اولسبلنگاه گیلان؛ تجلی بهشت برین روی زمین

تجربه یک اقامت روستایی در آغوش جنگل

در ارتفاع 1489 متری از سطح دریا، در خطه‌ای از استان گیلان منطقه‌ای بکر و تماشایی به نام اولسبلنگاه قرار دارد؛ طبیعتی رویایی و به واقع تجلی بهشت روی زمین که همه چیز در آنجا تقریبا حالت سنتی و نوستالژیک دارد. جایی که در آن خبری از تجملات و امکانات شهری نیست! در این طبیعت سبز حس بودن در محیطی کاملا طبیعی و دور از دست‌درازی بشر به شما دست خواهد داد. بی‌شک می‌توانید در اینجا لذت‌بخش‌ترین و خاص‌ترین سفر خود را تجربه کنید. اگر دوست دارید همسفر ما شده و با علی بابا به اولسبلنگاه سفر کنید، کوله پشتی خود را برداشته و با مجله گردشگری علی بابا همراه باشید.

آشنایی کلی با اولسبلنگاه

در استان گیلان منطقه‌ای ییلاقی در ارتفاعات تالش وجود دارد که اولسبلنگاه نام گرفته است. اینجا تا چشم کار می‌کند، سرسبزی و درخت است. منطقه خالی از هر المان شهری که در آن به ‌جز چند کلبه چوبی که گوشه‌وکنار خوش کرده‌اند، هیچ خبری از دست‌سازهای بشر نیست.

ناگفته نماند با هدف حفظ زیبایی‌های این منطقه ساختمان‌سازی با مصالحی همچون آجر، سنگ و سیمان توسط سازمان منابع طبیعی محدود شده و تنها مصالح مجاز برای ساخت‌و‌ساز چوب است. حتی شبکه برق نیز به‌خاطر حفظ حالت طبیعی این منطقه، در آنجا وجود ندارد و انرژی الکتریکی منطقه از طریق موتور برق یا پنل‌های خورشیدی تامین می‌شود.

درباره آب و گاز هم باید گفت آب مصرفی بومیان این منطقه از چشمه و وسایل گرمایشی آن‌ها نیز با چوب و حامل‌های انرژی مثل نفت و گازوئیل تامین می‌شود.

اولسبلنگاهتلفظ دقیق اولسبلنگاه و معنای آن

اولسَبِلَنگاه تلفظ صحیح نام این منطقه است. اولسبلنگاه اصالتا واژه‌ای تالشی است که از ترکیب دو واژه اولَس + بِلَنگاه ساخته شده است. واژه اول یعنی اولس به معنای درخت مَمرَز و بلنگاه به معنی یک جای بلند است. بنابراین اولسبلنگاه یعنی: محل رویش درخت ممرز.

اولسبلنگاهاولسبلنگاه کجاست و چطور باید به آنجا بروید

طبیعت بکر و زیبای اولسبلنگاه در 80 کیلومتری غرب گیلان بعد از شهر ماسال در ارتفاعات تالش قرار گرفته است. برای رسیدن به این منطقه تماشایی باید استان گیلان را به‌سمت صومعه‌سرا، سپس طاهر گوراب ترک کنید. سپس از آنجا به‌ سمت ماسال حرکت کنید. وقتی به ماسال رسیدید، از آنجا به‌ طرف اولسبلنگاه بروید. حدود 30 کیلومتر بعد از ماسال به قطعه‌ای از بهشت و مقصد سفرتان خواهید رسید.

اولسبلنگاه

نگاهی به شرایط جوی و زیبایی‌های اولسبلنگاه در فصول‌ مختلف

هوای اولسبلنگاه در بهار سرد است، به‌خصوص اوایل بهار، اما هرچه به تابستان نزدیک می‌شود، هوا گرم‌تر شده و مطلوب‌تر می‌شود. وقتی بهار تمام و تابستان شروع می‌شود، هوای این بخش از گیلان زیبا بی‌نظیر است. به‌هیچ‌وجه در این فصل خبری از گرما نیست و می‌توانید تابستانی رویایی و خنک را در این منطقه تجربه کنید. در این فصل ییلاق‌نشین‌ها به اولسبلنگاه برگشته و منطقه پر رونق‌ترین روزهای خود را سپری خواهد کرد.

با رفتن تابستان و آمدن پاییز نقش‌ونگار اولسبلنگاه شکل دیگری پیدا می‌کند. در فصل پاییز هوا کم‌کم رو به سردی می‌رود. اولین ماه پاییز دست کمی از شهریور ماه نداشته و هوا چندان سرد نیست، اما هرچه زمان به آخر پاییز نزدیک می‌شود، هوا رفته‌رفته سرد شده و این منطقه و بومیان آن کم‌کم آماده پذیرایی از زمستان می‌شود.

در آخرین فصل سال یعنی زمستان اولسبلنگاه سرد و برفی است، حتی گاهی مواقع دمای محیط به زیر صفر هم می‌رسد. این فصل از سال  اولسبلنگاه خالی از سکنه است و معمولا کسی به آنجا سفر نمی‌کند، چراکه علاوه‌بر سردی هوا، جاده‌ها نیز لغزنده و خطرناک خواهند شد. به همین دلیل سفر به این منطقه چندان آسان نیست.

جنگل های گیلان

بهترین زمان برای سفر

با توجه به شرایط آب‌وهوایی اولسبلنگاه، بهترین زمان سفر به این منطقه تابستان است؛ چراکه در این فصل هوا عالی است و مردم بومی روستا نیز در روستا ساکن هستند. بنابراین وقتی در این فصل به این طبیعت سفر کنید، هم از هوای عالی  نه سرد و نه گرم آنجا لذت خواهید برد و هم فرصت تعامل با مردم بومی اولسبلنگاه را پیدا می‌کنید.

به‌عنوان نکته آخر در این بخش از مطلب هم باید بگوییم اگر با ازدحام جمعیت و شلوغی میانه چندان خوبی ندارید، می‌توانید مهرماه را برای سفر به اولسبلنگاه انتخاب کنید.

اولسبلنگاهدیدنی های اولسبلنگاه

جای‌جای اولسبلنگاه تماشایی و زیباست و نمی‌‎توان برای این منطقه جاهای دیدنی تعریف کرد. باید شخصا به آنجا بروید و زیبایی‌های این منطقه که هر کدام در گوشه‌‌ای، جا خوش کرده و عشوه‌گری می‌کنند، از نزدیک ببینید و از تماشایشان لذت ببرید. از منظره‌های طبیعی اولسبلنگاه گرفته تا فضای روستایی بی‌نظیر آنجا، هر نقطه از این منطقه تماشایی است و باید فارغ از دغدغه‌های زندگی از آن لذت برد.

جاهای دیدنی گیلانوقتی به اولسبلنگاه سفر می‌کنید، می‌توانید بر بلندای دشت ایستاده و جنگل‌های پوشیده از مه را در حالی که صدای جیک‌جیک کنجشک‌ها و پرندگان و گوسفندان و گله‌های در حال چرا به گوش‌تان می‌رسد، تماشا کنید؛ یا نه از بلندای دشت به سمت پایین حرکت کرده، به دل جنگل بزنید و حین خوردن آلوی جنگلی از قدم زدن در جنگل‌ و پا گذاشتن روی برگ‌ها لذت ببرید.

نه اصلا کمی فضای ذهن و احساس‌تان را رمانتیک کرده و از تماشای طلوع و غروب دل‌انگیز خورشید در این منطقه یا شب‌های ساکت و بی‌نظیر آن هنگام اقامت در کلبه‌های چوبی و گرم شدن کنار آتش لذت ببرید.

خلاصه باید گفت هر بخش این منطقه ییلاقی یک تماشاخانه بی‌نظیر است که خواه‌ناخواه شما را از دنیای بیرون جدا کرده و به جادوی رنگ‌ها و عطرهای طبیعت می‌برد.

اولسبلنگاهاقامت در اولسبلنگاه

خوشبختانه اولسبلنگاه از نظر امکانات رفاهی و اقامتی کمبودی وجود ندارد. برای اقامت چند روزه در این منطقه انتخاب‌های مختلفی پیش روی شما قرار دارد:

1. اتراق در طبیعت

اتراق در طبیعت جز لذت‌بخش‌ترین گزینه‌ها برای اقامت در اولسبلنگاه است. اگر در حد یک روز قصد اقامت در این منطقه را دارید این گزینه بهترین و هیجان‌انگیزترین گزینه برای شماست. اتومبیل شخصی خود را سوار شده، چادر مسافرتی و وسایل کمپینگ در طبیعت را بردارید و گوشه‌ای از طبیعت زیبای اولسبلنگاه یک اقامت بی‌نظیر را تجربه کنید.

جاهای دیدنی گیلان2. اقامت در کلبه‌های چوبی اولسبلنگاه

اقامت در کلبه‌های چوبی این طبیعت ناب یک حس نوستالژیک و غیرقابل وصف دارد؛ احساس فوق‌العاده‌ای که توامان تجربه زندگی روستایی را نیز در اختیارتان قرار می‌دهد. اگر دوست دارید همه منظره پیش رویتان در اولسبلنگاه را در یک قاب داشته باشید، پیشنهاد می‌کنم کلبه‌هایی را که روی ارتفاعات اولسبلنگاه هستند، برای اقامت انتخاب کنید.

اولسبلنگاه3. اقامت در هتل و مهمان‌سراها

اگر ترجیح می‌دهید سفری آسوده داشته باشید و خیلی با زندگی ساده و بدون امکانات میانه خوبی ندارید، اقامت در هتل و مهمان‌سراهای اولسبلنگاه یک انتخاب عالی برای شماست. در حدود 3 کیلومتری اولسبلنگاه هتل‌ها و مهمان‌سراهای آن قرار دارند که می‌توانید در آن‌ها ساکن شده و برای بازدید از اولسبلنگاه هر روز به این منطقه بیایید.

پیش از سفر به اولسبلنگاه به نکات زیر توجه کنید

 • با توجه به اینکه اغلب اوقات هوای این منطقه سرد و خنک است، هنگام سفر به اولسبلنگاه در همه فصول سال حتی تابستان با هوا معتدل و خوب، حتما لباس گرم همراه خود داشته باشید.
 • سعی کنید قبل از سفر به این منطقه از شرایط جوی منطقه باخبر شوید؛ چراکه در بیشتر روزهای سال احتمال بارندگی و لغزندگی جاده‌ها وجود دارد.
 • همان‌طور که در متن اشاره کردیم، در اولسبلنگاه امکانات و المان‌های شهری وجود ندارد. بنابراین قبل از رفتن به اولسبلنگاه، وسایل و موادغذایی لازم برای اقامت در اولسبلنگاه را از محل زندگی خود یا ماسال تهیه و خریداری کنید.
 • برای سفر به اولسبلنگاه حتی‌الامکان سعی کنید طوری برنامه‌ریزی کنید که قبل از شب به آنجا برسید؛ به‌دلیل مه‌گیر بودن مسیر هرچه هوا تاریک‌تر می‌شود، دید شما کمتر شده و رانندگی دشوار خواهد شد.
 • اگر با اتومبیل شخصی مسافرت می‌کنید، حتما چادر مسافرتی، زیرانداز، چراغ قوه، پیک‌نیک، پتو، کیسه خواب و خلاصه مواردی از این قبیل را که در طول سفر به کارتان می‌آید، همراه خود داشته باشید؛ به‌این‌ترتیب اگر به هر دلیلی نتوانستید در اقامتگاه‌های این منطقه یا هتل اقامت کنید، امکان اتراق در طبیعت را خواهید داشت.
 • برای شارژ گجت‌های خود مثل گوشی، دوربین، تبلت و… بهتر است یک پاوربانک همراه داشته یا یک مبدل برق 12 به 220 ولت مخصوص اتومبیل تهیه کنید.
 • اگر اهل عکاسی هستید، حتما دوربین عکاسی و تجهیزات لازم را همراه خود برده و از طبیعت زیبای اولسبلنگاه و شب‌های آن عکاسی کنید.
 • برای برپا کردن آتش بهتر است زغال همراه خود داشته باشید، اما در صورتی که به هر دلیلی مجبور به آتش زدن چوب درختان جنگل شدید، حتما از شاخه‌های خشک برای این کار استفاده کنید.
 • برای حفظ زیبایی‌های طبیعت، آتش را فقط در محل‌های ویژه‌ای که از قبل در آنجا آتش روشن کرده‌اند، برپا کنید.
 • قبل از اینکه محل را ترک کنید، از خاموش شدن کامل آتش اطمینان حاصل کنید. به این ترتیب احتمال آن که با این آتش نیمه روشن آسیبی به طبیعت رسیده و آتش‌سوزی شود، از بین خواهد رفت
 • زیبایی طبیعت و بقا این زیبایی به تمیز بودن آن است، بنابراین وقتی در این دشت سرسبز هستید، آشغال‌های خود را در آنجا رها نکرده و همه را در یک یا چند کیسه زباله قرار دهید. سپس کیسه را به یک سطل آشغال منتقل کنید.

اولسبلنگاهاگر عاشق زندگی در کوهستان هستید و دوست دارید برای یک بار هم که شده آن را تجربه کنید، حتما برای سفر به اولسبلنگاه و بازدید از این منطقه، یک برنامه مفصل ترتیب بدهید.

اگر هم قبلا به این منطقه سفر کرده‌اید یا فکر می‌کنید چیزی از قلم جامانده است، خوشحال می‌شویم آن‌ها را با ما و سایر مخاطبان علی بابا درمیان بگذارید.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.