استان گیلان

سفرنامه 1014
سفرنامه سوباتان: سوباتان به سوباتان!

این اثر را یک شرکت‌کننده برای هزارویک سفر (مسابقه سفرنامه‌نویسی علی‌بابا-۱۴۰۱) ارسال کرده و در مجله گردشگری علی‌بابا منتشر شده است. برنامه سفر نئور به سوباتان (پیمایش از دریاچه نئور به ییلاق سوباتان) بود، ولی متاسفانه به دلیل بارندگی شدید برنامه تغییر کرد و ما فقط به سوباتان رفتیم. شب از تهران به سمت گیلان حرکت […]

استان گیلان آبشار ویسادار
آبشار ویسادار؛ تجربه‌ای به‌یادماندنی در گیلان

آبشار ویسادار در نزدیکی کوه‌های تالش و در دل جنگل‌های رضوانشهر جا گرفته و بین مردم محلی شهرت و جایگاه ویژه‌ای دارد. دیواره‌های آبشار بر اثر فرسایش، حالت پلکانی گرفته‌اند و علاوه بر منظره زیبا، صدای آبشار را هم خاص کرده‌اند. 

رشت خانه قدیری رشت
خانه قدیری رشت؛ بنایی قجری در قدیمی‌ترین میدان شهر

این خانه یکی از بناهای تاریخی اواخر دوره قاجار است. خانه قدیری توسط «محمدولی خان تنکابنی سپهدار»، حکمران گیلان ساخته شد. این خانه تاریخی دیدنی تا تیر ماه سال ۱۳۴۴خورشیدی در اختیار «محمد حسن و نصرالله همدانی» بود و در آن تاریخ به «دکتر فریدون نصیری» فروخته شد.

رشت جشن خرمن گیلان
جشن خرمن و آیین شکرگزاری برداشت برنج در گیلان

جشن خرمن در گیلان از دوره قاجار تا به حال در پایان فصل زراعی، بعد از یک دوره کاشت، داشت و برداشت، برای فراغت از کار دشوار شالیکاری (برنجکاری) در شالیزارها انجام می‌گرفت. شالی و شالیکاری در باور گیلانیان، جایگاهی بیش از یک گیاه و یا مزرعه دارد. در گذشته در اغلب روستاهای گیلان، شالیکاران بعد از پایان کار، با برنج صحبت می‌کردند و از آن خیر و برکت طلب داشتند.

ایران‌گردی روستای کسما
گردش و طبیعت‌گردی در روستای کسما گیلان

کسما در قرون نهم و دهم هجری شهرت و اعتبار فراوانی داشت. در کتاب تاریخ گیلان «عبدالفتاح فومنی»، در خلال جنگ‌های علی بیک سلطان با شیرزاد سلطان، چند بار از این آبادی نام برده شده است که نشان از قدمت این منطقه دارد.

رشت سه شنبه بازار املش
سه شنبه بازار املش و زندگی میان رنگ‌ها و عطرها

بازارهای هفتگی در روزهای مختلف هفته تشکیل شده و معمولا با نام همان آن روز هم شناخته می‌شوند. سه‌شنبه بازار املش یکی از همان بازارهای محلی و باصفاست که در آن محصولات کشاورزی، تولیدات زراعی، دامی، صنایع‌دستی و سایر فرآورده‌های روستایی به فروش می‌رسد.

ایران‌گردی جشن نوروزبل
جشن نوروزبل گیلک‌ها، جشن آغاز سال نوی گیلانی

جشن‌ها و آیین‌های سنتی، اعتقادات ریشه‌داری هستند که از پیشینیان برای ما به‌یادگار مانده‌اند. این آیین‌ها نشان‌دهنده پیشینه تاریخی و هویت فرهنگی اقوام مختلف هستند. جشن باستانی نوروزبل طبق تقویم گیلانی، جشن آغاز سال گالشی و دیلمی است که در فهرست آثار ملی با شماره ۱۳۷۱ ثبت شده است.

سفرنامه سفرنامه گیلان - هزارویک سفر، مسابقه سفرنامه نویسی علی بابا
سفرنامه گیلان: رویای کودکی

این اثر را آرزو فراهانی برای هزارویک سفر (مسابقه سفرنامه‌نویسی علی‌بابا-۱۴۰۱) ارسال کرده و در مجله گردشگری علی‌بابا منتشر شده است. نویسندگی، رویای کودکی من بود. همیشه ‌دنبال موقعیتی برای نوشتن بودم حالا این رویای قدیمی با واقعیت فاصله داشت، حالا مدتی بود که با مشورت یک نویسنده و آشنایی با یک انتشارات، وعده چاپ […]

سفرنامه سفرنامه کوچصفهان - هزارویک سفر، مسابقه سفرنامه نویسی علی بابا
سفرنامه کوچصفهان: جای خالی

این اثر را یک شرکت‌کننده برای هزارویک سفر (مسابقه سفرنامه‌نویسی علی‌بابا-۱۴۰۱) ارسال کرده و در مجله گردشگری علی‌بابا منتشر شده است. معلوم نشد آخر مجبورمان کرده بودند یا نه. نوجوان بودم. یادم است عمه‌ام زنگ زد و گفته بود: «بریم شمال. چند روز ویلای ما کوچصفهان، چند روز هم بریم انزلی ویلای شما». پدرم گوشی […]

سفرنامه سفرنامه گیلان از محی‌الدین شمس - هزارویک سفر، مسابقه سفرنامه نویسی علی بابا
سفرنامه گیلان: مسافر بهشت

این اثر را محی‌الدین شمس برای هزارویک سفر (مسابقه سفرنامه‌نویسی علی‌بابا-۱۴۰۱) ارسال کرده و در مجله گردشگری علی‌بابا منتشر شده است. با خانواده راهی استان گیلان، بهشت ایران شدیم. جاده شمال با آسمان آبی و ابرهای پراکنده سفید و با باران‌های گاه‌وبی‌گاهش، عطر و بوی دل‌نشین و هوای دلپذیرش، به یک خاطره خوب در ذهن […]

ماسال جاهای دیدنی ماسال
جاهای دیدنی ماسال و غوطه‌ور شدن در اقیانوس ابر

ماسال مثل یک انگشتری الماس است که هر زاویه نگین آن یکی از زیبایی‌های این شهرستان را نشان می‌دهد. آب‌وهوایی پاک و پُر از اکسیژن، فضایی مه‌آلود با ابرهای متراکم، آرامشی بی‌انتها، دشت‌ها و مراتع سرسبز و آبشارهای فراوان از شگفتی‌های این شهر است.