02 4

ییلاق خصیل دشت طبیعتی میان مه و ابر گیلان

تجربه طبیعت‌گردی در ییلاق خصیل دشت گیلان

یکی از آن‌ جاهایی که باید در گرمای تابستان امتحان کنید، ییلاق است. ییلاق خصیل دشت املش که در بخش رانکوه املش قرار گرفته و یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی املش است، همان جایی است که می‌خواهم امروز به شما معرفی کنم. ییلاق خصیب دشت در نزدیکی ییلاق هلودشت قرار گرفته و هنوز زیبا و دست‌نخورده است. این ییلاق حدود ۱۹۰۰ متر از سطح دریا فاصله داشته و آب‌وهوایی خنک و دلپذیر در بهار و تابستان دارد.

در این مقاله  از مجله گردشگری علی بابا قرار است با هم سفری به روستای ییلاقی خصیل دشت املش داشته باشیم. پس شال و کلاه کنید که سفرمان یکی دو روزی طول می‌کشد چون می‌خواهیم همه جاهای زیبا و دیدنی اطراف این ییلاق را ببینیم.

ییلاق خصیل دشت کجاست؟
ییلاق خصیل دشت در استان گیلان، شهرستان املش، بخش رانکوه املش قرار دارد.
مسیر ییلاق خصیل دشت از تهران چطور است؟
برای رفتن به ییلاق خصیل دشت از تهران باید به سمت شهرستان املش بروید. از املش باید مسیر دهستان لات‌لیل را در پیش گرفته و ۷ کیلومتر جاده پُر پیچ‌وخم را طی کنید.
جاهای دیدنی ییلاق خصیل دشت کجاها هستند؟
روستای هلودشت، شهر املش، غار سیاه استخر، آبشار سیاه تاش و غار تلابن گورج از جمله جاهای دیدنی اطراف ییلاق خصیل دشت هستند.
در بازدید از ییلاق خصیل دشت کجا اقامت کنیم؟
در بازدید از خصیل دشت می‌توانید در یکی از اقامتگاه‌های این ییلاق یا در اقامتگاه روستای ییلاقی هلودشت اقامت کنید یا اینکه در دشت چادر بزنید.
بهترین فصل سفر به ییلاق خصیل دشت کدام است؟
بهترین فصل سفر به ییلاق خصیل دشت، از اردیبهشت تا پایان شهریور است. در اردیبهشت ماه، گل‌های وحشی دشت را پُر کرده‌اند و هوا فوق‌العاده عالی است.

معرفی کلی ییلاق خصیل دشت

ییلاق خصیل دشت که بعضی از گردشگران و محلی‌ها به آن ییلاق خصیب دشت هم می‌گویند یکی از جاهای دیدنی املش است که در بخش رانکوه املش قرار دارد. روستای ییلاقی خصیل دشت در تابستان بهترین انتخاب برای اقامت خواهد بود. دشت‌های سرسبز، گل‌های وحشی، چشم‌اندازی زیبا و هوایی خنک تنها بخشی از جذابیت‌های این ییلاق هستند.

معرفی ییلاق خصیل دشت

عکس از: سایت Google-Maps

روستای ییلاقی خصیل دست حدود ۱۹۰۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد و به همین دلیل هم آب‌‌وهوایی خنک و پاییزی در تابستان دارد. به ازای هر ۱۰۰۰ متر ارتفاع از سطح دریا، ۶ درجه از دمای هوا کاسته می‌شود و با توجه به اینکه ییلاق خصیب دشت حدود ۱۹۰۰ متر از سطح دریا فاصله دارد، بنابراین حدود ۱۲ درجه خنک‌تر از جاهای دیگر استان خواهد بود.

این روستا برخلاف بسیاری از مناطق استان گیلان، بکر و دست‌نخورده باقی مانده است. یکی از جذابیت‌های روستا این است که هنوز کسی در آن ساختمان‌ها و ویلاهای آنچنانی نساخته است. روستاهای هلودشت و بلوردکان از جمله روستاهای همسایه خصیل دشت هستند. مردم خصیل دشت، گیلک هستند و لهجه املشی دارند.

ییلاق خصیل دشت

عکس از: سایت Google-Maps

شاید مهم‌ترین ویژگی که باعث شده خیلی از گردشگران این ییلاق را برای سفر انتخاب کنند، بکر و روستایی بودن آن است. همان‌طور که گفتم هنوز کسی اینجا ویلایی رنگارنگ نساخته و به همین دلیل هم ظاهر روستایی آن حفظ شده است. خانه‌های روستایی در کنار آب‌وهوایی خنک و عالی در تابستان همان چیزی است که گردشگران را به این سمت می‌کشاند.

ییلاق خصیل دشت

عکس از: سایت Google-Maps

ییلاق خصیل دشت کجاست؟

ییلاق خصیل دشت در استان گیلان، شهرستان املش و بخش رانکوه املش قرار دارد.

ییلاق خصیل دشت روی گوگل مپ

بهترین زمان بازدید ییلاق خصیل دشت

بهار شاید بهترین زمان بازدید از ییلاق خصیل دشت باشد. اگر راستش را بخواهید من همیشه می‌گویم بهترین زمان برای بازدید از زیبایی‌های شمال و ییلاق‌های این استان، اردیبهشت ماه است. یعنی درست زمانی که هوا خیلی خنک است و همه‌جا سرسبز شده است.

درخت‌ها شکوفه داده‌اند و گل‌های وحشی دامنه روستا را پُر کرده‌اند. البته بهار اینجا کمی سردتر از جاهای دیگر است پس باید با خودتان لباس گرم ببرید. تابستان هم به دلیل ارتفاع زیاد ییلاق خصیب دشت از سطح دریا، خنک است. اما خب برای کسانی که زیاد سرما را دوست ندارند می‌تواند بهترین فصل برای سفر به جاهای دیدنی املش باشد.

بهترین زمان بازدید از ییلاق خصیل دشت

عکس از: سایت Google-Maps

پاییز در ییلاق خصیل دشت، رنگ و رویی تازه دارد. هوا سرد شده و درختان لباسی به رنگ‌های مختلف پوشیده‌اند. همین چیزها کنار هم است که پاییز اینجا را لذت‌بخش می‌کند. بخشی از مسیر رسیدن به این ییلاق زیبا، خاکی است بنابراین ممکن است در پاییز و زمستان کمی با مشکل روبه‌رو شوید.

در فصل زمستان، برف همه دامنه ییلاق را می‌پوشاند و ممکن است راه‌های ارتباطی بسته شود. هوا خیلی سرد می‌شود و گاهی مردم روستا هم در خصیل دشت نمی‌مانند و به قشلاق می‌روند. بنابراین شاید بهتر باشد فصل‌های دیگر را برای بازدید از روستای ییلاقی خصیل دشت انتخاب کنید.

بازدید از ییلاق خصیل دشت

عکس از: سایت Google-Maps

بهترین مسیر دسترسی به ییلاق خصیل دشت

برای رفتن به روستای ییلاقی خصیل دشت، باید اول به ییلاق‌های جنوبی املش بروید. از املش به سمت روستای «لات‌لیل» حرکت کنید. پس از آن باید مسیری ۷ کیلومتری که پُر از پیچ‌وخم است را طی کنید. این مسیر خاکی و کوهستانی است و در فصل سرد سال ممکن است عبور از آن خیلی سخت باشد.

بهترین مسیر ییلاق خصیل دشت

عکس از: سایت Google-Maps

این مسیر ۷ کیلومتری را که رفتید، به «هلودشت» می‌رسید. ییلاق خصیل دشت کمی آن طرف‌تر از روستای هلودشت است. اگر از محلی‌ها بپرسید راه را به شما نشان خواهند داد. متاسفانه این مسیر تابلوی مشخصی ندارد که بتواند شما را راهنمایی کند پس باید از محلی‌ها کمک بگیرید.

برای دسترسی به این ییلاق از تهران، باید به سمت استان گیلان و شهرستان املش بروید. باقی مسیر را در بخش قبلی توضیح دادم. فقط هواستان باشد که بخشی از مسیر خاکی است پس بهتر است با ماشین آفرود یا شاسی‌بلند به این مسافرت بروید.

مسیر ییلاق خصیل دشت

عکس از: سایت Google-Maps

دلیل نام‌گذاری ییلاق خصیل دشت

مسئله مهم اینجاست که کسی از علت نامگذاری این ییلاق به خصیل دشت اطلاعی ندارد. حتی روستایی‌ها هم نمی‌دانند چرا به این ییلاق خصیل دشت می‌گویند. این ییلاق با نام «خصیب دشت» هم شناخته می‌شود که احتمالا به خاطر تلفظ راحت‌تر است.

نامگذاری ییلاق خصیل دشت

عکس از: سایت Google-Maps

آب‌وهوای ییلاق خصیل دشت

ییلاق خصیل دشت در فصل بهار و خصوصا در اردیبهشت بهترین آب‌وهوا را دارد. هوا به قدری خنک و دلنشین است که اصلا تصور نمی‌کنید الان بهار است. هوای خنک در کنار سرسبزی اردیبهشت و گل‌های وحشی که هر طرف روییده‌اند تصویری باورنکردنی از این ییلاق می‌سازند.

آب و هوای ییلاق خصیل دشت

عکس از: سایت Google-Maps

فصل تابستان اما هوا کمی خنکی خود را از دست می‌دهد و برای افرادی که زیاد گرما را دوست ندارند مناسب نیست. البته این‌جا خنک‌تر از جاهای دیگر است چون ۱۹۰۰ متر از سطح دریا فاصله دارد و دمای هوا پایین‌تر است. فصل تابستان شرجی است و هر کسی نمی‌تواند دمای هوای گیلان را تحمل کند.

شرجی بودن هوا باعث می‌شود هوا چند درجه گرم‌تر به نظر برسد و از طرفی رطوبت بالای این استان مزید بر علت می‌شود. تابستان ییلاق خصیل دشت بسیار زیباست و همه‌جا سرسبز شده است. اما خب هوا گرم است و اگر گرمای هوا را به جان می‌خرید که ارزشش را دارد در تابستان به این ییلاق سفر کنید.

شرایط آب و هوایی ییلاق خصیل دشت

عکس از: سایت Google-Maps

در فصل پاییز، بارش باران در کنار درختانی که به رنگ‌های مختلف درآمده‌اند، جذاب‌ترین چیزی است که با آن روبرو می‌شوید. مه همه‌جا را در بر می‌گیرد و به سختی می‌توانید اطراف را ببینید. اما همین مه هم برای گردشگران جذاب است چون قدم زدن در میان مه یکی از آرزوهای هر گردشگری است.

هوای ییلاق خصیل دشت

عکس از: سایت Google-Maps

در فصل زمستان بارش برف شروع می‌شود و ممکن است راه‌های ارتباطی بسته شوند. بعضی از اهالی روستا را ترک می‌کنند و به قشلاق می‌روند. اما بعضی دیگر می‌مانند و اگر می‌خواهید در فصل زمستان به ییلاق خصیب دشت بروید، می‌توانید مهمان خانواده‌های باقی‌مانده باشید.

هوای ییلاق خصیل دشت

عکس از: سایت Yaldamedtour

پوشش گیاهی و جانوری ییلاق خصیل دشت

یک بخشی از پوشش گیاهی ییلاق خصیل دشت را انواع گیاهان دارویی تشکیل داده‌اند. در اطراف ییلاق پُر از سبزی کوهی است و مردم روستا برای درست کردن غذا از آن استفاده می‌کنند. اگر زیاد با سبزی‌های کوهی آشنا نیستید می‌توانید از محلی‌ها برای پیدا کردن آن کمک بگیرید.

محلی‌ها از سبزی‌هایی مانند «چوچاق» و «کوت‌کوته» برای تهیه غذا استفاده می‌کنند. البته مردم محلی به این سبزی‌ها چوچاق و کوت‌کوته می‌گویند و بعضی دیگر به این سبزی‌ها کاکوتی و شش‌شاخ می‌گویند.

پوشش جانوری ییلاق خصیل دشت

عکس از: سایت Google-Maps

مردم روستا‌های گیلان خیلی از چوچاق استفاده می‌کنند. این سبزی یکی از اصلی‌ترین مواد برای تهیه غذاهای مختلف است و از آن برای تهیه ترشی هم استفاده می‌کنند. عطر قوی و ماندگار آن مهم‌ترین عاملی است که باعث شده این سبزی پای ثابت غذاهای محلی گیلان باشد.

پوشش گیاهی ییلاق خصیل دشت

عکس از: سایت Google-Maps

امکانات ییلاق خصیل دشت

خوشبختانه ییلاق خصیل دشت بکر و دست‌نخورده باقی مانده و کسی تا حالا خانه‌های بزرگ در آن نساخته است. ظاهر ساده و روستایی روستا حفظ شده و همین موضوع هم برای گردشگران جذاب است. امکانات تفریحی زیادی در روستا وجود ندارد.

امکانات ییلاق خصیل دشت

عکس از: سایت Google-Maps

اگر هم می‌خواهید شب را اینجا بمانید می‌توانید در یکی از خانه‌های روستا بمانید یا کمپ بزنید. روستای خصیب دشت مهمان‌های زیادی از سراسر استان و شهرهای اطراف دارد اما خب امکانات آنچنانی برای آن در نظر گرفته نشده است.

جاهای دیدنی نزدیک به ییلاق خصیل دشت

در نزدیکی ییلاق خصیل دشت جاهای دیدنی زیادی وجود دارد که همه آن‌ها ارزش وقت گذاشتن را خواهند داشت. در ادامه بعضی از این جاهای دیدنی املش در نزدیکی خصیل دشت را به شما معرفی می‌کنم.

جاهای دیدنی اطراف ییلاق

عکس از: سایت Yjc.news

– روستای هلودشت

روستای هلودشت یکی از همسایه‌های ییلاق خصیل دشت است. این روستا در مقایسه با خصیل دشت، گردشگران بسیار بیشتری دارد و به همین دلیل هم امکانات اقامتی خوبی برای مسافران در نظر گرفته شده است.

روستای هلو دشت

عکس از: سایت Langrood.gilan

در روستای هلودشت سوییت‌هایی برای اقامت گردشگران ساخته شده و بر بالای آن‌ها می‌توانید فضای کوچکی را ببینید که برای لذت بردن از چشم‌انداز اطراف ساخته شده است. این فضای کوچک در اصل نشیمنی است که می‌توانید ساعتی را در آن بگذرانید و به دور از هر چه هیاهوست باشید. من که می‌گویم یک استکان کمرباریک چای شمال را بریزید و ساعتی را در آرامش سپری کنید.

– شهر املش

شهر املش نزدیک‌ترین شهر به روستا و ییلاق خصیل دشت است. در اصل برای رسیدن به ییلاق خصیب دشت باید از این شهر عبور کنید. شهر املش امکانات زیادی دارد و می‌توانید آنجا را برای اقامت انتخاب کنید. به‌عنوان‌مثال می‌توانید روز را در روستای ییلاقی خصیل دشت بگذرانید و برای شب به شهرستان املش بروید. املش خودش یکی از جاهای دیدنی استان گیلان است و می‌توانید تجربه بسیار جذابی را در این شهر داشته باشید.

شهر املش

عکس از: سایت Kashefasrar

– غار تلابن گورج

غار تلابن گورج در ۹۰ کیلومتری شهرستان املش و ۲ کیلومتری شرق روستای گورج قرار دارد. این غار که با نام «تولابن» هم شناخته می‌شود حدود ۲۲ متر طول و ۶ متر عرض دارد. ارتفاع دهانه غار ۳ متر است و به راحتی می‌توانید وارد آن شوید.

ییلاق خصیل دشت

عکس از: سایت Itto

غار روی یک دامنه پُرشیب قرار گرفته و برای رسیدن به آن باید حدود ۲۰۰ متر پیاده‌روی کنید. بعد از دیدن غار می‌توانید به قلعه شاه‌نشین گورج در قله کوه بروید که حدودد ۲۰۰ متر بالاتر قرار دارد. در این منطقه بقایایی از استخوان انسان پیدا شده و به نظر می‌رسد مربوط به دوره عصر آهن تا دوره اسلامی باشد. غار تلابن گورج یکی از جاهای دیدنی املش است اما حالا به‌عنوان محلی برای نگهداری دام‌های مردم روستا از آن استفاده می‌شود.

– آبشار سیاه تاش

آبشار سیاه تاش در سی‌سرا یکی از زیباترین آبشارهای استان گیلان است که در شهرستان املش قرار دارد. این آبشار در دل جنگل‌های سرسبز گیلان قرار گرفته و منظره اطراف آن ستودنی است. آبشار سیاه تاش در ۲۰ کیلومتری شهرستان املش و در بخش رانکوه املش قرار گرفته و برای رسیدن به آن باید مسیری حدود ۲ کیلومتر را در میان جنگل پیاده‌روی کنید.

آدرس ییلاق خصیل دشت

عکس از: سایت Google-Maps

خیلی از گردشگرانی که در کوه‌نوردی ماهر هستند این منطقه را برای تفریح انتخاب می‌کنند. اگر تجهیزات کوهنوردی دارید می‌توانید از دیوار آبشار بالا بروید. این آبشار بیش از چند صد سال پیش شکل گرفته و هنوز پابرجاست. البته مطالعات روی آبشار هنوز انجام می‌شود.

یکی از مواردی که آبشار سیاه تاش را برای گردشگران جذاب کرده،  قرارگیری آن روی یک دیواره سنگی به ارتفاع ۵۰ متر است که در پشت آن جداره‌های سنگی تاریخی وجود دارند.

آبشار سیاه تاش

عکس از: سایت Twitter

– غار سیاه استخر

غار سیاه استخر یکی از جاهای دیدنی املش و استان گیلان است که جزو بناهای تاریخی استان نیز به حساب می‌آید. در این غار نشانه‌های از سکونت افراد دیده شده که به زمان‌های خیلی دور برمی‌گردد. این غار کوچک است اما همان‌طور که گفتم نشانه‌های از سکونت افرادی در گذشته در آن دیده می‌شود.

اقامت در ییلاق خصیل دشت

برای اقامت در ییلاق خصیل دشت می‌توانید در خانه محلی‌ها بمانید و برای اقامت به آن‌ها اجاره پرداخت کنید. البته اگر وسایل کمپینگ دارید پیشنهاد می‌کنم در دامنه کوه چادر بزنید و از صبح روز بعد که مه به استقبال شما می‌آید لذت ببرید.

اقامت در ییلاق خصیل دشت

عکس از: سایت Google-Maps

در روستاهای اطراف خصیل دشت، مثلا روستای هلودشت هم می‌توانید ویلا برای اقامت اجاره کنید. در این روستا ویلاهای زیادی برای گردشگران ساخته شده که می‌توانند در آن اقامت داشته باشند. خود ییلاق خصیل دشت هم اقامتگاهی دارد که دارای امکانات رفاهی کامل است. سوئیت‌های مجموعه اقامتی خصیب دشت دو خوابه‌ بوده و امکانات کاملی شامل وسایل گرمایشی، وسایل سرمایشی، آشپزخانه، حمام و سرویس بهداشتی دارند.

هزینه اقامت در اقامتگاه‌های خصیل دشت کمی بیشتر از هزینه اقامت در هلودشت است. علت آن هم امکانات بیشتری است که اقامتگاه‌های این ییلاق دارند. اگر پول نقد همراهتان داشته باشید بهتر است چون برای پرداخت اجاره اقامتگاه به آن احتیاج پیدا می‌کنید.

اقامت در هتل‌ها و اقامتگاه‌های نزدیک به ییلاق خصیل دشت

یکی از جاهایی که برای اقامت در نزدیکی ییلاق خصیل دشت می‌توانید انتخاب کنید، روستای هلودشت است. در این روستا اقامتگاه برای گردشگران ساخته شده و دارای امکانات کاملی است. این اقامتگاه‌ها دارای بخشی در بالای ساختمان هستند که می‌توانید برای چند ساعتی در آن استراحت کنید.

اقامت در نزدیکی ییلاق

عکس از: سایت Google-Maps

از این بخش اقامتگاه می‌توانید به خوبی اطراف و کوه‌ها را ببینید. البته خانه‌هایی که در روستای ییلاقی خصیل دشت قرار دارند امکانات بیشتری در مقایسه با خانه‌های روستای هلودشت دارند. اگر هم که زیاد علاقه‌ای به خانه‌های ییلاقی ندارید و می‌خواهید به همه امکانات دسترسی داشته باشید، می‌توانید هتل‌ها و اقامتگاه‌های شهرستان املش را انتخاب کنید.

موقعیت جغرافیایی ییلاق خصیل دشت

در نزدیکی روستای ییلاقی خصیل دشت دو ییلاق دیگر به نام‌های بلوردکان و هلودشت قرار دارد که می‌توانید در مسیر خود به خصیب دشت به آن‌ها سربزنید. خصیل دشت در ۷ کیلومتری املش و در بخش رانکوه املش قرار دارد. این منطقه ۱۹۰۰ متر از سطح دریا فاصله داشته و از مهم‌ترین ییلاق‌های استان گیلان است.

موقعیت مکانی ییلاق خصیل دشت

عکس از: سایت Wikimedia

توصیه‌هایی برای سفر به ییلاق خصیل دشت

فرقی نمی‌کند چه موقعی از سال را برای سفر به ییلاق خصیل دشت انتخاب می‌کنید. در هر صورت از بودن در اینجا لذت خواهید برد. این روستای ییلاقی آب‌وهوایی فوق‌العاده تمیز و عالی داشته و می‌توانید ریه‌های خود را از اکسیژن خالص پُر کنید.

همان‌طور که از نامش پیداست، ییلاق بهترین مکان برای سفر در بهار و تابستان است. پاییز و زمستان ییلاق سرد است و شاید نتوانید سرمای هوا را تحمل کنید و از طرفی شاید مسیر بسته باشد. چون بخشی از مسیر املش به ییلاق خصیل دشت، خاکی است و در فصل پاییز و زمستان به دلیل بارش باران و برف، گل‌ولای باعث گیر کردن چرخ‌های ماشین می‌شود.

غار سیاه استخر

عکس از: سایت Twitter

اگر وسایل کمپینگ دارید، پیشنهاد می‌کنم چادر بزنید و از قرار گرفتن در میان انبوهی از مه لذت ببرید. اما اگر به دنبال امکانات رفاهی بیشتر هستید، خب بهتر است یک اقامتگاه در خصیل دشت یا روستاهای اطراف مثل هلودشت اجاره کنید.

اینجا بکر و دست‌نخورده باقی مانده چون هر کسی که آمده تلاش کرده تا آسیبی به زیبایی‌های آن نزند. شما هم مثل همیشه زباله‌های خود را جمع کرده و طوری دامنه را تمیز کنید که انگار اصلا آن‌جا نبودید. این حق بقیه گردشگران است که از همان ییلاق همیشگی لذت ببرند.

اگر در بهار، پاییز و زمستان به روستای ییلاقی خصیل دشت می‌روید همراه خودتان لباس گرم هم ببرید. درست است که بهار در استان گیلان گرم است اما خب اینجا ۱۹۰۰ متر از سطح دریا فاصله داشته و ۱۲ درجه سردتر از جاهای دیگر استان است.

آشنایی با ییلاق خصیل دشت

عکس از: سایت Google-Maps

ییلاق خصیل دشت زیبایی وصف‌ناپذیر در ارتفاعات املش

ییلاق خصیل دشت یکی از ییلاق‌های زیبا و دست‌نخورده شهرستان املش است که در بخش رانکوه املش قرار گرفته است. این ییلاق به خاطر این زیبا و دست‌نخورده باقی مانده چون هنوز کسی در آن ویلایی بزرگ و مجلل نساخته است.

پس ظاهر روستا همان شکل همیشگی و روستایی ساده خود را حفظ کرده است. خصیل دشت به‌عنوان یکی از جاهای دیدنی املش، آب‌وهوایی دلپذیر دارد و می‌توانید برای اردیبهشت تا پایان شهریور به اینجا سفر کنید. البته پاییزِ دشت بسیار زیباست اما خب کمی سرد است و شاید این سرمای هوا برای شما قابل تحمل نباشد. در این مقاله از خصیل دشت و زیبایی‌های وصف‌ناپذیر اطراف آن گفتیم و امیدواریم خیلی زود به این ییلاق سفر کنید.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.