استانبول کارت

استانبول کارت چیست و چه مزایایی دارد؟

همه‌چیز درباره استانبول کارت

اگر اهل مسافرت و گشت‌وگذار باشید، احتمالا تا حالا به این نکته پی برده‌اید که با انجام بعضی کارها، هزینه‌های‌ سفر برایتان کمتر می‌شود. کاهش هزینه در سفرهای خارجی به‌دلیل نوسانات و رشد قیمت ارز اهمیت ویژه‌ای دارد. ازآنجایی‌که استانبول از اصلی‌ترین مقاصد سفر خارجی ایرانی‌هاست، در این متن یکی از راهکارهای کاهش هزینه سفر به استانبول را در اختیارتان گذاشته‌ایم. این راهکار استفاده از استانبول کارت برای رفت‌وآمدهای داخل شهر است. اما استانبول کارت دقیقا چیست؟ چه کارکردهایی دارد؟ چطور می‌توان آن را تهیه کرد؟

برای جواب همه این سوالات با ما در مجله گردشگری علی‌بابا همراه باشید.

هزینه‌‌های گزاف رفت‌وآمد در استانبول

به‌دلیل گران‌بودن قیمت سوخت و بعضی چیزهای دیگر، هزینه جابه‌جایی با تاکسی در استانبول سرسام‌آور است. از سوی دیگر زمانی که در استانبول هستید، برای گشت‌وگذار و خرید باید مدام در شهر تردد کنید. بنابراین منطقی است که به فکر چاره‌ای اقتصادی و مقرون‌به‌صرفه باشید.

طبیعی است که در این مواقع به‌سراغ مترو، اتوبوس، تراموا و… بروید. مسلما کرایه این وسایل کمتر از تاکسی است، اما حتی برای استفاده از این وسایل حمل‌ونقل عمومی باز هم می‌توانید هزینه‌تان را کاهش دهید. اما چطور؟

تاکسی استانبول

بهترین راهکاری که برای این موضوع پیشنهاد می‌شود، استفاده از استانبول کارت است. شما کی‌توانید برای پرداخت هزینه اتوبوس، مترو و… از استانبول کارت استفاده کنید که به میزان چشمگیری هزینه‌های رفت‌وآمد را کمتر خواهد کرد.

استانبول کارت چیست؟

به‌طورکلی برای استفاده از وسایل نقلیه عمومی در استانبول، نمی‌توانید پول نقد بدهید. استانبول کارت، کارت مخصوصی برای شهروندان و گردشگران است که با استفاده از آن می‌توانند از حمل‌ونقل عمومی استفاده کنند. شما می‌توانید مشابه کارت مترو در ایران، این کارت را شارژ کنید. با استانبول کارت، هزینه‌های جابه‌جایی شما با وسایل نقلیه عمومی در شهر بین ۳۰ تا ۵۰درصد کمتر می‌شود.

جالب است بدانید در دوران شیوع کرونا این کارت‌ها به HESS Code وصل بود تا مشخص شود هر شهروند یا گردشگر چند دوز واکسن زده یا سابقه ابتلا به کرونا دارد یا خیر؟

استانبول کارت چیستچطور می‌توانید استانبول کارت را تهیه کنید؟

روش خرید استانبول کارت بسیار آسان است و نیاز به ثبت‌نام یا پیگیری اداری خاصی ندارد. شما می‌توانید استانبول کارت را از دکه‌های داخل ایستگاه مترو بخرید. دستگاه‌های شارژ کارت مترو هم استانبول کارت را می‌فروشند. روش دیگر این است که از دکه‌های روزنامه‌فروشی داخل شهر کارتتان را تهیه کنید.

استانبول کارت در فرودگاه‌های استانبول

احتمالا مثل خیلی‌های دیگر زمانی که به استانبول برسید، بخواهید همان اول استانبول کارت را بخرید. بنابراین باید در فرودگاه های استانبول دنبال این کارت باشید. شما می‌توانید در فرودگاه آتاتورک، استانبول کارت را از ایستگاه متروی فرودگاه بخرید. از همان جا هم می‌توانید از استانبول کارت برای خروج از فرودگاه با مترو استفاده کنید.فرودگاه استانبول

درصورتی که هواپیمای شما در فرودگاه صبیحا گوکجن فرود بیاید، می‌توانید استانبول کارت‌ را از کیوسک‌هایی بخرید که در خروجی ترمینال پروازهای خارجی واقع شده‌ است.

خوب است این نکته را هم بدانید که اتوبوس‌های مخصوص فرودگاه (اتوبوس‌های سریع‌السیر) علاوه‌بر استانبول کارت، برای کرایه پول نقد هم قبول می‌کنند؛ اما از زمانی که وارد شهر شدید، به‌هیچ‌وجه نمی‌توانید کرایه‌تان در اتوبوس، مترو، تراموا و… را با پول نقد بپردازید.

میزان شارژ این کارت‌ها چقدر است؟

شهروندان استانبول عموما این کارت‌ها را برای یک ماه به‌اندازه ۳۰۰لیر شارژ می‌کنند که برای تردد روزانه میزان مناسبی است؛ اما طبیعتا گردشگرانی که نمی‌خواهند یک ماه در استانبول بمانند، دلیلی برای این میزان شارژ کارت ندارند.

شما به‌عنوان گردشگر می‌توانید کارتتان را به میزان کمتری شارژ کنید و در دوره چند روزه حضور در این شهر از آن استفاده کنید. خبر خوب اینکه شما می‌توانند کارتتان را نگه دارید و در سفرهای بعدی به این شهر از آن استفاده کنید.

کارت استانبول برای سفردر مجموع برای شارژ این کارت رقم‌های متفاوتی وجود دارد که هرکس به تناسب میزان مصرف خود می‌تواند کارتش را شارژ کند. علاوه‌ بر این مسافت‌های مختلف هزینه‌های متفاوتی هم برایتان دارد و به تناسب هر مسافت میزان شارژ مشخصی از شما کم می‌شود.

پیشنهاد می‌شود اگر مسافت کوتاهی را طی کردید، زمان خروج از ایستگاه مجدد کارت را روی دستگاه قرار دهید تا بخشی از هزینه به شما برگردانده شود؛ درست مثل کارت مترو در ایران.

روش شارژکردن استانبول کارت

شما می‌توانید استانبول کارت را  در ایستگاه‌های مترو شارژ کنید.

شیوه کار هم به این ترتیب است که به یکی از دستگاه‌های شارژ موجود در ایستگاه‌ها مراجعه کنید. کارت را روی سطح شیشه‌ای مخصوص کارت قرار دهید. با قرارگیری کارت روی صفحه، موجودی آن در مانتیور دستگاه نشان داده می‌شود. بعد از اینکه میزان موجودی را خواندید، کارت را بردارید. اسکناس را وارد دستگاه کنید. حواستان باشد که اسکناس را کاملا صاف داخل دستگاه قرار بدهید.

مجددا کارت را روی سطح شیشه‌ای بگذارید. بعد از چند ثانیه کارت شما به‌اندازه اسکناسی که در دستگاه گذاشتید، شارژ می‌شود. بعد از آن هم دستگاه یک رسید بابت پرداختی به شما خواهد داد.

شارژ استانبول کارت

میزان کرایه ‌ها با استفاده از استانبول کارت

همان طور که گفتم با استانبول کارت، هزینه رفت‌وآمد شما به میزان چشمگیری کم می‌شود، اما این کاهش دقیقا به چه ترتیب است؟

زمانی که شما برای اولین بار از استانبول کارت استفاده می‌کنید، به یک میزان از شارژتان کم می‌شود، اما اگر در طول ۲ ساعت دفعات دیگری هم از این کارت استفاده کنید، به‌طور پلکانی هزینه کرایه‌تان کمتر می‌شود.استانبول کارت

استانبول کارت در مترو استانبول

شما در استانبول می‌توانید به‌راحتی و بدون نیاز به لیدر در شهر گشت‌وگذار کنید. البته به این شرط که راه‌ورسم استفاده از نقشه، مترو و… را به‌طور کامل بدانید. کافی است جاهایی را که در شهر می‌خواهید به آنها سر بزنید، شناسایی و روی نقشه یا گوگل مپ مشخص کنید. بعد بهترین مسیرهای مترو برای رسیدن به آنها را مشخص کنید. برای این کار خوب است یک نقشه مترو استانبول هم روی گوشی‌ داشته باشید. حالا با مترو و البته با هزینه کم به مقاصد دلخواهتان بروید.

برای مشاهده نقشه مترو استانبول با کیفیت عالی، اینجا کلیک کنید.

متروهای استانبولکدام وسایل نقلیه استانبول کارت را قبول می‌کند؟

همه وسایل نقلیه عمومی در استانبول، این کارت را قبول می‌کند. مترو، تراموا، متروباس، اتوبوس، قایق، تی‌سی‌دی‌دی، هاواتاش (یا هاواباس که اتوبوس فرودگاهی است) و انواع قایق‌های کروز (شامل توریل و دنتور) از جمله این وسایل نقلیه است.

متروهای استانبولپس از سفر با استانبول کارتمان چه کار کنیم؟

اگر از آن دسته افرادی هستید که به استانبول علاقه دارید، نگران نباشید. استانبول کارت شما تا ۲ سال اعتبار دارد و در سفرهای بعدی‌ می‌توانید از آن استفاده کنید. علاوه‌ بر این می‌توانید آن را به دوستان یا افرادی بدهید که قصد سفر به استانبول را دارند.

البته از زمانی که با شیوع کرونا این کارت‌ها کمی بیشتر از گذشته اختصاصی شد، استفاده از کارت دیگران چندان درست به نظر نمی‌رسد؛ بااین‌حال هنوز هم خیلی‌ها این کارت‌ها را به هم قرض می‌دهند. در نظر داشته باشید نمی‌توانید هم‌زمان برای دو نفر از یک کارت استفاده کنید.

کارت استانبولاکبیل چیست؟

تا قبل از سال ۲۰۰۹ به‌جای استانبول کارت از اکبیل استفاده می‌شد. هنوز هم گاهی اوقات بعضی افراد از همین عنوان برای استانبول کارت استفاده می‌کنند.

بلو کارت چیست؟

یکی دیگر از کارت‌های اعتباری که می‌توانید در استانبول استفاده کنید، کارت آبی یا بلو کارت است. این کارت به‌مدت ۳۰ تا ۱۸۰ روز اعتبار دارد. البته ازآنجایی‌که این کارت شخصی شده، فقط یک نفر می‌تواند از آن استفاده کند. اگر تصمیم دارید مدت طولانی در استانبول بمانید، می‌توانید از بلوکارت استفاده کنید. قیمت بلو کارت کمی بیش از ۲۰۰لیر است.

نکاتی درباره وسایل حمل و نقل عمومی در استانبول

مترو استانبول بین ساعت ۶ صبح تا ۱۲ شب کار می‌کند، اما متروباس ۲۴ساعته است. مارماری هم بین ساعات ۶ صبح تا ۱۲ شب مسافران را جابه‌جا می‌کند. خوب است بدانید مارماری یا مارمارای نوعی قطار کابلی زیرزمینی است که بخشی از جابه‌جایی‌ها در استانبول را بر عهده دارد.

یکی دیگر از وسایل حمل‌ونقل در استانبول، متروباس است. اگر با متروباس در شهر جابه‌جا می‌شوید، هنگام خروج، کارتتان را در ایستگاه بزنید. اگر این کار را انجام ندهید، کاهش هزینه برایتان اعمال نخواهد شد.

خطوط حمل ‌و نقل فری

خطوط حمل‌ونقل فری، برای تردد در مسیرهای آبی در نظر گرفته شده است. در واقع فری، همان اتوبوس دریایی است که خیلی‌ها برای گشت‌وگذار در دریا سوار آن می‌شوند.

اتوبوس دریاییسفر ارزان می‌شود…

طبیعی است که کاهش هزینه‌های سفر به استفاده از استانبول کارت محدود نمی‌شود. شما برای هر یک از مراحل سفرتان می‌توانید در هزینه‌ها صرفه‌جویی کنید. مثلا سفر در ایام کم‌سفر سال، باعث می‌شود قیمت بلیط هواپیما و هزینه اقامت در هتلتان هم کمتر از ایام پرسفر باشد.

سرزدن به مراکز خرید ارزان در استانبول و پیداکردن حراجی‌ها، رستوران‌های ارزان اما باکیفیت و… هم از دیگر شیوه‌هاست. آیا شما هم برای کاهش هزینه‌های سفر به استانبول یا سایر مقاصد راهکار خاصی دارید؟ آیا تا به حال درباره کاهش هزینه‌ها سوالی برایتان مطرح شده است؟ اگر در این زمینه سوالی دارید، می‌توانید در قسمت نظرات از ما بپرسید تا در همان بخش یا مقاله‌های دیگر پاسخ را بدهیم.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 دیدگاه

  1. Balalahmad می‌گوید

    من یک کارت استانبول را پیدا کردم

  2. Balalahmad می‌گوید

    افغانستان

  3. Kia می‌گوید

    درود، من میخواستم از خانم علی دوست بپرسم چطور میتونم باهاشون تماس بگیرم. المان زندگی میکنم یک مترجم فرانسه نیاز است . ممنون منتظر جوابتون هستم .