کوه های مریخی

کوه ‌های مریخی چابهار؛ آینه تمام‌نمای مریخ روی زمین

معرفی کوه های مریخی چابهار با همه جاذبه‌ها

کوه ‌های مریخی چابهار؟ چرا اسمی با این معنی برای چهار تا کوه انتخاب می‌کنند؟ ناآشناها‌ با طبیعت چابهار غرولند می‌کنند که اسامی این مناطق با کمی مبالغه انتخاب شده و بازدید از آن‌ها چندان جالب نیست، اما من می‌گویم این اسم واقعیتی محض از آن چیزی است که خداوند در جنوب شرقی‌ترین نقطه ایران برای مردم کشورمان به ارمغان آورده است. اگر کمی به این مسئله شک دارید با ما همراه باشید تا با واقعیتی در دل بیابان‌های چابهار آشنا شوید.

کوه های مریخی کجا هستند؟
کوه های مریخی چابهار در استان سیستان و بلوچستان سمت چپ مسیر چابهار و گواتر هستند.
کوه های مریخی چطور درست شده‌اند؟
کوه های مریخی در اثر انباشت ماسه و شن روی یک دیگر و فرسایش آن‌ها بر اثر وزش باد و آب ایجاد شده‌اند.
امکانات گردشگری کوه های مریخی چابهار چیست؟
در این منطقه یک کپر بسیار بزرگ به سبک قدیمی برای استراحت و خرید جزئی و استفاده از سرویس بهداشتی ساخته شده است.

کوه های مریخی چابهار، چرا مریخی؟

بین تمام جاذبه‌های گردشگری کشور، تعدادی از آن‌ها هستند که چشمان شما را با نمای دیگری از طبیعت آشنا می‌کنند. آن عکس طبیعت با گُل، درخت، پرنده و چرنده نه، منظورم چیزهای عجیب‌تری است. مثلا محیطی که از تصاویر ارسالی کاوشگرهای فرودآمده در مریخ دیده‌اید را می‌توانید در کوه های مریخی چابهار تماشا کنید. کوه‌های مینیاتوری چابهار نامی علمی برای این پدیده زمین شناسی ایران است. محیطی جذاب و دوست داشتنی که به‌نظرم از تماشا و حضور کنار آن خسته نخواهید شد.

کوه های مریخیداستان کوه‌های مریخی برمی‌گردد به زمان‌هایی که آب روی تمام زمین و سپس قسمت‌هایی از آن را گرفته بود. محیطی که در این متن به‌وفور از آن نام می‌بریم در اثر نباشت ترکیبی از ماسه، سنگ و بقایای آبزیان به‌وجود آمده است. این نوع ناهمواری همیشه به‌عنوان یکی از پدیده‌ها در زمین‌شناسی شناخته شده‌اند که تشکیل شدنشان هزار سال زمان می‌برد و کار یک‌روز و دو‌روز نیست.

تاکنون به این منطقه از چابهار رفته‌اید؟ مریخ ایران یا منطقه کوه‌های مینیاتوری چابهار واقعا جاذبه‌ای اکوتوریسم به‌حساب می‌آیند. شکی در این نیست که این پدیده به‌دلیل تفاوت و تشابهش به سطح مریخ به این نام مشهور شده است. همیشه برای مردم روی زمین عکس‌هایی که از مریخ توسط کاوشگرها یا ماهواره‌ها ارسال می‌شود، جذاب است. صفحه ناسا در اینستاگرام دنبال می‌شود و عکس‌های منتشر شده آن‌ها بین مردم پخش، اما اگر آن‌ها کمی چشمانشان را باز کنند، می‌توانند مریخی زمینی را مشاهده کنند. کوه‌های بزرگ و دیدنی در شهری متفاوت که مردمش به مهربانی عادت دارند.

کوه های مریخیچه زمان به کوه های مینیاتوری برویم؟

هوای گرم در اغلب ماه‌های سال و وزش بادهای خاکی سیستان دو چالش بزرگ پیش‌روی بازدیدکنندگان از کوه‌های مینیاتوری است. سیستان‌و‌بلوچستان آب‌وهوای گرم و خشکی دارد. شاید این مسئله برای آن‌هایی که قصد سفر به جنوب کشور را دارند عادی باشد و پیش خودشان بگویند که کل جنوب گرم است. ولی این منطقه خصوصا در تابستان با بادهای گرم و گردوخاک زیاد، کاری می‌کند که شرجی بندرعباس و گرمای خوزستان از یادتان برود.

اگر هوا کمی گرم باشد، در بازدید از کوه های مریخی چابهار اذیت خواهید شد؛ چراکه به‌دلیل نبود پوشش گیاهی هیچ هوای خنک، نسیم یا دست کم سایه‌ای آن اطراف نیست و بسیار آزاردهنده خواهد بود. بهتر است برای بازدید از این پدیده طبیعی، اواخر زمستان یا اوایل بهار اقدام کنید. فصلی خنک که بادهای موسمی کمتر اذیت می‌کنند و گردوخاک استان از بارش‌ ماه‌های قبل خوابیده است.

شاید شنیده باشید که منطقه کوه‌های مریخی، بَدلَند است. این اسم به دلیل نبود پوشش گیاهی و نبود امکان رشد هر گیاهی در آن برایش انتخاب شده است. پیشنهاد می‌کنم طبق تجربه از سفر به چنین موقعیتی وسط ظهر یا حتی عصر پرهیز کنید؛ چون با هیچ چیز جز آفتاب از شما پذیرایی نمی‌شود. به جای ظهر یا عصر می‌توانید سحر یا کمی قبل از غروب را انتخاب کنید که گرمای آفتاب کم شده و زمین دستش برای پذیرایی از شنا بازتر باشد.

کوه های مریخیامکاناتی که باید در کوه‌های مریخی باشد

شاید اگر در هر جای دیگری نزدیک تهران، کنار اصفهان یا در راه شیراز چنین موقعیتی به‌وجود می‌آمد، الآن به‌عنوان یکی از مناطق بکر طبیعی در سازمان‌های جهانی هم ثبت شده بود، اما حالا نمی‌توان از تاثیر دوری این منطقه از مرکز کشور و نزدیکی به مناطق محروم چشم‌پوشی کرد. این موضوع باعث شده جاذبه گردشگری کوه های مریخی خیلی منزوی باشند.

با این‌حال بهترین راه حل چنین مشکلی توجه مردم به کوه های مریخی چابهار و بازدید مستمر آن‌هاست تا شاید مسئولان کشور را به فکر بیاندازند. کوه های مریخی حدود ۴۰ کیلومتر از چابهار دور هستند. این فاصله برای کسانی که قصد بازدید شبانه، عکاسی نجومی، ستاره‌شناسی یا آزمایش‌های زمین‌شناسی دارند، فاصله نسبتا زیادی به حساب می‌آید. بنابراین این گروه‌ها باید با تجهیزات کافی به این منطقه سفر کنند.

بگذریم، ما مجبوریم برای بهتر شدن اوضاع با تلاش و استفاده از امکانات حداقلی بهترین نتیجه‌ها را خلق کنیم. در طول مسیر چابهار به‌سمت کوه‌ها در قسمتی که همه مردم برای بازدید و عکاسی از آن‌ها ایستاده‌اند، یک کپر بزرگ به‌شکل سنتی با چوب و شاخ و برگ‌های خرما ساخته شده که با وسع کمی از مردم پذیرایی می‌کند. درست است که این امکانات در برابر بزرگی و عظمت کوه‌ها چیزی نیست، اما بالاخره لنگه کفش کهنه در بیابان غنیمت است.

جاهای دیدنی چابهاربا این‌که کوه‌ها تا مناطق مسکونی فاصله زیادی ندارند، اما وسط کوه‌ جای خوبی برای کمپ شبانه نیست. پیشنهاد می‌کنم اگر اصرار دارید شب در این منطقه باشید؛ پس‌ از گذشت چند ساعت تا زمانی که خیلی از شب نگذشته خود را به ساحل بریس یا بندر چابهار برسانید.

از چه مسیری به مریخ چابهار برسیم؟

مسیر باریک و البته دیدنی چابهار – گواتر جاییست که باید برای رسیدن به مریخ از آن عبور کنید، نه کهکشان راه شیری. این جاده که پس از خروج از چابهار به سمت گواتر شروع می‌شود باریک و البته آسفالت است. پس از کمی رانندگی در آن آب‌ها آبی عمان در سمت راست و کوه‌های مریخی در سمت چپتان دیده می‌شود. چه کسی گفته است که مریخ آب ندارد؟ در مریخ چابهار که سر برگردانید آبی بی‌پایان می‌بینید که شروعش در تنگه هرمز است و پایانش آخر دنیا.

از بندر تا این کوه های مریخی چابهار چیزی حدود ۴۰ دقیقه رانندگی باعشق را تجربه می‌کنید. فضای آن واقعا رمانتیک و دیدنی است به‌طوریکه بسیاری از عروس دامادها اولین سفرهای زندگیشان را همین منطقه از ایران انتخاب می‌کنند. شما می‌توانید لوکیشن خودتان را با لوکیشن کوه‌های مریخی در گوگل مپ مقایسه کنید و خیلی راحت مسیرتان را بیابید.

جاهای دیدنی چابهارکوه های مریخی چابهار روی گوگل مپ

تجربه یک نفر مسیر سفر نفر بعد برای کوه های مریخی

کوه های مریخی چابهار بخش جدایی‌ناپذیر اکوتوریسم ایران هستند. فکر می‌کنم تا از این منطقه بازدید نکرده‌ باشید، به خودتان می‌گویید، تماشای آن فایده‌ای ندارد، اما مطمئنم پس از تماشای کوه های مینیاتوری و نقاشی خلقت خداوند دلتان تماشای هرروز آن‌جا را می‌طلبد. پیشنهاد من و مجله گردشگری علی بابا چیزی جز سفر به چابهار در اولین فرصت و بازدید از تمام جاذبه‌های گردشگری به‌خصوص این کوه‌های زیبا نیست.

اگر به این سفر رفته و لذت تماشای این مناظر را چشیده‌اید، تجربه خود را به‌صورت عکس‌ یا متنی کوچک با یک کلمه، یک جمله یا حتی داستان با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید. من مطئنم با مطالعه این تجربه‌ها دیگر شک و ترسی از سفر به مریخ ایران نمی‌ماند و سفینه‌های زمینی روشن می‌شود.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 دیدگاه

  1. Arefe heydari می‌گوید

    من به شخصه قراره برای پایان نامه ام یسری کارکتر بازی طراحی کنم که این بازی فضاش همین کوه های مریخیه و قرارع کارکتر هایی که طراحی لباس و اندامشونو صفر تاصد خودم انجام میدم الهام گرفته از منابع تاریخی و ملی باشه و تک تک کارکتر هام اسمای ایرانی و شاهنامه ای قراره داشته باشن،کارکتر های بازی من همه خانم هستن تا نشون بدم اقتدار رهبری استقلال و روحیه جنگ و رزم مختص به اقایون نیست