جاهای دیدنی ماسال

جاهای دیدنی ماسال و غوطه‌ور شدن در اقیانوس ابر

چرخی میان زیبایی‌های بی‌انتهای ماسال

اگر در گرمای تابستان و زل آفتاب، هوس یک هوای خنک و هندوانه‌ای کرده‌اید که در آب رودخانه خنک شده، ماسال بهترین انتخاب است. این شهر باورنکردنی‌ترین ییلاق‌ها را دارد و از مهم‌ترین جاهای دیدنی گیلان به‌حساب می‌آید. آب‌وهوایی پاک و پُر از اکسیژن، فضایی مه‌آلود با ابرهای متراکم، آرامشی بی‌انتها، دشت‌ها و مراتع سرسبز و آبشارهای فراوان از شگفتی‌های این شهر است. ماسال را همه مردم ایران می‌شناسند و این نشان‌دهنده اهمیت و جذابیت گردشگری جاهای دیدنی ماسال است.

این همه قصه گفتم تا به اینجا برسیم که در این مقاله از مجله گردشگری علی بابا می‌خواهم شما را با دیدنی های ماسال آشنا کنم. اگر تابحال فقط به اولسبلنگاه می‌رفتید پس باید تا آخر همراهیم کنید.

ماسال کجاست؟
ماسال یکی از شهرستان‌های گیلان است که به‌خاطر ییلاق‌های رویایی‌اش معروف است.
بهترین گزینه‌های طبیعت‌گردی در ماسال کدام است؟
بهترین جاذبه های گردشگری ماسال شامل ییلا‌ق‌ها، جاهای تاریخی و مکان‌های مذهبی هستند.
بهترین جاهای دیدنی ماسال کدام‌ است؟
بهترین جاهای دیدنی ماسال شامل ییلاق اولسبلنگاه، ییلاق سوئه چاله، ییلاق شالما، بام سبز ماسال و دشت آلنزه هستند.
معروف‌ترین پارک و مرکز تفریحی ماسال کدام است؟
پارک ساحلی ماسال، پارک جنگلی ریزه مندان و باغ پرندگان ماسال از جمله معروف‌ترین پارک‌ها و مراکز تفریحی این شهر هستند.
بهترین جاهای تاریخی و دیدنی ماسال کدام است؟
از بهترین جاهای تاریخی و دیدنی ماسال می‌توانم به محوطه شهرگاه ماسوله خونی، قلعه کول، منطقه باستانی اسبه ریسه و مشهد میرزا کوچک خان اشاره کنم.

جاهای دیدنی ماسال: طبیعت‌گردی

خیلی از گردشگرها، ماسال را با ییلاق اولسبلنگاه می‌شناسند. اما نباید در حق بقیه جاهای دیدنی ماسال کم‌لطفی کرد. ماسال مثل یک انگشتری الماس است که هر زاویه نگین آن یکی از زیبایی‌های این شهرستان را نشان می‌دهد.

جاهای دیدنی ماسال

عکس از: سایت Google Maps

اگر این تراش‌ها و زاویه‌ها روی الماس نباشد، ظاهر این سنگ ‌گرانقیمت مثل دیگر سنگ‌هاست. پس اگر چند روزی وقت آزاد دارید و یک‌جورهایی بعد از یک سال و اندی بالاخره مرخصی گرفته‌اید، حیف است که فقط یک‌جا را ببینید. بیایید که می‌خواهم غیر از جاهای طبیعی و عروس ماسال، جاهای تاریخی و مذهبی این شهر را هم نشانتان دهم.

– ییلاق سوئه چاله

ییلاق سوئه چاله یکی از جاذبه های گردشگری ماسال است که در جنوب این شهرستان قرار گرفته. ییلاق‌های ماسال انگار رقیب قدیمی هم هستند، یک‌جوری عشوه می‌آیند و در طلوع و غروب نازه و کرشمه حواله چشم‌ها می‌کنند که آدم می‌ماند برود به دیدن آن یکی ییلاق یا همین‌جا اتراق کند.

جاهای دیدنی ماسال

عکس از: سایت Google Maps

ییلاق سوئه‌ چاله بعد از اولسبلنگاه، معروف‌ترین جاذبه های گردشگری ماسال است. این ییلاق در فاصله ۱۹۰۰ متری از سطح دریا قرار گرفته و آب‌وهوایی حداقل ۱۲ درجه خنک‌تر از جاهای دیگر است. کوه‌های مه‌آلود و پُر از درخت‌های سبز، باعث بوجود آمدن هاله‌ای از نور بی‌جان روز به رنگی عجیب می‌شود. مسیر این ییلاق کمی سخت است و همیشه برای من سوال بوده چطور از این جاده خاکی و پُرپیچ با خودشان مصالح برای ساخت خانه‌ها برده‌اند.

ییلاق سوئه چاله به‌عنوان یکی از زیبایی‌های خدادادی و جاهای دیدنی گیلان، از دور شبیه زین اسب است. از یک طرف هم این منطقه پُر از گیاه گلپر است که در زبان محلی به آن، «سو» می‌گویند. حالا می‌دانید چرا اسم این ییلاق را سوئه چاله گذاشته‌اند، یعنی جایی که در آن گیاه گلپر و خنجری می‌روید.

جاهای دیدنی ماسال

عکس از: سایت Google Maps

جاده پُرپیچ‌وخم این ییلاق، وسایل روشنایی ندارد، پس صبح زود بروید و قبل از غروب برگردید یا اینکه شب را در کلبه‌ها بمانید. طلوع و غروب آغشته به خون، آسمانی پُر از ستاره و پدیده اقیانوس ابر شما را وسوسه می‌کند شبانه‌روز پلک‌روی‌پلک نگذارید.

آدرس ییلاق سوئه چاله

استان گیلان، شهرستان ماسال، ۴ کیلومتری ییلاق اولسبلنگاه، ییلاق سوئه چاله

لوکیشن ییلاق سوئه چاله روی گوگل‌مپ

– ییلاق خشکه دریا

ییلاق خشکه دریا یکی از جذاب‌ترین جاهای دیدنی ماسال است که در دره قرار گرفته. این منطقه محل ملاقات چند رود پُرآب است و برای همین طبیعی شاداب و سرسبز دارد. این ییلاق در ارتفاع ۱۵۰۰ متری از سطح دریا جا خوش کرده و دمای آن حداقل ۱۰ درجه پایین‌تر از جاهای دیگر است. فقط برای رفتن به خشکه دریا باید بعد از کمی رانندگی (۲ ساعت)، حدود ۴ کیلومتر پیاده‌روی کنید. یعنی نمی‌شود تا پیش ییلاق را با ماشین رفت.

جاهای دیدنی ماسال

عکس از: سایت Google Maps

خوشبختانه همین مسیر سخت باعث شده تا این منطقه از دست افرادی که با طبیعت سر جنگ دارند، در امان باشد. البته غیر از عشایری که تابستان گرم خودشان را در ییلاق خشکه دریا می‌گذرانند و آسیب زیادی به چهره ییلاق نمی‌زنند.

وقتی به میان دره برسید، می‌شود جاپای یک دریاچه قدیمی را دید که حالا خشک شده. اما خب به لطف رودهای کناری، این ییلاق هنوز هم سرپاست و جانی برای ادامه حیات دارد.

جاهای دیدنی ماسال

عکس از: سایت Google Maps

تپه‌های دل‌انگیز، درخت‌هایی که از دور مثل نوک مداد رنگی سبز به‌نظر می‌رسند، گل‌های وحشی و خودرو و نسیم خنکی که راه خودش را از لابلای کوه‌ها پیدا می‌کند تا به صورت شما بخورد، یک تکه از بهشت را به نمایش می‌گذارد.

آدرس ییلاق خشکه دریا

استان گیلان، شهرستان ماسال، ییلاقات غربی ماسال، منطقه خشکه دریا

لوکیشن ییلاق خشکه دریا روی گوگل‌مپ

– ییلاق شالما

کوه‌های البرز، ییلاق شالما را مثل یک گروه نظامی، محاصره کرده‌اند. پس اینجا هم مثل ییلاق‌های دیگر و جاهای دیدنی ماسال ترکیبی از کوه و تپه و دره دارد. از دل مهربان و بخشنده این ییلاق، ۵ چشمه می‌جوشد و همین باعث شده تا مردم محلی به شالما، «سرچشمه آب‌ها» بگویند.

اینجا غیر از طبیعتی زیبا و آب‌وهوایی خنک و دلچسب، یک بقعه دارد که مردم برای زیارت به آن می‌روند. بقعه آقا سید مهرعلی و سیدرضاعلی همان جایی است که دل محلی‌ها آرام می‌گیرد و بعد از چند ساعتی انگار سبک می‌شوند.

جاهای دیدنی ماسال

عکس از: سایت Google Maps

در شالما، خانه‌ها را طوری ساخته‌اند که میزبانِ اولین بارقه‌های نور خورشید از همان دم‌دم‌های صبح باشد. سقف‌های شیروانی می‌گویند که اینجا پاییز و زمستان سختی دارد و باید با خودتان لباس گرم ببرید. البته نباید به هوای خنک و مطبوع روزهای تابستان هم اعتماد کرد. شب که از راه برسد، هوا جوری تغییر می‌کند که مجبور می‌شوید لباس گرم بپوشید.

ابنجا جادو می‌شوید چون تلفیقی از هوای خوش و خنک، مناظر زیبا و مه، صدای پرنده‌ها و آوای کوه نمی‌گذارد لحظه‌ای به چیز دیگری فکر کنید.

آدرس ییلاق شالما

استان گیلان، شهرستان ماسال، ۱۲ کیلومتری غرب ماسال، ییلاق شالما

لوکیشن ییلاق شالما روی گوگل‌مپ

– اولسبلنگاه از جاهای دیدنی ماسال

اولسبلنگاه گلِ‌سرسبدِ ییلاق‌ها و جاهای دیدنی ماسال است. هر چیزی از زیبایی و طبیعتی بکر را که تابحال دیده‌اید، بگذارید کنار. اینجا جای دیگری از داستانِ بازی زمین و آسمان است.

اولین‌بار در ییلاق اولسبلنگاه بود که با اقیانوس ابر ملاقات کردم. تا قبل از آن اصلا نمی‌دانستم چطور ابرها با هم جمع می‌شوند و اقیانوس تشکیل می‌دهند. اولسبلنگاه در بین ارتفاعات کوه‌های تالش جا خوش کرده و حدود ۱۴۸۹ متر از سطح دریا ارتفاع دارد.

جاهای دیدنی ماسال

عکس از: سایت Google Maps

آب‌وهوای گرم در زِل آفتاب تابستان تهران را نبینید که مستقیم می‌زند به فرق سر آدم. اولسبلنگاه با این ارتفاعی که از سطح دریا دارد حداقل ۱۰ درجه خنک‌تر از جایی مثل تهران است. اینجا زمستانش هم فریبنده است و شاید بتوانید حیواناتی دوست‌داشتنی مانند روباه را ببینید. اما خب بگویم که سرمای زمستانش تا مغر استخوان پیشروی می‌کند. اگر دلتان یک هوای خنک در منظره‌ای سرسبز و زیبا می‌خواهد، بهار و تابستان بهترین انتخاب است.

جاهای دیدنی ماسال

عکس از: سایت Google Maps

گل‌های لاله صورتی و گل‌های وحشی زرد و نارنجی در زمینۀ سبز سبزه‌های دشت یک جوری چشم را خیره می‌کنند که یادتان می‌رود جلوی پایتان را ببینید. من خودم چند بار اینجوری زمین خورده‌ام، البته نگاهم بیشتر بین زمین و آسمان می‌دوید، چون آسمانش هم چیز دیگری است.

خورشید که آخرای کارش باشد و می‌رود طرف دیگر زمین را روشن کند، رنگی نارنجی و قرمز را در هوا پخش می‌کند که در برخورد با ابرهای به‌هم‌پیوسته تصویری از تابلوهای آبرنگی را نمایش می‌دهند. کلا اینجا همه چیز طبیعت با هم هماهنگ هستند و یک جوری کارشان را خوب انجام می‌دهند که فکر می‌کنی برنامه روزانه دارند.

آدرس ییلاق اولسبلنگاه

استان گیلان، شهرستان ماسال، ۲۵ کیلومتری غرب ماسال، ییلاق اولسبلنگاه

لوکیشن ییلاق اولسبلنگاه روی گوگل‌مپ

– غار آویشو

جاهای دیدنی ماسال در ییلاق‌های باصفای آن خلاصه نمی‌شود. اینجا غاری دارد که به آن آویشو می‌گویند. غار آویشو در روستای سیاهمرد از دهستان شاندرمن قرار گرفته و ورودی آن را خزه‌ها کم‌وبیش پوشانده‌اند. غار از همان اولش هم ورودی تاریکی دارد و شاید به نظرتان مثل این فیلم و سریال‌هایی که می‌بینیم، ترسناک باشد و صدایی عجیب در آن بپیچد.

جاهای دیدنی ماسال

عکس از: سایت Google Maps

در ماسال حدود ۱۷ غار بزرگ و کوچک هست که آویشو از همه آن‌ها بزرگ‌تر است و یک‌جورهایی با آن قدمتی که دارد مثل پدربزرگ‌هاست. آویشو در زبان تالشی به معنای «محل فرورفتن آب» است و غار نامش را از چشمه‌ای در همین نزدیکی‌ها گرفته است.

از عمر آویشو حدود ۷۵ میلیون سال می‌گذرد و در این غار می‌توانید سنگ‌های دگرگونی کمپلکس شاندرمن و بقایایی از پوسته اقیانوسی پالئوتتیس را ببینید. کسی چه می‌داند شاید قبل از جابجا شدن قاره‌ها در کره زمین، یا قبل از تغییرات اقلیمی در مدت ۷۵ میلیون سال، از اینجا دریایی اقیانوسی چیزی رد می‌شده است.

جاهای دیدنی ماسال

عکس از: سایت Google Maps

در میان غار، ۷ چشمه هست که خودشان با هم یک رودخانه را تشکیل داده‌اند. قندیل‌های آهکی آویزان از سقف یکی از زیبایی‌های طبیعی آویشو است. اگر قصد دیدن غار را دارید با خودتان چکمه، لباس ضدآب و وسایل و ابزار صعود را ببرید.

آدرس غار آویشو

استان گیلان، شهرستان ماسال، بخش شاندرمن، دهستان شاندرمن، روستای سیاهمرد

لوکیشن غار آویشو روی گوگل‌مپ

– آبشار رامینه

آبشار رامینه یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری ماسال است که به‌خاطر طبیعت زیبا، درخت‌های متنوع و سربه‌فلک‌کشیده، وجود آبشار و بارش قطرات آب، حیات‌وحش و گونه‌های گیاهی متنوع، مثل بهشت است. آبشار رامینه در ارتفاع ۶۲۹ متری از سطح دریا قرار گرفته و به‌خاطر این فاصله و وجود آبشار و درخت‌های زیاد، این منطقه آب‌وهوایی مطبوع و دلنشین دارد. طبیعت اطراف آبشار بکر و دست‌نخورده باقی مانده و همین هم شما را سر ذوق می‌آورد.

جاهای دیدنی ماسال

عکس از: سایت Google Maps

مسیر آبشار رامینه سربالایی است و شیب زیادی دارد، پس فقط می‌شود با پیاده‌روی به آن رسید. اگر زانودرد یا مشکلات حرکتی دارید، بهتر است این آبشار را برای تفریح انتخاب نکنید. یکی از خوبی‌های آبشار رامینه که یکی از جاهای دیدنی ماسال است، وجود هتل رامینه در همان نزدیکی‌هاست. پس اگر می‌خواهید چند روزی را همین اطراف اقامت کنید، به هتل رامینه بروید.

جاهای دیدنی ماسال

عکس از: سایت Google Maps

آب که از آن بالابالاها روی صخره‌های خاکستری سرازیر می‌شود، صدایی مثل نت موسیقی می‌سازد. وقتی نور خورشید از لابلای قطره‌های آب رد می‌شود، رنگین‌کمانی کوچک را می‌بینید که با چرخش آفتاب، کم‌جان می‌شود. آب آبشار به حوضچه‌ای می‌ریزد که دورش را سنگ گرفته است. آب خیلی خنک است پس برای نیم ساعت هم که شده پاهایتان را داخل آب کنید تا روحی تازه به وجودتان دمیده شود.

آدرس آبشار رامینه

استان گیلان، شهرستان ماسال

لوکیشن آبشار رامینه روی گوگل‌مپ

– آبشار تولی نسا

تولی نسا یک آبشار قدبلند است که از بالای صخره‌هایی تکه‌تکه به داخل حوضچه‌ای می‌ریزد. دو طرف صخره‌ها را خزه بسته که چهره آبشار را زیباتر کرده است. ارتفاع تولی نسا حدود ۱۰ متر است، پس وقتی آب به پایین می‌ریزد با شدت بیشتری به سطح آب حوضچه می‌خورد و همین هم صدایی گوش‌نواز ایجاد می‌کند. دیواره صخره‌ای و صاف آبشار باعث شده تا آب یکراست به داخل حوضچه بریزد. البته این وسط‌ها یک ملاقاتی هم با گوشه‌هایی از صخره دارد.

جاهای دیدنی ماسال

عکس از: سایت Akharinkhabar

برای دسترسی به آبشار تولی نسا باید از ماشین آفرود استفاده کنید. اما اگر آفرود ندارید اصلا جای نگرانی نیست، جاده مال‌رویی در این نزدیکی‌ها هست که با ۲ ساعت پیاده‌روی در آن به آبشار می‌رسید.

اگر احتمال بارش برف و باران هست، اصلا سمت آبشار نروید، چون زمین اینجا لغزنده و خطرناک می‌شود. ۲ ساعت پیاد‌ه‌روی چیز کمی نیست که بگویید آخرش که چه حداکثر ۲ بار زمین می‌خوردم. آب در ترکیبی با خاک، ملاتی می‌سازد که به کف کفش‌ها می‌چسبد و هر لحظه مثل پنیر پیتزا کش می‌آید تا بالاخره زمین بخورید.

جاهای دیدنی ماسال

عکس از: سایت Google Maps

آب‌تنی و کمپینگ از بهترین تفریح‌های سفر به آبشار تولی نسا است. اگر با ماندن در جنگل و چادر زدن میانه خوبی دارید، پس شب را در کنار آبشار بمانید. فردا صبح که بیدار شدید آب‌تنی کنید تا خواب از سرتان بپرد و بعدش هم بزنید به دل جاده مال‌رو برای پیاده‌روی و برگشت.

آدرس آبشار تولی نسا

استان گیلان، شهرستان ماسال

لوکیشن آبشار تولی نسا روی گوگل‌مپ

موقعیت آبشار تولی نسا مثل خیلی از آبشارهای ماسال روی گوگل‌مپ ثبت نشده است، برای همین نمی‌توانم به شما آدرس دقیق بدهم. به ماسال که رسیدید از محلی‌ها آدرس آبشار را بپرسید تا راهنمایی‌تان کنند.

– بام سبز ماسال

اسم بام سبز را برای مناطق بلندی می‌گذارند که می‌توانید از بالای آن قشنگی‌های شهر را ببینید. بام ماسال که در ۱ کیلومتری شهرستان ماسال قرار گرفته یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی ماسال و مقاصد گردشگری گیلان است. از بالای بام می‌توانید جلگه شهر ماسال و حتی بخش‌هایی از بندرانزلی و صومعه‌سرا را ببینید.

جاهای دیدنی ماسال

عکس از: سایت Google Maps

جاده‌ای که به بام سبز می‌رسد از خود بام هم قشنگ‌تر است. دو طرف مسیر درخت‌هایی با تنه باریک و شاخه‌های پُر از برگ در زمینه‌ای از سبزه روییده‌اند. وقتی به بالای بام رسیدید، نسیم خنکی از بالای این منطقه کوهستان صورتتان را نوازش می‌کند. از همان بالا می‌توانید ویلاهای ریز و درشتی را ببینید که سقف شیروانی قرمز رنگ دارند. غروب اینجا رویایی است و می‌توانید مرگ خورشید و خون سرخش را از نزدیک ببینید.

جاهای دیدنی ماسال

عکس از: سایت Google Maps

کوه‌های مه‌گرفته تالش، تمام‌کننده زیبایی بام سبز ماسال از جاهای دیدنی گیلان است. این مه را می‌توانید همان اول‌های صبح که هنوز خورشید سر نزده ببینید. همه‌چیز در هاله‌ای از نور قرار می‌گیرد و بام را زیباتر می‌کند.

آدرس بام سبز ماسال

استان گیلان، ۱ کیلومتری جنوب غربی شهرستان ماسال

لوکیشن بام سبز ماسال روی گوگل‌مپ

– دشت آلنزه

دشت آلنزه از آن جاهای دیدنی ماسال است که ترکیبی برنده از چمنزار و جنگل دارد. این دشت در دل جنگل‌های گیلان قرار گرفته و مسیر دسترسی به آن طولانی و خاکی است. همین دسترسی سخت باعث شده تا این منطقۀ زیبا، بکر و دست‌نخورده باقی بماند. چیزی که آلنزه را محبوب گردشگر‌ها کرده، چشمه‌های زیاد، درخت‌های افرا با عمر بیشتر از ۲۰۰ سال، هوای تازه و پُر از اکسیژن ناب و درخت‌های میوه مثل آلوچه و گلابی جنگلی است.

جاهای دیدنی ماسال

عکس از: سایت Google Maps

آسمان صاف و آبی دشت در طول روز، سرخی طلوع و غروب و ستاره‌های درخشان در شب، هر لحظه منظره‌ای زیبا برای شما می‌سازد. اگر خوش‌شانس باشید شاید یک گله اسب وحشی را ببینید که یال‌های آن‌ها به دست باد افتاده و پیچ‌وتابی شگفتی‌آفرین دارد.

اگر قصد سفر دارید، پیشنهاد می‌کنم فقط بهار و تابستان را انتخاب کنید. زمستان دشت آنقدر سرد و سخت است که خود بومی‌ها هم می‌روند جایی دیگر. فروردین هم یک‌جورهایی سردی زمستان را با خودش یدک می‌کشد، پس از اردیبهشت تا مهر بهترین زمان برای سفر خواهد بود.

جاهای دیدنی ماسال

عکس از: سایت Google Maps

آدرس دشت آلنزه

استان گیلان، شهرستان ماسال، شاندرمن

لوکیشن دشت آلنزه روی گوگل‌مپ

جاهای دیدنی ماسال: جاذبه‌های تاریخی

حالا که سراغی از همه جاهای دیدنی ماسال از ییلاق و آبشار گرفته تا دشت گرفتیم، نوبت به جاهای تاریخی می‌رسد. این شهر محل زندگی قوم‌های زیادی بوده که هر کدام‌شان یک چیزی یک جایی از خودشان به‌جای گذاشته‌اند. در این بخش می‌خواهم جاهای تاریخی معروف و محبوب ماسال را به شما معرفی کنم تا با تاریخ دیرینه این منطقه هم آشنا شوید.

جاهای دیدنی ماسال

عکس از: سایت Google Maps

– محوطه شهرگاه ماسوله خونی

محوطه شهرگاه ماسوله خونی به هزاره اول قبل از میلاد برمی‌گردد. این محوطه روایت‌های زیبایی برای گفتن دارد که کاش گوش شنوای نوای آرام آن را داشتم و می‌توانستم این داستان‌ها را برای شما هم تعریف کنم. بخش‌های زیادی از محوطه شهرگاه ماسوله خونی هنوز کشف نشده اما هنوز هم اینجا دیدنی است. این محوطه مثل دیگر جاهای دیدنی ماسال که در ارتفاعات قرار دارند، مه‌گرفته است.

جاهای دیدنی ماسال

عکس از: سایت Google Maps

روستای سرخوش و سرزنده ماسوله خونی، مردمانی بومی دارد که هر کدامشان سرشان به کار خودشان است و روزگار می‌گذرانند. مردم‌ ساده و بی‌آلایشی که نسل‌اندرنسل در این منطقه زندگی کرده‌اند و پشت‌به‌پشت با اصالت هستند.

تابستان‌های این روستا خنک و دلنشین و زمستان‌هایش سرد و سخت است. اگر دنبال طبیعتی سرسبز با آواز خوش پرندگان و دیدن آرامش مردم روستای ماسوله هستید، بهترین زمان سفر، بهار و تابستان است. ترجیحا زمستان را برای سفر به این منطقه انتخاب نکنید چون هوا خیلی سرد است.

جاهای دیدنی ماسال

عکس از: سایت Google Maps

در نزدیکی محوطه شهرگاه ماسوله خونی، قلعه رودخان قرار دارد. اگر وقت داشتید به این قلعه هم سری بزنید تا هنر معماری آن زمان‌های دور را ببینید. قلعه رودخان خیلی زیباست، آنقدر زیبا که دلتان می‌خواهد قابی از طلا از آن بسازید و با خودتان ببرید.

آدرس محوطه شهرگاه ماسوله خونی

استان گیلان، شهرستان ماسال، بخش مرکزی، دهستان ماسال، روستای ماسوله خونی

موقعیت محوطه شهرگاه ماسوله خونی روی گوگل‌مپ

موقعیت محوطه شهرگاه ماسوله خونی و روستای ماسوله خونی روی گوگل‌مپ ثبت نشده اما من آدرس دقیق را برای‌ شما نوشتم. با کمی پرس‌وجو از محلی‌ها خیلی راحت به این محوطه تاریخی می‌رسید.

جاهای دیدنی ماسال

عکس از: سایت Google Maps

– قلعه کول

قلعه کول یا قلعه تپه به دوره ساسانیان برمی‌گردد. این قلعه در روستای تاس‌کوه و روی تپه‌ای طبیعی و زیبا با ارتفاع ۳۰ تا ۳۵ متر قرار گرفته است. قدمت این قلعه به سده‌های دوم و سوم هجری قمری برمی‌گردد و حالا بقایایی از آن به‌جای ماده است.

ارتفاع قلعه حدود ۳۰ متر بوده و ظاهر فعلی آن شما را به یاد فیلم‌های قدیمی می‌اندازد. در حال حاضر فقط بقایای کمی از آن همه ابهت قلعه باقی مانده و باید هر چه زودتر به دیدنش رفت تا فرصت از دست نرفته.

جاهای دیدنی ماسال

عکس از: سایت Isna

قلعه کول مثل قلعه رودخان مشهور نیست شاید همین موضوع عامل اصلی عدم رسیدگی به آن باشد. اینجا گردشگر زیادی نمی‌آید پس اگر دنبال یک جای دنج و ساکت هستید، قلعه کول از جاهای دیدنی ماسال است که شما را صدا می‌زند.

قلعه داستان‌های زیادی از گذشت این همه سال دارد. سربازانی که جنگیدند و پیروز شدند و سربازانی که کشته شدند. آسیب‌هایی که به قلعه رسید و جایش برای همیشه ماندگار شد و مرمت‌هایی که انجام شد. باران‌هایی که بی‌امان بارید و ظاهرش را شست و با خودش برد. بمانید و به داستان قلعه کول گوش دهید و بعدش راهی سفر به جاهای دیدنی گیلان شوید.

آدرس قلعه کول

استان گیلان، شهرستان ماسال، بخش مرکزی، دهستان ماسال، روستای قلعه کول (روستای تاس کوه)

لوکیشن قلعه کول روی گوگل‌مپ

– منطقه باستانی اسبه ریسه

منطقه باستانی اسبه ریسه در نزدیکی‌های روستایی به همین اسم قرار گرفته و قدمت آن به هزاره پیش از میلاد برمی‌گردد. در این منطقه باستانی، اتاق‌هایی مسکونی و فضاهایی با معماری خاص و همین‌طور بقایای یک دیوار دفاعی کشف شده‌ است. از مصالحی که در ساخت این بناها استفاده شده می‌توانم به ملات گِل، سنگ‌های زاویه‌دار و سنگ‌های رودخانه‌ای اشاره کنم.

جاهای دیدنی ماسال

عکس از: سایت Google Maps

در این منطقه تنها گورستان منطقه گیلان با استودان‌هایی طاق‌باز و افقی قرار دارد که در آن بقایای ۲۸ استودان (گوردخمه) مربوط به دوره هخامنشیان کشف شده است. در حفاری‌هایی که باستان‌شناسان انجام دادند، قطعه‌هایی از کاسه، کوزه‌های سفالی، خمره و پارچه را کشف کردند. این یافته‌ها نشان‌دهنده قدمت این منطقه باستانی است.

جاهای دیدنی ماسال

عکس از: سایت Google Maps

اگر مثل من عاشق تاریخ این سرزمین رنج‌کشیده هستید، منطقه باستانی اسبه ریسه می‌تواند برقی از شوق و قطره‌ای از اشک در چشمانتان بیاورد. وقتی حالتان از دیدن این منطقه و آثار تاریخی‌اش خوب جا آمد، سری به روستا بزنید و کمی با اهالی گپ بزنید و بعدش هم بروید سراغ دیگر جاهای دیدنی ماسال.

آدرس منطقه باستانی اسبه ریسه

استان گیلان، شهرستان ماسال، بخش مرکزی، دهستان حومه، روستای اسبه ریسه

موقعیت منطقه باستانی اسبه ریسه روی گوگل‌مپ

– مشهد میرزا کوچک خان

مشهد میرزا کوچک خان در واقع محل شهادت این بزرگ‌مرد است. این محل در فاصله ۴۵ کیلومتری ماسال در آلاله پشته قرار گرفته. برای دسترسی به این منطقه باید به سمت گردنه گیلوان بروید. گیلوان یکی از روستاهای مرزی بین شهرستان ماسال و خلخال است که زیبایی چشم‌نوازی دارد.

جاهای دیدنی ماسال

عکس از: سایت Hamshahrionline

حدود ۲۰ کیلومتر که از ماسال دور شده و در مسیر ییلاقات این شهرستان قرار بگیرید، در آخرهای مسیر، جاده‌ای خاکی و پُر از پیچ‌وخم می‌بینید. این مسیر حدود ۲۰ کیلومتر درازا دارد و در انتهای آن به مشهد میرزا کوچک خان می‌رسید. مشهد میرزا کوچک خان در ارتفاع ۲۳۸۰ متری از سطح دریا قرار گرفته و دمای هوا در آن حدود ۱۳ درجه پایین‌تر جاهای دیگر است.

آدرس مشهد میرزا کوچک خان

استان گیلان، شهرستان ماسال، ۴۵ کیلومتری ماسال، گردنه گیلوان

موقعیت مشهد میرزا کوچک خان روی گوگل‌مپ

موقعیت مشهد میرزا کوچک خان روی گوگل‌مپ ثبت نشده است. اگر به این منطقه رفتید و فرصت داشتید، آن را در گوگل‌مپ ثبت کنید.

جاهای دیدنی ماسال: جاذبه‌های مذهبی و آرامگاه‌ها

آرامشی که جاهای مذهبی و آرامگاه‌ها دارند را هیچ جای دیگری نمی‌شود پیدا کرد. من که فکر می‌کنم این آرامش با عقبه دینی و مذهبی ما گره خورده و استفاده از نور سبز به آن دامن می‌زند. در ماسال جاهای مذهبی زیادی هست که باید به آن‌ها سر بزنید. در این بخش می‌خواهم چند تا از محبوب‌ترین آرامگاه‌های دیدنی که حال به جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی ماسال تبدیل شده‌اند به شما معرفی کنم.

جاهای دیدنی ماسال

عکس از: سایت Google Maps

– بقعه آقا سید رضا دلیجان

بقعه آقا سید رضا دلیجان در روستای خوش‌آب‌وهوای دلیجان که به آن دیله‌جان هم می‌گویند قرار دارد. این بقعه محل دفن یکی از نوادگان امام موسی‌بن‌جعفر (ع) است. در این بقعه متبرکه مراسم‌های مذهبی زیادی برگزار می‌شود و مردم روستا همه در محوطه جمع می‌شوند. یکی از این مراسم‌های مهم، عزاداری تاسوعا و عاشوراست. صدای طبل‌های بزرگ، نوای خوش تعزیه‌خوان و بوی قیمه امام حسین، فضا را برای داشتن روحی آرام آماده می‌کند.

جاهای دیدنی ماسال

عکس از: سایت Google Maps

آدرس بقعه آقا سید رضا دلیجان

استان گیلان، شهرستان ماسال، دهستان شیخ‌نشین، روستای دلیجان

لوکیشن بقعه آقا سید رضا دلیجان روی گوگل‌مپ

– بقعه آقا سید مهرعلی و سید رضا علی

بقعه آقا سید مهرعلی و سید رضا علی در منطقه‌ای سرسبز از روستای شالما قرار دارد. پشت بقعه یک کوه بلند پُر از درخت‌های سرسبز دیده می‌شود که بقعه را رویایی‌تر می‌کند. اهالی روستا می‌گویند که این بقعه محل دفن دو تن از نوادگان امام کاظم (ع) است. این آستان مقدس فقط یک جای مذهبی و دینی نیست، می‌توانید در آن آثاری از هنر دستان مردم را هم ببینید. ضریح مشبک دست‌ساز و چوبی این بقعه در کنار مناره‌ای با بخشی سبزرنگ و کلاهی چوبی، ترکیبی زیبا از هنر ساخته‌اند.

جاهای دیدنی ماسال

عکس از: سایت Google Maps

اهالی روستای شالما اعتقاد محکمی به این بقعه داشته و مراسم‌های مهم مذهبی مثل عزاداری تاسوعا و عاشورا را در اینجا برگزار می‌کنند. این بقعه در روستای شالما در فاصله ۲۰ دقیقه‌ای از شهرستان ماسال قرار گرفته و یکی از جاهای دیدنی ماسال است.

آدرس بقعه آقا سید مهرعلی و سید رضا علی

استان گیلان، شهرستان ماسال، روستای شالما

موقعیت بقعه آقا سید مهرعلی و سید رضا علی روی گوگل‌مپ

موقعیت بقعه آقا سید مهرعلی و سید رضا علی روی گوگل‌مپ ثبت نشده است. بهترین راه برای یافتن مسیر استفاده از راهنمایی‌های محلی‌هاست.

– امامزاده شفیع

امامزاده شفیع یکی از بقعه‌های متبرکه در بخش شاندرمن ماسال است که در روستایی با همین اسم قرار گرفته. اهالی که داستان‌هایی از گذشته را در سینه‌ خود دارند، گفتند که این مکان مقدس محل دفن یکی از نوادگان امام موسی کاظم (ع) است. هیچ کسی بانی اول این بقعه را نمی‌شناسد اما می‌گویند که قدمت بازسازی آن به دوره صفویه برمی‌گردد. اگر بازسازی در دوره صفویه انجام شده باشد پس قدمت این امامزاده خیلی طولانی است.

جاهای دیدنی ماسال

عکس از: سایت Masalnews

این روزها هم شروع کرده‌اند به بازسازی دوباره مرقد تا بخش‌های قدیمی مرمت شود. از یکی از بخش‌های قدیمی این امامزاده می‌توانم به در چوبی قدیمی‌اش اشاره کنم. دری که دستان حاجتمند زیادی آن را نوازش کرده و طلب آمرزش کرده است.

فضای داخل امامزاده شفیع آرام و دل‌انگیز است و همیشه یک عطر ملایم به مشامتان می‌رسد. حس خوب حضور در مکانی مقدس همیشه حال ما آدم‌ها را خوب و آتش درونمان را کمی رام می‌کند.

جاهای دیدنی ماسال

عکس از: سایت Google Maps

امامزاده شفیع معماری خیلی ساده‌ای دارد، بدون هیچ‌ زرق و برقی و بدون هیچ تزئین اضافی. دیوارها آجری هستند و کچ‌بری و کاشی‌کاری ندارند و فقط می‌شود یک گنبد طلایی کوچک را در مرکز آن دید. پنجره‌های بزرگ امامزاده اجازه عبور نور گرم خورشید را می‌دهند و وقتی این نور روی فرش‌ها می‌تابد انگار گل‌های قالی جان می‌گیرند. امامزاده شفیع چشم‌انداز قشنگی دارد و پشت آن یک کوه پُر از درخت‌های سبز ایستاده‌ است.

آدرس امامزاده شفیع

استان گیلان، شهرستان ماسال، بخش شاندرمن، روستای امامزاده شفیع

لوکیشن امامزاده شفیع روی گوگل‌مپ

– بقعه سید صفی‌الدین میرمحله

یکی از توابع شهرستان ماسال، روستای میرمحله است که میزبان بقعه متبرکه‌ای است. بقعه سید صفی‌الدین میرمحله از آن جاهای دیدنی ماسال است که زیبایی و آرامش را با هم دارد. جاذبه های گردشگری ماسال کم نیست اما یک جای مذهبی و سرسبز دیگر نهایت خوشی است.

جاهای دیدنی ماسال

عکس از: سایت Google Maps

طبق اسناد مکتوب و همین‌طور طبق بعضی روایت‌ها، گفته می‌شود که این بقعه محل دفن یکی از نوادگان امام موسی کاظم (ع) است. این بقعه برخلاف امامزاده شفیع معماری زیبایی دارد. از جمله مهم‌ترین بخش‌های معماری بقعه سید صفی‌الدین میرمحله می‌توانم به کاشی‌کاری‌های ظریف در بخش‌های مختلف آن اشاره کنم.

جاهای دیدنی ماسال

عکس از: سایت Google Maps

یکی از مهم‌ترین افراد شهرستان ماسال در این بقعه دفن شده است. منظورم مرحوم حجت‌الاسلام و المسلمین حاج سید تقی صفوی است که امام‌جمعه فقید ماسال بود. محل دفن این مرحوم در داخل بقعه است.

آدرس بقعه سید صفی‌الدین میرمحله

استان گیلان، شهرستان ماسال، روستای میرمحله

لوکیشن بقعه سید صفی‌الدین میرمحله روی گوگل‌مپ

موقعیت بقعه سید صفی‌الدین میرمحله روی گوگل‌مپ ثبت نشده است. بنابراین برای مسیریابی دقیق بهتر است از راهنمایی محلی‌ها استفاده کنید.

جا‌های تفریحی ماسال

حالا که با همه جاهای دیدنی طبیعی ماسال آشنا شدید دیگر وقت تفریح است. از مسیری طولانی به ماسال آمده‌اید و لازم است حداقل یک روز خود را به تفریح در جاهای مختلف این شهر اختصاص بدید. جاهای دیدنی ماسال خودشان به‌عنوان جاهای تفریحی شناخته می‌شوند البته اگر کمپ زدن و لذت بردن از طبیعتی شگفت‌انگیز برای شما جزو تفریح باشد. در این بخش می‌خواهم چند تا از جاهای تفریحی ماسال را به شما معرفی کنم تا از سفرتان لذت ببرید.

جاهای دیدنی ماسال

عکس از: سایت Google Maps

– پارک ساحلی ماسال

پارک ساحلی یکی از جاهای دیدنی ماسال است که در کنار رودخانه خالکایی قرار گرفته. این پارک ساحلی به‌عنوان یکی از زیباترین جاهای تفریحی ماسال شناخته می‌شود. این پارک امکانات خوبی برای گردشگران فراهم کرده که شامل فضای سبز و زیبا، آلاچیق، سرویس بهداشتی و مبلمان در سطح پارک هستند.

جاهای دیدنی ماسال

عکس از: سایت Google Maps

پارک ساحلی حتی به فکر بچه‌ها هم بوده و برای آن‌ها وسایل بازی و قصر بادی فراهم کرده. پارک بزرگ است و برای همه گردشگرها جا برای استراحت و تفریح هست. درست وسط رودخانه خالکایی در کنار پارک ساحلی ماسال، یک جزیره کوچک می‌بینید که برای خودش زندگی آرامی دارد. در این جزیره درختی سرسبز هست که محل زندگی مخفیانه پرنده‌ها و جانوران کوچک زیادی است.

جاهای دیدنی ماسال

عکس از: سایت Google Maps

این جزیره و درختش همیشه من را یاد کارتون قشنگ دختر مهربون و ممول می‌اندازد. وقتی به این جزیره کوچک نگاه می‌کنم همه خاطرات خوشی که با دیدن این کارتون داشتم از جلوی چشم‌هایم رد می‌شوند.

آدرس پارک ساحلی ماسال

استان گیلان، شهرستان ماسال، کنار رودخانه خالکایی

لوکیشن پارک ساحلی ماسال روی گوگل‌مپ

پارک جنگلی ریزه‌مندان

از پارک ساحلی که برگشتیم، بهترین انتخاب برای ادامه تفریح در جاهای دیدنی ماسال، پارک جنگلی ریزه مندان است. وسعت این پارک بیشتر از ۲۰۰ هکتار است یعنی چیزی حدود ۲ میلیون مترمربع چون هر هکتار ۱۰۰۰۰ مترمربع است.

جاهای دیدنی ماسال

عکس از: سایت Arga

در این پارک همه امکانات لازم برای گردش و کمپ زدن و لذت بردن از فضای جنگلی ماسال فراهم شده. اینجا محلی عالی برای تفریح و استراحت در میان سرسبزی گیلان و آواز پرنده‌ها و وزش بادی خنک در تابستانی گرم است.

به‌خاطر وجود درخت‌های انبوه با شاخه‌های پُر از برگ، بادی که می‌وزد و رودی که خنکی را به هوا می‌بخشد، پارک جنگلی ریزه مندان آب‌وهوایی خوش در تابستان دارد. یعنی هر چقدر که تابستان شهرهای دیگر مثل تهران و کرج گرم و سوزان است، پارک جنگلی ماسال خنک و دلچسب است.

جاهای دیدنی ماسال

عکس از: سایت Google Maps

از تهران تا پارک جنگلی ریزه مندان ماسال حدود ۳۶۰ کیلومتر در راه هستید اما این مسیر طولانی واقعا ارزش رانندگی را دارد چون مقصد جای جذابی است. اگر می‌خواهید چند روز در ماسال بمانید امکان چادر زدن در پارک فراهم شده. اما اگر دلتان می‌خواهد جاهای دیگر شهر را هم ببینید که پیشنهاد می‌کنم سری به ییلاق‌هایی که قبلا معرفی کردم بزنید.

آدرس پارک جنگلی ریزه مندان

استان گیلان، شهرستان ماسال

لوکیشن پارک جنگلی ریزه مندان روی گوگل‌مپ

– باغ پرندگان ماسال

باغ پرندگان ماسال در منطقه ییلاقی خطه اسب‌ ریسه قرار گرفته و مدیریت آن را آقای مهرداد تمجیدی بر‌عهده دارد. برای همین به باغ پرندگان که از جاهای دیدنی ماسال است، باغ پرندگان تمجیدی هم می‌گویند.در این باغ زیبا از پرنده‌های مختلفی نگهداری می‌شود که یکی از مهم‌ترین آن‌ها، طاووس‌ها هستند.

جاهای دیدنی ماسال

عکس از: سایت Google Maps

وقتی این پرنده ظریف و زیبا پرهای خود را باز می‌کند مثل اینکه خورشید دوباره طلوع کرده باشد و بارقه‌هایی از نور دوباره بتابد. از دیگر پرنده‌های باغ می‌توانم به قرقاول، خروس‌هایی با نژادهای مختلف و پرنده‌های زینتی اشاره کنم.

بهترین زمان بازدید از باغ پرندگان ماسال، بعدازظهر است چون آقای تمجیدی یک مجموعه اقامتی گرم و صمیمی برای پذیرایی و اقامت مهمانان ساخته که واقعا جان می‌دهد برای استراحت. سوئیت‌های مدرن و سنتی به‌کنار، مطمئنم از خوردن کباب‌های ذغالی و غذاهای محلی این اقامتگاه لذت می‌برید.

جاهای دیدنی ماسال

عکس از: سایت Google Maps

آدرس باغ پرندگان ماسال

استان گیلان، شهرستان ماسال، ییلاقات ماسال، بعد از متل ییلاقی رامینه، سه‌راهی اول، سمت چپ، روستای ماسوله خانی

موقعیت باغ پرندگان ماسال روی گوگل‌مپ

مراکز خرید ماسال

صحبت از خرید که می‌شود توی دل من قند آب می‌شود چون بخشی از سفرهایم را خرید تشکیل می‌دهد. اصلا مگر می‌شود به سفر برویم و سوغاتی با خودمان نیاوریم. حالا این سوغاتی می‌تواند خوراکی باشد یا دست‌ساز سنتی مردم محلی یا حتی لباس‌های محلی. حالا که همه جاهای دیدنی ماسال را دیدید و همه‌جور تفریح هم داشتید و حسابی دلتان خنک شده، برویم سر وقت خرید از مراکز تجاری ماسال.

– مجتمع تجاری چراغی

یکی از مزایای مجتمع تجاری چراغی، نزدیکی آن به مراکز مهم ماسال مثل پارک ساحلی ماسال، پمپ بنزین، شنبه بازار و رستوران خزر است. در این مجتمع تجاری کالاهای مختلفی به‌فروش می‌رسد که می‌توانید هر چیزی که بخواهید را از چراغی بخرید. بعد از خرید هم سری به بازار این منطقه بزنید تا با حال و هوای زندگی مردم ماسال بیشتر آشنا شدید. در این بازار میوه‌های محلی و جنگلی زیادی می‌فروشند که مطمئنم از خوردنشان لذت می‌برید.

جاهای دیدنی ماسال

عکس از: سایت Google Maps

آدرس مجتمع تجاری چراغی

استان گیلان، شهرستان ماسال، خیابان سردار جنگل، میدان تالشان، خیابان پرستار، مجتمع تجاری چراغی

لوکیشن مجتمع تجاری چراغی روی گوگل‌مپ

– مجتمع تجاری زهرابی

بازار و مرکز خرید زهرابی که در نزدیکی میدان انقلاب ماسال قرار گرفته یکی دیگر از مراکز خریدی است که می‌توانید وسایل مورد نیازتان را از آن بخرید. این مجتمع تجاری هم مثل مجتمع تجاری چراغی در نزدیکی شنبه بازار ماسال قرار گرفته و انتخابی عالی برای خرید مایحتاج شما در سفر خواهد بود.

جاهای دیدنی ماسال

عکس از: سایت Onagahi

بعد از اینکه خریدها انجام شد، می‌توانید به رستوران خزر ماسال بروید. رستورانی که غذاهایی عالی با کیفیتی خوب دارد. بعد از خوردن ناهار، جذاب‌ترین کار، دیدن شنبه بازار ماسال است. بازار با آن همه محصول مختلف و میوه‌های جنگلی و زیتون پرورده و سیر و ماهی، شما را سر ذوق می‌آورد.

آدرس مجتمع تجاری زهرابی

استان گیلان، شهرستان ماسال، بلوار انقلاب، بین خیابان شهید توفیق و بهنام جلالیان

لوکیشن مجتمع تجاری زهرابی روی گوگل‌مپ

– پاساژ عبادی

خب نوبتی هم که باشد باید برویم سراغ پاساژ عبادی ماسال. اگر مثل من خرید جزو کارهای مهم سفرتان باشد، پاساژ و مجتمع تجاری خودش می‌شود یکی از جاهای دیدنی و جاذبه های گردشگری ماسال. پاساژ عبادی یکی دیگر از آن‌ جاهای مهمی برای خرید است که باید بروید. این پاساژ که در خیابان تقی صفوی قرار گرفته، فاصله کمی با پارک ساحلی ماسال و رستوران خزر ماسال دارد.

خریدهایتان که تمام شد و خوب پاساژ را گشتید، اول سری به رستوران خزر بزنید تا روده کوچیکه روده بزرگه را نخورده. وقتی دلی از عزا درآوردید راهی پارک ساحلی ماسال شوید. در مورد پارک ساحلی ماسال مفصل صحبت کردم و مطمئنم از گشت‌وگذار در محوطه بزرگ آن لذت می‌برید. اگر دلتان خواست بیشتر توی پارک بمانید، اصلا جای نگرانی نیست چون امکان چادر زدن هست. پارک ساحلی امکانات خوبی دارد که شرایط را برای اقامت گردشگران عبوری فراهم می‌کند.

آدرس پاساژ عبادی

استان گیلان، شهرستان ماسال، خیابان معلم، خیابان محبی، خیابان تقی صفوی

لوکیشن پاساژ عبادی روی گوگل‌مپ

توصیه‌های علی بابا برای تجربه سفری خاطره‌انگیز به ماسال

شمال کشور خصوصا گیلان آنقدری مسافر و گردشگر دارد که تقریبا همه جای آن امکانات کافی برای اقامت و بقیه موارد هست. پس اگر زیاد اهل چادر زدن و کمپ نیستید، اصلا نگران نباشید، اینجا یک دنیا هتل، مسافرخانه و اقامتگاه بومگردی دارد که می‌توانید یکی از آن‌ها را انتخاب کنید. اما از هر چه بگذریم نکات و توصیه‌های علی‌بابا برای تجربه داشتن سفری خاطره‌انگیز، بهتر است.

جاهای دیدنی ماسال

عکس از: سایت Google Maps

 • اول از همه اینکه هیچ نوع زباله‌ای خودش به‌صورت خودجوش نه جمع می‌شود و نه بازیافت. بطری آب و کیسه زباله و پاکت چیپسی که ما توی طبیعت می‌اندازیم حداقل ۴۰۰ سال روی زمین جا خوش می‌کنند و نمی‌روند که نمی‌روند. پس لطفا هیچ جای شهر ماسال هیچ زباله‌ای نریزید، حتی پوست میوه. خیلی‌ها می‌گویند پوست میوه که ایرادی ندارد تبدیل به کود می‌شود. مشکل من با پوست میوه، ظاهر زشت و کثیفی است که به شهر می‌دهد.
 • اگر برنامه‌ای برای اقامت در هتل و مسافرخانه و اقامتگاه بومگردی ندارید، پس با خودتان وسایل لازم برای چادر زدن در طبیعت را ببرید.
 • اگر برای ناهار و عصر جایی مستقر شدید، لطفا آتش روشن نکنید. آن همه چوبی که ما می‌سوزانیم و اثری از آتش که روی زمین می‌ماند، واقعا به طبیعت آسیب می‌زند.
جاهای دیدنی ماسال

عکس از: سایت Google Maps

 • اگر می‌خواهید به جاهایی بروید که مسیر سخت و پُرپیچ‌وخم و مال‌رو دارند، با خودتان کفش مناسب ببرید.
 • اصلا به هوای خنک و مطبوع روز در ییلاق‌های ماسال اعتماد نکنید، خورشید که برود، شب سرد می‌شود. پس با خودتان یک دست لباس گرم ببرید.
 • من برای اولین بار در خانه مادربزرگم شیر گاو خوردم و تا یک روز معده درد داشتم. شیر گاوهایی که به جای نان‌خشک از علف تازه استفاده می‌کنند، قوی‌تر و خوشمزه‌تر است. اگر به خوردن شیرهای آبکی تهران عادت دارید، شیر محلی را با کمی آب‌جوش مخلوط کنید.
 • مسیریابی با گوگل‌مپ بهترین کار است، اما پیشنهاد می‌کنم در کنار آن از راهنمایی محلی‌ها هم کمک بگیرید تا زودتر به مقصد برسید.

جاهای دیدنی ماسال؛ سفری به رویاها

اولین باری که به ماسال رفتم حدودا ۲۰ سال پیش بود. آنقدر اسم ماسال و ییلاق اولسبلنگاه را شنیده بودم که رفتن به آن شده بود یکی از آرزوهایم. وقتی از رشت به سمت ماسال می‌رفتم، قشنگی‌های اطراف بیشتر و بیشتر می‌شد.

وقتی به ییلاق رسیدم تازه متوجه شدم که زیبایی می‌تواند تا کجا ادامه داشته باشد. جاهای دیدنی ماسال آنقدری هست که بخواهید حداقل ۷ یا ۸ روز را در گیلان بمانید. در این مطلب داستان‌هایی از جاذبه های گردشگری ماسال و جاهای دیدنی گیلان گفتم تا شما را سرذوق بیاورم. امیدوارم در سفر بعدی به گیلان، از خوشی‌های اقامت در ماسال برایم بگویید.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

6 دیدگاه

 1. حمید می‌گوید

  سلام و عرض خسته نباشید خدمت شما
  عارضم به حضور اورتون که آدرس بقعه آقا سید رضا که اینجا ثبت شده وقتی بازش می‌کنیم تو گوگل مپ ، نیره تو شهرستان دلیجان واقع در استان مرکزی نه استان گیلان ، لطفاً تصحیح بفرمایید

  1. avatar-image
   تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام حمید عزیز 🙂
   ممنون از نکته‌سنجی شما. اصلاح کردیم.

 2. وحید می‌گوید

  سلام
  از زمانی که ماسال معروف شد مردم ایران باهاش اشنا شدن تبدیل شد به زباله دونی با اینکه ت مسیر رسیدگی میشه کیسه میدن دست مردم بازم رعایت نمیکنن ای کاش ای کاش دولت یه قانون بذاره ریختن زباله در هر نقطه از کشور ایران ۶ ماه زندان بدون بخشش داشته باشه اونوقت ببینین اون بی فرهنگا چه با شعور میشن . همیشه زور جواب میده برا ادمهای بی فرهنگ

 3. S.m می‌گوید

  توصیه می کنم سفر به شمال کشور بخصوص را رامسر را تعطیل کنید چون وحشتناک گرانی است اجاره ویلاها را قیمت خونشان میگن
  سفر نکنید جز دریا و گرانی هیچی نداره

 4. مبین۱۴ می‌گوید

  سلام و احسنت بخاطر توضیحات

 5. علی می‌گوید

  مرسی