پارک جنگلی سیاهداران

پارک جنگلی سیاهداران گیلان؛ کمربند قبای سبز شمال

از طبیعت سبز پارک جنگلی سیاهداران چه می‌دانید؟

ایران فرزندان زیادی دارد؛ گیلان یکی از دخترهای جوان اوست. دخترک با لهجه شیرین گیلکی صحبت می‌کند و از آن دخترهایی است که همیشه به خودش می‌رسد و آراسته و پیراسته در جمع حاضر می‌شود. بهار و تابستان لباس‌های سبز رنگ می‌پوشد، زمستان چین‌های کوهستانش را به لباس سفید برفی مزین می‌کند و پاییز هم رنگ‌های آتشین لباسش، آتش به جان دلدادگان می‌اندازد! جایی در میان قلب گیلان، پارک جنگلی سیاهداران قرار گرفته که چون نگینی بر دامن گیلان زیبا می‌درخشد و آرامش بخش مسافرانش شده.

اگر می‌دانید پارک جنگلی سیاهداران کجاست و به آن سفر کرده‌اید،‌ متوجه هستید چه می‌گویم و چرا از نگین روی لباس صحبت می‌کنم. اگر هم هنوز به این جنگل نرفته‌اید، با این صفحه از مجله علی بابا همراه باشید.

در این مقاله راهنمای سفر به پارک جنگلی سیاهداران را ارائه می‌دهم. بررسی می‌کنم این پارک از چه زمانی پذیرای مسافران بوده، چه جاذبه‌هایی دارد و چطور اوقات فراغت مسافران را پر می‌کند. در نهایت هم درباره مسیرهای دسترسی به این پارک جنگلی صحبت می‌کنم.

پارک جنگلی سیاهداران کجاست؟
این پارک در ۴ کیلومتری شهر تالش قرار دارد.
چگونه به پارک جنگلی سیاهداران برویم؟
تالش در مسیر جاده رشت به آستاراست. ابتدا باید از اتوبان قزوین- رشت به سمت شمال بروید و سپس وارد جاده رشت به آستارا شوید و مسیر خود را به سمت تالش ادامه بدهید.
پارک جنگلی سیاهداران چه امکاناتی دارد؟
سرویس بهداشتی، آلاچیق، رستوران، بوفه، سورتمه و مسیر پیاده‌روی از جمله امکانات موجود در این پارک است.
در پارک جنگلی سیاهداران چه تفریحاتی وجود دارد؟
طبیعت‌گردی، سورتمه‌سواری، پیاده‌روی به سمت بام تالش و کمپینگ از جمله امکانات تفریحی این پارک جنگلی است.

نگاهی به پیشینه پارک جنگلی

پارک جنگلی سیاهداران یکی از بلندترین نقاط تالش است و به بام تالش اشراف دارد. کارشناسان هنوز نمی‌دانند جنگل‌های شمال ایران از چه زمانی به وجود آمده‌اند و قدمت چند ساله دارند؛ تنها اطلاعاتی که درباره طول عمر جنگل‌‌ها داریم این است که آن‌ها از ۳ تا ۵ میلیون سال قبل وجود داشته‌اند. در گذشته تراکم درختان به اندازه‌ای بود که انسان‌ها راهی به این جنگل نداشتند. در آن زمان جنگل سیاه جزو مخوف‌ترین جنگل‌های شمال کشور بود.

نگاهی به پیشینه پارک جنگلی

عکس از: سایت Forumrasekhoon

متاسفانه یا خوشبختانه، به مرور زمان تراکم درخت‌های جنگل کم شد و افراد ییلاق نشین در این منطقه ساکن شدند و روستایی به نام سیاهداران را ساختند. به مرور زمان شهرداری و مردم این جنگل را به یک جاذبه گردشگری تبدیل کردند و امکانات مختلفی را به آن اضافه کردند. اکنون گردشگران علاوه بر طبیعت‌گردی و کوهنوردی، می‌توانند از تفریحات متنوعی که در این پارک وجود دارد، استفاده کنند.

آشنایی با پارک جنگلی سیاهکل

عکس از: سایت Forumrasekhoon

چرا به این جنگل سیاهداران می‌گویند؟

سیاهدار در لغت دو معنی دارد. گروهی از کارشناسان می‌گویند این واژه همان سپاهدار بوده که اکنون به آن سپهدار می‌گوییم. گروهی از کارشناسان زبان و ادب فارسی هم بر این باورند که سیاه داران خدمتگزاران خاصی بوده‌اند که لباس رسمی آن‌ها به رنگ مشکی بوده و به همین دلیل به آن‌ها سیاهداران می‌گفتند. البته در بعضی از کتاب‌های فارسی، سیاهدار به معنی فردی که سیاه پوشیده به کار رفته و لزوما به آن دسته از خدمتگزاران اشاره نمی‌کند.

دلیل جنگل سیاهداران

عکس از: سایت Diyarmirza

نام جنگل سیاهداران هم از همین سیاهپوشی می‌آید. در این جنگل درختان سر به فلک‌کشیده‌ای وجود دارند که اکثر آن‌ها را درختان بلوط تشکیل می‌دهند. این درختان سایه سنگینی بر زمین انداخته‌اند و اجازه نمی‌دهند نور خورشید به زمین برسد.

همین موضوع باعث شده جنگل حتی در ساعات میانی روز هم نسبتا تاریک باشد. به همین دلیل به آن جنگل سیاه می‌گویند. البته از زمانی که ییلاق نشینان گیلان این منطقه از تالش را برای سکونت انتخاب کرده‌اند، جنگل به نام «سیاهداران» شناخته می‌شود.

دلیل نام گذاری جنگل سیاه داران به این نام چیست

عکس از: سایت Forumrasekhoon

آب و هوای پارک جنگلی سیاهداران در چهارفصل سال

آب و هوای شهرهای شمالی که جنگل دارند، تفاوت چندانی با یکدیگر ندارد. با وجود اینکه تراکم درخت‌های جنگل سیاهداران کم‌تر شده است، اما هنوز هم تعداد درخت‌ها به اندازه‌ای است که سایه‌بان زمین باشند. هوای این جنگل، حتی در گرم‌ترین روزهای سال هم خنک است.

البته شرجی بودن تابستان گاهی اوقات راه رفتن و نفس کشیدن را برای افرادی که به این هوا عادت ندارند، سخت‌تر می‌کند. شرجی بودن و گرمای هوای شمال در اواسط خرداد تا اوایل شهریور، تعداد مسافران را کاهش می‌دهد.

آب و هوای پارک جنگلی سیاهداران در چهارفصل سال

عکس از: سایت Forumrasekhoon

بهار یکی از بهترین فصل‌ها برای سفر به شمال کشور و پارک جنگلی سیاهداران است. در این فصل هوا خنک و مطبوع است و درختان هم نوشکفته‌اند. با سفر به این جنگل در فصل بهار، طراوت و تازگی وجودتان را پر خواهد کرد. سورتمه‌سوار در پاییز مرا به یاد تیتراژ انیمیشن «آن شرلی با موهای قرمز» می‌اندازد؛ زمانی که آنه سوار بر کالسکه بود و از حرکت در میان درختان بهاری لذت می‌برد.

پاییز فصل عاشقانه جنگل سیاهداران است. در این فصل گیلان لباسی به تن کرده که تار و پود پارچه‌اش به رنگ‌های زرد و نارنجی و قرمز مزین شده و به زیبایی تمام بر اندام کوهستانی‌اش نشسته است. قدم زدن در میان درخت‌های زرد و نارنجی که تعدادی از آن‌ها میزبان نگاهتان هستند و تعدادی هم فرش زیر پایتان، حسی وصف ناشدنی به دنبال دارد.

آب و هوای پارک جنگلی سیاهداران

عکس از: سایت Behdashtnews

در زمستان انگار گیلان به یکی از دلداده‌هایش جواب مثبت داده و لباس سپید عروس بر تن کرده است. امکانات موجود در جنگل سیاهداران امکان سفر به این پارک را در زمستان هم فراهم می‌کند. البته به یاد داشته باشید که برای سفر در فصل زمستان به کفش‌های مخصوص و لباس گرم نیاز دارید. در این فصل درخت‌ها و کوه‌ها را غرق در برف می‌بینید.

گیاهان و جانورانی که در پارک جنگلی زندگی می‌کنند

اولین چیزی که بعد از ورود به پارک جنگلی توجه شما را جلب می‌کند گوزن‌های مارال هستند. این گوزن‌ها در منطقه حفاظت‌شده پارک سیاهداران نگهداری می‌شوند و امکان بازدید از نزدیک برای مسافران وجود دارد. بعد از ورود به منطقه، گوزن‌ها به سمت شما می‌دوند و با نگاهشان به شما خوش‌آمد می‌گویند.

امکان دیدن گوزن‌ها از فاصله نزدیک وجود دارد، اما بخاطر حصارهای موجود، نمی‌توان آن‌ها را لمس کرد. به یاد داشته باشید که گوزن‌ها نباید غذایی غیر از خوراک‌هایی که محیطبان‌ها به آن‌ها می‌دهند، مصرف کنند. رژیم غذایی مخصوص، سلامت آن‌ها را تضمین می‌کند؛ برای حفظ سلامتشان، از غذا دادن به آن‌ها خودداری کنید.

جانورانی که در پارک جنگلی سیاه داران زندگی می کنند

عکس از: سایت Modernsazeco

جنگل‌های شمال شباهت‌های بسیاری به یکدیگر دارند و پوشش گیاهی آن‌ها هم شبیه به یک‌دیگر است. در این منطقه درخت‌های افرا، ممرز، بلوط، گردو، راش، توسکا، انجیلی، نمدار، آزاد و ملچ وجود دارد. همچنین بوته‌هایی مثل شمشاد و سرخس نیز در آن دیده می‌شود.

اگر کمی به ارتفاعات بالاتر بروید، به مناطق پرعلفی می‌رسید که محل مناسبی برای چرای دام‌هاست. بعضی از بوته‌های موجود در پارک جنگلی سیاهداران هم گیاهان دارویی هستند؛ شناخت این گیاهان کار افراد متخصص است و اگر در زمینه طب سنتی و خواص گیاهان دارویی تخصص داشته باشید، می‌توانید آن‌ها را پیدا کنید.

پوشش گیاهی پارک جنگلی سیاه داران

عکس از: سایت Modernsazeco

تفریح در پارک جنگلی سیاهداران

جنگل سیاهداران منطقه‌ای است که در آن هم می‌توانید تفریح کنید و هم به کمپ و پیک‌نیک بروید. در این منطقه امکانات تفریحی مختلفی وجود دارد و همه افراد با هر سلیقه‌ای که باشند می‌توانند تفریحی مناسب خودشان را پیدا کنند. اگر اهل هیجان هستید، می‌توانید به سراغ سورتمه بروید، اگر آرامش را دوست دارید، می‌توانید به قلب جنگل بروید و از سکوت آن لذت ببرید و اگر اهل طبیعت‌گردی هستید، می‌توانید به بام تالش بروید و از منظره بی‌نظیر آن لذت ببرید.

تفریح در پارک جنگلی سیاهداران

عکس از: سایت Fardanews

– سورتمه‌سواری

در مناطقی که من دیده‌ام، دو نوع سورتمه وجود دارد. نوع اول سورتمه‌هایی هستند که مسیری پرپیچ و خم و هیجان‌انگیز دارند. نوع دوم هم سورتمه‌هایی هستند که مسیرشان از میان منظره‌ای بی‌نظیر عبور می‌کند و وقتی سوار می‌شوید، همه تن چشم خواهید شد تا از منظره لذت ببرید.

سورتمه سواری در پارک جنگلی سیاهداران

عکس از: سایت Forumrasekhoon

سورتمه پارک جنگلی سیاه داران ترکیبی از هر دو نوع است. مسیر آن از قلب جنگل عبور می‌کند و نمایشگر بافت گیاهی فوق‌العاده پارک است. پیچ و خم‌های مسیر سورتمه کم نیست، اما شما انتخاب می‌کنید که با هیجان از این پیچ‌ها رد شوید یا خیلی آرام و بدون دغدغه.

اگر جزو افرادی است که آرامش را ترجیح می‌دهید، می‌توانید وقتی سرعت سورتمه زیاد شد، ترمز بگیرید. در مقابل اگر اهل هیجان هستید، کمی منظر بمانید که سورتمه جلویی به اندازه کافی فاصله بگیرید تا بتوانید بدون ترمز گرفتن در مسیر حرکت کنید و هیجان سرعت بالا را بچشید. سورتمه سیاهداران کاملا ایمن است و حتی در سرعت‌های بالا هم مشکلی ایجاد نمی‌شود.

– تماشای گوزن‌ها ‌و آهوها

اگر واژه انرژی مثبت قرار بود یک موجود باشد، برای من در حیوان‌ها تجلی پیدا می‌کرد؛ حیوان‌هایی که همه‌شان مظهر صلح، آرامش، سادگی و دوری از ترس و اضطراب هستند. اینکه گوزن‌ها و آهوهای پارک سیاه داران از انسان‌ها نمی‌ترسند و با خاطری آسوده به آن‌ها نزدیک می‌شوند، باعث شد این پارک جنگلی برای من به یکی از جذاب‌ترین جاهای دیدنی تالش تبدیل شود.

تماشای غذا خوردن، بازی کردن و شیطنت‌های گوزن‌ها هرچه خستگی و اضطراب است را از تن دور می‌کند.

تماشای گوزن ها ‌و آهوها در پارک جنگلی سیاهداران

عکس از: سایت Forumrasekhoon

به یاد داشته باشید که این حیوانات نجیب فقط برای تماشا در این منطقه زندگی می‌کنند. لمس و نوازش به آن‌ها استرس وارد می‌کند و غذا دادن به آن‌ها ممکن است به سلامتشان آسیب برساند.

– گشت‌وگذار در بام تالش

رفتن به بام به معنی تماشای اکثر جاهای دیدنی تالش در یک نگاه است. چشم‌انداز سبزه‌زارها، خانه‌های روستایی، جنگل‌های متراکم و بهشت شمال ایران از بالا همه حس‌های خوب را یکجا ایجاد می‌کند. اگر زمانی که به پارک جنگلی سیاه داران سفر کرده‌اید، هوا ابری باشد، دیدنی‌ها و حس خوبی که از آن‌ها می‌‌گیریم چندین برابر خواهد شد. در روزهای ابری انگار به آسمان سفر کرده‌اید و جایی بالاتر از ابرها ایستاده‌اید. حجم ابرها در ساعات اولیه صبح بیشتر از هر زمان دیگری است.

سورتمه سواری در جنگل سیاه داران

عکس از: سایت Modernsazeco

امکانات رفاهی پارک جنگلی سیاهداران

در پارک جنگلی سیاهداران امکانات زیادی وجود ندارد. اگر قصد دارید در منطقه‌ای اقامت کنید که امکانات کامل داشته باشد، بهتر است به محیط شهری تالش بروید. در این پارک امکاناتی مثل سرویس‌ بهداشتی، پارکینگ، آلاچیق، رستوران و بوفه و مغازه محصولات خوراکی و سوغات وجود دارد. اگر قصد دارید خودتان غذا درست کنید، حتما گاز پیک‌نیک یا ذغال خشک و مواد آتش‌زا همراه داشته باشید، زیرا هوای جنگل در اکثر روزهای سال شرجی است و روشن کردن آتش بخاطر رطوبت بالا، کار ساده‌ای نیست.

امکانات رفاهی پارک جنگلی سیاهداران

عکس از: سایت Alibaba

مسافران برای ورود به این پارک باید هزینه ورودی پارکینگ پرداخت کنند. امکان کمپینگ در این منطقه هم وجود دارد، اما به یاد داشته باشید که تعداد مسافران پارک جنگلی سیاهداران زیاد است و احتمالا تا پاسی از شب پر از سر و صدا خواهد بود.

اگر دنبال فضایی آرام برای کمپینگ هستید، باید به محوطه اطراف بام تالش بروید و در این صورت به تجهیزات کمپینگ حرفه‌ای مثل چادر و کیسه‌خواب نیاز خواهید داشت. در قسمت‌های بعدی توضیحات بیشتری درباره امکانات اقامتی این منطقه ارائه می‌دهیم.

امکانات پارک جنگلی سیاهداران

عکس از: سایت Modernsazeco

جاذبه‌های دیدنی اطراف پارک

همانطور که پیش از این گفتیم، پارک جنگلی سیاهداران به تالش نزدیک است و با چند دقیقه رانندگی می‌توانید به مرکز شهر تالش برسید. پس می‌توان گفت تمام جاذبه‌های گردشگری تالش جزو دیدنی‌های اطراف پارک محسوب می‌شوند. جنگل و دریا دو جاذبه مهم در شمال کشور هستند. سیاهداران جنگلی در نزدیکی دریاست و تنها ۸ کیلومتر با دریا فاصله دارد.

از جمله دیدنی های اطراف پارک جنگلی سیاهداران

عکس از: سایت Fardanews

– دریاچه سراگاه

سراگاه یا سه راه گاه دریاچه‌ای مصنوعی در نزدیکی بام تالش است که در نگاه اول کاملا شبیه به دریاچه‌های طبیعی شمال کشور به نظر می‌رسد. این در حالی است که مردم منطقه سراگاه با ایجاد یک سد خاکی، آب منابع زیرزمینی این منطقه را در دریاچه جمع‌ کرده‌اند تا از آن استفاده کنند. این کار آن‌ها یک جاذبه گردشگری بی‌نظیر ایجاد کرده که بازدید از آن برای عموم رایگان است.

دریاچه سراگاه

عکس از: سایت Alibaba

دریاچه سراگاه جایی است که کوه، جنگل، رودخانه و چشمه و سبزه‌زار به هم پیوند می‌خورند و سرودی بی‌نظیر از طبیعت می‌خوانند. سراگاه از آن دست دیدنی‌هایی است که فقط به یک زیرانداز و یک نوشیدنی گرم نیاز دارد؛ روی زیرانداز بنشینید، زانوهایتان را بغل کنید و به هرجایی که دلتان می‌خواهد خیره شوید.

به صدای آب و باد که سکوت طبیعت را می‌شکنند، گوش دهید، نوشیدنیتان را مزه مزه کنید و هر از گاهی مهمان صدای یک اسب، گاو یا شاید هم الاغ شوید! در این حس و حال به چه چیزی فکر می‌کنید جز آرامش؟

عکس دریاچه سراگاه

عکس از: سایت Forumrasekhoon

اقامتگاه های مناسب در نزدیکی پارک جنگلی سیاهداران

کم‌تر کسی وجود دارد که نیاز به شب‌مانی در شمال کشور نداشته باشد. در این منطقه انواع مختلف امکانات اقامتی وجود دارد و همه چیز به سلیقه شما برمی‌گردد. اگر آنقدر به طبیعت علاقه دارید که ترجیح می‌دهید شب را هم در طبیعت بمانید، کمپینگ بهترین روش برای اقامت در شمال است، اما در این پارک برای شب‌مانی و چادر زدن محدودیت دارید.

در مقابل اگر به فضای مسقف و راحت علاقه دارید، می‌توانید به سراغ هتل‌ها و اقامتگاه‌های سنتی و مدرن موجود در تالش بروید.

اقامتگاه های مناسب در نزدیکی پارک جنگلی سیاهداران

عکس از: سایت Forumrasekhoon

– کمپینگ اطراف بام تالش

امکان چادر زدن در آلاچیق‌های موجود در پارک وجود دارد، اما یادتان باشد امکان شب‌مانی در این منطقه وجود ندارد. شما می‌توانید حداکثر تا ساعت ۱۲ شب در این پارک چادر بزنید. اطراف بام تالش فضاهایی برای کمپینگ حرفه‌ای وجود دارد، مثلا در علفزارهای نزدیکی دریاچه سراگاه می‌توانید کمپ بزنید.

برای کمپینگ اطراف بام، به تجهیزات و گروه حرفه‌ای نیاز دارید. اگر در سفر با دوستان طبیعت‌گردتان همراه هستید و از خوابیدن در طبیعت لذت می‌برید، این روش بهترین کار برای اقامت در این منطقه است.

کمپینگ در اطراف بام تالش

عکس از: سایت Wikipedia

البته کمپینگ سخت‌ترین روش اقامتی هم محسوب می‌شود. زیرا ممکن است شبانه باران بگیرد یا وجود حشرات موذی آزارتان بدهد. به همین دلیل این روش تنها برای افرادی مناسب است که تجربه کافی در زمینه کمپینگ دارند.

گوزن های پارک جنگلی سیاهداران

عکس از:سایت Irna

– اجاره اقامتگاه نزدیک پارک جنگلی سیاهداران

نزدیکی پارک جنگلی سیاهداران به تالش یعنی همه اقامتگاه‌های این شهر به پارک نزدیک هستند. علی بابا امکان رزرو اقامتگاه‌های مختلف در تالش را برای مسافران فراهم کرده است. نوع اقامتگاه به سلیقه و بودجه شما بستگی دارد؛ در این منطقه انواع اقامتگاه بومگردی، سوییت، مسافرخانه و هتل‌های ۳ تا ۵ ستاره وجود دارد.

اجاره اقامتگاه در نزدیکی پارک جنگلی سیاهداران

عکس از: سایت Fardanews

بهترین زمان بازدید از پارک جنگلی سیاهداران

تعداد بازدیدکنندگان جنگل سیاه داران و سایر جاهای دیدنی تالش با مطبوعی هوا رابطه مستقیم دارد. هرچقدر هوا بهتر باشد، تعداد مسافران شمال هم بیشتر می‌شود. حال اگر این روزهای خوش آب و هوا با تعطیلات هم مصادف شود، تعداد مسافران بسیار زیاد خواهد شد و ترافیک‌های سنگین جاده‌ای ایجاد می‌شود.

مثلا در تعطیلات نوروز، در جاده‌های شمال جای سوزن انداختن نیست! در روزهای پرمسافر، هزینه‌ها هم بیشتر می‌شود و اگر از قبل اقامتگاه رزرو نکرده باشید، پیدا کردن جای خالی مثل آب آوردن از کوه بلور با آبکش می‌شود!

بهترین زمان بازدید از پارک جنگلی سیاهداران

عکس از: سایت Forumrasekhoon

بهار و پاییز بهترین زمان برای سفر به پارک سیاهداران است، زیرا در این فصل‌ها هوا خنک می‌شود، طبیعت زیباست و میزان شرجی بودن هوا تا حدی کم‌تر می‌شود. البته میزان بارش برف و باران در این دو فصل بیشتر است و لازم است که پیش از حرکت آب و هوای زمان سفرتان را بررسی کنید.

تابستان هوا گرم و شرجی می‌شود و تعداد مسافران کم‌تر است. البته در این فصل هم روزها بلند می‌شود و اگر در ساعات ابتدایی صبح یا نزدیک به غروب به جنگل سیاهداران بروید، خبری از هوای گرم و شرجی نیست. زمستان هم برای افرادی مناسب است که مشکلی با سرما ندارند و دوست دارند شمال را غرق در برف ببینند.

بهترین موقع بازدید از پارک جنگلی سیاهداران

عکس از: سایت Fardanews

پارک جنگلی سیاهداران کجاست؟

در چهار کیلومتری جنوب غربی تالش روستایی به نام سیاهداران وجود دارد. پارک جنگلی سیاه داران هم بخشی از این روستاست. با ۱۰ تا ۱۵ دقیقه رانندگی می‌توانید از تالش به سیاهداران برسید. برای مسیریابی ساده‌تر، در ادامه موقعیت مکانی پارک جنگلی سیاهداران را قرار می‌دهیم.

بهترین مسیر دسترسی به پارک جنگلی سیاهداران

آزادراه قزوین- رشت بهترین مسیر برای دسترسی از تهران به پارک جنگلی سیاهداران است. از شهرهای مرکزی و جنوبی کشور هم همین مسیر برای دسترسی به این پارک مناسب است.

برای رسیدن به آزادراه قزوین- رشت از طرف تهران ابتدا باید وارد آزادراه تهران- کرج شوید و به سمت کرج برانید. بزرگراه‌های شهید خرازی، فتحو شهید لشکری به آزادراه تهران- کرج راه دارند. بعد از رسیدن به کرج باید به سمت پل سوم خرداد برانید تا وارد آزادراه کرج- قزوین شوید. به سمت قزوین رانندگی کنید.

بهترین مسیر دسترسی به پارک جنگلی سیاهداران

عکس از: سایت Modernsazeco

قبل از رسیدن به قزوین، به سمت آزادراه قزوین- زنجان بپیجید تا نیاز نباشد وارد شهر قزوین شوید. این آزادراه از کنار قزوین رد می‌شود. بعد از عبور از کنار قزوین، خروجی که به سمت آزادراه قزوین- رشت می‌رود را می‌بینید. وارد خروجی شوید تا به آزادراه برسید. مسیر مستقیم را ادامه بدهید تا به جاده فومن- سراوان برسید. مسیر خود را ادامه بدهید تا به میدانی برسید که تلاقی دو جاده رشت- فومن و فومن- سراوان است.

مسیر مستقیم را ادامه بدهید و وارد جاده ابریشم شوید. این مسیر از کنار شهر فومن عبور می‌کند و به جاده فومن به صومعه سرا منتهی می‌شود. بعد از رسیدن به صومعه سرا، باز هم به مسیر مستقیم ادامه دهید تا وارد جاده رشت- آستارا شوید.

تالش در مسیر رشت به آستارا قرار دارد. بعد از رسیدن به این شهر در میدان نماز به سمت چپ بپیچید و از خروجی سوم خارج شوید. از این مسیر می‌توانید به پارک جنگلی سیاهداران برسید.

پارک جنگلی سیاهداران زیباترین سایه‌بان گیلان است

در این مقاله به یکی از جذاب‌ترین جاذبه‌های طبیعی گیلان پرداختیم که با اضافه کردن امکانات تفریحی به تفریحگاهی پرطرفدار تبدیل شده است. تالش شهری است که جنگل و دریا را در کنار هم دارد و به همین دلیل بسیاری از مسافران شمال، این شهر را به عنوان مقصد سفرشان انتخاب می‌کنند.

پارک جنگلی سیاهداران

عکس از: سایت Jahannews

نویسنده‌های مجله گردشگری علی بابا ذره‌بینی به دست گرفته‌اند و جاذبه‌های گردشگری ایران و جهان را یک‌به‌یک بررسی می‌کنند. با علی بابا می‌توانید ابتدا یک‌بار سفری مجازی به جاذبه‌های گردشگری داشته باشید و با چند و چون آن‌ها آشنا شوید و سپس برای مسافرت واقعی تصمیم بگیرید. در مسافرت واقعی هم علی بابا شما را تنها نمی‌گذارد و امکان رزرو بلیط رفت و برگشت (از راهی که شما بخواهید) و اقامتگاه (هرجایی که شما بپسندید) را برایتان فراهم می‌کند.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 دیدگاه

  1. مه لقا ظهیرالاسلام می‌گوید

    در پارک جنگلی سیاه داران فقط تا ۱۲ شب امکان چادر زدن وجود دارد و شبمانی ندارند.ما در تاریخ ۸ مهر ۱۴۰۲ با دوچرخه رفتیم و اجازه شبمانی ندادند.
    سپاس از توجه شما
    گروه رکاب زنان فیروزه ای