دریاچه اوزون گل

دریاچه اوزون گل؛ سمفونی آرامش و شکوه طبیعت ترکیه

از دریاچه اوزون گل ترکیه چه می‌دانید

بین مناظر زیبا و خیره‌کننده اوزون گل ترکیه، پناهگاهی آرام وجود دارد که می‌توانید ساعاتی را در آن در آرامش بگذرانید. دریاچه‌ای که قرن‌هاست توجه گردشگران زیادی را به خود جلب کرده است.

چه به‌دنبال یک جای خلوت هستید یا دلتان ماجراجویی می‌خواهد، دریاچه اوزون گل، یک تجربه فراموش‌نشدنی را برایتان رقم می‌زند. با مجله گردشگری علی‌بابا همراه باشید تا یکی از محبوب‌ترین جاهای دیدنی ترکیه را به شما معرفی کنیم.

دریاچه اوزون گل کجاست؟
دریاچه اوزون گل در استان ترابزون ترکیه و در فاصله ۱۰۰کلیومتری مرکز شهر ترابزون قرار دارد. این منطقه در شمال شرقی دریای سیاه واقع شده و میان مناظر منطقه چایکارا قرار گرفته است.
می‌توان اطراف دریاچه اوزون گل چادر زد؟
بله، با چادرزدن در کنار دریاچه اوزون گل می‌توانید هر لحظه از بودن در طبیعت لذت ببرید؛ البته هر جایی نمی‌توانید کمپ کنید و مناطق مشخصی برای چادرزدن وجود دارد.
راحت‌ترین مسیر برای رسیدن به دریاچه اوزون گل کدام است؟
نزدیک‌ترین فرودگاه به دریاچه اوزون گل، فرودگاه ترابزون (TZX) است که تقریبا ۱۰۰ کیلومتر با آن فاصله دارد.
برای بازدید از دریاچه اوزون گل باید ورودی پرداخت کرد؟
خیر، برای بازدید از این دریاچه نیازی به تهیه بلیط یا پرداخت هزینه ورودی نیست.
بهترین زمان برای بازدید از دریاچه اوزون گل چه زمانی است؟
مناسب‌ترین زمان بازدید از دریاچه اوزون گل به اولویت‌ها و شرایط شما بستگی زیادی دارد؛ مثلا اگر شلوغی را دوست ندارید و نمی‌خواهید هزینه زیادی پرداخت کنید، بهتر است در فصل‌های بهار و پاییز به دیدن این دریاچه بروید.

دریاچه اوزون گل کجاست؟

دریاچه اوزون گل در استان ترابزون ترکیه و در فاصله صد کلیومتری مرکز شهر ترابزون قرار دارد. این منطقه در شمال‌شرقی دریای سیاه واقع شده و در میان مناظر زیبای منطقه چایکارا قرار گرفته است.

دریاچه اوزون گل

عکس از: سایت Expedia

اوزون گل درحقیقت یک مقصد محبوب بین گردشگران برای پیاده‌روی و کمپینگ و ماهیگیری است. علاوه ‌بر این خیلی از افراد برای استراحت کوتاه و لذت‌ از زیبایی‌های مناطق اطراف به این دریاچه سر می‌زنند.

لوکیشن دریاچه اوزون گل روی گوگل مپ

بهترین زمان بازدید از دریاچه اوزون گل

مناسب‌ترین زمان بازدید از اوزون گل ترابزون به اولویت‌ها و شرایط شما بستگی زیادی دارد؛ برای مثال اگر شلوغی را دوست ندارید و نمی‌خواهید هزینه زیادی پرداخت کنید، بهتر است در فصل‌های بهار و پاییز به دیدن این دریاچه بروید.

دریاچه اوزون گل

عکس از: سایت Dstinations

در این فصل‌ها هوا معتدل و ازدحام جمعیت بسیار کمتر از ماه‌های اوج شلوغی مثل تابستان است.

مسیر دسترسی به دریاچه اوزون گل

نزدیک‌ترین فرودگاه به دریاچه اوزون گل، فرودگاه ترابزون (TZX) است که تقریبا ۱۰۰ کیلومتر با آن فاصله دارد. از فرودگاه هم می‌توانید با تاکسی یا ماشین کرایه‌ای به دریاچه برسید. حدود ۱.۵ ساعت طول می‌کشد تا از فرودگاه به دریاچه برسید.

دریاچه اوزون گل

عکس از: سایت Expedia

نزدیک‌ترین ایستگاه قطار به دریاچه اوزون گل، ایستگاه قطار ترابزون است که در مرکز شهر قرار دارد. از ایستگاه قطار هم می‌توانید با اتوبوس یا تاکسی به دریاچه برسید که حدود دو ساعت طول می‌کشد.

نزدیک‌ترین ایستگاه اتوبوس به دریاچه اوزون گل، ترمینال اتوبوس بین‌شهری ترابزون است که در مرکز شهر قرار دارد. از ترمینال اتوبوس می‌توانید با اتوبوس به دریاچه برسید که حدود ۲ ساعت طول می‌کشد.

دریاچه اوزون گل

عکس از: سایت Ezgitur

بعد از رسیدن به دریاچه، برای رسیدن به ساحل دریاچه باید تاکسی بگیرید یا پیاده‌روی کنید که طول مسیر پیاده‌روی حدود ۱.۵ کیلومتر است.

– فاصله وان تا اوزون گل

فاصله بین وان تا اوزون گل حدود ۶۳۳ کیلومتر است. شما می‌توانید از روش‌های مختلف زمینی یا هوایی از وان به اوزون گل سفر کنید. بسیاری از گردشگران به‌دلیل زیبایی مسیر ترجیح می‌دهند این فاصله را به‌صورت زمینی و با ماشین طی کنند تا طول راه بتوانند از جذابیت‌های طبیعت این شهر بهره ببرند.

فاصله وان تا دریاچه

عکس از: سایت Expatguideturkey

مدت‌ سفر از وان تا دریاچه اوزون گل با ماشین حدود ۸ تا ۹.۵ ساعت است که بسته به شرایط ترافیک و ‌زمان توقف تفاوت دارد. برای رفتن از وان تا اوزون گل با اتوبوس هم حدود ۱۲ ساعت زمان نیاز است.

– فاصله باتومی اوزون گل

باتومی تا اوزون گل حدود ۲۰۰ کیلومتر فاصله دارد و برای رفتن به اوزون گل از باتومی حدود ۳ ساعت زمان نیاز دارید؛ البته این را فراموش نکنید که این مسیر ۳ساعته از مناظر حیرت‌انگیزی می‌گذرد که شاید آرزو کنید کاش طولانی‌تر بود.

دریاچه اوزون گل

عکس از: سایت Bizevdeyokuz

– فاصله استانبول تا اوزون گل

فاصله استانبول تا دریاچه اوزون گل حدود ۷۵۲ کیلومتر با ماشین است؛ یعنی از استانبول تا دریاچه اوزون گل حدود ۹ ساعت و ۷ دقیقه رانندگی خواهید کرد.

فاصله استانبول تا دریاچه اوزون گل

عکس از: سایت Rodinistanbul

علت نام‌گذاری دریاچه اوزون گل

دریاچه اوزون گل که از جذاب‌ترین جاهای دیدنی ترابزون است، به ترکی یعنی دریاچه طولانی که به‌حقیقت درست است؛ چون امتداد این دریاچه بیششتر از ۱.۵ کیلومتر است.

دریاچه اوزون گل

عکس از: سایت R9cdn

تاریخچه شکل‌گیری این دریاچه به رانش زمین در سال‌های قبل برمی‌گردد. زمانی که قسمتی از سطح زمین بالا آمد و جریان رودهای کوهستانی این مسیر متوقف شد. این موضوع باعث شکل‌گیری یک سد طبیعی شد که با مرور زمان به دریاچه زیبای اوزون گل تبدیل شد.

طبیعت دریاچه اوزون گل

فضای اطراف دریاچه اوزون گل را طبیعت سرسبز، کاج‌های سربه‌فلک‌کشیده و تپه‌های سیز پر کرده و منظره زیبایی را ایجاد کرده است. این دریاچه زیستگاه طیف متنوعی از گیاهان و جانوران است؛ ازجمله گل‌های وحشی با رنگ‌های مختلف و عقاب‌هایی که گاه‌به‌گاه اوج می‌گیرد.

تاب بازی در دریاچه

عکس از: سایت Rozanatours

در جنگل‌های اطراف هم تعدادی درخت ازجمله کاج و راش و بلوط کاشته شده‌اند که برای حیوانات مختلفی مثل سنجاب وآهو و گراز وحشی سرپناه و غذا فراهم می‌کنند. این دریاچه همچنین محل زندگی تعدادی از گونه‌های ماهی مثل قزل‌آلا و کپور و باس و مکان مهمی برای پرورش پرندگان آبزی مانند اردک و غاز است.

مساحت دریاچه تقریبا ۲ کیلومترمربع و عمق دریاچه در عمیق‌ترین نقطه آن ۳۰ متر است. این دریاچه از تعدادی چشمه و نهر تغذیه می‌شود و از طریق رودخانه کوچکی که به دریای سیاه می‌ریزد، زهکشی می‌شود.

دریاچه اوزون گل

عکس از: سایت Salla-sa

امکانات رفاهی دریاچه اوزون گل

یک پارکینگ بزرگ نزدیک دریاچه ساخته شده که در آن صدها ماشین جا می‌شود؛ پس اگر با ماشین شخصی به دریاچه اوزون گل ترابزون می‌روید، دیگر لازم نیست نگران جای پارک باشید؛ همچنین همان نزدیکی چندین سرویس بهداشتی ساخته شده که هم در پارکینگ و هم در مسیرهای پیاده‌روی می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

دریاچه اوزون گل

عکس از: سایت Seralakehotel

۲ سوپرمارکت و چند فروشگاه هم در چندکیلومتری دریاچه است که می‌توانید انواع خوراکی و سوغاتی و نوشیدنی‌ها را از آن‌ها تهیه کنید.

تفریحات دریاچه اوزون گل

شما می‌توانید اطراف دریاچه اوزون گل تفریحات متنوعی را تجربه کنید. در ادامه بعضی از این تفریحات را با هم مرور می‌کنیم.

– چتربازی روی دریاچه اوزون گل

یکی از رویایی‌ترین و هیجان‌انگیزترین تفریحات دریاچه اوزون گل چترباززی بر فراز دریاچه و دیدن طبیعت زیبای اطراف آن است.

چتربازی

عکس از: سایت Tripadvisor

– قایق‌‌سواری

گردشگران زیادی فقط به‌خاطر قایق‌سواری به دریاچه اوزون گل می‌روند. دلیل این موضوع را فقط وقتی سوار یکی از قایق‌ها شوید و به وسط دریاچه برسید، متوجه می‌شوید.

قایق سواری روی دریاچه اوزون گل

عکس از: سایت Uzungol

– کوه‌نوردی

خبر خوب برای کسانی که اهل کوه‌نوردی هستند، مسیرهای کوه‌نوردی هم در این منطقه است، پس آوردن کفش و لباس و کوله مناسب را فراموش نکنید.

– دوچرخه‌‌سواری

طبیعت زیبا و جذاب دریاچه اوزون گل برای دوچرخه‌سواران هم چیزی از بهشت کم ندارد. کافی است از بخش مربوطه دوچرخه کرایه کنید و دور دریاچه را رکاب بزنید و از طبیعت اطراف آن لذت ببرید.

دوچرخه سواری

عکس از: سایت Uzungol

– عکاسی

محال است به دریاچه اوزون گل سر بزنید و دلتان نخواهد از مناظری که می‌بینید عکس بگیرید. چه عکاس حرفه‌ای باشید و چه با دوربین گوشی عکس بگیرید، مطمئن باشید که زیباترین تصاویر جهان را ثبت خواهید کرد.

عکاسی در اوزون گل

عکس از: سایت Iterabilisim

– پیاده‌روی

طبیعت حیرت‌انگیز اوزون گل همه را وادار می‌کند تا چند ساعاتی را در آن‌جا فقط قدم بزنند و تماشا کنند. به همین دلیل در اطراف دریاچه مسیرهای پیاده‌روی ساخته شده تا بتوانید به‌راحتی آنجا راه بروید و لذت ببرید.

پیاده روی در دریاچه اوزون گل

عکس از: سایت Cdnuploads

جاهای دیدنی نزدیک به دریاچه اوزون گل

اگر دوست دارید علاوه بر دریاچه از جاهای دیدنی اطراف آن هم بازدید کنید، دیدنی‌های مختلفی وجود دارد که نظرتان را جلب خواهد کرد.

– پل اوزون گل

وقتی قصد دیدن اطراف روستای اوزون گل را داشته باشید، اولین چیزی که به آن می‌رسید، پل چوبی جذابی است که رودخانه قرار دارد. این پل یکی از محبوب‌ترین مقاصدی است که گردشگران زیادی برای بازدید از آن به منطقه اوزون گل سفر می‌کنند.

پل اوزون گل

عکس از: سایت Geneco

– مسجد اوزون گل

با نگاه‌کردن به حاشیه دریاچه اوزون گل، ساختمان سفید و کوچکی می‌بینید که دو مناره بلند دارد. این مسجد که سبک معماری آن مثل خیلی از مساجد دیگر ترکیه عثمانی است، توجه هرکسی را حتی از دور جلب می‌کند.

مسجد دریاچه اوزون گل

عکس از: سایت Wixstatic

– روستای شراه

روستای شراه تنها ۱۹ کیلومتر با اوزون گل فاصله دارد و توصیه ما به شما این است که دیدن این روستا را از دست ندهید؛ چون مناظر طبیعی زیبا و معماری روستایی آن شما را مجذوب خود می‌کند.

روستای شراه

عکس از: سایت Tmgrup

– ییلاق گارستر

اگر طرفدار طبیعت هستید و سرزدن به جنگل شما را به وجد می‌آورد، علی‌بابا به شما پیشنهاد می‌کند به قسمت جنوبی اوزون گل هم سر بزنید.

ییلاق گارستر

عکس از: سایت Turkishairlines

با رفتن به این منطقه به جایی می‌رسید که آن را ییلاق گارستر نام‌گذاری کردند. منظره این ییلاق به‌قدری دیدنی است که با رفتن به بالای تپه‌ها و دیدن زیبایی‌های آن دیگر دوست ندارید به پایین برگردید.

– ییلاق هالدیزن

این منطقه هم حدود ۲۰ کیلومتر با اوزون گل فاصله دارد؛ اما می‌توان به‌جرئت آن را جزو نادرترین مناطق طبیعی دریای سیاه به شمار آورد.

ییلاق هالدیزن

عکس از: سایت Pinterest

– صومعه سوملا

خیلی خوش‌شانس هستید که علاوه‌بر دیدن مناظر طبیعی می‌توانید از تاریخی‌ترین و قدیمی‌ترین صومعه‌های مسیحی هم بازدید کنید. صومعه سوملا میان جنگل‌های انبوه و روی صخره‌های مرتفع قرار دارد. بازدید از این صومعه هم خالی از لطف نیست.

صومعه سوملا

عکس از: سایت Tmgrup

اقامت در اوزون گل

خبر خوب برای کسانی که یک روز را برای بازدید از دریاچه اوزون گل کافی نمی‌دانند این است که شما می‌توانید شب را هم در این منطقه بمانید.

گزینه‌های مختلفی برای ماندن وجود دارند که می‌توانید با توجه به بودجه‌ای که در نظر دارید یا سلیقه خود یکی را انتخاب کنید.

جاهای دیدنی ترکیه

عکس از: سایت Talyatur

هتل‌ها و مهمان‌خانه‌ها و هاستل‌های زیادی در این منطقه ساخته شده‌اند که هرکدام کیفیت و هزینه متفاوتی دارد. از معروف‌ترین هتل‌های اوزون گل می‌توان به هتل سزگین، هتل اینان کاردسلر، هتل کاخ کوزی، متل انال و مهمان‌خانه یالی آپارت اشاره کرد.

– رزرو هتل در اوزون گل ترابزون

اگر می‌خواهید این حوالی در یک هتل مناسب اقامت داشته باشید، باید فکر هزینه آن هم باشید. هتل‌های خوب اطراف این دریاچه را در زیر برایتان فهرست کرده‌ایم.

اقامت در دریاچه اوزون گل

عکس از: سایت Dynamic

دوگا متل: فاصله تا اوزون گل ۲۹۰ متر

هتل تورکاز اپارت: فاصله تا اوزون گل ۳۰۰ متر

هتل دنیا رزیدنس: فاصله تا اوزون گل ۳۵۰ متر

– چادرزدن در اوزون گل

اگر اهل اقامت در آلاچیق‌های اطراف دریاچه نیستید، پیشنهاد من پیک‌نیک‌کردن است. با چادرزدن در کنار دریاچه اوزون گل می‌توانید هر لحظه از بودن در طبیعت لذت ببرید؛ البته هر جایی نمی‌توانید کمپ کنید و مناطق مشخصی برای چادرزنی مشخص شدند.

چادر زدن در دریاچه اوزون گل

عکس از: سایت Arriveturkey

تمام این مناطق نزدیک دریاچه هستند و امکانات رفاهی زیادی مثل استخر، سرویس بهداشتی، وای‌فای و رستوران و بار دارند.

هزینه این مناطق بسته به میزان امکاناتی که ارائه می‌کنند، متفاوت است؛ اما به‌صورت میانگین برای هر نفر بین ۱۰ تا ۵۰ لیر ترکیه برای هر شب است.

توصیه‌هایی برای بازدید از دریاچه اوزون گل

قبل از رفتن به دریاچه اوزون گل فراموش نکنید که کفش‌های پیاده‌روی راحت خود را همراه خودتان ببرید. مخصوصا اگر قصد دارید در مسیرهای پیاده‌روی و کوه‌نوردی آن راه بروید.

تجهیزات دیگری مثل ضدآفتاب، کلاه و عینک آفتابی مخصوصا در فصل تابستان را هم یادتان نرود. دوربین عکاسی هم که از مهم‌ترین ملزوماتی است که در دریاچه اوزون گل نیازتان می‌شود. برای بازدید از این دریاچه نیازی به تهیه بلیط یا پرداخت هزینه ورودی نیست. شما می‌توانید در روزهای تعطیل هم به این منطقه گردشگری جذاب بروید.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.