مراکز خرید رشت

مراکز خرید رشت؛ فرصتی برای تفریح و خرید

بازارگردی در رشت چطور است؟

رشت به عنوان بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین شهر شمالی کشور هر سال میزبان تعداد زیادی گردشگر داخلی و خارجی است که به دلایل مختلفی راهی رشت می‌شوند. بعضی به خاطر طبیعت و باران‌های بی‌وقفه‌اش، بعضی به خاطر غذاها و مراکز خرید رشت و عده‌ای برای شب‌زنده‌داری‌های میدان شهرداری و چایخانه‌هایش. به هر حال به هر دلیلی که سفرکرده باشید، حتما برای خرید سوغات رشت به دنبال مراکز خرید می‌گردید. در ادامه این مطلب قرار است به معرفی بهترین مراکز خرید رشت بپردازیم. پس اگر قرار است به زودی عازم سفر به گیلان و رشت زیبا شوید با ما در ادامه‌ این مطلب همراه باشید.

بهترین مراکز خرید رشت کدام است؟
بازار بزرگ رشت و مرکز خرید گلسار از بهترین مراکز خرید رشت هستند.
دربازارگردی رشت چه چیزهایی می‌توان خرید؟
شما می‌توانید در بازارهای رشت انواع سوغات رشت، پوشاک، صنایع دستی و… را بخرید.
مرکز خرید ایرانیان رشت کجاست؟
پاساژ ایرانیان رشت در بلوار گلسار، ضلع شمال غربی میدان باستانی شعار قرار گرفته است.

۱- بازار بزرگ رشت

امکان ندارد تجربه‌ یک‌بار رفتن به این مرکز خرید رشت را داشته باشید و بعد از سفر بارها دل‌تنگ آن نشوید. قول می‌دهم اگر تنها یک‌بار گذرتان به این بازار بیفتد، بعدها برای تک‌تک بساط‌ها و گاری‌هایش هم دل‌تنگی کنید. خیلی‌ها می‌گویند بازار بزرگ رشت عروس بازارهای محلی شمال ایران است که در آن از شیر مرغ تا جان آدمیزاد پیدا می‌شود.

این بازار انگار شب و روز نمی‌شناسد. حتی اگر در زودترین ساعات صبح که هنوز خورشید هم طلوع نکرده، به آن جا بروید، دست خالی برنمی‌گردید. اگر دنبال کمی ذوق و سرزندگی می‌گردید، بهتر است صبح زود بیدار شوید، به میدان شهرداری بروید، سنگفرش‌هایش را قدم بزنید و با یک پیاده‌روی کوتاه در طول خیابان امام خود را به بازار بزرگ رشت برسانید.

بازار بزرگ رشت از مراکز خرید رشت

یادتان باشد که شما صرفا به سمت یکی از مراکز خرید رشت نمی‌روید. درواقع شما قرار است به دیدن یکی از جاذبه های گردشگری رشت بروید؛ پس دوربین عکاسی‌تان را با خود ببرید و دو سه ساعتی برای این گشت‌وگذار وقت بگذارید.

حواستان را جمع کنید که خبری از ساختمان مشخص و معینی نیست! همین باعث می‌شود بعضی در پیداکردن بازار بزرگ رشت سردرگم شوند. اگر برای شما هم پیش آمد، می‌توانید از مردم محلی کمک بگیرید. از ارتباط گرفتن با مردم محلی فرار نکنید به‌خصوص در رشت! مردم رشت سرزنده، مهمان‌نواز و مهربان‌ هستند و باحوصله شما را راهنمایی می‌کنند.

تاریخچه بازار بزرگ رشت

در بین مراکز خرید رشت هیچ بازار تاریخی به چشم نمی‌خورد؛ اما ازآنجایی‌که بازار بزرگ در مرکز و بافت قدیمی شهر قرارگرفته، می‌توان گفت کم‌ و بیش ساختاری شبیه به بازارهای تاریخی ایران در دیگر شهرها دارد. با این تفاوت که این بازار مسقف نیست و فقط سقف بخش کوچکی از آن که مربوط به راسته‌ زرگرهاست با حلب پوشانده شده است. در این بازار راسته ماهی‌فروشان، زرگران، میوه‌فروشان و… هرکدام حال‌وهوای خودشان را دارند.

مراکز خرید رشت

این بازار گذشته از میدان‌ها و چهارسوق‌هایش، از ۱۴ کاروانسرای قدیمی تشکیل‌شده که هر یک متعلق به دوره‌ی تاریخی خاصی است. شاید برایتان جالب باشد بدانید که ساخت و توسعه‌ این کاروانسراها در بازار بزرگ رشت تا زمان پهلوی ادامه داشته و پس از انقلاب جمهوری اسلامی متوقف ‌شده است.

بازار بزرگ رشت مراکز خرید رشت

این کاروانسراها درواقع برای استراحت بازرگانانی که به رشت سفر می‌کردند در نظر گرفته‌شده بودند. شاید در این بازار نشانه‌ای از زرق ‌و برق دیگر مراکز خرید رشت را پیدا نکنید؛ اما مطمئن باشید تنوع رنگ و بو در این بازار شما را به وجد می‌آورد.

اگر هدفتان از گشت‌ و گذار در مراکز خرید رشت تهیه‌ سوغات باشد، درست آمده‌اید. بازار بزرگ رشت برای هردوی این کارها یعنی گشت‌وگذار و خرید سوغات درست‌ترین انتخاب است. کلوچه، کوکی، چای رشت، برنج، انواع ترشی، زیتون‌پرورده، انواع ماهی و پرنده، مربای بهارنارنج، انواع نان و شیرینی محلی رشت به راحتی در بازار بزرگ رشت در دسترس است.

اگر هم قصد داشتید که در مراکز خرید رشت به دنبال صنایع‌دستی بگردید، باز هم می‌توانید برای خرید حصیر و سفال و عروسک‌های دست‌دوز زنان محلی به مغازه‌های بازار بزرگ اعتماد کنید.

۲- مراکز خرید رشت در خیابان گلسار

اگر قصدتان از رفتن به مراکز خرید رشت پاساژگردی باشد، گلسار گزینه‌ بسیار مناسبی است. ولی اگر قصد خرید دارید، بد نیست که از همین ابتدا بدانید قرار است در گران‌ترین خیابان رشت پا بگذارید.

خیابان گلسار و چند بلواری که از این خیابان خارج می‌شوند مشهورترین خیابان‌های رشت‌ هستند. شهرت خیابان گلسار علاوه بر کافه‌ و رستوران‌های بسیار زیادش، به مغازه‌هایی است که از گران‌ترین مراکز خرید رشت به‌حساب می‌آیند.

بلوار گلسار از مراکز خرید رشت

اگر دنبال لباس‌های مارک‌دار می‌گردید و دوست دارید چندساعتی به گشت‌و‌گذار در مغازه‌ برندهای اسم‌ورسم‌دار مشغول شوید گلسار شما را راضی می‌کند.

اکثر برند‌های مشهور شعب بزرگی در این خیابان و بلوارهای اطراف آن دارند. پیاده‌روی کنید، ویترین‌های پرزرق‌وبرق را تماشا کنید، خرید کنید، به کافه‌های گلسار بروید و خلاصه چندساعتی میهمان شور هیجان این خیابان باشید.

۳- مرکز خرید گلسار رشت

هنوز کارمان با خیابان گلسار تمام نشده؛ جالب است بدانید که یکی از جذاب‌ترین مراکز خرید رشت هم در این خیابان قرار دارد. مرکز خرید گلسار در نبش خیابان ۱۰۸ بلوار گلسار یکی از بزرگ‌ترین و پرطرفدارترین مراکز خرید رشت است؛ که علاوه بر محلی برای خرید به خاطر کافه‌ طبقه اول و فودکورت طبقه‌ی آخرش، به پاتوقی برای جوانان رشت تبدیل‌ شده است.

مرکز خرید گلسار رشت

مرکز خرید گلسار یک ساختمان ۶ طبقه‌ مدرن است که طبقه‌ اول و دوم برای خرید، طبقه‌ سوم مختص دفترهای تجاری، طبقه‌ چهارم فودکورت و دو طبقه‌ آخر تک‌ واحدهای ۶۰۰ متری است. مغازه‌های دو طبقه‌ اول این پاساژ چیزی از دیگر مراکز خرید رشت در طول خیابان گلسار کم ندارند. اغلب مغازه‌ها نمایندگی کوچکی از یک برند خاص هستند و یا به فروش انواع برندها مشغول‌اند. این مرکز خرید هرروز به غیر جمعه از ساعت ۶ صبح تا ۹ شب باز است.

۴- مرکز خرید ایرانیان رشت

مرکز خرید ایرانیان یکی دیگر از مراکز خرید رشت در بلوار گلسار است. این مرکز خرید بزرگ‌ترین پاساژ رشت است که ۷ طبقه از ۱۳ طبقه‌ی آن در اختیار واحدهای تجاری، ۴ طبقه پارکینگ و ۲ طبقه واحدهای اداری است. این پاساژ از معدود مراکز خرید رشت در خیابان گلسار است که تنها برای گشت‌وگذار و تماشا نیست و می‌توان آن را برای خرید کردن پیشنهاد داد.

مرکز خرید ایرانیان از بزرگ ترین مراکز خرید رشت

پاساژ ایرانیان رشت در بلوار گلسار، ضلع شمال غربی میدان باستانی شعار قرار گرفته است.

۵- مرکز خرید رز

مرکز خرید رز با دو شعبه در رشت یک انتخاب عاقلانه و اقتصادی برای خرید از بین دیگر مراکز خرید رشت است. شعبه اول این مرکز خرید در اطراف سبزه‌میدان و شعبه‌ دوم در کیلومتر دو جاده انزلی قرار دارد.

مرکز خرید رز

هر دو شعبه‌ی رز سه‌طبقه‌اند که طبقه همکف به فروش پوشاک و لوازم زنانه و دوطبقه‌ی دیگر به فروش پوشاک و لوازم مردانه اختصاص‌ داده شده است. مرکز خرید رز هرروز از ساعت ۹ صبح تا ۱۰ شب باز است. البته ساعت شروع کار جمعه‌ها از ۹ صبح به ۴ بعدازظهر تغییر می‌کند.

۶- مراکز خرید رشت در اطراف میدان شهرداری

یکی دیگر از مراکزی که می‌توان برای یک خرید مقرون‌به‌صرفه در رشت انتخاب کرد مغازه‌ها و مراکز خرید رشت در اطراف میدان شهرداری است. این میدان که از معروف‌ترین جاهای دیدنی شهر رشت است، مکان مناسبی است برای پیاده‌روی و گشت‌وگذار در بافت قدیمی شهر رشت.

میدان شهرداری در مراکز خرید رشت

اگر برای خرید سوغات به دنبال وسایل کوچک تزیینی و ارزان‌قیمت می‌گردید، باید یکی از چهار خیابانی که به میدان شهرداری ختم می‌شوند را انتخاب کنید و به مغازه‌های کوچکشان سرک بکشید؛ اما از بین این چهار خیابان، آن خیابانی که فاصله‌ میان میدان شهرداری تا سبز میدان است، جان می‌دهد برای پیاده‌روی و تماشای مغازه‌های کوچک و بزرگ صنایع‌دستی و خرید یادگاری‌های ارزان‌قیمت. در این مسیر چند پاساژ هم قرار دارد که از نظر کیفیت و قیمت اجناس برای خرید مناسب‌اند.

گشتی در سایر مراکز خرید رشت

اگر به دنبال مراکز خرید بیشتری می‌گردید این اسامی را هم به خاطر بسپارید. پاساژ پله‌برقی رشت، پاساژ سالار، پاساژ تمدن، پاساژ بزرگمهر، پاساژ کویتی، هپی لند رشت، مرکز خرید خاطره و هایپر مارکت گیلان مال. شاید این مراکز خرید رشت به اندازه‌ چند موردی که در ابتدای متن نام بردیم شهرت نداشته باشند، اما می‌توان آن‌ها را در میان بهترین مراکز خرید رشت معرفی کرد.

پاساژ تمدن

آدرس: رشت، سبزه میدان.

پاساژ بزگمهر

آدرس: رشت، خیابان طالقانی

پاساژ کویتی

آدرس: رشت، بین کوچه زرین پر و سمیعی.

پاساژ علاالدین

آدرس: رشت، بلوار لاکانی.

پاساژ سپید رود

آدرس: رشت، خیابان آزادگان

مرکز خرید خاطره

آدرس: رشت، خیابان شریعتی

پاساژ گهر

آدرس: رشت، خیابان حاجی آباد

هایپرمارکت گیلان مال

آدرس: رشت، شهرک گلسار، بلوار دیلمان.

در پاساژهای رشت می‌توانید به سادگی هرچیزی را که می‌خواهید، تهیه کنید. این مرکزهای خرید بهترین انتخاب برای تهیه سوغاتی، صنایع دستی و هنرهای سنتی رشت و شمال ایران هستند.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 دیدگاه

  1. مجید می‌گوید

    سلام
    می خواستم پیشنهاد اضافه کردن اسم مرکز خرید جهانی استایل رو بدم که چندتا شعبه توی رشت داره ( شهرداری ، گلسار ، جاده انزلی ، لاهیجان ) چطور میتونم این کار و بکنم ؟ با واحد خاصی باید تماس گرفت ؟