سفر پاییزی اطراف تهران و ۲۱ تفریحگاه برای گردش یک روزه در رنگی‌ترین فصل سال

بهترین مقاصد برای سفر پاییزی در تهران

پاییز مرا به یاد چهل سالگی می‌اندازد؛ زمانی که انسان‌ها به اوج پختگی می‌رسند، هیجان‌های دوران جوانی با آرامشی دلنشین جایگزین می‌شود و در اوج بلوغ است. پاییز هم فصلی است که طبیعت سیر تکاملی را به اوج می‌رساند و برای پایانی باشکوه آماده می‌شود تا سه ماه زمستان را استراحت کند و بعد از آن هم به استقبال شروع دوباره در بهار برود. سفر پاییزی اطراف تهران به روستاها و دشت‌های نزدیک دلگیری عصرهای پاییزی را از خاطرتان پاک می‌کند.

سرفصل‌های مقاله نمایش

مناطق اطراف تهران جاذبه‌های زیادی دارند که در پاییز هم به اندازه بهار دیدنی هستند. از اواسط مهر تا اواسط آبان که هوا هنوز خیلی سرد نیست و رنگ‌های پاییزی هم کم‌کم نمایان شده‌اند، بهترین زمان برای سفرهای به جاهای دیدنی تهران و اطراف آن است. در این مقاله ۲۱ مقصد سفر پاییزی اطراف تهران را معرفی می‌کنیم که بعضی از آن‌ها در تهران قرار دارند و بعضی دیگر اطراف هستند.

روستاهای زرین دشت، آهار، کردان، ایگل، دشت لار و منطقه الموت

دربند و درکه، اوشان فشم، پارک لویزان، پارک چیتگر، پارک سرخه حصار، باغ موزه سعد آباد

روستای گزو، روستای آبنیک، روستای سنگان، روستای ایگل

روستای زرین دشت؛ روستایی که در پاییز زرین می‌شود

زر، زرین و زرد با فصل پاییز پیوند خورده است. زرین دشت جزو مناطق روستایی پرآب و جاهای دیدنی فیروزکوه است که باغ‌ها و زمین‌های کشاورزی فراوانی دارد. تمام درخت‌های روستا در فصل پاییز زرد و نارنجی می‌شوند و آن را به معنی واقعی کلمه «زرین» می‌کنند. رودخانه حبله رود که از میان روستا می‌گذرد، تکمیل‌کننده جلوه‌های بی‌نظیر این دشت طلایی است.

جاهای دیدنی تهران در پاییزاگر زرین دشت مقصد سفر پاییزی اطراف تهران باشد، همه حواس پنج‌گانه شما غرق لذت می‌شوند! در این روستا زیبایی‌های پاییز را می‌بینید، صدای رودخانه را می‌شنوید، آب معدنی جاری از چشمه‌ها را می‌نوشید، روی پل رودخانه قدم می‌زنید، نسیم خنک را روی پوستتان احساس کنید و با تمام وجود اکسیژن و عطر خوب هوای روستا را نفس می‌کشید.

برای سفرهای پاییزی به زرین دشت باید ۱۲۰ کیلومتر رانندگی کنید. برای رسیدن به این منطقه وارد جاده تهران- دماوند- فیروزکوه شوید. بعد از رسیدن به روستای امین‌آباد باید به جاده زرین دشت بپیچید.

زرین دشت روی گوگل مپ

روستای افجه؛ آلبوم چهل سالگی طبیعت

برگ‌های زرد و نارنجی مثل موهای جوگندمی انسان که نشان از ۴۰ سالگی است، اوج پختگی و بلوغ طبیعت را نشان می‌دهند و در روستای افجه به وفور دیده می‌شوند. این روستا جزو مقاصد پاییزی عالی برای افرادی است که به عکاسی علاقه دارند. در این منطقه می‌توانید صدها عکس پاییزی متنوع بگیرید.

روستای افجه؛ آلبوم چهل سالگی طبیعتروستای افجه علاوه بر طبیعت پاییزی، بافت روستای قدیمی و دیوارهای کاهگلی را هم دارد. معماری روستاهای سنتی ایران دیگر به بخشی از جذابیت‌های طبیعی تبدیل شده است. دشت هویج، آبشار پسچویک، دشت لار، محله چراغان و عمارت‌های قدیمی قاجار از جمله دیدنی‌های روستای افجه هستند. این روستا همچنین تفریحگاه محبوب کوه‌نوردان و صخره‌نوردان است که البته در فصل پاییز و زمستان به دلیل سردی هوا، تعداد گروه‌هایی که به این منطقه می‌روند، کم‌تر می‌شود.

اگر افجه را به عنوان مقصد سفر پاییزی اطراف تهران انتخاب کرده‌اید، باید از جاده لشگرک به سمت لواسان و شمیرانات بروید.

روستای افجه روی گوگل مپ

روستای گزو؛ رویایی‌ترین مقصد سفر پاییزی اطراف تهران

احتمالا همه ما تجربه اینکه تصویر یا ویدیویی از یک آبشار یا منطقه طبیعی خارجی را در تلویزیون یا اینستاگرام دیده و تحسین کرده باشیم، داریم. من همیشه بعد از دیدن این تصاویر فکر می‌کردم که اگر شهروند این کشورها بودم، حتما از همه این مناطق بازدید می‌کردم. نکته جالب اینجاست که یک آبشار، که به اندازه همان ویدیوها و تصاویر اینستاگرامی رویایی است، تنها حدود ۲۵۰ کیلومتر با تهران فاصله دارد.

روستای گزو؛ رویایی‌ترین مقصد سفر پاییزی اطراف تهرانیکی از علت‌های اصلی ناشناخته بودن گزو این است که مسیر دسترسی آسفالت به آن وجود ندارد و باید کمی طبیعت‌‌‌گردی هم به  سفر پاییزی اطراف تهران خود اضافه کنید. مسیر اول روستای گزو جاده‌ای خاکی و جنگلی ۲۳ کیلومتری است که پشت سد البرز و بعد از جاده کارسنگ قرار دارد. مسیر دیگری هم از زیرآب سوادکوه در مازندران به روستای گزو منتهی می‌شود. بهترین راه برای مسیریابی به سمت آبشار گزو، استفاده از نقشه است.

روستای گزو روی گوگل مپ

روستای آهار؛ گل آهاری اطراف تهران

گل‌های آهاری بخاطر تنوع رنگ و جلوه زیبایی که دارند، همیشه یکی از زیباترین قسمت‌های گلفروشی‌ها را می‌سازند. شاید اگر جاهای دیدنی اطراف تهران در مقیاس یک گلخانه کوچک شود، این روستای رنگارنگ مثل گل آهاری بیشتر از سایر قسمت‌ها نگاه انسان را جلب کند. البته روستای آهار ارتباطی با گل آهاری ندارد، این منطقه به‌خاطر فراوانی آب، در ابتدا «اوهر» به معنی آسیاب آبی نامیده می‌شده و به مرور زمان به آهار تغییر کرده است.

سفر پاییزی اطراف تهرانآهار روستای بزرگی است که رودخانه‌هایی چون شکرآب و پیش کنک نیز از این روستا عبور می‌کنند. باغ‌های میوه، آبشار آهار، بافت سنتی روستایی و چشمه‌ها و طبیعت این روستا از جاذبه‌هایی هستند که در سفر پاییزی اطراف تهران، انرژی از دست رفته را به شما بازمی‌گردانند.

برای رسیدن به این روستا باید از اتوبان شهید بابایی به جاده لشگرک برسید. بعد از پلیس‌راه باید به سمت فشم بروید و بعد از آن وارد جاده فرعی «دره بهشت» شوید. این جاده به روستای آهار می‌رسد.

روستای آهار روی گوگل مپ

روستای برگ جهان؛ برگه‌ای کهن از تاریخ در لواسان

برگ جهان یکی از قدیمی‌ترین روستاهای اطراف تهران است و باستان شناسان آثار مختلف سفالینه را در این منطقه پیدا کرده‌اند. رودخانه جهان از کوه‌های این روستا سرچشمه می‌گیرد و در نهایت به سد لتیان می‌رسد. بافت تاریخی روستای برگ جهان در حال تخریب است و تنها در برخی از محله‌های آن عمارت‌ها و دیوارهای سنتی دیده می‌شود؛ اما طبیعت بی‌نظیر آن همچنان چشم‌نواز است و روح را به پرواز در می‌آورد.

سفر پاییزی اطراف تهرانیکی از مزیت‌های روستای برگ جهان نزدیکی به منطقه لواسان و روستای افجه است. به همین دلیل می‌توانید در سفر پاییزی اطراف تهران، مدتی را در هر یک از این مناطق سپری کنید. برگ جهان ۴۰ کیلومتر با تهران فاصله دارد و از طریق دو مسیر  می‌توان به این روستا رسید. یکی از مسیرها از لواسانات به سمت برگ جهان می‌رود و دیگری از سد لتیان عبور می‌کند.

برگ جهان روی گوگل مپ

روستای برغان؛ مقصد سفر پاییزی اطراف تهران و کرج

نزدیک بودن روستای برغان به تهران و کرج اولین نکته‌ای است که شما را تشویق می‌کند این روستا را به عنوان مقصد سفر پاییزی اطراف تهران انتخاب کنید. اما بعد از رسیدن به این روستا، دلایل بیشتری برای سپری کردن یک روز در این منطقه پیدا خواهید کرد. این روستا جزو مناطق قدیمی اطراف تهران است و حتی قبل از تاسیس شهر کرج، مردم در این منطقه زندگی می‌کرده‌اند. در برغان نیز مانند بسیاری دیگر از مناطق دیدنی اطراف تهران، بافت و معماری سنتی قاجاری را با طبیعت ادغام شده‌اند و منطقه‌ای بی‌نظیر برای گردش و عکاسی به وجود آورده‌اند.

روستای برغان؛ مقصد سفر پاییزی اطراف تهران و کرجاین روستا در مسیر کرج به کردان و بین دو رودخانه سنج و شاهرود قرار دارد. برای دسترسی به این روستا باید از جاده کردان بروید.

روستای برغان روی گوگل مپ

روستای چشمه اعلا؛ هم تفریح پاییزی، هم نوشیدن آب گوارا

چشمه اعلا یکی از تفریحگاه‌های دماوند است که بخاطر فاصله کم، به عنوان یکی از اولین اولویت‌های تهرانی‌ها هنگام برنامه‌ریزی برای سفر پاییزی اطراف تهران قرار می‌گیرد. چشمه‌های آب معدنی که خواص درمانی هم دارند علت اصلی شهرت چشمه اعلا و حتی نامگذاری این منطقه هستند. چشمه اعلا روستای کوچکی است که باغ‌های میوه هم دارد و در فصول مختلف سال پذیرای گردشگران است.

روستای چشمه اعلااگر چشمه اعلا را برای مسافرت یک روزه انتخاب کرده‌اید، می‌توانید از مناطق پاییزی نزدیک به آن هم بازدید کنید. این چشمه امکانات رفاهی کافی برای پیک‌نیک یک‌روزه را دارد، اما برای گردش و بازدید از آن بدون نشستن، یک یا دو ساعت کفایت می‌کند.

چشمه اعلا در ۴ کیلومتری دماوند و ۴۵ کیلومتری تهران قرار گرفته و مسیر آن از جاده دماوند عبور می‌کند.

چشمه اعلا روی گوگل مپ

اگر هنوز نمی‌دانید این هفته کجا بروید به روستای خور فکر کنید

روستای خور جزو مناطق اطراف تهران است که هر چهار فصل آن دیدن دارد و همه افراد هم آن را دوست خواهند داشت، چون تفریحات مختلفی در آن وجود دارد. کوهنوردی، پیک‌نیک، طبیعت‌گردی و پیاده‌روی از جمله کارهایی است که می‌توان در روستای خور انجام داد. در سفر پاییزی اطراف تهران، قدم زدن روی برگ‌های رنگارنگ خشک‌شده و عکاسی هم به این تفریحات اضافه می‌شود.

سفر پاییزی حوالی پایتختروستای خور یکی از جاذبه‌های مسیر جاده چالوس است. این جاده جاذبه‌های بسیاری برای فصل پاییز دارد، اما فاصله بعضی از آن‌ها با تهران زیاد است و رفت‌وبرگشت در یک روز خسته‌کننده می‌شود. جاذبه‌های نزدیک‌تر مانند روستای خور انتخاب مناسبی برای سفر پاییزی اطراف تهران هستند که رانندگی‌اش شما را خسته نمی‌کند.

روستای خور روی گوگل مپ

روستای ایگل؛ تماشاگه آبشار پاییزی

پاییز اگر با آب، آبشار یا رودخانه ترکیب شود، پاییزتر می‌شود، فصلی عاشقانه‌تر، رنگی‌تر و زیباتر از چیزی که در حالت عادی هست! پاییز به تنهایی صدایی ندارد و فقط چشم‌نواز است، اما زمانی که با موسیقی آب ترکیب می‌شود، حرف‌های بسیاری برای گفتن دارد. دست‌های خنک و قرمزتان رو دور یک لیوان چای داغ حلقه کنید و ببینید که بخار چای چطور از بین دست‌هایتان بلند می‌شود. بگذارید انعکاس صدای کلاغ‌های دور و بر، انزوای آن دَم را بشکند. چند قدم هم جلوتر بروید دیگر کم‌کم صدای ضعیف آبشار تبدیل به غرشی می‌شود که محیط را به زیر گرفته. ایگل پر از جاذبه‌های طبیعی است و بافت تاریخی روستایی هم دارد. پس حتما باید جزو مقاصد سفر پاییزی اطراف تهران در لیست علی بابا، قرار بگیرد.

روستای ایگل؛ تماشاگه آبشار پاییزیایگل در مسیر لواسانات و اوشان فشم است. پیش از اینکه به روستای آهار برسید، تابلوی ایگل را می‌بینید. همین الان برای گفتن آدرس ایگل درباره مقاصد پاییزی دیگر هم صحبت کردیم که یعنی در یک روز می‌توانید از تمام آن‌ها بازدید کنید.

روستای ایگل روی گوگل مپ

دشت لار هم مقصد سفر پاییزی اطراف تهران است و هم مقصد بهاری

من نمی‌توانم بین پاییز و بهار دشت لار یکی را انتخاب کنم. در بهار این دشت پر از گل است و به محض دیدن آن دوست دارید در میان دشت بدوید. در پاییز هم شکوه گیاهان طلایی در کنار ابهت کوه دماوند منظره‌ای را به وجود می‌آورد که احتمالا تا پیش از این نظیرش را ندیده‌اید. دشت لار کلکسیون طبیعی کاملی است از دشت، رودخانه، آبشار، دریاچه، کوه و هوای عالی.

دشت لارگروه‌های کمپینگ در شب‌های تابستانی در دشت لار چادر هم می‌زنند و یک شب را با آسمان ستاره‌باران این دشت سپری می‌کنند اما هنگام سفر پاییزی اطراف تهران، هوا سردتر از آن است که با کیسه خواب و چادر، دُم به تله سرما ندهید. دشت لار در مرز استان تهران و مازندران و در دامنه‌های دماوند است. شما می‌توانید از جاده لواسان، جاده آبعلی یا روستای گرمابدر به این دشت برسید.

دشت لار روی گوگل مپ

روستای آبنیک شبیه به بالادست شعر سهراب است

«آب را گل نکنیم» شعر معاصر محبوب من از کتاب حجم سبز سهراب سپهری است و آبنیک جایی است که مرا به یاد روستایی می‌اندازد  که در این شعر توصیف شده، جایی که پای چپرهاشان جا پای خداست، مردمانش می‌دانند که شقایق چه گلی است و در کوچه باغ‌هایش موسیقی جریان دارد! جایی که مردمانش آب را می‌فهمند و آن را گل نمی‌کنند و با آب آبادی می‌سازند! شما هم با سفر پاییزی اطراف تهران و دیدن آبنیک و خواندن شعر سهراب، متوجه می‌شوید طبیعت شعر سهراب را به بهترین شکل به تصویر کشیده است.

روستای آبنیک شبیه به بالادست شعر سهراب استآبنیک روستایی است که از آن رودخانه و جویبارهای زیادی عبور می‌کنند و آباد است. آبشار، دشت و کوه‌های جانستون، امامزاده‌های تاریخی و غار بیوک آقا از جمله دیدنی های آبنیک است. برای رفتن به این روستا باید از جاده لشگرک به دوراهی لواسان و اوشان فشم برسید و در این دوراهی به سمت فشم بپیچید. آبنیک در مسیر رسیدن به فشم قرار دارد.

آبنیک روی گوگل مپ

روستای وردیج؛ کوهستان پاییزی

طبیعت زیبای پاییز، روستای وردیج را هم بی‌نصیب نمی‌گذارد و همه جای این روستا را به رنگ طلایی در می‌آورد. اما در کنار آن، کوهستان‌های وردیج است که آن را به یک روستای گردشگری تبدیل می‌کند. با این کوه‌ها هم آب و هوای روستا خنک و دلپذیر می‌شود و جاذبه‌ای برای افراد علاقه‌مند به کوهنوردی وجود دارد. شکل  منحصر به فرد کوه‌های این منطقه جذابیت آن‌ها را بیشتر می‌کند. صخره‌های وردیج، حفره دار و صیقل‌یافته و شبیه به اسفنج هستند و به ارواح سنگی شهرت دارند.

روستای وردیج؛ کوهستان پاییزیراه فرعی که به سمت روستای وردیج می‌رود، در اتوبان خرازی تهران قرار دارد. فاصله این روستا تا تهران ۴۰ کیلومتر است. این روستا برای یک صبح تا بعد از ظهر سفر پاییزی اطراف تهران مناسب است، زیرا امکانات توریستی کافی برای اقامت ندارد. زمین‌ها و باغ‌های منطقه هم تحت تملک ساکنین است و امکان ورود به آن‌ها برای مسافران وجود ندارد. جاذبه گردشگری این روستا، طبیعتی است که در اطراف آن وجود دارد.

وردیج روی گوگل مپ

روستای سنگان بهشت پاییزی

اگر کنجکاوید بدانید بهشت در پاییز چه شکلی دارد، یک سفر پاییزی اطراف تهران داشته باشید و به سنگان بروید! شهرت سنگان بخاطر آبشار بی‌نظیری است که در این روستا قرار دارد. طبیعت سنگان ترکیبی است از آبشار، غار، رود و درخت و گیاه و همان چیزی است که طبیعت‌گردان به آن علاقه دارند. پس‌زمینه عکس‌هایی که در پاییز از آبشار سنگان می‌گیرید، رنگ‌های گرم و آتشین پاییزی هستند و جذابیت تصاویر را دوچندان می‌کنند.

روستای سنگان بهشت پاییزیبرای دسترسی به این روستا باید از اتوبان همت به میدان دوم شهران برسید و به سمت کن بروید. بعد از آن به سمت امامزاده داوود حرکت کنید تا به سه راهی برسید که یکی از مسیرهای آن مستقیم به سنگان می‌رود. برای مسیریابی راحت‌تر بهتر است از لوکیشنی که در ادامه قرار داده‌ایم استفاده کنید.

روستای سنگان روی گوگل مپ

روستای کردان؛ تفریحی‌ترین مقصد سفر پاییزی اطراف تهران

اماکنی که تاکنون به عنوان مقصد سفر پاییزی اطراف تهران معرفی کردیم، صرفا جاذبه‌های طبیعی داشتند و خبری از امکانات تفریحی نبود. اما کردان چنین نیست و هیجان تفریح را هم چاشنی گردش در طبیعت کرده است. پاراگلایدر، کوهنوردی، دهکده‌های تفریحی و مراکز گردشگری کردان برای افرادی که دوست دارند به فضایی با امکانات کامل سفر کنند، مناسب است. خیلی از خانواده‌ها شب را هم در کردان اقامت می‌کنند و از هوای خنک این منطقه لذت می‌برند. البته در شب‌های پاییزی هوا کمی سردتر است و اگر می‌خواهید در فضای باز شب‌نشینی داشته باشید، به آتش هم نیاز خواهید داشت!

روستای کردان؛جاهای دیدنی کردان الان به‌عنوان یک منطقه گردشگری لوکس در اطراف تهران شناخته می‌شود. این موضوع علت اصلی امکانات گردشگری زیاد در این روستاست. برای رسیدن به کردان کرج باید در اتوبان قزوین- کرج رانندگی کنید. در ۲۰ کیلومتری این اتوبان خروجی که به سمت فرعی کردان می‌رود را می‌بینید.

کردان روی گوگل مپ

منطقه الموت مقصدی برای یک سفر پاییزی خاطره‌ساز

من در فصل بهار به الموت سفر کردم و هنوز نتوانسته‌ام پاییز این بهشت را به چشم ببینم، اما تصور اینکه درختان و گیاهانی که من آن‌ها را به رنگ سبز دیده‌ام، در پاییز نارنجی و زرد و قرمز می‌شوند، مرا به وجد می‌آورد! انتخاب بین قلعه الموت و دریاچه اوان به عنوان بهترین جاذبه گردشگری این منطقه راحت نیست، اما با اختلاف کم، من دریاچه بی‌نظیری که با درختان و گیاهان احاطه شده است را انتخاب می‌کنم. قلعه الموت در بافت کوهستانی قرار دارد و برای افرادی که به سنگ و صخره علاقه دارند، جذاب است.

منطقه الموت مقصدی برای یک سفر پاییزی خاطره‌سازالموت جزو آن دسته از مقاصد سفر پاییزی اطراف تهران است که فاصله بیشتری با پایتخت دارد. به همین دلیل توصیه می‌کنم برنامه‌ای دو روزه برای سفر به این مکان اختصاص دهید. شب را می‌توانید در شهر قزوین یا اقامتگاه‌ای منطقه الموت سپری کنید. جاده الموت مسیری پر پیچ و خم است و احتمالا شما را به یاد جاده چالوس زیبا اما مارپیچ می‌اندازد.

با ادامه دادن جاده الموت بعد از دریاچه، به قلعه مشهور این منطقه می‌رسید.

دریاچه اوان روی گوگل مپ

دیدنی‌های پاییز تهران برای افرادی که فرصت خروج از شهر ندارند

خیلی وقت‌ها دلمان برای تفریحات پاییزی و عکس گرفتن و راه رفتن روی برگ‌های خشک تنگ می‌شود، اما زمانی برای سفر پاییزی اطراف تهران نداریم. این‌طور وقت‌ها شهر هزار رنگ خودمان هم جاذبه‌های زیادی برای دیدن دارد که بازدید از آن‌ها فقط چند ساعت زمان می‌طلبد و حتی بعد از یک روز کاری هم می‌توان به سراغ آن‌ها رفت.

دره اوشان فشم؛ سکون و آرامش در هیاهوی تهران

اوشان فشم دره‌ای در منطقه لواسان تهران و جزو پرطرفدارترین مقاصد سفر پاییزی اطراف تهران است. البته از آن‌جایی که فاصله اوشان فشم تا تهران زیاد نیست، آن را جزو جاذبه‌های شهر تهران معرفی می‌کنیم. حتی در یک عصر پاییزی هم می‌توانید به این منطقه بروید و به تماشای فصل عاشقی طبیعت بنشینید.

دره اوشان فشمبسیاری از روستاهایی که به عنوان مقاصد پاییزی معرفی کردیم هم در نزدیکی اوشان فشم قرار دارند و اگر زمان بیشتری داشته باشید، می‌توانید از این روستاها هم بازدید کنید.

منطقه اوشان فشم روی گوگل مپ

دربند و درکه؛ تفریحگاه همیشگی تهرانی‌ها

وجود دربند و درکه در تهران نشان می‌دهد نیازی نیست همیشه برای تماشای پاییز به سفر پاییزی اطراف تهران برویم و جاهای دیدنی داخل شهر هم به اندازه اطراف آن جذابیت دارند! دربند و درکه نیازی به معرفی ندارد و همه ما این مناطق را با آب و هوای خوب، رستوران‌هایی با دکوراسیون جذاب و ترشک و باقلا و لبوی داغ می‌شناسیم.

دربند و درکهدربند و درکه علاوه بر طبیعت پاییزی، مسیر پیاده‌روی و امکانات رفاهی و تفریحی هم دارند، به همین دلیل گزینه‌های شما به پیاده‌روی و عکاسی پاییزی محدود نیست و می‌توانید تفریحات هیجان‌انگیزی مثل سورتمه را هم تجربه کنید.

دربند روی گوگل مپ

درکه روی گوگل مپ

پارک لویزان؛ تفریحگاهی مناسب برای هم‌نشینی با خانواده و دوستان

پارک جنگلی لویزان فضایی تفریحی برای تمام اعضای خانواده و دوستان دارد. یکی از بهترین راه‌ها برای کم کردن دلگیری عصرهای پاییزی وقت گذراندن در میان درختان زرد و نارنجی با افرادی  است که دوستشان دارید. پس حتی اگر زمان سفر پاییزی اطراف تهران را ندارید، حتما برنامه‌ای برای سپری کردن چند ساعت در پارک لویزان بچینید تا خستگی روزهای کوتاه پاییز را از تن بیرون کنید.

پارک لویزانپارک لویزان امکانات رفاهی مختلفی چون رستوران، کافی‌شاپ، بوفه، مجموعه ورزشی، تالار و زمین بازی برای کودکان را دارد. بنابراین نیازی نیست وسایل زیادی برای پیک‌نیک با خود ببرید. در این پارک هرآنچه نیاز دارید، وجود دارد.

لویزان روی گوگل مپ

پارک چیتگر و دریاچه‌ای که طبیعت را یادآوری می‌کند

با وجود اینکه پارک چیتگر دست‌ساخته بشر و داخل شهر تهران است، اما احساس خوب حضور در طبیعت و سفر پاییزی اطراف تهران را در انسان ایجاد می‌کند. من تصور می‌کنم وجود دریاچه چیتگر علت اصلی این احساس خوب در پارک است. پارک چیتگر به همراه سایر جنگل‌های کوچک پایتخت در دهه ۱۳۴۰ تأسیس شد و هنوز هم یکی از بزرگ‌ترین پارک‌های جنگلی طبیعت با پوشش گیاهی و جانوری غنی است.

پارک چیتگر و دریاچه‌در پارک چیتگر امکانات رفاهی، تفریحی و ورزشی هم وجود دارد. بسیاری از تهرانی‌ها این پارک را برای انجام ورزش صبحگاهی انتخاب می‌کنند. باغ راز هستی، باغ بانوان، باشگاه سوارکاری، پیست دوچرخه سواری، پینت‌بال، رستوران و بوفه جزو امکانات پارک چیتگر هستند.

پارک چیتگر روی گوگل مپ

پارک سرخه حصار؛ نسخه‌ای کوچک از یک جنگل پاییزی در شهر تهران

با وجود پارک سرخه حصار، حتی کوهنوردان نیز نیازی به سفر پاییزی اطراف تهران ندارند و به سراغ قله‌های سرخه حصار می‌روند! سرخه‌حصار نمونه‌ای کوچک شده از جنگل‌های بی‌نظیر ایران است که در پایتخت قرار دارد.

وجود حیوانات و گیاهان متنوع در پارک سرخه حصار این منطقه را به چیزی فراتر از یک مرکز تفریحی تبدیل کرده است. پارک سرخه حصار جزو جاذبه‌های طبیعی تهران محسوب می‌شود. بخشی از پارک امکانات رفاهی و تفریحی هم دارد و بخش دیگر آن مانند یک جنگل طبیعی طراحی شده که مورد علاقه طبیعت‌گردان است.

پارک سرخه حصارپارک سرخه حصار روی گوگل مپ

باغ موزه سعد آباد؛ پاییزی از طهران که برای تهران به یادگار مانده

باغ موزه‌های تهران هم درختان کهن و بزرگ بسیاری دارند و همین کافی است که آن‌ها را جزو جاهای دیدنی تهران در پاییز بشناسیم. در این مقاله به عنوان یک نماینده، باغ سعد آباد را معرفی کرده‌ام اما تمام باغ موزه‌های تهران به همراه کاخ‌های باشکوهی که در آن‌ها بنا شده است، در فصل پاییز دیدنی هستند.

باغ موزه سعد آبادباغ موزه سعد آباد یکی از بزرگ‌ترین باغ موزه‌های تهران است که کاخ‌های مختلفی دارد و یک محل مناسب برای عکاسی پاییزی و قدم زدن در فضایی پر از زرد و نارنجی است.

تعداد مقاصد سفر پاییزی اطراف تهران برای تمام تعطیلات این فصل کافی است.

سفر پاییزی اطراف تهران شکوه پاییز را بیشتر نمایان می‌کند، برگ‌هایی که بهار و تابستان را زندگی کرده‌اند و اکنون به سمت تجربه‌ای طلایی روی زمین می‌روند. شاید پاییز آن‌قدرها هم که فکر می‌کنیم، دلگیر نباشد، به خصوص اگر بدانید عصر یک روز تعطیل پاییزی را کجا بگذرانید. ما در مجله گردشگری علی‌بابا ۲۱ مقصد سفر پاییزی اطراف تهران را معرفی کردیم که می‌توانید در هر تعطیلاتی که دارید، یکی از آن‌ها را امتحان کنید و شب به منزل بازگردید.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

6 دیدگاه
 1. محمد باقری می‌گوید

  سپاس بانو

 2. شهرزاد می‌گوید

  مطالب ارائه شده بسیار عالی ست سپاسگزارم موفق باشید و سربلند

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام شهرزاد عزیز 🙂
   ممنون از انرژی خوبی که به ما می‌دید.

 3. sadegh می‌گوید

  بسیار عالی

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سپاس از شما

 4. نوید می‌گوید

  به این لیست روستای هرانده و شهرستانک رو هم میشه اضافه کرد