اولسبلنگاه

اولسبلنگاه گیلان معلق در میان اقیانوسی از ابرهای در هم‌تنیده

تجربه یک اقامت روستایی در آغوش جنگل

فصل تابستان جان می‌دهد برای سفر به ییلاق، آن هم جایی مانند ماسال که ییلاق‌های زیادی را در آغوش خود جای داده است. آب  و هوای اولسبلنگاه در تابستان عالی است و به همین دلیل هم اردیبهشت تا شهریور بهترین زمان سفر به اولسبلنگاه خواهد بود.

اگر نمی‌دانید اولسبلنگاه کجاست باید بگویم که این ییلاق فوق‌العاده در استان گیلان قرار گرفته و جزو ییلاقات ماسال است. این منطقه بیشتر از ۱۴۰۰ متر از سطح دریا فاصله داشته و به همین دلیل هم آب‌وهوایی خنک در ۶ ماهه اول سال دارد.

در این مقاله از مجله گردشگری علی بابا با هم به این ییلاق زیبا و رویایی سفر می‌کنیم و سوار بر اقیانوس ابر می‌شویم.

اولسبلنگاه کجاست؟
روستای اولسبلنگاه یکی از ییلاق‌های استان گیلان است که منطقه ماسال واقع شده است.
مسیر اولسبلنگاه از تهران چطور است؟
برای دسترسی به اولسبلنگاه از تهران باید از مسیر جاده قزوین-رشت به سمت رشت رفته و سپس ۸۰ کیلومتر دیگر را طی کنید. از تهران تا این ییلاق حدود ۵ ساعت و ۱۵ دقیقه در راه خواهید بود.
آب‌وهوای اولسبلنگاه چگونه است؟
آب‌وهوای این منطقه در فصل بهار و تابستان خصوصا از اردیبهشت تا اواخر شهریور مانند بهشت است. رویایی که هیچ‌وقت فراموشش نمی‌کنید.

آیا در اولسبلنگاه امکان اسکان و اقامت وجود دارد؟
بله. خانه‌ها و کلبه‌های چوبی بهترین مکان برای اقامت در اولسبلنگاه ماسال هستند.
بهترین زمان برای سفر به اولسبلنگاه چه زمانی است؟
بهترین زمان سفر به این ییلاق زیبا و رویایی، از اردیبهشت تا پایان شهریور است.

چرا باید از اولسبلنگاه بازدید کنید

روستای اولسبلنگاه ییلاقی در جاهای دیدنی ماسال است که به دلیل بکر بودن و قرار گرفتن در میان ارتفاعات تالش اهمیت دارد. ییلاق اولسبلنگاه در ارتفاع ۱۴۸۹ متری از سطح دریا قرار گرفته و به همین دلیل هم آب‌وهوایی خنک و دلچسب دارد. این ییلاق مناظری جادویی دارد و این مناظر و خانه‌های ساخته شده از چوب و گل است که باعث شده خیلی از گردشگران این منطقه را انتخاب کنند.

روستای اولسبلنگاه تخت نظارت منابع طبیعی کشور است. به این مفهوم که ساخت‌وساز در این منطقه فقط با چوب می‌تواند انجام شود. همین موضوع هم به حفظ معماری و یکدستی این منطقه کمک کرده است.

روستای اولسبلنگاه

عکس از: سایت Amlakemasal

جالب است بدانید که روستای اولسبلنگاه برق ندارد و برق مورد نیاز اهالی از طریق موتورهای برق یا پنل‌های خورشیدی تامین می‌شود. این روستا حتی آب لوله‌کشی هم ندارد و مردم از آب چشمه‌های اطراف استفاده می‌کنند.

با وجود اینکه این منطقه برق ندارد پس از یک ساعتی در شب، همه‌جا تاریک و ساکت خواهد شد. اگر می‌خواهید شب‌ها از روستا بیرون بروید باید همراه خودتان چراغ‌قوه ببرید. روستای اولسبلنگاه دارای محصولات طبیعی و تازه‌ای مثل لبنیات و عسل است که می‌توانید به‌عنوان سوغات از اهالی بخرید. همه این موارد در کنار هم است که محیط ییلاق اولسبلنگاه را برای گردشگران جذاب کرده است.

آن‌ها به اینجا می‌آیند تا چند روزی را در آرامش و به دور از هیاهوی شهر سر کنند. حتی نداشتن برق هم برای گردشگران جذاب است چون می‌توانند سبک زندگی روستایی را تجربه کنند.

روستای اولسبلنگاه

عکس از: سایت Irna

اولسبلنگاه کجاست؟

اولسبلنگاه یک منطقه ییلاقی و از جاهای دیدنی ماسال گیلان است که بعد از جاده گیلوان قرار دارد. این روستا در ۵۰ کیلومتری غرب رشت واقع شده و مسیر دسترسی به آن بسیار آسان است و هر ساله تعداد زیادی از گردشگران این منطقه را برای تعطیلات خود انتخاب می‌کنند.

روستای اولسبلنگاه

عکس از: سایت Mehrnews

اولسبلنگاه روی گوگل مپ

معنی اولسبلنگاه چیست؟

اولسبلنگاه که به روش‌های دیگری مثل «اولاسبلانکا» و «اولسبلانگاه» هم نوشته می‌شود در واقع یک واژه تالشی است. این واژه از دو بخش «اولَس» و «بِلَنگاه» تشکیل شده که در آن اولس به معنای «درخت مَمرز» و بلنگاه به معنای «جای بلند» است.

روستای اولسبلنگاه

عکس از: سایت Mehrnews

پس می‌توان نتیجه گرفت که اولسبلنگاه می‌شود جای بلندی که درخت ممرز در آن می‌روید یا محل رویش درخت ممرز. این منطقه پُر از درخت ممرز است و علت نامگذاری این ییلاق نیز وجود پوشش گیاهی غالب در آن است.

تلفظ اولسبلنگاه یا اولاسبلانکا

اولسبلنگاه را اگر بخواهید به صورت دقیق تلفظ کنید باید بگویید، «اولَسبِلَنگاه». البته مردم روستا و برخی از روستاهای اطراف یا حتی گردشگران ییلاق اولسبلنگاه را به صورت «اولاسبلانکا» یا «اولسبلانگاه» هم تلفظ می‌کنند. حالا که با تلفظ اولسبلنگاه آشنا شدید برویم سراغ بهترین زمان سفر.

بهترین زمان سفر به اولسبلنگاه

بهترین زمان سفر به ییلاق اولسبلنگاه، فصل بهار و تابستان است. اینجا ۱۴۸۹ متر از سطح دریا فاصله دارد و همانطور که در مقاله‌های قبلی هم گفته بودم، به ازای هر ۱۰۰۰ متر ارتفاع از سطح دریا، دمای هوا حدود ۶ درجه کاهش پیدا می‌کند. پس بهار و تابستان روستای اولسبلنگاه آب‌وهوایی خنک و دلنشین دارد.

هوا آنقدر خوب است که نمی‌خواهید بعد از تعطیلی از اینجا بروید. آب‌وهوای خنک در تابستانی که در همه جای ایران گرم است، نسیم خنکی که صورتتان را نوازش می‌کند، بوی گل‌های وحشی که در هوا پیچیده و صدای چشمه‌هایی که از دل زمین می‌جوشند، همه و همه مثل آهنربایی شما را به این منطقه که یکی از بهترین جاهای دیدنی ماسال است، وصل می‌کند.

روستای اولسبلنگاه

عکس از: سایت Mehrnews

همانطوری که از نامش پیداست، اینجا ییلاق است و برای سفر در پاییز و زمستان خوب نیست. خود اهالی هم در این فصل‌ها در ییلاق اولسبلنگاه نمی‌مانند و بیشترشان به قشلاق می‌روند. این روستا ییلاقی سراسر سرسبزی و طراوت است و با وجود کلبه‌های ساده و بی‌آلایش چوبی می‌توانید لحظه‌های خوشی را داشته باشید.

سفر به این منطقه هزینه‌ای برای شما ندارد فقط برای هر خودرو باید یک ورودی پرداخت کنید. البته باید بگویم که فصل بهار و تابستان اینجا شلوغ است و گردشگران زیادی به این ییلاق سفر می‌کنند.

ویژگی‌های ییلاق اولسبلنگاه

مردم منطقه ییلاق اولسبلنگاه سبک زندگی ساد‌ه‌ای دارند و این موضوع را از خانه‌های ساده آن‌ها می‌توانید ببینید. یکی از ویژگی‌های این روستای ییلاقی که از جاهای دیدنی ماسال است دیدن مناظر زیبا و طبیعی در کنار مردمی است که هر کدام مشغول کاری هستند. در محوطه سرسبز این منطقه می‌توانید اسب‌هایی را ببینید که برای خودشان می‌چرخند و هیچ‌کسی هم کاری به کارشان ندارد.

روستای اولسبلنگاه

عکس از: سایت Borna.news

مردم این منطقه دام هم دارند و لبنیاتی که تهیه می‌کنند واقعا مزه متفاوتی دارد. گاوها از علف‌های سرسبز و تازه تغذیه می‌کنند و همین موضوع هم باعث شده تا شیر آن‌ها تازه و خوش‌طعم باشد. شیر، ماست، کره، دوغ و پنیری که اینجا می‌خورید اصلا قابل مقایسه با جاهای دیگر نیست. انگار که آب‌وهوای منطقه روی شیر گاوها هم تاثیر گذاشته باشد.

نبود برق و آب باعث شده تا مردم ییلاق اولسبلنگاه خیلی ساده زندگی کنند و به دور از تکنولوژی‌های دست‌وپا گیر امروزی باشند. اولسبلنگاه ماسال بهشتی در گیلان است که هر کسی باید حداقل یکبار آن را ببیند.

آب‌وهوای اولسبلنگاه چطور است؟

در اولسبلنگاه ماسال آب‌وهوا چند درجه‌ای خنک‌تر از جاهای دیگر گیلان است. ناسلامتی اینجا بیشتر از ۱۴۰۰ متر از سطح دریا فاصله دارد و همین موضوع هم باعث شده تا به ییلاق تبدیل شود. در فصل بهار هوا هنوز سرد است و اگر می‌خواهید شب را در این روستا بمانید باید با خودتان لباس گرم ببرید. تابستان اما انگار کولر آبی روشن کرده باشند. هوا در طول روز دلچسب و در طول شب، خنک است.

هوای روستای اولسبلنگاه

عکس از: سایت Twitter

این ییلاق جای مناسبی برای سفر در زمستان و پاییز نیست. هوا خیلی سرد می‌شود و نمی‌توانید از کلبه‌ها خارج شوید. عبور از بخشی از مسیر هم ممکن است به دلیل بارش برف و باران شدید و گِل‌ولای سخت باشد. اما خب هر فصلی زیبایی‌های خاص خودش را دارد. اگر سرمای هوا را دوست دارید قطعا اولسبلنگاه ماسال می‌تواند یکی از بهترین انتخاب‌های شما برای سفر باشد.

زیبایی های فصل های مختلف در اولسبلنگاه

بهار که می‌شود، سبزه‌ها دشت را پُر می‌کنند و تصور می‌کنید کسی یک فرش زمردین روی زمین ییلاق پهن کرده است. گل‌های وحشی از هر طرف سر از خاک در آورده و چشمه‌ها پُرآب می‌شوند. حتی در بخش‌هایی از روستای اولسبلنگاه می‌توانید تکه‌هایی از برف را ببینید که هنوز آب نشده‌اند.

گله‌های اسب‌های وحشی از هر طرف می‌دوند و یال‌ آن‌ها در میان باد به پرواز در می‌آید. این صحنه‌ها برای من و شمایی که ماسال را ندیده باشیم مثل یک تابلوی نقاشی است و نه واقعیت.

بهار روستای اولسبلنگاه

عکس از: سایت Rooziato

اردیبهشت بهترین زمان سفر به ییلاق اولسبلنگاه است. آنقدر همه چیز خوب است که تصور می‌کنید در یکی از فیلم‌های واقعیت مجازی دارید زندگی می‌کنید.

در فصل تابستان می‌توانید گوساله‌های تازه به دنیا آمده را ببینید که به دنبال مادرانشان از یک طرف دشت به طرف دیگر می‌روند. آن‌ها روی زمین می‌جهند چون تازه با زمین و سبزه‌زار آشنا شده‌اند و ذوق دارند. درخت‌های منطقه سرسبز شده و کوه‌های اطراف پُر شده‌اند از درختان سرسبزی که چشم را خیره می‌کنند.

اولسبلنگاه در فصل‌های مختلف

عکس از: سایت Twitter

فصل پاییز اما زیبایی اولسبلنگاه ماسال چند برابر می‌شود. درخت‌ها به رنگ‌های مختلف در آمده و کوه‌های اطراف را رنگین می‌کنند. هوا گرگ و میش است و مه غلیظی ییلاق اولسبلنگاه را می‌پوشاند. هوا چند درجه‌ای از جاهای دیگر سردتر بوده و باید لباس گرم بپوشید.

اولسبلنگاه در فصل‌های مختلف

عکس از: سایت Rooziato

فصل زمستان هم زیبایی خاص خودش را دارد. هوا خیلی سرد می‌شود و همه جا را برف می‌پوشاند. به دلیل باز بودن این منطقه، سوز سرما و باد با همدیگر دست به یکی می‌کنند تا سرما تا مغز استخوانتان پیش برود. وسایل گرمایشی مدرنی وجود ندارد و باید با بخاری نفتی و هیزمی سر کنید. اما خب باید لباس خیلی گرم بپوشید تا از سرما در امان بمانید.

لذت‌های تکرارنشدنی در اولسبلنگاه

در این ییلاق زیبا فرصت‌های زیادی برای لذت بردن از طبیعت وجود دارد که می‌تواند لحظات خوشی را برای شما رقم بزند.

فضای روستایی بی‌نظیر

یکی از جذابیت‌های ییلاق اولسبلنگاه، فضای بکر و دست نخورده روستایی آن است. همان‌طور که گفتم، اینجا فقط اجازه ساخت خانه‌های چوبی داده می‌شود. بنابراین هیچ ویلای آنچنانی با امکانات زیاد را نمی‌بینید. خانه‌ها ساده هستند و همین سادگی هم برای گردشگران زیباست.

زندگی در اولسبلنگاه

عکس از: سایت Mehrnews

اقامت در کلبه‌های چوبی و گرم‌شدن کنار آتش هیزم

اولسبلنگاه ماسال اقامت‌گاه‌هایی در کلبه‌های چوبی دارد که می‌توانید شب را در آن‌ها بمانید. یکی از جذابیت‌های این خانه‌های چوبی، آتش هیزم است که می‌توانید در کنار آن گرم شوید و غذاهای محلی بخورید. آتش برای من یکی از جذابیت‌های سفر است. حالا فکرش را بکنید که در سرمای هوای شب کنار شعله‌های آن بنشینید و یک چای آتشی دبش بخورید.

اقامت در روستای اولسبلنگاه

عکس از: سایت Nasim.news

شنیدن صدای پرندگان و تماشای گله گاوها و گوسفندان

من از تهران به ماسال می‌روم تا در طبیعت زیبای آن به تماشای گله‌ گاوها و گوسفندها بنشینم و بازی آن‌ها را در طبیعت ببینم. برایم جذاب است که این موجودات دوست‌داشتنی چطور بدون هیچ نگرانی‌ای این طرف و آن طرف می‌جهند و بازی می‌کنند. دَم‌دَم‌های عصر که می‌شود، روی سبزه‌زار دراز می‌کشم و چشم‌هایم را می‌بندم تا با صدای موسیقی‌وار صدای پرنده‌ها کمی چُرت بزنم.

محیط روستای اولسبلنگاه

عکس از: سایت Twitter

منظره کلبه‌های ییلاقی رو به سوی مراتع سرسبز

کلبه‌های چوبی که روی شیب روستای اولسبلنگاه ساخته‌ شده‌اند و سقفی شیب‌دار دارند در کنار کوه‌های پُر از درختان ممرز و مه غلیظی که مانند یک ابر ابریشمی همه جا را پُر کرده، منظره‌ای است که هر جایی نمی‌توان دید. اقیانوس ابر، دشت را در بَر می‌گیرد و همراه با هم هوش از سر من و شما می‌برند.

محیط روستای اولسبلنگاه

عکس از: سایت Twitter

خوردن محصولات دامی مانند شیر، کره، پنیر، عسل طبیعی و نان سنتی

خب مردم اینجا غذای خیلی متنوعی ندارند، اما همان‌هایی که می‌خورند کلی مقوی است. بیشتر غذای مردم این منطقه شامل لبنیات است. نان سنتی، عسل، کره، پنیر، شیر و دوغ و سرشیر از جمله خوراکی‌های محلی هستند که باید امتحان کنید. من که می‌گویم روی نان تازه سنتی کمی کره بمالید و با نوک انگشتانتان کمی هم نمک بپاشید، ترکیبی عجیب اما جذاب است. نمک‌گیر اهالی خواهید شد.

آب گوارای چشمه‌ها

روستای اولسبلنگاه آب لوله‌کشی ندارد و به همین دلیل هم مردم روستا از آب چشمه‌های اطراف استفاده می‌کنند. آب چشمه‌ گواراست و اگر مشکلی با نوشیدن آن ندارید حتما مزه خوب آن را امتحان کنید. آب گوارای چشمه‌ها برای آب آشامیدنی، درست کردن غذا و نان و چای استفاده می‌شود.

هوای مه‌آلود اولسبلنگاه و ابرهایی که پایین دست را پوشانیده‌اند

اولسبلنگاه ماسال هوایی مه‌آلود دارد و ابرها پایین‌دست را به خوبی پوشانده‌اند به طوری که گاهی اوقات نمی‌توانید چند متر آن‌ طرف‌تر را ببینید. یکی از لذت‌های من در گذشتن از جاده چالوس این بود که با ماشین از میان مه عبور کنم اما خب وقتی پا به روستای اولسبلنگاه گذاشتم تازه دیدم در آغوش گرفتن این مه غلیظ و خنک چه لذتی دارد. حالا دیگر عبور از میان مه جاده چالوس برایم آن صفای گذشته را ندارد چون چیزی جذاب‌تر از آن را تجربه کرده‌ام.

روستای اولسبلنگاه و هوای ابری

عکس از: سایت Twitter

اقیانوس مخملی ابر در بهار و تابستان یکی از دیدنی‌های روستای اولسبلنگاه است. این ابرهایی که در هم تنیده شده‌اند و شبیه به اقیانوسی در میان فضا معلق مانده‌اند یکی از زیباترین جاذبه‌های گردشگری این منطقه است. این پدیده را هر جایی نمی‌توانید ببینید پس حتما عکس‌هایی از آن بگیرید تا همیشه همراهتان باشد.

تفریحاتی که می‌توانید در اولسبلنگاه تجربه کنید

در ییلاق اولسبلنگاه می‌توانید تفریحات متفاوتی را تجربه کنید که همگی ارزان یا بدون هزینه هستند.

– عکاسی در طبیعت بکر اولسبلنگاه

عکاسی یکی از تفریحات ساده اما بدون هزینه‌ای است که می‌توانید در اولسبلنگاه تجربه کنید. اینجا چیزهای زیادی برای عکاسی وجود دارد که شامل گله اسب‌های وحشی، خانه‌ها و کلبه‌های چوبی، اقیانوس ابر، کوه‌های پوشیده در مه و اهالی هستند. از طبیعت زیبای این منطقه عکاسی کنید تا بهترین لحظات سفر خود را برای همیشه ثبت کنید.

روستای اولسبلنگاه

عکس از: سایت Twitter

– اسب‌سواری در اولسبلنگاه

اسب‌های این منطقه بیشتر وحشی هستند اما خب بعضی از آن‌ها توسط اهالی، اهلی شده‌اند پس با اجازه روستایی‌ها می‌توانید اسب‌سواری کنید. قسمت‌هایی از ییلاق شیب تندی دارد پس موقع اسب‌سواری خیلی مراقب باشید.

روستای اولسبلنگاه

عکس از: سایت Mehrnews

– طبیعت‌گردی در هوای ناب

گردش در طبیعت یکی دیگر از تفریحاتی است که می‌توانید در اولسبلنگاه ماسال تجربه کنید. همراه با دوستانتان بخش‌های مختلف این ییلاق زیبا را قدم بزنید و عکس‌هایی زیبا بگیرید.

زندگی در اولسبلنگاه

عکس از: سایت Twitter

– دوچرخه‌سواری کوهستانی

اگر با خودتان دوچرخه‌ برده‌اید پس ییلاق اولسبلنگاه می‌تواند محلی عالی برای این کار باشد. اما همان‌طور که گفتم بعضی جاها، زمین شیب تندی دارد و اگر در این ورزش مهارت دارید آن را در روستا امتحان کنید.

– پیک‌نیک در اولسبلنگاه

پیک‌نیک که ساده‌ترین کاری است که می‌توان در روستا امتحان کرد. اگر وسایل لازم را با خودتان برده‌اید می‌توانید آن‌ها را سوار کرده و یک پیک‌نیک دلچسب در کنار دوستانتان داشته باشید. من آخرین باری که رفتم، یک زیرانداز پهن کردم و از اهالی دعوت کردم کنار هم چای و نان سنتی بخوریم و گپ بزنیم. همین شد که با خیلی از آن‌ها دوست شدم و حالا هر بار که به ییلاق ماسال می‌روم آن‌ها مهربان‌تر از قبل با من برخورد می‌کنند.

جاذبه های دیدنی نزدیک به اولسبلنگاه

ماسال جاهای دیدنی زیادی دارد که می‌توانید در چند روز سفر خود به آن‌ها سر بزنید. از جمله جاهای دیدنی ماسال نزدیک اولسبلنگاه می‌توانم به موارد زیر اشاره کنم.

– رودخانه خالکایی

رودخانه خالکایی از جاهای نزدیک اولسبلنگاه یکی از رودهای استان گیلان است که از دامنه کوه شاه معلم سرچشمه می‌گیرد. کوه شاه معلم، ۳۱۵۰ متر ارتفاع داشته و یکی از سرچشمه‌های اصلی رودخانه خالکایی است. این رود از ماسال می‌گذرد و سپس به تالاب انزلی می‌ریزد.

وردخانه خالکایی

عکس از: سایت Digikala

– زندگی روستایی مردمان اولسبلنگاه

زندگی روستایی مردم روستای اولسبلنگاه خیلی ساده است. آن‌ها هر روز خود را با دوشیدن شیر از گاوها و گوسفندها شروع می‌کنند. هر روز برنامه مشخصی برای صبح تا شب دارند که بخشی از آن پخت نان و غذا و نگهداری از حیوانات اهلی است.

– طالب دره

روستای طالب دره، روستایی بکر و زیبا در نزدیکی شاندرمن است. در این روستا یک امامزاده قرار دارد که با نام امامزاده شفیع شناخته می‌شود. در این روستا می‌توانید کلبه‌های چوبی اجاره کرده و از طبیعت زیبای شاندرمن لذت ببرید.

طالب دره

عکس از: سایت Shanderman

– آبشار وزن نزدیک اولسبلنگاه

آبشار وزن‌بن که در منطقه سفیدمزگی قرار گرفته یکی دیگر از جاذبه‌های دیدنی نزدیک به ماسال و اولسبلنگاه است. این آبشار در مسیر جاده قدیمی گنجار به امامزاده‌ای در این منطقه قرار دارد که به آن امامزاده اسحاق می‌گویند. یکی از مناطق دیدنی در نزدیکی آبشار وزن‌بن، گندم‌آرد است که به آن بام سبز گنجار هم می‌گویند و در ۲ کیلومتری جاده گنجار به امامزاده اسحاق قرار دارد.

آبشار وزن

عکس از: سایت Ejiga

– بام سبز ماسال

بام سبز ماسال که در قسمت جنوب غربی ماسال قرار گرفته یکی دیگر از جاهای دیدنی و بکر اطراف ماسال و روستای اولسبلنگاه است. این بام سبز در جاده بام سبز قرار دارد و در مسیر رسیدن به آن کافه‌ها و رستوران‌های زیادی را می‌توانید ببینید.

– باغ پرندگان ماسال

بعد از متل ییلاقی رامینه در دو راهی اول سمت چپ و در روستای ماسوله خانی، باغ پرندگان ماسال را می‌توانید ببینید. باغ پرندگان آقای تمجیدی در ییلاق ماسال و در منطقه اسب ریسه قرار دارد. در این باغ می‌توانید انواع پرندگان را ببینید و حتی در ویلاهای اطراف این باغ پرندگان اقامت کنید.

باغ پرندگان ماسال

عکس از: سایت Kite

– منطقه بهشتی ماسال

ماسال یکی از شهرهای استان گیلان است که در نزدیکی کوه‌های تالش واقع شده و آب‌وهوایی بی‌نظیر دارد. ییلاق ماسال یکی از بهترین انتخاب‌های شما برای فصل گرم تابستان خواهد بود. این ییلاق در اکثر روزهای سال در میان اقیانوسی از ابرها احاطه شده و منظره‌ای فوق‌العاده زیبا دارد.

ماسال

عکس از: سایت Itto

– شاندرمن خوش آب‌وهوا

شاندرمن یکی از بخش‌های شهرستان ماسال در استان گیلان است که به خاطر داشتن پهناورترین روستای گیلان شهرت دارد. نام این روستا «سیاهمرد» است و حدود ۴ هزار نفر جمعیت دارد.

شاندرمن

عکس از: سایت Kite

– ییلاق واشیار

ییلاق واشیار یکی از ییلاق‌های منطقه ماسال است که در میان کوه‌های سرسبز ماسال قرار گرفته است. یکی از محبوب‌ترین جاهای دیدنی ییلاق واشیار، آبشار واشیار است. این آبشار آبی خنک و گوارا داشته و می‌تواند یکی از بهترین انتخاب‌های شما برای روزهای گرم تابستان باشد.

– سوئه چاله

سوئه چاله یکی دیگر از ییلاق‌های بکر و زیبا در قسمت جنوبی شهر ماسال و نزدیک اولسبلنگاه است که در ۶۰ کیلومتری شهر تالش و ۵۵ کیلومتری شمال‌غرب شهر رشت واقع شده و تا تهران حدود ۳۷۰ کیلومتر فاصله دارد. سوئه چاله بعد از رودبار دومین شهر مرتفع استان گیلان است.

اولسبلنگاه

عکس از: سایت Itto

– ییلاق اسپی دشت

ییلاق اسپی دشت از جمله ییلاق‌های باورنکردنی ماسال است که به دلیل وجود اسب‌های زیادی که در این منطقه وجود دارند، در بین گردشگران شهرت دارد. اسب‌های وحشی در طبیعت زیبای این ییلاق در حال گردش و دویدن هستند و در این منطقه هم می‌توانید اقیانوس ابر را ببینید.

– ییلاق ماسال چوسه

ییلاق ماسال چوسه یکی از ییلاق‌های زیبای ماسال است که در آن می‌توانید خانه‌هایی روستایی رنگارنگ را ببینید. این روستا به داشتن آب‌وهوایی عالی در فصل گرم سال، طبیعتی زیبا و خانه‌هایی رنگارنگ شهرت دارد.

ییلاق ماسال

عکس از: سایت Mehrnews

– غار آویشوی

غار آویشوی ماسال نزدیک اولسبلنگاه در استان گیلان، شهر ماسال، بخش شاندرمن، دهستان شاندرمن و روستای سیاهمرد قرار دارد. این غار که از جاذبه‌های طبیعی ماسال است در منطقه‌ای به همین نام و در ۴۰ کیلومتری جنوب غربی شاندرمن قرار گرفته است. در ماسال بیشتر از ۱۷ غار کوچک و بزرگ وجود دارد که یکی از بزرگ‌ترین آن‌ها، غار آویشوی ماسال است. این غار در ارتفاع ۱۳۰۰ متری از سطح دریا و بین منطقه‌های انده‌چو، تائی‌بنه و خماسون قرار دارد.

اولسبلنگاه

عکس از: سایت Itto

– ییلاق خشکه دریا

خشکه دریا یکی از ییلاق‌های غربی ماسال است که در ارتفاع ۱۵۰۰ متری از سطح دریا و در بین کوه‌های دشته قرار گرفته است. در منطقه ییلاق خشکه دریا، قبلا دریاچه‌ای وجود داشت اما حالا خشک شده است. برای دسترسی به این ییلاق باید چندین ساعت رانندگی و پیاده‌روی کنید اما وقتی به این منطقه برسید می‌بینید که وقعا ارزش طی کردن مسیر را داشته است.

– ارتفاعات آلاله

برای رسیدن به ییلاق آلاله پشته ماسال، باید از ییلاق اولسبلنگاه عبور کنید. از این ییلاق تا ییلاق و ارتفاعات آلاله حدود ۱ ساعت با ماشین در راه خواهید بود. ارتفاعات آلاله بهشت کوچکی در میان ابرها است که از دیدن مناظر زیبا، بی‌نظیر و بکر آن احساس آرامش خواهید کرد. در این ییلاق می‌توانید سنگ یادبود میرزا کوچک خان جنگلی را هم ببینید.

ارتفاعات آلاله

عکس از: سایت Nipna

– ییلاق تلارگاه

از زیباترین ییلاق‌های ماسال که همه زیبایی‌ها از جمله دره، جنگل، اقیانوس ابر و مه را با هم دارد، ییلاق تلارگاه نزدیک اولسلبنگاه است. دشت‌های سرسبز از جمله زیباترین بخش‌های این ییلاق هستند و در میان آن‌ها می‌توانید تک و توک خانه‌های روستایی را ببیند که با فاصله از هم ساخته شده‌اند. ابر و مه، جنگل اطراف ییلاق تلارگاه را پُر کرده‌اند و همین موضوع هم زیبایی این منطقه را چندین برابر کرده است.

– جاده ماسال به گیلوان

جاده ماسال به گیلوان یکی دیگر از بخش‌هایی است که در سفر به روستای اولسبلنگاه باید آن را ببینید. فقط که نباید به مقصد رسید و از مقصد لذت برد، می‌توان در طول مسیر از جاده‌های سرسبز گیلان عبور کرد و از زیبایی‌های آن لذت برد.

جاده ماسال

عکس از: سایت Iribnews

– روستای گیلوانه

گیلوانه نزدیک اولسبلنگاه یکی از روستاهای توابع بخش شاهرود شهرستان خلخال است که مردم روستای آن به زبان تاتی صحبت می‌کنند. این روستا حدود ۱۰۸۰ متر از سطح دریا فاصله دارد و آب‌وهوای آن در فصل تابستان عالی است. اما خب مثل دیگر ییلاق‌ها آب‌وهوایی سرد در زمستان دارد.

روستای گیلوانه

عکس از: سایت Jahannews

سوغات روستای اولسبلنگاه

در سفرتان به روستای اولسبلنگاه می‌توانید از محصولات طبیعی و تازه این روستا استفاده کرده و حتی آن‌ها را به‌عنوان سوغات ببرید. اگر فاصله خانه شما تا ماسال زیاد نیست می‌توانید لبنیات هم خریداری کنید. اما خب بهترین گزینه برای سوغاتی می‌تواند عسل و نان سنتی باشد که ماندگاری بیشتری دارد. عسل با شهد گل‌های وحشی تهیه شده و مزه‌ای متفاوت با تمام عسل‌هایی دارد که تا بحال خورده‌اید.

خدمات رفاهی روستای اولسبلنگاه

در منطقه اولسبلنگاه ماسال امکانات رفاهی مختلفی وجود دارد که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به اقامتگاه‌ها و کلبه‌های روستایی اشاره کرد. اینجا درمانگاه یا داروخانه ندارد بنابراین اگر احساس می‌کنید که به داروی خاصی نیاز دارید حتما از داخل شهر آن را خریداری کنید.

اقامت در نزدیکی روستای اولسبلنگاه

عکس از: سایت Mehrnews

روستا برق و آب ندارد و اهالی برای تامین برق از موتور برق یا انرژی خورشید استفاده می‌کنند. بنابراین انتظار امکانات زیادی را نباید داشته باشید. آب آشامیدنی اهالی توسط چشمه‌های آب نزدیک روستا تامین می‌شود، اما اگر نمی‌توانید از آب چشمه بخورید، حتما همراه خودتان آب آشامیدنی ببرید.

اقامت در اولسبلنگاه

اگر می‌خواهید در روستای اولسبلنگاه بمانید که خب می‌توانید یک از کلبه‌های چوبی روستا را برای اقامت انتخاب کنید. اگر هم مایل به ماندن در طبیعت هستید که جا برای کمپ زدن زیاد است. اما خب بعضی از گردشگران به دنبال امکانات بیشتری هستند و ترجیح می‌دهند در یک مسافرخانه یا هتل اقامت داشته باشند. در این شرایط می‌توانید در یکی از هتل‌هایی که در بخش بعدی معرفی می‌کنم اقامت داشته باشید.

هتل‌ها و اقامتگاه های اطراف اولسبلنگاه

­غیر از خانه‌ها م کلبه‌های چوبی در نزدیکی‌ ییلاق‌های ماسال، هتل و مسافرخانه‌های زیادی وجود دارد که در این بخش آن‌ها را معرفی می‌کنم.

اولسبلنگاه

عکس از: سایت Mehrnews

– هتل رامینه

هتل رستوران رامینه ماسال نزدیک اولسبلنگاه در جاده ییلاقات ماسال و درست قبل از ییلاق اسب ریسه قرار دارد. این هتل دو طبقه بوده و یک طبقه آن به اقامتگاه و طبقه دیگر به رستوران اختصاص پیدا کرده است. اگر نمی‌خواهید کمپ بزنید یا اقامت در کلبه‌های روستایی ماسال برای شما سخت است، می‌توانید این هتل را انتخاب کنید.

– خانه بومگردی روستای چسلی

خانه بومگردی روستای چلسی در روستای چلسی ماسال گیلان قرار دارد. روستای چلسی در ارتفاعات ماسال و در میان جنگل‌های شمال واقع شده و آب‌وهوایی مطبوع و خنک دارد. اگر به این روستا رفتید می‌توانید در این خانه بومگردی دو طبقه اقامت داشته باشید.

از جمله امکانات این خانه بومگردی نزدیک اولسبلنگاه می‌توان به آشپزخانه با امکانات کامل، سرویس بهداشتی و حمام اشاره کرد. این خانه بومگردی اتاق خواب ندارد اما امکانات دیگر آن کامل است. اقامتگاه چلسی یک پارک بازی برای بچه‌ها هم دارد و خانواده‌ها دیگر نگران اوقات فراغت بچه‌های خود نیستند.

اقامت در اولسبلنگاه

عکس از: سایت Mehrnews

– هتل راتینس ماسال

هتل راتینس ماسال یکی از هتل‌های ۴ ستاره ماسال است که در کیلومتر ۴ بلوار ماسال به شاندرمن قرار دارد. این هتل در سال ۱۳۹۸ تاسیس شده و امکانات کاملی دارد. یکی از جذابیت‌های راتینس، چشم‌انداز زیبای آن به کوه و جنگل و طبیعت بکر گیلان است.

– هتل آهوان شاندرمن

هتل آهوان شاندرمن نزدیک اولسبلنگاه یک هتل ۲ ستاره است که در شاندرمن، خیابان آزادگان، روبروی مدرسه شهید بهشتی قرار دارد. این هتل در سال ۱۴۰۰ افتتاح شده است. هتل آهوان شاندرمن در ۴ طبقه ساخته شده و ۷ اتاق دارد. دسترسی آسان به طبیعت منطقه شاندرمن و چشم‌انداز زیبای این هتل از جمله جذابیت‌های آن است.

– اقامتگاه بومگردی پارادایس

اقامتگاه بومگردی پارادایس نزدیک اولسبلنگاه در استان گیلان، شهرستان رشت، روستای موشنگاه قرار دارد. یکی از جذابیت‌های این اقامتگاه، شالیزار و مزرعه اسب اطراف آن است. اقامتگاه بومگردی پارادایس در دو طبقه ساخته شده و ۳ اتاق دارد. یکی از امکانات جالب این اقامتگاه، بخاری هیزمی است. البته پارادایس گازکشی شده است، اما بنا به دلخواه خودتان می‌توانید در فصل سرد به جای بخاری گازی اتاق‌ها از بخاری هیزمی یا کُرسی استفاده کنید.

اولسبلنگاه

عکس از: سایت Itto

فاصله اولسبلنگاه تا برخی از شهرهای دیدنی اطراف

شاید برایتان سوال باشد که این منطقه سرسبز و زیبا با مهم‌ترین شهرهای اطراف خود چقدر فاصله دارد؟ در این بخش می‌توانید فاصله اولسبلنگاه با رشت، قلعه رودخان، ماسوله و فومن را ببینید.

فاصله اولسبلنگاه تا رشت

شهر رشت تا ییلاق اولسبلنگاه حدود ۸۰ کیلومتر فاصله داشته و برای رسیدن به این منطقه زیبا حدود ۴۸ دقیقه در راه خواهید بود.

فاصله اولسبلنگاه تا قلعه رودخان

اگر می‌خواهید از روستای اولسبلنگاه به قلعه رودخان بروید باید بدانید که این دو منطقه از یکدیگر حدود ۷۱ کیلومتر فاصله دارند و ۴۳ دقیقه در راه خواهید بود.

روستای اولسبلنگاه

عکس از: سایت Mehrnews

فاصله اولسبلنگاه تا ماسوله

ماسوله تا اولسبلنگاه ماسال حدود ۷۶ کیلومتر فاصله دارد، بنابراین اگر می‌خواهید از ماسوله به این ییلاق زیبا بروید حدود ۴۶ دقیقه در راه خواهید بود.

فاصله اولسبلنگاه تا فومن

شایدد کوتاه‌ترین مسیری که تا الان گفتم، مسیر فومن تا اولسبلنگاه ماسال باشد. این دو منطقه حدود ۶۱ کیلومتر از هم فاصله داشته و برای رسیدن به ییلاق اولسبلنگاه از فومن، ۳۷ دقیقه در راه خواهید بود.

بهترین مسیر دسترسی به اولسبلنگاه

بهترین مسیر دسترسی به روستای اولسبلنگاه و جاهای دیدنی اطراف آن از جاده جنوبی خروجی ماسال می‌گذرد. برای رسیدن به این روستای ییلاقی باید این جاده را حدود ۲۵ کیلومتر بروید. البته اگر از سمت بندرانزلی می‌روید می‌توانید از جاده آبکنار استفاده کنید. توجه کنید که برای ورود به این منطقه باید به ازای هر اتومبیل مبلغی را پرداخت کنید.

مسیر اولسبلنگاه

عکس از: سایت Twitter

برای اینکه از تهران به روستای اولسبلنگاه بروید، باید از جاده قزوین-رشت حرکت کنید. بعد از اینکه حدود ۳۰۰ کیلومتر رفتید تازه به شهر رشت می‌رسید. از اینجا باید ۸۰ کیلومتر دیگر بروید تا به ییلاق ماسال برسید. فاصله تهران تا ییلاق اولسبلنگاه حدود ۳۹۷ کیلومتر است و برای رسیدن به این منطقه زیبا حدود ۵ ساعت و ۱۵ دقیقه در راه خواهید بود.

نکاتی در مورد سفر به اولسبلنگاه

  • این منطقه برق ندارد و از موتور برق برای تامین روشنایی استفاده می‌کنند. بنابراین در صورت لزوم با خودتان پاوربانک برای شارژ تلفن همراه ببرید.
  • این ییلاق آنتن ندارد و نمی‌توان از کارتخوان استفاده کرد پس برای پرداخت هزینه ورودی و خرید سوغات یا اجاره کلبه با خودتان پول نقد ببرید.
  • فصل پاییز و زمستان به دلیل بارش شدید باران و برف مسیر رسیدن به اولسبلنگاه ماسال کمی سخت می‌شود پس بهتر است با ماشین آفرود بروید.
  • در این ییلاق داروخانه یا درمانگاه وجود ندارد پس در صورتی که داروی خاصی مصرف می‌کنید حتما آن را در داخل شهر خریداری کنید.
  • اگر می‌خواهید کمپ بزنید، حتما با خودتان وسایل لازم را ببرید.

ییلاق اولسبلنگاه در امتداد یک دنیا زیبایی

در میان تمامی سفرهایی که در فصل بهار و خصوصا تابستان انجام می‌شود، مقصدی مثل یک ییلاق خنک و دلنشین، انتخابی عالی خواهد بود. ییلاقی مثل اولسبلنگاه ماسال که مجموعه‌ای از زیبایی‌های طبیعی یعنی جنگل، دره، خانه‌ها و کلبه‌های چوبی، اقیانوس ابر، مه و اسب‌های وحشی را در دل خود جای داده است. در این مقاله سفری داشتیم به این ییلاق دوست‌داشتنی از شهر ماسال که مطمئنم تعریف آن را خیلی شنیده‌اید. حالا وقت آن رسیده در نیمه تابستان وسایل‌تان را جمع کنید و به یک جای خنک بروید. اگر به روستای اولسبلنگاه رفتید حتما از تجربه سفرتان برای من بگویید.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.