mahallat

جاهای دیدنی محلات؛ سفر به سرزمین بی‌نظیر گل‌ها

محلات برای دوستداران گل‌‌ها مقصدی بی‌مانند است؛ مهد گل‌وگیاه ایران و معروف به هلند ایران. محلات جایی است که هروقت دلتان هوس گشت‌وگذار در میان گل‌های بهشتی کرد باید به آن سر بزنید. محلات علاوه بر گل و گیاه، دیدنی های دیگری هم دارد، با علی بابا همراه باشید تا با بهترین جاهای دیدنی محلات آشنا شوید.

محلات شهر کوچکی از توابع استان مرکزی است که در فاصله‌ی ۲۶۲ کیلومتری جنوب غربی تهران قرارگرفته است. این شهر به واسطه‌ تاریخ غنی، آب ‌و هوای مطبوع، طبیعت چشم‌نواز و مزارع بزرگ پرورش گل به یک منطقه توریستی در استان مرکزی تبدیل‌شده.

همان‌طور که از نامش پیداست، محلات جمعی از محله‌های کوچک‌تر است که از گردهمایی آن‌ها شهر محلات شکل‌ گرفته است. این محله‌های کوچک درواقع همان روستاهای پیل پایان، ریوکان، زنجیردان و گوشه است که در به وجود آمدن محلات نقش اساسی داشتند. پیش از این‌که نام این منطقه را محلات بگذارند، در کتیبه‌های هخامنشی از آن با نام ورکان یاد می‌کردند. درست است که پیش از همه مزارع وسیع پرورش گل و گیاهان زینتی و آب‌وهوای خاص این منطقه دلیل بر شهرت و محبوبیتش بوده است، اما نمی‌توان جاهای دیدنی محلات به خصوص وجود جاذبه‌های تاریخی متعدد را در این امر بی‌تاثیر دانست.

چرا محلات را هلند ایران می‌نامند؟

محلات هلند ایران

شاید لازم باشد که پیش از معرفی جاهای دیدنی محلات به موضوع مهم‌تری بپردازیم. یعنی به سوغاتی معروف محلات!

بی‌شک یکی از زیباترین سوغات در بین شهرهای کشور مختص محلات است. حتما می‌پرسید چه سوغاتی؟ محلات بزرگ‌ترین شهرستان کشور ازنظر تولیدات گل است. همچنین رتبه‌ اول کشور را در تنوع کشت گل‌های زینتی به خود اختصاص داده است.

این شهرستان سال‌هاست که به واسطه‌ مزارع بزرگ پرورش گل و گیاه در ایران شهرت یافته است و در طول سال بیش از صدها میلیون دلار گل به شهرها و کشورهای دیگر صادر می‌کند.

به عبارتی محلات مهد کشت و پرورش گل و گیاه زینتی در ایران است. از آنجایی که هلند نیز با وجود وسعت کمش توانسته با استفاده از روش‌های نوین پرچم‌دار کشت و پرورش گل و گیاه در جهان باشد، عده‌ای محلات را هلند ایران می‌نامند. انواع این گل و گیاه زینتی که در محلات تولید می‌شوند به عنوان سوغات خاص و ویژه‌ این شهر در نظر گرفته‌شده‌اند.

سرچشمه؛ معروف‌ترین جاذبه‌ گردشگری محلات

سرچشمه از جاهای دیدنی محلات

یکی از معروف‌ترین جاهای دیدنی محلات ، سرچشمه است. این بوستان طبیعی با چشمه‌ای پر آب در شمال شهر محلات و در دامنه‌ی قله‌ هفتاد قله، بلندترین نقطه‌ شهر محلات، قرارگرفته است.

اگر ساکن پایتخت باشید و یا حداقل یک مرتبه دربند تهران را از نزدیک دیده باشید، بی‌شک با ورود به بوستان سرچشمه اولین تصویری که به ذهنتان خطور می‌کند تصویر واضحی از رستوران‌ها و تخت‌های کنار رودخانه‌ دربند تهران است. باید به سرچشمه بروید تا متوجه شوید چقدر حس و حال سرچشمه‌ محلات شبیه به دربند است.

هوا مطبوع، طبیعت بکر، جریان آب در رودخانه و تعدادی کافه و رستوران که در گوشه و کنار بوستان جا خوش کرده‌اند همگی شما را به یاد دربند می‌اندازند. با این تفاوت که در سرچشمه خبری از آن‌همه سر و صدا و ازدحام نیست.

انتخاب با شماست؛ می‌توانید ساعت‌ها زیر درختان تنومند چنار قدم بزنید و همراه پرندگان نغمه‌خوانی کنید یا لب رودخانه بشینید و به صدای شرشر آب گوش جان بسپرید. همچنین می‌توانید برای صعود به نوک قله کمی کوه‌نوردی کنید و هوای تازه را با تمام قوا به ریه بفرستید.

در میان جاهای دیدنی محلات ، سرچشمه ‌یک ‌چیز دیگر است. کنار هم قرار گرفتن رودخانه، چشمه، دریاچه و فضای سرسبز باغ سبب شده تا این بوستان بیش ‌از حد نزد گردشگران و مردم محلی محبوب باشد. سندش هم کسب رتبه‌ی نهم در جذب گردشگر از بین ۹۰ مرکز تفریحی در کشور است که سال ۱۳۸۹ به آن تعلق گرفت.

آیا می‌دانستید محلات چشمه‌ آب گرم هم دارد؟

چشمه آبگرم از جاهای دیدنی محلات

یکی دیگر از جاهای دیدنی محلات که مجموعه‌ای از ۶ چشمه‌ی آب گرم است، در ۱۵ کیلومتری شمال شرق این شهر قرارگرفته است. این ۶ چشمه شامل چشمه‌ شفا، دنبه، روماتیسم، حکیم، سودا و چشمه‌ سلیمانیه ‌است که در این میان چشمه حکیم دمای کمتری نسبت به دیگر چشمه‌ها دارد.

در طول سال مسافران زیادی به امید بهبود بیماری‌هایشان به چشمه‌های آب گرم محلات پناه می‌آورند. آب چشمه‌های محلات با داشتن ترکیبات سولفات کلسیک در گروه آب‌های هیپرترمال قرار می‌گیرد و بر اساس منابع علمی، بسیار در درمان بیماری‌های نقرس، بیماری‌های کبدی، درمان بیماری‌های دستگاه گوارش و درمان سنگ صفرا و کلیه موثر است.

بعد از مزارع گل‌های زینتی، چشمه‌ آبگرم محلات را می‌توان به خاطر خاصیت درمانی و تفریحی‌اش جز اصلی‌ترین محورهای گردشگری در استان مرکزی به حساب آورد.

بد نیست بدانید که هتل سه ستاره‌ای هم در نزدیکی مجموعه‌ی آب گرم محلات ساخته‌شده که دارای استخر مردانه و زنانه و وان‌های خصوصی برای استفاده از خاصیت درمانی آب ابن چشمه‌هاست. از طرفی این هتل ۳۲ اتاق و ۲۷ ویلا به همراه دیگر امکانات خدماتی، برای رفاه حال مسافرانی که تنها به قصد استفاده از چشمه‌ آب گرم راهی محلات شده‌اند، در نظر گرفته است که می‌توانید با رزرو قبلی و پرداخت هزینه از آن‌ها بهره‌مند شوید.

آتشکده‌ آتشکوه؛ میراث ساسانیان در محلات

آتشکده‌ آتشکوه؛ میراث ساسانیان در محلات

سومین مورد از جاهای دیدنی محلات به یکی از قدیمی‌ترین آتشکده‌های ایران مربوط می‌شود. چارتاقی نیم‌وَر یا آتشکده‌ آتشکوه یک بنای تاریخی به جای مانده از دوره‌ ساسانیان است؛ که در فاصله‌ پنج کیلومتری روستای نیم‌وَر قرارگرفته، اما از آنجایی که روستای نیم‌ور از توابع شهرستان محلات بشمار می‌رود، این آتشکده هم در لیست مکان‌های دیدنی این شهرستان قرار می‌گیرد.

سایت تاریخی خورهه؛ سفری به هزاره‌ دوم پیش از میلاد

سفری به هزاره‌ دوم پیش از میلاد

خورهه یعنی محل برآمدن خورشید؛ با قدمتی که از سایت تاریخی خورهه سراغ داریم این اسم بسیار برازنده‌ آن است. این سایت تاریخی که یکی از معروف‌ترین جاهای دیدنی محلات است، شامل یک روستای کهن و یک بنای باستانی در شمال شرق این شهر است.

خورهه یکی از قدیمی‌ترین خانه‌های بشر است که عمرش به هزاره‌ دوم پیش از میلاد بازمی‌گردد. ابتدا تصور می‌شد که این چند ستون که به سبک و سیاق ستون‌سازی‌های یونانی ساخته‌ شده، باقی‌مانده‌ای از بنای یک آتشکده‌ قدیمی باشد؛ اما با مشاهدات بیشتر و شواهدی که به تازگی به‌دست‌آمده، مشخص شد این ستون‌ها متعلق به یک‌خانه‌ مرفه نشین در هزاره‌ی دوم پیش از میلاد است و حالا بعد از گذشت تمام این سال‌ها، در لیست مکان‌های گردشگری محلات خودنمایی می‌کند.

چناری که ناظر تاریخی دوهزارساله است

چنار دوهزار ساله از جاهای دیدنی محلات

از جاهای دیدنی محلات که بگذریم، به داستان چناری می‌رسیم که با عمری دوهزارساله در گوشه‌ای از شهر آرام‌گرفته است. درواقع حضور درختان تنومند چنار در سرتاسر خیابان سرچشمه که اکثرا قدمتی چند صدساله دارند، یکی از شگفتی‌های محلات است.

اما در میان همه‌ این درخت‌ها، چنار پیری در میدانی با همین نام آرمیده که محققان می‌گویند بیش از دو هزار سال تاریخ را به چشم دیده است. این چنار امروزه به عنوان نمادی از تاریخ هزارساله‌ شهر محلات و به عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری این شهر مطرح است.

سد باستانی نیم‌وَر

سد باستانی نیم‌وَر از دیدنی های محلات

سد نیم‌وَر یکی دیگر از تفرجگاه‌های بکر محلات است که در لیست جاهای دیدنی محلات قرار می‌گیرد. این سد که در زمان ساسانیان برای جمع‌آوری و ذخیره‌ آب در منطقه ساخته‌ شده است، اکنون به دلیل اهمیت تاریخی بنا و منظره‌های چشم‌نواز اطرافش، به یکی از جاذبه های توریستی محلات تبدیل‌ شده است.

به نظر شما نام کدام جاهای دیدنی محلات در این لیست خالی است؟ خوشحال می‌شویم اگر تجربه‌ای از سفر به محلات دارید، آن را با ما و مخاطبان عزیز علی بابا در میان بگذارید.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.