سوغات بندرعباس

سوغات بندرعباس و یک تکه از جنوب برای یادگاری

راهنمای خرید بهترین سوغاتی از بندرعباس

این مطلب را به صورت اختصاصی برای دوست و فامیل شما خواننده عزیز می‌نویسم. چرا برای خود شما نه؟ راستش وقتی دارید این مطلب را می‌خوانید، احتمالا در بندرعباس هستید یا فکر سفر به آن‌جا را دارید، و یک عالم دوست و آشنا و بچه کوچک هم که چشم‌به‌راه سوغات بندرعباس هستند که خریدش به عهده شماست.

حالا دیدید که درست می‌گفتم؟ می‌دانم که جاهای دیدنی بندرعباس زیاد است و دلتان می‌خواهد حسابی بگردید اما خب سوغاتی بندرعباس هم از واجبات سفر است. البته من مطمئنم موقع خرید سوغاتی آنقدر هیجان‌زده خواهید شد که برای خودتان هم خرید می‌کنید.

در این مطلب از مجله گردشگری علی‌بابا، قرار است شما را با سوغاتی‌های یکی از جاهای دیدنی هرمزگان، یعنی بندرعباس آشنا کنم. به‌طورکلی سوغات بندرعباس را می‌توان به دو دسته سوغات خوراکی و صنایع‌دستی تقسیم کرد که در اینجا جزییات هرکدام را با شما در میان می‌گذارم.

خبر خوب اینکه در آخر هم چند تا از مراکز خرید و بازارهای بندرعباس را برای خرید به شما معرفی می‌کنم. این‌جوری دیگر بهانه‌ای برای نخریدن سوغاتی وجود ندارد.

معروف‌ترین سوغات بندرعباس کدام است؟
معروف‌ترین سوغاتی‌های بندرعباس را می‌توان به دو دسته خوراکی و صنایع‌دستی تقسیم کرد که مهم‌ترین سوغاتی خوراکی خرما و معروف‌ترین صنایع‌دستی چنته‌دوزی و گلابتون‌دوزی است.
میوه‌های بومی بندرعباس چیست؟
گواوا، مرکباتی مثل پرتقال، لیمو لیسبون، لیموترش
کدام خوراکی بندرعباس برای سوغاتی مناسب‌تر است؟
از بین سوغاتی‌های بندرعباس، خرما گزینه مناسبی برای سوغاتی است..
صنایع‌دستی بندرعباس چیست؟
چنته‌دوزی، گلابتون‌دوزی، حصیربافی، صنایع‌دستی دریایی و… جزو صنایع‌دستی‌های رایج بندرعباس به‌شمار می‌روند.
برای خرید سوغاتی از بندرعباس کجا برویم؟
بازار سنتی بندرعباس و بازار ماهی‌فروش‌ها جزو بهترین جاها برای خرید سوغاتی از بندرعباس هستند.

از سوغات بندرعباس چه بخریم؟

دست در دست هم دادن بندرعباس و خلیج فارس در جنوب کشور، باعث شده این منطقه همیشه پر از گردشگر باشد. گردشگرهایی که اگر ازشان بپرسید، می‌بینید برای چندمین بار است که بندرعباس را برای سفر و سوغات بندرعباس را برای خرید انتخاب کرده‌اند.

بندرعباس

عکس از: سایت Asriran

معمولا بنادر به خاطر دسترسی راحت به کشورهای دیگر، محل مناسبی برای خرید سوغات بندرعباس یا محصولات و اجناس با قیمت بهتر هستند که بندرعباس هم از این قاعده مستثنی نیست.

بندرعباس

عکس از: سایت Google Maps

به همین دلیل پیشنهاد می‌کنم که برای خرید سوغات بندرعباس زمان بیشتری اختصاص دهید، چون فرصت خوبی برای گشت‌وگذار در بازارهای قدیمی و مراکز خرید است. گشتن در مراکز خرید بندرعباس، تجربه هم‌صحبتی با مردم محلی منطقه است که شما را با سبک زندگی و محل کسب درآمدشان آشنا می‌کند.

بندرعباس

عکس از: سایت Google Maps

علاوه‌براین، فضای بازارهای سنتی برای سوغات بندرعباس به خودی‌خود، جزو جاهای دیدنی هرمزگان به‌شمار می‌روند. البته باید توجه داشته باشید که بندرعباس در سه ماه زمستان و ایام نوروز به خاطر آب‌وهوای مناسب، میزبان گردشگران زیادی است و ممکن است حتی برای خرید سوغات هم کمی شلوغ باشد.

سوغاتی خوراکی؛ خوشمزه‌جات در سوغات بندرعباس

آب‌وهوای گرم و خشک بندرعباس و هم‌جواری با خلیج فارس، این منطقه را پر از طعم‌ها و خوراکی‌های کمیاب مختلف کرده است. اگر دوست دارید یک سوغاتی متفاوت برای دوستان و آشنایان خود تهیه کنید، میوه‌ها، ترشی‌ها و غذاهای دریایی بندرعباس در نوع خود بی‌نظیر هستند.

بندرعباس

عکس از: سایت Hormozganmag

البته باید حواستان باشد که مردم عزیز جنوب، اهل ادویه‌های خوش‌عطروطعم و تند هستند. به همین خاطر موقع خرید سوغات بندرعباس باید به این موضوع توجه کنید.

– خرما و شیره خرما

در بندرعباس بهتر است به جای اصطلاح چای قندپهلو از چای خرماپهلو استفاده کنید، چون اینجا خرما حرف اول را می‌زند. مناطق جنوبی کشور به خاطر شرایط آب‌وهوای، یکی از تولیدکنندگان اصلی خرما هستند.

جنوب ایران با تنوع بالای خرمای باکیفیت به عنوان سوغات بندرعباس در شهرهای ایران و سایر کشورها شهرت زیادی دارند. خرمای این منطقه، هم مصرف داخلی دارد و هم به کشورهای حاشیه خلیج فارس، اروپا، آمریکا و آسیای میانه صادر می‌شود، بنابراین دیگر نیاز نیست شما را قانع کنم که خرما را به عنوان سوغات بندر عباس آن هم معروف‌ترینش قبول کنید، چون همه دنیا سر این موضوع توافق دارند.

سوغاتی بندرعباس

عکس از: سایت invest

بیش از ۵۰ نوع خرما در جنوب کشور کشت می‌شود که به اشکال گوناگون از جمله خارک (خرمای نرسیده)، رطب (خرمای نیمه‌رسیده) و خرمای رسیده به فروش می‌رسد. این میوه به خاطر ارزش غذایی، تنوع بالا و قیمت‌های متنوع، بهترین گزینه‌ برای خرید سوغات بندرعباس است.

نگران حمل‌ونقل آن به شهرهای دور هم نباشید. گرچه نوع خرما مهم است، اما خرما جزو میوه‌هایی است که معمولا تا چند ساعت نیازی به یخچال ندارد. در این قسمت چند تا از پرطرفدارترین خرماهای جنوب را به عنوان سوغات بندرعباس به شما پیشنهاد می‌کنم و که حتی خودم از فکر کردن به آن‌ها دهانم آب می‌افتد.

سوغات بندرعباس

عکس از: سایت Arazardeh

  • پیارُم: مرغوب‌ترین خرمای دنیا پیارم است. رنگ این خرما قهوه‌ای تیره است و پوست نازکی دارد.
  • خاصویی: خرمای خاصویی جزو کوچک‌ترین خرماهای ایران است که ظاهری شبیه به بامیه دارد و خیلی‌ها آن را به اسم خرمای آلویی می‌شناسند.
  • خنیزی: خرمای خنیزی، یک خرمای پرشیره و قرمز رنگ از سوغات بندرعباس است که هسته بسیار کوچکی دارد.
  • مضافتی: احتمالا شما هم اسم این خرما را زیاد شنیده باشید، این خرما رایج‌ترین خرمایی است که همه‌جا به‌ فروش می‌رسد، پوست تیره‌ای دارد و گوشتی و بسیار شیرین است.
  • مرداسنگ: خرمای مرداسنگ، رنگ قهوه‌ای روشن و بافتی نرم و گوشتی دارد. شکل این خرما گرد است و به صورت خشک و شهددار به ‌فروش می‌رسد.
سوغات بندرعباس

عکس از: سایت Google Maps

از صحبت خوش خود خرما که جدا شوم، باید به فرآورده‌های این میوه دوست‌داشتنی اشاره کنم. معمولا خرماهای درجه دو و سه برای تهیه انواع فرآورده خرما از جمله شیره خرما، قند خرما، سرکه و قهوه خرما مورد استفاده قرار می‌گیرند. فرآورده‌های خرما در سوغات بندرعباس جایگزین مناسبی برای قند و شکر هستند، به همین دلیل می‌توانید آن‌ها را هم در لیست سوغاتی های بندرعباس یادداشت کنید.

– ترشی‌ها از سوغات بندرعباس

ترشی‌های تندوتیز جنوب هم یکی از پیشنهادات من به عنوان سوغات بندرعباس است. ترشی بندری و ترشی انبه جزو پرطرفدارترین ترشی‌های بندرعباس هستند که فکر می‌کنم بهتر است کنار سوغاتی، یک شیشه هم برای خودتان بخرید وگرنه سرتان کلاه رفته است.

سوغات بندرعباس

عکس از: سایت Minevisam

این ترشی‌ها با قیمت‌های متنوعی به فروش می‎رسند. لازم به ذکر است که حمل ترشی به شهرهای مختلف کار سختی نیست و فقط کافی است به خوبی بسته‌بندی شود.

– میوه‌های گرم‌سیری

شاید میوه‌های گرم‌سیری به عنوان سوغات بندرعباس کمی عجیب به‌نظر برسند، اما برای افرادی که اهل طعم‌های جدید هستند، بهترین انتخاب محسوب می‌شوند.

سوغات بندرعباس

عکس از: سایت Plantlandtehran

  • گواوا (Guava) یک میوه گرمسیری وارداتی است که معمولا در نواحی استوایی پرورش داده می‌شود. این میوه در بندرعباس به اسم زیتون محلی هم شناخته می‌شود، اما حواستان باشید که این زیتون به عنوان سوغات بندرعباس هیچ شباهت ظاهری و باطنی به زیتون‌هایی که تا‌به‌حال دیده‌اید، ندارد. ظاهر گواوا کوچک‌تر از گلابی است و پوست سبز و زرد رنگی دارد. داخل این میوه خوشبو، گوشتی، زرد یا صورتی‌رنگ است که طعمی ترش‌وشیرین دارد.

اگر دوست دارید یک سوغاتی عجیب از سوغات بندرعباس بخرید و قیمت آن برایتان مهم نیست، روی این میوه گرمسیری حساب کنید. زمان نگهداری گواوا به میزان رسیده یا نارس بودن آن بستگی دارد. گواوای رسیده با رنگ سبز معمولا در دمای ایده‌آل، بیش از دو هفته سالم باقی می‌ماند اما میوه‌های رسیده‌تر فقط چند روز در یخچال قابل نگهداری هستند.

  • دراگون فروت (Dragon Fruit) هم یکی از میوه‌های گران‌قیمت گرمسیری است که پوستی شبیه به اژدها و طعمی شبیه کیوی دارد. این میوه از سوغات بندرعباس از خانواده کاکتوس است و در سه رنگ زرد تو سفید، قرمز تو سرخ و قرمز تو سفید به فروش می‌رسد.
سوغاتی بندرعباس

عکس از: سایت soomita

  • لوز یا گارُم زنگی میوه‌ خوشمزه‌ای است که پوست نازک زرد رنگی دارد. بافت لوز، نرم و گوشتی است و طعم شیرین با چاشنی ترشی از ویژگی‌های این میوه عجیب است.

– مرکبات از سوغات بندرعباس

شاید شما هم مثل من فکر می‌کنید که مرکبات مربوط به شهرهای شمالی کشور هستند. راستش را بخواهید فکر می‌کنم چشممان به دیدن به رنگ نارنجی مرکبات روی درختان سرسبز شمال عادت کرده وگرنه مرکبات جنوب از سوغات بندرعباس هم نباید دست‌کم گرفت، چون طرفداران زیادی دارد.

سوغاتی بندرعباس

عکس از: سایت Hamshahrionline

مرکبات و فرآورده‌های مربوط به آن، سوغات بندرعباس هستند که در بازارهای محلی با قیمت مناسب و تنوع زیاد به فروش می‌رسند. از جمله مرکبات جنوب کشور می‌توانم به نارنگی، لیمو ترش، پرتقال، لیمو لیسبون، گریپ فروت و لیموترش اشاره کنم که معمولا برای فروش به بقیه شهرهای ایران ارسال می‌شود.

– خوراکی‌های دریایی‌

به لطف نزدیکی به خلیج فارس، بندرعباس منبع خوراکی‌های دریایی مختلف است. چشیدن غذاهای دریایی و خرید آن‌ها یکی از اهداف سفر به جنوب است، پس چرا هدف را به عنوان سوغات بندرعباس انتخاب نکنیم؟! بسیاری از مردم جنوب کشور به شغل ماهیگیری مشغول هستند و بازار ماهی‌فروشان یک عالم ماهی خوشمزه و تازه برای فروش دارد. ماهی حلوا، سرخو، شیر، سنگسر، ساردین، کوتر، میگو، خرچنگ، صدف و…، همگی خوراکی‌های دریایی مختص دریای جنوب و سوغات بندرعباس هستند که طعم آن‌ها را هیچ‌جا غیر از جنوب تجربه نخواهید کرد.

سوغاتی بندرعباس

عکس از: سایت Mojnews

اگر فکر این هستند که یکی از خوراکی‌های دریایی را به عنوان سوغات بندرعباس ببرید، اول حواستان باشد که خرید آن را برای روز آخر نگه دارید تا تازه باشد، دوم اینکه حمل‌ونقل نسبتا سخت آن را در نظر بگیرید چون خیلی زود فاسد می‌شود.

سوغاتی بندرعباس

عکس از: سایت Google Maps

باید بگویم که حمل ماهی بدون هماهنگی در هواپیما ممنوع است، بنابراین از قبل بابت حمل و بسته‌بندی آن هماهنگی‌های لازم را انجام دهید. اگر هم از وسایل نقلیه دیگری استفاده می‌کنید، حتما شرایط نگهداری آن در جای خنک را در نظر بگیرید.

سوغات بندرعباس و صنایع‌دستی؛ تاروپود دست‌های نازنین زنان سرزمین

اگر تابه‌حال حتی یک بار به بندرعباس سفر کرده باشید، به‌خوبی می‌دانید که هنر و ظرافت از انگشت‌های زنان این سرزمین می‌چکد و تبدیل به تاروپودهای رنگارنگ می‌شود. لباس‌های رنگی تزیین‌شده، طرح‌های بی‌نظیری که از طبیعت الهام گرفته شده و ظرافت کارها سوغات بندرعباس را می‌سازد که هر گردشگری را سر ذوق می‌آورد.

سوغات بندرعباس

عکس از: سایت Irna

تولید صنایع‌دستی یکی از منابع اصلی درآمد در این منطقه و گزینه‌های خوب سوغات بندرعباس است که اکثرا توسط خانم‌ها انجام می‌شود. هنرهای قدیمی مانند چنته‌دوزی، حصیربافی، گلابتون‌دوزی و…، همگی جزو آثار هنری پرطرفدار بندرعباس هستند. به همین خاطر صنایع‌دستی را می‌توان به عنوان بهترین سوغاتی بندرعباس معرفی کرد.

– چنته‌دوزی

اگر اسم چنته برایتان آشناست، احتمالا شما هم مثل من آن را در اصطلاح (چه در چنته داری؟) شنیده باشید. این هنر اصیل ایرانی به دوران زرتشتیان برمی‌گردد. زمانی‌که رسم بود داماد، سنگ‌ها و اشیای قیمتی را در یک چنته یا کیسه کوچک خاص بگذارد و به خانواده عروس هدیه بدهد.

سوغات بندرعباس

عکس از: سایت Mazbus

امروزه دیگر اثری از این رسم‌ورسوم نمانده، اما به لطف زنان سرزمینمان، این هنر به عنوان یکی از سوغات بندرعباس هنوز باقی مانده است. چنته‌دوزی نوعی دست‌بافته رنگارنگ است که برای تزیین مورد استفاده قرار می‌گیرد. این صنایع دستی روی دار قالی، با طرح‌های متنوع و خلاقیت بافنده حاضر می‌شوند و معمولا برای زیباتر شدن کار، آن را با منگوله یا صدف‌های دریایی تزیین می‌کنند.

سوغات بندرعباس

عکس از: سایت visitiran

چنته‌دوزی یکی معروف‌ترین صنایع دستی جنوب و سوغات بندرعباس به حساب می‌آید که کاری بسیار سخت، گران و زمان‌بر است. جالب است بدانید که امروزه دیگر این هنر فقط محدود به تولید کیف نمی‌شود و مطابق سلیقه مردم، دستبند، گوشواره، تابلوی کوچک و محصولات دیگری به روش چنته‌دوزی حاضر می‌شود.

– حصیربافی از سوغات بندرعباس

انسان‌ها از سالیان سال قبل، از الیاف مختلف برای بافت وسایل موردنیاز خود استفاده می‌کردند. به همین دلیل می‌توان این هنر از سوغات بندرعباس را به عنوان یکی از قدیمی‌ترین صنایع دستی معرفی کرد. حصیربافی، پرفروش‌ترین سوغات معروف بندر عباس است که از برگ درخت‌های نخل تهیه می‌شود.

سوغات بندرعباس

عکس از: سایت Digistyle

زنان هنرمند جنوبی، محصولات دست‌بافته‌ حصیری مختلفی از جمله کلاه، بادبزن، سجاده، انواع سبد، زیرانداز (تک)، سینی گرد (سپ)، ظرف میوه، ظرف نگهداری نان (کفه) و… تولید می‌کنند. شما هم می‌توانید محصولات حصیربافی باکیفیت را با قیمت‌های مختلف به عنوان یادگاری تهیه کنید.

– گلابتون‌دوزی

در سفر به بندرعباس، لباس‌های محلی رنگارنگ و درخشان خانم‌ها جزو اولین چیزهایی است که به دل می‌نشیند. این زیبایی، مدیون هنر گلابتون‌دوزی، سوزن‌دوزی، کمه‌دوزی و… است. گلابتون‌دوزی نوعی زردوزی و از سوغات بندرعباس است که از آن برای تزیین لباس‌های زنانه، سرآستین، کشف مخصوص، دور یقه، شلوار و حتی گیره سر و گوشواره استفاده می‌شود.

سوغاتی بندرعباس

عکس از: سایت Kajdook

در گلابتون‌دوزی، تزیینات و طرح‌های مختلف با نخ روکش فلزی طلایی و نقره‌ای روی لباس‌ها دوخته می‌شود که می‌توان تصور کرد چقدر کار پرزحمتی است. برای سوغات بندرعباس انتخاب این نوع هدایا انتخاب ارزشمندی خواهد بود.

سوغاتی بندرعباس

عکس از: سایت Digikala

اگر طرفدار طرح‌های درخشان و پرزرق‌وبرق سنتی هستید، محصولات گلابتون‌دوزی یک سوغاتی با قیمت مناسب هستند که به‌راحتی توی هر کوله‌پشتی و چمدانی جای می‌گیرد.

– صنایع‌دستی دریایی

موقع قدم زدن در ساحل خلیج فارس، همیشه یک عالم صدف لابه‌لای شن‌ها به چشم می‌خورند که خوراک ساخت زیورآلات مختلف است. صنایع‌دستی دریایی جزو پرطرفدارترین سوغات بندرعباس است که از انواع صدف و ستاره دریایی تهیه می‌شود.

سوغات بندرعباس

عکس از: سایت Irna

هم‌جواری بندرعباس با خلیج فارس، باعث شده که صدف‌ها در این منطقه به یک فرصت اقتصادی تبدیل شوند. جاکلیدی، گردنبند، دستبند، آیینه و اشیای دکوری مختلف از جمله چیزهایی هستند که به عنوان صنایع‌دستی دریایی، با قیمت‌های مناسب در مراکز خرید بندرعباس فروخته می‌شوند.

مراکز خرید بندرعباس برای خرید سوغات

برای خرید بهترین سوغاتی‌ها، باید بهترین مراکز خرید و بازارهای بندرعباس را بشناسید. بندرعباس پر از بازارهای سنتی قدیمی و مراکز خرید لوکس و پرطرفدار است.

تنوع محصولات این مراکز، هر سلیقه و بودجه‌ای را در خرید سوغات بندرعباس پوشش می‌دهد. البته پیشنهاد می‌کنم اگر قصد خرید ندارید، باز هم گشت‌وگذار در بازارهای دیدنی بندرعباس را از دست ندهید.

– بازار ماهی‌فروش‌ها بندرعباس

اگر قرار است ماهی را به عنوان سوغات بندرعباس انتخاب کنید، خیلی مهم است که از کجا خرید می‌کنید. بازار ماهی‌فروش‌ها بندرعباس یک بازار نسبتا تازه‌تاسیس است که در مدت‌ کوتاهی تبدیل به یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی بندرعباس شد.

این بازار بزرگ‌ترین بازار ماهی کشور است که دو طبقه پارکینگ دارد. تنوع بی‌نظیر ماهی‌های خلیج فارس در بازار ماهی‌فروش‌ها متعجبتان می‌کند.

بازار ماهی بندرعباس

عکس از: سایت Google Maps

از جمله ماهی‌ها و آبزیانی که این بازار به فروش می‌رسد، می‌توان به ماهی شوریده، کفال، هوور، حلوا سفید، شیرماهی، شاه میگو، کوسه، خرچنگ و هشت‌پا اشاره کرد.

علاوه‌ بر فروش محصولات دریایی، بازار خدمات مختلفی مثل میگو یا ماهی‌پاک‌کنی هم دارد که کار شما را برای خرید راحت می‌کند. یادتان باشد از بازار ادویه جنوبی مخصوص ماهی برای سغات بندرعباس هم بخرید.

بازار ماهی بندرعباس

عکس از: سایت Google Maps

ساعت کاری: همه‌روزه از ساعت ۷ صبح تا ۱۱ شب

آدرس: استان هرمزگان، بندرعباس، بلوار طالقانی، محله پشت سر

بازار ماهی‌فروش‌ها بندرعباس روی گوگل مپ

– بازار بزرگ بندرعباس

بازار بزرگ یا بازار سنتی بندرعباس از همان بازارهای قدیمی با بافت و معماری سنتی است که کل تاریخ یک شهر را به دوش می‌کشند، اهالی محل آن را به اسم رنگارنگ‌ترین نقطه شهر حتی برای خرید سوغات بندرعباس می‌شناسند.

بازار ماهی بندرعباس

عکس از: سایت Google Maps

اگر دنبال یک بازار خوب برای خرید سوغات بندرعباس می‌گردید، بازار بزرگ برایتان هم فال است و هم تماشا. در اینجا، هم با مردم محلی بیشتر آشنا می‌شوید و هم خرید می‌کنید.

راهروهای تودرتو یا سقف‌های گنبد آجری، حال‌وهوای بازارهای قدیمی را برایتان زنده می‌کند. در بازار بزرگ انواع پوشاک، کیف و کفش، لوازم آرایشی و بهداشتی، انواع خوراکی، قهوه و… با قیمت‌های متنوع به فروش می‌رسد. اگر به فکر خرید صنایع‌دستی و خوراکی‌های سنتی هستید، این بازار بهترین محل برای خرید است.

بازار ماهی بندرعباس

عکس از: سایت Google Maps

ساعت کاری: همه‌روزه از ساعت ۸:۳۰ صبح ۱۳:۳۰ و ۱۶:۳۰ تا ۲۲:۳۰

آدرس: استان هرمزگان، بندرعباس، بلوار طالقانی، روبه‌روی پایانه شهید حقانی

بازار سنتی بندرعباس روی گوگل مپ

بندرعباس؛ جایی برای همه سلیقه‌ها

بعد از یک گشت‌وگذار درست‌وحسابی در بندرعباس، نوبت به بخش هیجان‌انگیز خرید سوغات بندرعباس می‌رسد. به نظرم دیگر نیازی به فکر کردن نیست، سوغاتی‌های بندرعباس آنقدر متنوع و خوش‌ آب‌ورنگ هستند که شما می‌توانید برای هر سلیقه‌ای، یک سوغاتی خوب پیدا کنید.

شاید بتوان گفت که در بندرعباس، خرید و تجربه بازارگردی یکی از جاذبه‌های گردشگری به‌شمار می‌رود. پس، پیش به سوی تجربه!

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.