جاهای دیدنی آنتالیا

جاهای دیدنی آنتالیا؛ بهشت خنک مدیترانه‌

دیدنی‌های بی‌شمار آنتالیا در انتظار شماست

بعد از استانبول، آنتالیا پرطرفدارترین شهر ترکیه برای ایرانی‌هاست، قبل‌ از پرداختن به جاهای دیدنی آنتالیا، ما در مجله علی بابا یک راهنمای کامل سفر به آنتالیا نوشته‌ بودیم تا شما را با این شهر بهشتی آشنا کنیم. به‌ویژه در تابستان که فصل شنا و خوش‌گذرانی در ساحل است، سفر به آنتالیا خیلی رونق می‌گیرد. حالا هم که تابستان است و بازار شنا و سفر مثل هوا گرم، اگر تصمیم دارید سری به آنتالیا بزنید بهتر است از قبل دیدنی‌های آن را بشناسید. شناختن مکان‌های دیدنی آنتالیا به شما کمک می‌کند تا برنامه‌ریزی بهتری برای سفر چند روزه داشته باشید و از جاهای خوب آنتالیا غافل نشوید. درواقع با خواندن این مقاله شما از زیروبم این شهر مثل محلی‌ها اطلاع دارید و آنتالیا را مثل کف دستتان می‌شناسید.

حالا با همراه باشید تا با هم جاهای دیدنی آنتالیا را کشف کنیم و ببینیم در این شهر زیبای ساحلی چه خبر است.

۱- کاله‌ایچی؛ پرسه در گذشته آنتالیا

کاله‌ایچی در ترکی به معنای داخل قلعه است و منظور همان بافت تاریخی خودمان است. یکی از محبوب‌ترین مناطق دیدنی آنتالیا همین کاله‌ایچی است. آنتالیا هم مثل یزد و کاشان بافت تاریخی دارد که کوچه‌ها و خانه‌های قدیمی آن یادگاری از حضور رومیان در این شهر است. کاله‌ایچی کوچه‌های سنگ‌فرش و باریک و پیچ‌درپیچی دارد که قدم‌زدن در آن‌ها شما را به گذشته می‌برد. اینجا پر است از دیوارهای سنگی و خانه‌های قدیمی که کنار هم ردیف شده‌اند.

یکی از معروف‌ترین و البته شلوغ‌ترین خیابان‌های کاله‌ایچی، خیابان مزیک است که پر است از کافه، رستوران و فروشگاه. در این خیابان توریست‌پسند هم می‌توانید در کافه‌ها که اغلب صندلی‌هایشان را در خیابان چیده‌اند، بنشینید و قهوه‌های ترک لذیذ و غذاهای محلی ترکی نوش جان کنید. اگر هم دنبال خیابان خلوت‌تری هستید و ترجیح می‌دهید در جای آرام‌تری از فضای تاریخ کاله‌ایچی لذت ببرید به خیابان کلین جان سالار سر بزنید.

بافت تاریخی آنتالیا

بعضی از خیابان‌های کاله‌ایچی با یک عالمه رستوران و کافه به مرکزی برای شکم‌گردی و خوردن غذاهای لذیذ ترکی تبدیل شده است. در این بافت تاریخی جاذبه‌های گردشگری زیادی مثل دروازه هاردیان، مناره ییولی، بندر قدیمی آنتالیا و بندر قلعه کاله‌ایچی وجود دارد که با تک‌تک آن‌ها آشنا می‌شویم.

 • دروازه هادریان؛ دروازه‌ای به افتخار ورود امپراطور روم

دروازه هادریان یا هادریانوس به اوچ کاپلار به معنای سه دروازه هم معروف است. این دروازه در سال ۱۳۰ قبل از میلاد به افتخار ورود امپراطور روم به هادریانوس بنا شد. این دروازه در اصل دو طبقه بوده که امروز فقط طبقه اول از آن برجا مانده است.

جاهای دیدنی آنتالیا - دروازه هادریان

معماری دروازه هادریان سه طاق کنار یکدیگر است که سرستون‌های آن معماری رومی کورینس را منعکس می‌کنند. کنار این دروازه دو برج قرار دارد که برج سمت راست در دوره بیزانس مرمت شده است.

 • اسکله قدیمی آنتالیا؛ بندر قدیمی، تفرجگاه امروزی

این بندر قدیمی آنتالیا که دور آن را صخره پوشانده تا اواسط قرن بیست میلادی، بندر اصلی آنتالیا بوده است. تاریخ موج‌شکن‌های اسکله به دوره سلجوق‌ها برمی‌گردد. امروزه این اسکله یکی از مکان‌های گردشگری آنتالیا است و تمام تورهای قایقی آنتالیا سفرشان را از این اسکله شروع می‌کنند.

اینجا پر از رستوران، کافه و مغازه‌ است. گردشگران در این کافه‌ها و رستوران‌های محلی خودشان را مهمان قهوه‌ها و باقلواهای لذیذ ترکی و غذاهای محلی می‌کنند و از فضای دنج لب ساحل، تماشای غروب و قایق‌های کوچک و بزرگ لذت می‌برند.

اسکله قدیمی آنتالیا

۲- مسجد ییولی مناره؛ نماد آنتالیا

مسجد ییولی مناره نماد این شهر در سفر به آنتالیا است. تاریخ ساخت این مسجد به سال ۱۳۲۰ برمی‌گردد. به همین خاطر آن را یکی از قدیمی‌ترین مساجد آنتالیا می‌دانند. ازآنجایی‌که این مسجد معروف به دستور علاالدین کیقباد ساخته شده، آن را به مسجد علاالدین هم می‌شناسند.

معماری مسجد مستطیلی است و ۶ گنبد دارد. این مسجد از خشت ساخته شده و ساده است و در معماری آن تزیینات زیادی به کار نرفته است.

مسجد ییولی مناره

مناره ییولی یک بنای استوانه‌ای شکل مستقل است که در قسمت شرق مسجد قرار دارد. ییولی در ترکی به معنای شیاردار است و به ساختار شیاری مناره اشاره می‌کند.

۳- منار شکسته؛ مناره‌ای با سرنوشت پرفرازونشیب

این اثر تاریخی که امروز آن را به منار شکسته (به ترکی کِسیک مناره) می‌شناسیم، یکی از پرچالش‌ترین مکان های دیدنی آنتالیا است. کسیک مناره تاریخ پرفرازونشیبی را پشت سر گذاشته است. این بنا اول از همه یک معبد رومی بود که بعدها یعنی در قرن ۷ به کلیسای مریم مقدس تبدیل شد. معماری این کلیسا از روم شرقی الهام گرفته بود و ۵ سالن گنبدی شکل داشت. بعد از حمله اعراب، این کلیسا آسیب داد و دو قرن بعد بازسازی و به مسجد تبدیل شد.

اما این همه داستان نیست. در دوره حکومت سلجوقی‌ها، این بنا به مسجد کورکوت یا مسجد کبیر تبدیل شد و مناره شکسته در کنار این بنا ساخته شد. بعد از شکست سلجوقی‌ها دوباره مسجد به کلیسا تبدیل شد. آتش‌سوزی سال ۱۸۹۶ فراز و نشیب سرگذشت مناره را تکمیل کرد. در این آتش‌سوزی قسمت بالایی مناره که چوبی بود سوخت و مناره شکسته امروزی یادگاری از یک تاریخ پر پیچ و خم به جا ماند.

مکان های دیدنی آنتالیا - منار شکسته

۴- آسپندوس؛ یک یادگاری خیره‌کننده از رومی‌‌ها در آنتالیا

دیدن آمفی‌تئاتر آسپندوس شما را یاد فیلم‌های تاریخی از روم باستان می‌اندازد. این آمفی‌تئاتر یکی از جذاب‌ترین یادگاری‌های تاریخی برجای مانده از قرن دوم میلادی و از حضور امپراطوری روم در ترکیه امروزی است.

داستان ساخت آسپندوس از این قرار است که پادشاه شهر باستانی آسپندوس برای ساختن این آمفی تئاتر و قنات‌های شهر مسابقه گذاشته بود و جایزه آن هم ازدواج با دختر پادشاه بود. درنهایت معمار آمفی‌تئاتر موفق به ازدواج با دختر پادشاه شد. این قلعه رومی آنتالیا یکی از زیباترین جاهای دیدنی ترکیه است.

آسپندوس آنتالیا

معماری بنا یک نیم‌دایره بزرگ است که داخل نیم دایره از بالا تا پایین به شکل سکو ساخته شده است. این سکوها محل نشستن تماشاچی‌ها بوده‌اند، جایگاه امپراطور و اطرافیان او جدا از مردم عادی است. ردیف جلو جایگاه سناتورها و قاضی‌ها بوده و افراد مشهور هم در ردیف دوم می‌نشستند.

آمفی تئاتر آسپندوس بازسازی شده است و امروزه میزبان جشنواره‌های موسیقی و نمایش با ظرفیت ۱۵ تا ۲۰هزار نفر است. همایش‌های هنری مهم هم در این بنای تاریخی برگزار می‌شود.

۵- پرگا؛ نمایش شکوه حتی در ویرانی

برای کسانی که به تاریخ علاقه دارند، این شهر باستانی یکی از بهترین جاهای دیدنی انتالیا است و می‌تواند پر از شگفتی باشد. ستون‌های بزرگ با سرستون‌های زیبا و دیوارهای بلند و بعضا فروریخته آثاری هستند که در بازدید از پرگا می‌توانید انتظار دیدنش را داشته باشید. این شهر از دوره هلنی یعنی زمانی که یونانی‌ها بر جهان باستان حکومت می‌کردند، برجا مانده است. در آن دوره پرگا یکی از شهرهای زیبا و باشکوه بود. وجود مجسمه زنان در میان خرابه‌ها نشان از جایگاه زنان و فعالیت آنان در امور اداری آن زمان دارد.

مناطق دیدنی آنتالیا - پرگا آنتالیا

۶- موزه‌ آنتالیا؛ گزارشی تمام عیار از تاریخ و دیدنی های آنتالیا

برای کسانی که اهل تاریخ و موزه‌اند، در کنار دیدن پرگا و آسپندوس و دیگر جاذبه‌های تاریخی آنتالیا، این موزه می‌تواند تکمیل کننده کشف آنتالیای تاریخی باشد. موزه آنتالیا بیشتر از ۱۳ تالار دارد که گزارشی خوب از تاریخ منطقه را به شما می‌دهد.

در تالارهای مختلف موزه می‌توانید ۵هزار اثر تاریخی مختلف را ببینید که از همین نواحی مدیترانه‌ای و پام‌فیلیا به دست آمده‌اند. سکه‌ها، اتاق امپراطوری، تابوت‌ها و آیکون‌های مسیحیت از مهم‌ترین بخش‌های موزه است. خیلی از گچ‌بری‌های مجلل و مسجمه‌های بزرگ که از شهر قدیمی پرگا کشف شده‌، به این موزه آورده شده‌ است.

موزه آنتالیا

با فرودگاه آنتالیا آشنایید؟ یک راهنمای کامل درباره فرودگاه آنتالیا بخوانید.

۷- موزه مینی‌سیتی آنتالیا؛ همه ترکیه را یک‌جا ببینید

در موزه مینی‌سیتی، دیدنیهای ترکیه را در ابعاد متفاوتی خواهید دید؛ در حقیقت شما تمام ترکیه را می‌توانید یکجا ببینید. ماکت‌های مینیاتوری تمام آثار تاریخی و بناهای معروف ترکیه در ۱/۲۵ اندازه واقعی را به نمایش گذاشته‌اند. این موزه در فضای باز برپاست و شبیه باغ موزه هنر ایرانی خودمان است، اما در ابعاد بزرگتر و با آثار بیشتر. این موزه علاوه بر بزرگترها برای کودکان هم خیلی خوشایند است.

دیدنیهای آنتالیا - موزه مینی‌سیتی آنتالیا

مسجد ییولی مناره‌، کلیسای سنت نیکولاس، کوه چیمرا، معبد آرتمیس و پاموک‌کاله از جمله جاهایی دیدنی و نمادین ترکیه هستند که در این موزه می‌توانید ببینید.

۸- موزه و خانه آتاتورک؛‌ تمام تحولات ترکیه از این خانه آب می‌خورد

خانه آتاتورک، مردی که در تاریخ ترکیه تاثیرگذار بود و هنوز هم مردم ترکیه از خدمات او به این کشور بهره‌مند هستند، در آنتالیا به موزه تبدیل شده است. این موزه دو طبقه دارد و لوازم شخصی، عکس‌ها و اسناد متعلق به آتاتورک را در این موزه می‌توانید ببینید. این موزه هم مثل موزه باستان شناسی آنتالیا جذابیت زیادی دارد.

مکانهای دیدنی آنتالیا از نوع سواحل

هر چند آنتالیا یک شهر قدیمی و تاریخی هم هست، اما بیشتر به سواحلش معروف است. سواحلی که در کنار دریای مدیترانه آرام گرفته‌اند و آنتالیا را به یکی از پرطرفدارترین و زیباترین شهرهای ساحلی منطقه تبدیل کرده‌ است. آنتالیا بیش از ۴۰۰ ساحل دارد که در ادامه مقاله با ۵ ساحل معروف آنتالیا آشنا می‌شوید.

ساحل لارا؛ دورهمی آب‌و‌هوای دلپذیر، ساحل‌های شنی و آب‌های کریستالی

ساحل لارا در شرق شهر آنتالیا قرار دارد و یکی از نزدیک‌ترین سواحل آنتالیا به این شهر است. آب‌های کریستالی، ساحل شنی ۸کیلومتری و آب و هوای مدیترانه‌ای ساحل لارا نه‌تنها گردشگران ایرانی بلکه اروپایی‌ها را هم به دل این زیبایی‌ها می‌کشاند. تقریبا از اواخر اردیبهشت تا پایان تیرماه، آب‌و‌هوای این ساحل در بهترین حالت برای خوش‌گذرانی و شنا و ریلکس کردن است.

ساحل لارا آنتالیا

بعد از شنا در آب‌های کریستالی، می‌توانید روی صندلی‌های ساحلی دنج کنید و حسابی آفتاب بگیرید. کافه‌ها و رستوران‌های ساحلی انواع نوشیدنی‌ها و غذاهای لذیذ و باکیفیت سرو می‌کنند. اما این‌ها همه امکانات ساحل زیبای لارا نیست، قایق‌سواری، غواصی، اسکوتر، موتور سواری، زمین فوتبال و والیبال ساحلی و پارک عجایب از دیگر امکاناتی است که در سلاحل لارا برای گذران یک روز خوب و به یادمانی برای شما فراهم شده‌ است.

آبشار دودون که یکی از معروف‌ترین جاهای دیدنی آنتالیا است، در ساحل لارا قرار دارد. پس با رفتن به ساحل لارا می‌توانید با یک تیر چند نشان بزنید.

ساحل کمر؛، خوشگذرانی در تمیزترین ساحل آنتالیا

منطقه کمر در غرب آنتالیا قرار دارد و یکی از پرطرفدارترین و معروف‌ترین سواحل آنتالیا برای تفریح و خوش‌گذرانی است. ساحل کمر همه چیز تمام است و در تمیزی و امکانات تفریحی حرف ندارد. آب‌های مدیترانه در قسمت ساحل کمر آن‌قدر تمیز و زلال است  که از طرف اتحادیه اروپا به‌عنوان تمیزترین ساحل انتخاب شده است.

ساحل کمر هم مراکز تفریحی دارد و همه جاذبه‌های طبیعی. هتل‌ها و ریزورت‌های این منطقه برای گذراندن آخر هفته‌ها یا تعطیلات دنج فوق‌العاده است. انواع کافه‌ها و رستوران‌ها، تفریح‌های دریایی و مراکز خرید اینجا فراهم شده و برای خودش شهرکی شده است.

ساحل کمر آنتالیا

کسانی که عاشق مراکز خرید آنتالیا هستند، بهتر است بدانند که کمر یکی از بهترین مراکز خرید آنتالیا را دارد که فضای شیک و وسایل برند آن دل شما را خواهد برد. تازه این همه داستان نیست، در ساحل کمر فستیوال‌های بین‌المللی غواصی و قایق‌رانی هم برگزار می‌شود.

شما می‌توانید در خود این مسابقات شرکت کنید یا به‌عنوان تماشاگر از دیدن آن‌ها لذت ببرید. اینجا تله‌کابین و پیست اسکی هم دارد و بساط تمام تفریح‌ها جور است. اگر اهل دوچرخه سواری هستید، بهتر است فرصت را در پیست اسکی کمر و گشت‌و‌گذار از کنار طبیعت فوق‌العاده از دست ندهید.

ساحل بلک؛ ساحل لوکس آنتالیا

ساحل بلک یکی از لوکس‌ترین سواحل و مراکز تفریحی آنتالیاست. بلک در ساحل آک‌دنیز و در سی کیلومتری شهر آنتالیاست. هر چند ساحل بلک خیلی به شهر آنتالیا نزدیک نیست، اما زیبایی‌هایی طبیعی و امکانات تفریحی آن ارزش این راه را دارد. اینجا پر از هتل‌ها و ریزورت‌های مدرن است که جان می‌دهند برای گذراندن آخر هفته‌ها و تعطیلات رویایی. ساحل بلک تا جاذبه‌های تاریخی مثل آسپندوس و پرگا که قبلا در مقاله معرفی کردیم فاصله زیادی ندارد.

ساحل بلک آنتالیا - مراکز تفریحی آنتالیا

اینجا همه‌چیز برای گذراندن تعیطلات لوکس فراهم است؛ در زمین‌های گلف بین ساحل و کوه می‌توانید از بازی گلف لذت ببرید یا در مدرسه بین‌المللی تنیس، این ورزش را آموزش ببینید. پرنده‌نگری یکی دیگر از کارهایی است که اینجا می‌توانید حسابی از آن لذت ببرید.

ساحل کنیالتی آنتالیا، نزدیک‌ترین ساحل به شهر آنتالیا

ساحل کنیالتی که محلی‌ها به آن کنیالتی پلاژی می‌گویند، یکی دیگر از معروف‌ترین سواحل آنتالیا است. ساحل کنیالتی از ساحل لارا هم به شهر نزدیک‌تر است و به همین خاطر یکی از پاتوق‌های مردم آنتالیا برای آخر هفته‌هاست.

ساحل کنیالتی فقط ۳کیلومتر با آنتالیا فاصله دارد و انواع وسایل حمل‌و‌نقل آنتالیا از اتوبوس و تراموا گرفته تا موتور و تاکسی شما را به این ساحل دلباز می‌رسانند. آب‌های ساحل کنیالتی آن‌قدر تمیز و شفاف است که پرچم آبی را هم گرفته است. پرچم آبی نشان دهنده این است که آبی که در آن شنا می‌کنید تمیز است و هیچ نگرانی برای سلامتی‌تان وجود ندارد.

جاذبه های گردشگری آنتالیا - ساحل کنیالتی آنتالیا

 • آکواریوم ساحل کنیالتی

ساحل کنیالتی برای خودش یک شهرک ساحلی شده است و آن‌قدر تفریح زیاد دارد که شاید نتوانید یک‌روزه به همه آن‌ها برسید. یکی از جاذبه‌های ساحل کنیالتی از بهترین‌های آکواریوم آنتالیا در آن است که ۴۰ آکواریوم موضوعی دیگر را در خودش جا داده است. شهربازی اکتور با ۴۰ وسیله تفریحی یک جای فوق‌العاده برای خوش‌گذراندن هم برای خودتان و هم برای کودکانتان است.

هتل‌ها و ریزورت‌ها

ساحل کنیالتی هتل‌ها و مراکز رفاهی زیادی دارد که می‌توانید شب را هم در همین ساحل بمانید و برای گذراندن یکی دو روز روی این ساحل حساب کنید.

بیشتر تفریح‌های آبی ساحل کنیالتی به هتل‌های این ساحل اختصاص دارند. اگر در این هتل‌ها ساکن نباشید احتمالا نمی‌توانید از این تفریح‌های دریایی استفاده کنید. اما همچنان می‌توانید از شنا، پیاده‌روی در ساحل شنی، قایق‌سواری و ماهیگیری لذت ببرید. ساحل کنیالتی انواع کافه‌ها و رستوران‌ها را دارد که تمام سلیقه‌ها را راضی نگه می‌دارد.

ساحل چیرالی آنتالیا؛ ساحل تاریخی آنتالیا

ساحل چیرالی یکی از تاریخی‌ترین جاذبه های گردشگری آنتالیا است. در گذشته این ساحل تاریخی در همسایگی شهر لیسیان بوده و هنوز هم رد پای این شهر را در ساحل چیرالی می‌توان دید. ساحل چیرالی مثل ساحل لارا و کنیالتی به آنتالیا نزدیک نیست و در ۷۰‌کیلومتری جنوب غرب آنتالیاست. این ساحل هتل، هاستل و خانه‌های درختی زیادی دارد که شما می‌توانید شب هم همان‌جا استراحت کنید. بهتر است برای رفتن به این ساحل برنامه یکی دو روزه داشته باشید، تا بتوانید حسابی از شنا و تفریح در ساحل لذت ببرید.

اگر دوست دارید به ساحل چیرالی بروید، بهتر است انتظار یک ساحل خیلی دنج و خلوت را نداشته باشید. بیشتر افراد برای گذراندن آخر هفته‌ها دور از شهر و شلوغی به این ساحل می‌آیند. اینجا خبری از تفریح‌های دریایی مثل جت‌اسکی و غواصی نیست اما می‌توانید با کشتی‌های تفریحی خودتان را مهمان آب‌های مدیترانه کنید.

جاذبه های گردشگری آنتالیا - سواحل آنتالیا

آبشار دودن؛ جلوه زیبای طبیعت آنتالیا

در کنار مناطق دیدنی آنتالیا ، جاذبه‌های تاریخی و سواحل فوق‌العاده، آنتالیا طبیعت بسیار زیبایی هم دارد که آبشارهای دودن یکی از آن‌هاست. اگر در طول سفرتان بخواهید خودتان را مهمان یک طبیعت فوق‌العاده کنید، حتما به این آبشارها سر بزنید.

در فصل بهار و تابستان آب و هوا و زیبایی‌های آبشار دودن در اوج است، به خاطر همین دو فصل بهار و تابستان بهترین زمان برای دیدن این آبشارهای زیباست. آبشارهای دودن در مجموع دو آبشار است که آبشار بالایی فضای مناسب‌تری برای پیک‌نیک و وقت‌گذراندن دارد. این آبشار ورودی دارد و محوطه آن به پارکی تبدیل شده که مجهز به امکانات پیک‌نیک است.

آبشار دودن آنتالیا

با عبور از یک مسیر صخره‌ای از آبشار اول به آبشار دوم می‌رسید. اطراف همین پارک در فاصله بین دو پارک دره و رودخانه و همین‌طور چشمه‌های ریز و درشت وجود دارد که طبیعت بسیار دلنشین و فضای فوق‌العاده‌ای دارد.

برای رفتن به آبشارهای دودن فراموش نکنید که کفش ورزشی و لباس راحتی، کلاه و ضد آفتاب همراه داشته باشید. رفتن به این آبشارها با لباس‌های نامناسب، فرصت خوش‌گذرانی و گشت‌وگذار را از شما می‌گیرد. اینجا می‌توانید از قایق‌سواری و رفتینگ هم لذت ببرید.

از دیدنی های انتالیا سیر نمی‌شوید

جاهای دیدنی آنتالیا تنها محدود به موارد بالا نیست. بسیاری از جاذبه های گردشگری هست که شاید چندان معروف نباشد، اما دیدنشان می‌تواند تجربه جذابی باشد. اگر به آنتالیا سفر کرده‌اید، محبوب‌ترین دیدنی آنتالیا از دید خودتان را برای ما در نظرات بنویسید.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 دیدگاه

 1. hashem borjali می‌گوید

  سلام نیاز به راهنمایی و عکسها ی بیشتری دارم ممنون از شما.

 2. Asal می‌گوید

  واقعیا یدونه
  مینى سیتى
  تور کشتى
  یدونه هم بستنى فروس هست به اسم چیلغین دوندورماجى خیلى باحاله🥲

×
کامل‌ترین راهنمای سفر به استانبول اینجاست!
شماره همراهتان را ثبت کنید تا کامل‌ترین راهنمای سفر به استانبول را برایتان بفرستیم.
درخواست شما با موفقیت ثبت شد
×
کامل‌تر از این راهنمای سفر به آنتالیا وجود ندارد!
شماره همراهتان را ثبت کنید تا کامل‌ترین راهنمای سفر به آنتالیا را به‌رایگان برایتان بفرستیم.
درخواست شما با موفقیت ثبت شد