جاهای دیدنی لردگان

آشنایی با جاهای دیدنی لردگان، سبزترین طبیعت بکر ایران 

به‌سمت مرکز کشور که حرکت کنید به دشت نسبتا مسطحی محصور در میان رشته‌کوه‌های زاگرس خواهیم رسید که شهرستان لردگان در آن بنا شده است. طبیعت بی‌نظیر این شهرستان بختیاری، مجموعه‌ای از درختان پسته و بلوط و زالزالک است که خبر از دنیایی متفاوت می‌دهد.

لردگان (به گویش محلی لردجان، لوردغان یا لاردلان) مرکز شهرستان لردگان در استان چهارمحال‌وبختیاری است. طبیعت بکر و گونه‌های حیوانی فوق‌العاده لردگان، آن را به یک مقصد کمتر شناخته‌شده؛ اما شدیدا محبوب تبدیل کرده است. بیشتر جاهای دیدنی لردگان را طبیعت زیبای آن مانند دریاچه و رودخانه‌ها، مناطق حفاظت‌شده و جنگل‌های بی‌نظیر تشکیل می‌دهد.

اگر قصد سفر به لردگان را دارید، ما در مجله علی‌بابا یک راهنمای کامل از جاذبه‌های گردشگری لردگان را آماده کرده‌ایم تا سفر هوشمندانه‌تری را تجربه کنید.

آبشار تنگ زندان

اگر خودتان را فردی ماجراجو، اهل ریسک و البته خطرپذیر می‌دانید، همین حالا آبشار تنگ زندان را به لیست سفر بعدی‌تان اضافه کنید. سال‌هاست که آبشار تنگ زندان، مدال صعب‌العبوترین آبشار ایران را به گردن خود آویخته است. این آبشار غول‌پیکر و بی‌همتا با ۱۲۰ متر ارتفاع، بام ایران به شمار می‌آید.

آبشار تنگ زندان: از دیدنی های لردگان

عکس از: سایت Google Maps

مردم محلی به این آبشار «کِرودی کُن» یا «آبشار دودی» هم می‌گویند. به نظر شما علت این نام اسرارآمیز برای یک آبشار طبیعی چیست؟

همین حالا در ذهنتان جنگلی را تصور کنید که با مه غلیظ پوشیده شده است. در میانه این صحنه اعجاب‌آور، آبشاری خروشان قرار گرفته که با سرازیرشدن از صخره‌ها، دودی سرکش را تداعی می‌کند. این منظره زیبا همان آبشار تنگ زندان است که به‌دلیل فضای وهم‌آلود خود به آبشار دودی معروف شده است.

آبشار تنگ زندان

عکس از: سایت Irandeserts

بام بلند تنگ زندان در منطقه حفاظت‌شده سبزکوه است که کمی جلوتر با این جواهر زمردی در قلب استان چهارمحال‌وبختیاری آشنا خواهیم شد. تنگ زندان متشکل از هشت تا ده آبشار کوچک و بزرگ (براساس بارش‌های فصلی منطقه) است که درنهایت به هم می‌پیوندند و به رودخانه «کره بس» می‌ریزد.

مسیر صعود تنگ زندان را می‌توان یکی از فنی‌ترین و سخت‌ترین آبشارنوردی‌های کشور دانست؛ بنابراین پیشنهاد می‌کنیم برای بازدید از این جاذبه تکرارنشدنی، حتما در فصل بهار و تابستان بروید تا با لغزندگی مسیر بر اثر بارندگی مواجه نشوید.

جاهای دیدنی لردگان

عکس از: سایت Google Maps

اگر قصد بازدید از کرودیکن را دارید، نکات زیر را در نظر بگیرید.

 • شیب سرازیری تا آبشار، حدود ۴۵ درجه است و در برخی نقاط مسیر رول‌کوبی به‌درستی صورت نگرفته است؛ بنابراین طی‌کردن مسیر تا حد زیادی دشوار خواهد بود.
 • بیشتر مسیر سنگ‌ریزه دارد و در روزهای بارانی بسیار لغزنده خواهد بود. این دو نکته احتمال سقوط افراد تازه‌کار را به میزان بسیار زیادی افزایش می‌دهد.
 • برای بازدید از منطقه حتما نیازمند لیدر محلی هستید و اصلا نباید از مسیر پاکوب اصلی خارج شوید.
 • محل کمپ و شب‌مانی در چشمه تنگ زندان زیاد نیست. به همین دلیل بهتر است برنامه یک‌روزه برای بازدید داشته باشید.
 • صعود از آبشار کردیکن به‌هیچ‌وجه مناسب سالمندان، کودکان، افراد با معلولیت و افراد با قدرت جسمانی کم نیست.

لوکیشن آبشار تنگ زندان روی گوگل مپ

آبشار آتشگاه

دومین پیشنهاد ما در این راهنمای کامل جاهای دیدنی لردگان، آبشار آتشگاه است. آبشارهای مینیاتوری، بهشت گمشده لردگان و طولانی‌ترین آبشار ایران، لقب‌هایی است که در طول زمان به این زیبای خروشان هدیه داده شده است.

آبشار آتشگاه: جاهای دیدنی لردگان

عکس از: سایت Google Maps

آبشار آتشگاه در روستای آتشگاه حدود ۴۰ کیلومتری لردگان قرار گرفته است. این آبشار حامل داستان‌های دور و درازی است؛ خط اول داستان آبشار آتشگاه از ارتفاعات کوه دنا نوشته می‌شود که به‌تدریج رود خراسان را تشکیل داده و در پایان راه پس از همراه‌شدن با چند رود دیگر در چهارمحال‌وبختیاری، به سد کارون ۳ می‌ریزد.

سدی که گفته می‌شود تا چند سال آینده سبب زیرآب‌رفتن این مجموعه آبشار مینیاتوری بی‎نظیر خواهد شد؛ بنابراین پیشنهاد می‌کنیم اگر قصد بازدید از جاهای دیدنی لردگان را دارید، هرچه سریع‌تر در ایستگاه آبشار آتشگاه توقفی داشته باشید.

جاذبه های گردشگری لردگان

عکس از: سایت Google Maps

در میان جاهای دیدنی چهارمحال‌وبختیاری بازدید از آبشار آتشگاه یکی از دل‌چسب‌ترین مقاصد خانوادگی به شمار می‌آید. مردم محلی منطقه خون‌گرم و بامحبت‌اند. میزبانی عالی آن‌ها، ثابت‌شده است.

از طرف دیگر طبیعت سرسبز آتشگاه گرد و غبار زندگی شهری را از شانه‌هایتان می‌تکاند و روحیه‌ای شاداب به شما هدیه خواهد داد. برخی از امکانات رفاهی این منطقه به شرح زیر است:

 • اقامتگاه
 • رستوران
 • سرویس بهداشتی
 • مغازه

لوکیشن آبشار آتشگاه روی گوگل‌مپ

آبشار معدن

اگر مایلید در یک سفر نیم‌روزه، حس و حال زندگی عشایر را تجربه کنید، آبشار معدن پیشنهاد ما به شماست. آبشار معدن بهشتی خروشان در نزدیکی روستای معدن است. منبعی ارزشمند از فلز مس و کبالت که از دیرباز تا به امروز، بخش مهمی از درآمد ایلامیان را تأمین می‌کرده است.

محل قرارگیری آبشار معدن، مسیر عبور بسیاری از عشایر بختیاری از زمان گذشته تا به امروز است.

آبشار معدن لردگان

عکس از: سایت Salameno

به‌محض قدم‌گذاشتن در طبیعت سرسبز و بکر روستای معدن، حال و هوای سنتی آن شما را دگرگون خواهد کرد. این آبشار بلند و پرآب در میان صخره‌های پوشیده‌شده از گل‌های وحشی قرار گرفته است.

رسیدن به سرچشمه آن بسیار دشوار است؛ اما رودهای پایین‌دست آبشار معدن، آن را به یک مقصد عالی برای استراحت و یکی‌شدن با طبیعت تبدیل کرده است.

آبشار کاهکده

گاهکده یا کاهکده یکی دیگر از جاهای دیدنی لردگان است که به‌علت محبوبیت زیاد خود، ممکن است بارها نام آن را شنیده باشید. فاصله این آبشار تا شهرستان لردگان حدود ۷۰ کیلومتر است و بد نیست بدانید که در نزدیکی آبشار آتشگاه قرار دارد.

آبشار کاهکده: دیدنی های لردگان

عکس از: سایت Google Maps

همین ابتدای کار به شما بگوییم که آبشار کاهکده هم‌معنایی دقیق برای کلمه «بی‌نظیر» است. رودهای طولانی، حوضچه‌های کوچک سبزآبی‌رنگ، درختان وحشی بسیار زیبا، غارهای خزه‌بسته و حیوانات نادری مانند پازن، قوچ، هدهد و دارکوب تنها بخشی از ویژگی‌هایی است که این منطقه را در ذهن هر گردشگری به‌یادماندنی می‌کنند.

برای طی‌کردن مسیر آبشار کاهکده، هفت آبشار پیش‌ روی شماست. در طول مسیر ممکن است مجبور شوید در برخی نقاط از داخل آب گذر کنید. با وجود این تماشای آب زلال رود خراسان و درختان گردو و انجیر، قطعا ارزشش را خواهد داشت.

لوکیشن آبشار کاهکده روی گوگل‌مپ

چشمه برم

یکی دیگر از جاهای دیدنی لردگان که در نزدیکی آبشار آتشگاه و کاهکده قرار دارد، چشمه بَرم است. چشمه برم در مرکز لردگان و در میانه یک پارک جنگلی قرار دارد؛ بنابراین اگر به‌دنبال یکی از جاهای دیدنی چهارمحال‌وبختیاری هستید که امکانات رفاهی مختلفی را در اختیار شما قرار دهد، بدون شک بهترین انتخاب، بازدید از چشمه برم است.

چشمه برم

عکس از: سایت Google Maps

چشمه برم لردگان راوی تاریخ ۲۵۰۰ ساله ایران است. از زمان ایلامیان باستان تا دوره ایلخانان و اتابکیان، این چشمه به‌عنوان مکانی مقدس و روح‌آفرین در میان مردم بومی لردگان جایگاه خاصی دارد. آب زلال این چشمه هزاران سال است که بدون چشم‌داشت، حیات را به طبیعت وحشی و انسان‌های اطراف خود هدیه می‌دهد.

بنابراین دور از ذهن نیست اگر بگوییم با قدم‌گذشتن به پارک جنگلی چشمه برم، تاریخ هزاران سال فرهنگ و تمدن ایرانی شما را به آغوش خواهید کشید.

جاذبه های گردشگری لردگان

عکس از: سایت Google Maps

در سال‌های گذشته توجه نسبتا زیادی برای ایجاد امکانات رفاهی در چشمه برم صورت گرفته است. در حال حاضر سالن غذاخوری، نمازخانه، سرویس بهداشتی، پارکینگ، آلاچیق و محیط بازی برای کودکان در پارک چشمه برم مهیاست؛ همچنین این منطقه کاملا امن است و فضای خوبی را برای گشت‌وگذارهای خانوادگی ایجاد می‌کند.

لوکیشن چشمه برم روی گوگلمپ

چشمه سندگان

به‌احتمال‌زیاد چشمه سندگان همان جایی است که بلافاصله پس از قدم‌گذاشتن در آن، حیرت را با بندبند وجودتان احساس خواهید کرد. چشمه سِنِدِگان در روستای سندگان بخش فلارد از توابع شهرستان لردگان قرار دارد.

چشمه سندگان: جاهای دیدنی لردگان

عکس از: سایت Google Maps

شهرت این چشمه به‌دلیل درختان سیب وحشی اطراف چشمه و غارهای طبیعی داخل مسیر است. آنچه این چشمه را برای ما خاص و دل‌نشین می‌کند، جوشش دائمی آب از زیر کوه‌های سندگان است.

به‌طوری‌که برای ماجراجویان جسور، امکان آب‌نوردی ساده و بازدید از غارهای جلبک‌بسته را فراهم می‌کند. با کمی پیشروی در مسیر رودخانه، متوجه می‌شویم که یک استخر پرورش ماهی در پایین‌دست چشمه وجود دارد که آب رود به آن می‌ریزد.

چشمه سندگان یکی از جاهای دیدنی لردگان مناسب برای تمامی سنین است. اگر قصد دارید از دیدنی‌های لردگان را به همراه اعضای کوچک و بزرگ خانواده بازدید کنید، در انتخاب چشمه سندگان شک نکنید.

در اطراف این چشمه توریستی انواع خدمات رفاهی مانند سرویس بهداشتی، مغازه، غذاخوری و پارکینگ وجود دارد؛ همچنین بازدید از چشمه نیازمند پیاده‌روی طولانی نیست و به‌سادگی می‌توان از طبیعت زیادی لردگان بهره‌مند شد.

لوکیشن چشمه سندگان روی گوگلمپ

چشمه میلاس

چشمه میلاس لردگان، شاهراه حیات این شهرستان است. این رودخانه عظیم که در روستای دهنو میلاس لردگان واقع شده است، از صدها سال قبل، مهم‌ترین منبع آب زمین‌های کشاورزی آن ناحیه به شمار می‌آمده است.

تا حدی که بسیاری از گردشگران برای خرید برنج میلاس به این منطقه سفر می‌کنند؛ بنابراین پیشنهاد می‌کنیم شما هم یک تیر پرتاب کنید و چند نشان بزنید! با سفر به چشمه میلاس هم از طبیعت بی‌نظیر لردگان لذت ببرید، هم با خرید مقداری برنج، تکه‌ای از این طبیعت سرسبز و اعجاب‌آور را به سفره‌تان بیاورید.

چشمه میلاس

عکس از: سایت Google Maps

چشمه میلاس را می‌توان یکی دیگر از جاهای دیدنی لردگان به شمار آورد که دل هر طبیعت‌گرد را خواهد برد.

پیشنهاد می‌کنیم سرزدن به چشمه میلاس را به فصل‌های سرسبز سال موکول کنید؛ اما برای شب‌مانی در این منطقه برنامه نریزید؛ چراکه بیشتر باغ‌های اطراف این رودخانه شخصی‌اند و به‌احتمال‌زیاد برای یافتن محل کمپینگ، دچار دردسر خواهید شد.

لوکیشن چشمه میلاس روی گوگلمپ

رودخانه ارمند

رودخانه ارمند هشتمین و احتمالا جزو هیجان‌انگیزترین جاهای دیدنی لردگان است که در این مطلب با آن آشنا خواهیم شد. برخلاف آنچه که تقریبا اکثر افراد فکر می‌کنند، تنها تفریحات موجود طبیعت، لذت‌بردن از سکوت جنگل و نوشیدن چای زغالی نیست.

جاهای دیدنی لردگان: رودخانه ارمند

عکس از: سایت Google Maps

رودخانه ارمند هرساله در فصل بهار و تابستان میزبان بسیاری از گردشگران ماجراجو و ریسک‌پذیر برای ورزش آبی رفتینگ است. رفتینگ یا کلک‌سوار، نوعی از قایق‌سواری در موج‌های خروشان است که به‌وسیله قایق‌های بادی حرفه‌ای و به‌صورت گروهی انجام می‌شود.

جالب است بدانید از شمال تا جنوب، رودخانه‌های مختلفی در کشور میزبان این ورزش هیجان‌انگیز است. با وجود این اگر تابه‌حال تجربه ورزش‌های آبی را نداشته‌اید، ممکن است کمتر نام آن به گوشتان خورده باشد.

باتوجه‌به محبوبیت رودخانه ارمند برای تورهای هرساله رفتینگ، نحوه اقامت و خدمات در این منطقه نسبتا خوب است. شما می‌توانید در روستای دره یاس یا در شهرهای شهرکرد و بروجن اقامتگاه اجاره کنید و با فرهنگ مردمان آن منطقه هم بیشتر آشنا شوید؛ اما اگر طرفدار کمپینگ و طبیعت‌گردی هم باشید، طبیعت زیبای اطراف رودخانه ارمند گزینه خوبی برای چادرزدن خواهد بود.

جاهای دیدنی لردگان

عکس از: سایت Google Maps

رودخانه ارمند در مرکز شهرستان لردگان و در جوار روستای دوپلان قرار دارد. برای رسیدن به این رودخانه زیبا و داشتن یک تجربه منحصربه‌فرد، می‌توانید از آدرسی که در گوگل‌مپ قرار دارد، استفاده کنید یا از پیش از طریق هماهنگی با تورهای برگزارکننده رفتینگ ارمند از هر کجای ایران مسیری ساده در پیش  بگیرید.

لوکیشن رودخانه ارمند روی گوگلمپ

تپه کندر

نوبتی هم که باشد، نوبت آن رسیده که به سراغ یکی از جاهای دیدنی لردگان برویم که با قدمت باستانی خود، شکوه ایران باستان را به ما یادآور می‌شود. تپه کندر یا تل کندر در بخش فلارد شهرستان لردگان و نزدیکی چشمه سندگان قرار دارد.

جاهای دیدنی لردگان: تپه کندر

عکس از: سایت

اگر صدها سال پیش به این منطقه باستانی قدم می‌گذاشتید، احتمالا با برجی باشکوه از خشت خام مواجه می‌شدید که به دستور تیمور لنگ ساخته شده بود. متریال به‌کاررفته در ساخت این کاخ دوامی کمتر از صدسال داشت و به‌تدریج به‌دلیل باران‌های فصلی منطقه لردگان از بین رفت.

در حال حاضر با مراجعه به این تپه تاریخی، باقی‌مانده‌های قلعه تاریخی کندر را مشاهده خواهید کرد که روایتی از ایران باستان دارد.

سد کارون چهار

سد کارون چهار نام یکی دیگر از رویایی‎ترین جاهای دیدنی نزدیک لردگان بوده که در شهرستان اردل واقع شده است. کارون چهار اولین سد عظیم روی رودخانه بازفت است که سرشاخه اصلی کارون به شمار می‌آید. اگر بخواهیم طبیعت بکر و دست‌نخورده این بخش از رودخانه کارون را توصیف کنیم، بدون شک هیچ تصویری دقیق‌تر از نقاشی‌های رئالیستی نیست.

سد کارون ۴

عکس از: سایت Google Map

این دریاچه رویایی با آب زلال، صخره‌های عظیم و طبیعت همیشه سرسبز خود، زیباترین تصویری است که در طول زندگی خود می‌توانید ببینید. نقاش توانمند این طبیعت بکر، یک رؤیای تمام‌وکمال را تصویر کرده است؛ منظره‌ای که جز از طریق یکی‌شدن با طبیعت لردگان، امکان تصور آن را هم نخواهید داشت.

در نظر داشته باشید که مغازه یا امکانات رفاهی در اطراف منطقه وجود ندارد و بهتر است کاملا مجهز به‌سوی کارون چهار حرکت کنید؛ همچنین اگر کمی شانس با شما یار باشد، امکان خرید ماهی تازه از ماهیگیرهای منطقه را هم خواهید داشت.

برای رسیدن به نقاط کمپینگ سد کارون چهار باید سوار قایق شوید و با قایق‌داران محلی منطقه زمان مشخصی برای بازگشت تعیین کنید.

سد کارون ۴

عکس از: سایت Wikimedia

برای رسیدن به مناظر بکر و دیدنی سد کارون چهار راه‌های مختلفی دارید. دسترسی به این سد از طریق بزرگ‌راه لردگان-ایذه امکان‌پذیر است. ابتدا باید از اردل خارج شوید و پیش از رسیدن به ایذه و سد کارون ۳ وارد جاده‌ منتهی به دوپلان، ناغان و شهرکرد شوید.

پس از آن کافی است چند کیلومتر طی کنید تا به سد کارون چهار و دریاچه آن برسید؛ همچنین امکان دسترسی به این طبیعت زیبا از طریق سرخون و منج نیز فراهم است.

لوکیشن سد کارون چهار روی گوگل‌مپ

منطقه حفاظت‌شده سبزکوه

پیشتر در همین مطلب درباره منطقه حفاظت‌شده سبزکوه و بام بلند تنگ زندان آن کمی صحبت کردیم. حالا زمان آن رسیده که به‌صورت اختصاصی این جاذبه گردشگری ویژه لردگان را بررسی کنیم. منطقه حفاظت‌شده سبزکوه طبیعتی ۵۶ هزار هکتاری از زیباترین گونه‌های گیاهی و جانوری کشور است که چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره می‌کند.

منطقه حفاظت‌شده سبزکوه

عکس از: سایت Google Maps

این بهشت گمشده در منطقه مشایخ بخش ناغان شهرستان کیار استان چهارمحال‌وبختیاری قرار دارد و در جوار منطقه حفاظت‌شده هلن است. عظمت کوه‌های بلند و پاکی رودخانه‌های زلال سبزکوه تمامی آن چیزی است که گردشگران را از سراسر ایران به لردگان می‌کشاند.

چه آماده طبیعت‌گردی و ماجراجویی باشید و چه دلتان برای یک عصر دل‌انگیز در میان انبوه درختان سرسبز لک زده باشد، سبزکوه میزبان شما خواهد بود.

برای دسترسی به منطقه حفاظت‌شده سبزکوه راه‌های مختلفی دارید. باتوجه‌به مسیر بازدید از سایر دیدنی‌های لردگان در طی سفر خود، می‌توانید یکی از روش‌های زیر را انتخاب کنید.

 • جاده آسفالت و خاکی پاسگاه برجوئی
 • جاده خاکی سر پیر
 • جاده آسفالت بروجن به لردگان
 • جاده آسفالت لردگان به معدن و معدن به دورک
 • جاده آسفالت حیدرآباد از طریق شهر ناغان
 • جاده خاکی وستگان از طریق روستای وستگان
 • جاده خاکی تنگ زندان
 • جاده خاکی حیدرآباد به دم آب و تنگ لاغر
 • جاده خاکی روستای چاه‌گاه

لوکیشن منطقه حفاظت‌‌شده سبزکوه روی گوگل‌مپ

منطقه حفاظت‌شده هلن

منطقه حفاظت‌شده هلن با وسعت ۴۰ هزار هکتاری و پوشش گیاه سبز خود، منظره‌ای خیره‌کننده در جنوب غربی کشور ایجاد کرده است. این منطقه در شهرستان اردل واقع شده است و به لردگان نزدیک است.

جدا از زیبایی‌های منطقه، بد نیست بدانید نام این طبیعت سرسبز به نشان پاسداشت از خدمات ارزنده هلن جفریز بختیار پرستار دلسوز ایرانی-آمریکایی است که سال‌ها در این منطقه به مداوای مردم بختیاری مشغول بوده است.

دیدنی های لردگان

عکس از: سایت Google Maps

تنگه هلن یا همان منطقه حفاظت‌شده هلن تا حدی زیبا، بکر و شگفت‌انگیز است که به عروس ایران شهرت دارد. سرتاسر این کوهستان سرسبز با درختان بلوط پوشیده شده که زیبایی این عروس بی‌همتا را چند برابر می‌کند.

منطقه حفاظت‌شده هلن در حدود ۲۰کیلومتری جنوب شهر ناغان قرار گرفته و واقع بر سد کارون ۳ است. اگر مسیر رودخانه به‌سمت دشت هلن را طی کنید، مناظر زیبای زیر را نیز در مسیر خود خواهید دید.

 • آبشار گردو
 • آبشار آبگلو
 • تنگه هلن

در سال‌های اخیر دشت هلن به یکی از مقاصد محبوب گردشگران برای کمپینگ و بازی‌های آبی تبدیل شده است. در ادامه ما برخی از تفریحاتی که در تنگه هلن وجود دارد، برای شما لیست کرده‌ایم.

 • زیپ لاین
 • رفتینگ
 • شاتل
 • تشک پرتاب در آب
 • تورهای کمپینگ و طبیعت‌گردی
 • ماهیگیری
جاهای دیدنی لردگان

عکس از: سایت Google Maps

در یک نگاه کلی، منطقه دشت هلن خالی از امکانات رفاهی است. آب آشامیدنی، سرویس بهداشتی و مغازه در دشت هلن وجود ندارد. با وجود این در تعطیلات نوروز و ماه‌های بهاری سال، دست‌فروش‌ها و تورهای متعددی در منطقه حضور پیدا می‌کنند.

پیشنهاد می‌کنیم اگر قصد کمپینگ و شب‌مانی در منطقه حفاظت‌شده هلن را دارید، حتما آب‌وهوا را در نظر بگیرید و تجهیزات کافی برای استراحت در هوای کوهستانی دشت هلن را همراه خود داشته باشید.

لوکیشن منطقه حفاظتشده هلن روی گوگلمپ

منطقه بارز و شوارز

منطقه بارز و شوارز یکی دیگر از جاهای دیدنی لردگان است که پیش از اتمام سفرتان به چهارمحال‌وبختیاری، حتما باید از آن دیدن کنید. بارز و شوارز درواقع مجموعه‌ای از چند روستاست که مردم آن‌ها را باهم می‌شناسند.

منطقه بارز و شوارز

عکس از: سایت Seeiran

رودخانه خرسان، شالیزارها و گندمزارها، جنگل‌های بلوط، چشمه‌سارهای زلال و کوه غارون برخی از جاذبه‌های گردشگری لردگان در منطقه بارز و شوارز است. بهترین زمان بازدید از مجموعه روستاهای بارز و شوارز فصل بهار است که طبیعت لردگان سبزترین لباس خود را بر تن می‌کند.

برای رسیدن به منطقه بارز و شوارز می‌توانید در نزدیکی امامزاده حسن بارز و شوارز خودرو خود را پارک کنید و به‌سمت رودخانه‌های پرآب منطقه، حرکت را آغاز کنید.

لوکیشن منطقه بارز و شوارز روی گوگلمپ

منطقه جنگلی بازفت

پیشنهاد بعدی مجله علی‌بابا، منطقه جنگلی بازفت است. جنگل بازفت در بخش بازفت شهرستان کوهرنگ قرار دارد. این منطقه فاصله زیادی با لردگان ندارد و به‌دلیل ساختار کوهستانی آن، نسبتا بکر و دست‌نخورده باقی مانده است.

منطقه جنگلی بازفت

عکس از: سایت Yjc

جاذبه‌های گردشگری جنگل بازفت کم نیست؛ بااین‌حال ما چند نمونه از آن‌ها را برای شما گلچین کرده‌ایم تا انتخاب آسان‌تری برای بازدید داشته باشید.

 • آبشار نیم‌ساعته: چشمه‌ای جوشان با سرانجام رودخانه بازفت که بعد از روستای شیخ عالی و قبل از روستای گراب در مسیر جاده شهرکرد-مسجدسلیمان قرار دارد.
 • تنگه هونی: تنگه‌ای واقع در بخش غربی رودخانه بازفت که پوشیده از جنگل‌های تنک نارون است.
 • قلعه دهناش: تنها قلعه به‌جامانده در شهرستان کوهرنگ که یادگار معماری کوه‌نشینان بختیاری محسوب می‌شود.
 • پل خداآفرین: یکی از مهم‌ترین مکان‌های کوچ عشایر بختیار که گمان می‌شود، بر اثر وقوع زمین‌لرزه روی رود بازفت ایجاد شده است.

لوکیشن منطقه جنگلی بازفت روی گوگلمپ

پارک جنگلی پَروَز

یکی دیگر از جاهای دیدنی لردگان با امکانات رفاهی و امنیت زیاد، پارک جنگلی پروز است. پارک جنگلی پروز ۵۰ کیلومتر یا حدود ۱ ساعت از لردگان فاصله دارد. امکانات رفاهی بسیار زیاد، سایه‌های خنک درختان بلوط سربه‌فلک‌کشیده، سکوهای سیمانی برای نشستن و امنیت فراوان پارک جنگلی پروز، آن را به یک تفرجگاه محبوب برای تفریح و استراحت تبدیل کرده است.

پارک جنگلی پَروَز

عکس از: سایت Google Maps

در پایین‌دست این جنگل زیبا، رودخانه ماربر، یکی از پرخروش‌ترین رودهای لردگان قرار دارد که آب‌وهوای منطقه را مطبوع و دوست‌داشتنی‌تر می‌کند. پیشنهاد می‌کنیم باتوجه‌به آب‌وهوای نسبتا گرم این ناحیه، بازدید از پارک جنگلی پروز را در پاییز یا بهار انجام دهید.

لوکیشن پارک جنگلی پروز روی گوگلمپ

پارک جنگلی چهارطاق

آخرین پیشنهاد ما از جاهای دیدنی چهارمحال‌وبختیاری، پارک جنگلی چهارطاق (چارطاق) در بخش منج از توابع شهرستان لردگان است. وسعت این پارک چیزی حدود هفت هکتار است که باید بگوییم واقعا با یک جنگل تمام‌وکمال تفاوتی ندارد.

بااین‌حال امکانات رفاهی مختلفی مانند سرویس بهداشتی، مغازه، سکوهای سیمانی و پارکینگ در این پارک جنگلی فراهم شده که قطعا در آسایش اقامت شما تاثیرگذار است.

پارک جنگلی چهارطاق

عکس از: سایت Neshanmap

بهترین زمان بازدید از پارک جنگلی چهارطاق فصل بهار و پاییز است که درختان بلوط و زالزالک در زیباترین حالت خود قرار دارند. بازدید از این منطقه بسیار آسان است و نیازمند پیاده‌روی سنگین نیست؛ بنابراین اگر قصد سفر به لردگان با خانواده را دارید، حتما برای صرف غذا و لذت‌بردن از طبیعت بکر منج، توقفی در پارک جنگلی چهارطاق داشته باشید.

لوکیشن پارک جنگلی چهارطاق روی گوگلمپ

توصیه‌هایی برای سفر به‌یادماندنی به لردگان

اگر لردگان بهشت ایران‌زمین نباشد، حداقل می‌توان گفت دست‌کمی هم از یک مقصد بهشتی ندارد. در سال‌های اخیر بسیاری از مردم به جای سفر به شمال کشور، در پی کشف زیبایی‌های پنهان استان‌های جنوبی بوده‌اند.

اگرچه شمال ایران گنجینه‌ای از زیبایی‌های بی‌پایان است؛ اما اگر شما هم مانند ما کنجکاوی بی‌پایانی برای یافتن طبیعت بکر کشور دارید، به هیچ عنوان از یک ماجراجویی تمام‌وکمال در لردگان را از دست ندهید.

در این مطلب از مجله علی‌بابا به سراغ ۱۶ تا از جاهای دیدنی لردگان رفتیم که دیدن آن‌ها قطعا تعریفتان از زیبایی را تغییر خواهد داد. اگرچه جاهای دیدنی لردگان به همین موارد خلاصه نمی‌شود، با وجود این تلاش کردیم تا برای هر سلیقه‌ای حداقل یک مقصد دل‌نشین داشته باشیم.

آیا شما نقاط دیگری از جاهای دیدنی چهارمحال‌وبختیاری می‌شناسید که ما آن را بررسی نکرده‌ایم؟ از شما دعوت می‌کنیم تجربیاتتان از سفر به لردگان، این بهشت بکر و بی‌نظیر را با ما در میان بگذارید.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

63 دیدگاه

 1. آرش می‌گوید

  سلام خدمت دوستان عزیز و گردشگر ، تجربه ای که بنده از سفر به لردگان داشتم انشا الله که برای کسی اتفاق نیفته . اگر به غزه سفر می کردم لذتش صداها برابر بیشتر از سفر به مناطق زیبای لردگان بود ، در مجموع بگم نه ماشین سالم برای من گذاشتن و نه تجهیزات ، نه برای جنگ رفته بودم و نه برای خونخواهی، کاری با من کردن که اگر کسی بگه لردگان میخوام برم برای گردش منصرفش می کنم . بخشهایی از کشور ما هنوز در عصر پارینه سنگی جا مونده و نیاز به اکتشاف و فرهنگسازی و جامعه شناسی جهت انطباق با فرهنگ روز داره .

 2. سام می‌گوید

  واقعا زیباست.بهشت گمشده است..ولی بگو واسه چی مردم زیاد نمیرند.چون اینکه از لردگان به طرف آتشگاه .چند تا مسیر دیگه که میری..هر روستایی در مسیر..دست انداز درست کردن یا آسفالت خراب کردن..باید یواش رفت..ولی مردمش گیر میدن و پول زور می‌خواند.. آینه های ماشین میشکنن بچه هاش آویزون میشن.پول بهشون ندهی شیشه هات میشکنن.یه نفر و دو نفر نیستن ..شاید باید ۵۰ نفر پول بدی تا بتونی مسیر ادامه بدی..بعد هم امنیت اصلا نداره واسه ماشین.خانه ای ۵۰۰ هزار میگیرن ماشینت نگه میدارن..هر الاغی ۱ میلیون اجاره میدن بهت..چون اونجا مجبوری دیگه انجام بدی.کاش بتونید فرهنگ سازی کنید.پاسگاه بزنید کنار اون روستا. یا ماشین ون بزارید کرایه ای.واسه مسافرها. که ماشین ها لردگان بزارن و بروند جاهای دیدنی.
  من اهانت نمیکنم به دختر پسرای لردگان..ولی خودتون بیایید جلوی این کار را بگیرید.ریشه سازی کنید.بد جور دارن دزدی میکنن از وسایل و ماشین های مردم. اگه امنیت مردم درست کنید.به خدا قسم از سی و سه پل شلوغ تر میشه.
  ولی متاسفانه هر ماشین و خانواده ای میره .ناراحت و بی انرژی بر میگرده.

 3. آوا می‌گوید

  اولا به لر ها و بختیاری توهین نکنین کسانی ک دارن ما رو دزد خطاب میکنن یک خودشون دزدن دو رفتار ما انعکاس لیاقت شما بود حالا من خودم اهل لردگان هستم شاید بچه ها یکمی بی ادبی کنن ولی مردم مهمان نواز هستیم با غیرت با اصالت فقط حقمون این همه ظلم نیست وقتی می‌آید لردگان کمترین هزینه رو دارید .
  حالا هر جایی آدم خوب و بد پیدا میشه چرا تر و خشک رو با هم می سوزین 😔

 4. سعید می‌گوید

  منطقه مشایخ و روستای معدن و آبشار تنگ زندان ربطی به لردگان نداره .

 5. لر می‌گوید

  این چیزایی که گفتی نیم درصد طبیعت ریگ نمیشود چندتا عکس تو فرودین گرفتی یکی خیال میکنه شماله. تو خرداد و تابستون هیشکی نمیتونه تو اینجاها از شدت گرما و پشه یک دقیقه بشینه. آب و هوا فقط ریگ

 6. علیرضا می‌گوید

  پارسال رفتم آبشار آتشگاه باورتون نمیشه تو مسیر به هر روستایی رسیدم از اطراف جاده با آجر ریختن سرمون تقاضای پول کردن

 7. آلپاچینو می‌گوید

  به خدا لردگان خوبه من رفتم فرهنگ بالا هست اخبار تقلبی از کسایی که هیت میدن باوز نکنید من اینو از تجربه میگم لردگانی ها هرجور که باشی همونن باهات بنظرتون یه با اخلاق و بی اخلاق یه ساده با یه کلاهبردار برن اونجا.بیشتر به کدومشون خوش میگذره؟؟؟همون

 8. علی می‌گوید

  مردمان بااصالت لربختیاری از ساکنان شهرکهن وتاریخی لردگان!!!!!

 9. دکترنریمان می‌گوید

  باسلام چندجای دیدنی دیگر درشهرستان لردگان به نام های دره تنگ مسن در عمق کوهای سربه فلک کشیده باچندکیلومتر امتدادسرشاراز چشمه سارها وباغات انار انجیر انگور گردو چنارباقدمت هزارساله دراین دره حیوانات وحشی زیادی مثل سنجاب روباه شغال خرس سیاه وقهوه ای پلنگ گرگ پازن جغد عقاب شاهین کبک شانه به سر هدهد جیرنال و حیوانات کمیاب بیشمار دیگر زندگی میکنند باهوای خنک تابستی که تنها دوساعت دراین دره باسکوه افتاب دیده میشود و دشتهای شالیزار مسن بوگرسرتنگ مسن سونک این دره حیرت انگیز بعد ازرودخانه ارمند است کافی است بامسیریاب نشان با تلفن همراه کلمه کلوپ نریمان راسرچ کنید تابه چندقدمی این دره خارق العاده نزدیک شوید

 10. بهرام می‌گوید

  لردکان در اینده مرکز سیاسی ایران خواهد شد به دلیل اینکه از اول هم مرکز بوده ولی خدمتکاران کویر نشین شاهان حیله کردند و مراکز رو بسمت کویر بردند دوباره این قدرت برخواهد کشت شک نکنید

 11. عمارخالدی سردشتی می‌گوید

  من مطمئنم خیلی از اینا که نظر میدن بیشتر این جاها رابلد نیستن مردم لردگان عالی خون گرم وبامعرفتن کارهای بچه ها را پای مردم خونگرم سردشت وآتشگاه نزارین …باتشکر از شما خیلی خوبه

 12. ناشناس می‌گوید

  اونکه جای دیدنی و قشنگی هست شکی نیست، ولی از تجربه شخصی خودم میگم، مردمانش یا خوب خوبن، یا بد بده بدن، ۲ تا قشر داره، ولی در کل با غریبه ها خوب نیستن، مخصوصا تهرانی ها، ماشین تهرانی یا پلاک غریبه ببینن میریزن سرش، تو اتشگاه هم برای پارک ۱ ساعته ماشین باید ۲۰۰ ت بدین اگه نه دعواست، ولی تجربه ی خوبی هم دیدم که ماشین یکی از دوستان خراب شده بود و یکی از اهالی که پیرمرد بود اومد و کمکش کرد تا درست شد ماشینش، ولی در کل اگر جمع بندی کنم با غریبه ها خوب نیستن، البته داخل شهر لردگان خوبن، منظور روستاهای اطراف و در مسیر های گردشگری

 13. اکبر می‌گوید

  جایی دیدنی با مردمی غیر دیدنی

 14. رضا می‌گوید

  اینجا نرید که بر خلاف طبیعت بکرش مردمش هم بکر و دست نخورده موندن هنوز با سنگ از مسافر استقبال میکنن متاسفانه

  1. علی می‌گوید

   اتفاقا من مسافربودم مردمی نجیب ومهمان نواز ومهربان!!!!

 15. Omid می‌گوید

  با سلام
  فلارد بخش نیست و بیش از یک سال است که شهرستان شده.پس بعضی مناطقی ک ذکر کردید زیر مجموعه شهرستان فلارد می باشد نه لردگان.
  باتشکر

  1. آلپاچینو می‌گوید

   بیا پایین

 16. علیرضا می‌گوید

  لردگان رو نمیدونم، ولی توی شهر بروجن دزدها غارتم کردند ماشینم هم داغون کردن

 17. حسن ع می‌گوید

  Oookkkk

 18. حسن می‌گوید

  شهرستان لردگان
  تنها شهرستانی هست که چندین سد (ساخته شده و درحال تاسیس) داره
  این سندی است بر داشتن چندیدن رودخانه وحشی
  بکر ترین ابشهارهای ایران را داره
  که حتی مسیر ابتدا و انتهای ابشارها که به طول سه کیلومتر و متشکل از هفت آبشار هست کاملا بکر و به دور از ساخته دست بشر هست وکاملا طبعیی هست و شدت سرما آب ان به طوری هست که در تابستان بیش از سی ثانیه تحمل سردی این اب امکانپذیر نیست
  و از لحاظ املاح معدنی آب سر چشمه این ابشهارها چندین برابر آبهای معدنی موجود در سوپر مارکتها هست

  1. سپاهان اصفهان می‌گوید

   باسلام،من خودم لرستانی هستم ساکن اصفهان ،هرجای ایران بری قانونی گوشتومیبرن وغارتت میکنن،فکرکنم اگه یکم سخاوت داشته باشید و یه مقداراسکناس بزاریدداخل جیبتون وهربچه یاجوانی ازتون طلب پول کردیکم بهش بدید بازم کمتراز شهرهای دیگه هزینه کردید،بخدا بختیاریها خیلی خوب وپاک سرشت هستند،من زیادرفتم اون اطراف کافیه یه پول کوچولوبدی به یه بچه اونجاانقدرهواتو داره وهرچیزی بخای برات فراهم میکنه،به افتخار بختیاری ولردگونیهای عزیز،👏👏👏

   1. آرش می‌گوید

    گدا پروری ؟؟؟؟

 19. شهرام ظاهری می‌گوید

  بسیار عالی از مسئولان استان میخوام که بفکر گردشگری استان چهارمحال و بختیاری باشن و ما میتونیم درآمد زایی خوبی واسه مردم داشته باشیم که این مردم خوب و با غیرت توی شهرهای دیگه برای کار نقل مکان یا دور از خانه نباشن میدونید از لحاظ اجتماعی چه ضربه ی سختی این استان داره میخوره برای همین از همه ی استان‌های دیگه ی کشور از هر بابت پایین تر هستیم.
  تمام این مناطقی که درموردش توی این سایت صحبت شد یه سرویس بهداشتی یا امکانات خدماتی یا اسکانی ندارن. این درست نیست کمی در راه خدا و مردم قدم بردارید. ممنونم

 20. aref می‌گوید

  به هیچ وجه ریسک رفتن به لردگان و اطرافش رو نکنین…واگر میخوایین ب محض ورود ماشینتون داغون و اموالتون رو بدزدن تشریف بیارین لردگان…حتی منطقه خانمیزاهم مثل لردگان هستن

  1. حسن می‌گوید

   شما از فرهنگ و رفتار غلط خودت استنباط کردی و حرف میزنی
   شهرستان لردگان امسال عید سومین جاده شلوغ کشور را داشت
   مسیر لردگان به اهواز هرساله عید نزدیک به دو میلیون سفر ثبت شده داره
   یعنی دومیلیون آدم ماشیناشون خورد کردن
   عزیزم درست نیست رفتار ناشایست که شاید از طرز برخورد خودت بود را به همه نسبت بدی
   مردم بختیاری برای همه ثابت شده هستن از خون گرمی و مهمان نوازی
   بپرسید از همین آقایان که ماشین سنگین دارن
   که تا قبل از باز شدن جاده لردگان اهواز
   توی مسیر که از خرم آباد به اهواز میرفت میتونستن یک ساعت استراحت کنن یا نه؟
   ولی الان طرف ماشینش خراب میشه چند روز بدونه نگهبان توی جاده هست تا تعمیر بشه
   و با خیال راحت وقتی بار دارن شب میمونن توی حاده
   من همه مستندات که گفتم دارم
   و الان با اینکه جاده خلوت هست روزانه بیش از ۲۰۰۰ هزار ماشین از این مسیر تردد میکنه
   پس برادر گرامی هیچ وقت همه را به یه چشم نبین
   برای همه پیش میاد که توی مسافرت به مشکل بخورن یا مردم محلی درگیر بشن
   این نیست که تجربه خودت را به همه نسبت بدی

   1. مسعود می‌گوید

    دوست عزیز
    کلی صحبت کردن اشتباهه
    من راننده کامیون هستم و هفته ای ۴ روز تو این جاده تردد دارم.واقعا تربیت و ادب منطقه لردگان پایینه.خدا نکنه نگاه چپ بهشون بکنی.چنان غریب کشت میکنن که مجبور میشی کل مردم اونجا رو بد تصور کنی.در ضمن تنگ کلوره و روستاهای طرف منج به هیچ وجه امنیت وجود نداره

  2. Mahdi fatahi می‌گوید

   عزیز تا کسی بهش بی احترامی نشه بی احترامی نمی کنه لردگان واقعا بهشتی پنهانه که همه چیزش طبیعیه ومسئولین هم کاری نکردن با این حال واقعا زیباست

  3. آرین می‌گوید

   حداقل دیگه آبرو استان و بختیاریا رو نبر

  4. جواد می‌گوید

   . چنین چیزی صحت نداره. اگه هم برای شما یکبار اتفاق افتاده قابل تعمیم به بقیه نیست و در همه جاههای دیدنی اتفاق میفته

  5. یاسر می‌گوید

   آنکس که بدم گفت بدی سیرت اوست
   وآنکس که مرا گفت نکو،خود نیکوست
   حال متکلم از کلامش پیداست
   از کوزه همان برون تراود که در اوست

  6. ایلیا می‌گوید

   آقا نگواینو،ساده ترین و بی غل وغش ترین وخونگرم ترین مردمان را لردگون داره،حالا امروز داخل هرشهرستانی یکی دوتا آدم بدشاید گیربیادولی درلردگان اصلا نمیخوادهزینه کنی شب برا شام و یا ناهار برو خونه مردم بخدا ایقدمهمان دوست و مهمان نواز هستند که تعجب میکنی،خواهشا الکی ی چیزیو نگین،غیبت کردن هم حق الناس است

 21. aref می‌گوید

  درسته که لردگان یه سری جای زیبا داره ولی مردم خوبی نداره به نظر من سفر ب لردگان ریسک بزرگیه یهویی یه سری دزد میریزن سرتون و اموالتون رو غارت میکنن

  1. باران می‌گوید

   اصلا اینطور نبست ما رفتیم خیلییییی مهمون نواز بودن
   اگه این کار رو کردن ،حتما کار ناشایستی انجام دادی
   چون مردم باغیرتی هستن

  2. لر بختیاری می‌گوید

   به لر جماعت توهین نکن

  3. جواد .... می‌گوید

   اگه خساست به خرج نمیدادی و به اندازه ورودی ماسوله یا هر جای دیگه پول به یکی از اون بچه ها میدادی قطعا از لذت هایی که اونجا بردی میگفتی

   1. ناشناس می‌گوید

    اونا با شخصیت و قانون میگیرن نه با سنگ و آجر و باج گیری

 22. محمد می‌گوید

  به هیچ عنوان ریسک رفتن به آبشار آتشگاه رو نکنید مسیر ما امن مردم مال هزار سال پیش هستند بچه ها میریزن دور ماشین و یا پول میدید یا خط میندازن چ در آخر همه چیزتون رو غارت میکنن کل این شهرستان برای غریبه ها ناامن و خطر ناک هست لطفا آدرس غلط به مردم ندید

  1. Ali می‌گوید

   حالا شما یه اتفاقی که ناشی از رفتار غلط خودت بوده را اینطور به مردم یک شهرستان نسبت نده
   شما برو تا سر کوچتون بستی بخر زور برگرد.

  2. عسل می‌گوید

   مردم محلی آتشگاه،همونهایی بودن که یه خانواده اصفهانی با ماشین سقوط کردن تو رودخونه و به جای اینکه وایسن فیلم بگیرن و پخش کنن تو فضای مجازی،مردونه از جون خودشون گذشتن و بلافاصله پریدن تو آب و همشونو نجات دادن.جالبه بدونید که یکی از همون افراد محلی یک دست داشت.درست و اخلاقی نیست که این مردم را اینجوری قضاوت می کنید.

 23. ... می‌گوید

  آبشار تنگ زندان پیمایش سختی داره تا بری ببینیش. به این اسونی نیست که نگاه عکس میکنیداا😂😂

 24. علی می‌گوید

  سلام.
  کلا استان چهارمحال خیلی زیباست..از خوانندگان خواستارم برای یکبار هم ک شده حتما حتما ب این استان سفر کنن و از مناظر طبیعی و واقعا زیبای آن دیدن کنن و لذت ببرن..

 25. سیدقاسم موسوی می‌گوید

  عالی بود مطالبتون

 26. فرزام می‌گوید

  درود و عرض ادب
  در کل مطالب تون ارزنده بود
  با سی سال معلمی در اکثر مناطق لردگان این منطقه ی دیدنی نوشته های شما منو با خاطرات گذشته درگیر کرد ، شاد باشید ،…

 27. سید عیسی موسوی می‌گوید

  مرسی چقدر کامل معرفی شد لردگان

 28. محمد می‌گوید

  سلام
  خیلی جالب و خواندنی بود
  بیشتر نگاه ب تصاویر می‌ره بعضاً تا خوندن
  یعنی تصویر با متن می‌تونه ترغیب کننده مخاطب باشه
  خسته نباشید و ممنون ک باعث دیده شدن منطقه میشین خوب یا بد 🌱⚡✋🏼

 29. نیما می‌گوید

  آبشار تنگ زندان
  آبشار های آتشگاه
  و منطقه عالیه سبز کوه
  حتما توصیه میشود
  مکان هایی که روح شما را نوازش میکند

 30. محمد می‌گوید

  حتما بازدید کنید

 31. عارف می‌گوید

  با سلام.عارف هستم.ساکن لردگان.ممنون از مقاله خوبتون.چنتا نکته را خدمتتون عرض میکنم تا مکمل مطالب زیبای شما باشه
  آبشار تنگ زندان و منطقه حفاظت شده سبزکوه خارج از مرز های شهرستان لردگان هستند ولی تقریبا در منطقه مرزی هستند
  لردگان در رشته کوه زاگرس واقع شده
  متاسفانه سرزمین آب های روان جز مناطق محروم و کم برخوردار کشور هست
  بازدید از جاذبه های ذکر شده تجربه ای عجیب و جدید برای بازدیدکنندگان به جا می‌زاره البته مشکل کوچیکی در برخی از نقاط هست که دوستان بدونن سفرشون زیباتر میشه
  سعود به تنگ زندان برای دوستانم که تجربه کوهنوردی ندارند یا امکانات لازم همراهشان نباشه کاری بسیار سخت و خطرناک هست
  آبشار آتیشگا و گاکده بسیار بکر هستند،با مردمی خونگرم و ساده زیست.دیدن افراد غریبه براشون عجیب هست.برای بازدید نیاز به تهیه بلیط یا پرداخت ورودی و … نیست.فقط ممکنه کودکان و جوانان محلی به منظور کسب درآمد و ارتزاق از بازدیدکنندگان بابت حق پارک و حمل بار و … طلب پول کنند.خواهش میکنم با سخاوت باشون برخورد کنید .بازدید رایگان از بهشت بسیار دلچسب تر میشه اگه ساکنین بومی راضی باشند و خوشحال.مشاهده شده که بازدید کنندگان خساست به خرج دادند و حاضر نشدن اندک پولی به کودکان و جوانان بدهند که موجب شیطنت اهالی شده.دیده شده که به ماشین های بازدید کنندگان خسیس خسارت وارد شده که قابل جبران نیست
  به نظر بنده اگه با قایق از سد کارون ۴ به سمت مناطق بالادست حرکت کنند با جاذبه های برخورد میکنند که توصیفش سخته و کمپ زدن اونجا ها رویایی هست

  1. ... می‌گوید

   مگه اون مناطق دیدنی ارث پدری اون ساکنین بومی هست که باید پول بهشون بدیم تا خسارت مالی وارد نکنن کجای دنیا یا حتی ایران این شکلیه یکم فرهنگ هم خوب چیزیه

   1. لرستانی می‌گوید

    همون یه کم فرهنگ اول خودت نیاز داری تا بفهمی چی میگی و ه. جای گردشگری تو دنیا باید درآمد زا باشه تا بتونه خدمات بده

   2. حمید می‌گوید

    من از خوزستان
    هستم و چون اینجا خیلی گرمه خیلی میرم اون مناطق با خانواده هم میریم واقعا ساده زیست و ساده دل هستن یعنی اگه این مناطق تو جای دیگه بود با هزاران حقه و کلک جیب مردم رو خالی میکردن که حتی خودشون هم متوجه نشن ولی اونجا بعضی مناطق واقعا ماشین هم به زور دیدن برق نداشتن گناه. این مردم نیست واقعا

  2. محمد می‌گوید

   بهتره به جای ساده زیست قوم مغول رو به کار ببری تا مردم آگاه بشن راه نیوفتن بدون اطلاعات با زن و بچه برن اونجا

   1. aref می‌گوید

    😂😂😂واژه ی مناسبیه

   2. امین کرمی می‌گوید

    خواهشا ارمند رو با اتیشگاه و بارز و شوارز مقایسه نکنید تو عید ما هر سه جا رو رفتیم ولی ارمند مردمش واقعا با فرهنگ هستن در منطقه ای بارز و شوارز و منطقه ای اتشگاه بخاطر پارکینگ و صدمه نزدن پول میگرفتن ولی در رودخانه و منطقه ای ارمند اصلا اینطوری نبود بهتون توصیه میکنم به جای بارزو شوارز و اتیشگاه به ارمند برید در ایام عید خیلی بکره

   3. لرستانی می‌گوید

    حتما خودت از قوم تاتار و مغول هستی که نمیدونی لر دگان از ایرانیهای اصیل هستن

   4. حسن می‌گوید

    قوم مغول رو باید تو اصفهان دنبال نژادشون بگردید که طبق اسناد تاریخی حمله مغول به اصفهان چ کارهایی کردن و اگه اینا تو روستا با زبون ساده بابت الاغ سواری یا جای پارک پول میگرن و غیر از حق خودشون تا حالا به ناموس کسی چپ نگاه نکردن به بچه کسی حرفی نزدن
    و بله اون منطقه بله ارث پدرانشان بوده و هست توی روستاشون هست
    چند نفری که اومده بودن اونجا با میخواستن تو روستای خودشون سرشون کلاه بزارن جوابشون رو هم گرفتن

   5. اکبر می‌گوید

    این وسط چیکار به اصفهان داری

   6. عبداله می‌گوید

    زیاد حساس نشو ، تانباشد چیزکی مردم نگویند چیزها

   7. حسن می‌گوید

    عزیز دل شما هر جای ایران که بری ببخشید
    اول پول دستشوی ازت میگیرن
    یا بلیط
    اونوقت یه جای به این بکری اومدی
    دلت نیومد ۵۰ ناقابل بدی برای پارکینگ ماشین خودت
    انتظار داری حلوا حلوات کنن
    الان منطقه ای از شهرستان لردگان هست که همه ساکنینش یا اهوازی هستن یا اصفهانی
    که خونه درست کردن فقط روزهای تعطیل میان اونجا

  3. aref می‌گوید

   بله دراین که جاده هاش راه زن و دزد داره شکی نیست

   1. حسن می‌گوید

    این مردم اینقدر اصیل هستن که با دیدن هر ناملایمتی به دل نمیگرن
    ولی به خاک و ناموس غیرت دارن
    و با کسای که به این دو اصل پایبند نباشن بد رفتار میکنن
    مثل شما که تا عمر داری یادت نمیره
    بلا شک کاری کردی که حق بود
    و تا دنیا هست یادت بمونه
    که بختیاری یا اینقدر مهربونه از برادر بهتره
    ولی زهرش از هزار نیش بدتر میسوزه و فراموش نشدنی هست

   2. علی می‌گوید

    حقته بری شمال ک اجناس رو چند برابر بهت بدن.. وقتی تو روستای آتشگاه طرف با هزینه شخصی جاده و سرویس و پارکینگ درسته کرده بایدم پولشو بگیره. بهترین مردم ایران رو لردگون داره.

 32. محمد پارسا می‌گوید

  چرا از کوه دیدنی ریگ که دارای چند حلقه چاه نفت است نمیگویید