پارک ملی خشکه داران

پارک ملی خشکه داران راهنمای سفر به طبیعت تنکابن

معرفی پارک ملی خشکه داران

جاهای دیدنی تنکابن آن‌قدر متنوع و زیبا هستند که گاهی انتخاب یکی از آن‌ها برای سفرکردن گیجتان می‌کند. پارک ملی خشکه داران در نزدیکی تنکابن یکی از جاهایی است که بعد از رفتن دیگر شک ندارید، می‌توانید بارها و بارها به آن سر بزنید و کیف کنید.

در این قسمت از مجله علی‌بابا همراه من شوید تا در مورد اینکه پارک ملی خشکه داران کجاست و بهترین زمان سفر به تنکابن چه موقع است صحبت کنیم. در این مقاله علاوه بر این پارک شما را به بازدید از دیدنی‌های دیگری مثل موزه خشکه داران، آبشارهای کوهسر و دشت دریاسر هم می‌برم تا تجربه‌اتان عمیق‌تر شکل بگیرد.

پارک ملی خشکه داران کجاست؟
پارک ملی خشکه داران در ۳۰ کیلومتری تنکابن به چالوس، بین شهرستان‌های نشتارود و عباس‌آباد قرار دارد.
مسیر پارک ملی خشکه داران از تهران چطور است؟
از تهران تا پارک ملی خشکه داران حدود ۲۵۰ کیلومتر را باید طی کنید که در این مسیر از شهرهای چالوس، نمک‌آبرود، کلارآباد، سلمان‌شهر و عباس‌آباد می‌گذرید.
جاهای دیدنی پارک ملی خشکه داران کجاها هستند؟
موزه خشکه داران، آبشارهای کوهسر، دشت دریاسر، آبشار سنگ بن چشمه و پارک جنگلی چالدره از جاهای دیدنی تنکابن در نزدیکی پارک جنگلی خشکه داران هستند.
در بازدید از پارک ملی خشکه داران کجا اقامت کنیم؟
در پارک ملی خشکه داران هم می‌توانید داخل پارک چادر بزنید و هم اقامتگاه‌های بوم‌گردی و هتل آپارتمان‌های نزدیک تنکابن را برای اقامتتان انتخاب کنید.
بهترین فصل سفر به پارک ملی خشکه داران کدام است؟
بهار و پاییز بهترین فصل‌ها برای دیدن پارک ملی خشکه داران هستند.

پارک ملی خشکه داران مساحتی به بزرگی ۲۶۰ هکتار دارد و تنها پارک جنگلی در شمال است که حالت جلگه‌ای دارد. برای بقا و مراقبت از پارک جنگلی خشکه داران باید همه از مردم گرفته تا اداره محیط‌زیست دست‌به‌دست دهیم تا آسیبی به این پارک وارد نشود، چون از آخرین اکوسیستم‌ جنگل‌های شمال ایران به‌حساب می‌آید.

پارک ملی خشکه داران

عکس از: سایت Wisgoon

رفتن به پارک خشکه داران برای افرادی که دوستدار دریا هستند، حتما جذاب خواهد بود چون فقط ۱۲۰ متر با دریا فاصله دارد. با سرزدن به پارک ملی خشکه داران از جاهای دیدنی تنکابن که در حوالی این پارک قرار گرفته مثل موزه خشکه داران، دشت دریاسر و پارک جنگلی چالدره هم می‌توانید بازدید کنید.

معرفی کلی پارک ملی خشکه داران

پارک ملی خشکه داران ارزش ملی دارد و فقط یک پارک معمولی و زیبا نیست. پوشش گیاهی و گونه‌های گیاهی و جانوری منحصر‌به‌فرد و درحال انقراض در پارک جنگلی خشکه داران باعث شد سال‌ها پیش اداره محیط‌زیست این پارک را به‌عنوان پارک ملی اعلام کند تا از خطر فعالیت‌های انسانی درامان بماند.

معرفی پارک ملی خشکه داران

عکس از: سایت Farsnews

پارک ملی خشکه داران کجاست؟

پارک ملی خشکه داران از جاهای دیدنی تنکابن است که در استان مازندران، کیلومتر ۳۰ محور تنکابن به چالوس، مابین شهرستان‌های نشتارود و عباس‌آباد قرار دارد.

موقعیت مکانی پارک ملی خشکه داران

عکس از: سایت Ordo-maz

پارک ملی خشکه داران روی گوگل مپ

بهترین مسیر دسترسی به پارک ملی خشکه داران

برای رفتن به پارک ملی خشکه داران باید خودتان را به محور ۳۰ کیلومتری تنکابن به چالوس برسانید. اگر تهران مبدا شماست، حدود ۲۵۰ کیلومتر مسافت را باید طی کنید تا به پارک برسید. در مسیر تهران به پارک خشکه داران از سمت کرج، شهرستان‌های چالوس، نمک‌آبرود، کلارآباد، سلمان‌شهر و عباس‌آباد در مسیرتان قرار دارند.

بهترین مسیر دسترسی به پارک ملی خشکه داران

عکس از: سایت Ordo-maz

دلیل نام‌گذاری پارک ملی خشکه داران

منبع مشخص و مطمئنی درباره دلیل نام‌گذاری پارک ملی خشکه داران صحبت نکرده اما کلمه خشکه داران در لغت‌نامه‌های فارسی به معنای درختی آمده که جانی ندارد، شاخه‌ها و برگ‌هایش ریخته اما هنوز پابرجاست. پارک خشکه داران را ممکن است با نام پارک نشتارود هم صدا بزنند چون همان‌طور که گفتم در نزدیکی نشتارود قرار گرفته است.

دلیل نامگذاری پارک ملی خشکه داران

عکس از: سایت Ordo-maz

آب‌وهوای جنگل پارک ملی خشکه داران

در بیشتر روزها پارک جنگلی خشکه داران هوایی معتدل و مرطوب دارد. اگر آدم گرمایی هستید بعید است در فصل تابستان در این پارک بتوانید دوام بیاورید چون هوا حالت گرم و شرجی دارد. فصل زمستان هم آب‌و‌هوای روبه سردی سختی می‌رود اما در فصل بهار و پاییز هوا خنک و مطبوع می‌شود. به‌طور کلی متوسط دما در پارک ملی خشکه داران ۱۶ درجه سانتی‌گراد و میزان بارندگی سالیانه ۱۱۰۰ میلی‌متر است.

آب و هوای پارک ملی خشکه داران

عکس از: سایت Ordo-maz

پوشش گیاهی و جانوری پارک ملی خشکه داران

ارزش و زیبایی پارک ملی خشکه داران باوجود جانوران و گیاهان متنوعش معنا می‌شود. در این پارک گونه‌های جانوری شغال، گرگ، خوک، گربه وحشی و پرندگانی مثل حواصیل خاکستری (لک‌لک‌سانان)، قره، غاز، مرغابی و اگرت‌های بزرگ و کوچک (حواصیل) زندگی می‌کنند. در پارک خشکه داران گونه‌های گیاهی زیر را می‌توانید ببینید.

پوشش گیاهی پارک خشکه داران

عکس از: سایت Ordo-maz

 • سه‌قلو انجیلی (درختی دارای چوب سخت و برگ‌ و ریشه‌هایی با خاصیت دارویی)
 • انار
 • ممرز (درخت خزان‌دار و پهن‌برگ)
 • بلوط
 • توسکا
 • لیلکی (درختی دارای خار و تیغ روی تنه‌ها و شاخه‌ها)
 • لرگ (درختی تزیینی از خانواده گردوییان)
 • ملج (نارون کوهی)
 • شمشاد
 • ازگیل جنگلی
 • یاس وحشی

قسمتی از پارک ملی خشکه داران که تالاب‌مانند است حکم یک پناهگاه برای پرندگان را دارد تا در این قسمت لانه بسازند و زادوولد کنند.

امکانات پارک ملی خشکه داران

خوشبختانه امکانات پارک ملی خشکه داران در حدی است که به‌راحتی می‌توانید نیازهای خود را رفع کنید. سرویس بهداشتی، آنتن‌دهی مناسب موبایل، رستوران، مرکز اسکان موقت و نمازخانه از جمله امکانات موجود در پارک خشکه داران هستند. از آنجا که پارک جنگلی خشکه داران جزو مناطق حافظت‌شده است، ورود به آن باید با هماهنگی اداره محیط‌زیست عباس‌آباد انجام شود.

امکانات پارک ملی خشکه داران

عکس از: سایت Ordo-maz

جاهای دیدنی نزدیک به پارک ملی خشکه داران

ویژگی موقعیت مکانی پارک خشکه داران این است که جاهای دیدنی زیادی دارد؛ پس با رفتن به این پارک از مناطق زیر هم می‌توانید دیدن کنید و با یک تیر چند نشان بزنید.

– موزه حیات وحش

اگر دوست دارید بدانید سال‌ها پیش چه جانورانی در شمال کشور زندگی می‌کردند، بازدید از موزه پارک ملی خشکه داران را از دست ندهید. در فضای ۵۵۰ متر مربعی موزه خشکه داران حدود ۱۵۰ گونه جانوری مثل حواصیل، پلیکان، خرس قهوه‌ای، گراز و گربه جنگلی با دو حالت کامل و نیمه از بدنشان تاکسیدرمی شده‌اند.

موزه حیات وحش پارک خشکه داران تنکابن

عکس از: سایت Rko.doe

این موزه از سال ۱۳۶۲ در غرب پارک خشکه داران تاسیس شد و موقعیت مکانی دقیق آن در سمت راست جاده نشتارود به عباس‌آباد، کنار پایگاه امداد‌و‌نجات است.

– آبشارهای کوهسر

آبشارهای کوهسر با آب‌های خروشان و درختان سرسبز خود بین دو روستای نشتارود به‌نام‌های سفیدآب و کوهسر قرار گرفته‌‌اند. مسیر رسیدن به این آبشارها در پارک ملی خشکه داران آن‌قدر جذاب و باصفا است که حتی اگر در نیمه‌های راه، مسیر را ادامه ندهید، باز هم از طبیعتی زیبا لذت کامل را برده‌اید.

مسیر رسیدن به آبشارهای کوهسر باوجود جاده خاکی و رودخانه‌های زیادی که دارد، چندان آسان نیست؛ پس بهتر است این مسیر را با ماشین‌های شاسی‌بلند طی کنید.

آبشارهای کوهسر پارک ملی خشکه داران

عکس از: سایت Khabarfoori

– دشت دریاسر

یکی از جاهای دیدنی تنکابن کنار پارک ملی خشکه داران دشت دریاسر است که همه زیبایی‌ها و رنگ‌های طبیعت از سبزی درختان گرفته تا یخچال‌های سفیدپوش را در دل خود جا داده است. به این زیبایی‌های دشت دریاسر چشمه‌های آبی‌رنگ زلال را هم اضافه کنید که از زمین می‌جوشند.

دشت دریاسر تنکابن پارک ملی خشکه داران

عکس از: سایت Tabnakbato

اردیبهشت ماه که از راه می‌رسد، دشت دریاسر لباس زرد و طلایی خوش‌رنگی را که از جنس گل‌های بابونه است، می‌پوشد و دشت در این ماه بیشتر از هر زمان دیگری دل‌بری می‌کند. به موقعیت مکانی دشت دریاسر حوالی پارک ملی خشکه داران که نگاه کنید، این دشت را درمیان ۴ کوه می‌بینید که الموت و سیالان معروف‌ترین آن‌ها هستند؛ یخچال‌های اطراف دشت در نزدیکی همین قله سیالان قرار گرفته‌اند.

اگر زمانی به دشت دریاسر رفتید، روز از زیبایی‌های رنگارنگش لذت ببرید و شب به تماشای آسمان و ستاره‌های درخشانش بنشینید.

دشت دریاسر پارک ملی خشکه داران

عکس از: سایت Khabarbanoo

– آبشار سنگ بن چشمه

درختان توسکا، افرا و بلوط میزبان‌های اصلی شما در آبشار سنگ بن چشمه هستند. آب‌و‌هوای این آبشار به‌خاطر جاری‌شدن آب و پوشش‌ سرسبز درختانش حتی در تابستان هم خنک و مطبوع است. موقعیت مکانی آبشار سنگ بن چشمه در جنوب غربی تنکابن و روستایی به‌نام عسل‌محله است و در مسیر رودخانه دوهزار قرار دارد.

آبشار سنگ بن چشمه

عکس از: سایت Seeiran

– پارک جنگلی چالدره

پارک جنگلی چالدره درواقع یک دره بزرگ پوشیده‌شده از درختان بلندقامت و سبزرنگ در ۱۸ کیلومتری مسیر تنکابن به دوهزار است. فضای جنگلی و سرسبز‌ این پارک هیجان دره را به آرامش تبدیل کرده تا گوشه دنج و امنی برای مسافران باشد.

پارک ملی خشکه داران

عکس از: سایت Instagram

در پارک جنگلی چالدره زیبایی‌ها در جزئیاتی مثل شالیزارها و سنگ‌های گرانیتی پوشیده از خزه‌ها پنهان شده‌اند؛ پس هنگام رفتن به این پارک خوب حواستان را جمع کنید تا صحنه‌های زیبا را از دست ندهید.

ساکنان گیاهی پارک چالدره توسکا، افرا، لرگ، گون، سرخس‌ها و خزه‌ها و ساکنان جانوری آن انواعی از پستانداران، آبزیان، دوزیستان و پرندگان هستند. هنگام رفتن به پارک جنگلی چالدره برای طی‌کردن مسیر جنگلی آن حتما کفش مخصوص پیاده‌روی با خود داشته باشید. در این پارک از نظر اقامت دغدغه‌ای نخواهید داشت چون کلبه‌های جنگلی با امکانات مناسب آماده پذیرایی از شما هستند.

پارک جنگلی چالدره تنکابن

عکس از: سایت Photographer-Jafar-Mashabaoji

بهترین زمان بازدید پارک ملی خشکه داران

فصل بهار و پاییز بهترین فرصت است تا زیبایی‌های پارک ملی خشکه داران را ببینید. در فصل بهار نم‌نم باران بهاری با سبزی درختان تنومند شما غرق در لذت می‌کند و در فصل پاییز پارک خشکه داران با برگ‌های رنگارنگ درختانش مثل یک تابلوی نقاشی جلوه‌گری می‌کند.

بهترین زمان بازدید از جنگل خشکه داران

عکس از: سایت Irna

اقامت در پارک ملی خشکه داران

برای اقامت در پارک ملی خشکه داران مشکلی از نظر پیداکردن اقامتگاه نخواهید داشت چون هم می‌توانید در مراکز اسکان پارک اقامت داشته باشید و هم اقامتگاه‌ها و هتل‌های نزدیک پارک را برای اقامتتان انتخاب کنید.

اقامت در پارک ملی خشکه داران

عکس از: سایت Parsianart

اقامت داخل پارک ملی خشکه داران

برای اقامت داخل پارک جنگلی خشکه داران می‌توانید چادر بزنید اما به‌شرطی اقامت شما امن خواهد بود که

پارک ملی خشکه داران

عکس از: سایت Tasnimnews

 • شرایط آب‌و‌هوا مساعد باشد.
 • چادر را در نزدیکی چادرهای دیگر برپا کنید تا اگر مشکلی پیش آمد بتوانید از دیگران کمک بگیرید.
 • روی سطحی صاف و بدون سنگ‌لاخ چادر بزنید.
 • چادرتان را روی خاک‌های نرم، نزدیک لانه حشرات و زیر درختان کهنسال برپا نکنید.
 • چادرتان مقاوم و ضدآب باشد.

اقامت در هتل‌ها و اقامتگاه‌های نزدیک به پارک ملی خشکه داران

اگر انتخابتان برای اقامت در پارک خشکه داران چادر و کمپ‌زدن نیست، اقامتگاه‌ها و هتل‌های زیر در نزدیکی همین پارک با امکانات رفاهی خود اقامت راحتی را برای شما فراهم می‌کنند.

اقامت در پارک ملی خشکه داران

عکس از: سایت Tasnimnews

 • اقامتگاه بوم‌گردی ژرفای خیال

از اسم اقامتگاه بوم‌گردی ژرفای خیال می‌توانید متوجه شوید که موسسان این اقامتگاه چقدر باسلیقه هستند. این سلیقه خاص در جای‌جای اقامتگاه ژرفای خیال نزدیک پارک ملی خشکه داران به چشم می‌خورد. تجربه اقامت در ژرفای خیال این‌طور است که هنگام بیدارشدن از خواب نگاهتان به چشم‌اندازی زیبا از کوه‌ها و جنگل‌ می‌افتد.

پارک ملی خشکه داران

عکس از: سایت Iranbomgardi

روحتان که با دیدن این زیبایی‌های پارک ملی خشکه داران تازه شد، وقت رسیدگی به جسمتان است که برای صبحانه می‌توانید از لانه مرغ‌ها، تخم‌مرغ محلی را بردارید و یک نیمروی خوشمزه با عطر کره محلی برای خودتان دست‌و‌پا کنید. باغ اقامتگاه ژرفای خیال هر فصل میوه‌هایی خوش‌طعم دارد تا طعم این اقامت را برایتان به‌یادماندنی‌تر کند.

اقامتگاه بوم‌گردی ژرفای خیال علاوه بر امکانات طبیعی از امکانات رفاهی زیر هم برخوردار است:

 • سیستم سرمایش و گرمایش
 • حمام و سرویس بهداشتی ایرانی و فرنگی
 • آنتن‌دهی مناسب خطوط ایرانسل و همراه‌اول
 • آشپزخانه با امکاناتی مثل یخچال، گاز، مایکروویو، کتری، قوری و ظرف
 • پارکینگ

اقامتگاه بوم‌گردی ژرفای خیال در فاصله ۱۵ کیلومتری تنکابن قرار گرفته و حدود نیم‌ساعت با پارک خشکه داران فاصله دارد.

 • اقامتگاه بوم‌گردی یارا تنکابن

با اقامت در اقامتگاه بوم‌گردی یارا تنکابن نزدیک پارک ملی خشکه داران امکانات یک هتل پنج‌ستاره را در جنگل‌های سه‌هزار خواهید داشت. به‌خاطر این سطح از امکانات هم هزینه اقامت در این اقامتگاه نسبت به اقامتگاه‌های دیگر کمی بیشتر است.

پارک ملی خشکه داران

عکس از: سایت Yara.uspace

در اقامتگاه بوم‌گردی یارا تنکابن کلبه‌ها با امکانات مختلفی در سه سطح معمولی، دوبلکس و VIP ساخته شده‌اند که خب واضح است که کلبه‌های دوبلکس و VIP امکانات و هزینه بیشتری دارند. امکانات مشترک در همه کلبه‌ها شامل این وسایل و مکان‌ها هستند

 • تلویزیون LED و تلفن
 • کتری برقی
 • یخچال
 • سشوار
 • حمام و لوازم بهداشتی مخصوص حمام مثل حوله و دمپایی
 • سرویس فرنگی
 • اسپلیت
 • میز‌و‌صندلی
 • کاناپه و قالیچه
 • جا‌لباسی

اقامتگاه بوم‌گردی یارا تنکابن در ۲۰ کیلومتری تنکابن، جاده سه هزار، روستای کلاچ پا و بعد از امام زاده یحیی قرار گرفته و حدود نیم‌ساعت تا ۴۵ دقیقه با پارک ملی خشکه داران فاصله دارد.

 • اقامتگاه بوم‌گردی خونه مادرجون تنکابن

اگر دلتان تنگ خانه‌های قدیمی مادربزرگ‌هاست، با اقامت در اقامتگاه خونه مادرجون و حال‌وهوای کاه‌گلی و سنتی آن دل‌تنگیتان حسابی برطرف می‌شود. امکانات این اقامتگاه در حد خیلی معمول است. اگر دوست دارید امکاناتی مثل دستشویی، حمام و آشپزخانه برای شما اختصاصی باشد، اقامت در اقامتگاه خونه مادرجون برای شما مناسب نیست.

پارک جنگلی چالدره

عکس از: سایت Photographer-Kamran-Saleh

امکانات اینجا حالت عمومی دارند. برای رفتن به اقامتگاه خونه مادرجون باید به سمت ۱۸ کیلومتری تنکابن و روستای چالکش بروید. خیابان عارف و کوچه بهار جایی است که دقیقا این اقامتگاه قرار گرفته است. از نظر زمانی اقامتگاه خونه مادرجون با پارک ملی خشکه داران حدود نیم‌ساعت فاصله دارد.

 • هتل آپارتمان وستا تنکابن

هر تعداد که باشید برای اقامت شما در هتل آپارتمان وستا فضا هست چون این هتل آپارتمان به ویلاهایی یک تا چهارخوابه مجهز است. امکانات این هتل آپارتمان فهرست زیر هستند:

 • تلفن
 • دراور و میز آرایش
 • مبلمان
 • کتری برقی
 • یخچال
 • فرش
 • آشپزخانه
 • حمام دارای وان
 • سرویس فرنگی
 • اتاق عایق صدا
 • شوفاژ و اسپلیت
 • سیستم اطفاء حریق
 • میز و صندلی
 • کاناپه
 • مینی بار با هزینه
 • تلویزیون
 • رستوران
 • کافی‌شاپ
پارک ملی خشکه داران

عکس از: سایت Itto

هتل آپارتمان وستا در ۱۳ کیلومتری تنکابن، دهکده توریستی نعمت آباد، خیابان ولیعصر و اول جاده مازوبن واقع شده و تا پارک خشکه داران حدود ۲۰ دقیقه تا نیم‌ساعت فاصله دارد.

 • هتل آپارتمان تنکا پارسه تنکابن

یکی از اقامتگاه‌های خیلی نزدیک به پارک ملی خشکه داران، هتل آپارتمان تنکا پارسه است که زمانی در حد یک ربع را نیاز دارد تا به پارک برسید. از سالم‌ و تمیزبودن امکانات این هتل خاطرجمع باشید چون این هتل به‌تازگی و در سال ۱۳۹۸ تاسیس شده است. در هتل آپارتمان تنکا پارسه امکانات زیر برای شما مهیا شده است:

 • تلفن و تلویزیون LCD
 • مبلمان
 • کمد لباس
 • کارت هوشمند اتاق
 • یخچال
 • حمام با امکاناتی مثل حوله، سشوار و دمپایی
 • سرویس فرنگی
 • شوفاژ و اسپلیت
 • دستگاه چای‌ساز
 • میز آرایش
پارک ملی خشکه داران

عکس از: سایت Faradeed

آدرس دقیق هتل آپارتمان تنکا پارسه در ارتفاعات تنکابن، جنگل سه هزار، روستای یاندشت بالا و قائم ۶ است.

 • هتل آپارتمان صدرا تنکابن

برای کسانی‌که می‌خواهند یک اقامت ارزان‌قیمت را در نزدیکی پارک ملی خشکه داران تجربه کنند، هتل آپارتمان صدرا یک گزینه اقامتی ایدئال است. امکانات این هتل شامل

 • تلفن و تلویزیون
 • مبلمان
 • سیستم تهویه هوا
 • کولر گازی
 • یخچال
 • حمام با لوازم بهداشتی
 • سرویس فرنگی
 • شوفاژ
 • میز آرایش
 • مینی بار با هزینه

اگر سالمند همراهتان است، طبقات بالایی هتل آپارتمان صدرا را برای اقامت انتخاب نکنید چون این هتل، آسانسور ندارد. موقعیت مکانی هتل آپارتمان صدرا در تنکابن، بلوار کریم آباد و کوچه گل ناز است و تا پارک ملی خشکه داران کمتر از یک ساعت فاصله دارد.

موقعیت جغرافیایی پارک ملی خشکه داران

پارک ملی خشکه داران بین شهرستان‌های نزدیک تنکابن یعنی نشتارود (در ۱۴ کیلومتری شرقی تنکابن) و عباس‌آباد (۸ کیلومتری غربی تنکابن) واقع شده است.

موقعیت مکانی پارک ملی خشکه داران

عکس از: سایت Wikimedia

توصیه‌هایی برای سفر به پارک ملی خشکه داران

برای سفر به پارک خشکه داران مثل هر برنامه طبیعت‌گردی باید با خودتان وعده غذایی سبک و انرژی‌زا، آب، لباس گرم، پتو و کفش مخصوص پیاده‌روی همراه داشته باشید.

سفر به پارک ملی خشکه داران

عکس از: سایت Ordo-maz

برای ثبت لحظات زیبا در فضای جنگلی پارک ملی خشکه داران دوربین عکاسی یا دوربین موبایل دمِ‌دستتان باشد.

اگر مطبوع‌بودن هوا برایتان مهم است، در فصل‌های زمستان و تابستان به پارک جنگلی خشکه داران نروید چون در این فصل‌ها سردی و گرمی هوا اذیتتان می‌کند.

پارک ملی خشکه داران

عکس از: سایت Yjc.news

پارک ملی خشکه داران؛ یک سرمایه ملی به‌رنگ سبز و از جنس آرامش

رفتن به پارک ملی خشکه داران از هر نظر مثل سرسبزی، نزدیکی به دریا و داشتن گونه‌های گیاهی و جانوری کم‌یاب جذاب است. در آب‌و‌هوای معتدل و خنک این پارک روزها و ساعت‌ها می‌توان وقت گذراند و آرام گرفت. خوبی سفر به پارک خشکه داران در این است که برای اقامت شما گزینه‌های مختلفی مثل چادرزدن، اقامتگاه‌های بوم‌گردی و هتل آپارتمان‌ وجود دارد.

اگر تجربه رفتن به جاهای دیدنی تنکابن را دارید، از این تجربه و حس حضورتان را در آنجا برای ما بنویسید.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.