هاستل چیست

هاستل چیست؛ مزایا، معایب و هرآنچه باید بدانید

هاستل و دورمیتوری (خوابگاه) را بشناسید

با وجود اینکه آوازه مهفوم هاستل به تمام نقاط دنیا رسیده است، ممکن است هنوز افرادی باشند که ندانند هاستل چیست و چگونه می‌تواند حس‌وحال دیگری به سفر رفتن بدهد. طی سال‌های اخیر، تعداد افرادی که تنها سفر می‌کنند به طرز عجیبی افزایش پیدا کرده است. این مسئله باعث افزایش نیاز به گزینه‌هایی برای محل اقامت شده که از نظر قیمت برای این افراد مناسب‌تر است. اگر تا به حال هیچوقت در یک هاستل اقامت نداشته‌اید، با ما همراه باشید تا حقایق هیجان‌انگیزی درمورد هاستل کشف کنیم و پاسخ تمام سوالاتی که درمورد هاستل وجود دارد را پیدا کنید.

هاستل چیست؟‌

هاستل ‌ها اقامتگاه‌هایی با اتاق‌هایی اشتراکی با چندین تخت هستند. بسته به وسعت هاستلی که انتخاب می‌کنید، ممکن است با اتاق‌هایی مواجه شوید که از دو الی بیست تخت در خود جای داده‌اند.

اتاق خواب هاستل

به طور خلاصه، هاستل نوعی محل اقامت با بودجه متناسب است که تمرکزش روی یک تجربه اجتماعی مشترک است. هیچ دو هاستلی شبیه به هم نیستند؛ ولی می‌توانم خیالتان را در مورد یک مسئله راحت کنم: هاستل هیچوقت کسل‌کننده نیست!

هاستل برای چه افرادی مناسب است؟

یکی از بهترین نکات مربوط به اقامت در هاستل، به دست آوردن موقعیت آشنایی با انواع و اقسام آدمها از سرتاسر دنیا است. شما هیچوقت نمی‌دانید به هنگام اقامت در هاستل با چه آدم‌هایی ملاقات خواهید کرد. مسئله‌ای که باعث اضافه شدن عنصر هیجان به سفر شما می‌شود؛ عنصری که اگر تصمیم به اقامت در هتل می‌گرفتید، قطعا از وجود آن بی‌بهره می‌ماندید.

هاستل چیست - مزایا و معایب هاستل

پس پاسخ کوتاه به این سوال این است: هاستل برای تمام آدم‌ها است. فقط یک نوع آدم وجود ندارد که به هنگام مسافرت، ماندن در هاستل را انتخاب می‌کند. اکثریت مهمان‌های هاستل‌ ها هنوز افرادی هستند که به تنهایی سفر می‌کنند و بودجه برای آنها از اهمیت خاصی برخوردار است، کوله به دوش‌‌ها، دانش‌آموزها و فریلنسرهای خانه به دوش.

با این وجود، هاستل ها هر روز در حال بهبود امکانات خود و تلاش برای جذب افراد بیشتری به این نوع اقامتگاه هستند. اگر دیدید که یک آقای مسن هفتاد ساله یک هاستل را برای اقامت در طول سفر خود انتخاب کرده است، تعجب نکنید! این روزها آدم‌های زیادی تنها سفر کردن را به عنوان راهی برای متفاوت نگاه کردن به دنیا انتخاب می‌کنند و خوشبختانه، تعداد افرادی که سن و سال را مانعی برای این کار می‌دانند در حال کم شدن است.

هاستل چیستامکانات موجود در یک هاستل چیست؟

بر خلاف هتل‌ها، سرویس‌های بهداشتی موجود در یک هاستل اشتراکی هستند. یکی از نکات جذاب مربوط به این نوع اقامتگاه آشپزخانه اشتراکی است که این امکان را برای شما فراهم می‌کند تا خودتان آشپزی کنید و هزینه سفرتان را پایین بیاورید. تعداد زیادی از آنها امکان شستشوی لباس هم دارند که باعث می‌شود به هنگام اقامت کاملا احساس راحتی کنید.

ممکن است تعدادی از آنها امکانات مجزایی مثل کتابخانه و اینترنت رایگان هم داشته باشند و همچنین، بعضی هاستل‌ ها صبحانه رایگان برای شما فراهم می‌کنند!

هاستل چیست و چه امکاناتی دارد؟‌

بعضی هاستل ‌های بزرگ دارای اتاق‌های تک نفره هم هستند که طبیعتا برای اقامت در آنها باید هزینه بیشتری بپردازید. ولی اگر فکر می‌کنید فضای خصوصی و آرامش در طول اقامت بیشتر از هر چیزی برای شما اهمیت دارد، این گزینه را حتما در نظر بگیرید.

هاستل ها چه چیزهایی ندارند؟

تعداد زیادی از امکاناتی که عادت دارید در هتل‌ها با آنها مواجه شوید، در هاستل وجود ندارد:

  • هاستل ها مستخدم و سرویس نظافت روزانه ندارند؛ ولی معمولا از چیزی است که تصورش را می‌کنید تمیزتر هستند.
  • به ندرت پیش می‌آید که اتاق‌های هاستل تلویزیون داشته باشند.
  • برخی هاستل‌ها از شما می‌خواهند که بابت حوله و ملحفه هزینه‌ پرداخت کنید. پس اگر این گونه لوازم شخصی را در طول سفر همراه خود ندارید، حتما هزینه دریافت آنها را در نظر بگیرید.

آیا هاستل ها امن هستند؟

هاستل‌ ها معمولا درست به اندازه هتل‌ها به مسئله امنیت اهمیت می‌دهند. درواقع، دزدکی وارد یک هاستل شدن خیلی سخت‌تر از دزدکی وارد شدن به یک هتل پنج ستاره است.

ممکن است اتاق‌هایی که با چند آدم غریبه به اشتراک گذاشته می‌شوند، ناامن به نظر برسند ولی در اکثر مواقع اینطور نیست. صاحبان هاستل ها از تمام مهمانان مدارک شناسایی معتبر دریافت می‌کنند و در صورت بروز هرگونه مشکل، امکان پیگیری وجود دارد.

امنیت هاستل

ولی بیشتر که فکر کنیم می‌بینیم اگر کسی بخواهد وارد اتاق شما شود و وسایل شما را بردارد، باید منتظر زمانی بماند که ده نفر آدم دیگر داخل اتاق شما – که تا به حال حتما با هم آشنا شده‌اید – هم بروند بیرون. پس اشتراکی بودن هاستل از جهات زیادی نکته مثبت به حساب می‌آید.

علاوه بر اینها، هاستل ها معمولا کمد قفل‌دار در اختیار شما می‌گذارند که می‌توانید از آنها برای نگهداری لوازم خود استفاده کنید. همچنین می‌توانید نظرهای آدم‌هایی که قبل از شما در آن هاستل اقامت داشته‌اند را در شبکه‌های اجتماعی مختلف بخوانید و با اطمینان هاستل مورد علاقه خود را انتخاب کنید.

شنیده‌ام هاستل ها ساعت خاموشی دارند!

بعضی هاستل ها به خاطر تامین امنیت مهمانان خود، ساعتی را تعیین می‌کنند که بعد از آن هیچکس حق ورود و خروج ندارد. به همان اندازه که این مسئله می‌تواند اطمینان‌بخش باشد، می‌تواند باعث ایجاد محدودیت در تفریحات و رفت‌وآمدتان شود. اگر فکر می‌کنید این مسئله ممکن است برایتان مشکل‌ساز شود، حتما قبل رزرو اتاق در هاستل، در مورد اینکه آیا هاستل موردنظرتان ساعت خاموشی دارد یا نه بپرسید.

نکاتی که باید به هنگام اقامت در هاستل رعایت کنید

بد نیست درباره هاستل‌ها چیزهایی را هم بدانید که به تجربه بهتر شما از هاستل کمک کند.

۱ .نظرات مربوط به اتاق‌ها را بخوانید

قبل از رزرو هاستل مورد نظرتان، تا جای ممکن تحقیق کنید و نظر افرادی که قبل از شما به آنجا رفته‌اند را بخوانید. به یاد داشته باشید که نظرهای آنلاین را معمولا افرادی می‌نویسند که یا خیلی راضی بوده‌اند و یا خیلی ناراضی. این نظرها می‌توانند یک دید کلی از هاستلی که برای اقامت در نظر دارید به شما بدهند.

هاستل چیست۲. فقط یک شب را رزرو کنید

ممکن است شب اول اقامت در هاستل، اوقات نامطلوبی سپری کنید یا تصمیم بگیرید بهتر است جای دیگری بمانید. پس هاستل مورد نظرتان را فقط برای یک شب رزرو کنید. اگر هاستل را دوست نداشتید، می‌توانید روز بعد به جای دیگری بروید و اگر آنجا باب میلتان بود؛ می‌توانید برای روزهای آینده هم رزرو انجام بدهید.

۳. هاستل و اتاق مناسب خودتان را رزرو کنید

هاستل ‌ها معمولا اتاق‌های یک نفره و چند نفره به شما ارائه می‌دهند. مطمئن شوید اتاقی را رزرو می‌کنید که با سطح راحتی مطلوب شما تناسب داشته باشد. اهمیت این مسئله وقتی بالاتر می‌رود که شما برنامه دارید تنها سفر کنید و تنها ماندن در طول سفر برای شما از اهمیت بالایی برخوردار است.

هاستل چیست

۴. لوازم بهداشتی به همراه داشته باشید

هاستل با هتل تفاوت دارد و خیلی چیزهایی که در هتل برای شما فراهم است را ارائه نمی‌دهد. برای مثال، بیشتر هاستل ها حوله، صابون و شامپو برای شما فراهم نمی‌کنند. بیشتر آنها ملحفه در اختیار شما می‌گذارند؛ ولی برای اطمینان، از قبل با مدیریت هاستل در مورد امکاناتی و وسایلی که در اختیار شما خواهد بود صحبت کنید. در ضمن، به همراه داشتن دمپایی را هم فراموش نکنید!

۵. گوش‌گیر و چشم‌بند بخرید

بعد از یک روز طولانی در راه، به احتمال زیاد دوست دارید استراحت کنید ولی ممکن است هم‌اتاقی‌هایتان برنامه کاملا متفاوتی داشته باشند و نیازی به استراحت هم نداشته باشند. گوش‌گیر و چشم‌بند به شما کمک می‌کند تا در نور و سر و صدای هاستل بتوانید به راحتی استراحت کنید.

رزرو جا در هتل۶. ملاحظه هم‌اتاقی‌های خود را بکنید

شما دوست دارید هم‌اتاقی‌هایتان ملاحظه شما را بکنند و شما هم باید همینطور باشید. مطمئن شوید که شب‌ها بدون سر و صدا وارد اتاق می‌شوید و صبح‌ها بدون سر و صدا اتاق را ترک می‌کنید. همچنین، شبها لباس‌هایی که برای روز بعد می‌پوشید را آماده کنید تا صبح مجبور نشوید برای آماده کردن آنها با سر و صدا مزاحم دیگران شوید.

۷. اگر راضی نیستید، با مدیریت هاستل صحبت کنید

اگر هم‌اتاقی‌های خود را دوست ندارید یا ترجیح می‌دهید در طبقه دیگری بمانید، این مسئله را با مدیریت هاستل در میان بگذارید تا ببنید امکان تغییر اتاق، یا بازگرداندن پول شما وجود دارد یا نه. ممکن است مدیریت به درخواست شما نه بگوید، ولی قطعا تمام تلاش خود را می‌کند تا تجربه‌ای به یاد ماندنی از اقامت در آن هاستل را برای شما رقم بزند.

هاستل در ایران ؛ تجربه‌ای متفاوت از سفر

خوشبختانه طی سال‌های اخیر این نوع اقامتگاه در کشورمان جای خود را باز کرده و کمتر کسی برای پیدا کردن هاستل در ایران با مشکل مواجه می‌شود. از شهرهای بزرگ و کوچک گرفته تا روستاهای زیبا و مناطق بکر چهار گوشه ایران، همگی به فکر ساخت اقامتگاه‌هایی با بودجه متناسب برای تمام اقشار هستند.

پیچیدن آوازه کیفیت هاستل در ایران باعث شده بیشتر افرادی که قصد سفر دارند، هاستل را هم به عنوان یکی از گزینه‌های خود در نظر بگیرند. وجود این نوع اقامتگاه همچنین باعث شده توریست‌هایی که قصد سفر به ایران دارند و از قبل با مفهوم هاستل آشنایی دارند، با اشتیاق بیشتری برای اقامت در یک هاستل در ایران و تجربه‌ای تکرار نشدنی، سفر خود را آغاز کنند.

هاستل چیست - هاستل در ایران

شک نکنید با انتخاب اقامت در یک هاستل در ایران یا هرجای دیگر دنیا، لحظاتی منحصر به فرد را تجربه خواهید کرد که در میان شیرین‌ترین لحظات زندگی‌تان قرار خواهند گرفت.

خوابگاه (دورمیتوری) چیست؟

اتاق‌خواب گروهی (خوابگاه) نوعی از اقامتگاه است که در آن شما تخت را در یک اتاق گروهی رزرو می‌کنید. در صورتی که رزرو اتاق تابع جنسیت باشد، ادامه نام اتاق جنسیت مشخص می‌شود. مثلا مقابل اسم dormitory ذکر می‌شود که for men یا for women است. همچنین ظرفیت تخت‌های موجود معمولا در ادامه نام اتاق‌ها مشخص می‌شود؛ برای مثال capacity 12 یا capacity 6.

معمولا این نوع رزروها هزینه کمی دارند، یعنی نرخ اتاق Dormitory (خوابگاهی) که در حقیقت رزرو تخت است، در مقایسه با نرخ رزرو یک اتاق معمولی در همان هتل چند برابر کمتر است. در هتلی که هم اتاق خوابگاهی و هم اتاق سینگل استاندارد دارد، نرخ اتاق Dormitory برای ۱۰ شب حدودا ۲ میلیون تومان، اما نرخ اتاق سینگل ۳میلیون و ۵۰۰ هزار تومان یا حتی بیشتر است.

هاستل چیستملاقات با آدم‌هایی از سرتاسر ایران و نقاط مختلف دنیا، چشیدن طعم غذاهایی محلی هر شهر که معمولا در هاستل می‌توانید آن را تجربه کنید، تجربه زندگی اشتراکی و یاد گرفتن مسائلی که اگر تنها بودید هرگز آنها را نمی‌آموختید و بی‌شمار نکته مثبت دیگر وجود دارد که می‌تواند انگیزه‌ انتخاب یک هاستل در سفر بعدی‌تان باشد.

از تجربه اقامت خود در هاستل های ایران و دیگر کشورهای دنیا به ما بگویید و لذت این تجربه را با ما به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 دیدگاه

  1. رویا می‌گوید

    جالب بود ممنون