استانبول؛ چیزهایی که حتی محلی‌ها نمی‌دانند!

استانبول را هیج‌جا انقدر معرفی نکرده‌اند...

استانبول مقصدی است که می‌تواند نیاز و توقع بسیاری از مردم را برآورده کند. فرقی نمی‌کند که کدام فصل را با چه بودجه‌ای برای سفرتان انتخاب کرده‌اید؛ چراکه اینجا هر روز سال جذابیت‌های خاص خود را دارد. در این نوشته می‌خواهیم به شما از سیر تا پیاز اصول سفر به استانبول بگوییم. مطمئنیم زمانی که خواندن این مقاله را تمام کنید با دیدی بازتر و هدفمند‌تر می‌توانید برنامه سفرتان را بچینید.

پس ما را با خواندن این مقاله از مجله گردشگری علی بابا همراهی کنید تا بتوانید بهترین زمان سفر به استانبول را مطابق با سلیقه خود انتخاب کنید. همچنین قرار است لیستی از هزینه‌ها،‌ روش‌های رسیدن، هتل‌ها، جاهای دیدنی و تفریحات استانبول را مقابل خود ببینید تا برنامه سفر بی‌عیب و نقصی را بچینید. اصلا همین اول کار تور استانبول را بخرید تا خیالتان راحت شود.

نزدیک به ۱۵میلیون و ۵۰۰هزار نفر

بیش از ۲هزار و ۵۰۰ کیلومترمربع

خیر، پایتخت ترکیه، آنکارا است.

بخشی از استانبول اروپایی و بخشی دیگر آسیایی است.

تاریخچه استانبول؛ از دیروز تا امروز

استانبول شهری است که به‌راحتی می‌توانید رد پای تاریخ و اصالت را در آن ببینید. شهری که شهرنشینانش از هزاره دوم قبل از میلاد در آن ساکن شدند و نام شهر را «بیزانتیوم» نامیدند که برگرفته از نام شاه مِگارایی به نام «بیزانس» بود. پس از آن، تاریخ، فراز و نشیبش را به بیزانتیوم نشان داد تا اینکه کنترل شهر در قرن ششم قبل از میلاد به دست فارس‌ها افتاد.

پس از آن، یعنی در قرن چهارم قبل از میلاد، اسکندر کبیر حاکم شهر شد و در قرن دوم میلادی، شهر تحت حاکمیت «کنستاتین کبیر» و حکومت رومی‌ها قرار گرفت. درست در همین مرحله نام شهر از بیزانتیوم به «کنستانتینوپل» یا همان «قسطنطنیه» خودمان تغییر داده شد.

تاریخچه استانبول؛ از دیروز تا امروزقسطنطنیه در طول تاریخ خود، حکومت‌ها، جنگ‌ها و پیروزی‌های بی‌شماری را تجربه کرده است، از «شورش نیکا» در دوره ژوستینیان اول، محاصره شهر توسط اعراب، تجربه جنگ‌های صلیبی و قتل و غارت‌های بی‌شمار گرفته تا فتح شهر در قرن پانزدهم میلادی به دست ترک‌های عثمانی.

امپراطوری عثمانی، قسطنطنیه را با نام «اسلامبول» به معنای شهر اسلام، تغییر نام دادند. همان‌طور که از تغییر نام این شهر برمی‌آید، حاکمان شهر مسلمان بودند؛ به همین دلیل مساجد بی‌شماری در اسلامبول ساخته شد. در نهایت، یعنی در قرن بیستم، جمهوری ترکیه شکل گرفت و پایتخت آن از استانبول به آنکارا منتقل شد؛ اما همچنان استانبول، پایتخت فرهنگی و تجاری ترکیه است. در این حین می‌خواهید جاهای دیدنی ترکیه را هم بشناسید؟

قبل از سفر به استانبول؛ بایدها و نبایدها در چیدن برنامه

حال که تاریخچه هزاران ساله استانبول را در چند جمله خواندید و با قدمت و اصالت این شهر آشنا شدید، وقت آن است که برنامه سفر را بچینید، یک برنامه‌ریزی بی‌کم‌ و کاست. پیشنهاد می‌کنیم از بررسی آب و هوا و زمان سفر شروع کنید.

آب و هوای استانبول

به استانبول روی نقشه نگاه کنید. دریای مدیترانه و دریای سیاه، شبه جزیره بالکان و آناتولی را در نزدیکی آن می‌بینید؛ بنابراین باید انتظار آب و هوای مدیترانه‌ای را در این شهر داشته باشید. این یعنی گرم‌ترین روزهای سال را در ماه‌های اول تابستان تجربه می‌کنید و زمستان‌هایش سردترین روزهای سال را به خود می‌بینند. ناگفته نماند باران‌های ناگهانی بهار و پاییزش شما را شگفت‌زده می‌کند.

سفر به استانبولبهترین زمان سفر به استانبول

به نظر منِ نویسنده، بهترین زمان سفر به استانبول و حتی هر شهر دیگری، نمی‌تواند یکسان باشد. دلیلش هم واضح است، «بهترین زمان» برای افراد مختلف، معنای متفاوتی دارد. برای مثال بهترین زمان سفر برای من زمانی است که بتوانم با خیال آسوده، فارغ از شلوغی‌های معمول، تمام شهر را بگردم، تمام جاهای دیدنی استانبول را با دقت لمس کنم و قدم بگذارم در گذشته‌های دور استانبول.

از طرفی ممکن است برای دیگری بهترین زمان سفر به استانبول، همزمان با فستیوال‌های این شهر باشد. مثلاً زمانی که بتوانند از حراج‌های معرکه این شهر و کشور نصیبی ببرند و در نهایت تجربه سفر ارزان به استانبول به جانشان بنشیند. شما در کدام دسته‌اید؟

بهار

به‌طور کلی سفر به استانبول در فصل بهار برای کسانی مناسب است که از گرما فراری‌اند و می‌خواهند در فستیوال‌هایی مانند فستیوال خرید استانبول، جشنواره گل لاله، جشن روز خضر و فستیوال موسیقی چیل‌اوت شرکت کنند. خوب است که بدانید، به‌طور معمول هزینه سفر به استانبول در نوروز ارزان نیست.

استانبول در بهارتابستان

تابستان‌های استانبول جان می‌دهد برای تفریحات آبی و دریایی در این شهر. چراکه با گرم شدن هوا بستری برای تفریحات بیشتر فراهم می‌شود، شب‌های زیبای استانبول را تجربه می‌کنید و می‌توانید تا دیروقت در خیابان‌هایش قدم بزنید.

تابستانناگفته نماند کنسرت‌های بی‌شماری در این فصل برگزار می‌شوند. البته این را هم بدانید که این شرایط برای خیلی‌ها ایدئال به نظر می‌رسد؛ بنابراین باید انتظار گران بودن هزینه سفر به استانبول و صف‌های طولانی برای دیدن جاذبه های گردشگری و خیابان‌های شلوغ و پر از آدم را داشته باشید.

پاییز

پاییز استانبول، مخصوصاً ماه مهر، مانند بهارش دل‌چسب است. هوای معتدل، خیابان‌های نسبتا خلوت، محله‌های توریستی خلوت‌تر و طبیعت رنگارنگ همه آن چیزی هستند که در سفر پاییزی به استانبول نصیبتان می‌شود. ناگفته نماند هزینه سفر به استانبول در پاییز مقرون‌به‌صرفه است. راستی صحبت از محله شد؛ چقدر محله های استانبول را می‌شناسید؟

پاییززمستان

سفر به استانبول در زمستان مزایا و معایب خود را دارد، معمولاً هزینه پرواز تهران به استانبول و اقامت ارزان است؛ اما این فصل مناسب برای بازدید از جاهای دیدنی استانبول نیست. به‌طور کلی، به چند گروه از مسافران سفرهای خارجی پیشنهاد می‌شود که در زمستان به استانبول بروند:

 1. طرفداران ورزش‌های زمستانی مانند اسکی؛
 2. طرفداران جشن سال نو میلادی؛
 3. عاشقان خرید از حراج‌های زمستانی.

زمستانراه‌های سفر به استانبول؛ انتخاب مسیر رسیدن

هوایی

راه‌های سفر به ترکیه به دو روش تقسیم می‌شود، هوایی و زمینی؛ کافی است یک پاسپورت با اعتبار زمانی کافی داشته باشید تا مقدمات سفر را بچینید.

سفر هوایی به استانبولدر روش هوایی که مشخص است با خرید بلیط هواپیما استانبول و صرف بازه زمانی ۲ تا ۳ ساعته در پرواز، به استانبول می‌رسید. قیمت پرواز هم که مشخص است، در حال حاضر، معمولاً گران است؛ اما نمی‌توان منکر رفاهش شد. اما اگر بخواهیم روش زمینی را بررسی کنیم، گزینه‌های متنوع‌تری پیش رویمان قرار می‌گیرد. مزیت سفر زمینی در قیمت ارزانش نهفته است؛ اما طولانی‌شدن بازه زمانی سفر و خستگی مسیر از معایبش به شمار می‌روند.

سفر با قطار

برای سفر زمینی می‌توانید از قطار، اتوبوس یا ماشین شخصی استفاده کنید. برای سفر زمینی با قطار کافی است بلیط قطار تهران آنکارا یا بلیط قطار تبریز وان را بخرید و پس از رسیدن به این شهرها خود را به استانبول برسانید. قیمت سفر با قطار به ترکیه مناسب است، رفاه خوبی نصیبتان می‌شود؛ اما مدت زمان در راه بودنتان زیاد است (نزدیک به ۷۰ ساعت).

سفر با قطار به استانبولسفر با اتوبوس

برای سفر با اتوبوس باید بلیط اتوبوس تهران استانبول یا بلیط اتوبوس تبریز استانبول را تهیه کنید. مسیر چشم‌نوازی در انتطارتان است، قیمت بلیط آن نسبت به بلیت قطار و هواپیما ارزان‌تر است؛ اما همچنان طولانی بودن راه نیز شما را همراهی می‌کند.

سفر با اتوبوسسفر با ماشین شخصی

سفر زمینی با ماشین شخصی به استانبول، علاوه بر مزایا و معایب دیگر روش‌های سفر زمینی به استانبول، نیازمندی‌های دیگری دارد. برای سفر با ماشین شخصی به ترکیه باید گواهینامه بین‌المللی، پلاک بین‌المللی، برچسب CD و IR و کاپوتاژ و مجوز خروج از کشور داشته باشید.

سفر با ماشین شخصیحواستان به قیمت نسبتاً زیاد بنزین در ترکیه هم باشد. همچنین باید مرزهای مشترک ایران و ترکیه مانند مرز بازرگان، مرز رازی و مرز سِرو را بشناسید تا بهترین مسیر مناسب خود و همراهانتان را انتخاب کنید.

 • مرز بازرگان در ۲۹۰ کیلومتری تبریز قرار دارد. فاصله مرز بازرگان تا استانبول حدود ۱۶۰۰ کیلومتر است، یعنی حدود ۲۰ تا ۲۵ ساعت رانندگی.
 • مرز رازی در ۶۵ کیلومتری شهر خوی (آذربایجان غربی) قرار دارد. فاصله مرز خوی تا استانبول حدود ۱۸۰۰ تا ۱۹۰۰ کیلومتر است، یعنی حدود ۲۷ ساعت رانندگی.
 • مرز سرو در ۶۰ کیلومتری ارومیه قرار دارد. فاصله مرز سرو تا استانبول حدود ۲۰۰۰ کیلومتر است، یعنی حدود ۳۰ ساعت رانندگی.

هزینه سفر به استانبول؛ مناسب برای هر بودجه‌ای

وقتی می‌خواهید برنامه سفر به استانبول یا حتی هر شهر و کشور دیگر را بچینید، یکی از مهم‌ترین بخش‌های آن، برآورد هزینه سفر است. از آنجایی که استانبول برای ما ایرانی‌ها، یک مقصد خارجی است، ‌هزینه سفر به استانبول به بخش‌های زیر تقسیم می‌شود:

 • هزینه‌های قبل از سفر شامل هزینه پاسپورت و عوارض خروج از کشور؛
 • هزینه سفر هوایی و بلیط هواپیما به استانبول؛
 • هزینه سفر زمینی به استانبول؛
 • هزینه رزرو هتل در استانبول؛
 • هزینه خورد و خوراک در استانبول؛
 • هزینه بازدید از اماکن گردشگری؛
 • هزینه تفریح در استانبول؛
 • هزینه خرید و سوغات در استانبول؛

هزینه سفر به استانبولخوشبختانه از آنجایی که استانبول شهری برای همه سلیقه‌هاست، دست شما را برای مخارج  سفر باز می‌گذارد. شما در سفر به استانبول می‌توانید تجربه یک سفر سوپر لاکچری را داشته باشید یا تجربه یک سفر اقتصادی. اگر می‌خواهید درباره حداقل و حداکثر هزینه های سفر به استانبول بدانید، پیشنهاد می‌کنیم با دقت مقاله «راهنمای کامل هزینه سفر به استانبول» بخوانید.

در این حین بهتر است کمی هم در مورد سفر به آنتالیا بدانید و جاهای دیدنی آنتالیا را بشناسید.

بهترین هتل های استانبول؛ از عمارت‌های ۵ ستاره تا ۳ ستاره‌های ارزان

هتل های 5 ستاره استانبول

اگر برنامه‌تان برای اقامت جدی است، بهترین هتل های استانبول را الان رزرو کنید.

هتل فور سیزن بسفر | Four Seasons Hotel, Bosphorus

اگر به اقامت در یک عمارت لوکس تاریخی اهمیت می‌دهید و می‌خواهید در تونل زمان به گذشته سفر کنید، رزرو هتل فور سیزن بسفر را به شما پیشنهاد می‌کنیم. علاوه بر امکانات لاکچری رایج در هتل های ۵ ستاره استانبول، دکوراسیون منحصربه‌فرد، اتاق‌های بسیار بزرگ، رستوران‌های معروف و باغ فضاسازی شده تنها بخشی از امکاناتی است که در این هتل قرن نوزدهمی انتظارتان را می‌کشد. بار لابی هتل فور سیزن محیط ایدئالی برای قرارهای رسمی‌تان است.

هتل فور سیزن بسفر | Four Seasons Hotel, Bosphorusنکته دیگری که می‌تواند شما را برای رزرو این هتل مصمم کند، نزدیک بودن آن به برخی از محبوب ترین جاذبه های گردشگری استانبول است. برای مثال، نزدیک ترین جاهای دیدنی استانبول تا هتل فور سیزن عبارت‌اند از اسکله بشیکتاش، کاخ دلماباغچه، میدان تکسیم، خیابان استقلال و برج گالاتا. ناگفته نماند فاصله هتل فورسیزن تا فرودگاه جدید ترکیه ۴۴ کیلومتر است.

آیا می‌دانید که وان ترکیه یکی از نزدیک‌ترین شهرهای مرزی به ایران است؟

آدرس: استانبول، بشیکتاش، خیابان چیراگان، شماره 28

آدرس هتل فور سیزن بسفر روی گوگل مپ

هتل سوئیس اوتل بوسفوروس | Swissôtel The Bosphorus

یکی دیگر از لوکس ترین هتل های ۵ ستاره استانبول، هتل سوئیس اوتل بوسفروس است. این هتل در مرکز مد و فشن، یعنی محله نیشانتاشی قرار دارد. این جا همه چیز در جای خود قرار دارد و همین موضوع رفاه و آرامش را به شما هدیه می‌کند. در این هتل، علاوه بر خدمات رایج هتل های ۵ ستاره ترکی، استخر اختصاصی روی پشت‌بام، اجرای موسیقی زنده و… نیز برایتان فراهم شده است.

هتل سوئیس اوتل بوسفوروس | Swissôtel The Bosphorusاگر بخواهید بدانید در نزدیکی این هتل چه جاهای دیدنی‌ای وجود دارد باید بگوییم که دلماباغچه، میدان تکسیم، خیابان استقلال و برج گالاتا از جاهای دیدنی استانبول هستند که از هتل اوتل بوسفورس کمتر از ۵ کیلومتر با شما فاصله دارند.

راستی! از فرودگاه جدید ترکیه تا هتل سوئیس اوتل فقط ۴۴ کیلومتر فاصله دارید.

آدرس: استانبول، بشیکتاش، محله ویسنه‌زاده، کوچه آجیسو، شماره 19

آدرس هتل سوئیس اوتل بوسفروس روی گوگل مپ

هتل پرا پالاس | Pera Palace Hotel

هتل پرا پالاس از آن هتل های ۵ ستاره استانبول است که می‌توانید گردشگری را از اتاق خود در هتل شروع کنید. این هتل اولین هتل مدرن استانبول است که همچون یک موزه طراحی شده است. شما با اقامت در این هتل می‌توانید به تماشای شاخ طلایی استانبول بنشینید و از فضا و چیدمان منحصربه‌فرد هتل و اجرای زنده پیانو لذت ببرید.

هتل پرا پالاس | Pera Palace Hotelاینجا هر امکاناتی که به ذهنتان برسد، فراهم است، کافی است لب تر کنید. در ضمن هتل پرا پالاس در همسایگی دلماباغچه، میدان تکسیم، خیابان استقلال و نیز برج گالاتا قرار دارد و فاصله‌اش تا فرودگاه جدید استانبول حدود ۴۲ کیلومتر است.

آدرس: استانبول، بی‌اغلو، خیابان مشروطیت، شماره 52

آدرس هتل پرا پالاس روی گوگل مپ

هتل های 4 ستاره استانبول

هتل آرکید Arcade Hotel l

هتل آرکید یکی از هتل های 4 ستاره استانبول است که در نزدیکی  مرکز خرید سیتیز نیشانتاشی، دلماباغچه، میدان تکسیم و خیابان استقلال و برج گالاتا و متروی عثمان‌بی قرار دارد.

هتل آرکید Arcade Hotel lشاید نتوان امکانات رفاهی این هتل را با هتل های ۵ ستاره استانبول یکی دانست؛ اما این را می‌دانیم که همه چیز برایتان فراهم است. اتاق‌های زیبا و فول امکانات این هتل و همچنین دسترسی راحت آن به مراکز خرید و جاهای دیدنی استانبول قطعاً می‌توانند رضایت خاطر شما را فراهم کنند.

آدرس: استانبول، شیشلی، محله مشروطیت، خیابان روملی، شماره 76

آدرس هتل آرکید روی گوگل مپ

هتل سی‌وی‌کِی تقسیم | CVK Taksim Hotel

یکی دیگر از هتل های ۴ ستاره استانبول در همسایگی میدان تکسیم و خیابان استقلال، دلماباغچه و برج گالاتا، هتل سی وی کی تقسیم است. هر کدام از اتاق‌های این هتل ۴ ستاره به شیوه‌ای متفاوت چیدمان شده است.

هتل سی‌وی‌کِی تقسیم | CVK Taksim Hotelچشم‌انداز دل‌انگیز هر اتاق شما را از ماندن در هتل و استراحت در آن خسته نمی‌کند. اگر هم خواستید بیرون بروید، کافی است از هتل، دوچرخه اجاره کنید و طعم لذت‌بخش دوچرخه‌سواری در کوچه‌های استانبول را بچشید. امکاناتش هم مانند تمام هتل های ۴ ستاره دیگر استانبول است، کامل و بی‌نقص. راستی! حتماً حداقل یک بار در رستوران هتل CVK با آن دیوارهای شیشه‌ای‌اش غذایی نوش جان کنید.

آدرس: استانبول، بی‌اغلو، میدان تکسیم، خیابان سیراسلویلر، شماره 11

آدرس هتل سی‌وی‌کی روی گوگل مپ

هتل اپرا بسفروس | Opera Hotel Bosphorus

یک استانبول است و یک میدان تکسیم. پس چه خوب است که هتل خود را طوری انتخاب کنید که به این میدان و محله نزدیک باشید. یکی از هتل های ۴ ستاره استانبول که میزبان شما در این منطقه است، هتل اپرا بسفروس است. این هتل علاوه بر امکانات رایج هتلی خود، تنها ۶۵۰ متر با میدان تکسیم فاصله دارد و همسایه دلماباغچه و برج گالاتا است.

هتل اپرا بسفروس | Opera Hotel Bosphorusبه همین دلیل به‌راحتی به مراکز خرید و کافه‌های خیابان استقلال هم دسترسی دارید. ناگفته نماند چشم‌انداز هتل، به دریا است و قطعاً‌ سرو صبحانه سلف‌سرویس در چنین رستورانی نویدبخش یک روز آرام و بی‌دغدغه برایتان است. این را هم بدانید که چیدمان اتاق‌ها مدرن است، برخی اتاق‌ها منظره رو به دریا دارند و به وان داغ مجهز هستند.

آدرس: استانبول، بی‌اغلو، محله گوموش‌سویو، خیابان اینونو، شماره 26

آدرس هتل اپرا بسفروس روی گوگل مپ

هتل‌های 3 ستاره

هتل اوتوپرا | Ottopera Hotel

اگر می‌خواهید یک سفر دونفره به استانبول داشته باشید که هزینه اقامتتان هم گران تمام نشود، پیشنهاد می‌کنیم سراغ هتل اوتوپرا را در نزدیکی میدان تکسیم و خیابان استقلال و دلما باغچه بگیرید. هتل اوتوپرا یکی از آن هتل های ۳ ستاره استانبول است که علاوه بر اتاق‌های مرتب و تخت‌های راحت، مسافران می‌توانند از صبحانه بوفه و سایر امکانات رفاهی رایگان آن استفاده کنند.

هتل اوتوپرا | Ottopera Hotelهشدار: این هتل کودکان را پذیرش نمی‌کند!

آدرس: استانبول، بی‌اغلو، کجاتپه، خیابان فریدیه، شماره 95

آدرس هتل اتوپرا روی گوگل مپ

هتل بودو | Budo Hotel

یکی دیگر از هتل های ۳ ستاره استانبول در نزدیکی دلماباغچه و برج گالاتا، هتل بودو است. مزیت بزرگ این هتل قیمت مناسب در عین پاکیزه‌بودن اتاق‌هایش است. ضروری‌ترین امکانات رفاهی در این هتل برایتان فراهم شده است و بهترین اتاق‌هایش آن‌هایی است که پنجره‌های بزرگ با چشم‌انداز خیابان را دارند.

هتل بودو | Budo Hotelخوب است که بدانید هتل بودو در نزدیکی بافت تجاری عمده‌فروش‌ها قرار گرفته است که در کنار خرید آسان، زود تعطیل می‌کنند. پس بهتر است بازگشتتان را به هتل به آخر شب موکول نکنید چون این محله در آخر شب بسیار خلوت می‌شود.

آدرس: استانبول، فاتح، محله کمال‌پاشا، خیابان یشیل تولومبا

آدرس هتل بودو روی گوگل مپ

جاهای تاریخی استانبول؛ گردش در تونل زمان

به نظر من اولین کاری که هر توریست باید بعد از رزرو هتل و استراحتی کوتاه در آن انجام دهد، گشت‌وگذار در شهر و دیدن جاهای تاریخی‌اش است. جاهای تاریخی استانبول بی‌شمارند؛ اما در این نوشته به آن‌هایی اشاره شده است که دیدنشان به شدت به شما توصیه می‌شود.

موزه ایاصوفیه | Ayasofya Müzesi

موزه ایاصوفیه از آن جاهای تاریخی استانبول است که حتی اگر تابه‌حال به این شهر سفر نکرده باشید هم درباره‌اش شنیده‌اید. ایاصوفیه در نزدیکی آب‌انبار تاریخی باسیلیکا، مسجد آبی یا همان مسجد سلطان احمد و کاخ توپکاپی است و پر رمز و راز بودن معماری‌اش برای همگان جذاب است.

جاهای تاریخی استانبولموزه ایاصوفیه استانبول به اندازه یک یا حتی چندین کتاب،‌ داستان دارد؛ اما همین را بدانید که این بنا در دوران امپراطپری روم شرقی تحت عنوان کلیسای ارتودوکس شروع به فعالیت کرد و در دوران امپراطوری عثمانی، به مسجد تبدیل شد. برای دانستن باقی تاریخچه و داستان‌های شنیدنی‌اش و نیز تماشای معماری کم‌نظیرش، حتماً در سفرتان به استانبول، به دیدنش بروید. اگر تابستان رفتید، ساعت بازدید از 9 صبح تا 7 عصر است و در زمستان از 9 صبح تا 6 عصر. این را بدانید که دوشنبه‌ها موزه ایاصوفیه تعطیل است.

آدرس موزه ایاصوفیه: استانبول، فاتح، محله سلطان احمد، میدان ایاصوفیه

آدرس گوگل مپ موزه ایاصوفیه

مسجد سلطان احمد | Sultan Ahmet Camii

بعد از اینکه موزه و مسجد ایاصوفیه (یا همان کلیسای قدیم ایاصوفیه) را دیدید، بروید به سمت مسجد سلطان احمد یا همان مسجد آبی زیبا و مثال‌زدنی. می‌دانید چرا به مسجد سلطان احمد استانبول می‌گوییم مثال‌زدنی؟ از آن بابت که وقتی روبه‌روی این یکی از جاهای تاریخی استانبول می‌ایستید، نیرویی همچون نیروی گرانش، شما را به سمت خود جذب می‌کند.

مسجد سلطان احمد | Sultan Ahmet Camii در جاهای دیدنی استانبولاول آن هیبت و جلال بیرون بنا چشمانتان را به خود خیره می‌کند و بعد از اینکه وارد مسجد شدید، معماری داخلی مسجد میخکوبتان می‌کند. این مسجد با معماری منحصربه‌فردش، در زمان ساخت خود (۱۶۱۷ میلادی) با اهداف سیاسی در نزدیکی یکی از مهم‌ترین کلیساهای مسیحیان، برای مسلمانان ساخته شد. شمارش پنجره‌های آن که قطعاً از دستتان در می‌رود، چیزی حدود ۲۶۰ پنجره است و ۶ مناره راست‌قامت در اطراف مسجد همچون دژی از آن محافظت می‌کنند.

حالا سری بزنید به داخل این مسجد که شاهکاری از دوران عثمانی است. همین الان تصور کنید بنایی باصلابت با ۲۰هزار قطعه کاشی خوش‌رنگ‌ولعاب و دست‌ساز روبه‌رویتان قرار گرفته است. قطعاً از دیدن این جلال و جبروت حیرت می‌کنید. اجازه دهید بیشتر از این وارد جزئیات نشوم؛ چون قبلاً بابک عزیز از سیر تا پیاز داستانش را برایتان گفته است، روی لینک زیر کلیک کنید.

مسجد سلطان احمد چه روزهایی به خودش دیده است؟

آدرس مسجد سلطان احمد: استانبول، منطقه اروپایی فاتح، محله سلطان احمد، خیابان آت میدانی، پلاک 70

آدرس گوگل مپ مسجد سلطان احمد

آب‌انبار تاریخی باسیلیکا | Yerebatan Sarnıcı

با شنیدن آب‌انبار یاد چه می‌افتید؟ جایی برای تأمین آب شرب که گذشتگان ما استفاده می‌کردند؟ درست است؛ اما داستان آب‌انبار تاریخی باسیلیکا متفاوت است. باسیلیکا بنایی عجیب است، ۳۳۶ ستون با ارتفاع ۹ در زیرزمینی با ۵۲ پله ساخته شده است. این بنا به دوران بیزانس برمی‌گردد، یعنی قرن‌ها قبل از میلاد؛ اما جالب است بدانید که در نیمه‌های قرن شانزدهم و توسط یک توریست هلندی دوباره به جهانیان معرفی شد.

آب‌انبار تاریخی باسیلیکا | Yerebatan Sarnıcıقبول دارید که هرچه بیشتر درباره جاهای تاریخی استانبول می‌خوانید و می‌شنوید، به اسرارآمیز بودن آن‌ها بیشتر پی می‌برید؟

آدرس آب انبار تاریخی باسیلیکا: استانبول، فاتح، محله عالم‌دار، خیابان یرباتان

ساعت کاری: 9 صبح تا 5:30 عصر

آدرس گوگل مپ آب انبار تاریخی باسیلیکا

کاخ توپکاپی | Topkapı Sarayı

حالا نوبت می‌رسد به یکی دیگر از جاهای تاریخی استانبول، یعنی کاخ توپکاپی که در نزدیکی همان ۳ بنای قبلی است. واژه «توپکاپی» با معنی «دروازه توپ» اشاره به داستان ساخت این کاخ دارد. تاریخ ساخت توپکاپی به دوران بعد از فتح استانبول برمی‌گردد و علاوه بر اینکه نمادی از شکوه امپراطوری آن دوران بود، حدود ۴ قرن محل سکونت افراد حکومتی و مرکز اداری‌آموزشی امپراطوری عثمانی نیز محسوب می‌شد.

کاخ توپکاپی | Topkapı Sarayıیادتان باشد برای دیدن چنین بنایی حداقل باید ۴ یا ۵ ساعت زمان داشته باشید. پس طوری برنامه بازدیدتان را بچینید که برای تماشای نمادی از عظمت امپراطوری عثمانی وقت کافی داشته باشید.

آدرس کاخ توپکاپی: استانبول، فاتح، محله جانکورتاران

ساعت کاری: 9 صبح تا 4:30 عصر | سه‌شنبه‌ها تعطیل است.

آدرس گوگل مپ کاخ توپکاپی:

کاخ دلماباغچه | Dolmabahçe Sarayı

عکس را می‌بینید؟ اینجا کاخ دلماباغچه استانبول است. شبیه افسانه‌ها نیست؟ چنان شکوهی را در بندبند خود نهفته دارد که آدم دلش نمی‌آید پلک بر هم بزند. اینجا یکی از زیباترین جاهای تاریخی استانبول است که نشان‌گر معماری عثمانی و اروپایی است.

کاخ دلماباغچه | Dolmabahçe Sarayıاینجا همان کاخی است که خاندان سلطنتی پس از کاخ توپکاپی به آن نقل مکان کردند. نام «دلماباغچه» به‌معنای «باغ پر از آب» است که با توجه به موقعیت مکانی آن انتخاب شده است، کاخی در میان باغی بی‌حد زیبا و در کنار ساحل. دیدنش هیجان‌انگیز است. حتماً یک صبح زود از روزهای وسط هفته سفرتان را برای دیدن سوئیت‌های تشریفاتی، حرمسرا و اقامتگاه ولیعهد در کاخ دلماباغچه اختصاص دهید تا مفهوم معماری بی‌نظیر را بهتر درک کنید.

آدرس کاخ دلما باغچه: استانبول، بشیکتاش، محله ویشنه‌زاده، خیابان دلماباغچه

ساعت کاری: 9 صبح تا 4:30 عصر | دوشنبه‌ها تعطیل است.

تور استانبول از مشهد می‌تواند کارتان را راحت‌تر کند.

آدرس گوگل مپ

قلعه روملی حصار | Rumeli hisarı

یکی دیگر از جاهای تاریخی استانبول که در زمان سلطان محمد دوم در بخش اروپایی این شهر ساخته شد، قلعه روملی حصار بود. این بنا به کمک خواهر دوقولویش، یعنی قلعه آناتولی در آن ظرف تنگه بسفر، نقش بسزایی در فتح استانبول داشتند. بازدید از این قلعه برای کودکان و افراد مُسن مناسب نیست؛ اما اگر پای رفتن از پله‌های قلعه را داشته باشید، تماشای محیط اطراف از بالای قلعه حسابی سر کِیفتان می‌کند.

قلعه روملی حصار | Rumeli hisarıراستی! حواستان به گربه‌های بی‌شمار قلعه باشد، شاید دوست داشته باشید عکسی به یادگار با آن‌ها ثبت کنید.

آدرس قلعه روملی حصار: استانبول، سارییر، محله روملی حصاری، خیابان یحیی کمال

ساعت کاری: 9 صبح تا 7 شب | چهارشنبه‌ها تعطیل است.

آدرس گوگل مپ

برج گالاتا | Galata Kulesi

برج گالاتا که زمانی بلندترین سازه استانبول بود، در قرن چهادهم میلادی و در کوچه‌پس‌کوچه‌های این شهر ساخته شده بود. بنابراین اگر می‌خواهید از فراز یکی از جاهای تاریخی استانبول، شهر را زیر پایتان ببینید حتماً به دیدن گاتالای ۹طبقه بروید. بهترین زمان بازدید از برج گاتالا، موقع اذان ظهر یا غروب آفتاب است.

برج گالاتا | Galata Kulesiاگر همراه خود، کودک، افراد مسن یا معلول دارید، بدانید که آسانسور تا طبقه هفتم برج شما را همراهی می‌کند. اگر هم می‌خواهید به طبقه نهم برج برسید، باید دو طبقه آخر را از راه‌پله مارپیچی‌اش بروید که گذراندن چینن مسیری خالی از لطف نیست. ناگفته نماند رستوران بالای برج جایی برای تازه‌کردن نفستان است.

آدرس برج گاتالا: استانبول، بی‌اغلو، محله برکت‌زاده، خیابان بیوک هندک

ساعت کاری: 9 صبح تا 8:30 شب

آدرس گوگل مپ

خیابان استقلال استانبول | Istiklal Caddesi

شاید نتوان از خیابان استقلال، به‌عنوان یکی از جاهای تاریخی استانبول یاد کرد؛ اما قطعاً می‌توان لقب یکی از خیابان‌های تاریخی دنیا را به آن داد. به نظر من محال است توریستی به استانبول برود و خیابان استقلال را نبیند. اینجا را شاید بتوان مرکز شهر استانبول نامید.

خیابان استقلال استانبول | Istiklal Caddesiهتل‌های بی‌شمار، مراکز خرید فراوان، بستی‌فروش‌ها و کافه‌های رنگارنگ و از همه مهم‌تر تعدادی از معروف‌ترین جاهای دیدنی استانبول در این خیابان قرار دارد؛ بنابراین خیالتان راحت، این خیابان حداقل یک روز از سفرتان را می‌تواند به خود اختصاص دهد. اینجا خیابانی است که می‌توانید پیاده‌روی یا ترامواسواری را از میدان تکسیم شروع کنید و با شنیدن موسیقی‌های خیابانی ادامه دهید تا به نزدیکی برج گاتالا برسید.

آدرس: استانبول، بی‌اغلو، میدان تکسیم، خیابان استقلال

ساعت کاری: شبانه روز

آدرس گوگل مپ

موزه معصومیت | Masumiyet Müzesi

«پاموک» نویسنده معروف ترکیه کسی است که کتاب موزه معصومیت را در سال ۲۰۰۸ نوشت و در سال ۲۰۱۲ موزه آن را هم تأسیس کرد. داستان این کتاب و موزه از عشقی افسانه‌ای بین یک تاجر ثروتمند و دختری فقیر به‌نام «فوسون» نشئت گرفته است.

موزه معصومیت | Masumiyet Müzesi در استانبولجالب است بدانید تمام اشیایی که در کتاب، به آن‌ها اشاره شده است را می‌توانید در موزه ببینید. به خاطر داشته باشید که اگر هنگام ورود به موزه، کتاب موزه معصومیت را به دست داشته باشید، بلیت ورودی‌تان رایگان خواهد شد.

آدرس: استانبول، بی‌اغلو، محله فیروزآقا، خیابان چوکورجوما، کوچه دالگیچ، شماره 2

ساعت کاری: هر روز ساعت 10 صبح تا 6 عصر | پنجشنبه‌ها ساعت 10 صبح تا 9 شب | دوشنبه‌ها، روز اول ژانویه، عید فطر و عید قربان تعطیل است.

آدرس گوگل مپ

موزه مادام توسو | Madame Tussauds

احتمالاً نام «موزه مادام توسو» به‌عنوان یکی از جاهای تاریخی استانبول به گوشتان خورده باشد. اینجا جایی استکه قرار است با تمام مشاهیر ترکیه و حتی دنیا، یک‌جا ملاقات داشته باشید، فرقی نمی‌کند ترامپ باشد یا ستاره‌های هالیوودی. شگفت‌انگیز است، مگر نه؟

موزه مادام توسو | Madame Tussaudsخالق این مجسمه‌ها آنا ماریا (مادام توسو) است که بعد از تجربه فرازونشیب‌های بسیار، توانست نام خود را به‌عنوان یک هنرمند مجسمه‌ساز در جهان ثبت کند. جالب است بدانید وقتی عکس‌های یادگاری‌تان را با این مجسمه‌های مومی به عزیزانتان نشان می‌دهید به‌سختی می‌توانند پی به مجسمه‌بودن آن‌ها ببرند. پس دوربینتان را فراموش نکنید.

آدرس موزه مادام توسو: استانبول، بی‌اغلو، میدان تکسیم، خیابان استقلال، شماره 58/56

ساعت کاری: هر روز ساعت 10 صبح تا 8 شب

آدرس گوگل مپ موزه مادام توسو

کلیسای چورا در شهر استانبول | Kariye Müzesi

شما هم قبول دارید که معماری و علی‌الخصوص نقاشی کلیساها همیشه و در همه جای دنیا جای بسی تأمل دارد؟ کلیسای چورا یکی از آن جاهای تاریخی استانبول است که معماری درون و بیرونش شما را جذب خود می‌کند. به احتمال زیاد شما هم دوست دارید از تمام اضلاع و دیواره‌های چورا عکس بگیرید و پی به داستان و فلسفه وجودی‌اش ببرید.

کلیسای چورا در شهر استانبول | Kariye Müzesiآدرس کلیسای چورا: استانبول، فاتح، محله کاریه، خیابان کاریه جامی

ساعت کاری: تابستان‌ 9 صبح تا 7 شب | زمستان 9 صبح تا 5 عصر

کلیسای چورا در شهر استانبول | Kariye Müzesiشاید برایتان عجیب باشد که بدانید این کلیسا که بیش از ۱۵ قرن از عمرش می‌گذرد،‌ در زمان عثمانی‌ها به مسجد تغییر کاربری داد و نقاشی‌هایش زیر گچ پنهان شد. پس اگر مسجد چورا هم شنیدید،‌ تعجب نکنید. از طرفی با اینکه این مکان در حال حاضر به موزه تغییر کاربری داده و نقاشی‌های پر رمز و رازش قابل رؤیت است؛ اما در گوگل به نام مسجد چورا (Kariye Mosque) ثبت شده است، آدرسش را روی نقشه زیر ببینید:

آدرس گوگل مپ کلیسای چورا

موزه دراویش چرخان  | Galata Mevlevihanesi Müzesi

شاید اولین فکری که با شنیدن نام «دراویش چرخان» به ذهن خطور می‌کند، درویش‌هایی در حال رقص سماع هستند. البته که این برداشت پر بی‌راه نیست. دراویش چرخان نام یکی از موزه‌ها و جاهای تاریخی استانبول است که در انتهای خیابان استقلال قرار دارد.

موزه دراویش چرخان  | Galata Mevlevihanesi Müzesiاگر شما هم به مولانا و مولاناخوانی علاقه داشته باشید،‌ قطعاً ترجیح می‌دهید برای تماشای رقص سماع به قونیه بروید؛ اما راستش را بخواهید آشنایی با زندگی دراویش و تماشای اتاق و کتابخانه و مقبره‌هایشان در یکی از به‌یادماندنی‌ترین خیابان‌های استانبول خالی از لطف نیست.

موزه دراویش چرخان  | Galata Mevlevihanesi Müzesi در استانبولراستی! اگر تصمیمتان به رفتن و دیدن و لذت‌بردن شد، حتماً روز قبل یا چند ساعت قبل از بازدید، بلیتش را تهیه کنید تا ظرفیت محدودش، شما را محروم از بازدید نکند.

آدرس موزه دراویش چرخان: استانبول، بی‌اغلو، محله شاهکولو، خیابان گلیپ دده، شماره 15

ساعت کاری: تابستان‌ 9 صبح تا 7 شب | زمستان 9 صبح تا 5 عصر | دوشنبه‌ها تعطیل است.

آدرس گوگل مپ

قلعه یدیکوله استانبول | Yedikule Zindanları Müzesi

من خودم تا به حال قلعه یدیکوله را ندیده‌ام؛ اما عکس‌هایش را که دیدم به شدت وسوسه شدم در سفر به استانبول به دیدنش بروم. این قلعه که با نام زندان یدیکوله هم شناخته می‌شود، بنایی استوار و راست‌قامت است که تاریخ را از ازل و به احتمال زیاد تا ابد به چشمان خود می‌بیند. می‌گویند زندان یدیکوله از ترسناک‌ترین زندان‌های دنیا بوده است (دیدنش باید هیجان‌انگیز باشد، مگر نه؟) و ساختش از زمان امپراطوری رم شروع شد و امروزه مشغول به بازسازی‌اش هستند.

قلعه یدیکوله استانبول | Yedikule Zindanları Müzesiامروزه قلعه یدیکوله به موزه یدیکوله تبدیل شده است و تئاترها و کنسرت‌های بسیاری در آنجا برگزار می‌شود. بنابراین خبری از ترس و ترسیدن در آن نیست. با این حال اگر وسوسه قدم‌زدن در فضایی ترسناک و افسانه‌ای به جانتان رخنه کرده، حتماً قبل از رفتن به آنجا، از بازبودنش مطمئن شوید؛ چراکه ممکن است در حال بازسازی باشند.

آدرس قلعه یدیکوله: استانبول، فاتح، محله یدیکوله، خیابان یدیکوله میدانی

ساعت کاری: 8:30 صبح تا 6 عصر | یکشنبه‌ها تعطیل است.

آدرس گوگل مپ

میدان هیپودروم | Hippodrome of Constantinople

«هیپودروم» یک واژه یونانی، به معنای میدان اسب‌دوانی است. اولین هیپودروم استانبول در زمان کنستانتین کبیر با ظرفیت ۱۰۰هزار تماشاچی به شکل U ساخته شد؛ اما امروزه از چنین بنایی فقط یک ستون باقی مانده است و با نام «میدان سلطان احمد» شناخته می‌شود. بنابراین هیپودروم را در لیست جاهای تاریخی استانبول و دیدنی‌های محوطه میدان سلطان احمد قرار دهید.

میدان هیپودروم | Hippodrome of Constantinopleآدرس میدان هیپودروم: استانبول، فاتح، محله بینبیر دیرک، میدان سلطان احمد

ساعت کاری: شبانه روز

آدرس گوگل مپ

برج دختر استانبول | Kız Kulesi

اولین چیزی که با شنیدن نام «برج دختر» به ذهنتان می‌رسد، چیست؟

حقیقتش اولین باری که نام این یکی از جاهای تاریخی استانبول به گوشم رسید به این فکر کردم که داستانش باید برگردد به دختری افسانه‌ای. تحقیق که کردم، متوجه این موضوع شدم که گویا این برداشت من دور از واقعیت هم نبوده است. افسانه‌های بی‌شماری از زمان ساخت این برج، یعنی سال‌ها قبل از میلاد، آن را همراهی می‌کند؛ اما زیباترینش به داستان عشق لیندروس و دختر راهبه‌ای به‌نام هیرو برمی‌گردد.

برج دختر استانبول | Kız Kulesiگویا هیرو، هر شب، مشعلی را برفراز برج روشن می‌کرد و لیندروس با نشانه گرفتن مشعل، به سمت برج شنا می‌کرده تا به دیدن هیرو برود. دست بر قضا، یک شب، طوفان، مشعل را خاموش و لیندروس راه را گم می‌کند. گم‌کردن راه همانا و غرق‌شدن لیندروس همان. وقتی این خبر به گوش هیرو می‌رسد، هیرو خود را از بالای برج به پایین پرتاب می‌کند و این موضوع باعث ماندگارشدن داستان عشقشان می‌شود.

به نظر می‌رسد اگر باقی افسانه‌ها را از محلی‌ها بپرسید، شنیدنشان خالی از لطف نباشد.

آدرس برج دختر: استانبول، تنگه بسفر

ساعت کاری: هر روز از 9 صبح تا 7 شب

آدرس گوگل مپ

کاخ بیلربی | Beylerbeyi Sarayı

جاهای تاریخی استانبول که در تنگه بسفر قرار دارد، به یکی‌دوتا محدود نمی‌شود. کاخ بیلربی هم یکی از دیدنی‌ترین آثار این تنگه است و کشتی‌سواری در این تنگه هم یکی دیگر از تفریحاتی است که بازدید از جاهای دیدنی تنگه بسفر را لذت‌بخش می‌کند.

کاخ بیلربی | Beylerbeyi Sarayıکاخ بیلربی یا همان کاخ آقا بزرگ (به فارسی) اولین کاخ قرن نوزدهم و مهمانخانه‌ای سلطنتی است که توسط «سلطان عبدالعزیز» ساخته شد. بیلربی در واقع کاخی تابستانه برای درباریان بود که یک بار در آتش‌سوزی سوخت و بنای فعلی جایگزینش شد.

آدرس کاخ بیلربی: استانبول، اوسکودار، محله بیلربی، خیابان عبدل آقا، کاخ بیلربی

ساعت کاری: هر روز از ساعت 9 صبح تا 5 بعد از ظهر | دوشنبه‌ها تعطیل است.

آدرس گوگل مپ

موزه ساکیپ سابانجی | Sakıp Sabancı Müzesi

یکی دیگر از جاهای تاریخی استانبول و در واقعیت یکی دیگر از اقامتگاه‌های تابستانی در حاشیه تنگه بسفر، موزه ساکیپ سابانجی است. موزه ساکیب سابانجی که حدود یک قرن عمر دارد، در ابتدا اقامتگاه تابستانی یک خانواده مصری بود و پس از ۲۶ سال به خانواده «حاجی عمر سابانجی» فروخته شد.

موزه ساکیپ سابانجی | Sakıp Sabancı Müzesi در استانبولدر سال ۲۰۰۲ درب این موزه به روی عموم باز شد. به خاطر بسپارید که هنگام بازدید، علاوه بر موزه، سری هم به باغ مجسمه و کافه و رستوران این مجموعه بزنید.

موزه ساکیپ سابانجی | Sakıp Sabancı Müzesiآدرس موزه ساکیپ سابانجی: استانبول، سارییر، محله امیرگان، خیابان ساکیب سابانجی، شماره 42

ساعت کاری: هر روز از ساعت 10 صبح تا 6 عصر | دوشنبه‌ها تعطیل است.

آدرس گوگل مپ

موزه سادبرک حانیم | Sadberk Hanim Müzesi

یکی از جاهای تاریخی استانبول در منطقه سارییر، موزه سادبرک حانیم است. این موزه در یک ساختمان قدیمی از قرن نوزدهم و توسط بنیاد وهبی کوچ افتتاح شد. بیشترین آثاری که در این موزه به نمایش گذاشته شده است، آثار باستانی هنر اسلامی و اشیای باستانی ترکیه است.

موزه سادبرک حانیم | Sadberk Hanim Müzesi در استانبولبه خاطر داشته باشید که بازدید از این موزه با موزه‌کارت، رایگان است.

موزه سادبرک حانیم | Sadberk Hanim Müzesiآدرس موزه سادبرک حانیم: استانبول، سارییر، محله بیوک دره، خیابان پیاسا

ساعت کاری: هر روز 10 صبح تا 5 عصر | چهارشنبه‌ها تعطیل است.

آدرس گوگل مپ

موزه اتومبیل‌های کلاسیک آتامان | Ural Ataman Klasik Otomobil Müzesi

وقتی اسم اتومبیل کلاسیک به میان می‌آید غرق در فکر می‌شوم، نمی‌دانم چرا؛ اما ناخودآگاه لبخندی از رضایت بر لبانم می‌نشیند. حالا تصور کنید برایتان شرایطی پیش بیاید که در سفر به استانبول قدم در موزه‌ای بگذارید که اقامتگاه امن ماشین‌های کلاسیک است.

موزه اتومبیل‌های کلاسیک آتامان در استانبولدر موزه اتومبیل‌های کلاسیک آتامان قرار است ۶۰ اتومبیل کلاسیک آمریکایی و اروپایی مربوط به سال‌های ۱۹۲۰ تا ۱۹۷۰ را ببینید که هر کدام فلسفه خاص خود را دارند. علاوه بر بازدید از این اتومبیل‌ها، می‌توانید سری هم به رستوران،‌ بار و کتابخانه آن بزنید.

به‌صورت کلی، ظاهر زیبا و منحصربه‌فرد این مجموعه باعث شده است علاوه بر نمایشگاه‌بودنش، فضایی مناسب برای برگزاری مجالس و دورهمی‌ها به حساب بیاید.

آدرس موزه اتومبیل های کلاسیک آتامان: استانبول، سارییر، محله فراحولر، خیابان نوری پاشا، شماره 107

ساعت کاری: از جمعه تا یکشنبه ساعت 11 صبح تا 6 عصر

آدرس گوگل مپ

خیابان فرانسوی‌ها در استانبول | Fransız Sokağı Kültür Merkezi

خیابان فرانسوی ها، آخرین مقصد ما در لیست جاهای تاریخی استانبول است که دیدنش و قدم‌زدن در آن عجیب حالتان را خوب می‌کند. یک خیابان رنگی‌رنگی با کافه و رستوران‌هایی با ظاهر فرانسوی چشمانتان را به خود خیره می‌کند. دستتان را می‌برد سمت دوربینتان و با لبخندی به پهنای صورتتان عکسی به یادگار ثبت می‌کنید.

خیابان فرانسوی‌ها در استانبولاگر دوست دارید توریست‌های بیشتری را ببینید، عصر یک روز سفر به استانبولتان را به گردش در این خیابان اختصاص دهید و خیالتان راحت باشد که حداقل تا ساعت ۲ نیمه‌شب، می‌توانید یک غذای لذیذ ترکی را نوش جان کنید.

آدرس خیابان فرانسوی‌ها در استانبول: استانبول، بی‌اغلو، محله فیروزآقا، خیابان ینی چارشی، خیابان حایریه

ساعت کاری: شبانه روز

آدرس گوگل مپ

پارک های استانبول؛ طبیعتی بااصالت

نوبتی هم باشد، نوبت به پارک های استانبول می‌رسد. به‌هر حال طبیعت چشم‌نواز و آب‌وهوای مطبوع استانبول چیزی کم از جاهای تاریخی استانبول ندارد.

جنگل‌ بلگراد | Belgrad Ormanı

«بلگراد»، نام یکی از پارک های استانبول است که در گذشته‌های دور نقش نظامی و سیاسی مهمی را داشته است و در حال حاضر با مساحت ۵هزار هکتار جای مناسبی برای تفریح و پیک‌نیک و گردش است.

جنگل‌ بلگراد در استانبولاگر بخواهیم به دیگر جاذبه های گردشگری جنگل بلگراد اشاره کنیم، باید بگوییم که وجود مسیر پیاده‌روی، باغ‌های باصفا، چشمه‌های طبیعی، تورهای سافاری و موتورهای چهار چرخ از جمله امکانات و تفریحاتی هستند که در این پارک باصفا انتظار شما را می‌کشند. یادتان باشد در سفر تابستانی و پاییزی خود به استانبول حتماً سری به منطقه حفاظت شده بلگراد بزنید.

آدرس جنگل بلگراد: استانبول، سارییر، باهچه کوی مرکز، جنگل‌ بلگراد

ساعت کاری: باغ گیاه شناسی 9 صبح تا 5 بعد از ظهر

آدرس گوگل مپ

پارک ییلدیز | Yıldız Parkı

پارک ییلدیز یکی از قدیمی‌ترین پارک های استانبول در محله بشیکتاش است. این پارک که در طول عمر خود گاهی جنگل عمومی بود و گاهی محوطه خصوصی شکار سلاطین عثمانی، امروزه تبدیل به یکی از بزرگترین پارک های استانبول و جایی مناسب برای پیک‌نیک و قدم‌زدن محسوب می‌شود. از جاذبه های دیدنی پارک ییلدیز می‌توان به کارخانه چینی‌سازی، کاخ و عمارت‌های عثمانی اشاره کرد که دیدنشان در میان شکوفه‌های بهاری پارک خالی از لطف نیست.

پارک ییلدیزآدرس پارک یلدیز: استانبول، بشیکتاش، محله ییلدیز، پارک ییلدیز

ساعت کاری: شبانه روز

آدرس گوگل مپ

پارک امیرگان | Emirgan Park

شما هم طرفدار گل و گیاه هستید؟ درباره جشنواره لاله‌های استانبول چیزی شنیده‌اید؟ پارک امیرگان یکی از قدیمی‌ترین پارک های استانبول است که طبیعتش بی‌مثال است. فستیوال گل لاله معروف استانبول نیز در این پارک برگزار می‌شود. پارک امیرگان که در مجاورت تنگه بسفر قرار دارد، ۳ عمارت چوبی به نام‌های «عمارت زرد»، «عمارت سفید» و «عمارت صورتی» را در دل خود جای داده است که امروزه بیشتر کاربرد کافه تریا دارد.

پارک امیرگان در استانبولآدرس پارک امیرگان: استانبول، سارییر، محله رشیت پاشا، خیابان امیرگان

ساعت کاری: شبانه روز

آدرس گوگل مپ

پارک فنرباهچه | Fenerbahçe Parkı

حین گذر از دریای مرمره به یکی از پارک های استانبول می‌رسید که حالتی جزیره‌ای دارد و با نام پارک فنرباهچه شناخته می‌شود. این پارک با یک پل به ساحل می‌رسد. پارک فنرباهچه جای مناسبی برای پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری است. اگر می‌خواهید از فضای خلوت پارک بهره ببرید، حتماً روزهای اول هفته به این پارک سر بزنید.

پارک فنرباهچه در استانبولآدرس پارک فنرباهچه: استانبول، کادیکوی، محله فنرباغچه، خیابان تور یولو

ساعت کاری: شبانه روز

آدرس گوگل مپ

مراکز خرید استانبول؛ تجربه خریدی عالی از اجناس ترک

استانبول مال | Mall of Istanbul

یکی از معروف‌ترین مراکز خرید استانبول،‌ استانبول مال است. این مرکز خرید که در واقع به‌عنوان یکی از محبوب‌ترین مراکز تفریحی هم شناخته می‌شود، در ۵ طبقه ساخته شده است. از جمله خدمات و امکانات این مجموعه می‌توان به وجود ۳۵۰ فروشگاه از معروف‌ترین برندهای جهان، یکی از بزرگترین شهربازی‌های سرپوشیده اروپا، زمین بولینگ آتلانتیس، سینما سینتک، سالن موی برای تماشای کنسرت‌های ترکی و بین‌المللی و ده‌ها کافه و رستوران با خوردنی‌های بسیار لذیذ اشاره کرد.

ما یک راهنمای کامل هم در مورد خرید در ترکیه داریم.

استانبول مالتوجه داشته باشید که به خاطر دوربودن استانبول مال از مراکز توریستی، برای رفتن به این مرکز خرید،‌ سرویس حمل و نقل رایگان در نظر گرفته شده است. اطلاعات آن را از بخش رزرواسیون هتل بگیرید.

آدرس استانبول مال: استانبول، باشاک شهیر، محله محمودبی، بلوار سلیمان دمیرال، استانبول مال

ساعت کاری: 10 صبح تا 10 شب

آدرس گوگل مپ

مرکز خرید ایستینیه پارک | Istiniye Park

اگر خود یا یکی از اطرافیانتان سری به مراکز خرید استانبول زده باشید،‌ حتماً نام ایستینیه پارک را شنیده‌اید. این مرکز خرید ۵طبقه،‌ در بین ایرانیان بسیار محبوب است و به‌دلیل دسترسی راحت و اجناس متنوع با رنج قیمت متوسط تا لوکس در ۳۰۰ فروشگاه، هر روزه میزبان بسیاری از مردم است. از جمله جذابیت‌های مرکز خرید ایستینیه پارک می‌توان به معماری منحصربه‌فرد، سقف شیشه‌ای و بازارچه محلی آن اشاره کرد.

مرکز خرید ایستینیه پارکآدرس ایستینیه پارک: استانبول، محله پینار، خیابان کاتار، پلاک 73

ساعت کاری: 10 صبح تا 10 شب

آدرس گوگل مپ

مرکز خرید پالادیوم | Palladium AVM

پالادیوم یکی از جدیدترین مراکز خرید استانبول است که با معماری متفاوت (مشابه با یک گوی شیشه‌ای) و امکانات متنوعش در سال ۲۰۰۸ افتتاح شد و بر سر زبان‌ها افتاد. اینجا جای مناسبی برای تفریح و خرید محسوب می‌شود؛ چراکه در کنار ۱۹۰ فروشگاه از وجود رستوران‌ها، سالن‌های سینما، آرایشگاه و… برخوردار است. تزئینات ویژه سال نو میلادی و حراج‌های بی‌نظیر فصلی از دیگر جذابیت‌های پالادیوم است.

مرکز خرید پالادیوم استانبولآدرس مرکز خرید پالادیوم: استانبول، منطقه آسیایی آتاشهیر، ینی صحرا، محله بارباروس، خیابان هالک، پلاک 8

ساعت کاری: 9 صبح تا 10 شب

آدرس گوگل مپ

مرکز خرید جواهیر | Istanbul Cevahir

مرکز خرید جواهیر یکی از بزرگترین مراکز خرید استانبول است. اینجا قرار است حداقل یک نصف روز از شما را به خود اختصاص دهد، به هر حال وجود ۲۰۰ فروشگاه با برندهای نام‌آشنا و قیمت‌های متنوع، ۱۲ سالن سینما، سالن تئاتر، کافه و رستوران‌های بی‌مثال، شهربازی و سالن بولینگ بخشی از آن خدمات و امکانات این مجموعه تفریحی است که به‌راحتی می‌تواند کنترل زمان شما را به دست بگیرد.

مرکز خرید جواهیر استانبولآدرس مرکز خرید جواهیر: استانبول، منطقه‌ شیشلی، محله‌ ماییس، جاده‌ بیوک‌دره، جواهیر مال

ساعت کاری: 10 صبح تا 10 شب

آدرس گوگل مپ

مرکز خرید سیتیز نیشانتاشی | CITY’S NİŞANTAŞI

اگر به دنبال یکی از لوکس‌ترین مراکز خرید استانبول هستید و می‌خواهید خرید خود را از میان ۱۵۰ برند معروف و نام‌آور مد و پوشاک دنیا انجام دهید، بی‌شک اولین پیشنهاد ما به شما، خرید از مرکز خرید سیتیز نیشانتاشی است. علاوه بر فروشگاه‌های پوشاک،‌ اکسسوری، لوازم آرایشی و بهداشتی، لوازم خانگی و کیف و کفش، می‌توانید از خدمات آرایشگاه، صرافی، درمانگاه، سالن‌های سینما و ده‌ها کافه و رستوران این مجموعه نیز بهره ببرید.

آدرس مرکز خرید سیتیز نیشانتاشی: استانبول، منطقه اروپایی شیشلی، محله تشویکیه، خیابان تشویکیه، پلاک 162

ساعت کاری: 10 صبح تا 10 شب، سالن‌های سینما تا 12 شب.

آدرس گوگل مپ

مرکز خرید فروم | Forum İstanbul

فروم را نمی‌توان فقط یک مرکز خرید دانست؛ چون خدمات و امکانات تفریحی و متنوعی را در دل خود جای داده است که به‌راحتی می‌توانید یک روز کامل خود را در آنجا سپری کنید، بدون اینکه متوجه گذر زمان شوید. مرکز خرید فروم در میان سایر مراکز خرید استانبول، از مطرح‌ترین‌ها به حساب می‌آید.

مرکز خرید فروماینجا قرار است علاوه بر خرید از برندهای میان‌رده تا لوکس، از آکواریوم بزرگ سی لایف، سرزمین لگو، پارک ژوراسیک، سالن بولینگ، سالن شبیه‌ساز پرواز، شهربازی‌های فان لب و.. دیدن کنید و ساعاتی هیجان‌انگیز را سپری کنید. اینجا جایی است برای همه اعضای خانواده.

آدرس مرکز خرید فروم: استانبول، منطقه بایرام پاشا، محله کجاتپه، خیابان پاشا

ساعت کاری: 10 صبح تا 10 شب

آدرس گوگل مپ

مرکز خرید کانیون

کانیون را نمی‌توان فقط در لیست مراکز خرید استانبول آورد؛ چراکه اینجا با آن معماری کم‌نظیرش بیشتر به یک اثر دیدنی در استانبول تبدیل شده است. تجربه خرید از برندهای نام‌آشنا در محیطی با فضای باز و بسته و فروشگاه‌های خاص قطعاً به‌یادماندنی خواهد بود. سالن‌های سینما با پخش جدیدترین فیلم‌های دنیا، کافه و رستوران‌های متنوع، تزئینات زیبای سال نو میلادی و… همه دست به دست هم می‌دهند تا اوقاتتان به خوشی سپری شود.

مرکز خرید کانیون استانبولآدرس مرکز خرید کانیون: استانبول، خیابان بیوک‌دِرِه، تقاطع خیابان لونت

ساعت کاری: 10 صبح تا 10 شب، سینما هم تا دیروقت فعال است.

آدرس گوگل مپ

مرکز خرید هیستوریا | Historia Mall

هیستوریا از آن مراکز خرید استانبول است که اجناس با قیمت مناسب و باکیفیت فراوانی را در دل خود جای داده است. معماری این مرکز خرید از معماری عثمانی ایده گرفته و در نزدیکی محله‌های لالعلی و فاتح است. اگر برای خرید ارزان سوغات استانبول دنبال مرکز خریدی هستید، شاید اینجا جای مناسبی برایتان باشد؛ اما اگر محل اقامتتان از اینجا دور است، به نظرم سراغ سایر مراکز خرید استانبول بروید.

مرکز خرید هیستوریا استانبولآدرس مرکز خرید هیستوریا: منطقه ‏فاتح‏، بلوار عادنان مِندِرِس‏، پلاک 2‏

ساعت کاری: 10 صبح تا 10 شب

آدرس گوگل مپ

اوت لت های استانبول؛ تجربه خریدی ارزان

همیشه که نمی‌شود از مراکز خرید سوپر لاکچری خرید کرد، گاهی هم نیاز است در میان اوت‌لت‌ها دنبال اجناس باکیفیت ترک باشیم. چند نمونه از معروف ترین اوت لت های استانبول را در ادامه معرفی کرده‌ایم:

فروشگاه اوت لت اپتیموم | Optimum Outlet Center

فروشگاه اپتیموم از آن اوت لت های استانبول است که در بخش آسیایی این شهر قرار گرفته است. مرکز خرید اپتیموم فقط یک مرکز خرید نیست؛ چون می‌توانید علاوه بر خرید، از زمین پاتیناژ مجموعه استفاده کنید،‌ به سینما بروید و در کافه و رستوران‌های آن، طعم خوش خوردنی‌های استانبولی را بچشید. خوب است بدانید که فروشگاه اوت‌لت اپتیموم معماری جالبی دارد و متناسب با هر فصل رنگ نمای ساختمانش تغییر می‌کند.

فروشگاه اوت‌لت اپتیموم استانبولآدرس اوت لت اپتیموم: استانبول، منطقه آتاشهیر، محله ینی صحرا، خیابان دموکراسی، پلاک 2

ساعت کاری: 10 صبح تا 10 شب

آدرس گوگل مپ

فروشگاه اوت لت الیویوم | ‎‎Olivium Outlet Center

یکی از جدیدترین اوت لت های استانبول، فروشگاه اوت‌لت الیویوم است. الیویم از آن مراکز خریدی است که به‌راحتی می‌توانید اجناس ارزان‌قیمت و البته باکیفیت را بخرید. اگر می‌خواهید پوشاک استانبول یا سایر اکسسوری‌ها را از این شهر ارزان بخرید، حتماً سراغ «سه‌شنبه بازار» الیویوم در روزهای سه‌شنبه بروید.

فروشگاه اوت لت الیویوم استانبولراستی! بعد از خرید می‌توانید برای استراحت و تفریح سری هم به کافه‌ها رستوران‌ها، سالن‌های سینما، شهربازی و زمین بولینگ آن بزنید.

آدرس اوت لت الیویوم: استانبول، منطقه اروپایی زیتین‌برنو، محله گکالپ، خیابان پروفسور معمر آکسوی، پلاک 30

ساعت کاری: 10 صبح تا 10 شب

آدرس گوگل مپ

مرکز خرید مگا اوت لت ونیزیا | Venezia Mega Outlet

«ونیز» نام شهری توریست‌پذیر در ایتالیاست که اگر اهل سفر باشید و تا به حال به ایتالیا نرفته باشید، قطعاً رؤیای سفر به ونیز در ذهنتان جا خوش کرده است. حالا یکی از اوت لت های استانبول به‌نام مگا اوت‌لت ونیزیا سعی کرده سهم کوچکی در برآورده‌کردن این رؤیا برای شما داشته باشد.

مرکز خرید مگا اوت لت ونیزیا | Venezia Mega Outletپیشنهاد می‌کنیم در هر جای استانبول که اقامت دارید و سفرتان هر چند روز که هست، حتماً برای سر زدن به این مرکز خرید، زمانی را باز کنید. اینجا قرار است حین قایق‌سواری،‌ از میان فروشگاه‌های محبوبتان عبور کنید، تجربه خریدی ارزان‌قیمت داشته باشید و با کرایه یک گندولا، هنگام گندولاسواری عاشقانه خود، خرید هم کنید.

مرکز خرید مگا اوت لت ونیزیا | Venezia Mega Outletراستی! تست‌کردن غذاهای اینجا هم راهی است برای درکردن خستگیتان بعد از یک گشت‌وگذار متفاوت.

آدرس اوت‌لت ونیزیا: استانبول، منطقه اروپایی قاضی عثمان پاشا، محله کارادنیز، بزرگراه اسکی ادرین

ساعت کاری: 10 صبح تا 10 شب

آدرس گوگل مپ

فروشگاه اوت لت ویاپورت

ویاپورت از آن دسته اوت لت های استانبول است که در محله‌های آسیایی استانبول و در سال ۲۰۰۸ افتتاح شده است. معماری فروشگاه اوت‌لت ویاپورت ترکیبی از معماری سنتی و مردنیته است و حدود ۲۵۰ فروشگاه به‌شیوه‌ای چشم‌نواز در کنار هم قرار گرفته‌اند. چیزی که علاوه بر خرید قیمت‌مناسب از این فروشگاه نصیبتان می‌شود، تفریح در آن است. اینجا هم مانند اغلب مراکز خرید استانبول، جای مناسبی برای رفتن به سینما، کافه و رستوران،‌ زمین بولینگ، پارک مخصوص کودکان و از همه مهم‌تر باشگاه سوارکاری است.

فروشگاه اوت لت ویاپورتآدرس اوت لت ویاپورت: استانبول، ناحیه آسیایی پندیک، محله ینی‌شهیر، بلوار ددپاشا

ساعت کاری: 10 صبح تا 10 شب

تور استانبول ارزان را از دست ندهید!

آدرس گوگل مپ

بازارهای سنتی استانبول؛ تجارت در دل تاریخ

هر توریست، یک بار هم که شده باید حداقل یکی از بازارهای سنتی استانبول را ببیند. بازارهای سنتی نمادی از فرهنگ و تجارت هر شهر هستند، به همین دلیل در ادامه دو بازار سنتی استانبول را معرفی کرده‌ایم:

گرند بازار استانبول | Grand Bazaar

گرند بازار از آن بازارهای سنتی استانبول است که سر زدن به آن در یک صبح زود خالی از لطف نیست. اینجا برای خرید سوغات استانبول جان می‌دهد و تا دلتان بخواهد می‌توانید تنوع صنایع دستی ترکیه، پوشاک، کیف و کفش، طلا، نقره، قالی و قالیچه و عتیقه‌جات را ببینید. اینجا قرار است بازاری سقف‌پوشیده با دالان‌های تودرتو در انتظارتان باشد، بازاری شبیه به بازار بزرگ تهران.

گرند بازار استانبولبه این نکته هم توجه داشته باشید که اینجا به‌راحتی می‌توانید حداقل ۳۰درصد تخفیف بگیرید؛ پس از مهارت‌های چانه‌زنی و خوش‌زبانی خود برای برقرارکردن ارتباط با فروشنده‌های ترک کمک بگیرید.

آدرس گرند بازار استانبول: استانبول، منطقه اروپایی فاتح، محله بایزید، بازار بزرگ استانبول

ساعت کاری: 9 صبح تا 7 شب (یکشنبه‌ها و تعطیلات رسمی، بازار تعطیل است.)

آدرس گوگل مپ

بازار ادویه (مصری‌ها) | Mısır Çarşısı

اگر به بازدید از بازارهای سنتی استانبول علاقه‌مندید یا به طعم و مزه غذاهای خود اهمیت می‌دهید حتماً سری به بازار ادویه یا همان بازار مصری ها در استانبول بزنید. اینجا بوی ادویه‌ها مدهوشتان می‌کند و رنگ چشم‌نوازشان دلتان را می‌برد. آجیل و خشکبار و قهوه و… از دیگر اقلامی است که می‌توانید از این بازار برای خود یا عزیزانتان به‌عنوان سوغات استانبول بخرید.

بازار ادویه (مصری‌ها)هشدار: اگر مبتلا به حساسیت هستید، پیشنهاد می‌کنیم به این بازار وارد نشوید؛ چون عطسه امانتان را می‌برد.

آدرس بازار ادویه: استانبول، منطقه اروپایی فاتح، رستم پاشا، بازار ادویه

ساعت کاری: دوشنبه تا شنبه 8 صبح تا 7 عصر | یکشنبه‌ها 9:30 صبح تا 7 عصر (تعطیلات رسمی و مذهبی، بازار تعطیل است.)

دنبال تور استانبول لحظه آخری هستید؟

آدرس گوگل مپ

بهترین کافه های استانبول

بعد از هر گردشی در استانبول، عجیب یک فنجان قهوه ترک می‌چسبد. اصلاً مگر می‌شود به استانبول بروید و کافه‌گردی نکنید؟ اگر عادت به کافه‌گردی دارید،‌ در ادامه تعدادی از بهترین کافه های استانبول را معرفی کرده‌ایم:

حافظ مصطفی | Hafiz Mustafa

اگر می‌خواهید طعم لذیذ باقلوای ترکی را در یکی از کافه های استانبول بچشید، اولین پیشنهادمان به شما کافه حافظ مصطفی است که دو شعبه آن در میدان تکسیم و محله سلطان احمد قرار دارد. خوب است که بدانید کافه حافظ مصطفی از کافه‌های شلوغ و بسیار محبوب بین مردم استانبول و توریست‌هاست؛ همچنین محدوده قیمتی آن هم اقتصادی است.

حافظ مصطفی استانبولآدرس کافه حافظ مصطفی در میدان تکسیم: استانبول، بی‌اغلو، میدان تکسیم، ابتدای خیابان سیراسلویلر

آدرس گوگل مپ کافه حافظ مصطفی

آدرس کافه حافظ مصطفی در محله سلطان احمد: استانبول، فاتح، محله بین‌بیردیرک، خیابان دیوان یولو، پلاک 14

آدرس گوگل مپ

کافه مادو | Mado

کافه مادو یکی از معروف‌ترین کافه های استانبول است که زنجیره‌ای بوده و شعب مختلفی دارد. در این کافه، غذای حلال در کنار انواع بستنی سنتی، گیاهی و مخصوص افراد دیابتی سرو می‌شود. ناگفته نماند انواع پیتزا و فست‌فود تا سوپ محلی از دیگر غذاهایی است که شما می‌توانید مطابق با میل خود آن‌ها را سفارش بدهید.

کافه مادو استانبولآدرس شعبه میدان تکسیم کافه مادو: استانبول، بی‌اغلو، خیابان استقلال، شماره 38

آدرس گوگل مپ

کافه پریواتو | Cafe Privato

یکی از معروف‌ترین و باکیفیت‌ترین کافه های استانبول در نزدیکی برج گاتالا، کافه پریواتو است. این کافه به لطف صبحانه‌های مفصلش نیز معروف‌تر هم شده است. ناگفته نماند که این کافه یک کافه توریستی با میانگین قیمتی بالاست؛ اما در منوی آن غذاهای محلی هم دیده می‌شود.

کافه پریواتو استانبولآدرس کافه پرایواتو: استانبول، بی‌اغلو، خیابان شاه‌کولو تیمارجی، شماره 3

آدرس گوگل مپ

کافه پیرلوطی | Pierre Loti Café

کافه پیرلوطی یکی از توریست‌پذیرترین کافه های استانبول است که بر فراز تپه‌ای به همین نام قرار دارد. به نظر می‌رسد هر توریستی یک بار باید یک فنجان قهوه غلیظ و پر کف ترک را در این کافه نوش جان کند و استانبول را زیر پایش ببیند.

کافه پیرلوطی استانبولیک نکته جالب که درباره این کافه وجود دارد آن است که برای رسیدن به کافه می‌توانید از تله‌کابین استفاده کند. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم صبح زود را برای رفتن به کافه پیرلوطی انتخاب کنید تا گیر صف و شلوغی‌ها نیفتید.

آدرس کافه پیرلوطی: استانبول، ایوب سلطان، محله ایوب مرکز، خیابان ایدریس کوشکو

آدرس گوگل مپ

چیدم پاستانسی | Çiğdem Pastanesi

یکی از کافه های استانبول که در محله سلطان احمد و مسجد ایاصوفیه قرار دارد، کافه چیدم پاستانسی است. قدمت این کافه به اواسط قرن بیستم میلادی بر می‌گردد. صبحانه، انواع شیرینی، قهوه و چای و سایر نوشیدنی‌های گرم و سرد از جمله خوراکی‌هایی است که در منوی این کافه به چشم می‌خورد.

چیدم پاستانسی | Çiğdem Pastanesiآدرس کافه چیدم پاستانسی: استانبول، فاتح، محله عالم‌دار، خیابان دیوان یولو، شماره 62

آدرس گوگل مپ کافه چیدم پاستانسی

جالب است بدانید چای در تاروپود فرهنگ ترک‌ها ریشه‌های عمیقی دارد. تفاوتی ندارد در مهمانی‌ها و دورهمی‌ها باشند یا جلسات کاری و قرارهای رسمی؛ در هر صورت اولین چیزی که برای نوشیدن انتخاب می‌کنند، چای است. اگر می‌خواهید درباره چای و رسم نوشیدن آن در ترکیه بیشتر بدانید، پادکست زیر را گوش کنید.

کافه رومیست | Cafe Rumist

کافه رومیست یکی دیگر کافه های استانبول در نزدیکی میدان سلطان است. این کافه دنج منوی غذایی کاملی دارد. شما می‌توانید وعده غذایی خود را از میان غذاهای مدیترانه‌ای، خاورمیانه‌ای یا حتی اروپایی انتخاب کنید. کارمندان این کافه مودب و مسلط به زبان انگلیسی هستند و دلیل شهرتش بر می‌گردد به شباهت صاحب کافه با «جورج کلونی».

کافه رومیست استانبولآدرس کافه رومیست: استانبول، فاتح، محله سلطان احمد، خیابان آکبی‌ایک، شماره 5

آدرس گوگل مپ

بهترین رستوران های استانبول؛ چشیدن طعم خوش غذای ترک

و اما برویم سراغ رستوران گردی در استانبول. به شخصه معتقدم رستوران گردی و امتحان کردن غذاهای هر شهر باید یکی از بخش‌های اصلی هر سفر را به خود اختصاص دهد. اگر شما هم با من هم‌عقیده هستید، در ادامه برخی از بهترین رستوران های استانبول را بشناسید:

رستوران نصرت استانبول | Nusr-Et Steakhouse

اگر از شما بخواهیم یکی از رستوران های استانبول را نام ببرید، حدس می‌زنیم اولین نامی که به ذهنتان می‌رسد «نصرت» است. به هر حال، به لطف دنیای مجازی، اگر به استانبول نرفته باشید، نصرت،‌ سرآشپز معروف ترک با آن عینک مشکی و شیوه خاص نمک‌پاشیدن رو غذایش را می‌شناسید.

رستوران نصرت استانبولشعب رستوران نصرت از استانبول شروع شده است و تا دبی و نیویورک رفته است. نصرت توانسته است در مدت فعالیت کمتر از ۱۰ سال، شهرت خوبی را برای خود در سطح جهان کسب کند. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم یک بار هم که شده خود را مهمان استیک معرکه نصرت کنید؛ البته بهتر است خود را آماده شلوغی و در صف‌ماندن نیز کنید.

آدرس شعبه اتیلر (خانه استیک): استانبول، بشیکتاش، محله اتلیر، خیابان نیسپتیه، شماره 87

آدرس گوگل مپ شعبه اتیلر رستوران نصرت

آدرس شعبه نیشانتاشی (برگر): استانبول، شیشیل، محله حربیه، خیابان عبدی ایپکچی

آدرس گوگل مپ شعبه نیشانتاشی رستوران نصرت

بوراک هاتای | Burak Hatay Medeniyetler Sofrası

بوراک هاتای هم یکی دیگر از معروف‌ترین رستوران های استانبول است که صاحب آن یک رستوران‌دار جوان است. احتمالاً در کنار ویدئوهای نصرت، ویدئوهایی از بوراک دیده‌اید که با لبخند همیشگی‌اش، غذاهای پرحجم را خیلی حرفه‌ای طبخ می‌کند. پیشنهاد می‌کنیم اگر می‌خواهید در یک رستوران معروف با سطح قیمت متوسط غذای لذیذی با ریشه سوری نوش جان کنید، حتماً به رستوران بوراک هاتای بروید.

بوراک هاتای استانبولآدرس رستوران بوراک هاتای: استانبول، بی‌اغلو، محله کاتیب مصطفی چلبی، خیابان استقلال، شماره 39

آدرس گوگل مپ رستوران بوراک هاتای:

کیزیل‌کایلار | Kızılkayalar

تا حالا درباره همبرگر خیس چیزی شنیده‌اید؟

کیزیل کایلار یکی دیگر از سرآشپزهای معروف رستوران های استانبول است که می‌گوید خالق همبرگر خیس است و راز خوشمزگی‌اش در سس مخصوص آن نهفته است. این رستوران شعب مختلفی در سطح شهر دارد و اولین شعبه‌اش در میدان تکسیم واقع شده است. اگر برای میان‌وعده خود دنبال یک طعم متفاوت می‌گردید، همبرگر خیس رستوران کیزیل کایلار یک انتخاب مناسب برای شماست.

کیزیل‌کایلار استانبولآدرس رستوران کیزیل کایلار: استانبول، بی‌اغلو، میدان تکسیم، ابتدای خیابان سیراسلویلر

آدرس گوگل مپ رستوران کیزیل کایلار

کصاب برگر | Mec’s Kasap Burger & Steakhouse

کصاب برگر از آن ‌دست رستوران‌ های استانبول است که هر توریستی باید بعد از گشت‌وگذار در خیابان استقلال نیز سری به آنجا بزند. برگرهای اینجا به همراه سس معروفش نیز لذیذترین انتخابی است که می‌توانید در این رستوران داشته باشید. خوب است که بدانید این رستوران غذای حلال با مواد غذایی تازه و بهداشتی سرو می‌کند.

کصاب برگر استانبولآدرس رستوران کصاب برگر: استانبول، بی‌اغلو، محله شاه‌کولو، خیابان گالیپ دده، شماره 19

آدرس گوگل مپ رستوران کصاب برگر

محمت اوستا بالیکچی | Mehmet Usta Balıkçı

یکی از بهترین رستوران های استانبول برای صرف غذای دریایی رستوران محمت اوستا است. این رستوران معمولاً تا نیمه‌شب مشغول فعالیت است و الحق و الانصاف ساندویچ‌های ماهی لذیذی را سرو می‌کند.

محمت اوستا بالیکچی استانبولیادتان باشد خوردن ساندویچ ماهی در استانبول یکی از آن کارهایی است که باید در سفر خود انجام دهید. نگران بوی ماهی روی دستان خود هم نباشید، با کمی لیموی تازه می‌توانید این بو را بگیرید.

آدرس رستوران محمت اوستا بالیکچی: استانبول، بی‌اغلو، محله کرم مصطفی پاشا، خیابان مومحانه

آدرس گوگل مپ رستوران محمت اوستا بالیکچی

شهربازی های استانبول؛ تجربه لذت هیجان برای کوچک و بزرگ

استانبول است و جاذبه‌هایش. به هر حال نمی‌شود در سفر به استانبول فقط به دنبال دیدن جاهای تاریخی و خرید از مراکز خرید باشید. حالا باید سری بزنیم به بازی و هیجان شهربازی های استانبول تا کمی هم آدرنالین خونمان ترشح شود.

شهربازی اسفانبول (ویالند) | Isfanbul Eğlence ve Yaşam Merkezi

از معروف‌ترین شهربازی های استانبول، شهربازی اسفانبول یا همان شهربازی ویالند است. طراحی ورودی‌اش (مشابه دیزنی‌لند)، مساحت زیادش (به‌اندازه ۱۰ زمین فوتبال) و بازی‌های متنوعش برای سنین بالای ۷ سال اینجا را تبدیل به فضایی کرده است که تجربه هیجانش را نباید از دست داد. پیشنهاد می‌کنیم اگر آدم شجاعی هستید و ترس به دل خود راه نمی‌دهید حتماً رولر کوستر، وایکینگ، تونل وحشت، سقوط از برج عدالت و… را تجربه کنید.

شهربازی اسفانبول (ویالند)جالب است بدانید که شهربازی اسفانبول برای کم‌توانان جسمی هم پیشنهادات خوبی دارد.

آدرس شهربازی اسفانبول: استانبول، منطقه اروپایی ایوب، محله یشیلپینار، خیابان شهید متین کایا، شماره 11

ساعت کاری: 11 صبح تا 7 شب | شنبه و یکشنبه 11 صبح تا 8 شب

آدرس گوگل مپ شهربازی اسفانبول

شهربازی موی پارک | MOI Park

از بزرگترین شهربازی استانبول و حتی اروپا که سرپوشیده باشد، می‌توان به شهربازی موی پارک اشاره کرد. شهربازی موی پارک را می‌توان در لیست گران‌ترین شهربازی های استانبول هم آورد. با این حال این شهربازی در ۲ طبقه و برای افراد بالای ۴ سال، بازی‌های متنوعی را به همراه امکانات زیادی تدارک دیده است که نویدبخش روزی هیجان‌انگیز و فراموش‌نشدنی برای شما و همراهانتان است.

شهربازی موی پارکآدرس شهربازی موی پارک: استانبول، باشاک شهیر، محله محمودبی، بلوار سلیمان دمیرال، استانبول مال، طبقه همکف

ساعت کاری: 10 صبح تا 10 شب

آدرس گوگل مپ شهربازی موی پارک

شهربازی فان‌لب | Fun Lab

اگر در میان مراکز خرید به دنبال شهربازی های استانبول می‌گردید، باید بدانید که جواهر مال و مرکز خرید فروم دو پیشنهاد عالی برای شما و فرزندانتان است. در واقع می‌توان شهربازی‌های فان‌لب را در لیست شهربازی های سرپوشیده استانبول آورد. بازی‌های شهربازی فان لب بیشتر مخصوص کودکان و نوجوانان بوده و تنوع کمی دارد؛ اما نمی‌توان از وجه سرگرم‌کنندگی کودکان در حین خرید بزرگ‌ترها چشم‌پوشی کرد.

شهربازی فان‌لب استانبولآدرس شهربازی فان لب شعبه جواهر مال: استانبول، شیشلی، محله‌ی ماییس، جاده‌ بیوک دره، مرکز خرید جواهر

ساعت کاری: 10 صبح تا 10 شب

آدرس گوگل مپ

شعبه شهربازی فان لب در مرکز خرید فروم: استانبول، بایرام پاشا، محله کجاتپه، خیابان پاشا

ساعت کاری: 10 صبح تا 10 شب

آدرس گوگل مپ

لوناپارک بوستانجی | Bostancı Lunaparkı

لوناپارک را می‌توان در لیست قدیمی‌ترین شهربازی های استانبول آورد. این شهربازی که نسبتاً کوچک است، بازی‌های نسبتاً قدیمی و البته به نسبت گران‌قیمتی دارد. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم برای تجربه لذت و هیجان سراغ سایر شهربازی های استانبول بروید، شاید اینجا برای محلی‌های این منطقه مناسب‌تر باشد.

لوناپارک بوستانجی استانبولآدرس لوناپارک بوستانجی: ناحیه آسیایی قاضی‌کوی، محله بوستانچی، خیابان مهمت سوچی پاشا

ساعت کاری: 1:30 ظهر تا 12 شب | شنبه‌ و یکشنبه‌ 10 صبح تا 1 شب

آدرس گوگل مپ لوناپارک بوستانجی

لگولند استانبول | LEGO Land

چشمان شما هم با شنیدن «لگو» برق زد؟ لگو واژه‌ای نام‌آشنا برای بزرگ و کوچک است که ساعت‌ها می‌تواند همه را به خود مشغول کند. حالا در یکی از شهربازی های استانبول می‌توانید در میان هزاران هزار لگو غرق شوید و وقت بگذرانید. کافی است یک کودک زیر  ۱۴سال همراه خود داشته باشید تا شما هم بتوانید وارد مجموعه لگولند شوید و از امکانات و خدماتش استفاده کنید. یاد مثل معروف «به بهانه بچه، بخور کلوچه» افتادم 😉

لگولند استانبول | LEGO Landآدرس لگولند استانبول: استانبول، منطقه بایرام پاشا، محله کجاتپه، خیابان پاشا

ساعت کاری: در ایام کرونا موقتا تعطیل است.

آدرس گوگل مپ

پارک های آبی استانبول

بعد از شهربازی های استانبول باید سری بزنیم به پارک های آبی استانبول که آوازه‌شان به گوش خیلی‌ها رسیده است.

پارک آبی آکوآ مارین استانبول | Büyükçekmece Grand Aqua Marine

پارک آبی آکوا مارین از آن پارک های آبی استانبول است که دیدنش را به‌شدت به شما و همراهانتان توصیه می‌کنیم. اینجا قرار است ساعت‌ها بی‌وقفه به شما خوش بگذرد. کافی است در سفر تابستانی خود به استانبول به اینجا بروید تا طعم هیجان سرسره‌های آبی را بچشید و در کافه و رستوران‌های آکوآ مارین خستگی را از تن به در کنید. جالب است بدانید که این پارک آبی در نزدیکی دریا واقع شده و هر لحظه صدای امواج دریا به گوشتان می‌رسد.

پارک آبی آکوآ مارین استانبولآدرس پارک آبی آکوآ مارین: بیوک چکمجه، محله فاتح، کوچه کماندو، شماره 4

ساعت کاری: 9 صبح تا 7 شب

آدرس گوگل مپ پارک آبی آکوآ مارین

پارک آبی دلفین استانبول | Aqua Club Dolphin

پارک آبی دلفین کمی جوان‌تر از آکوا مارین است و از سال ۲۰۰۱ در لیست پارک های آبی استانبول قرار گرفت. اینجا قرار است به همه اعضای خانواده از کودک تا بزرگسال خوش بگذرد. از هیجان سرسره‌های معروف و موشک سقوط آزاد گرفته تا ریلکس‌کردن در استخر موج و کافه و رستوران‌های آن همگی میزبان شما هستند.

پارک آبی دلفین استانبولبه خاطر بسپارید که فقط تا ساعت ۵ عصر می‌توانید از سرسره‌ها استفاده کنید.

آدرس پارک آبی دلفین: اسنیورت، محله اسنکنت، خیابان اونر گونور، مرکز تفریحات آبی باهچه شهیر

ساعت کاری: 9 صبح تا 6 عصر

آدرس گوگل مپ پارک آبی دلفین

ساحل های استانبول؛ تجربه حس آرامش در کنار موسیقی زنده

و اما نوبت می‌رسد به آخرین جاذبه گردشگری، یعنی ساحل های استانبول. مگر می‌شود دریای سیاه بغل گوشتان باشد و سری به سواحل تمیز آن نزد؟

ساحل سوما | Suma Plajı

ساحل سوما یا همان ساحل سیلور در حاشیه دریای سیاه قرار دارد که برای استفاده از امکاناتش باید ورودی پرداخت کنید. شنا، استفاده از چترهای موجود در ساحل و سرو نوشیدنی و خوراکی در کافه و رستوران‌های موجود در مجموعه از جمله کارهایی است که می‌توانید انجام دهید.

ساحل سوما استانبولدر این ساحل حتی گاهی تا صبح هم صدای ساز و آواز به گوش می‌رسد. جالب است بدانید که بسیاری از توریست‌ها این ساحل را در لیست بهترین ساحل های استانبول و برخی دیگر آن را در لیست بدترین ساحل های استانبول قرار می‌دهند.

آدرس ساحل سوما: شهر سارییر، محله گوموش دره، بوگازیچی کمپوس یولو

ساعت کاری: 10 صبح تا 9 شب

آدرس گوگل مپ ساحل سوما

ساحل بورچ | Burç Beach

یکی دیگر از ساحل های استانبول که می‌توانید با پرداخت هزینه ورودی از خدمات آن استفاده کنید، ساحل بورچ است. دریای این ساحل تا ۱۰۰ متر، کم‌عمق و بسیار مناسب شنا است. خوب است که بدانید ساحل بورچ جای مناسبی برای برگزاری جشن‌هایی مانند جشن سال نومیلادی و ولنتاین است، بی‌وقفه صدای موسیقی به گوش می‌رسد،‌ امکان استفاده از چترهای کنار ساحل و خدمات کافه‌ها و رستوران‌ها برایتان فراهم است و اگر هم می‌خواهید هیجان را چاشنی آفتاب‌گرفتنتان کنید، حتماً سراغ ورزش‌های آبی این مجموعه بروید.

ساحل بورچ استانبولتوجه: آقایان بدون همراه‌داشتن خانم، اجازه ورود به این ساحل را ندارند.

آدرس ساحل بورچ: شهر سارییر، محله گوموش دره، ساری تپه کمپوسو

ساعت کاری: 9 صبح تا 9:30 شب

آدرس گوگل مپ ساحل بورچ

ساحل فلوریا گونش | Florya Güneş Beach

ساحل فلوریا گونش نیز از آن ساحل های استانبول است که در مرکز شهر قرار دارد و امکاناتی مشابه باقی ساحل‌ها دارد؛ اما نکته‌ای که باید به آن توجه کنید آن است که نباید همیشه انتظار آبی پاکیزه در این ساحل را داشته باشید.

ساحل فلوریا گونش استانبولآدرس ساحل فلوریا گونش: استانبول، منطقه اروپایی باکیرکوی، محله شنلیککوی، پارک ساحلی فلوریا

ساعت کاری: 9 صبح تا 7 شب

 آدرس گوگل مپ ساحل فلوریا گونش

ساحل سولار | Solar Beach Therapy

ساحل سولار را می‌توان در لیست گران‌ترین ساحل های استانبول قرار داد. این ساحل علاوه بر قوانین و خدمات مشابه به سایر ساحل‌ها، از تخت‌های مناسب حمام آفتاب، استخر،‌ باشگاه، ماساژ و… برخوردار است. همچنین برگزاری کنسرت‌های شبانه و صدای موسیقی بلند از دیگر ویژگی‌های این مجموعه است که شاید خیلی به مذاق کودکان و افراد مسن خوش نیاید.

ساحل سولار در استانبولآدرس ساحل سولار: شهر سارییر، محله کومکوی، خیابان کیلیا

ساعت کاری: هر روز از ساعت 9 صبح تا 7 شب

آدرس گوگل مپ ساحل سولار

ساحل اوزونیا | Uzunya Plajı

اگر می‌خواهید در کنار بهره‌مندی از خدمات ساحل های استانبول از جنگل‌های این شهر هم بهره ببرید، پیشنهادمان به شما، ساحل اوزونیا است. این ساحل جای مناسبی برای کمپ‌زدن است؛ چراکه شک نداریم در جایی میان دریا و جنگل با تمیزی بی‌حد ساحل و دریا قرار است به شما بسیار خوش بگذرد.

ساحل اوزونیا | Uzunya Plajıآدرس ساحل اوزونیا: شهر سارییر، روستای کیلیوس، محله دمیرجی کوی، خیابان پلاژ یولو

ساعت کاری: 8 صبح تا 7 شب | رستوران تا 11:30 شب باز است.

آدرس گوگل مپ ساحل اوزونیا

ساحل تیرماتا | Tırmata Beach Kilyos

اگر با خانواده می‌خواهید به یکی از ساحل های استانبول بروید، باید بدانید که محیط همه ساحل‌ها مناسب خانواده نیست. با این حال ساحل تیرماتا از آن ساحل های خانوادگی در روستای کیلیوس استانبول است که در کنار ورزش‌های آبی می‌توانید از چترهای کنار ساحل استفاده کنید یا چادر مخصوص خود را برپا کنید.

ساحل تیرماتا | Tırmata Beach Kilyosراستی! اگر به وعده صبحانه خود و خانواده‌تان اهمیت می‌دهید، حتماً صبحانه های ساحل تیرماتا را امتحان کنید.

آدرس ساحل تیرماتا: استانبول، شهر سارییر، محله کومکوی، خیابان کیلیوس

ساعت کاری: 9 صبح تا 7 شب

آدرس گوگل مپ ساحل تیرماتا

نتیجه گیری

در این نوشته تلاش کردیم هرآنچه که برای یک سفر بی‌کم‌وکاست به استانبول نیاز دارید، معرفی کنیم. این را هم می‌دانیم که درباره استانبول و جاذبه‌هایش هرچقدر هم بگوییم کم است. بنابراین اگر شما هم تجربه سفر به این شهر را دارید و راه‌کارهایی برای خوشگذرانی بیشتر در ذهنتان است را با ما در بخش نظرات در میان بگذارید تا به لطف شما، راهنمای سفر استانبول علی بابا، جامع‌ترین راهنمای سفر باشد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 دیدگاه
 1. Shahnaz می‌گوید

  Thanks

 2. عیرضا اللهیار می‌گوید

  سلام خانم کامکار مطالبون خیلی عالی هستش موفق باشید

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام علیرضای عزیز 🙂
   خوشحالیم که مقاله مفید بوده