جزیره موش آنتالیا

جزیره موش آنتالیا؛ جزیره موش‌ها یا جزیره دزدان دریایی؟

آیا موش‌ها واقعا این جزیره را تسخیر کرده‌اند؟

جزیره موش آنتالیا! چه نام عجیبی! به‌نظر می‌رسد که این جزیره، محل زندگی موش‌هاست. اما آیا واقعا این‌طور است؟ برای اینکه به صحت این موضوع پی ببریم بیایید کمی بیشتر درباره جزیره موش آنتالیا مطالعه کنیم.

جزیره موش که در زبان ترکی به آن «سیچان آداسی»(Sıçan Adası) می‌گویند، در سواحل آنتالیا و ساحل زیبای کالکان قرار دارد. این ساحل کمتر توجه توریست‌‌ها را جلب کرده  است و چندان مشهور نیست. به همین دلیل بافت سنتی خود را تا حد زیادی حفظ کرده و می‌توان تاریخ آنتالیا را در آن دید.

فاصله جزیره موش تا آنتالیا چقدر است؟
جزیره موش تا آنتالیا حدود ۱.۵ کیلومتر فاصله دارد که باید با کشتی و قایق این مسافت را طی کرد.
آیا غواصی در جزیره موش ممکن است؟
بله. غواصی در این جزیره امکان‌پذیر است و پیشنهاد می‌شود با تجهیزات لازم و با کمک گروه غواصی این کار را انجام دهید.
تفریحات جزیره موش کدام است؟
غواصی، شنا، صخره‌نوردی و کوه‌نوردی، شیرجه، طبیعت‌گردی و تماشای دریای مدیترانه از تفریحات لذت‌بخش جزیره موش هستند.

جزیره موش آنتالیا در تاریخ نام‌های زیادی داشت. قدیمی‌ترین نام این جزیره لیرناتیه (Lyrnateia) بود. در دوران امپراتوری روم به آن آتلبوسا (Attelebussa) می‌گفتند. دریانوردان ایتالیایی قرون وسطی از نام رناتیا استفاده می‌کردند. اولیا چلبی، مسافر مشهور امپراتوری عثمانی در قرن هفدهم، جزیره را «کبوتر» نامید و در قرن نوزدهم نام آن «رصد» (Rasat) بود.

یک بندر کوچک ماهیگیری در غرب آنتالیا در نزدیکی جزیره موش قرار دارد. فاصله این جزیره تا آناتولی هم کم است. از غرب به شرق جزیره، شیب دارد و ضلع شرقی آن به یک صخره بلند ختم می‌شود.

چرا به اینجا جزیره موش می‌گویند؟

چندین جزیره کوچک در اطراف جزیره موش آنتالیا قرار دارد که در هیچ‌کدام از آن‌ها، هیچ خبری از موش نیست! این جزیره به‌دلیل شکل ظاهری و کوچک‌بودن آن، به اسم جزیره موش معروف شد. توریست‌های زیادی به دیدن این جزیره نمی‌روند و این به‌دلیل وجود مارهایی است که در جزیره موش زندگی می‌کنند.

چرا به اینجا جزیره موش می‌گویند؟بعضی‌ها می‌گویند در زمان‌های خیلی قدیم در این جزیره موش‌ها زندگی می‌کردند، اما وجود این مارها باعث شده که هیچ موشی نتواند در آن زنده بماند. اما بعضی از توریست‌های شجاع و ماجراجو، خطر گشت‌زدن در این جزیره را به جان می‌خرند. مارهای این جزیره اغلب پرندگان و ماهی‌ها را شکار می‌کنند. البته گاهی این مارها خودشان غذای بعضی از پرندگان می‌شوند.

پس نگران گردشگری در این جزیره نباشید چرا که تفریحات هیجان‌انگیزتری هم در اینجا انتظار توریست‌ها را می‌کشد.

جزیره موش آنتالیا را بیشتر بشناسیم

جزیره موش آنتالیا یک جزیره کوچک است که کسی در آن زندگی نمی‌کند. وسعت آن ۰.۱۵کیلومتر مربع است و در میان آب‌های دریای مدیترانه قرار دارد. سیچان آداسی جزیره‌ای گرد و دایره‌ای‌شکل است که مکانی بکر و زیبا در جنوب خلیج کالکان به حساب می‌آید.

جزیره موش آنتالیا را بیشتر بشناسیماین جزیره از جاذبه‌های گردشگری ترکیه است و گشت‌وگذار در آن از تفریحات آنتالیا محسوب می‌شود. جزیره موش بخشی از شهرستان کاس است. همچنین با سرزمین اصلی ۱.۵کیلومتر فاصله دارد. جزیره دیگری هم در نزدیکی این جزیره قرار گرفته که به نام جزیره مار شناخته می‌شود. این جزیره در جنوب غربی جزیره موش واقع شده و مکانی ایده‌ئال برای ورزش‌های زیر آب است. حتی مبتدیان هم می‌توانند از ورزش‌ها و تفریحات این جزیره لذت ببرند.

چطور به جزیره موش آنتالیا برسیم؟

به‌دلیل بافت صخره‌ای این جزیره، رسیدن به آن کار مشکلی است و هر قایق‌رانی نمی‌تواند از پس آن برآید. به همین دلیل هزینه زیادی را باید برای رسیدن به این جزیره پرداخت کنید. اما هیچ کاری نشدنی نیست!

برای رسیدن به جزیره موش آنتالیا باید با کشتی سفر کنید که از نزدیک‌ترین اسکله در ساحل کالکان حدودا ۴۰ تا ۵۰ دقیقه زمان لازم است. بعد از آن باید ادامه راه را با قایق بروید. چون به‌خاطر وجود صخره‌ها، کشتی نمی‌تواند در این مسیر پهلو بگیرد. وقتی که به این جزیره نزدیک می‌شوید، می‌توانید از دور پرندگانی را که بر فراز جزیره در پرواز هستند، ببینید.

وقتی به جزیره موش رسیدید، می‌توانید از طبیعت بکر و زیبای آن و یک سفر ماجراجویانه لذت ببرید. در گذشته از این جزیره برای نگه‌داری وسایل و غنائم دزدان دریایی استفاده می‌شد و در واقع پاتوق دزدان دریایی بوده است. این مسئله دوستداران هیجان را به خود جلب می‌کند. شاید ردپایی از آثار گذشته دزدان دریایی پیدا کنید!

در مجموع می‌توان گفت این جزیره که به بندر قدیمی آنتالیا خیلی نزدیک است، یکی از بهترین گزینه‌های تفریحی و ماجراجویی در این شهر است که خیلی از گردشگران را به‌سمت خود می‌کشاند.

جزیره موش آنتالیا روی گوگل مپ

برای دسترسی بهتر و اطلاع از محل دقیق جزیره موش، لوکیشن آن بر روی گوگل مپ را در اینجا قرار داده‌ایم.

هزینه‌های تور گردشگری و غواصی در جزیره موش آنتالیا چقدر است؟

هزینه رسیدن به جزیره موش، از جاهای دیدنی آنتالیا بستگی به این دارد که با چه وسیله‌ای به دیدن آن بروید. البته می‌توانید از تورهای مدیترانه‌ای که برای ایرانیان تدارک دیده شده، استفاده کنید. این تورها شامل کشتی‌سواری و یک وعده غذا و گردش در جزیره موش است.

همان طور که قبل‌تر گفتیم، رسیدن به جزیره حدود ۵۰ دقیقه طول می‌کشد و بهتر است ۳ تا ۴ ساعت زمان برای گردش در این جزیره بگذارید.

هزینه‌های تور گردشگری و غواصی در جزیره

اگر بخواهید با قایق در این جزیره گردش کنید، هزینه آن نسبت به غواصی کمتر است، این خیلی بیشتر از هزینه بازدید از موزه باستان شناسی آنتالیا است. برای غواصی هم هزینه جدا باید پرداخت کنید و نسبت به خدماتی که انتخاب می‌کنید هزینه مختلفی می‌پردازید. اگر برای اولین بار است که می‌خواهید به دیدن این جزیره بروید، بهتر است تور به همراه راهنمای مخصوص رزرو کنید و با خیال راحت به گردش خود برسید.

تفریحات جزیره موش آنتالیا چیست؟

غواصی همیشه یکی از تفریحات آبی آنتالیا و بسیار لذت‌بخش است. در جزیره موش، مانند هر جزیره دیگری که آب‌های آن امن باشد، می‌توان غواصی کرد. با وجود اینکه این جزیره خالی از سکنه است، اما قواصان را به خود جذب می‌کند. عمق آب در ساحل شنی غرب به ۸متر و در ساحل شنی شرقی به ۲۲متر می‌رسد. همچنین یک غار زیر آب در سمت شرقی جزیره وجود دارد که موقع قواصی نباید دیدن آن را از دست داد.

برای غواصی در این آب‌ها باید از قبل تور غواصی خود را رزرو کنید. حتی امکان شنا در اطراف جزیره هم وجود دارد به شرط آنکه شناگر ماهری باشید.

تفریحاتازآنجاکه بافت این جزیره صخره‌ای است، پس می‌توان هیجان یک صخره‌نوردی متفاوت را در این جزیره تجربه کرد. پس اگر به این قصد به دیدن جزیره می‌روید، تجهیزات کوه‌نوردی و صخره‌نوردی را به همراه خود ببرید.

حالا اگر این دو تفریح را با هم ترکیب کنیم چه می‌شود؟ بله شیرجه‌زدن از بالای صخره‌ها به داخل آب. یکی دیگر از تفریحات این جزیره شیرجه‌زدن است که به هیجان یک گردشگری لذت‌بخش اضافه می‌کند.

اگر هیجان بیش از حد را دوست ندارید، می‌توانید طبیعت‌گردی در این جزیره را تجربه کنید و خاطره یک گردش آرام را برای خود رقم بزنید. علاوه بر این تماشای آب‌های بی‌کران دریای مدیترانه، بسیار آرامش‌بخش است و خستگی را از یادتان می‌برد. به‌خصوص در هنگام غروب خورشید این آرامش و زیبایی بیشتر هم می‌شود.

یکی دیگر از جاذبه های جزیره موش، آثار پیدا شده از قلعه کوچکی است که متعلق به زمان پادشاهی سلطان محمد رشاد بوده و گفته می‌شود که غنائم و وسایل دزدان دریایی را در آن نگه می‌داشتند. البته نمی‌توان به آن استناد کرد چون شبه‌هایی در این مورد وجود دارد.

البته در نظر داشته باشید در ساعات تاریکی و پایانی روز به این جزیره نروید، چراکه وضعیت جزیره موش برای شب‌مانی کمی ناامن است و حضور در آن به هیچ‌وجه از تفریحات شیانه در آنتالیا محسوب نمی‌شود.

هنوز از جزیره موش می‌ترسید؟

سیچان آداسی مثل قلعه رومی از قدمت خیلی زیادی دارد که همین موضوع باعث مرموز و جذاب‌بودن آن شده است. این جزیره که در ساحل کالکان، سواحل مدیترانه قرار گرفته، طبیعتی بسیار چشم‌نواز و بکر دارد و با هم موقعیت جغرافیایی و جاذبه‌های تفریحی آن را بررسی کردیم. این جزیره در واقع از معدود مناطق ساحلی آنتالیا است که از چشم توریست‌ها به دور مانده به همین دلیل بافتی سنتی خود را حفظ کرده است.

اگر شما هم به چنین مناطقی علاقه دارید، پس فرصت را از دست ندهید و برای دیدن از این جزیره زیبا برنامه‌ریزی کنید. با مجله گردشگری علی بابا به جاهای دیدنی ایران و کشورهای دیگر سفر کنید و بلیط و تور خود را از کارشناسان سفرهای علی بابا بخواهید.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×
کامل‌تر از این راهنمای سفر به آنتالیا وجود ندارد!
شماره همراهتان را ثبت کنید تا کامل‌ترین راهنمای سفر به آنتالیا را به‌رایگان برایتان بفرستیم.
درخواست شما با موفقیت ثبت شد