آبشار دارنو

آبشار دارنو مازندران؛ سفر به خاص‌ترین آبشار شمال ایران

آبشار دارنو یکی از جاذبه‌های طبیعی فوق‌العاده زیبای شمال ایران است که در استان مازندران و در نزدیکی شهر نوشهر قرار دارد. همانطور که می‌دانید استان مازندران یکی از زیباترین استان‌های ایران است که جاذبه‌های طبیعی متنوع و فراوانی دارد. بسیاری از جاذبه‌های طبیعی استان مازندران و ایران زیبا ناشناخته مانده‌اند و یا کمتر شناخته شده هستند. به همین دلیل در این مطلب قصد داریم به معرفی آبشار دارنو که از جاذبه‌های طبیعت‌گردی کمتر شناخته شده محسوب می‌شود بپردازیم. در ادامه‌ی این مطلب با علی‌بابا همراه باشید تا با آبشار دارنو و دیدنی‌های اطراف آبشار دارنو آشنا شوید.

آبشار دارنو کجاست؟

آبشار دارنو یکی از زیباترین و خاص‌ترین آبشارهای شمال ایران است که در استان مازندران و در نزدیکی نوشهر قرار دارد. بازدید از آبشار شگفت‌انگیز دارنو می‌تواند تجربه‌ای فراموش نشدنی را برای گردشگران و مسافران، به ویژه دوستداران طبیعت‌گری به ارمغان ‌آورد.

آبشار دارنو که آثاری ارزشمند در میان آثار طبیعی ایران زمین محسوب می‌شود، یکی از مجموعه‌‌ آبشارهایی است که در جنگل‌های سرسبز و وسیع نوشهر به یکدیگر پیوسته‌اند.این مجموعه آبشارها متشکل از هفت آبشار هستند که به ترتیب به یکدیگر متصل شده‌اند. این ویژگی یکی از دلایل اصلی خاص بودن آبشار دارنو است.

آبشار دارنو در مازندران

آبشار زیبای دارنو در حدود ۲۵ متر ارتفاع دارد و بلندترین آبشار در میان این ۷ آبشار محسوب می‌شود. در میان مجموعه آبشارهای هفت‌گانه، آبشار دارنو دومین آبشار و آبشار اصلی است. علاوه بر زیبایی بی‌نظیر این آبشار شما می‌توانید در مسیر رسیدن به دارنو از تماشای پوشش گیاهی فوق‌العاده‌ زیبا، که بسیار ارزشمند هم هستند، لذت ببرید. پیاده روی در میان جنگل گسترده و تماشای طبیعت سرسبز و پوشش‌های گیاهی شگفت انگیز، در کنار لذت بردن از هوای دل‌انگیز و پاک شمال ایران خاطره‌ای بی‌نظیر را برای هر گردشگری رقم می‌زند.

2 6

بهترین زمان سفر به آبشار دارنو

بهترین زمان سفر به آبشار رویایی دارنو در فصل‌های بهار و تابستان است. البته اوایل فصل پاییز هم می‌توانید از آبشار دارنو بازدید کنید. درست است که در فصل پاییز کمی هوا سرد می‌شود اما بهتر است بدانید که آبشار دارنو در فصل پاییز نیز واقعا دیدنی است. همانطور که گفتیم برای رسیدن به دارنو باید از سمت جاده چالوس راهی شوید و در مسیر می‌توانید از مناظر شگفت‌انگیز جنگل‌های انبوه شمال ایران که همانند رنگین‌کمان شده‌اند لذت ببرید. در حقیقت که جنگل‌های شمال و طبیعت زیبای شمال در فصل پاییز به خاطر تغییر رنگ برگ‌ها بسیار دیدنی و حیرت‌انگیز می‌شوند. در کل می‌توان گفت که هر فصلی زیبایی و جذابیت منحصر به خود را دارد که نمی‌توان آن را نادیده گرفت.

بهترین زمان سفر به آبشار دارنو

دریاچه فراخین از دیدنی‌های طبیعی اطراف آبشار دارنو

یکی از دیدنی‌های بی‌نظیر اطراف آبشار دارنو دریاچه فراخین است که در پنج کیلومتری روستای چلندر و بعد از روستای ویسر قرار دارد. این دریاچه در نزدیکی آبشار دارنو قرار دارد و هنگام بازید از دارنو می‌توانید سری هم به دریاچه فراخین بزنید و از زیبایی طبیعی و هوای عالی آن لذت ببرید.

دریاچه فراخین در دل جنگل قرار گرفته و همانند آبشار دارنو از جاذبه‌های طبیعی کمتر شناخته شده شمال ایران بشمار می‌رود؛ به همین دلیل دریاچه و محیط اطراف آن بکر است و هوایی کاملا تمیز دارد. این دریاچه در میان درخت‌های بلند هیرکانی که برگ‌های پهنی دارند و پوشش گیاهی خاص جنگل‌های بالایی نوشهر پنهان است و با ورود به جنگل قابل مشاهده نیست.

در واقع دریاچه فراخین وسعت زیادی ندارد و بیشتر شبیه به تالاب است. بکر بودن دریاچه فراخین، هوایی که متشکل از اکسیژن خالص است و آرامش حاکم بر محیط دریاچه موجب خاص شدن آن در میان باقی دریاچه‌ها شده است. جالب است بدانید که آب تالاب فراخین از چشمه فراخین به صورت طبیعی تامین می‌شود.

جاده فرعی دریاچه فراخین

برای رسیدن به دریاچه فراخین باید وارد جاده فرعی شوید، از کنار روستای ویسر عبور کنید و وارد جاده خاکی معدنی شوید. سپس مقداری از راه را باید به صورت پیاده طی کنید و بعد از عبور از رودخانه‌ای کم عمق به دریاچه فراخین می‌رسید. توجه داشته باشید که در مسیر دریاچه فراخین را رد نکنید! چون همانطور که گفتیم دریاچه در میان درختان پر شاخ و برگ پنهان است. دریاچه فراخین در محلی قرار دارد که ارتفاع آن نسبت به جاهای دیگر مسیر کم‌تر است که می‌تواند نشانه خوبی برای پیدا کردن آن باشد.

دریاچه فراخین

قایق سواری، دوچرخه سواری و عکاسی از تفریحاتی هستند که می‌توانید در کنار دریاچه فراخین از آن‌ها لذت ببرید. همچنین می‌توانید در هوای تمیز و سکوت کامل این منطقه لحظاتی را به دور از مشکلات زندگی و سر و صدای شهری در آرامش سپری کنید.

قایق سواری در دریاچه فراخین

وسایل مورد نیاز در سفر به آبشار

  • دوستانی که علاقه‌مند به طبیعت‌گردی هستند و یا اینکه تجربه‌ی سفر به مناطق مشابه را دارند حتما می‌دانند که یکی از ضرروری‌ترین وسایل مورد نیاز، کفش راحت برای پیاده روی است چون مسیر زیادی را باید از میان جنگل به صورت پیاده طی کنید و در مسیر ممکن است مجبور به عبور از عرض رودخانه شوید. بهتر است که کفش‌تان ضد آب هم باشد، چون ممکن است از عرض رودخانه عبور کنید یا هنگام طی کردن مسیر بارندگی باشد و یا اینکه به خاطر بارندگی در ساعات قبل زمین جنگل خیس باشد و پاهایتان خیس شود؛ که طبیعتا برای هیچ یک از ما حس خوشایندی ندارد. اما در کل بهتر است که در فصول بارندگی به این منطقه سفر نکنید و همچنین در فصول دیگر پیش از سفر وضعیت آب و هوا را بررسی کنید و اگر هواشناسی پیش‌بینی بارندگی کرده است از سفر منصرف شوید.
  • برای احتیاط بهتر است لباس ضد آب و چتر همراه داشته باشید؛ چون همانطور که می‌دانید همیشه پیش‌بینی هواشناسی درست از آب درنمی‌آید!
  • آب معدنی و خوراکی را فراموش نکنید؛ البته می‌توانید وسایل خوراکی مورد نیاز را از روستاهای نزدیک خریداری کنید؛ ولی بهتر است بدانید که وقتی وارد جنگل شوید دیگر هیچ امکاناتی وجود ندارد.
  • کلاه و عینک آفتابی و ضد آفتاب در هوای آفتابی و گرم کمک می‌کنند تا آفتاب سوخته نشوید و در مقابل نور آفتاب از چشم‌ها و پوستتان محافظت می‌کنند.
  • توجه داشته باشید که اگر در فصل خنک سفر می‌کنید طوری لباس بپوشید که اگر گرمتان شد بتوانید لباس‌تان را کم‌تر کنید؛ چون مسیر را باید پیاده طی کنید و هنگام پیاده روی ممکن است کمی عرق کنید و گرمتان شود. در کل طوری لباس بپوشید که اگر احساس گرما یا سرما کردید بتوانید بدون دردسر لباستان را کم و زیاد کنید.
  • اگر می‌خواهید مدت زمانی را در این منطقه سپری کنید چادر مسافرتی، پتو مسافرتی، کیسه خواب، لوازم بهداشتی شخصی، لباس اضافه، آب نوشیدنی و وسایل مورد نیاز برای غذا درست کردن را باید همراه داشته باشید؛ چون در این محل امکاناتی برای اقامت وجود ندارد. روستاهای ویسر، دلسم، کهنه‌ده و کلیک نزدیک‌ترین روستاها برای خرید مواد غذایی هستند.

وسایل لازم برای سفر به آبشار دارنو

چگونه به آبشار دارنو برویم؟

در ابتدا لازم به ذکر است که برای رسیدن به آبشار دارنو بهتر است که حتما از یک راهنمای محلی و یا یک راهنمای طبیعت‌گردی که در مقاصد تورهای طبیعت‌گردی شمال ایران فعالیت می‌کند کمک بگیرید. بهتر است که به تنهایی به این منطقه سفر نکنید چون احتمال اینکه مسیر را گم کنید زیاد است. مسیر رسیدن به آبشار دارنو به صورت پیاده است به همین دلیل باید لباس‌های مناسب و کفش راحت مخصوص پیاده روی بپوشید.

برای بازدید از آبشار دارنو با وسیله نقلیه شخصی ابتدا باید راهی جاده چالوس شوید و از چالوس به سمت کمربندی نوشهر بروید. وقتی وارد کمربندی نوشهر شدید مسیر را تا جاده معدن سنگ نوشهر ادامه دهید و سپس مسیر دریاچه فراخین را ادامه دهید تا به یک دوراهی برسید. وقتی به دوراهی رسیدید باید وارد مسیر سمت راست شوید. آبشار دارنو در نزدیکی دریاچه فراخین قرار دارد. بقیه راه را باید به صورت پیاده طی کنید. مسیر رسیدن به آبشار دارنو از جنگل و کنار رودخانه است. بعد از کمی پیاده روی در میانه راه آبشار کوچکی می‌بینید که نشان می‌دهد مسیر را درست رفته‌اید. مدت زمان رسیدن به آبشار دارنو از این آبشار کوچک حدود نیم ساعت است.

لوکیشن آبشار در گوگل مپ

فراموش نکنید که حتما از راهنمای محلی کمک بگیرید و یا اینکه با تور سفر کنید، چون در مسیر هیچ تابلویی وجود ندارد و ممکن است دچار سردرگمی شوید و یا در کل از مسیر خارج شوید. بهتر است بدانید که در این منطقه خبری از اینترنت و آنتن تلفن همراه نیست و هنگام ورود به جنگل ارتباطتان کلا با محیط خارج از این منطقه قطع می‌شود. پس نمی‌توانید روی مسیریاب اینترنتی حساب کنید!

در انتها لازم به ذکر است که وقتی به مناطق بکر و دل طبیعت سفر می‌کنیم مواظب زیبایی‌های طبیعی باشیم و به طبیعت آسیب نرسانیم. اگر آتش روشن می‌کنیم حتما قبل از ترک محل از خاموش بودن آتش اطمینان پیدا کنیم و به هرگز زباله‌ها را در طبیعت رها نکنیم. در تورهای طبیعت‌گردی همیشه کیسه‌ای اضافه به همراه داشته باشیم و تمام زباله‌ها را قبل از ترک محل جمع آوری کنیم. بهتر بدانید که حتی پوست میوه‌ها نیز مدت زمان طولانی نیاز دارند تا در محیط تجزیه شوند و جز اینکه منظره طبیعت زیبا را به زشتی تبدیل کنند هیچ سودی برای طبیعت ندارند!

اگر از آبشار دارنو و یا دریاچه فراخین بازدید کرده‌اید نکات مهم و تجربیات سفر خود را با علی‌بابا در میان بگذارید.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.