‌آید و در مسیر خود تنوع زیستی و گیاهی زیادی ایجاد کرده است. بهار و تابستان بهترین زمان دید و بازدید از این آبشار زیبا است. به خصوص که طبیعت گردی در این منطقه می‌تواند حسابی شما را سرحال و سرزنده کند.

 جاهای دیدنی خلخال

عکس از: سایت Tasnim

آدرس و نقشه گوگل آبشار آقبلاغ

آدرس: استان اردبیل، شهرستان خلخال، شهر کلور، روستای لرد، ارتفاعات آق داغ

لوکیشن آبشار آقبلاغ روی گوگل مپ

– چشمه میر عدیل

وقتی به خلخال سفر می‌کنید، دیدن چشمه‌ها و آبشار جز جدایی‌ناپذیر سفرتان خواهد بود. چشمه میر عدیل یا میر عادل یکی از آن جاهایی است که نباید بازدید و گردش آن را از دست دهید. چشمه‌ای در ارتفاع ۲۰۰۰ متری بخش غربی رشته کوه باغرو که در وسط تابستان هم انگار بهار است.

 جاهای دیدنی خلخال

عکس از: سایت Google Maps

اگر قرار است در سفر به خلخال تنها از یک جا بازدید کنید، حتما آنجا چشمه میر عدیل باشد. چشمه‌ای که به دلیل منطقه جنگلی و کوهستانی جذابی که در آنجا قرار گرفته، تجربه‌ای هیجان‌انگیز از طبیعت‌گردی در خلخال را برایتان به ارمغان می‌آورد. هوای مطبوع، پرواز پرندگان وحشی مثل شاهین و نسیم خنک دست به دست هم داده‌اند تا مردم از هر جای ایران که هستند، خود را به آنجا برسانند تا از طبیعت مه‌آلود آنجا لذت ببرند.

آدرس و نقشه گوگل چشمه میر عدیل

آدرس: اردبیل، جنوب اردبیل، روستای اندبیل

لوکیشن چشمه میر عدیل روی گوگل مپ

– دریاچه نئور

بهترین روزهای بهاری که هرکسی می‌تواند ببیند، در خلخال و دریاچه نئور است. دریاچه‌ای که یکی از جذاب‌ترین و بکرترین مناطق گردشگری در ایران به حساب می‌آید. دریاچه‌ای که انگار از وسط نقاشی‌ بیرون آمده و طبیعت زنده و خرمش هر ببیننده‌ای را مسحور خود می‌کند.

 جاهای دیدنی خلخال

عکس از: سایت Google Maps

حالا که سری به خلخال زده‌اید، می‌دانم برای رفتن به جاده اسالم به خلخال لحظه شماری می‌کنید. در سر راهتان جایی بین اردبیل و گیلان می‌توانید دریاچه نئور را پیدا کنید. طبیعت زیبای جایی برای ثبت بهترین لحظات زندگی خواهد بود. سری به اینجا بزنید متوجه می‌شوید طبیعت اروپا به خصوص سوئیس در مقابل این منطقه هیچ حرفی برای گفتن ندارد.

 جاهای دیدنی خلخال

عکس از: سایت Google Maps

آدرس و نقشه گوگل دریاچه نئور

آدرس: مرز بین استان‌های گیلان و اردبیل، ۴۰ کیلومتری جنوب شرقی اردبیل

لوکیشن دریاچه نئور روی گوگل مپ

– غار هفت خانه

دوست دارید از جایی دیدن کنید که دیرزمانی تمدن انسانی وجود داشته؟ پس بهتر است شما را با غار هفت خانه آشنا کنم. غار هفت خانه یا یدی دام، در ارتفاع ۱۶۰۰ متری قرار گرفته و دو ورودی هم دارد. این مکان دیدنی و جذاب، از ۷ تالار و اتاق تشکیل شده و باتوجه به آثاری که یافت شده، زمانی محل زندگی انسان‌ها بوده است.

غار هفت خانه در جاهای دیدنی خلخال

عکس از: سایت Balad

اگر عاشق دیدن جاهای طبیعی و طبیعت‌گردی هستید که ارزش تاریخی و دیرینه شناسی دارند، غار هفت خانه مقصد هیجان‌انگیزی برایتان خواهد بود.

 جاهای دیدنی خلخال

عکس از: سایت Khabaronline

آدرس و نقشه گوگل غار هفت خانه

آدرس: اردبیل – خلخال ۲۰ کیلومتری جنوب غرب شهر خلخال، جاده خلخال – هشتجین، روستای گرمخانه

لوکیشن غار هفت خانه روی گوگل مپ

جاهای دیدنی خلخال: جاذبه‌های تاریخی

خلخال منطقه‌ای باستانی است و جاذبه‌های تاریخی زیادی برای دیدن دارد. اگر جزو آن دسته از گردشگرانی هستید که از دیدن تاریخ گذشتگان و جاذبه‌های تاریخی جاهای مختلف لذت می‌‌برید، خلخال چندین جای تاریخی جالب و پراهمیت دارد که در ادامه برای دیدن به شما معرفی می‌کنم تا در سفر به خلخال آن‌ها را ببینید و لذت ببرید.

 جاهای دیدنی خلخال

عکس از: سایت Google Maps

– گورستان تاریخی شمس آباد

ایران پر از گورهایی است که با تاریخ منطقه درآمیخته‌اند. در خلخال و نزدیک رودخانه قزن اوزن یکی از این گورستان‌ها از جاهای دیدنی خلخال قرار گرفته است. گورستان تاریخی شمس آباد، یکی از جاذبه‌های تاریخی منطقه است و قدمت آن می‌تواند حیرت شما را برانگیزد.

 جاهای دیدنی خلخال

عکس از: سایت Google Maps

در سفر خود به جاهای دیدنی خلخال می‌توانید هم سری به روستا و منطقه جذابش بزنید و هم از گورستان قدیمی و ۱۳۰۰ ساله آن دیدن کنید. گورستانی که نشان دهنده قدمت و اصالت منطقه‌ای است که در آن قرار گرفته است.

 جاهای دیدنی خلخال

عکس از: سایت Google Maps

آدرس و نقشه گوگل گورستان تاریخی شمس آباد

آدرس: اردبیل، بخش خورش رستم، روستای شمس آباد، گورستان شمس آباد

لوکیشن گورستان شمس آباد روی گوگل مپ

– حمام نصر

حمام‌های تاریخی مانند حمام نصر خلخال جزو جذاب‌ترین جاذبه‌های تاریخی این منطقه و از جاهای دیدنی خلخال هستند. حمام نصر که در کنار رودخانه نورعلی چای است، در قسمتی قرار گرفته که بازار شهر هم واقع شده است. این بنا که در زمان قاجار بنا شده، به دلیل سبک معماری جالبش مورد توجه گردشگران قرار گرفته است.

 جاهای دیدنی خلخال

عکس از: سایت Google Maps

حمام از جاهای دیدنی خلخال اشکال و گچ‌بری‌های جذاب دارد و آینه فرهنگ مردم آن زمان است. در کنار معماری و گچ‌بری‌های دلبرانه و جذابش، اطراف زیبا و بازار و رودخانه هم به نوبه خود بر جذابیت این جاذبه گردشگری و تاریخی خلخال افزوده‌اند.

 جاهای دیدنی خلخال

عکس از: سایت Google Maps

آدرس و نقشه گوگل حمام نصر

آدرس: خلخال، خیابان شهید رجائی، محله غازیلر

لوکیشن حمام نصر روی گوگل مپ

– پل پردلیس

جاهای دیدنی اردبیل در سفر به این شهر و شهرهایی مثل خلخال اغلب با تاریخ و فرهنگ این خطه درآمیخته است. پل پردلیس یکی از این جاهاست که دیدنش خالی از لطف نیست. پلی که در بخش مهم و کم عرض رودخانه مهم قزل اوزن قرار گرفته و از جایگاه تاریخی ویژه‌ای برخوردار است.

 جاهای دیدنی خلخال

عکس از: سایت Google Maps

در گذشته این پل از جاهای دیدنی خلخال ۹ دهانه داشت اما به مرور زمان ۴ تای آن ریخت و حالا فقط ۵ دهانه از آن مانده است. این پل دیدنی در گذشته‌های دور میانه را به اردبیل وصل می‌کرد و تنها راه ارتباطی بین او شهر بود.

 جاهای دیدنی خلخال

عکس از: سایت Google Maps

آدرس و نقشه گوگل پل پردلیس

آدرس: استان اردبیل، شهرستان کوثر، ۴ کیلومتری روستای افشار، مسیر شاهراه ارتباطی میانه – اردبیل

لوکیشن پل پردلیس روی گوگل مپ

– خانه نصیری

خانه‌های تاریخی مثل خانه نصیری، بخش جدایی‌ناپذیر از جاهای دیدنی خلخال هستند. تاریخ ساخت این خانه به قرن ۱۰ تا ۱۳ هجری قمری برمی‌گردد و از نظر ظاهری جذابیت زیادی دارد.

 جاهای دیدنی خلخال

عکس از: سایت Neshanmap

اگر جزو آن دسته از گردشگرانی هستید که دوست دارید با سبک زندگی مردم منطقه در گذشته آشنا شوید و کمی معماری قدیمی این منطقه را ببینید، خانه نصیری را فراموش نکنید.

آدرس و نقشه گوگل خانه نصیری

آدرس: اردبیل، خلخال، خیابان شهید دستغیب

لوکیشت خانه نصیری روی گوگل مپ

– پل معلق پیرتقی

همیشه در انیمیشن‌ها و فیلم‌ها پل‌های معلق می‌دیدیم. در خلخال و روی رودخانه قزل اوزن از جاهای دیدنی خلخال دقیقا یک پل رویایی و تاریخی معلق پیرتقی وجود دارد. زیر آن رودخانه جریان دارد و اطرافش هم دشت‌های زیبا و سرسبزی که قول می‌دهم اندازه خود پل جذاب است.

 جاهای دیدنی خلخال

عکس از: سایت Google Maps

پل معلق پیرتقی از جاهای دیدنی خلخال از قرن ۱۹ میلادی پابرجاست و عبور از آن بشدت هیجان‌انگیز و جذاب است. اگر می‌خواهید کمی هیجان و ترس را در یک مکان تاریخی تجربه کنید، پس حتما از پیاده‌روی روی این پل مرتفع لذت خواهید برد.

 جاهای دیدنی خلخال

عکس از: سایت Google Maps

آدرس و نقشه گوگل پل معلق پیرتقی

آدرس: استان اردبیل، ۲۵ کیلومتری شهر فیروزآباد، ۱۰ کیلومتری شهر هشتجین، بین تونل ۹و ۱۰، پل معلق پیرتقی

لوکیشن پل معلق پیرتقی روی گوگل مپ

– قلعه خشتی گیلوان

روزگاری در ایران، خشت و گل و ساروج تنها مصالحی بودند که حتی مهم‌ترین قلعه‌ها را هم با آن می‌ساختند. قلعه خشتی گیلوان یکی از بهترین نمونه‌های معماری کهن ایرانی و از جاهای دیدنی خاخال است که با استفاده از خشت و گل درست شده است. خلخال میراث‌دار آثار تاریخی مهمی‌ مثل این قلعه است و افراد زیادی را از سراسر ایران به اینجا می‌کشاند.

 جاهای دیدنی خلخال

عکس از: سایت Google Maps

این قلعه جذاب و مرموز یکی از جاهای دیدنی خلخال از بناهایی است که تا کامل از بین نرفته باید یکبار هم که شده در عمرتان آن را ببینید. در ظاهر چیزی جز خشت و گل نیست اما در باطن صدها سال فرهنگ و تمدن را در خود جای داده و فرهنگ و تمدن جالب توجه پیشینیان را به ما نشان می‌دهد.

 جاهای دیدنی خلخال

عکس از: سایت Google Maps

آدرس و نقشه گوگل قلعه خشتی گیلوان

آدرس: اردبیل، ۶۵ کیلومتری جنوب خلخال، بخش شاهرود، روستای گیلوان

لوکیشن قلعه خشتی گیلوان روی گوگل مپ

جاهای دیدنی خلخال: جاذبه‌های مذهبی

فرهنگ و مذهب اردبیل و مناطق مختلف آن مثل خلخال، جزو مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری این منطقه و جاهای دیدنی خلخال است. در این بخش از راهنمای سفر به خلخال، در مورد مکان‌هایی صحبت می‌کنیم که از نظر مذهبی برای مردم منطقه اهمیت ویژه‌ای دارند.

جاهای دیدنی خلخال

عکس از: سایت Google Maps

– امامزاده عبدالله کلور

امامزاده عبدالله کلور یکی از جاهای دیدنی خلخال است که از نظر مذهبی اهمیت ویژه‌ای دارد. مردم در کنار این که برای شفاعت به سمت امامزاده سید عبدالله‌(ع) بن سیدموسی بن سیدابراهیم‌الاصغر که از نوادگان حضرت امام موسی کاظم‌(ع) است، می‌آیند، از طبیعت زیبا و دلکش منطقه هم لذت می‌برند. وجود چشمه‌ای با آب زلال و خنک و رودخانه شاهرود و کوه‌های سربه‌فلک کشیده اطراف، افراد زیادی به اینجا می‌آیند.

جاهای دیدنی خلخال

عکس از: سایت Google Maps

اگر گذرتان به اینجا از جاهای دیدنی خلخال افتاد، هم می‌توانید زیارتی کنید و کمی با امامزاده عبدالله خلوت کنید و هم می‌توانید از طبیعت بشدت زیبا و نفس‌گیر منطقه لذت ببرید.

آدرس و نقشه گوگل امامزاده عبدالله کلور

آدرس: اردبیل، ۲۵ کیلومتری جنوب شهر خلخال، شهر کلور، امامزاده عبدالله کلور

لوکیشن امامزاده عبدالله کلور روی گوگل مپ

– امامزاده سید احمد معراجی

یک منطقه خورش رستم است و یک سید احمد معراجی، مرد بزرگ و سید عالم و فرزانه‌ای که روزگاری در این منطقه زندگانی بسربرده و راهنمای مردم بوده است. مرد پاک و مومنی که پیر و جوان و خردسال نزد ایشان می‌آمدند و از وجود مطهر ایشان بهره می‌برند. این سید بزرگوار در سال ۱۳۴۱ در روستای دورافتاده ایسبو وفات فرموده و همانجا نیز دفن شدند.

جاهای دیدنی خلخال

عکس از: سایت Google Maps

بازدید و دمی دیدن این منطقه از جاهای دیدنی خلخال تجربه روحانی جالبی برای دوست‌داران و معتقدان به این سید عزیز است. به این منطقه سری بزنید و هم از طبیعت لذت ببرید و هم زیارت کنید. اگر عاشورا و تاسوعا خود را به اینجا برسانید، شاهد عزاداری آبرومند مردم در کنار این امامزاده خواهید بود.

جاهای دیدنی خلخال

عکس از: سایت Google Maps

آدرس و نقشه گوگل امامزاده سید احمد معراجی

آدرس: اردبیل، خلخال، جاده جعفرآباد، جاده سفیدآب (ایسبو)

لوکیشن امامزاده سید احمد معراجی روی گوگل مپ

– زیارتگاه سید محمد صالح

حین سفر به خلخال بد نیست سری به زیارتگاه سید محمد صالح از جاهای دیدنی خلخال بزنید. جاذبه مذهبی و تاریخی که می‌تواند ساعت‌های خوشی را برایتان به‌ ارمغان بیاورد. این زیارتگاه از سال‌ها پیش میزبان مردمانی است که می‌خواهند دمی با این مرد بزرگ خلوت کنند و کمی از هیاهوی دنیای امروز دور شوند.

جاهای دیدنی خلخال

عکس از: سایت Balad

زیارتگاه سید محمد صالح از جاهای دیدنی خلخال کنار بعد معنوی، کاشی‌های زیبا و تزئینات خاصی دارد که با دیدن آن‌ها می‌توانید با معماری آن بیشتر آشنا شوید. فضای روحانی و کاشی‌های رنگی و آرامشی که از محیط می‌گیرید، می‌تواند تجربه منحصر به‌فردی برایتان ایجاد کند.

آدرس و نقشه گوگل زیارتگاه سید محمد صالح

آدرس: اردبیل، خلخال، خیابان اصلی

لوکیشن زیارتگاه سید محمد صالح روی گوگل مپ

– زیارتگاه پیرتقی

در بخش هشجین خورش رستم شهرستان خلخال، منطقه‌ای به نام مشکول از جاهای دیدنی خلخال وجود دارد که نزدیک پل معلقش یعنی پیرتقی، زیارتگاهی به همین نام هم وجود دارد. این زیارتگاه یکی از قدیمی‌ترین زیارتگاه‌هایی است که علی‌رغم بی‌توجهی و مخروبه‌ شدن، نزد مردم محلی بسیار مقدس است و مردم به آن سر می‌زنند.

جاهای دیدنی خلخال

عکس از: سایت Google Maps

زیارتگاه پیرتقی از جاهای دیدنی خلخال کنار بعد معنوی قدرتمندش، در منطقه جذابی قرار گرفته و می‌توانید هم سری به این زیارتگاه‌ بزنید و هم در تابستان‌های خنکش از طبیعت منطقه حسابی لذت ببرید. این منطقه برای سفرهای بهاری سرد است و بهتر است تابستان به آنجا سر بزنید.

آدرس و نقشه گوگل زیارتگاه پیرتقی

آدرس: مسیر جاده سرچم به اردبیل، روستای مشکول

لوکیشن زیارتگاه پیرتقی روی گوگل مپ

جاهای تفریحی خلخال

اگر دنبال جاهای دیدنی اردبیل و به خصوص جاهای تفریحی در شهرهای آن بودید، بد نیست سری به جاهای دیدنی خلخال و چند مکان تفریحی جذابش بزنید. در ادامه چند مورد از آن‌ها را به شما معرفی می‌کنم.

– آب‌گرم کوثر

تا بحث راهنمای سفر به خلخال گرم است، بهتر است در مورد یکی از مهم‌ترین مکان‌های تفریحی آن یعنی آب گرم کوثر صحبت کنیم. چشمه آب‌گرمی که در شهر گیوی مرکز شهرستان کوثر قرار گرفته و مردم زیادی برای استفاده‌های درمانی و بازدید از طبیعت جذابش به آنجا می‌روند.

جاهای دیدنی خلخال

عکس از: سایت Google Maps

چشمه آب گرم کوثر از جاهای دیدنی خلخال در قلب یکی از زیباترین مکان‌های دیدنی خلخال و در مسیر جاده این شهر به گیوی قرار گرفته و اگر می‌خواهید از خواص درمانی آن برای پوست و بیماری‌هایی مانند روماتیسم استفاده کنید، در سفرتان به خلخال حتما سری به اینجا بزنید.

جاهای دیدنی خلخال

عکس از: سایت Google Maps

آدرس و نقشه گوگل آب‌گرم کوثر

آدرس: اردبیل، شهرستان کوثر، ۵ کیلومتری گیوی

لوکیشن آب‌گرم کوثر روی گوگل مپ

– منطقه تفریحی گردشگری ازناو

جاهای دیدنی خلخال بیشتر مربوط به طبیعت، چشمه‌ها و رودخانه‌ها و درختان است. یکی از خوش‌آب‌وهواترین نقاطی که در تابستان هم در آنجا سردتان می‌شود، منطقه تفریحی گردشگری ازناو یا ازنو است. این منطقه به دلیل چشمه‌ای به همین نام معرف شده است.

جاهای دیدنی خلخال

عکس از: سایت Google Maps

منطقه ازناو از جاهای دیدنی خلخال به دلیل وجود باغ‌های سرسبز، آب‌‌وهوای معتدل تا سرد و همچنین جاذبه‌های گردشگری مثل چشمه ازناو، قله ازناو و میوه‌های خوشمزه موجود، به یکی از جذاب‌ترین مقاصد گردشگری خلخال تبدیل شده و دل هر مسافری را با خود می‌برد.

جاهای دیدنی خلخال

عکس از: سایت Google Maps

آدرس و نقشه گوگل منطقه تفریحی گردشگری ازناو

آدرس: خلخال پلیس راه خلخال به پونل – کنار گذر جنب پلیس راه

لوکیشن منطقه تفریحی گردشگری ازناو روی گوگل مپ

– منطقه گردشگری فینارود

خلخال بهشتی و زیبا، زیباترین مکان‌های گردشگری را دارد. جایی بین آب و جنگل، منطقه گردشگری زیبا و سرسبزی به اسم فینارود از جاهای دیدنی خلخال قرار دارد. منطقه‌ای کوهستانی با آب‌وهوایی رویایی که در نزدیک روستای خوجین است. این منطقه در تابستان هم سرد است و گردشگران فراری از روزهای گرم تابستان به اینجا پناه می‌آورند و حسابی از آب‌وهوای مطبوع آن لذت می‌‌برند.

جاهای دیدنی خلخال

عکس از: سایت Nasrnews

بازدید از منطقه گردشگری فینارود از جذاب‌ترین جاهای دیدنی خلخال را حتما در برنامه دید و بازدید بگذارید و از وجود منطقه بکر، آب‌وهوای عالی، آب زلال و مردم خونگرم اطراف حسابی لذت ببرید.

آدرس و نقشه گوگل منطقه گردشگری فینارود

آدرس: اردبیل، خلخال، نقطه انتهایی اتصال شهرستان خلخال از محدوده خوجین به جنگل، بالادست روستای خوجین

لوکیشن منطقه گردشگری فینارود روی گوگل مپ

توصیه‌هایی برای تجربه سفری خاطره‌انگیز به خلخال

سفر به این شهر و بازدید از جاهای دیدنی خلخال با تجربه جدیدی که به همراه دارد، یکی از خاطره‌انگیزترین اتفاقات زندگیتان خواهد شد. سرزمین سبز و خرمی که خال خال آن سرسبزی، دشت‌های پهناور، کوه‌های بلند، آبشارهای خروشان و طبیعت بکر و وحشی است.

جاهای دیدنی خلخال

عکس از: سایت Google Maps

اگر می‌خواهید به این شهر زیبا و دوست‌داشتنی سفر کنید، از جاهای دیدنی خلخال بازدید کنید و لذت خنکی هوا در وسط چله تابستان را بچشید، پس حتما لباس مناسب با خودتان بردارید. وسایل کمپینگ را فراموش نکنید و کفش‌های خوب و راحتتان را هم بپوشید که کلی پیاده‌‌روی و گردش در پیش دارید.

اگر گذرتان به بازار از جاهای دیدنی خلخال افتاد، خوراکی‌های محلی را بخرید و از خوردن آن‌ها لذت ببرید. راستی مدارک شناسایی، پول نقد و گواهینامه و کارت ماشین هم داشته باشید که دیگر تمام و کمال برای یک سفر رویایی و هیجان‌انگیز آماده آماده باشید.

شروع سفر به جاهای دیدنی خلخال

شاید اینجا راهنمای سفر به خلخال من تمام شده باشد، اما آن بیرون در وسط شهر، در روستاهای اطراف، در تمام دشت‌ها و کوه‌ها، آبشارها و چشمه‌ها و رودها، هنوز هم دنیای شگفت‌انگیز این شهر شکوه‌مند وجود دارد که منتظر شما است آن را کشف کنید.

زیاد در مورد جاهای دیدنی خلخال و گردشگری، تاریخی و مذهبی با شما صحبت کردم و آن‌ها را با هم کشف کردیم. نوبت شماست که کوله‌هایتان را ببندید و بند کفش‌هایتان را سفت کنید و راه بیفتید و جاهای دیگر خلخال این نعمت‌ لایتناهی را کشف کنید و از لذت سفرتان با من حرف بزنید. پس پیش به سوی ماجراجویی‌های جدید در وسط طبیعت بکر و دلکش خلخال دوست‌داشتنی.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

22 دیدگاه

 1. عزیز تولش اودمه هونی می‌گوید

  باید عرض کنم مدتهاست حالا شما یا عده ی از هم وطنان عزیزمان در سرزمینهای غعل حال ترک نشین سعی و تلاش میکنند که بخشی از خوش طبیعت های استان و یا شهرستان های همسایه خود را برای خود بدانند !!!!!!برای بنده و بسیاری از فرهنگ دوستان و وتن دوستان جای تعجب هست که چنین حرفهای تلخ و یا حرکنهای زشت از کسانی میبینیم که خود از فرهنگ دوستان ایران ما و سرزمینهای خود هستند . بهتر نیست که در حال حاضر با چنین تقسیمات درست برای خود و سرزمین خود ارزش احترام قایل باشیم و به حریم دیگران کاری نداشته باشیم؟؟؟؟ اگر بخواهیم دقیق بررسی کنیم هه رو که نام باستانی و تالشی ان منطقه یعنی خلخال میباشد بخشی از سرزمین تالش بوده و تا ۱۵ یا ۲۰ سال قبل که اردبیل به استان نایل امد خلخال هم به ان استان در تقسیمات داده شد وگرنه بیشتر شهرهای خلخال تات هستند و تالش نشین و تالش زبان و طبق حوزه و حریم جغرافیایی و فرهنگ و اداب و رسومات این سرزمینهای تالش نشین بایست به استان گیلان و در حوزه مدیریت منطقه یی تالش باز گردانده شوند و قرار بگیرند؟؟؟؟و اینکه کوه های دشته و دریاچه نئور تالش لیسار و جاده توریستی مسیر اسالم تالش به سمت خلخال قطعن برای حوزه مدیریتی تالش هستند و بهیچ عنوان برای توریستی خلخال نیستند …. قطعن تالش و گیلان حوزه حکومتی قبل از شما داشتند و خلخال جزو حکومتی قله سگسار یا قله رودخان بوده و اگر جدید حرف بزنیم گیلان استان یکم هست و تاریخ استان شدنش بیشتر از استان شماست خواهشن به چنین موضوعات حاشیه یی نپردازید که دلایل باستانی داریم با سپاس عزیز تولش اودمه هونی از تالش

 2. حمید باستان می‌گوید

  بسیار عالی خسته نباشید.

 3. سهراب می‌گوید

  خلخال به لطف طبیعت خدادادیش زیباست اما جای تعجب هست که در عصر دیجی و زد و قرن ۲۱ زندگی کنی اما افکار و مغز های پوسیده هنوز دنبال قومیت و اختلاف افکنی باشه چطور میشه از یک خونه کلنگی. مخروبه نصیری بعنوان اثار باستانی نام برد که صاحبش همیشه صبح شکایت به دست در دادگاه هست فقط نام شاکی خالی میباشد خانه اش دیدنی اما روستای مجره تنها روستای مرزی استان اردبیل و گیلان میباشد و جاده های بین االمللی و توریستی خلخال پونل و خلخال اسالم از این روستا میگذرد. کوه های الماس و د امنه های که در زمستان مناسب اسکی روی یخ و در تابستان اسکی روی چمن مورد استفاده قرار گیرد و لبنیات و گوشت دام و سایر فراورده های لبنی و چشمه های سرد زلال
  که از دل کوه های الماس سرچشمه میگیرد
  و گیاهان دارویی و غذایی این روستا شهره خاص و عام هست نام نبرد چشم ها رو شست جور دیگری باید نگریست و برای یک عده ای اندک

  1. محمد می‌گوید

   احسنت حلال اولسون

  2. عزیز تولش اودمه هونی می‌گوید

   با درود بر شما سهراب بسیار دقیق و به نکته های خوبی اشاره کردین

 4. صادق می‌گوید

  سلام جاهای دیدنی خلخال بسیار عالی و زیباست
  ای کاش مرکز استان مقداری به راههای این شهر زیبا و ییلاقی توجه میکرد ، ولی با اینهمه باز نمیشه ازش گذشت

 5. s.n.h می‌گوید

  اول جاده اسالم به خلخال رو درست کنید بعد بیاید درمورد زیبایش صحبت کنید

  1. مجتبی فرنگ می‌گوید

   سلام
   اگر میخواهیم یک تجربه عالی در سفر داشته باشین باید یکبار هم که شده جاده اسالم رو از نزدیک ببینین
   دره های زیبا با مه و درختان سر سبز
   گونه های مختلف گیاهی
   حضور حیوانات وحشی در گوشه کنار جاده و گاها حضورشان در وسط جاده

 6. ساوالان می‌گوید

  نام شهر خلخال هیرو بود و این شهر هم نسیب خود را از فاشیست دریافت کرد و اسم شهر از هیرو به خلخال تغییر کرد . خلخال نام بخش بزرگی از خاک آزربایجان است نه نام یک شهر؟

 7. فاطمه می‌گوید

  سلام.کوه های قرمز مریخی در مسیر پل معلق پیرتقی،سدکوثر، آبشار شرشر روستای کلی،کمرخونی، بازار سنتی وقدیمی خلخال،مراسمات دهه اول محرم وشب های باشکوه محرم، بام خلخال،پارک بزرگ چمران که محل اسکان مسافران بسیاریست،امامزاده بسیار قدیمی سیددانیال، جشنواره های زمستانه و تیوب سواری در نقاط مختلف خلخال، ییلاقات زیبای لنبر و آب کلیه و بسیاری از مناطق زیباودیدنی خلخال فراموش شدند که ذکر کنید. خلخال شهرزیبای من،جایی که مسئولان فراموشش کردند، جایی که تمدنی بسیار دیرینه دارد…

 8. نامی می‌گوید

  کاش از روستاهای دیگه مثل گلستان و لنبر هم می نوشتید.در ضمن جاده رویایی اسالم در حوزه جغرافیایی تالش استان گیلان هستش و اصلا قوم تالش در اونجا زندگی می کنند.

  1. ساوالان می‌گوید

   نامی عزیز اگر امروز زندگی نمی کنند! شاید بعد از چند سالی پیدا بشوند و ادعای خاک کنند! مثل رشت ، انزلی، اورمیه، سولدوز(نقده)، بیجار، تکان تپه(تکاب) …. و طاهران(تهران)

  2. نوری می‌گوید

   گلستان نه کلستان درسته

 9. حسن می‌گوید

  پل معلق پیر تقی فرسوده شده و احتمال سقوط گردشگران وجود دارد
  و درباره رود قزل اوزن گردشگرانی که زیر پل میروند برای آب تنی بیشترشان غرق میشوند

  لطفا احتیاط کنید

  1. نوری می‌گوید

   بله پل قابلیت تردد ایمن نداره و خیلی وقته گویا عبور ازش منع کردن

 10. یه نفر می‌گوید

  جاده اسالم به خلخال
  اون قسمتی که به قول شما مشهوره در بخش اسالم تالش و گیلان هست

 11. علی می‌گوید

  خیلی خوب بود ولی روستای زرج آباد وقوزلو را فراموش کردید

 12. حمالی می‌گوید

  سلام ،قلعه خشتی در روستا ی گیلوان نیست بنام گیلوان ثبت شده،در واقع خشت گلی در روستای ،خلر واقع شده،چرا باید کتمان حقیقت کنیم،اداره میراث فرهنگی شهرستان خلخال به این موضوع رسیدگی ،کند،حق مردم خوب خبر محفوظ بدارد

 13. مهدی نجفی می‌گوید

  سلام
  خیلی خوب و مختصر مناطق مختلف خلخال را توصیف کردید
  خواستم بگم بی انصافی هست از مناطق قشنگ و بکر لنبر ،مصطفالو ، گلستان و… اسمی نبریم و تصاویر ییلاق لنبر یادی نکنیم

  1. نوری می‌گوید

   گلستان چندتا از دوستان دیگه هم بهش اشارا کردن که اشتباهه.اسم اون روستا کلستانه که به دلیل سرکش _َ به اشتباه گلستان خونده میشه که شامل تو بخش کلستان پایین و بالاست و روستاهای بالاترش مورستان هستش که زیباست

  2. محمد می‌گوید

   شما که گفتی خمس ما رو هم بگو

 14. مجید می‌گوید

  سلام .چرا اسم محلی آبشار سیبیه خانی رو نیاوردی که مردم آن منطقه آن آبشار را به سیبیه خانی میشناسند سیبیه خانی به فارسی یعنی چشمه سفید از مطالبات استفاده کردیم ولی لطفا اسامی مکانهای دیدنی رو تغییر ندهید