آشنایی با دریاچه عروس

دریاچه عروس و عروسی در قلب آب‌های گیلان

چرا اسم این دریاچه عروس است و دقیقا کجاست؟

در شهر رودبار استان گیلان، در نزدیکی شهر توتکابن روستایی به نام حلیمه جان قرار دارد. در دل این روستا علاوه بر پوشش جنگلی زیبا و شالیزارها، دریاچه‌ عروس را پیدا خواهید کرد. البته به «دریاچه حلیمه جان» نیز معروف است که امروز در مجله گردشگری علی‌بابا آن را خواهید شناخت.

حال ببینیم چرا این دریاچه را عروس می‌نامند؟ بسیاری از اوقات که هوا آرام است و باد نمی‌وزد، لایه‌ای از جلبک‌های سبز سطح آب را می‌پوشاند. وقتی که باد شروع به وزیدن کند، این جلبک‌ها به آرامی کنار می‌روند و دریاچه مانند عروسی که تورش را کنار می‌زند، رخ می‌نمایاند. احتمالا دلیل نام‌گذاری دریاچه همین باشد.

اطراف این دریاچه از جنگلی زیبا به نام حلیمه جان پوشیده شده است. انعکاس جنگل در دریاچه، تصویری زیبا را خلق می‌کند که می‌تواند یکی از بهترین سوژه‌های عکاسی باشد. این دریاچه و جنگل اطراف آن، یکی از بهترین مناظر را برای ثبت عکس‌های یادگاری دارد.

دریاچه عروس در کدام شهر قرار دارد؟
دریاچه عروس در روستای حلیمه جان در شهرستان رودبار استان گیلان واقع شده است.
فاصله تهران تا دریاچه عروس چند ساعت است؟
بسته به ترافیک آزادراه قزوین-رشت، مسافت ۲۸۷ کیلومتری و سرعت ایمن و مجاز، بین ۳ تا ۴ ساعت رانندگی برای رسیدن به دریاچه عروس از تهران، نیاز است.
آیا می‌توان در دریاچه عروس ماهیگیری کرد؟
خیر. ماهیگیری در این دریاچه مجاز نیست.
آیا می‌توان شب را در دریاچه عروس گذراند؟
بله. اقامت‌گاه بوم‌گردی در این روستا وجود دارد که می‌توانید شب را در آنجا سپری کنید، یا از روستاییان خانه اجاره کنید و یا حتی چادر بزنید.
بهترین زمان سفر به دریاچه عروس کی است؟
فصل بهار، ماه‌های فروردین و اردیبهشت، و در فصل پاییز، ماه مهر، بهترین زمان برای سفر به این دریاچه است.
دیدنی‌های دریاچه عروس کدامند؟
طبیعت بکر و زیبا، جنگل‌های انبوه و سرسبز، بافت روستایی، منظره دریاچه از دیدنی‌های این دریاچه هستند.
دریاچه عروس گیلان چه امکاناتی دارد؟
اقامت در کلبه‌های اجاره‌ای و اقامت‌گاه بوم‌گردی، سوپرمارکت و رستوران، سرویس بهداشتی، از امکانات دریاچه به حساب می‌آیند.
تفریحات دریاچه عروس کدامند؟
قایق‌سواری، عکاسی، دیدن پرندگان مهاجر، دیدن لاک‌پشت‌ها و قورباغه‌ها لذت از هوای پاک و کمپ زدن، از تفریحات دریاچه هستند.

دریاچه عروسدریاچه عروس زیستگاه خوبی برای موجودات آبزی و دوزیست است. اگر کمی حوصله به خرج دهید می‌توانید لاک‌پشت‌ها را ببینید. صدای قورباغه‌ها نیز بیشتر اوقات شنیده می‌شود و می‌توان آن‌ها را دید. حتی می‌توانید گاوها و دام‌های روستاییان را نیز در این منطقه ببینید که آزادانه مشغول چرا هستند. البته نگران نباشید، این دام‌های اهلی هیچ آزاری به شما نخواهند رساند.

این دریاچه آنچنان شناخته شده نیست، به همین دلیل از طبیعت و محیط بکر آن لذت خواهید برد. سکوت دریاچه عروس شما را به آرامش دعوت می‌کند. هوای پاک و مطبوع جنگل و دریاچه ریه‌های شما را تازه می‌کند.

بوی شالیزارهای برنج را از دور هم می‌شود استشمام کرد. خانه‌های روستایی و سبک معماری سنتی در این روستا حفظ شده است که خود نوعی جاذبه گردشگری و بوم‌گردی به شمار می‌رود.

جاذبه های طبیعی استان گیلانبعد از توصیف مناظر دریاچه، اکنون بیایید آن را از نظر جغرافیایی و مسیر دسترسی بررسی کنیم.

دریاچه عروس یا حلیمه جان کجاست؟

همانطور که گفتیم، این دریاچه در روستای حلیمه جان از توابع بخش رحمت آباد و بلوکات شهرستان رودبار در استان گیلان است. روستای حلیمه جان در ۳۰ کیلیومتری شمال شرق شهر رودبار قرار گرفته و از توتکابن ۱۲ کیلومتر فاصله دارد. عروس یکی از زیباترین دریاچه‌های استان گیلان است.

جاهای دیدنی گیلان را می‌توانید در این مقاله بخوانید.

دریاچه عروس یا حلیمه جان کجاست؟چطور به دریاچه عروس برویم؟

آزادراه قزوین-رشت، بهترین مسیر دسترسی به دریاچه عروس است. در این آزادراه بعد از عبور از منجیل به سمت رودبار رانندگی کنید. پس از طی مسیری ۵ کیلومتری از رودبار، در سمت راست خود تابلوی ورودی روستای حلیمه جان را خواهید دید. وارد این جاده فرعی شوید.

در مسیری حدودا ۲ کیلومتری که از میان درختان و خانه‌ها می‌گذرد، به روستای حلیمه جان می‌رسید. در انتهای مسیر تابلوی راهنمای دست نویسی مسیر را به شما نشان خواهد داد، حالا باید به سمت راست خود بپیچید. بعد از طی مسافت کوتاه دو دقیقه‌ای، دریاچه‌ای زیبا نمایان خواهد شد.

حتی اگر مقصد شما این روستا نباشد، حتما در بین راه، ساعتی را برای بازدید از این دریاچه و استراحتی کوتاه، وقت بگذارید. مطمئن باشید از این پیشنهاد پشیمان نخواهید شد. رستوران‌ و استراحتگاه‌های محلی نیز در اطراف دریاچه ساخته شده‌اند که برای رفع خستگی انتخاب‌های خوبی به حساب می‌آیند.

آدرس دریاچه عروس کجاستلوکیشن روستای حلیمه جان رودبار روی گوگل مپ

اگر با وسیله نقلیه شخصی سفر می‌کند، لوکیشن این دریاچه زیبا را در اینجا قرار داده‌ایم تا مسیر آن را به راحتی پیدا کنید.

اقامت در نزدیکی دریاچه عروس

یکی از آرامش‌بخش‌ترین مناطق شمال ایران برای اقامت، همین دریاچه و روستاست. گرچه شاید امکانات رفاهی آن چندان کامل نباشد اما به تازگی و به لطف مردم بومی این روستا، استراحت‌گاه و رستوران‌های محلی در نزدیکی این دریاچه، احداث شده‌اند.

روستای حلیمه جان در فاصله دو کیلومتری از دریاچه، اقامت‌گاه بوم‌گردی را در اختیار مسافران و گردشگران قرار داده است که می‌توانید از آن استفاده کنید. حتی می‌توانید یکی از خانه‌های روستایی را اجاره کنید تا اقامت راحت‌تری داشته باشید. اما اگر به کمپ زدن علاقه دارید، پیشنهاد می‌کنیم در نزدیکی دریاچه چادر بزنید و از هوای پاک اطراف آن لذت ببرید.

Aroos Lakeبهترین زمان سفر به دریاچه عروس

به دلیل آب و هوای شرجی شمال ایران در فصل تابستان، بهتر است در فصل بهار، ماه‌های فروردین و اردیبهشت، از این دریاچه بازدید کنید. همینطور ماه مهر، فصل هزار رنگ پاییز، زمان مناسبی برای دیدن دریاچه عروس و جنگل رنگارنگ حلیمه جان است.

از آنجا که آب این دریاچه فقط از طریق بارندگی تامین می‌شود، بهتر است زمانی از سال را برای بازدید انتخاب کنید که دریاچه پر آب باشد. اگر دوست دارید از سکوت بکر و آرامش‌بخش این دریاچه لذت ببرید، هنگامی سفر کنید که روزهای تعطیل و یا آخر هفته نباشد.

بهترین زمان سفر به دریاچه عروسفاصله تهران تا دریاچه عروس چقدر است؟

برای سفر از تهران به دریاچه حلیمه جان گیلان، بهترین راه دسترسی آزادراه قزوین-رشت است. فاصله تهران تا دریاچه عروس ۲۸۷ کیلومتر است. اگر متوسط سرعت رانندگی را ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت در نظر بگیریم، حدودا ۳ ساعت و ۱۵ دقیقه رانندگی نیاز است تا به این دریاچه برسید. اما توصیه می‌کنیم برای ایمنی در سفر و همین‌طور لذت بردن از جاده و مناظر، به خصوص وقتی به سمت رشت نزدیک می‌شوید، کمی آهسته‌تر رانندگی کنید.

فاصله قزوین تا دریاچه چقدر است؟

اگر قصد دارید از قزوین به دیدن دریاچه حلیمه جان بروید، این فاصله ۱۳۳ کیلومتر است. با احتساب متوسط سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت، حدودا ۱ ساعت و ۵۰ دقیقه زمان این سفر خواهد بود. هنگامی که از قزوین به سمت دریاچه عروس می‌روید، روستای حلیمه جان در سمت مخالف جاده است. پس دقت کنید که خروجی آزادراه به روستای حلیمه جان را رد نکنید.

فاصله قزوین تا دریاچه عروس چقدر است؟آیا ماهیگیری در دریاچه حلیمه جان آزاد است؟

مانند دیگر دریاچه‌ها، دریاچه عروس هم پر است از آبزیان مختلف و ماهی‌ها. شاید تا اسم دریاچه را می‌شنوید، ماهیگیری در ذهنتان نقش ببندد. اما اگر از ماهیگیری لذت می‌برید، باید مقداری دیگر راه را طی کنید تا به سفیدرود برسید که ماهیگیری در آن آزاد است.

در دریاچه عروس، برای حفظ اکوسیستم آبزیان و حفاظت از دریاچه، امکان ماهیگیری وجود ندارد. سفیدرود از روستای حلیمه جان با منظره‌ای زیبا از قله درفک، فاصله چندانی ندارد و با صرف چند دقیقه، می‌توانید به آن برسید و ماهیگیری کنید.

آیا ماهیگیری در دریاچه حلیمه جان آزاد است؟چرا آب دریاچه عروس دورنگ است؟

وقتی که از دریاچه بازدید ‌کنید، حتما متوجه دو رنگ بودن آن خواهید شد. در ابتدای این مقاله دلیل انتخاب نام‌ عروس برای این دریاچه را بررسی کردیم. گفتیم که جلبک‌ها سطح آب را می‌پوشانند و وقتی که باد می‌وزد، این جلبک‌ها کنار می‌روند. درست مانند عروسی که تور را از روی چهره خود کنار می‌زند.

دو رنگ بودن دریاچه نیز دقیقا به دلیل همین موضوع است؛ جلبک‌ها. جلبک‌ها که سطح آب را پوشانده‌اند و با وزش باد کنار می‌روند، باعث می‌شوند که دریاچه دو رنگ دیده شود.

چرا آب دریاچه عروس دورنگ است؟دریاچه عروس و زیبایی‌هایش را با هم مرور کردیم و اطلاعاتی برای رسیدن به این روستا و دریاچه به دست آوردیم. امیدواریم که این مقاله برای شما راهنمای خوبی بوده باشد. اما نکته‌ای که باید گفته شود، حفظ طبیعت دست نخورده این منطقه است.

اگر می‌خواهیم برای سالیان سال از این زیبایی و شکوه و جلال خداوند استفاده کنیم، بهتر است این منطقه را پاکیزه و بدون زباله نگه داریم. اگر می‌خواهیم به دریاچه عروس و یا هر دریاچه و جنگل دیگری سفر کنیم، بهتر است که به عنوان طبیعت‌گرد این کار را انجام دهیم.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 دیدگاه

 1. Leila nadi می‌گوید

  سلام ممنون ازاینکه همچین جاییرومعرفی کردید.🤩🤩👌👌.تادو روز اینده حتما به این جای زیبا باخانواده سفرخواهیم کرد..امیدوارم مردم طبیعت راحفظ کرده وزباله نریزن

 2. سیما می‌گوید

  چه معنی داره؟ “مریم عاشق رنگ و هنر و ورزشه. درست برعکس رشته تحصیلیش که فنی و شاید یکم مردونه باشه.”
  رشته تحصیلی مگه مردونه زنونه داره؟
  واقعا متاسفم

  1. avatar-image
   تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام سیما عزیز 🙂
   این متن نظر شخصی ایشون هست. شما هم قطعا نظر شخصی خودتون رو دارید.

 3. رضوانی می‌گوید

  عالی بود ، لذت بردیم .
  اشاره ی خیلی خوبی به بحث نریختن زباله و پاکیزه نگه داشتن فضا کردید .
  ممنون از تامین و تهیه محتوای خوبتان .