چشمه آب گرم گنو

چشمه آب گرم گنو بندرعباس؛ مثل چای نبات دوای هر درد

معرفی چشمه آب‌گرم گنو بندرعباس

تا حالا آدم‌هایی را دیده‌اید که خیرشان به همه می‌رسد؟ هیچ ضرری برای کسی ندارند و هیچ‌وقت آدم از ملاقاتشان خسته نمی‌شود. چشمه آب گرم گنو هرمزگان هم دقیقا چنین حسی به انسان می‌دهد. در قلب منظره‌ای که زیباییش تمام نمی‌شود، چشمه آب گرم گنو که خیر و برکتش تمام نمی‌شود، جاخوش کرده‌ است. اگر از من بپرسید چشمه شفادهنده گنو یکی از بهترین دیدنی های بندرعباس به‌ حساب ‌می‌آید. اگر امروز با من در مجله علی بابا همراه باشید، چشمه‌ای از جذابیت‌های چشمه گنو را با هم می‌بینیم.

جاهای دیدنی بندرعباس به یک یا دو مورد ختم نمی‌شود، ولی شاید یکی از محبوب‌ترین‌هایش همین چشمه آب گرم گنو بندرعباس باشد. ایران کلا ۹ ذخیره‌گاه زیست‌کره دارد که یکی از آن‌ها هم منطقه گنو است. جایی که چشمه آب گرم گنو هرمزگان را در آن پیدا می‌کنید.

جدای از بحث زیبایی طبیعت گنو و امکانات تفریحی آن، خاصیت درمانی قوی این چشمه را هم می‌توانی در فهرست دلایل اهمیت چشمه آب گرم گنو ازنظر گردشگری بنویسم. در ادامه این مطلب بیشتر با چشمه گرم و مهمان‌نواز گنو آشنایتان می‌کنم.

چشمه آب گرم گنو کجاست؟
چشمه آب گرم گنو در منطقه حفاظت‌شده گنو در ۳۰کیلومتری شمال‌غرب بندرعباس قرار دارد.
بهترین زمان برای بازدید از منطقه حفاظت‌شده و چشمه آب‌گرم گنو چه موقعی است؟
خیلی از افراد در پاییز و زمستان به چشمه آب‌گرم گنو می‌روند، ولی بهار هم فصل خوبی برای آب‌تنی در این چشمه خواهد بود.
چشمه آب‌ گرم گنو چه امکاناتی دارد؟
امکانات مختلفی مثل دو استخر مجزا برای بانوان و آقایون و جکوزی در چشمه آب گرم گنو و آلاچیق، اقامت‌گاه، نمازخانه و پارکینگ در ارتفاعات گنو وجود دارد.
تفریحات چشمه آب گرم گنو کدام‌ است؟
شما می‌توانید علاوه‌بر آب‌تنی، از پیست دوچرخه‌سواری، درشکه‌سواری و سوارکاری و شهربازی این مجموعه استفاده کنید.
در بازدید از چشمه آب‌گرم گنو کجا اقامت کنیم؟
کمپینگ در محل‌های مشخص، اسکان در اقامت‌گاه نزدیک آب گرم گنو و اقامت در هتل‌ها، مسافرخانه‌ها و اقامت‌گاه‌های بومگردی نزدیک آن، از گزینه‌های اسکان به‌شمارمی‌روند.

چشمه آب گرم گنو کجاست؟

شمال‌غرب بندرعباس را ۳۰ کیلومتر جلو بروید، یعنی تقریبا در حاشیه جاده سیرجان بندرعباس، کوه گنو خودش را به شما نشان می‌دهد. از قلب ششمین قله بلند هرمزگان آبی گرم، شفابخش و پربرکت می‌جوشد که چشمه آب گرم گنو صدایش می‌زنند.

جشمه گنو

عکس از: سایت Google Maps

دقیق‌ترش این‌طور است که کوه گنو در یک منطقه حفاظت‌شده به همین اسم با ۴۵ هزار هکتار وسعت قرار دارد که کمی جلوتر درباره‌اش می‌گویم. تا اینجای کار یادتان باشد درحال گشت‌وگذار در یکی از بهترین جاهای دیدنی بندرعباس یعنی چشمه آب گرم گنو هستیم.

اگر به هرمزگان می‌روید، آب گرم گنو را در فهرست دیدنی های بندرعباس بگذارید. مطمئنم بعد از امتحانش، مدام به گنو سرمی‌زنید. البته به‌شرطی که خیلی اهل سفر باشید!

لوکیشن چشمه آب گرم گنو روی گوگل مپ

بهترین مسیر برای دسترسی به چشمه آب گرم گنو

اولین مسئله برای دسترسی به چشمه آب گرم بندرعباس، رسیدن به بندرعباس است. اگر بودجه کافی داشته‌باشید، مسیر هوایی شما را آسان‌تر به بندعباس می‌رساند. مثلا اگر پرواز تاخیر نکند، هوا صاف باشد و خلاصه همه‌چیز روبه‌راه، از پای پرواز فرودگاه مهرآباد تهران تا فرودگاه بندرعباس تقریبا یک ساعت و ربع طول می‌کشد.

چشمه گنو

عکس از: سایت Google Maps

حالا امتحان راه‌های دیگر برای رسیده به چشمه آب گرم گنو هم لطف خودش را دارد. برای مثال عاشقان جاده و قطار، می‌توانند از تهران تا بندرعباس را با قطار و طی حدودا ۲۰ ساعت بروند یا با اتوبوس‌های مسافرتی با ۱۸ ساعت سفر زمینی به آن‌جا برسند. اصلا اگر ماشین داشته‌باشید، همین مسیر را خودتان نرم‌نرمک می‌رانید که البته درآن‌صورت خدا می‌داند چقدر طول می‌کشد.

پیش‌به‌سوی چشمه آب گرم گنو

این تازه برای رسیدن به بندرعباس بود. عزمتان را جزم کنید که یک مسیر البته خیلی کوتاه‌تر هم تا چشمه آب گرم هرمزگان در پیش داریم. به بندرعباس که رسیدید سراغ راه گنو را بگیرید. روستای گنو، چشمه گنو، منطقه حفاظت‌شده گنو، دنبال هرکدام بگردید به یک مسیر می‌رسید.

چشمه گنو

عکس از: سایت Balad

خروجی جاده سیرجان بندرعباس را را ۱۰ کیلومتر جلو بروید تا به روستای چشمه آب گرم گنو با همین اسم، برسید. یک مسیر آسفالت است و پمپ بنزین و چراغ برای رانندگی در شب هم دارد، اما آخر هفته‌ها نیازی به ماشین شخصی و تاکسی دربست ندارید.

یک سر به میدان هنگام، بلوار ساحلی بزنید و تاکسی‌های مقصد گنو را پیدا کنید. کمتر از یک ساعت بعد، جلوی مجتمع آب‌درمانی گنو پیاده می‌شوید.

معرفی منطقه حفاظت‌شده گنو

منطقه حفاظت‌شده گنو در همین چشمه آب گرم گنو و کجتمع آب‌درمانی خلاصه نمی‌شود. یک طبیعت ۴۵ هزار هکتاری با چندین چشمه آب گرم و کلی دیدنی دیگر و به‌نوعی یک پارک ملی درجه یک است. تعریف و تمجید از منطقه حفاظت‌شده گنو فقط با معرفی چشمه گنو، کامل نمی‌شود.

چشمه گنو

عکس از: سایت Deltapayam

خودتان حساب کنید دیگر! ۴۵ هزار هکتار مساحت منطقه چشمه آب گرم گنو با پوشش گیاهی و جانوری خیلی متنوع، بلندی‌هایی برای فتح، طبیعتی برای عکاسی و کوه‌پایه ناب برای کمپینگ که سالیانه گردشگران زیادی را به سمت خودش می‌کشاند و بین جاهای دیدنی بندرعباس تقریبا گل سرسبد است. کمی جلوتر درباره پوشش گیاهی و جانوری این منطقه حفاظت‌شده هم بیشتر توضیح می‌دهم.

علت نام‌گذاری آب گرم گنو

شاید به‌خاطر روستایش باشد، شاید هم قله‌ای که از آن سرچشمه می‌گیرد؛ اما هرچه هست، گنو بیشتر به یک نام خانوداگی شباهت دارد. بین جاهای دیدنی بندرعباس یک منطقه حفاظت‌شده گنو داریم. در قلبش یا کنارش، روستای گنو به ما خوش‌آمد می‌گوید. قله گنو هم که سرو این بوستان است و از درونش چشمه آب گرم گنو بندرعباس بیرون می‌ریزد.

چشمه گنو

عکس از: سایت Behtarino

اما درباره معنی اسم چشمه آب گرم گنو هم اطلاعات مختلفی پیدا می‌شود که به نوع تلفظ آن بستگی دارد. مثلا گُنِو نوعی آهوی آفریقایی است که گوشت لذیذی دارد؛ ولی از گِنَو خودمان یعنی همین قله گنو معنی قطعی پیدا نکردم که بنویسم. اگر اطلاعاتی درباره ریشه این کلمه داشتید با من و بقیه خواننده‌های مجله هم درمیان بگذارید.

آب‌وهوای این منطقه چطور است؟

هر تصوری را که از آب‌وهوای بندرعباس دارید، درباره چشمه آب گرم گنو بندرعباس و کلا منطقه حفاظت‌شده گنو کنار بگذارید.

چشمه گنو

عکس از: سایت Google Maps

در منطقه چشمه آب گرم گنو خبری از گرمای طاقت‌فرسای بندر و شرجی نفس‌گیر خط ساحلی نیست. کوه گنو با قله‌های مختلفش، روزهای سرد سال را با برف می‌گذراند. یک منطقه خوش آب‌وهوای کوهستانی که ییلاق مردم بندرعباس به‌ شمار می‌رود.

پوشش گیاهی وجانوری منطقه حفاظت‌شده گنو

گیاهان منطقه حفاظت‌شده منطقه چشمه آب گرم گنو تنوع زیادی دارند. اگر شما هم مثل من چیزی از نژاد گیاهان سردرنمی‌آورید، شاید این قسمت خیلی برایتان جالب نباشد. البته حتی برای من هم درختان انگور، خرما، انبه، سیب و نارنگی که در پایین‌دست کوه گنو پیدا می‌شود، خوشایند و دلچسب است.

چشمه گنو

عکس از: سایت Google Maps

به‌ جز این درخت‌های میوه، استپ‌های بیابانی و کوه‌پایه‌ای، ۳۶۰ گونه از گیاهان آوندی، پرسیاوش، سرخس، کنار، آکاسیا و انواع دیگری از گیاهان ازجمله آویشن و زیره و پونه هم در این منطقه رشد می‌کند؛ ولی سه مدل گیاه به اسم‌های مهرخوش، بادام وندلبو و پامچال صخره‌ای هستند که در ایران فقط در منطقه چشمه آب گرم گنو پیدا می‌شوند.

اصلا از این همه گیاه کوچک‌وبزرگ حوالی چشمه آب گرم گنو تعجب نکنید؛ چراکه منطقه حفاظت‌شده گنو یکی از زیست‌گاه‌های جالب‌توجه است که گیاهان کمیاب هم در آن پیدا می‌شوند. دور از انتظار نیست اگر مردم روستای گنو بیشتر مصارف دارویی خودشان را از گیاهان این منطقه تامین کنند.

چشمه گنو

عکس از: سایت Google Maps

اما نوبتی هم باشد نوبت به حیوانات گنو می‌رسد. در فصل تابستان با گرم‌شدن هوا، سروکله رتیل و عقرب پیدا می‌شود. درندگان مختلف هم در گوشه‌وکنار منطقه حفاظت‌شده گنو لانه دارند. به‌جز این جانوران، اگر خوش‌شانس باشید کل، قوچ، بز کوهی، خرگوش، آهو، کفتار، شغال و روباه هم در این ناحیه می‌بینید.

یک نوع ماهی خیلی خاص هم در چشمه آب گرم گنو زندگی می‌کند که در همه دنیا فقط آن‌جا پیدا می‌شود. حتی آخر اسم علمیش هم یک پسوندی از گنو گذاشته‌اند تا اصالتش معلوم باشد. آفانیوس گینوئیس را با آن هیکل بندانگشتی و راه‌راه‌های گورخری زیبا، فقط در چشمه آب گرم گنو پیدا می‌کنید.

چشمه گنو

عکس از: سایت Deltapayam

البته نه در استخرهایی که از آب گرم چشمه ساخته‌اند، بلکه در حوضچه‌هایی بعد از عبور آب از استخر، می‌توانید با کمی جست‌وجو تعدادی از آن‌ها را ببینید. گورخرماهی یا همان آفانیوس گینوئیس اگرچه در شرایط سخت آب پراملاح و داغ گنو زندگی می‌کند، ولی به تغییر شرایط خیلی حساس است و اگر به نظافت آب توجه نشود، احتمال انقراض آن زیاد می‌شود.

امکانات رفاهی و تفریحی چشمه آب گرم گنو

منطقه حفاظت‌شده گنو چشمه‌های دیگری ازجمله تگ‌باغ، انارون، کهنو، چاهو، سرچربه و پرکوه را هم دارد، اما چشمه معروف و قابل اطمینان آن، چشمه آب گرم گنو است. با سرمایه‌گذاری روی این چشمه و ساخت یک مجتمع آب‌درمانی، حالا چشمه آب گرم گنو بندرعباس یکی از دیدنی های بندرعباس هم محسوب ‌می‌شود.

چشمه گنو

عکس از: سایت Wikimedia

طبق آخرین اخباری که دارم برای استفاده از این آب گرم باید هزینه پرداخت کنید. علاوه‌براین برای استفاده از پارکینگ و استخر هم باید هزینه جدا بپردازید. در چشمه آب گرم گنو دو استخر جدا برای خانم‌ها و آقایون ساخته‌اند که هرکدام جکوزی دارد.

امکانات دیگری هم اطراف چشمه آب گرم گنو به‌ چشم‌ می‌خورد. اگر به‌ غیر از آب‌تنی در آب گرم گنو بندرعباس دنبال تفریحات متنوع دیگر بودید، حتما مواردی از قبیل پیست دوچرخه‌سواری، درشکه‌سواری، سوارکاری و حتی شهربازی آب گرم گنو را امتحان کنید.

چشمه گنو

عکس از: سایت Tabnakhormozgan

این مجموعه یک سینمای روباز هم دارد که تجربه به‌یادماندنی‌تری از سفر به جاهای دیدنی بندرعباس برای شما رقم می‌زند.

هتل، بازارچه ایام نوروز، رستوران سنتی و کافی‌شاپ، نمازخانه و آلاچیق‌هایی برای استراحت، همگی در مجموعه چشمه آب گرم گنو ساخته‌شده‌اند تا امکان اسکانی راحت را برای شما فراهم کنند. اگر اهل کمپینگ باشید، می‌توانید در محل‌های مخصوص برپایی چادر آب گرم گنو، چادر بزنید. همچنین این مجموعه یک سالن همایش هم دارد، ولی این ‌یکی را واقعا نمی‌دانم به‌ چه‌ کارتان می‌آید!

– جکوزی یا شیرجه در استخر

آقایون و خانم‌ها دو استخر و جکوزی مجزا در چشمه آب گرم گنو دارند. آب این استخرها از آب گرم گنو تامین می‌شود و دمایی بین ۳۵ تا ۴۱ درجه سانتی‌گراد دارد. آب گرم گنو به ‌خاطر ترکیب کلرواسید یا همان نمک خودمان خیلی شور و به‌دلیل ترکیبات دیگری که سردرنمی‌آورم بسیار تلخ است.

اما به کسانی که مشکل گوارشی دارند، نوشیدن چند قلپ از آن پیشنهاد می‌شود. چون بزاق دهان را زیاد می‌کند و طی یک‌سری فرایند، باعث کار کردن روده می‌شود، یعنی مثل ملین روی روده اثر می‌گذارد.

استخر چشمه گنو

عکس از: سایت Google Maps

آب گرم گنو بندرعباس فایده‌های درمانی زیادی دارد و شاید همین فواید، شاید هم دلایل مختلف دیگر، آن را از ۲۲۹ مرکز آب‌درمانی دیگر کشور جدا می‌کند.

چشمه آب گرم گنو بندرعباس برای تسکین دردهای مفصلی و عضلانی، بهبود رماتیسم و بیماری‌های پوستی، تسریع گردش خون و حتی کمی تسهیل و تسکین بیماری‌های روحی استفاده می‌شود. شاید چندین‌بار آب‌تنی منظم در طول سال، این اثرات را به ‌خوبی به شما نشان دهد.

– عکاسی از مناظر بکر

گشت‌وگذار حوالی چشمه آب گرم گنو بندرعباس ذوق و قریحه آدم را برای عکاسی قلقلک می‌دهد. یعنی اینطور نیست که تا منطقه گنو بروید و فقط یک چشمه و دو تا استخر، وسط کوهپایه سبز شده ‌باشد.

چشمه گنو

عکس از: سایت Google Maps

اصلا اگر هیچ کاری هم با چشمه آب گرم گنو نداشتید، قله گنو را به‌عنوان یکی از دیدنی های بندرعباس و برای ثبت منظره و طبیعت نسبتا بکر و چشم‌نوازش زیر پا بگذارید. البته نوک قله منطقه نظامی است و شما می‌توانید از بقیه جاهای آن عکس بگیرید.

– گشت‌وگذار در پیچ‌وخم طبیعت

تا دل‌تان بخواهد جاهای دیدنی و جذاب حوالی چشمه آب گرم بندرعباس پیدا می‌شود. در مسیر خروج آب چشمه، آسیاب‌های بادی قدیمی وجود دارد که منظره کم‌نظیری برای عکاسی به شما می‌دهد.

چشمه گنو

عکس از: سایت Google Maps

بعد از آن، نخلستانی را جلویتان می‌بینید. درختان این نخلستان ۵۰۰ سال است که با آب همین چشمه سیراب می‌شوند. پس از درختان ۵۰۰ساله هم شاید نوبت حرکت به‌سمت ارتفاعات رسیده‌ باشد. از باغ‌راه حرکت کنید تا به آلاچیق‌های چوبی برای استراحت و اتراقی کوتاه برسید.

برای فتح قله گنو نزدیک چشمه آب گرم گنو هم راهی نیست! یعنی خود قله چون منطقه نظامی به ‌حساب ‌می‌آید، قابل دسترسی نیست؛ ولی تا حوالی آن را می‌شود از چهار مسیر مختلف بالا رفت.

چشمه گنو

عکس از: سایت Google Maps

اگر از چشمه آب گرم گنو بندرعباس حرکت کنید، از سمت شرقی وارد مسیر کوهنوردی می‌شوید. البته یک جاده آسفالت با شیب‌های نه‌چندان ملایم هم وجود دارد. همان مسیر شرقی را که بالا بروید، بعد از دو یا سه ساعت به آلاچیق‌ها، نمازخانه، پارکینگ و زمین بازی می‌رسید.

بهترین زمان بازدید از چشمه آب گرم و منطقه حفاظت‌شده گنو

بهترین زمان همیشه با توجه به هدف شما از سفر به چشمه آب گرم گنو مشخص می‌شود. از نظر آب‌وهوایی، کوه گنو و معروف‌ترین قله‌اش یعنی گنو، در همه روزهای سال هوای مطلوبی دارند. هوایی که در پاییز و زمستان کمی سردتر و البته دلپذیرتر است.

چشمه گنو

عکس از: سایت Poollnews

خیلی از مردم هم همین دو فصل را برای سفر به آب گرم گنو ترجیح می‌دهند، اما بهار گنو هم اصلا خالی از لطف نیست و تابستان‌های شرجی و طاقت‌فرسایی ندارد.

اگر از شلوغی و جمعیت زیاد اذیت می‌شوید، پس باید خلاف جریان آب حرکت کنید. یعنی فصل‌های خلوت مثل تابستان و آن هم وسط هفته برای شما مناسب‌تر خواهد بود. یادتان باشد اگر در شلوغی آخر هفته به چشمه آب گرم گنو بندر عباس رفتید، قبل از هرچیز محل اقامت خودتان را رزرو و تثبیت کنید تا بعد از آب‌تنی با مشکل اسکان روبه‌رو نشوید.

جاهای دیدنی نزدیک به چشمه آب‌گرم گنو

حالا که تا اینجای راه را آمده‌اید، جاهای دیدنی بندرعباس در نزدیکی چشمه آب گرم گنو را از دست ‌ندهید. دیدنی‌های شگفت‌انگیزی که شاید در هیچ‌جای دیگری مانندش را پیدا نکنید.

البته برای بازدید از هرکدام خوب است اول نقشه را ببینید و فاصله دقیق تا چشمه آب گرم گنو بندرعباس را بسنجید. برای راحتی شما آخر هر مطلب محل دقیق آن مکان را گذاشته‌ایم تا خودتان از چندوچون راه سردربیاورید.

موزه آب بندرعباس

عکس از: سایت Balad

– موزه آب نزدیک چشم آب گرم گنو

در مرکز بندرعباس یعنی نزدیکی خیابان ۲۲ بهمن، بلوار امام خمینی(ره)، موزه آب بندرعباس را پیدا می‌کنید. در این موزه وسایل مربوط‌به دوران صفوی برای حفر چاه و قنات درمعرض دید قرار گرفته ‌است.

موزه آب بندرعباس

عکس از: سایت Balad

در بخش‌های مختلف موزه، انواع چاه، نمایی از پل لاتیدان، ظرف و جام‌های آب و ابزارآلات مرتبط ‌با آب را می‌بینید و در بخش مدرن و جذاب گنجینه آب، ترفندهای دستیابی و حفظ آب و چگونگی استفاده از آن به ‌نمایش درآمده ‌است. اگر عاشق چنین جایی هستید، در سفر به چشمه آب گرم گنو به این موزه هم سری بزنید.

لوکیشن موزه آب روی گوگل مپ

– برکه‌های باران دیدنی

تصوری که این اسم به انسان می‌دهد کمی با اصل قضیه فرق دارد. برکه‌های باران درواقع پنج آب‌انبار هستند که در خیابان ۲۲ بهمن جاگرفته‌اند و سه‌تای آن‌ها از دیدنی‌های موزه خلیج‌فارس به‌ شمار می‌روند.

برکه های باران بندرعباس

عکس از: سایت Google Maps

آب جمع‌شده داخل این آب‌انبارها با آن هیبت گنبدی‌شکل، در ترکیب با آسمان بالای سرش منظره چشم‌نواز و خیره‌کننده‌ای می‌سازد و تازه آن‌جا، اسم برکه باران معنا پیدا می‌کند. هرچند این برکه از چشمه آب گرم گنو فاصله دارد، اما بازدید از آن خالی از لطف نیست.

برکه‌های باران روی گوگل مپ

– معبد هندوها

همین که چشمتان به گنبد خیلی قشنگ و متفاوت این معبد بیفتد، حس‌وحال قدم‌زدن میان معابد هندی در شما شکل می‌گیرد. حالا اگر بدانید که این اثر مربوط‌به دوره قاجار است، حتی بیشتر هم جذب آن می‌شوید.

معبد هندوها بندرعباس

عکس از: سایت Google Maps

چون معماری دوره قاجار شباهت زیادی با حال‌وهوای معبد هندوهای بندرعباس ندارد. دیگر خودتان تصور کنید احتمالا در همان دوران چه اسمی به‌هم‌زده و شهرتی پیدا کرده ‌است. تجار هندی برای برگزاری مراسم مذهبی به این معبد می‌آمدند. قبل از آن، آن‌ها مجبور بودند برای برپایی آیین و رسوم خاص هندوها، به کاروانسراها بروند.

باردید از اینجا کنار تجربه چشمه آب گرم گنو سفرتان را تکمیل می‌کند.

معبد هندوها روی گوگل مپ

اقامت در منطقه حفاظت‌شده گنو

برای اسکان در منطقه حفاظت‌شده گنو می‌توانید از هتل یا همان اقامت‌گاه خود مجموعه گنو استفاده کنید. البته همانطور که گفتیم در روزهای شلوغ بهتر است برای رزرو اتاق کمی زودتر اقدام کنید.

برکه‌های باران بندرعباس

عکس از: سایت Google Maps

برای اقامت چندساعته هم می‌توانید در مکان‌های مشخصی، چادر بزنید. کمپینگ در دل طبیعت گنو لذت خاص خودش را دارد، اما باید مراقب رتیل و عقرب‌ها باشید که بیشتر در تابستان سروکله‌شان پیدا می‌شود.

اگر هیچ‌کدام از این گزینه‌ها برایتان خوب نبود، هتل‌ها و اقامت‌گاه‌های متعددی نزدیکی چشمه آب گرم گنو بندرعباس وجود دارد که می‌توانید برای اسکان یکی را انتخاب و رزرو کنید.

اقامت در هتل‌ها و اقامتگاه‌های نزدیک چشمه آب گرم گنو

درصورت سفر به ارتفاعات گنو، اولین گزینه جلوی چشم و دردسترس برای اسکان، اقامت‌گاه نزدیک چشمه آب گرم گنو است که فاصله کم آن با چشمه، تردد را برای‌تان راحت‌تر می‌کند.

اگر به‌ هردلیلی امکان استفاده از این اقامت‌گاه را نداشتید، سوئیت، هتل و محل‌های اقامت مختلفی در فاصله نسبتا کم تا چشمه قرار دارند که می‌توانید برای اسکان از آن‌ها اتاق بگیرید.

– هتل فروغ بندرعباس

از هتل فروغ تا گنو با ماشن تقریبا نیم ساعت راه است. این هتل دو ستاره بین خیابان‌های دانشگاه ۶ و ۸ قرار دارد و با ۴۲ اتاق در دو طبقه با تخت‌های دو و سه‌تخته از مهمانان بندرعباس پذیرایی می‌کند.

هتل فروغ ظرفیت ۱۱ خودرو در پارکینگ خودش دارد که رایگان است و امکانات مناسبی مثل حمام، یخچال، مبلمان، کمد لباس و سرویس بهداشتی را در اتاق‌هایش ارائه می‌دهد.

هتل فروغ بندرعباس

عکس از: سایت Google Maps

– هتل گلشهر بندرعباس

هتل گلشهر را در گلشهر جنوبی روبه‌روی بیمارستان کودکان پیدا می‌کنید. یک هتل تک ستاره با اتاق‌های دوتخته و سوئیت‌های یک‌خوابه که برای یک یا دوشب اسکان در جایی مقرون‌به‌صرفه و درعین‌حال تمیز، مناسب به‌ نظر می‌رسد.

البته اطلاعات زیادی از امکانات داخل اتاق‌ها پیدا نکردم، ولی برای تصمیم‌گیری نهایی بد نیست نگاهی به نظرات مردم در سایت‌های مختلف هم بیندازید.

هتل گلشهر بندرعباس

عکس از: سایت Balad

– ویلاباغ سوند

ویلاباغ سوند با ۲۴۰ متر زیربنا و یک ساختمان دوبلکس، به بازدیدکنندگان دیدنی های بندرعباس خوش‌آمد می‌گوید. امکاناتی شامل دو آلاچیق، میز بیلیارد، زمین ورزش چمن و وسایل بازی کودکان در این ویلاباغ فراهم شده‌ است تا اقامت بهتری را برای شما رقم بزند.

سرویس بهداشتی، حمام، مبلمان و کولر گازی هم ازجمله امکانات محل اقامت هستند. این ویلاباغ حدودا ۱۵ دقیقه با مرکز شهر و چند دقیقه هم با چشمه آب گرم گنو فاصله دارد.

ویلا باغ سوند در بندر عباس

عکس از: سایت Google Maps

– هتل هما بندرعباس

هتل پنج ستاره هما بندرعباس در بلوار پاسداران، خیابان معراج با منظره زیبایی از دریا و باغ، تقریبا ۳۵ دقیقه تا چشمه آب گرم گنو فاصله دارد. رستوران، پارکینگ، استخر و انواع اتاق‌های یک الی سه‌ تخته از امکانات این هتل به ‌شمار می‌رود.

هرکدام از اتاق‌های هتل هما هم امکاناتی از جمله یخچال، بالکن، مبلمان، کمد لباس، میز تحریر، رخت‌آویز، حمام، اینترنت، آب رایگان و صندوق امانات را در اختیار مسافران می‌گذارند.

هتل هما بندرعباس

عکس از: سایت Google Maps

توصیه‌هایی برای سفر به چشمه آب‌گرم گنو

توصیه و اماواگر برای یک طبیعت‌گردی عالی در دل کوه گنو زیاد است. از وسایلی که باید بردارید تا هشدارهایی که باید جایی یادداشت و هرگز فراموش نکنید. همه این‌ها چاشنی تجربه سفری فراموش‌نشدنی هستند؛ وگرنه اصل کار پای سفر و شوق پیوند با طبیعت است که مطمئنم در قلب تک‌تک ما پیدا می‌شود.

چشمه گنو

عکس از: سایت Google Maps

در زیر فهرستی از وسایل لازم را در سفر به چشمه آب گرم گنو آورده‌ام، ولی مطمئنا کامل و جامع نیست. اگر چیز دیگری به ذهنتان رسید به این فهرست اضافه کنید:

 • تلفن همراه
 • دوربین عکاسی
 • شارژر و پاوربانک
 • وسایل شنا
 • کفش پیاده‌روی
 • وسایل بهداشتی برای حمام مثل شوینده‌ها
 • عینک آفتابی و کرم ضدآفتاب
 • چادر مسافرتی
 • زیرانداز
 • خوراکی
 • آب آشامیدنی
 • چند دست لباس
 • کیسه زباله
چشمه گنو

عکس از: سایت Google Maps

توصیه‌هایی هم برای سفر به چشمه آب گرم گنو بندرعباس باید بکنم که شنیدنشان ضروری و رعایتشان گاهی واجب است:

 • اگر بیماری قلبی، عفونی یا زخم‌های باز دارید اصلا وارد آب چشمه نشوید.
 • آب چشمه گرم گنو املاح زیادی دارد برای همین موقع استحمام حتما از شامپو و صابون استفاده کنید.
 • در ظرف‌هایتان را همیشه، به ویژه بعد از ورود و خروج از چادر محکم ببندید تا رتیل و عقرب وارد ظرف و چادرتان نشود.
 • حتما همه زباله‌ها را در یک کیسه زباله بیندارید و با خودتان برگردانید. حتی پوست میوه را به امید تجزیه در دل طبیعت رها نکنید.
 • همانطور که گفتم در روزهای پررفت‌وآمد، زودتر برای اقامت در چشمه آب گرم گنو تصمیم بگیرید و درصورت نیاز جا رزرو کنید.
 • برای رونق به کسب‌وکار مردم محلی، خرید از بازارچه و درصورت امکان، اسکان در اقامت‌گاه‌های بومگردی را در لیست کارهای‌تان قرار دهید.

چرا باید از چشمه آب گرم گنو بندرعباس بازدید کنید؟

در بازدید از چشمه آب گرم گنو یا هرجای دیدنی بندرعباس یا اصلا هرجای دنیا شاید «باید» و اجباری درکار نباشد، اما تجربه منحصربه‌فردی وجود دارد که مخصوص همان مکان و فضا است. چشمه آب گرم گنو بندرعباس هم در این قاعده صدق می‌کند.

لذت تماشای گونه‌های کم‌نظیر گیاهان و ماهی بی‌نظیری که فقط در آب‌های این چشمه پیدا می‌شود، نیازی به دانش عمیق زمین‌شناسی و جانورشناسی ندارد. ذات انسان با طبیعت گره خورده و پیوندی بازنشدنی با آن دارد.

اما از همه این‌ها هم بگذریم، خواص درمانی در چشمه آب گرم گنو واقعا شگفت‌انگیز است. حس رهایی از درد و رنج جسمی و حتی آلام روحی، حتی اگر موقت هم باشد، تا ابد در ذهن آدم باقی می‌ماند. به ‌نظرم پناه به گنو با آن‌ همه خاصیت درمانگریش به ‌نوعی شبیه بازگشت به اصل و مبدا خودمان است. جایی که به آن تعلق داریم و در آن زخم‌های‌مان را التیام می‌دهیم.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 دیدگاه

 1. ت می‌گوید

  گنو از گین‌آب به معنی پای آب یا سر آب ساخته شده. نمونه‌های دیگر هم در ایران دارد مانند گناوه، غیناب، گیو (گی‌او) و …

 2. saman می‌گوید

  چه قلم قشنگی داری