راهنمای سفر به آلمان

راهنمای سفر به آلمان؛ کشور موسیقی و معماری

اگر کره جغرافیای روی میزتان را چرخانده‌اید و سپس انگشت‌تان روی کشور آلمان قرار گرفته احتمالا دست‌تان لرزیده است. سفر به آلمان دشوار است، زیرا احتمال دارد بسیاری از جذابیت‌های این سفر را به خاطر نشناختن کافی و یا نداشتن زمان از دست بدهید. برای سفر به آلمان باید به اندازه خراب کردن دیوار برلین هیجان و انرژی داشته باشید زیرا تنوع جاذبه‌های آن به قدری است که برای هر سلیقه‌ای پاسخی منحصر به فرد است. موسیقی و معماری‌ای که در یک سفر به آلمان شما را تسخیر خواهد کرد وسوسه‌برانگیزتر است یا پارک‌هایی پر از کاخ‌های مجلل و کلیساها و قلعه‌های قرون وسطایی؟

شاید هم شما اهل حیات شبانه در کافه‌های زیرزمینی و تفریح در دهکده‌های تیپیکال اروپایی هستید؟ این دورنمای سفر به آلمان شاید شروع خوبی خواهد بود برای آغاز سفر به کشوری تاریخی با طبیعتی چهار فصل که به آن سرزمین شاعران و اندیشمندان نیز گفته می‌شود.

اطلاعات کلی و تاریخ و جغرافیای آلمان

مساحت آلمان ۳۵۶۹۵۹ کیلومتر مربع است. پر جمیعت‌ترین کشور اتحادیه اروپا که از لحاظ تعداد دهکده‌ها و روستاهای کوچکی که توریست‌ها عاشق آنها هستند بسیارغنی است. بخش شمالی آلمان را دریاچه‌هایش گرفته‌اند و جنگل‌های خاص خودش در مرکز آن هستند. بزرگترین رود راین در جنوب آلمان کنار کوه‌ها و تپه‌هایش جاری است. بخشی از رود دانوب هم در آلمان قرار دارد.
آلمان یکی از پرجمعیت‌ترین کشورهای اروپایی است که مهاجران غیرآلمانی زیادی به خود دیده است. در دو جنگ جهانی اول و دوم شکست خورده است اما خیلی سریع خود را از بیماری جنگ نجات داده است. یکی از بهترین کشورها محسوب می‌شود که توانسته است حتی از آسیب‌های جنگ به عنوان جاهای دیدنی و توریستی بهره بگیرد. اگر دوست ندارید سفرتان تنها در اسارات جنبه‌های توریستی باشد که احساس می‌کنید تاریخ ندارد آلمان مقصد مناسبی است زیرا موسیقی‌دانها و متفکرانی باخ، نیچه، گوته و شیلر سایه خود را بر زیبایی های این کشور پهن کرده‌اند. از لحاظ اقتصادی هم همین کافی است که بدانید آلمان کشور اتوموبیل‌هایی مثل مرسدس، پورشه و بی‌ام‌و است.

 • واحد پول: یورو
 • زبان رسمی مردم: آلمانی
 • کد کشور :+۴۹
 • ولتای برق شهری: ۲۳۰ولت
 • ختلاف ساعت آلمان با ایران: ۲ ساعت و ۳۰ دقیقه
 • دولت: جمهوری فدرال

آلمان روی نقشه

زرد و سیاه و قرمز

برای سفر به آلمان شاید لازم نباشد بدانید بلند‌ترین کوه آن تسوگ‌اشپیتسه است اما سفر شما در بین ۱۶ ایالت خواهد بود که قوانین آنها مقداری متفاوت خواهد بود. وقتی از قوانین از آلمان حرف می‌زنیم باید گفت آداب و رسوم خاص خود مردم آلمان هم برای خودش حرف‌هایی دارد، برای مثال در بعضی ایالت‌ها ممکن به دلیل تمام کردن بنزین در اتوبان جریمه شوید. شاید هم اگر یک روز پیش از تولد کسی به او تبریک بگویید نامتعارف محسوب شوید. مثلا در هامبورگ روزهای یکشنبه روزهای سکوت است و سر‌و‌صدای شما در چنین روزی عواقبی دارد. این را هم بد نیست بدانید خیلی از رستوران‌ها و کافه‌ها کارت‌خوان ندارند و داشتن پول خرد در آلمان حیاتی است. کنار پول خرد‌هایتان چند کلمه آلمانی هم بلد باشید زیرا آداب معاشرت حتی در حد سلام و خداحافظی برای آلمانی‌ها اهمیت دارد.

چنین قوانینی در کنار مردمی رک که جدیت هم یکی از خصوصیت‌های آنها است باعث شده است اختراع ماشین حساب در این کشور توجیه شدنی باشد. آمار جرم و جنایت در آلمان بسیار کم است و تنها فعالیت‌های اخیر نئونازی‌ها چهره آن را مخدوش کرده است. بیشتر مردم آلمان توانایی ارتباط برقرار کردن به زبان انگلیسی را دارند. مردمی بخشنده و مهربان که معمولا از کمک کردن به غریبه‌ها ابایی ندارند.

آلمان با همسایه‌هایی مانند فرانسه، اتریش و بلژیک و… عضو شینگن است بنابراین برای سفر به سفارت آلمان می‌روید و در آنجا با توجه به مقصدتان ویزا می‌گیرید. اگر برایتان همیشه سوال بوده چه معنایی در پرچم آلمان نهفته است باید بدانید که سه رنگ ملی این کشور به نوعی نماد دموکراسی هستند. شاید این سه رنگ نماینده تکثر رنگ‌ها درون یک قاب باشند.
سفر به آلمان

فرودگاه‌های آلمان

اولین مقصد شما در آلمان یکی از فرودگاه‌های آن است. برای کشوری مثل آلمان که سرآمد اقتصاد سبز قاره ارو‍پا است طبیعی است که فرودگاه‌های مهم زیادی داشته باشد. شما حتی می‌توانید برای سفر‌ بین شهر‌ها از فرودگاه‌های مختلف استفاده کنید.

در فرودگاه‌های آلمان انتظار کشیدن به کاری جذاب تبدیل می‌شود. زیرا هرآنچه انتظار ندارید در فرودگاه ‍پیدا کنید در آنجا می‌یابید. مثلا می‌توانید یک سالن یوگا یا اتاق ماساژ ‍پیدا کنید تا از هرگونه استرس خالی شوید یا کودکان‌تان را به سرزمین بچه‌ها بفرستید تا با امکانات آنجا سرگرم بشود. دیدن کنسرت زنده هنگام غذا خوردن یا دیدن تصاویر و فیلم‌های جذاب روی پرده‌های بزرگ از امکانات دیگر برخی فرودگاه‌های آلمان است.

معمولا مهم‌ترین فرودگاه‌ها در غرب آلمان قرار دارد. از مهم‌ترین فرودگاه‌های آلمان فرودگاه فرانکفورت، تگل برلین و فرودگاه‌های مونیخ و هامبورگ است. فرودگاه فرنکفورت جز چهارمین فرودگاه شلوغ ارو‍پا محسوب می‌شود. نکته جالب این است که داخل و اطراف بسیاری از فرودگاه‌های آلمان هتل‌های مناسبی وجود دارد که مستقیم به ترمینال وصل می‌شوند.

فرودگاه فرانکفورت آلمان

بهترین زمان برای سفر به آلمان

آلمان مقصدی برای تمام طول سال است اما با توجه به نوع سفرتان می‌توانید زمان مناسبی پیدا کنید. نکته‌هایی که در ادامه می‌آیند شما را بهتر راهنمایی می‌کنند:

 • اگر به طبیعت علاقه دارید و قرار است در آلمان بیشتر وقت‌تان در طبیعت و به دور از مکان‌های سقف‌دار باشد چه بهتر که از ماه می تا سپتامبر  آنجا باشید.
 • اگر هم ترجیح می‌دهید آلمان را همراه با تعداد زیادی گردشگر از سرتاسر جهان تجربه نکنید بهتر است بهار و پاییز به آلمان بروید که در آن زمان مناظر منحصر به فرد و مخصوص خود را دارد.
 • اگر به اسکی و ورش‌های زمستانی علاقه دارید، بهتر است به یاد داشته باشید که دسامبر تا اواخر مارس بهترین زمان برای ‍پیست اسکی است که برای خود آلمانی‌ها یک اتفاق مهم محسوب می‌شود.
 • اگر عاشق فستیوال‌ها و دسته دسته تماشاگر و آدم‌های مختلف هستید، با افزایش دما هوا رفته رفته قیمت هتل‌ها و پرواز‌ها هم زیاد می‌شود اما پشت این گران شدن دلیل خوبی است. درواقع بسیاری از گردشگران در این روزها آلمان را ملاقات می‌کنند و برخی از فستیوال‌های مهم هم در این روزها آغاز می‌شوند. حیف است به آلمان بروید و کارناوال‌ها و جشن‌های آلمان را از دست بدهید. برای همین یکی دیگر از عواملی که روی زمان سفر شما تاثیر می‌گذارند همین فستیوال‌های آلمان است.

اگر می‌خواهید رود راین را درحالی که آتش‌بازی‌های شب روی آن منعکس می‌شود ببینید زمان این جشنواره آخر هفته‌‌های ماه می و سپتامبر است. همچنین کارناوالی هم به عنوان کارناوال فرهنگ‌ها هر ساله در برلین اجرا می‌شود که هدف آن صلح و همزیستی میان فرهنگ‌های مختلف است. در زمان این کارناوال برلین پر از غذاهای خوشمزه، موسیقی، رقص، رژه و ارابه‌های تزیین شده می‌شود. زمان این کارناوال ۷ تا ۱۰ ژوئن است.

بهترین زمان سفر به آلمان

در ماه فوریه ممکن است وقتی در خیابان‌های برلین قدم می‌زنید ناگهان ببینید ساختمان‌ها و معماری‌های نیمه قدیمی و نیمه مدرن این شهر دیگر در تاریکی شب پنهان نیستند. بلکه هر ساختمان بر روی خودش پارچه‌ای نورانی از رنگ‌ها و طرح‌های شگفت‌انگیز داردو به این مراسم جشنواره نور برلین می‌گویند.

عکس ۵

 • اگر شیفته جهان موسیقی هستید، باید بدانید در ماه سپتامبر در مونیخ قرار است برای شما اتفاقی مهم رخ بدهد. جشنواره ای ۱۶ تا ۱۸ روزه که  در آن می‌توانید اوج جذابیت های فرهنگی و موسیقی را تجربه کنید و از کنسرت هایی که در فضای باز اجرا می شود لذت ببرید و تا دلتان می خواهد نوشیدنی بخورید.

فصل پنجم جشنواره‌ای  است که دیگر فقط در یک شهر به خصوص نیست. بلکه در اکثر شهرهای آلمان برگزار می‌‌شود. فستیوالی شش روزه از ۲۸ فوریه تا ۵ مارچ که در آن همه لباس‌های رنگ با ماسک‌های مختلف دارند. معروف‌ترین کارناول مربوط به این مراسم کارناوال Oktoberfest در شهر کلن است.

جشن اکتبر هم که گاهی در لیست دیدنی‌های آلمان می‌آید در مونیخ برگزار می‌شود.

هزینه سفر به آلمان

تنها محدودیت شما در سفر به آلمان زمان نخواهد بود. هزینه هم یکی دیگر از آن چالش‌هایی است که نیاز به برنامه‌ریزی دارد. دانستن هزینه‌هایی چون حمل و نقل یا بازدید از مکان‌های تاریخی باعث می‌شود اولویت‌های شما در برابر اخطارهایی مثل کمبود بودجه آسیب‌ناپذیر بمانند. مثلا اگر حتما بخواهید یک کنسرت مهم در آلمان را شرکت کنید، اما این کنسرت در روز آخر سفر شما باشد باید مقداری صرفه‌جویی کنید. علاوه بر این باید به هزینه سوغاتی از آلمان هم گوشه چشمی داشته باشید.

هزینه حمل و نقل در آلمان

در سفر به آلمان حمل و نقل بین شهری از  طریق قطار هزینه بسیار بالا است، اما گوش به زنگ باشید زیرا برای سفرها تخفیفات ویژه‎ای در نظر گرفته می‎شود.

هزینه‌ی بلیط اتوبوس‌های درون شهری هم ۱ تا ۲ یورو برای هر نفر است. استفاده از تاکسی و وسایل حمل‌ و نقل شبیه این در اروپا تا حدی تجملاتی محسوب می‌شود.  اما یک راه حل هم وجود دارد که تندرستی شما را هم تضمین می‌کند: استفاده از دوچرخه‌هایی که در آلمان اجاره می‌دهند. اجاره روزانه هر دوچرخه ۱۸ یورو است.

برای رفتن به خود آلمان بلیط هواپیما نوساناتی چشم‌گیر با توجه به فصل‌ها دارد. علی بابا کاملترین مرجع خرید بلیط هواپیماست. با بررسی قیمت‌های متنوع می‌توانید مناسب‌ترین بلیط هواپیما را بیابید.

هزینه اقامت در آلمان

هزینه اقامت به آلمان باز هم بستگی به انتخاب‌های شما دارد. انتخاب شما بین هتل‌ها، آپارتمان‌های حاشیه‌ی شهر و مهمان‌پذیر‌ها خواهد بود.

اما صبر کنید، درست است. حتما با خودتان می‌گویید سفر به آلمان بدون تجربه گذراندن چند شب در یکی از آن هتل‌های اروپایی که فقط در فیلم‌های سینمایی دیده‌اید حیف است. مثلا کسی هست که دوست نداشته باشد خوابیدن در یک معماری قرن سیزدهمی را تجربه نکند؟ هتل مارکوستورم در رتونبرگ آلمان ۵۰۰ سال است که برای اقامت مسافران استفاده می‌شود.

یا شاید هم خوابتان درمورد هتلی با اتاق‌های مجهز و بزرگ با هتل  رادیسون بلو  در برلین تعبیر شود. هتلی که وسط آن یکی از معروف‌ترین آکواریم‌های جهان حضور دارد و اطراف آن معروف‌ترین رستوران‌های برلین و موزه  پرگامون واقع شده است. اما فراموش نکنید اقامت در خود این هتل‌ها به تنهایی یک جاذبه کامل هستند و به همین دلیل گران هم هستند.  اقامت در هتل‌های سه ستاره به بالا بیش از ۱۰۰ یورو خرج دارد.

هزینه اقامت در آلمان

درباره قیمت آپارتمان‌ها باید بگوییم که این آپارتمان‌ها اگر کوچک و در حاشیه شهر باشند شبی ۲۰ یورو خواهند بود اما اگر شیک و بزرگ باشند، قیمت اقامت در آنها تا شبی ۴۰۰ یورو هم می‌رود.

اما مقرون‌ به صرفه‌ترین انتخاب اقامت‌گاه‌های ۱۰ تا ۲۰ نفره است. به خصوص که هاستل‌ها در آلمان از استاندارد اروپایی برخوردار هستند و با شبی  ۱۰ تا ۳۰  یورو صاحب یک تخت و یک لاکر خواهید شد.

هزینه خوراکی‌ها و نوشیدنی‌ها در آلمان

لابد تجربه داشته‌اید که غذا و نوشیدنی چندان رام قدرت اراده و صرفه‌جویی شما نمی‌شود. به خصوص در آلمان که به داشتن خوراکی‌های خوشمزه و مبتکرانه مشهور است. صرف غذا در یک رستوران قرون وسطایی چیزی حدود ۵۰ یورو برای دو نفر می‌شود. اما خبر خوب اینکه نوشیدنی‌ها در آلمان نسبت به جاهای دیگر اروپا ارزان‌تر است. نوشیدنی‌ها ۸ تا ۸ یورو است و نوشابه و قهوه هم حدود ۳ تا ۴ یورو.

بهتر است همه بودجه خود را رستوران‌های لوکس خرج نکنید. سوسیس‌های آلمانی‌ در اینجا نجات دهنده جیب شما هستند. با پرداخت ۲ تا ۳ یورو از انها لذت ببرید.  یک ترفند دیگر هم پیدا کردن رستوران‌های سایر کشورها به خصوص کشورهای خاورمیانه‌ای است که در آلمان با تنوع بسیاری زیادی حضور دارند. هم سیر می‌شوید و هم غذاهای مختلف آنها را با قیمتی ارزان‌تر از رستوران‌های آلمانی تجربه کنید.

در آلمان آب شیر بهداشتی و قابل نوشیدن است و به طوری کلی در آلمان مواد غذایی غیربهداشتی عرضه نمی‌شود. اما خوب است بدانید قیمت  آب  برای خرید در طول روز  ۳.۲ یورو است.

سایر مخارج

در آلمان بلیط سینما ارزان است اما وقتی پای بلیط اپرا و تئاتر و کنسرت وسط بیاید متوجه تفاوت چشم‌گیر آن می‌شوید. هرچند این تفاوت را با کیفیت آنها هم متوجه می‌شوید. قیمت ورودی آنها بین ۵۰ تا ۱۵۰ یورو متغیر است. قیمت ورودی موزه‌ها در آلمان برای هر نفر ۱۰ تا ۱۵ یورو است. به طور کلی یک گشت و گذار یک روزه در آلمان را می‌شود ۲۸ یورو برآورد کرد.

در آلمان به کجا برویم؟

این سفر برای شما تبدیل به فهرستی از مکان‌ های دیدنی آلمان خواهد شد. این فهرست برای هیچ مسافری کوتاه نخواهد بود زیرا کمتر جایی در کشور آلمان است که وقت گذراندن در آن یکی از قاب‌های باشکوه سفر شما را نسازد.

برلین، دروازه‌ای برای آغاز سفر

برلین خود به تنهایی چندین جاذبه دارد. دروازه براندنبورگ برلین را به خوبی به شما معرفی می‌کند. بنایی با سبک نئوکلاسیک که  درواقع به حال و هوای برلین که ترکیبی از معماری جدید و کلاسیک است می‌خورد.  پاسخی به طاق پیروزی در پاریس با ارابه‌ای چهار اسب برای بالای خود. این دروازه در مشهورترین خیابان شهر برلین قرار دارد.  خیابانUnter den Linden  که ترجمه‌اش ترکیب شاعرانه‌ی خیابان زیر درختان لیمو می‌شود بزرگ‌ترین و معروف‌ترین خیابان برلین در برابر همین دروازه قرار دارد.

دروازه براندنبورگ در برلین

دروازه براندنبورگ در برلین

سفر به برلین آلمان همچنین تجربه‌ای آموزنده است. برلین دارای جزیره موزه‌ها است که مهم‌ترین موزه‌های آلمان را کنار هم گردآوری کرده است. اگر به حیوانات و گیاهان علاقه دارید برلین شهر محبوب شما می‌شود زیرا آنجا باغ‌های گیاه‌شناسی و حیوان‌شناسی که جنبه آموزشی زیادی هم دارند قرار دارد. برلین دو دیوار مهم دارد یکی دیوار یادبودهایی مربوط به جنگ جهانی دوم و دیگری دیوار هنرهای خیابانی برلین پر از رمز و راز به زبان تصویر است.

دیوار برلین

دیوار یادبود برلین

دو کلیسای جامع، جنگل گرون والد، محله نیکولای هم در برلین سرشناس‌اند. اما برلین فقط همین‌ها نیست. برلین چیزهای زیادی برای کشف کردن دارد که شما را به جهان‌های متفاوتی که در یک سفر تفریحی انتظار ندارید می‌برد:  پناهگاه گزوندبرونن یک مکان جنگی سابق است که به تونل‌های متروی زیرزمینی برلین وصل می‌شود. یا یادبود روملسبورگ که قبل‌تر اردوگاه کار در آلمان بود.

مونیخ و کلیسا‌های اسرار آمیز

درست است که آلمان‌ را کلیسا‌های مشهور پر کرده است اما کلیساهای مونیخ هرکدام نکته‌های منحصر به فرد خود را دارند. دو کلیسای مهم مونیخ یعنی کلیسای بانوی ما و کلیسای Heilinggeistkirche در موقعیت خاصی هستند. اگر خط مستقیمی بین این دو کشیده شود امتداد این خط به مکه می‌رسد. شاید هم مورد عجیب‌تر کلیسای فرانکیرچ باشد که همه متفق‌القول‌ هستند روزی شیطان هم برای بازدید به این کلیسا آمده است زیرا رد پای او در این کلیسا با نمای آجرهای قرمز وجود دارد.

مونیخ یک اقامتگاه سلطنتی دارد که از مهم‌ترین قصرهای آلمان است و بسیاری  از اشرلف‌زادگان آلمانی در آنجا خاطره دارند. تلفیق سبک‌های باروک، رنسانس، کلاسیک و روکوکو را را شاید تنها در اینجا بیابید.

اقامتگاه پادشاهی در آلمان

اقامتگاه پادشاهی در مونیخ

اگر هم برای سفر به آلمان دوست دارید با توجه به بودجه خود یکبار در یکی از آن کافه‌رستوران‌های تجملی و درست حسابی غذا و نوشیدنی میل کنید باید بدانید مونیخ دارای بزرگترین کافه رستوران جهان را یعنی Hofbräuhaus است که بیش از ۵۰۰۰ نفر را در خود جای می‌دهد بنابراین احتمالا نیازی نیست از قبل یک میز را رزرو کنید.  مونیخ هم‌چنین شهری جذاب برای خرید از مغازه‌های مختلف است. در کنار خرید می‌توانید غداهای اصیل باواریایی را در رستوران‌ها و کافه‌های مختلف که در نقاط گوناگون شهر پراکنده شده‌اند نیز بچشید و لذت ببرید.

اگر به ورزش، ماشین و هیجان علاقه دارید مونیخ شهر شما است. مقدار بالاتر از پارک المپیک کمپانی بی ام و قرار دارد. در این کمپانی نمایشگاهی برای علاقه‌مندان به ماشین بی ام و هم هست. در مسیرتان معماری پارک المپیک هم هست با معماری مدرن هیولا‌‌آسا مخصوص خود. استادیم آلیانز آرنا  هم در این شهر قرار دارد. در مونیخ موزه‌ای هست به نام موزه آلمان که موزه اولین‌ها است. در این موزه می‌توانید اولین ماشین اولنی سلول انسانی و اولین هواپیما را ببینید.

پارک المپیک درمونیخ

پارک المپیک درمونیخ

مونیخ یک مکان دیدنی دیگر دارد که شما را با یکی از ویژگی‌های آلمان آشنا می‌کند. آلمان مهد کمپانی‌های ماشین‌های بی‌رقیب است

هامبورگ شهر بندرگاه‌ها

موزه‌ها در آلمان چندان شبیه موزه‌هایی که سراغ دارید نیستند. تنوع موزه‌ها به قدری است که در هامبورگ می‌توانید موزه کشتی و موزه شکلات هم پیدا کنید. جدا از این موزه هنر هامبورگ ۷۰۰ اثر هنری قرار دارد که شامل کلکسیون‌های هنری قرون وسطی تا نقاشی‌های معاصر است.

یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری هامبورگ آلمان «بندر هامبورگ» است که مساحت آن برابر با ۱۰۰ کیلومتر مربع است و از آن به عنوان دروازه آلمان یاد می شود. اطراف این بندر حال‌ و هوای قرن نوزدهمی خود را به طور کامل حفظ کرده است. ساختمان‌های بلند و آجری و پل ۹.۳ کیلومتری که روی بندرگاه قرار دارد. در قلب همین بندر است که یکی از بزرگترین ماکت‌های راه آهن در  جهان را پیدا می‌کنید، زیرا خود هامبورگ مرکز حمل و نقل آلمان محسوب می‌شود. در این سرزمین عجایب مینیاتوری ۱۲ هزار متر مسیر ریلی دارد که در آن ماکت آدم‌ها، فروشگاه‌ها و هواپیماهایی که واقعا پرواز می‌کنند کاملا تحت تصرف شما قرار می‌گیرد.

کلیسای زیبا و مشهور سنت میشل، بزرگترین گورستان روستایی، دریاچه مصنوعی متصل به رودهای آلبه و الستر، بنای مجلل سیتی هال و موزه هنر و صنایع دستی از جاذبه های قدیمی این شهر هستند.

هامبورگ با نمای ساختمان‌های اجر قرمز

هامبورگ با نمای ساختمان‌های اجر قرمز

فرانکفورت، شهر تجملاتی آلمان

فرانکفورت به مدت پنج قرن یکی از مهم‌ترین شهرهای امپراطوری مقدس روم بود برای همین شهر از طرفی دارای حال و هوای مدرن است و از طرفی دیگر هنوز حال و هوای قدیمی خود را حفظ کرده است. فرانکفورت شهر آسمان‌خراش‌ها آلمان است و بانک‌ها و دانشگاه‌ها و ساختمان‌های تجاری.که اگر شانس حضور در فرانکفورت را برای روزهای کریسمس به دست آورید حتما به بازار کریسمس این شهر بروید.

خیابان کیرچ‌گاسه به همراه مسیر لانگ‌گاسه از محبوب‌ترین مکان‌های خرید در ویزبادن آلمان در نزدیکی فرانکفورت قرار دارد. این نقطه از شهر میهمان گران‌ترین بوتیک‌ها، جواهر فروشی‌ها و رستوران‌ها است. با ۵۰۰ متر طول، در هر ساعت حدود ۱۱ هزار نفر از این خیابان عبور می‌کنند. اجاره هر متر مربع از مغازه‌های این خیابان رقم بسیار بالایی است که همین موضوع نیز فرانکفورت را به گران‌ترین مکان در آلمان تبدیل می‌کند.

این شهر هتل‌های بسیار متنوعی دارد که برای کسانی که از کریسمس جا مانده‌اند و باید مانند فیلم تنها در خانه آنجا سر کنند جان می‌دهد. همچنین می‌توانید سری به خانه گوته بزنید.

خانه گوته در فرانکفورت

خانه گوته در فرانکفورت قرار دارد

دولسدورف، شهر رودخانه‌ای با برج

دولسدورف شهری که رود راین از آن می‌گذرد و مرکز مد و هنر آلمان است و آن را از این لحاظ در کنار پارس و نیویورک قرار داده‌اند. اگر می‌خواهید روی رودخانه قایق سواری کنید و در این میان یک باغ واقعی را تماشا کنید به پارک هوفگارتن در شهر دولسدورف بروید.

به طور کلی در آلمان راه‌های زیادی برای غافلگیر کردن رود راین و بازدید از آن دارید. یکی از آنها همین شهر دولسدورف است که برج راین در آن قرار دارد. راه دیگری که می‌تواند فضای متفاوت‌تری داشته باشد منطقه‌ای به نام راین جرج است. منطقه‌ای که مناظر آن را ۴۰ قلعه قرون وسطایی  و یک دهکده زیبا ساخته است.

قایق‌سواری روی راین

قایق‌سواری روی راین

کلن و شب‌هایش

شهر کلن هم در کنار رود راین قرار دارد. به طور کلی راین رودخانه خوش‌سلیقه‌ای است و مسیرش را پر از زیبایی‌ها و دیدنی‌ها کرده. گفته بودیم آلمان کشور زندگی‌های شبانه است؟ خب کلن یکی از کلیدواژه‌های همین زندگی‌های شبانه است. این شهر یک کلیسای گوتیک در خود دارد که به آن کلیسای سوخته هم می‌گویند.

لایپزیگ در انتظار ناپلئون

این پاریس کوچک را از دست ندهید. لایپزیگ دارای موزه‌ها و کلیسا‌های مهم مخصوص خودش است. در لایپزیگ می‌توانید به محل اجراهای باخ سری بزنید. برای اینکار کافی است  کلیسای سنت توماس را در لایپزیگ پیدا کنید. تازه دیدن دوران دانشجویی نیچه، گوته و واگنر هم در همین شهر ممکن می‌شود. دانشگاه لایپزیگ از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های جهان به تنهایی دلیلی برای اهمیت این شهر برای گردشگران است. این شهر علاوه بر موزه‌ها و کلیسا‌های دیگر و دشت‌های سرسبز یکی از عجیب‌ترین بناهای یادبود را در خود دارد: بنای نبرد ملت‌ها

این بنا درواقع یادبودی برای شکست ناپلئون است که مانند پیروزی‌های او تاثیر زیادی دارد.

عکس چهارده بنای ملت‌ها

از شهرهای دیدنی دیگر آلمان می‌توان به برمن و هانوفر و تری‌یر اشاره کرد.

مکان های دیدنی آلمان که حتما باید ببینید

۱- جنگل‌های سیاه

بوی کاج‌هایی به رنگ سبز تیره در نزدیکی فرانسه را استشمام کنید و بعد از یک پیاده‌‌روی روزانه سری به شهرهایی بزنید که ساعت‌های بزرگ زنگ‌دار همراه با غذاهای محلی فقط یکی از جذابیت‌های آنها محسوب می‌شود. اما می‌گوییم در روز، زیرا جنگل سیاه دقیقا نامی متناسب با فضایش دارد. این جنگل شاید منبع الهام داستان‌های پری‌های جنگلی بوده است؛ جایی که جادوگری کینه‌ای در آن خانه دارد. حضور مه غلیظ و نبود نور خورشید در عمق جنگل و پوشش گیاهی نسبتا  تیره در کنار کلبه‌های قرون وسطایی که مانند قارچ‌ها ناگهان به چشم می‌آیند باعث شده این جنگل جایی مرموز برای گردشگران به نظر برسد.

۲- جزیره سیلت آلمان

شاید شما ازآن دسته باشید که اروپا و جزایر معروف آن را از یک‌دیگر جداناپذیر می‌دانند. آلمان شما را از این جزیره‌ها بی‌نصیب نمی‌گذارد. در شمال آلمان جزایر فریزی قرار دارد، یکی از آنها جزیره سیلت است همراه با تپه‌های شنی و فانوس‌های دریایی که در آن تن به آب می‌زنید و حسابی دوچرخه‌سواری می‌کنید.

مکان های دیدنی آلمان

۳- کوه تسوگ‌اشپیتسه آلمان

اگر می‌خواهید منظره‌ای از چهار کشور اروپایی داشته باشید لازم نیست کوه‌نوری خیلی سنگینی بکنید. دریاچه مخصوص پایین این کوه که همه سال پر از برف است راه آهنی مخصوص تا بالای کوه دارد. از آنجا بعد از دیدن این منظره زیبا تله‌کابین‌ شما را به سرجای اول باز‌می‌گرداند.

دیدنیهای آلمان

۴- قلعه نوی شوان اشتاین آلمان

آلمان با این همه کلیسا، قلعه و دروازه شاید یکی از مناسب‌ترین کشورها برای عکاسی باشد. جالب است بدانید بیشترین عکس‌ها اما در این قلعه گرفته می‌شود. قلعه‌ای افسانه‌ای با قصه‌های مختلف درباره ساخت آن. پادشاه لودویگ دوم دستور ساخت این قلعه را داد و وقتی کار قلعه کامل شد خودش دیوانه اعلام شد.  قلعه‌های دیزنی لند از این همین قلعه الهام گرفته شده‌اند. این قلعه در جنوب غربی باواریا قرار داد.

مناطق دیدنی آلمان

۵- دریاچه کنستانس

بی‌خود نیست که آلمان به یکی از مهم‌ترین کشورهای تولید نوشیدنی از انگور تبدیل شده است. شاید یکی از دلایلش همین رودخانه است. آب وهوایی معتدل و زمین‌های حاصلخیز اطراف این مهم‌ترین رودخانه آب‌های تازه در آلمان آنجا را به یکی از مهم‌ترین مناطف کشاوزی در آلمان تبدیل کرده است.

دریاچه کنستانس آلمان

۶- تجربه کاخ‌های یک تاریخ با پارک سانسوسی

این پارک پراز کاخ‌هایی است که هر کدام اهمیت زیادی برای شخصیت‌های تاریخی آلمان داشتند. ماجرای این پارک با کاخ اصلی‌اش آغاز می‌شود که در ۱۷۴۰ برای فردریک کبیر ساخته شد. او چنان علاقه‌ای به آن داشت که می‌گفت این کاخ تا مرگ همراهش می‌ماند. این کاخ جایی برای آرامش و رهایی از استرس‌های مخصوص یک پادشاه بود. نسل‌های بعد از فردریک کبیر پارک زیبای او را که به نوعی معبدی برای تسلای خاطرش بود تبدیل به مکانی برای یادگارهای معماری خود کردند. این پارک علاوه بر چندین کاخ دیگر، کلیسای صلح را که ویلیام چهارم در آن دفن است در خود دارد. علاوه بر این‌ها نظرتان راجع به یک باغ گل به سبک باروک و با بیش از سه هزار درخت میوه و تعدادی حمام رمی چیست؟ این کاخ در پوتسدام آلمان قرار دارد که به نوعی حاشیه شهر برلین محسوب می‌شود.

بهترین کاخ های آلمان

۷- جزیره روگن

دریای این جزیره آبی پر رنگ است و ساحلش پر از ویلاهای حیرت‌انگیز و صخره‌های گچی.  همچنین یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های آلمان شرقی یعنی غار آرکونا در روگن، بزرگ‌ترین جزیره آلمان، قرار دارد.

۸- دریاچه کونیگسی

دریاچه کونیگسی برای دولت آلمان حسابی مهم است. دریاچه‌ای با حال و هوای کوهستانی و صخره‌های بلند در اطرافش که یکی از تمیزترین دریاچه‌های آلمان است و در ایالت باواریا واقع شده. آلمان برای حفاظت از این دریاچه  عمیق ۱۹۰ متری پارک زیبای  برشتسگاردن را ساخته است. اما این پارک در کنار دریاچه‌ای کریستالی با علفزار‌های متلاطم‌ا‌ش به تنهایی یک جاذبه خوانده می‌شود که می‌تواند با مراکز آب درمانی شهر شوناو و صدای زنگوله گاوها تنهایی شما را خلسه‌آور سازد.

دریاچه کونیگسی

سفری به آشپزخانه‌های آلمانی

هر سفری با تغییر همراه است. از تغییرهای بزرگی مانند تغییر روحیه یا حتی جهان‌بینی گرفته تا تغییرهای کوچک موقتی مثل تغییر آب و هوا یا تغییر اشتهای غذایی. آلمان در تغییر اشتهای غذایی برای شما کم حرف برای گفتن ندارد. آلمانی‌ها فرهنگ غنی از غذاهای بین‌المللی و غذاهای سنتی دارند، اما جدا از انواع غذاها ساعت و سبک غذا خوردن هم در آلمان یک نظم و ثبات خودش را دارد. مردم آلمان عادت دارند ناهار خود را حدود ساعت ۱۲ به صورت گرم بخورند و عصرانه بعد از صرف شیرینی و قهوه شام را غذاهای سرد بخورند. همین شام‌های سرد و سبک آلمانی این کشور را در تنوع انواع سوسیس و کالباس پیشتاز کرده است. سیب زمینی و سبزیجاتی مانند کلم، چغندر، شلغم در کنار غذاهای آلمانی سرو می‌شود.

سوسیس‌های آلمان

سوسیس‌ها در آلمان برای خودشان متخصص می‌خواهد. سوسیس از گوشت خوک و سوسیس‌هایی از گوشت گاو، گوسفند و مرغ و جگر سیاه تا سوسیس‌هایی مخصوص گیاه‌خوران به نام توفو-سوسیس در اغلب سوپرمارکت‌ها پیدا می‌شوند. سوسیس خونی از خون گراز یا خوک یا غاز تشکیل شده است یا سوسیس سفید مونیخ سرشار از ادویه کاری فقط بخشی از ۱۵۰۰ نوع سوسیس هستند که در آلمان یافت می‌شود.

سوسیس کاری

نان

بعد از سوسیس نان از مهم‌ترین عناصر رژیم غذایی مردم آلمان هست. معروف‌ترین نان، نان پیچ است که آن را از وسط نصف می‌کنند و روی آن کره مربا می‌مالند. حتی برای ساندویچ‌های مختلف از آن استفاده می‌شود. نان گندم سیاه، نان تست، نان غلات و نان گندم سفید هم در آلمان مشهور هستند.

کلوچه‌هایی شیرین پیچ با طعم کره و دارچین در هامبورگ دهن شما را آب می‌اندازد.

گوشت

گوشت را در آلمان می‌توانید در غذاهای مخصوص خودشان به بهترین شکل تجربه کنید. در غذای مالتاشن گوشت گوسفند زیر ورقه‌های پنیر پوشیده می‌شود و یا در اشنیتزل یک لایه نازک برش زده گوشت گوساله با تخم مرغ و آرد ترکیب می‌شود. رولدن هم از گوشت گاو و پیاز و ژامبون و خردل تشکیل می‌شود.

میت لوف هم یک میان وعده سنگین است که برای تهیه مدتی طولانی در فر قرار گرفته و با خردل و نان سفید سرو می‌شود.

میت لوف

ماهی

ماهی بروتچن نوعی غذای دریایی آلمانی است که در آن فیله شاه ماهی به صورت استوانه‌ای در کنار خیارشور و پیاز ریز سرو می‌شود. معمولا آشپزهای سنتی آلمان از ماهی سواحل شمالی استفاده می‌کنند. ماهی‌هایی چون قزل آلا و کپور و اردک ماهی ماهی‌های محبوب مردم آلمان هستند.

در آلمان نوشیدنی‌های معروف شراب  و آبجو هستند. انواع قهوه و آبهای گازدار هم فراوان پیدا می‌شوند.

بهترین غذاهای آلمان

دسر‌های عجیب و غریب آلمان

کنارغذاهای خود سفارش دسرهای خوشمزه آلمانی مثل بلک فارست و کرم وانیل فراموش نشود. آلمان دسرهای نایاب دیگری هم دارد که تجربه‌اش می‌تواند به تنهایی انگیزه کاملی برای رفتن به رستوران‌های آلمانی باشد. مثلا دسر خرگوش تقلبی که از گوشت چرخ‌ کرده و تخم‌مرغ آب پز تشکیل شده. اگر این اسم برایتان به عنوان اسم دسر عجیب است اسم نیش زنبور چطور؟ کیکی که از کیک بادام و کرم وانیل تشکیل شده و می‌گویند مردم یکی از شهرهای آلمان وقتی سربازان دشمن را زنبور نیش زده برای جشن از این کیک استفاده کرده‌اند. باز هم اسم‌های عجیب‌تر وجود دارد مانند شوالیه فقیر یا نصف خروس یا زمین و آسمان

شوالیه فقیر ترکیبی از نان چند روز مانده و شیر، تخم مرغ، شکر و وانیل است. نصف خروس هم  که همان نان و پنیر خودمان است به علاوه خیارشور و سس خردل که کلمه نصف نان شبیه کلمه خروس شنیده شده این نام را پیدا کرد. زمین و آسمان هم ترکیبی از سیب زمینی و سیب درخت هست که دسر مردم حاشیه راین محسوب می‌شود.

دسر نیش زنبور

دسر نیش زنبور

سوغات آلمان

ماگی با تصاویر برجسته شهری که از آن ماگ را می‌خرید شاید تکراری‌ترین سوغاتی باشد که می‌برید. به نظر من کنارش چند سوغاتی به خصوص آلمانی دیگر هم ببرید.

سوغاتی‌های تاریخی

سوغاتی‌های یک کشور معمولا مرتبط به تاریخ یا فرهنگ آن است. چند سوغاتی که در چمدان توریست‌های خوش‌سلیقه پیدا شده است، می‌تواند از دل همین جنگ‌ها آمده باشد. مثلا در آلمان شاید دوست داشته باشید خود دیوار برلین را ببرید. این چندان ناممکن نیست. آلمانی‌ها تکه‌های دیوار معروف خود را به شما می‌فروشند. شما می‌توانید این خودتان این بتن‌های سبک رنگ‌شده و اصل را انتخاب کنید و به خانه ببرید. علاوه براین آلمان کشوری است که در دو جنگ جهانی شرکت کرده و سربازان آلمانی همیشه کنار نامه‌های شورانگیز هدیه‌هایی به خانه می‌فرستادند. زمانی تندیس‌هایی مد بود که حالا به یادگار آن دوران شده سوغات توریست‌ها از برلین

راهنمای سفر آلمان

تزیینات کریسمس

اگر مسیرتان به بازارهای کریسمس افتاد در آنجا حتما چند سوغاتی ریز و درشت زیبا پیدا خواهید کرد. آلمان را مبتکر این تزیینات جشن‌های کریسمس می‌دانند. علاوه بر این شکلات، کتاب‌های تزیینی برادران گریم هم سوغاتی‌هایی هستند که در آلمان یافت می‌شوند.

سوغات آلمان

سوغات مخصوص شهر‌های مختلف آلمان

در فرانکفورت نمونه‌‌ی کوچک ماشین‌ها، صابون‌های معطر، خردل، کوزه‌های لعابی پیدا خواهید کرد. در مونیخ لباس سنتی مخصوص آلمانی‌ها خریدار دارد. از همه‌ مهم‌تر برای سوغاتی برلین است که عروسک‌های اشتایف و ساعت روکو در آنجا محبوب شده. اما خرید لباس و وسایل ورزشی از فروشگاه باشگاه‌های ورزشی نیز خریدن سوغاتی محسوب می‌شود.

سوغاتی های آلمان

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 دیدگاه

 1. پرویز ثقفی می‌گوید

  بسیار عالی/ممنون از راهنمایی های کامل و بی بدیل شما/

  1. avatar-image
   تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   خواهش میکنم پرویز عزیز 🙂