متروی مشهد

متروی مشهد را مثل کف دستتان بشناسید

معرفی خطوط متروی مشهد

سرعت رسیدن به مقصد، به‌خصوص در مسیرهایی پرترافیک کلان‌شهرها همیشه دغدغه شهروندان بوده است. مترو یکی از وسایل حمل‌ونقل عمومی است که بسیاری از افراد، استفاده از آن را به دیگر وسایل نقلیه ترجیح می‌دهند. مشهد هم یکی از کلان شهرهایی است که مسافران و زائران زیادی را پذیراست.

رفت‌وآمد در این شهر در نبود مترو چندان آسان نیست، چرا که شلوغی و وسعت مسیرها خیلی زیاد است. در این مقاله سری می‌زنیم به خطوط متروی شهر مشهد. همچنین مسیر و ایستگاه‌های هر خط را بررسی می‌کنیم.

پس اگر شما هم مسافر شهر مشهدید، توصیه می‌کنیم برای راحتی در تردد، با این مقاله از مجله گردشگری علی بابا همراه شوید.

ساعات کاری متروی مشهد در ۱۴۰۰ چیست؟
متروی مشهد هر روز هفته از ساعت ۶ صبح تا ۱۰ و در روزهای تعطیل از ۷ صبح تا ۱۰ آماده جابه‌جایی مسافران است.
خطوط فعال متروی مشهد در ۱۴۰۰ کدامند؟
در حال حاضر فقط خط ۱ و خط ۲ مترو فعال‌اند.
کدام یک از ایستگاه های متروی مشهد پارکینگ دارند؟
ایستگاه وکیل‌آباد

نقشه متروی مشهد

با دیدن نقشه متروی مشهد، می‌توان تمام ایستگاه‌های خطوط مترو را دید. این نقشه به شما کمک می‌کند که نزدیک‌ترین ایستگاه به مقصد خود را انتخاب کنید.

البته در سکوی هر ایستگاه و حتی داخل واگن‌ها هم نقشه خطوط رسم شده است، اما داشتن یه نسخه از این نقشه، می‌تواند کار شما را ساده‌تر کند. پس این عکس را در گوشی خود ذخیره کنید تا هرجا که لازم شد از آن استفاده کنید.

خطوط متروی مشهد

برای شهر مشهد، در حال حاضر ۴ خط مترو در مسیرهای مختلف در نظر گرفته شده است. دو خط از این خطوط فعال و دو خط دیگر در حال احداث است. در ادامه جزئیات این خطوط را با هم بررسی می‌کنیم.

متروی مشهد

خط ۱: وکیل‌آباد فرودگاه شهید هاشمی‌نژاد

مسیر وکیل‌آباد به فرودگاه شهید هاشمی‌نژاد را خط یک متروی مشهد به هم وصل می‌کند. این خط که روی نقشه به رنگ سبز مشخص است، ۲۴ کیلومتر طول و ۲۴ ایستگاه در شهر مشهد دارد. همچنین در میدان تقی‌آباد (ایستگاه شریعتی) با خط ۲ مترو، ایستگاه مشترک دارد.

خط یک متروی مشهد از ساعت ۶ صبح تا ۱۰ شب، و در روزهای تعطیل از ساعت ۷ صبح تا ۱۰ شب مسافران را جابه‌جا می‌کند. فاصله زمانی بین هر قطار هم ۴.۵ تا ۶ دقیقه است که بستگی به شلوغی و ساعات پیک استفاده از قطار دارد. ظرفیت جابه‌جایی این خط روزانه ۱۷۰ هزار مسافر در ۱۶ ساعت شبانه‌روز است.

مشهد ساب وی۲۴ ایستگاه متروی خط یک و آدرس آنها را در جدول زیر می‌بینیم.

آدرسنام ایستگاهردیف
انتهای وکیل‌آباد، سه‌راهی طرقبه-شاندیزایستگاه وکیل‌آباد۱
بزرگراه وکیل‌آباد، کوهستان پارکایستگاه کوهستان پارک۲
تقاطع وکیل‌آباد – نمایشگاهایستگاه نمایشگاه۳
تقاطع وکیل‌آباد – اقبال لاهوریایستگاه اقبال لاهوری۴
تقاطع وکیل‌آباد – صیاد شیرازیایستگاه صیاد شیرازی۵
تقاطع وکیل‌آباد – صدفایستگاه صدف۶
تقاطع وکیل‌آباد – هفت تیرایستگاه هفت تیر۷
تقاطع وکیل‌آباد – دانش‌آموزایستگاه دانش‌آموز۸
تقاطع وکیل‌آباد – سیدرضیایستگاه سیدرضی۹
تقاطع وکیل‌آباد – کوثرایستگاه کوثر۱۰
تقاطع وکیل‌آباد – امامتایستگاه پارک ملت۱۱
میدان آزادی، ابتدای بلوار ملک‌آبادایستگاه آزادی۱۲
سه‌راه خیامایستگاه خیام۱۳
میدان فلسطینایستگاه فلسطین۱۴
خیابان احمدآباد، چهارراه کلاهدوزایستگاه طالقانی۱۵
خیابان احمدآباد، ابتدای خیابان قائمایستگاه قائم۱۶
میدان دکتر شریعتی (تقی‌آباد)ایستگاه شریعتی۱۷
خیابان بهار، چهارراه لشکرایستگاه امام خمینی۱۸
میدان بسیجایستگاه بسیج۱۹
چهارراه نخریسیایستگاه هفده شهریور۲۰
تقاطع نخریسی – پروین اعتصامیایستگاه پروین اعتصامی۲۱
بزرگراه بسیج، ابتدای خیابان نخریسیایستگاه غدیر۲۲
میدان پرواز، ابتدای ورودی فرودگاهایستگاه بوستان ریحانه۲۳
فرودگاه شهید هاشمی‌نژادایستگاه فرودگاه شهید هاشمی‌نژاد۲۴

اگر قصد بازدید از طرقبه، شاندیز و رستوران زیبای پدیده شاندیز، باغ‌وحش، شهربازی کوهستان پارک و نمایشگاه بین‌المللی مشهد را دارید، می‌توانید با استفاده از خط یک مترو به‌راحتی به مقصد خود برسید. همچنین می‌توانید با استفاده از این خط به پارک ملت، دانشگاه فردوسی، بازار زیست خاور و بازار هفده شهریور، ترمینال و فرودگاه بروید.

خط ۲: انتهای طبرسی رضا شهر

خط ۲ متروی مشهد، که به رنگ آبی در نقشه متروی مشهد مشخص شده، از انتهای طبرسی شمالی (پایین روستای کشف) آغاز می‌شود و تا ایستگاه رضاشهر ادامه دارد. طول خط ۲ مترو ۱۴.۵ کیلومتر است و ۱۳ ایستگاه دارد. فاز اول خط ۲ که ۶ ایستگاه دارد و از انتهای خیابان طبرسی تا میدان شهداست، در سال ۱۳۹۵ به بهره‌برداری رسید. سپس تا سال ۱۳۹۸، مابقی ایستگاه‌ها مرحله به مرحله تکمیل و راه‌اندازی شدند. خط ۲ مترو از ساعت ۶ صبح تا ۱۰ شب به مسافران سرویس‌ می‌دهد. همچنین فاصله بین دو قطار در ایستگاه‌های این خط، ۱۰ دقیقه است.

آدرسنام ایستگاهردیف
انتهای طبرسی شمالیایستگاه طبرسی۱
بین طبرسی شمالی ۱۴ و ۱۶ایستگاه ولایت۲
میدان فجرایستگاه فجر۳
خیابان طبرسی، چهارراه گازایستگاه نبوت۴
خیابان طبرسی، چهارراه برقایستگاه شهید مفتح۵
میدان راه‌آهنایستگاه راه‌آهن۶
میدان شهداایستگاه شهدا۷
میدان سعدیایستگاه سعدی۸
میدان دکتر شریعتی (تقی‌آباد)ایستگاه شریعتی۹
خیابان کوهسنگی، بالاتر از بلوار ملاصدراایستگاه الندشت۱۰
انتهای کوهسنگی، بوستان کوهسنگیایستگاه کوهسنگی۱۱
میدان شهید کاوه (جام عسل)ایستگاه شهید کاوه۱۲
میدان شهید جوان، دانشگاه علوم پزشکی مشهدایستگاه سلامت۱۳

خط ۳: قاسم‌آباد شهرک

خط ۳ متروی مشهد را می‌توان مهم‌ترین خط مترو برای آینده شهر دانست. این خط با بیش از ۲۸ کیلومتر طول، جنوب شرق شهر را به شمال غرب شهر متصل می‌کند. ساخت مسیر خط ۳، از نیمه شعبان سال ۱۳۹۴ آغاز شد و البته هنوز به بهره‌برداری نرسیده و در حال حفر و ساخت است. این خط که با رنگ قرمز روی نقشه متروی مشهد نشان داده شده، ۲۴ ایستگاه دارد و از شهرک ابوذر تا الهیه کشیده شده است و تا پایانه جدید اتوبوسرانی برون‌شهری غرب مشهد ادامه خواهد داشت.

خط ۳ متروی مشهد از پایانه اتوبوسرانی که  انتهای خیابان امام رضا قرار دارد، از چهارراه خسروی و چهارراه شهدا عبور می‌کند و به میدان شهدا می‌رسد. در طول این مسیر به زائران حرم امام رضا و قشرهای متوسط سرویس‌رسانی می‌کند.

سپس این خط متروی مشهد تا میدان فردوسی ادامه پیدا کرده و در میدان جانباز و با عبور از بلوار جانباز به بزرگراه امام علی می‌رسد. پس از آن با طی تمام مسیر امامیه به اراضی امامیه خواهد رسید. آخرین ایستگاه هم پایانه جدید اتوبوسرانی برون‌شهری غرب مشهد خواهد بود. سرعت قطارهایی که برای این خط در نظر گرفته شده بین ۳۶ تا ۸۰ کیلومتر بر ساعت است. علاوه‌براین می‌توانند در هر ساعت، ۲۰ هزار نفر را جابه‌جا کنند.

حمل و نقل عمومیخط ۴: خواجه ربیع شهرک شهید باهنر

خط ۴ متروی مشهد به طول ۱۷.۵ کیلومتر از بلوار حُر  به خواجه ربیع (از شرق به شمال) در حال احداث است. این حفاری به تازگی و در سال ۱۴۰۰ کلید خورد. ۶ ایستگاه برای این خط در نظر گرفته‌ شده که ۲ ایستگاه آن در شارستان و نزدیک حرم مطهر قرار دارد. همچنین این خط در میدان شهدا به خط ۲ متصل می‌شود.

این خط که با رنگ نارنجی بر روی نقشه مشخص است، از خواجه ربیع شروع می‌شود و با از میدان شهدا عبور می‌کند. سپس به‌سمت حرم مطهر از ضلع شمالی حرم می‌رود و بلوار مصلی به‌سمت شهرک شهید رجایی و جاده سرخس و بلوار حُر در امتداد میدان شهید عباس‌پور را پشت سر خواهد گذاشت. زمانی که این خط و بهره‌برداری برسد، با عبور از نزدیکی حرم مطهر امام رضا،  بهترین دسترسی به حرم را برای زائران فراهم خواهد کرد.

بلیط متروی مشهد

برای استفاده از مترو، مانند دیگر وسایل نقیله عمومی مقرون‌به‌صرفه است، اما باید بلیط تهیه کرد. به همین منظور می‌توانید کارت‌های قابل شارژ با مبلغ دلخواه را تهیه و هر زمان که نیاز بود آنها را مجدد شارژ کنید. استفاده از این کارت‌ها ساده‌تر و سریع‌تر است، چون لازم نیست برای هربار استفاده از مترو، در صف منتظر باشید تا نوبت شما برسد و یک بلیط تهیه کنید.

متروی مشهدایستگاه آخر مقاله متروی مشهد

با معرفی متروی مشهد و خطوط و ایستگاه‌های آن با ما همراه بودید. در این مقاله چهار خط متروی مشهد را بررسی کردیم که البته از این چهار خط فقط خط ۱ و خط ۲ آن به بهره‌برداری رسیده و خط ۳ و خط ۴ در دست احداث است. اما همین دو خط هم به حل مشکل ترافیک مشهد کمک زیادی کرده است. بسیاری از نقاط توریستی و دیدنی مشهد، دسترسی خوبی به مترو دارند و برای پیمودن فاصله‌های طولانی بدون گیرکردن در ترافیک، مترو بهترین گزینه خواهد بود.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

9 دیدگاه

 1. رضا می‌گوید

  سلام آیا خط مترو به بهشت رضا مشهد و تپه سلام میاد

 2. شیلا می‌گوید

  باید یک خط مترو از سمت وسط شهر عبدالمطلب و ابوطالب که بسیار پرجمعیت هست بزنند واقعا برای این‌ منطقه لازمه و حیاتی !!!!

 3. محمد می‌گوید

  یعنی به فنا رفتم‌‌مشهدی ها ادرس اشتباه میدن یه خطی رو دو بار بالا پایین کردم😐🤦‍♂️

 4. Yasi می‌گوید

  سلام پس مطهری شمالی چی اصلا نه اتوبوس درست حسابی داره نه مترو براش در نظر گرفتن فقط چسبیدن به پایین شهری‌ها و بالا شهری‌ها وسط شهر و یادشون رفته

  1. حاضر جواب می‌گوید

   مطهری و دوربرش پایین شهر محسوب میشن نه وسط شهر، وسط شهر میشه آبکوه و سناباد

 5. مریم می‌گوید

  سلام و خسته نباشید
  قیمت خرید کارت مترو در حال حاضر چقدر هست ؟
  قیمت هر بار استفاده از مترو چقدر است؟

  1. نسرین می‌گوید

   ۱۱۰۰تومن فقط

 6. مَلی می‌گوید

  ساخت این خط میدون فردوسی دیگه خیلی طولانی شده مشهد این همه ثروت داره معلوم نیست چکار می کنند که مترو پیش نمیره

  1. شهروند معترض می‌گوید

   اهواز و خوزستان، پولدارترین استان ایرانه و اقتصاد کل ایران با ثروث‌های خدادادی این استان تامین میشه، آیا شهرهای این استان ثروتنمد هم رسیدگی رفاهی برای شهروندانش میشه؟؟؟!!! خیر! و همچنین استان‌های دیگه..