جاهای دیدنی ترکیه

جاهای دیدنی ترکیه؛ هر چه خوبان همه دارند، تو یک‌جا داری

کشوری که مادر گردشگری جهان به حساب می‌آید

ترکیه را می‌توان به‌عنوان مقصد خارجی نام‌آشنا در ابتدای لیست مسافران ایرانی دید؛ چراکه برای سفر به ترکیه نیاز به ویزا ندارید، از نظر فرهنگی، فرهنگ بسیار نزدیکی به ایرانی‌ها دارند، هزینه سفر به ترکیه نسبت به سایر مقاصد خارجی ارزان‌تر است، جاهای دیدنی ترکیه بی‌شمار است و… . باز هم بگوییم؟

به نظرم همین چند دلیل توجیهی است برای اینکه ترکیه، مقصد اولین سفر خارجی‌مان باشد؛ اما کدام شهرش؟ استانبول تماشایی یا آنکارای پایتخت؟ قونیه و دیدار با حضرت مولانا یا… ؟ پیشنهاد می‌کنم اول این مقاله مجله گردشگری علی‌بابا را بخوانید تا با جاذبه های دیدنی ترکیه در شهرهای مختلفش آشنا شوید، سپس تصمیم به سفر و خرید بلیط از علی بابا را بگیرید. همراه علی‌بابایی‌ها باشید.

جاهای دیدنی ترکیه وان چیست؟
معروف‌ترین جاهای دیدنی وان ترکیه عبارتند از دژ وان، جزیره آختامار (جزیره عشق)، کلیسای صلیب مقدس، قلعه هوساپ، توشپا، آبشار مرادیه و اسکله وان.
دیدنی‌های بخش اروپایی ترکیه بیشتر است یا آسیایی؟
با اینکه قدمت بخش آسیایی ترکیه بیشتر است؛ اما جاهای دیدنی ترکیه در بخش اروپایی بیشتر است.
جاهای دیدنی ترکیه بیشتر در کدام شهر هستند؟
استانبول، بزرگترین و جذاب‌ترین شهر ترکیه است که جاهای دیدنی بی‌شماری را در دل خود جای داده است.

جاهای دیدنی استانبول؛ تاریخی و طبیعی و البته بی‌شمار

منطقه سلطان احمد از جاهای دیدنی ترکیه

محله سلطان احمد را می‌توان قلب تپنده استانبول معرفی کرد. به نظرم اولین روز سفر خود را بعد از نوش جان کردن یک صبحانه مفصل و کامل در هتل، با رفتن به منطقه سلطان احمد شروع کنید. می‌پرسید چرا؟

منطقه سلطان احمد از جاهای دیدنی ترکیهچون اینجا قرار است تاریخ و طبیعت استانبول را یک‌جا ببینید. اینجا پر است از جاهای دیدنی ترکیه. مسجد سلطان احمد یا همان مسجد آبی، بازار آراستا استانبول، کاخ توپکاپی، باسیلیکا سیسترن، میدان اسب دوانی و مسجد ایا صوفیه برخی از معروف‌ترین جاذبه های دیدنی استانبول هستند که می‌توانند به‌راحتی حداقل یک روز از سفر شما را به خود اختصاص دهند.

آدرس گوگل مپ منطقه سلطان احمد

مسجد سلیمانیه در جاهای دیدنی ترکیه

مسجد جامع سلیمانیه استانبول دومین مسجد بزرگ استانبول است؛ بنابراین طبیعی است که انتظار دیدن یک بنای باشکوه اسلامی‌عثمانی را داشته باشیم. جالب است بدانید که علاوه بر مسجد نیز حوزه علمیه، حمام، کتابخانه، کاروانسرا، بیمارستان و آشپزخانه عمومی نیز در این مجموعه کم‌نظیر وجود دارد.

مسجد رستم پاشاآدرس گوگل مپ مسجد رستم پاشا

کلیسا/موزه ایاصوفیه

و اما برسیم به ایاصوفیه تماشایی و جذاب. کلیسای ایاصوفیه که امروزه به موزه تبدیل شده را می‌توان جزء شناخته‌شده‌ترین جاهای دیدنی ترکیه برشمرد. اصلاً مگر می‌شود به ترکیه و استانبول رفت و ایاصوفیه را ندید؟

کلیسا/موزه ایاصوفیهکلیسای ایاصوفیه با آن شاهکار معماری‌اش، در دوران عثمانی تبدیل به مسجد شد. شاید به همین دلیل است که آن را پیونددهنده مسیحیت و اسلام می‌دانند. برای دیدن یکی از زیباترین معماری‌های جهان، به آدرس زیر بروید:

آدرس گوگل مپ موزه ایاصوفیه

سایر جاهای دیدنی ترکیه در یک نگاه

 • تنگه بسفر

تنگه بسفر را می‌توان نقش اول تاریخچه استانبول دانست. اینجا می‌توانید سوار بر کشتی‌های تفریحی کروز شوید و دریای سیاه را به مقصد دریای مرمره سپری کنید. از جمله جاهای دیدنی استانبول در تنگه بسفر، برج گالاتا و برج دختر است.

 • کاخ توپکاپی

کاخ توپکاپی یا همان کاخ توپ‌قاپی از قصرهای پرآوازه عثمانی در قرن پانزدهم میلادی است. چشم‌انداز این کاخ به تنگه بسفر است و اشیای بسیار ارزشمندی در موزه این کاخ نگهداری می‌شود.

کاخ توپکاپی

 • بازار بزرگ استانبول

یکی از قدیمی‌ترین جاهای دیدنی ترکیه و در حققیت قدیمی‌ترین بازار سرپوشیده دنیا، بازار بزرگ استانبول است. محال ممکن است به این بازار وارد شوید و خرید نکنید؛ پس حواستان باشد اسیر مهارت فروشندگی فروشندگان این بازار نشوید.

 • بازار مصری ها

بازار مصری ها را بیشتر با نام بازار ادویه می‌شناسند. اینجا را می‌توان به بوم خوش نقش‌ونگاری تشبیه کرد که هر نوع ادویه‌ای، از هر جای دنیا در آن وجود دارد.

بازار مصری ها در جاهای دیدنی ترکیه

 • گالری فرش عثمانی ها

گالری فرش عثمانی یا همان موزه فرش استانبول از دیگر جاهای دیدنی ترکیه است که دیدنش بر هر اهل هنری واجب است. هرچند به نظر شخصی خودم،‌ فرش اصیل ایرانی همیشه یک سر و گردن بالاتر از تمام فرش‌های دنیاست؛ اما مطمئنم بازدید از این موزه هم برایتان خالی از لطف نخواهد بود.

 • آب انبار تاریخی باسیلیکا

آب انبار باسیلیکا یا همان قصر وارونه یکی از جاهای دیدنی ترکیه از دوران امپراطور روم شرقی است. این بنا در زیر زمین با ۳۳۶ ستون ساخته شده است و در نزدیکی ایاصوفیه قرار دارد.

آب انبار تاریخی باسیلیکا

 • کلیسای چورا

کلیسای چورا یا کلیسای کاریه از آن جاهای دیدنی ترکیه است که کمتر شناخته شده اما دیدن این کلیسای بسیار قدیمی را سعی کنید در برنامه دید‌وبازدیدهای خود قرار دهید تا هنر باستانی ترکیه را بیشتر بشناسید.

 • موزه هنر مدرن استانبول

در موزه هنر مدرن استانبول قرار است آثار هنری مدرن و معاصر را از سراسر دنیا ببینید. این موزه نقش بسزایی در تبدیل‌شدن استانبول به‌عنوان پایتخت فرهنگی و به‌طور کلی دگرگون کردن چهره ترکیه داشته است.

موزه هنر مدرن استانبول

 • خیابان استقلال و تقسیم

خیابان استقلال و تقسیم را می‌توان به‌عنوان یکی از تاریخی‌ترین خیابان‌های جهان معرفی کرد، اینجا می‌توانید علاوه بر خرید سوغات استانبول،‌ از برخی از مهم‌ترین جاهای دیدنی ترکیه نیز دیدن کنید.

جاهای دیدنی آنکارا؛ شهر موزه های ترکیه

آنیت کابیر

محل دفن اولین رئیس جمهور ترکیه و رهبر استقلال ترکیه، یعنی مصطفی کمال آتاتورک، آنیت کابیر یا همان آنیت قابیر است.

آنیت کابیر از دیدنی های ترکیهاین بنا که بعد از یک فراخوان بین‌المللی ساخته شد، نشان‌گر شاهکار معماری ترکیه و معماری سنتی و مدرنیته این سرزمین است؛ به همین دلیل نام آن در لیست یکی از جاهای دیدنی ترکیه جا خوش کرده است.

آدرس گوگل مپ آنیت کابیر

موزه قوم نگاری

یکی از جاهای دیدنی ترکیه در سفر به آنکارا، موزه قوم نگاری این شهر است. در این موزه مجهز می‌توانید با صرف زمان چندساعته، به‌راحتی با فرهنگ مردم ترکیه آشنا شوید. موزه قوم نگاری، اولین موزه ساخته شده در دوران ریاست جمهوری آتاتورک است. این موزه از چند تالار به نام‌های تالار آرامگاه موقت آتاتورک، تالار آثار تاریخی، تالار لباس و تالار فرش ساخته شده است.

موزه قوم نگاری از جاذبه های گردشگری ترکیهآرامگاه آتاتورک

آرامگاه آتاتورک که در آنیت کبیر قرار دارد، از آن جهت به‌عنوان یکی از جاهای دیدنی ترکیه شناخته می‌شود که معماری مثال‌زدنی دارد. آتاتورک، در یک اتاق هشت گوشه و در قبری موزاییک‌کاری‌شده به رنگ‌های سبز و طلایی دفن شده است.

آرامگاه آتاتورکدر این آرامگاه موزه‌ای ساخته شده که مهم‌ترین نامه‌ها و اسناد ملی، عکس‌ها و اشیای شخصی آتاتورک در آن به نمایش گذاشته شده است. ناگفته نماند موزاییک‌کاری رنگی در حیاط آرامگاه هم انجام شده است که نشانگر معماری هنرمندانه این بنا است.

آدرس گوگل مپ آرامگاه آتاتورک

سایر جاهای دیدنی آنکارا در یک نگاه

 • مسجد قوچاتپه

مسجد قوچاتپه یکی از مساجد نسبتاً جدید ترکیه در آنکاراست که عمری کمتر از یک قرن دارد. معماری این مسجد از معماری اسلامی‌عثمانی ایده گرفته است و با ۴ مناره ۸۸متری خود شناخته می‌شود.

 • موزه جمهوری

موزه جمهوری یا همان ساختمان دوم پارلمان ترکیه که از جاهای دیدنی ترکیه نیز به شمار می‌آید، وقایع دوره اول جمهوری خواهی ترکیه را به نمایش کشیده است. این موزه در نزدیکی موزه جنگ آزادی قرار دارد.

موزه جمهوری

 • موزه تمدن آناتولی

یکی از جاهای دیدنی آنکارا در محله‌های قدیمی این شهر موزه تمدن های آناتولی است. نمایشگاه‌های واقع در این موزه به باستان‌شناسی آناتولی از دوران پالئولیتیک تا امپراطوری عثمانی می‌پردازد.

 • موزه حاج بیرم

بازدید از موزه حاج بیرم به تمام کسانی پیشنهاد می‌شود که می‌خواهند معماری قرن ۱۷ و ۱۸ ترکیه را به چشم ببینند. علاوه بر معماری چشم‌نواز این موزه، تماشای نمای بیرونی این موزه را در شب به شما پیشنهاد می‌کنیم.

 • موزه زندان اولو کانلار

همان طور که از نام این مکان برمی‌آید با زندانی طرف هستید که امروزه به موزه تبدیل شده است؛ بنابراین تنها اگر  به سیاست و تاریخ علاقه دارید، به بازدید از اولین موزه زندان ترکیه، یعنی اولو کانلار بروید.

موزه زندان اولو کانلار از دیدنی های ترکیه

 • مرکز فرهنگی ترکی استرگم

مرکز فرهنگی استرگم در قصری باشکوه به همین نام در آنکارا واقع شده است. بنای این مجموعه معماری قابل تأملی دارد. اینجا جای مناسبی برای خرید سوغات ترکیه و نوشیدن یک فنجان قهوه ترک است.

جاهای دیدنی آنتالیا؛ جایی برای تفریح‌های آبی در جاهای دیدنی ترکیه

پارک ملی آنتالیا

پارک ملی آنتالیا یا همان کوپرولو کانیون، یکی از قدیمی‌ترین پارک‌های آنتالیا و جاهای دیدنی ترکیه است که در نزدیکی رودخانه و دره‌ای عمیق واقع شده است. این پارک وسیع با ۳۶۵ کیلومترمربع مساحت در ۸۰کیلومتری آنتالیا قرار دارد.

پارک ملی آنتالیااگر در سفر به آنتالیا می‌خواهید آرامش را با نغمه پرندگان به خود هدیه دهید، از رفتن و وقت‌گذرانی در این پارک وسیع با امکانات تمام‌وکمال غفلت نکنید.

آدرس گوگل مپ پارک ملی آنتالیا

مرکز آبی آکوالند در جاهای دیدنی ترکیه

مرکز آبی آکوالند را می‌توان در صدر لیست محبوب‌ترین پارک‌های آبی آسیا قرار داد. فضاسازی بی‌نقص پارک، ورزش‌های آبی متنوع، امکانات کامل و رستوران‌های ترکی و انواع فست فود در کنار هم جمع شده‌اند تا شما به اتفاق همسفرانتان بتوانید روزی سرشار از هیجان و شادی را در خاطرتان ثبت کنبد.

مرکز آبی آکوالند در جاهای دیدنی ترکیهآدرس گوگل مپ مرکز آبی آکوالند

موزه آنتالیا

بازدید از موزه آنتالیا که همان موزه باستان شناسی آنتالیا است، به همه کسانی پیشنهاد می‌شود که می‌خواهند به گذشته‌های دور سفر کنند. موزه آنتالیا بیش از ۷هزار مترمربع وسعت دارد. در این موزه بیش از ۵هزار اثر دیدنی و هنری به نمایش گذاشته شده است که بیشتر به بیان تاریخچه نواحی مدیترانه‌ای می‌پردازد.

موزه آنتالیاآدرس گوگل مپ موزه آنتالیا

سایر جاهای دیدنی آنتالیا در یک نگاه

 • ترمسوس

شهر باستانی ترمسوس در ۳۰کیلومتری آنتالیاست. از جاذبه‌های دیدنی ترمسوس می‌توان به آمفی‌تئاتر، پارک ملی و مجموعه معبد و گورستان نیز اشاره کرد.

 • ساحل کاپوتاس

ساحل صخره‌ای کاپوتاس یک ساحل آرام و خانوادگی محسوب می‌شود. خدمات و امکانات این ساحل آن را به جای مناسبی برای شنا تبدیل کرده است.

ساحل کاپوتاس

 • المپوس و کیمرا

دو روستای المپوس و کیمرا در نزدیکی شهر المپیوس آنتالیا واقع شده‌اند. از جاذبه‌های دیدنی این دو روستا می‌توان به خرابه‌های باستانی و شعله آتش ابدی آن اشاره کرد که هیچگاه خاموش نمی‌شود.

 • آمفی تئاتر آسپندوس

آمفی تئاتر آسپندوس، یک آمفی تئاتر رومی و یکی از سالم‌ترین جاهای دیدنی ترکیه است که در گذر زمان خراب نشده است. این آمفی تئاتر گنجایش ۱۵هزار نفر را دارد.

آمفی تئاتر آسپندوس در جاهای دیدنی ترکیه

 • چشمه کارستی

چشمه کارستی یک فرایند طبیعی یک تا دو میلیون ساله است که نتیجه‌اش چشمه‌های پلکانی و آهکی شبیه به پاموک کاله ترکیه یا باداب سورت ایران است.

 • کسیک مناره

کسیک مناره یکی از جاذبه‌های مقدس آنتالیاست که با قدمت طولانی خود زمانی معبد و کلیسا بوده و امروزه به‌عنوان یک مسجد تاریخی آن را می‌شناسند.

جاهای دیدنی کوش آداسی؛ طبیعت‌گردی و ماجراجویی

پارک ملی دلتای آیدین در جاهای دیدنی ترکیه

اگر می‌خواهید در سفر به ترکیه، از مهم‌ترین جاهای دیدنی ترکیه نیز دیدن کنید، کوش آداسی و پارک ملی دلتای آیدین از جاهایی است که حتماً باید برای دیدنش وقت بگذارید. برخی از جاذبه های دیدنی پارک دلتای آیدین عبارت‌اند از پلاژهای شنی، درختان سرسبز مدیترانه‌ای، تپه دیلک و مکان مقدسی از قرن هشتم اشاره کرد.

پارک ملی دلتای آیدینآدرس گوگل مپ پارک ملی دلتای آیدین

آدا لند از دیدنی های ترکیه

یکی از معروف‌ترین پارک‌های آبی و جاهای دیدنی ترکیه، پارک آبی آدالند است. این پارک آبی که در نزدیکی کوش آداسی واقع شده است، بیش از ۲۵ هکتار مساحت دارد. وجود امکانات رفاهی، ورزش‌های آبی متنوع و استاندارد و به‌طور کلی هر آنچه که شاید در یک پارک آبی نیاز داشته باشید، آن را به یکی از مجهزترین پارک‌های آبی اروپا تبدیل کرده است.

آدا لند از دیدنی های ترکیهآدرس گوگل مپ پارک آبی آدالند

غار کاراجا

قطعاً در سفر به کوش آداسی بعد از گشت‌وگذار در پارک‌ها و طبیعت بی‌نظیر این شهر، باید وقتی برای ماجراجویی در دل تاریخ و طبیعت آن باز کنید. غار کاراجا همان جایی است که می‌تواند با جاذبه‌های دیدنی خود، ساعت‌ها ذهن شما را به خود مشغول کند. مثلاً وجود آب در این غار بدون آنکه دریاچه یا رودخانه‌ای در آن قرار داشته باشد، بیش از پیش ذهنتان را به خود درگیر می‌کند.

غار کاراجاآدرس گوگل مپ غار کاراجا

سایر جاهای دیدنی کوش آداسی در یک نگاه

 • اِفِسوس

افسوس یا همان افزه روزگاری بعد از روم،‌ بزرگترین شهر دنیا بود. معبد آرتمیس مهم‌ترین و شناخته شده‌ترین جاذبه گردشگری این شهر است.

 • پلاژهای کوش آداسی

کوش آداسی با پلاژها و ساحل‌های تمیز خود معروف است. در این بین ده‌ها ساحل و پلاژ وجود دارند که افراد با سلایق مختلف را راضی نگه می‌دارد. ساحل بانوان و ساحل طلایی از معروف‌ترین سواحل این شهر هستند.

پلاژهای کوش آداسی

 • جزیره کبوتر

جزیره کبوتر یک جزیره کوچک است که با یک جاده باریک به شهر وصل می‌شود. این جزیره مقصد بسیاری از پرندگان مهاجر است و روزگاری از قلعه ساخته شده در این جزیره برای حفاظت از شهر استفاده می‌کردند.

 • روستای گوزل چاملی

گوزل چاملی از روستاهای دیدنی دامنه کوه دیلک است که در نزدیکی پارک آیدین قرار گرفته است. این روستا محل مناسبی برای گذراندن یک روز آرام در کنار خانواده محسوب می‌شود.

جاهای دیدنی بدروم؛ اصیل و تماشایی

موزه باستان شناسی زیر آب

موزه باستان شناسی زیر آب بدروم یکی از مهم‌ترین موزه‌های جهان است؛ بنابراین دیدن نام این موزه در لیست مهم‌ترین جاهای دیدنی ترکیه دور از انتظار نیست. این موزه در قلعه سنت پیتر واقع شده است و به نمایش تمام آثار زیرآبی پرداخته که طی حفاری‌ها کشف شده‌اند.

موزه باستان شناسی زیر آبآدرس گوگل مپ موزه باستان شناسی زیر آب

آمفی تئاتر بدروم

از آمفی تئاتر باستانی بدروم می‌توان به‌عنوان یکی از قدیمی‌ترین جاهای دیدنی ترکیه یاد کرد. عمر این آمفی تئاتر به دوران هخامنشیان برمی‌گردد که ساخت آن در زمان امپراطوری روم تکمیل شد.

آمفی تئاتر بدرومشهر قدیمی بدروم در جاهای دیدنی ترکیه

بدروم یکی از مقاصد جذاب برای توریست‌ها در ترکیه است. این شهر ساحلی با داشتن جاذبه‌های طبیعی و تاریخی بی‌مثال در دنیا، هر ساله میزبان گردشگران بسیاری است. بافت قدیمی شهر بدروم در قسمت پشتی قلعه سنت پیتر قرار دارد. پیشنهاد می‌کنیم برای بازدید از جاهای دیدنی ترکیه در بدروم از تورهایی کمک بگیرید که حداقل یک تور یک روزه بدروم گردی داشته باشند.

شهر قدیمی بدروم در جاهای دیدنی ترکیهآدرس گوگل مپ شهر قدیمی بدروم

سایر جاهای دیدنی بدروم در یک نگاه

 • ساحل یاهسی

ساحل یاهاسی یکی از ساحل‌های خانوادگی ترکیه محسوب می‌شود که با آب گرم،‌ دریای کم‌عمق و خواروبارفروشی‌های خوش‌قیمت، تفریح را برای شما دلچسب‌تر می‌کند.

 • خلیج بارداکچی

خلیج بارداکچی با چشم‌انداز خیره‌کننده خود، خاطره یک سفر خوب را برایتان به ارمغان می آورد. وجود درختان نخل زیبا و امکانات رفاهی و تفریحی این خلیج، تفریح را برایتان لذت‌بخش‌تر می‌کند.

خلیج بارداکچی

 • جزیره خرگوش

جزیره خرگوش که به دلیل وجود خرگوش‌های وحشی فراوانش به این نام معروف شده است، جاذبه‌های تاریخی و باستانی زیادی دارد که دیدنشان را به هر توریستی توصیه می‌کنیم.

 • موزه هنر زکی مورن

زکی مورن هنرمند، خواننده و آهنگساز معروف ترکی است که نقش بسزایی در تحول موسیقی ترکیه داشت. به همین دلیل آخرین محل اقامت زکی مون به موزه هنرهای زکی مون با هدف ادای احترام به او تبدیل شد.

جاهای دیدنی مارماریس؛ بهشت مدیترانه

سواحل مارماریس از جاهای دیدنی ترکیه

شاید مارماریس را با توصیفاتی همچون بهشت سواحل مدیترانه شناخته باشید. مارماریس بیشتر به خاطر سواحل آرام و دست‌نخوردهاش معروف است. شاید برایتان جالب باشد که بدانید سواحل مارماریس یکی از پرطرفدارترین جاهای دیدنی ترکیه در نوروز است.

سواحل مارماریسآدرس گوگل مپ سواحل مارماریس

پارک آبی مارماریس

ترکیه است و تفریحات آبی‌اش و مارماریس دلربا هم از این قاعده مستثنی نیست. جذاب‌ترین پار آبی مارماریس، پارک آبی آتلانتیس است. در پارک آبی آتلانتیس قرار است علاوه بر شادی و هیجان نیز آرامش نصیبتان شود. می‌پرسید چطور؟ ساده است، بعد از بازی با انواع ورزش‌های آبی و بهره‌بری از خدمات این مجموعه، می‌توانید در سواحل مدیترانه نیز به استراحت بپردازید.

پارک آبی مارماریسآدرس گوگل مپ پارک آبی مارماریس

جزیره کلئوپاترا

وقتی لیست جاهای دیدنی ترکیه را برای نوشتن این مقاله آماده می‌کردیم، ساحل ماسه‌های سفید مارماریس بدجوری نگاهمان را به خود خیره کرد. این ساحل صاف و سفید در جزیره کلئوپارترا قرار دارد. قدم‌زدن روی شن‌های ابریشمی و آفتاب‌گرفتن و شنا در دریای زلال این جزیره آن را به یک مقصد بی‌نظیر برای ماه عسل رؤیایی تبدیل کرده است.

جزیره کلئوپاتراسایر جاهای دیدنی مارماریس در یک نگاه

 • پارک دلفین

پارک دلفین مارماریس به‌عنوان اولین دلفیناریوم اروپا شناخته می‌شود. شما در این پارک می‌توانید لذت شنا با دلفین‌ها را با همراهی مربی تجربه کنید.

 • غار نیمارا از جاهای دیدنی ترکیه

غار نیمارا یکی از جاهای دیدنی ترکیه در نزدیکی مارماریس است که در جزیره هون واقع شده است. عمر این غار بالغ بر ۱۲هزار سال تخمین زده شده است.

غار نیمارا از جاهای دیدنی ترکیه

 • ساحل کیزکومو

ساحل کیزکومو یکی از سواحل توریستی ترکیه است که با انواع تفریحات آبی، آثار باستانی و کافه و رستوران‌های متنوعش شناخته می‌شود.

جاهای دیدنی ازمیر؛ شهر تفریحات شبانه

برج ساعت

برج ساعت ازمیر، نماد این شهر است. شما از هر جای شهر که سر به آسمان بلند کنید، می‌توانید برج ساعت را ببینید. این برج در حال سپری‌کردن قرن دوم عمرش است. برج ساعت ازمیر توسط یک معمار فرانسوی طراحی شده و ساعت آن هدیه‌ای از دولت آلمان به شهر ازمیر بوده است.

برج ساعتآدرس گوگل مپ برج ساعت

آگورا

ازمیر آگورا یا همان سمیرنا یکی از جاهای دیدنی ترکیه و آثار باستانی ازمیر است که عمری بالغ بر ۲هزار سال دارد. این بنا که در گذشته در مسیر جاده ابریشم بوده است، گویا کاربری بازار داشته است. جذاب‌ترین وجهه این بازار کانال آبی است است که از قدیم تا به امروز از وسط آن عبور می‌کند.

آگورا در جاهای دیدنی ترکیهآدرس گوگل مپ آگورا

سایر جاهای دیدنی ازمیر در یک نگاه

 • ساحل چشمه

ساحل چشمه ازمیر از سواحل دیدنی ترکیه است که هرساله در آن جشنواره موسیقی برگزار می‌شود. تماشای ساحل چشمه در شب و خوردن یک غذای محلی ترکی از کارهایی است که حتماً باید در این ساحل انجام دهید.

 • کلیسای سنت پلی کارپ

یکی از معروف‌ترین جاهای دیدنی ترکیه، کلیسای سنت پلی کارپ در ازمیر است. این کلیسا نماد شهر سمورنای باستان و یکی از هفت کلیسای وحی است.

کلیسای سنت پلی کارپ

 • کدیفه کاله

کدیفه کاله نام قلعه‌ای باستانی از دوران عثمانی است. وقتی به بالای قلعه برسید، چشم‌اندازی محشر از خلیج ازمیر و دریای اژه خواهید دید.

 • پیرلانتا پلاژ

یکی از پر طرفدارترین سواحل تفریحی ترکیه، ساحل پیرلانتا پلاژ‌ ازمیر است. زیبایی بی‌حد، امکانات فوق‌العاده تفریحی و اقامتی در نزدیکی این ساحل به محبوبیت آن نیز افزوده است.

پیرلانتا پلاژکدام یک از این جاهای دیدنی ترکیه را دیده‌اید؟

جاهای دیدنی ترکیه بی‌شمارند. تنوع جاذبه های گردشگری این کشور به حدی است که برای دیدن و بهره‌بردن از تک‌تک آن‌ها ماه ها یا حتی سال ها زمان نیاز خواهید داشت. در این نوشته تلاش کردیم فقط تعداد انگشت‌شماری از این جاذبه‌های تفریحی و تاریخی را برایتان معرفی کنیم. از شما می‌خواهیم در قسمت نظرات از دیگر جاهای دیدنی ترکیه برایمان بگویید که خودتان در سفرهایتان  آن‌ها را دیده‌اید یا آوازه‌شان به گوشتان رسیده است.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

8 دیدگاه

 1. اکبر می‌گوید

  با سلام و سپاس فراوان برای اشتراک گذاری این مطلب .
  پیشنهاد می کنم در مقاله بعدی و یا تکمیلی ، بعد از نام هر یک از این اماکن ، راه های مختلف دسترسی به آنجا را بهمراه جزئیات هزینه ای هر کدام نیز بیان نمایید.

  همچنین نکته مهمی که باید مد نظر مسافرانی که برای نوبت اول به استانبول سفر می کنند باشد این است که در صورت مسافرت با تور مراقب کلاهبرداری برخی از تور لیدرهائی که شما را در مسیر فرودگاه به هتل همراهی کرده و در بین مسیر تبلیغ تورهای بازدید شهری و اماکن مورد اشاره را می کنند باشید. چون در همان زمان ورود افراد به استابول و در شرایطی که هنوز مسافران بی اطلاع از قیمت ها می باشند، کل هزینه این تورها را تا سه یا چهار برابر نرخ معمول با شما حساب کرده و بعد از اطلاع شما از جزئیات هزینه ها در روزهای بعدی و اعتراض به مبالغ ، به هیچ عنوان پول اضافه دریافت کرده را باز نمی گردانند.و آژانس های مسافرتی در ایران نیز با قید یک سطر در قرارداد تور با شما ( مبنی بر اینکه صرفا پاسخگوی موارد مندرج در تعهدات خود می باشند) پاسخگوی اقدامات تور لیدرهای خود نمی باشند.
  پیشنهاد : مسافران بهیچ عنوان این تورها را بلافاصله در بدو ورود انتخاب نکنند (حتی اگر تور لیدر گفت اگر الان انتخاب نکنید ظرفیت پر می شود و …) . قبل از شروع سفر و یا روز اول با جستجوی دقیق در اینترنت با این اماکن و نحوه دسترسی و هزینه بازدید هر یک از آنها آشنا شوید و یا اینکه با یک گشت کوتاه در اطراف هتل خود با دفاتر ایرانی و افراد ایرانی ارائه دهنده این تورها (که به صورت رسمی نیز فعالیت می کنند ) و یا پرس و جو از دیگر مسافران با نحوه رفتن و جزئیات هزینه ها آشنا و بعد اقدام به انتخاب کنند.. مثلا برای تور جزایر سه گانه می توانید با هزینه بسیار کم با مترو از میدان تکسیم به اسکله بروید و در آنجا به جای پرداختن ۵۰ دلار به تور لیدرها ، صرفا با حدود ۲ دلار بلیط را از همان اسکله تهیه و به بازدید بروید (در این روش فقط یک ناهار بین راهی و تماشای آوازخوانی داخل کشتی را ندارد)
  نکته بعدی اینکه مردم استانبول اکثرا انگلیسی صحبت نمی کنند و یا به سختی صحبت می کنند (حتی کارکنان هتل ها و پذیرش) . ضروری است قبل از سفر با مکالمات روزمره به زبان ترکی استانبولی حتی به صورت مختصر آشنا گردید تا بهتر بتوانید از سفر استفاده نمایید.
  موفق باشید.

 2. محمد می‌گوید

  فقط ایران خودمون رو عشقه والسلام

 3. ایزدی می‌گوید

  شهر زیبای فتحیه را فراموش کردید که زیباترین ساحل ترکیه ( اولودنیز) و زیباترین مارینای ترکیه ( گویچک) وبهترین مرکز پاراگلایدر دنیا (باباداغ) و تعداد زیادی از بهترین ها در نزدیکی این شهر واقع شده .

 4. رضا می‌گوید

  هیچ کدامش برام جالب نبود
  حال قماش شما بروید مثل همیشه هرچه پول دارید به جیب عثمانی ها و اردوغان بریزید و بعد هم زبانتان دراز باشد
  مگر ایران خودمان دیدنی های قشنگ تر کم داره؟
  ولی متأسفانه مرغ همسایه همیشه برای بعضی ها غاز هستش

 5. علی آرمان می‌گوید

  وقت عزیزان بخیر. کسی میتونه منو راهنمایی کنه ک برای ترکیه، با توجه ب عدم نیاز ب ویزا، آیا میشه مث سفرهای داخل کشور، سوار هواپیما شد و رفت اونجا و هر هتلی توی هر شهری ک خواستی اقامت کنی یا اینکه باید قبل از پرواز هتل رو بگیریم…

  1. ایزدی می‌گوید

   سلام
   به زمان سفر شما بستگی داره در زمانهای شلوغ بهتره قبل از سفر هتلتونو بوک کنید ولی در زمانهای غیر شلوغ مستقیما اونجا تشریف ببرید به قیمت پایین تر میتونید هتل بگیرید پیک تورسم از اواسط تیر شروع میشه و تا اواسط شهریور ادامه دارد

 6. امیری می‌گوید

  از مطلبی که نوشته بودین خوشم اومد امیدوارم این اینترنت رو از ما نگیرن. من خودم به شخصه همه کارام رو اینترنتی انجام میدم. اینجا هر چیزی که میخوایم پیدا میشه و کسایی مثل شما با ارائه مطلبای بدردبخور دارن بهمون کمک میکنن که کارمون سریع تر راه بیفته. حتی دیدم واسه لوله بازکنی برچسب دیگه نیازی نمیشه و با دوتا کلیک ساده میشه چاه بازکن پیدا کرد! دم همگی شما صاحبای سایت های مختلف گرم که اینطوری کارمون رو راحت کردین.

  1. avatar-image
   تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام دوست عزیز 🙂
   خیلی خوشحالیم که تونستیم کنار شما باشیم.
   ممنون از شما.