دربند تهران؛ از سرسبزی درختان تا عظمت کوهستان

معرفی دربند تهران با همه امکانات و تفریحات

دربند نمونه کوچکی از تهران است. آب‌وهوایش مانند طهران قدیم پاک است و کوچه‌باغ‌هایش تماشایی. رستوران‌های پرچراغش اما شبیه همین روزهای تهران است که خوب مردم پایتخت را می‌شناسد و بلد است چشمشان را به چه چیزهایی خیره کند.

در این مقاله مجله گردشگری علی‌بابا ما راهی دربند تهران هستیم. چند نفری هم جا داریم؛ پس اگر شما هم می‌خواهید چند ساعتی روی دیگری از تهران را ببینید، همراهمان باشید.

تهران، میدان تجریش، خیابان فناخسرو، میدان دربند.

دربند یک ییلاق است و بهترین زمان برای بازدید از ییلاق‌ها، فصل بهار و تابستان به حساب می‌آید. اگرچه که در پاییز و زمستان هم دربند زیبایی‌های خاص خود را دارد.

رستوران، سرویس بهداشتی، سوپرمارکت، نمازخانه، امکانات تفریحی، مرکز بهداشت، هتل و ایستگاه‌های تاکسی.

عکاسی، کوهنوردی، سورتمه تهران، پیاده‌روی، تله‌سیژ و شکم‌گردی.

محله دربند از گذشته تاکنون

دربند تهران حدود 200 سال قبل به‌واسطه یک زوج طالقانی که به دنبال محلی برای تشکیل خانواده و زندگی بودند، انتخاب شد. با گذر زمان این منطقه بیشتر رنگ‌وبوی زندگی به خود گرفت و موردتوجه حاکمان و بزرگان تهران واقع شد.

در دوره قاجار که تهران پایتخت ایران شده بود، دربند به ییلاقی دل‌خواه برای پادشاهان و شاهزادگان تبدیل شد و نهایتا هم ناصرالدین‌شاه دستور ساخت یک عمارت ناهارخوری را در این محله صادر کرد.

دربند تهران در گذشتهرونق دربند اما محدود به دوره قاجار نشد و در دوره پهلوی هم به دستور رضاشاه، مهمان‌خانه‌ای در حد و اندازه پذیرایی از مهمانان خارجی، ساخته شد.

از همان 200 سال قبل که سنگ‌بنای این محله خوش‌آ‌ب‌وهوا گذاشته شد، دربند از بهترین و محبوب‌ترین محله‌های تهران به حساب می‌آید و همیشه جزو انتخاب‌های اول عده‌ای برای تفریح در جاهای دیدنی تهران است.

این ییلاق در هر فصلی حال‌و‌هوای خاص خودش را دارد. در زمان سرما چرخ‌دستی‌هایی که لبو و باقالی می‌فروشند، به راهند و در گرما هم بساط بلال، چاقاله‌بادام و گردوی تازه پهن است. البته که آلوچه و لواشک‌های هوس‌برانگیز پای ثابت تمام روزها و فصل‌های دربند هستند و نمی‌شود راحت از کنارشان گذشت.

ماجرای مجسمه معروف دربند چیست؟

مجسمه کوهنوردی دربند در میدان سربند که ابتدای مسیر است، قرار دارد. این مجسمه توسط رضا لعل ریاحی که از مجسمه‌سازان و نقاشان مطرح دوره پهلوی بوده، ساخته شده است.

مجسمه معروف دربندجالب است بدانید این مجسمه از روی یک مدل حقیقی که گروهبان ارتش و مربی کوهنوردی و اسکی ایران بوده است، ساخته شده. فردی به نام امیر شاه قدمی که در سال 1341 به دلیل نجات نیروهای آمریکایی گیرکرده در دمای 30- درجه قله زردکوه، از رئیس‌جمهور وقت آمریکا، کندی، مدال لیاقت دریافت کرد.

این گروهبان سابق و سرهنگ بعدازآن، پس از انقلاب هم در ایران به زندگی‌اش ادامه داد و متاسفانه در سال 1391، از دنیا خداحافظی کرد.

جاهای دیدنی دربند

بی‌دلیل نیست که دربند همیشه موردتوجه بوده و هست. جاذبه‌ها و دیدنی های این منطقه آن‌قدر زیاد و دلچسب ‌هستند که هرچند وقت یک بار هوس سر زدن به این محله به سرتان می‌زند. یک ‌بار دلتان مزه‌خوراکی‌های دربند را می‌خواهد، بار دیگر می‌خواهید در دل کوه و بالاتر از رستوران‌ها و مغازه‌ها با خودتان خلوت کنید، گاهی هم ممکن است به دنبال نشستن در کنار رودخانه و گذر عمر دیدن باشید.

1- آبشار دوقلو

آبشار دوقلو یکی از معروف‌ترین دیدنی های دربند در میان کوهنوردان است. علت نام‌گذاری هم دو شاخه بودن این آبشار است که منظره زیبایی را به تصویر می‌کشد.

آبشار زیبای طبیعتالبته ناگفته نماند که آبشار دوقلو، آبشاری فصلی است و از آب شدن برف‌های پاییز و زمستان به وجود می‌آید. پس اگر برای دیدن این آبشار به دربند می‌روید، حتما فصل بهار و تابستان را انتخاب کنید که برف‌ها فرصت ذوب شدن را پیدا کرده باشند.

2- دره اوسون

دره اوسون از آن جاهایی است که طبیعت‌گردان و کوهنوردان تهرانی خوب آن را می‌شناسند و قدرش را می‌دانند.

برای رسیدن به دره اوسون باید حدود 1 ساعتی مسیر عادی کوه‌پیمایی را طی کنید و بعد از رسیدن به دوراهی که به اوسون راه دارد، مسیرتان را رو به دره اوسون کج کنید.

دره عمیق دربندوارد این راه که شوید، ازدحام جمعیت کمتر می‌شود و فرصت لذت بردن در خلوت بیشتر. البته این را هم بگویم که مسیر تله‌سیژ هم به دره اوسون راه دارد که خب اگرچه خلوت‌تر است، اما از مغازه‌ها و رستوران‌های بین‌راهی هم خبری نخواهد بود. دیگر انتخاب با خودتان است.

چه از مسیر اصلی بروید، چه مسیر تله‌سیژ، در یک سه‌راهی به نام «بند یخچال» مسیرها یکی می‌شوند. مسیر سمت چپ، راهی است که شما را به دره و هتل اوسون می‌رساند. البته که بهار و تابستان دره اوسون کم دیدنی نیست، اما پاییز این دره، یکی از زیباترین پاییزها را به چشمتان می‌آورد.

راستی این را هم تا یادم نرفته بگویم که نزدیک‌ترین مسیر برای رسیدن به پناهگاه شیرپلا، مسیر دره اوسون است.

3- امامزاده ابراهیم

امامزاده ابراهیم یک زیارتگاه کوچک در روستای «پس‌قلعه» است. مرقد امامزاده ابراهیم که از نوادگان امام حسن مجتبی (ع) است، در زمان قاجار ساخته و در دوران حال حاضر هم بازسازی شده است.

امامزاده معروف دربنداگرچه این امامزاده امکانات خاصی برای اقامت طولانی‌مدت ندارد، اما برای مردم این منطقه و حتی رهگذران، خلوتی آرام بر بلندای کوه است و حال خوشی دارد.

موقعیت این امامزاده باصفا را برایتان می‌گذارم تا اگر خواستید به زیارت بروید، راحت پیدایش کنید.

4– آبشار سوتک

آبشار سوتک در نزدیکی روستای «پس‌قلعه» قرار دارد و در واقع در ادامه مسیری است که به دره اوسون می‌رسد.

آبشار سوتکاگر به سمت دره اوسون رفتید، بد نیست آبشار سوتک را هم حسن‌ختام مسیر خود قرار دهید.

5- شکمگردی

همه کسانی که راهی دربند می‌شوند، به دنبال طبیعت‌گردی و کوهنوردی نیستند. برای بعضی‌ها هم تفریحات دربند در مزه‌ها و شکم‌گردی خلاصه می‌شود. قرار هم که نیست همه از چیزهای یکسان لذت ببرند، درست است؟

شکم گردی در دربند تهرانخلاصه که دست دربند از خوراکی‌های متنوع و تازه که برای هر سلیقه و مزاجی حرفی برای گفتن دارد، پر است! از انواع کباب و دیزی گرفته تا ترشیجات و میوه‌های نوبرانه فصل.

رستوران های دربند 

آب‌وهوای خوش دربند تهران و جاذبه‌های مختلف و رنگارنگش، پای بسیاری از گردشگران و پایتخت‌نشینان را به این محله باز می‌کند. پرطرفدار بودن این منطقه باعث رونق گرفتن کسب‌وکارهای بسیاری، از جمله رستوران‌ها شده است. رستوران‌هایی که خود از تفریحات دربند هستند و همیشه هم در رقابت برای جذب مشتری بیشتر.

در ادامه از چند رستوران به‌نام خواهم گفت که اگر مسیرتان به آن‌ها افتاد، انتخاب برایتان آسان‌تر باشد.

1- رستوران باغ ایرانی

رستوران باغ ایرانی از رستوران‌های مطرحی است که برای رسیدن به آن، لازم نیست مسیر زیادی را طی کنید و با کمی پیاده‌روی به آن می‌رسید.

رستوران باغ ایرانیاین رستوران هم فضای باصفا و جذابی دارد، هم مشتریانش از طعم و نحوه ارائه غذاها بسیار راضی هستند. تنها نکته‌ای که هست، قیمت نسبتا بالای غذاها است که خب با توجه به کیفیت ارائه شده، خیلی هم دور از انتظار نیست.

از بین غذاهای این رستوران، کباب‌ها و از بین کباب‌ها، بختیاری طرفداران بیشتری دارد.

2- رستوران باغ بهشت

معماری رستوران باغ بهشت، در نگاه اول من را یاد روستاهای پلکانی ایران انداخت. طراحی این رستوران حس خوشایندی به شما می‌دهد و با وجود چند طبقه بودن آن، گویی که اِشرافی به تمام مشتریان وجود دارد و همگی دور یک سفر نشسته‌اند!

رستوران باغ بهشترستوران باغ بهشت هم منویی نسبتا گران‌قیمت دارد که شاید با در نظر گرفتن کیفیت بالای غذاها، برایتان قابل‌قبول باشد. سینی کباب و میرزاقاسمی از غذاهای پرسفارش این رستوران هستند.

3- سفره خانه آبشار

فضای سفره خانه آبشار که در میانه راه کوه‌پیمایی قرار گرفته است، نسبت به دو رستوران قبلی خودمانی‌تر است. تخت‌هایی که در فضای باز قرار داده شده‌اند و صدای رودخانه‌ای که به گوش می‌رسد، حال‌و‌هوای ساده و خوبی را برایتان ایجاد می‌کند.

سفره خانه آبشاردر سفره خانه آبشار، همه چیز معمولی است. از فضا گرفته تا کیفیت و قیمت غذا. البته که معمولی بودن توصیف بدی نیست؛ همه ما گاهی دلمان لحظه‌های معمولی اما آرام می‌خواهد.

اهل قلیان کشیدن هم اگر هستید، در این سفره خانه از دود و دم بی‌نصیب نمی‌مانید.

4- رستوران آستان

اولین چیزی که رستوران آستان را از دیگر رستورن‌های اطراف متمایز می‌کند، فضای سنتی آن است. دومین چیز هم رفتار گرم و صمیمی پرسنل رستوران آستان است که راستش را بخواهید در دیگر رستوران‌های این محله، کمتر دیده می‌شود.

حالا اگر کیفیت خوب غذا را هم کنار این دو مورد بگذارید، خوب متوجه می‌شوید که چرا در اکثر مواقع رستوران آستان شلوغ است.

دربند تهرانیکی از پرطرفدارترین وعده‌های غذایی رستوران آستان دربند، صبحانه‌های فصل زمستان آن است.

اگرچه منوی این رستوران تنوع خوبی دارد، اما خیلی در دام غذاهای مختلف نیفتید و اگر اهل آبگوشت هستید، بدون این‌پا و آن‌پا کردن، دیزی سفارش دهید.

خبر خوب دیگر اینکه قیمت‌ها واقعا با کیفیت غذاها تناسب دارد و راضی بدرقه‌تان می‌کند.

5- رستوران رست

همان اوایل مسیر دربند تهران، رستوران رست را می‌بینید که در سمت چپ شما قرار گرفته است. این رستوران کنار ایستگاه تله‌سیژ است و باید با آسانسور به طبقه دوم بروید. روی ارتفاع ساخته شدن رستوران رست باعث شده دید خوبی به اطراف داشته باشید.

رستوران رستفضای رستوران شیک و متفاوت از دیگر رستورن‌ها است اما راستش را بخواهید کیفیت غذاها خیلی هم عجیب‌و غریب نیست!

بیشتر کسانی که به این رستوران می‌روند، تراس رستوران را بیشتر از هر چیز دیگری دوست دارند. از سطح قیمت‌ها هم اگر بخواهم بگویم، در مقایسه با طعم و مزه غذای ارائه شده، قدری گران است. با این حال از نظر من ارزش حداقل یک ‌بار سر زدن را دارد.

6- رستوران کوهپایه

رستوران کوهپایه واقعا زیباست. فضای باز و بسته این رستوران دستتان را برای انتخاب باز می‌گذارد و با طراحی جذابی که دارد، قطعا برایتان خاطره‌انگیز خواهد بود.

رستوران کوهپایهصدای آبشاری که در نزدیکی رستوران کوهپایه است، بهترین موسیقی زنده را برایتان اجرا می‌کند و حال دلتان را سر جایش می‌آورد.

قیمت‌های این رستوران پایین نیستند، اما می‌شود گفت با سرویس و کیفیت ارائه شده هم‌خوانی دارند. اگر از آن دسته افرادی هستید که بیشتر به غذاها نگاه می‌کنید تا قیمت‌ها، شیشلیک کوهپایه پیشنهاد من به شماست.

7- رستوران پای کوه

نام رستوران «پای کوه» را اگر «میان رود» می‌گذاشتند، خیلی مناسب‌تر بود. رستوران پای کوه یک رستوران کاملا در سطح متوسط است که چیدن تخت‌هایش در میانه رودخانه، آن را متفاوت کرده.

اگر خیلی روی غذاها حساس نیستید و کیفیت قابل‌قبول آن برایتان کفایت می‌کند، فضای رستوران پای کوه را از دست ندهید. تماشای رودخانه و لذت نشستن روی تخت‌های وسط آب، قطعا در هر رستورانی گیرتان نمی‌آید.

8- رستوران جوانان

رستوران جوانان 3 شعبه در دربند تهران دارد که فضای هر سه به یکدیگر شبیه است. از من اگر بپرسید رستوران جوانان شبیه‌ترین حالت به تصویر ذهنی من از رستورانی در دربند است!

رستورانی که سنگ‌فرش‌جلوی در ورودی‌اش همیشه آب و جارو شده و دار و درخت و چراغ‌های رنگی‌، زیبایش کرده‌اند.

جاهای تفریحی تهرانرستوران جوانان انتخابی خوب برای وقت‌هایی است که دلتان دورهمی و آب‌وهوا عوض کردن می‌خواهد. قیمت‌ها هم نه آن‌قدر بالا هستند که بشود با رستوران‌های لوکس دیگر مقایسه‌اش کرد، نه آن‌قدر پایین است که به کیفیت غذا شک کنیم.

9- غذاهای خیابانی

حرف از غذاهای خیابانی که می‌شود ممکن است نظرات مختلفی از کسانی که طرفدارش هستند و نیستند، بشنویم. مثلا به من باشد، دلم می‌خواهد یک قاشق به دستم بگیرم، دربند را بالا و پایین کنم و به هر غذایی که در حاشیه خیابان می‌فروشند، ناخنکی بزنم.

غذاهای خیابانیاگرچه که رستوران‌های زیادی در دربند وجود دارند، اما آش و دل و جگر خوردن کنار خیابان لطف دیگری دارد. جدیدا هم کافه‌ون‌های سیار سری به دربند می‌زنند و رنگ‌و‌لعاب تازه‌ای به این محله اضافه می‌کنند.

خلاصه که یک‌لنگه‌پا ایستادن و غذای خیابانی خوردن هم عالمی دارد. از دستش ندهید!

تفریحات دربند

هرکجا که هم کوه باشد، هم طبیعت و هم نشان از آدمی، تنوع در تفریحات زیاد می‌شود. دربند هم از این قاعده مستثنی نشده‌ است و گزینه‌های خوبی پیش روی‌مان می‌گذارد.

1- کوهنوردی در کوه دربند

به قصد کوهنوردی راهی دربند که شوید، دو مسیر پیش‌رویتان است. اولی مسیر کوه‌پیمایی معمول و دیگری تله‌سیژ. معمولا کوهنوردانی که قصد یک کوهنوردی طولانی‌مدت و سنگین را دارند، ابتدای راه را با تله‌سیژ طی کرده و انرژی خود را برای ارتفاعات بالاتر ذخیره می‌کنند.

پیاده روی در دربند تهرانگفتن از بهترین زمان کوهنوردی، در واقع گفتن از آسانی و سختی آن است. طبیعتا در فصل بهار و تابستان، به دلیل ییلاقی بودن این منطقه، هوا و شرایط برای کوهنوردان مساعدتر است و در زمان سرما، کار سخت‌تر می‌شود و کوهنوردان حرفه‌ای‌تری می‌طلبد.

پناهگاه شیرپلا یک مجتمع رفاهی و استراحت‌گاه برای کوهنوردانی است که به بالاتر از آبشار دوقلو صعود کنند. شیرپلا امکانات مورد نیاز مانند خوابگاه، سرویس بهداشتی، بوفه و نمازخانه را تامین می‌کند و مکان خوبی برای تجدیدقوا است.

2- پیاده روی در دربند

تفریح ساده و شیرین بهار و تابستان دربند، پیاده‌روی است. البته از حق نگذریم، پاییز دربند هم کم دیدنی نیست و سرمایش هم می‌توان به جان خرید.

پیاده روی و کوه نوردی در تهراندر زمان گرما وسایل خاصی هم جز لباس راحت و کفش مناسب نیاز نخواهید داشت.

3- تله سیژ دربند

تله‌سیژ فقط برای استفاده کوهنوردان نیست و خیلی از افراد به چشم یکی از تفریحات دربند به آن نگاه می‌کنند که من هم با آن‌ها هم‌نظرم.

کوهنوردی دربند تهران

احتمالا برایتان سوال پیش آمده که ایمنی تله‌سیژ چقدر است. خُب، کلا سطح ایمنی تله‌سیژهای ایران همین‌قدری است که در عکس می‌بینید. اگر ترس از ارتفاع دارید یا زود مضطرب می‌شوید، خیلی انتخاب خوبی برایتان نخواهد بود.

این را هم بگویم که سال ساخت این تله‌سیژ به 50 سال قبل برمی‌گردد. دیگر تخمین امنیت آن با خودتان.

هزینه بلیط تک مسیره: 33 هزار تومان

هزینه بلیط رفتوبرگشت: 49 هزار تومان

روزهای کاری تله سیژ دربند: تمام روزهای هفته (7 صبح – 11 شب)

4- سورتمه تهران

سورتمه تهران در پارک گلابدره دربند قرار دارد. افتتاح این سورتمه در سال 1392 صورت گرفته که احتمالا خبر خوبی برایتان است چراکه حداقل می‌دانید سازه‌های سورتمه فرسوده نیستند و ایمنی بیشتری دارند.

سورتمه از آن تجربیاتی نیست که با خودتان بگویید چون یک ‌بار امتحانش کرده‌ام، دیگر جذابیتی ندارد و هر بار برایتان لذت‌بخش خواهد بود. حداکثر سرعت در این سورتمه 40 کیلومتر است که نه آن‌قدر زیاد است که بترسید، نه آن‌قدر سرعتش پایین است که حوصله‌تان سر برود.

سورتمه تهراناگر هم دلتان خواست در حین حرکت، منظره‌ای را با دقت بیشتری تماشا کنید، از اهرم‌های کنار صندلی‌تان برای کم کردن سرعت استفاده کنید. البته اگر نفر پشت سری‌تان حواسش نباشد یا شیطنتش گل کند، با هم برخورد خواهید کرد.

در پارگ گلابدره علاوه‌بر این سورتمه جذاب، تفریحات دیگری همچون ماشین‌‌برقی، سافاری وحشت و سینما چهار بعدی وجود دارد که می‌تواند حسابی سرگرمتان کند.

قیمت بلیط: 40 هزار توامن

روزهای کاری سورتمه تهران: شنبه – چهارشنبه ساعت 2 ظهر تا 7 شب. / پنج‌شنبه و جمعه و سایر ایام تعطیل 10 صبح تا 7 شب.

5- عکاسی

دربند از آن محله‌های قدیمی تهران است که هنوز هم، هرچند کم، اهالی بومی دارد. معاشرت با ساکنان این منطقه و عکاسی از سبک زندگی آن‌ها همیشه موردتوجه علاقه‌مندان به عکاسی بوده است.

تفریحات حوالی تهرانعکاسی از طبیعت چهارفصل دربند هم که دیگر گفتن ندارد و بدیهی است. درختان سرزنده و سر به آسمان کشیده، کوچه‌باغ‌های خاطره‌انگیز، مردمانی که محله را گز می‌کنند و آبشار و رودخانه خروشان. این‌ها همگی دم‌دست‌ترین و در عین حال جذاب‌ترین تصاویری هستند که در لنز دوربین عکاسان خوش می‌نشینند.

امکانات رفاهی دربند

در محله دربند امکاناتی برای گردشگران فراهم شده است که خوب است آن‌ها را گوشه ذهنتان داشته باشید:

  1. یک مرکز درمانی که برای کمک‌های اورژانسی و ساده می‌تواند کمک‌کننده باشد. این مرکز در خیابان دربند، نرسیده به میدان واقع شده است.
  2. نمازخانه و سرویس بهداشتی عمومی که همان اوایل مسیر است.
  3. برای خواب و استراحت در بین مسیر کوهنوردی، پناهگاه شیرپلا و برای اقامت و گردشگری هتل اوسون، که در دره اوسون قرار دارد، امکانات خوبی در اختیارتان می‌توانند قرار دهند.
  4. جای پارک در خیابان‌های منتهی به دربند زیاد است، مگر در ایام پرتردد که احتمالا در این زمان‌‍ها کمی به دردسر بیفتید.
  5. سوپرمارکت و رستوران هم که تا چشم کار می‌کند، وجود دارد.

بهترین زمان بازدید از دربند

ییلاق‌ها همیشه بهترین میزبانی خود را در بهار و تابستان به نمایش می‌گذارند. دربند هم یکی از ییلاق‌های زیبای تهران است که در زمان‌های گرم، مهربانی‌اش بیشتر است و پذیرایی‌اش مفصل‌تر.

بهترین زمان بازدید از دربندپاییز و زمستان دربند تهران هم بسیار دیدنی است. اگرچه لازم است مجهزتر و راه‌بلد باشید، به‌ویژه اگر قصد کوهنوردی دارید. مهم‌ترین توصیه هم بعد از مجهز به تجهیزات بودن، صعود دسته‌جمعی است.

دربند کجاست؟

برای رفتن به دربند، هم می‌توانید با خودروی شخصی بروید و همان اطراف هم پارکش کنید، هم گزینه استفاده از وسایل نقلیه عمومی وجود دارد. اگر گزینه دوم انتخابتان است، با بی‌آ‌رتی یا مترو تهران خود را به ایستگاه «تجریش» برسانید و از آنجا هم سوار تاکسی‌هایی که تا خود میدان دربند می‌روند شوید.

آدرس و لوکیشن دربند را روی گوگل مپ برایتان می‌گذارم که از هر لحاظ خیالتان راحت شود.

آدرس: تهران، میدان تجریش، خیابان فناخسرو، میدان دربند.

دربند؛ پناهگاهی در خود تهران

ما پایتخت‌نشین‌ها همیشه از تهران و ترافیک و هیاهویش گله‌مندیم. تا مسافری برایمان می‌آید به این فکر می‌کنیم که تهران دیدنی ندارد و حالا در این تهران پر از آلودگی کجا ببریمش که میزبان خوبی برای مهمانانمان باشیم؟

اما اگر همین دربندِ کنار گوشمان را در شهر دیگری می‌دیدیم، حسابی سرذوق می‌آمدیم و می‌گفتیم: اینجا را ببین! حیف عمری که در تهران تلف می‌کنیم!

خودمانیم، تهران ما هم کم زیبایی ندارد و فقط کافی است کمر همت برای بیشتر شناختنش ببندیم. پس شما هم اگر جاهای دیدنی دیگری در تهران و اطرافش سراغ دارید، برایمان کامنت بگذارید تا ما هم به سراغش برویم و معرفی‌اش کنیم.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.