دشت دریاسر تنکابن

دشت دریاسر تنکابن یا بهشت اردیبهشت ایران!

طبیعت دشت دریاسر و دلبری در بهار

دشت دریاسر کجاست؟ تا به‌حال چیزی در مورد این محل زیبا به گوشتان خورده است؟ «بهشت اردیبهشت ایران» لقب دشت دریاسر تنکابن است که در منطقه دوهزار با هر فصل رنگ‌وبوی متفاوتی برای میزبانی از مسافران دارد. کافی است بدون شک زیبایی‌های هیجان‌انگیز دشت دریاسر تنکابن را در هر محیطی تجربه نخواهید کرد. این دشت از غرب به گردنه سیالان، قله‌های خشچال و کندیگان و از شرق به طالقان محدود می‌شود. دشت دریاسر تنکابن جاذبه‌ای از منطقه شمال ایران است که با زیبایی‌های منحصربه‌فرد خود بهترین محل برای طبیعت‌گردی و کمپینگ به شمار می‌آید.

با علی‌بابا همراه باشید تا شما را مسافر این زیبایی‌‌های تنکابن کنم.

دشت دریاسر در استان مازندران قرار دارد که از یک بخش به جنگل‌های سرسبز شمال متصل است و از طرف دیگر یخچال‌های رشته کوه الموت آن را محاصره کرده‌اند. انگار زیبایی‌های شمال ایران پایان ندارد. این زیبایی‌ها در استان مازندران بی‌انتهاست. چهار کوه اطراف این منطقه انگار دشت دریاسر را بغل کرده‌اند تا هنگام قرار گرفتن در این دشت، گردنه‌های پوشیده از برف زیبایی آن را دو چندان کنند.

دشت دریاسر کجاست؟
دشت دریاسر یکی از جاذبه‌های گردشگری شهر تنکابن در استان مازندران است.
مسیر دشت دریاسر از تهران چطور است؟
این مسیر با فاصله حدودی ۲۸۸ کیلومتر از تهران در مسافت ۵ ساعته قرار دارد.
آب‌وهوای دشت دریاسر چگونه است؟
آب‌وهوای این منطقه کوهستانی است و بیشتر روزهای سال هوای خنک در آن احساس می‌شود.
بهترین فصل برای سفر به دشت دریاسر چه فصلی است؟
بهترین فصل برای سفر به دشت دریاسر بهار و تابستان است.

چرا باید به دشت دریاسر سفر کنید؟

مهم نیست در کدام یک از فصل‌های سال قرار داریم؛ تنها کافی است قصد سفر به دشت دریاسر را در سر داشته باشید. چون در هرروز از سال زیبایی‌های کم‌نظیر آن به استقبالتان می‌آید و بهترین‌ها را در ذهن شما به ثبت می‌رساند. اگر جزو آن دسته از افراد خوش‌شانس هستید که در فصل بهار و ماه اردیبهشت ایده سفر به دشت دریاسر به ذهنشان رسیده، بدانید که قرار است گل‌های زرد رنگ بابونه شما را به آغوش بکشند.

سفر به دشت دریاسر

عکس از: سایت Ifpnews

در انتهای گل‌های زرد چشمه‌هایی وجود دارد که صدای جوشیدن آب از آ‌ن‌ها آرامش محیط را چند برابر می‌کند. در کنار تمام این زیبایی‌ها رودخانه پر از آب جریان دارد که قدرت خود را از ارتفاعات سیالان گرفته است. بی‌دلیل نیست که در کنار این زیبایی‌ها دشت دریاسر لقب بهشت اردیبهشت ایران را گرفته است.

چرا به این دشت بهشت اردیبهشت ایران می‌گویند؟

مواردی که تا به‌این‌جا گفتیم کم نیست؛ اما در واقع زیبایی‌های این منطقه به این موارد ختم نمی‌شود. اگر به کوه‌نوردی علاقه دارید، بعد از کمپینگ در قسمت زیبایی از دشت دریاسر اراده خود را برای بالا رفتن از کوه‌های این منطقه به کار بگیرید. شما جزو آن دسته از افرادی هستید که کوه‌نوردی را حرفه‌ای انجام می‌دهند؟ پس قله سیالان را انتخاب کنید تا از ارتفاع بالا، دشت دریاسر تنکابن را ببینید.

علت نامگذاری دشت دیاسر

عکس از: سایت Iranonadventure

در این منطقه دیگر خبری از آلودگی هوا نیست و می‌توانید ستاره‌های آسمان را بببنید، البته اگر آنقدر خوش‌شانس باشید که وسایل موردنیاز برای اقامت در هنگام شب را به‌همراه داشته باشید.

چرا دشت را با این اسم نام‌گذاری کرده‌اند؟

باید از پیچ‌وخم‌های جاده دوهزار عبور کنید و بعد از منطقه عسل محله در بخش جنوب‌غربی تنکابن، دشتی را از دور ببینید که یادآور بهشت است. هر قسمت از این محل مانند تابلوی نقاشی بزرگی است که انتهای مسیر قرار دارد. ارتفاع کم دشت دریاسر کنار کوه بلندی که آن را در آغوش کشیده‌اند باعث شده تا دشت نام بگیرد.

نامگذاری دشت دریاسر

عکس از: سایت Mapio

آب‌وهوای دشت دریاسر چطور است؟

ارتفاعی که دشت دریاسر تنکابن از سطح دریا دارد حدود دوهزار متر است. پس می‌توان گفت جزو مناطق کوهستانی محسوب می‌شود. به‌همین دلیل سرمای این منطقه در فصل زمستان ممکن است برای افرادی که به محیط‌های گرم عادت دارند کمی ناراحت‌کننده باشد.

آب و هوای دشت دریاسر

عکس از: سایت Soraya

در فصل پاییز بیشتر اوقات باران می‌بارد؛ اما پیشنهاد می‌کنیم از زیبایی‌ها و آب‌وهوای بی‌نظیر دشت دریاسر در فصل‌های تابستان و بهار غافل نشوید. آب‌وهوای مناسب در این دوره زمانی باعث پوشش گیاهی زیبا در بهشت اردیبهشت ایران می‌شود.

اگر عاشق چادر زدن در طبیعت هستید حتی گرم‌ترین روزهای سال هم در این منطقه آب‌و‌هوای خنکی دارند. این سرما ممکن است هنگام شب شما را مجبور کند تا لباس‌های گرم بپوشید.

هوای دشت دریاسر

عکس از: سایت Tasnimnews

پوشش گیاهی و جانوری دشت دریاسر

دشت دریاسر در حوالی جنگل‌های دوهزار قرار دارد. کمتر کسی در اطراف ما وجود دارد که از پوشش گیاهی و درختان زیبای جنگل‌های دوهزار چیزی نداند. همین موضوع باعث شده تا نزدیک بودن دشت دریاسر به این منطقه آن را از نظر پوشش گیاهی غنی کند.

پوشش گیاهی دشت دریاسر

عکس از: سایت Trekearth

کنار گل‌های زرد بابونه که مانند فرش زرد رنگ مخملی قسمت‌های میانی دشت دریاسر را پر کرده‌است، درخت‌های متفاوتی هم به‌چشم می‌خورد. درختانی مثل ممرز، راش و چنار زیبایی‌هایی هستند که جنگل‌های دوهزار به این منطقه هدیه داده است.

دشت دریاسر در قسمت کوهپایه‌های البرز قرار دارد و زیستگاه جانوران مختلفی است. حیواناتی مانند تشی، گراز و پلنگ ایرانی در این منطقه زندگی می‌کنند احتمال دارد با سفر به قسمت‌های مرتفع خرس هم به چشم بخورد.

گیاهان دشت دریاسر

عکس از: سایت Twitter

جاهای دیدنی اطراف دشت دریاسر

اگر فکر می‌کنید که احتمالا زیبایی‌های دشت دریاسر تمام شده و دیگر چیزی برای گفتن نمانده، سخت در اشتباه هستید! زیبایی‌های این منطقه در کلمات نمی‌گنجد و ممکن است بعد از خواندن این مطالب و بعد از آن قرار گرفتن در این محل زیبا، تازه به جذابیت‌های واقعی آن پی ببرید. در ادامه مواردی را به شما معرفی می‌کنیم و توصیه می‌کنیم به آن‌ها هم سری بزنید:

جاهای دیدنی دشت دریاسر

عکس از: سایت Twitter

– کوه‌های تنگ لات خان بن

کوه‌های تنگ لات خان بن بخشی از دشت دریاسر را محاصره کرد‌ه‌اند. کوه‌هایی که دامنه‌های آن پوشیده از درخت‌های آلوچه و ازگیل است. برف‌های موجود روی قله و دامنه‌های این کوه‌ها باعث به‌وجود آمدن چشمه‌های مختلف در بخش داخلی دشت می‌شود.

کوه‌های تنگ لات خان بن

عکس از: سایت Farsnews

– سیاه کل اطراف دشت دریاسر

قسمتی از دشت دریاسر را کوه‌های سیاهکل پوشانده، چیزی در مورد سیاهکل به گوشتان خورده است؟ سیاهکل در واقع یکی از شهرهای بکر گیلان است که از قسمت شرق و شمال به لاهیجان متصل است. پوشش گیاهی زیبا و جنگل‌های پوشیده از درخت مواردی هستند که با شنیدن سیاهکل به ذهنمان می‌رسد. پس اگر مدت زمانی را برای اقامت در جاهای دیدنی شمال اختصاص داده‌اید، به سیاهکل هم سر بزنید.

سیاه کل

عکس از: سایت Isna

– کل تلا حوالی دشت دریاسر

کل تلا یکی دیگر از کوه‌هایی است که در کنار دشت دریاسر تنکابن قرار دارد. اگر علاقه‌مند به کوه‌نوردی هستید، می‌توانید این کوه را انتخاب کنید. سطح کوه‌ کل تلا پوشیده از حوضچه‌های آبی است که با بالا رفتن از ارتفاعات آن می‌توانید از این جاذبه‌های زیبا استفاده کنید.

سیاه کل

عکس از: سایت Isna

– سواحل دریای خزر

امکان ندارد که صحبت از جاهای دیدنی تنکابن و شمال ایران باشد و یادی از سواحل دریای خزر نکنیم. اگر دلتان هوس دیدن دریای خزر را کرده و از رانندگی کردن خسته نشده‌اید؛ سمت جنگل‌های گیسوم حرکت کنید.

سواحل دریای خزر

عکس از: سایت Irna

ممکن است فاصله بین دشت دریاسر و جنگل‌های گیسوم مقداری طولانی باشد؛ اما به امتحان کردن می‌ارزد. بعد از رسیدن به این جنگل‌ها و گذر از بین درختان بلند و پهناور در انتهای مسیر ساحل دریای خزر در انتظار شماست تا خستگی سفر را از تن بیرون کنید.

بهتر است چادر خود را به‌همراه داشته باشید تا چند ساعتی بین درختان استراحت کنید و از هوای این محل لذت ببرید.

ساحل دریای خزر

عکس از: سایت Tasnimnews

– آبگرم فلکده

فلکده یکی دیگر از جاهای دیدنی تنکابن است که هنگام سفر به دشت دریاسر نباید سر زدن به آن را فراموش کنید. هنگام وارد شدن به این منطقه مناظر خیره کننده و زیبای آن هوش از سرتان خواهد برد. جاذبه اصلی این شهر آبگرم بدون گوگرد است تا با شنا در این آب لذت ببرید و بوی بد آن شما را دلزده نکند.

بعضی که علاقه شدیدی به طبیعت دارند و هر عنصر موجود در آن را علت سلامت خود می‌دانند در بعضی از اوقات آبگرم این چشمه را می‌خورند. البته این مورد به انتخاب شما بستگی دارد!

آبگرم فلکده

عکس از: مصطفی مختاری

روستاهای اطراف فلکده در فصل پاییز زیبایی بیشتری دارند و مانند بوم نقاشی پذیرای شما هستند. بهتر است زمستان را برای سفر به دشت دریاسر انتخاب نکنید تا از سرسبزی آن بیشتر لذت ببرید.

– رودخانه لیرسر اطراف دشت دریاسر

حالا که با آبگرم فلکده آشنا شدید، لازم است بدانید آبگرم دقیقا کنار رودخانه لیرسر قرار دارد. منشا اصلی این رودخانه کوه‌های تنکابن است که از جنگل‌های پوشیده با درخت سرچشمه می‌گیرد و در نهایت با عبور از قسمت‌های مختلف تنکابن جاذبه‌ای را برای گردشگران فراهم می‌کند. برخلاف آبگرم فلکده در چند دقیقه‌ای دشت دریاسر آب این رودخانه سرد و خنک است.

رودخانه لیرسر

عکس از: سایت Photographer-Mostafa-Mokhtari

– پارک جنگلی چالدره

انگار جاذبه‌های تنکابن تمامی ندارد. . جنگل چالدره در عمیق‌ترین بخش تنکابن و در فاصله چند کیلومتری دشت دریاسر قرار گرفته و به‌همین دلیل لایق نام چالدره شده است.

این محل یکی از بهترین گزینه‌ها برای تفریح و استراحت است. آب‌و‌هوا خنک در کنار سایه‌های درختان لذت دلپذیری است که با قرار گرفتن در این پارک جنگلی تجربه خواهید کرد. بد نیست طعم میوه‌های جنگلی این محل که شامل انار، تمشک، ازگیل و بلوط هستند را امتحان کنید.

پارک جنگلی چالدره

عکس از: سایت Shomalnews

اگر بودن در طبیعت به شما آرامش می‌دهد و خود را طبیعت‌گرد می‌دانید، قدم زدن را از صبح زود آغاز کنید تا از تمام زیبایی‌های آن لذت ببرید.

تفریحات و دیدنی‌های جوار دشت دریاسر

تفریحات مختلفی در اطراف دشت دریاسر وجود دارد که باعث می‌شوند زمان هیجان انگیزی را سپری کنید:

– بازدید از چشمه سارها

کافی است پایتان به دشت دریاسر برسد، صدای چشمه‌های آن آرامشی را به شما انتقال خواهد داد که هیچ کجا تجربه نکرده‌اید. این محل چشمه‌های فراوانی دارد که بازدید از هر یک از آن‌ها در کنار آرامش حس زنده شدن را به شما انتقال می‌دهد و جریان زندگی را یادآوری می‌کند.

چشمه ساره ها

عکس از: سایت Mashreghnews

– جنگل‌های انبوه اطراف دشت

اگر جزو علاقه‌مندان به طبیعت هستید و قدم زدن در بین درختان سبز حال شما را بهتر می‌کند، جنگل‌های انبوه دشت دریاسر انتخاب مناسبی خواهد بود. قرار گرفتن زیر سایه درخت‌های بلند که رنگ برگ‌های آن‌ها سبز تیره است برای دوستداران طبیعت حس جدیدی را به‌ارمغان می‌آورد.

جنگل های انبوه دریاسر

عکس از: سایت Parsgraphic

– کوه‌نوردی در دشت دریاسر

تجهیزات کوه‌نوردی خود را به‌همراه داشته باشید تا در کنار کوه‌نوردی از بلندای ارتفاع و دیدن جاذبه‌های این دشت لذت ببرید. همانطور که در قسمت‌های قبل گفتیم دور تا دور این دشت توسط کوه‌های سرچشمه محاصره شده که بهترین محل برای علاقه‌مندان به کوه‌نوردی است.

کوهنوردی در دریاسر

عکس از: سایت Bamnews

– گردش و پیاده‌روی

یک جفت کفش راحت بردارید تا از زیبایی‌های دشت دریاسر غافل نشوید. هر قسمت از این منطقه زیبایی‌های منحصربه‌فردی دارد که با قدم زدن در آن از هر یک لذت خواهید برد. تصور کنید در حال قدم برداشتن در آب‌وهوای خنک بهاری هستید و ناگهان خود را در بین انبوه گل‌های زرد بابونه می‌بینید. این تجربه یکی از لحظات هیجان‌انگیز در سفر شما خواهد بود.

پیاده روی در دریاسر

عکس از: سایت Niksho

– کمپینگ در دشت دریاسر

اگر دوست ندارید فرصت تماشای آسمان پاک و پر ستاره دشت دریاسر تنکابن را از دست بدهید، به فکر کمپینگ در این منطقه باشید. دراز کشیدن روی خاک خنک و تماشای آسمان پر ستاره حس خوبی را به شما منتقل می‌کند که در کمتر مسافرتی آن ‌را تجربه می‌کنید. فقط یادتان باشد که لباس‌های گرم لازمه شب‌های خنک این محل هستند.

کمپینگ در دریاسر

عکس از: سایت Twitter

– عکاسی از مناظر دشت دریاسر

به عکاسی علاقه دارید؟ مهم نیست در این هنر چقدر پیشرفته یا تازه‌کار هستید. مطمئن باشید جلوه‌های دشت دریاسر نتیجه فوق‌العاده‌ای را به‌همراه خواهد داشت. قرار دادن این تصاویر در آرشیو جاهای دیدنی شمال سبب می‌شود تا هر سال به این منطقه سر بزنید و از این حال خوب غافل نمانید.

عکاسی در دریاسر

عکس از: سایت Infography

– تماشای آسمان شب

اگر شما هم در شهر بزرگ زندگی می‌کنید و آلودگی‌های آن هیجان تماشای ستاره‌های آسمان را از شما گرفته است، دریاسر را مقصد سفر خود قرار دهید. آسمان پاک دشت دریاسر هنگام شب شما را مهمان درخشش ستاره‌های آسمان می‌کند.

تماشای آسمان دریاسر

عکس از: سایت Uupload

امکانات دشت دریاسر تنکابن

تنها امکاناتی که در این محل وجود دارد، امکان کمپینگ است. در دشت دریاسر هتل یا اقامتگاه تاسیس نشده تا مسافران در آن اقامت داشته باشند و اگر قصد اقامت در این مکان‌ها را دارید باید به شهرها و روستاهای نزدیک بروید. البته فراموش نکنید که برای کمپینگ و چادر زدن باید وسایل مورد نیاز خود را به‌همراه داشته باشید.

امکانات دشت دریاسر

عکس از: سایت Twitter

گزینه‌های اقامتی حوالی دشت

برای اقامت در این دشت زیبای تنگابن گزینه‌های اقامتی مختلفی پیش روی شما قرار دارد. شما می‌توانید به تناسب بودجه، علاقه و انتخاب خودتان برای اقامت در این دشت یکی از گزینه‌ها را انتخاب کنید.

اقامت در دشت دریاسر

همانطور که گفتیم منطقه دشت دریاسر محلی برای اقامت هتلی و ساختمانی ندارد و لازم است وسایل چادر زدن را با خود به‌همراه داشته باشید. اما می‌توانید در محل‌های نزدیک به این دشت اقامتگاه‌های بومگردی را رزرو کنید که در بخش بعدی بیشتر مورد بررسی قرار می‌دهیم.

اقامت در دریاسر

عکس از: سایت Yektapress

اقامت در اقامتگاه‌های نزدیک دشت دریاسر

اگر به‌دنبال نزدیکترین شهر به دشت دریاسر هستید تنکابن با فاصله ۳۵ کیلومتری شهر مناسبی است تا پذیرای شما باشد. از طرفی برخی اقامت در هتل را دوست ندارند و پیدا کردن ویلاهای مختلف با امکانات رفاهی متنوع می‌تواند پاسخگوی نیاز آن‌ها باشد. اقامتگاه‌ها ویلاهای اطراف این شهر نیاز شما را از نظر محل مناسب برای سپری کردن لحظات خوش برطرف می‌کنند.

اقامتگاه بومگردی نسا تنکابن در گوگل مپ

اقامتگاه بومگردی کلچال تنکابن در گوگل مپ

اقامتگاه بومگردی چام و چاشت در گوگل مپ

اقامتگاه بومگردی یارا تنکابن در گوگل مپ

خطرات احتمالی در سفر به دشت دریاسر

منطقه دشت دریاسر بین کوه‌های مرتفع قرار دارد و در فصل پاییز بارش شدید باران ممکن است خطرات احتمالی مانند سیل را به‌وجود آورد. بنابراین زمان مناسب سفر را فصل‌های بهار و تابستان در نظر بگیرید تا از این خطرات در امان باشید. همچنین وجود حیوانات درنده مانند خرس که در هنگام کوه‌نوردی باید به آن توجه داشته باشید.

توصیه‌هایی برای سفر به دشت دریاسر

تجهیزات سفر کمک می‌کند تا از امکانات موجود بهترین استفاده را ببرید و دردسر پیدا کردن وسایل موردنیاز خود را نداشته باشید. وسایل موردنیاز برای سفر به دشت دریاسر مواردی مثل کفش پیاده‌روی مناسب، خوراکی، آب، لباس مناسب و داروهای شخصی است. همچنین اگر قصد چادر زدن و کمپینگ را دارید وسایل دیگری مانند کوله پشتی، چادر، کیسه خواب و گاز پیک‌نیکی این امکان را در اختیار شما قرار می‌دهند تا سفر خوشی را تجربه کنید.

کمپ در دریاسر

عکس از: سایت Twitter

بهترین زمان بازدید از دشت دریاسر

دشت دریاسر تنکابن در هر فصلی از سال زیبایی‌های مخصوص خود را دارد؛ اما بهترین زمان برای سفر به آن فصل بهار است. در فصل بهار علاوه‌بر آب و هوای مناسب شکوفه‌ها و گل‌های زیبای این دشت به جلوه بیشتر آن کمک می‌کند.

اینجا شب‌های سرد و روزهای گرمی دارد که داشتن لباس مناسب برای مسافران توصیه می‌شود. برگ‌های نارنجی و ارغوانی درختان در فصل پاییز همچنان این محیط را زیبا می‌کند؛ اما باید مواظب بارش‌های سنگین فصلی و امکان وقوع سیلاب باشید.

بازدید از دشت دریاسر

عکس از: سایت Ifpnews

دشت دریاسر کجاست؟

این محل در فاصلۀ تقریبی ۲۴۰ کیلومتری تهران قرار دارد که زمان لازم برای رسیدن به آن چیزی حدود پنج ساعت است. اگر قصد دارید از تنکابن به دریاسر سفر کنید فاصلۀ ۳۵ کیلومتری در انتظارتان خواهد بود که با یک ساعت رانندگی می‌توانید به آن برسید.

آدرس دشت دریاسر در گوگل مپ

بهترین مسیر دسترسی به دشت دریاسر

برای اینکه بتوانید به دشت دریاسر برسید باید از شهر تنکابن عبور کنید. بعد از وارد شدن به تنکابن به سمت جاده دوهزار حرکت کنید تا به دوراهی امامزاده قاسم برسید. در این دوراهی مسیر سمت چپ را انتخاب کنید تا در انتهای مسیر به روستای عسل محله برسید. در این محل ماشین خود را پاک کنید و در ادامه مسیر یک و نیم ساعته کوه‌پیمایی را برای رسیدن به این طبیعت بکر و زیبا طی کنید.

وضعیت جاده دشت دریاسر به چه شکل است؟

مسیر شهر تنکابن به جنگل دوهزار و عسل محله آسفالت و هموار است. اما برای طی ادامه مسیر به‌همراه داشتن کفش‌های پیاده‌روی مناسب را فراموش نکنید تا خسته نشوید.

دشت دریاسر

عکس از: سایت Khabarbanoo

جمع بندی

اگر به‌دنبال یک محل رویایی برای طبیعت‌گردی هستید سفر به دشت دریاسر را در اولویت قرار دهید. این دشت که بهشت اردیبهشت ایران نام دارد می‌تواند تا روزها حال شما را خوب کند و باعث شود احساس بهتری نسبت به زندگی داشته باشید. تا به‌حال تجربه دیدن این منطقه را داشته‌اید؟

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.