شاخص

جاهای دیدنی آنکارا؛ از پایتخت باستانی تا مدرن ترکیه

جاهای دیدنی آنکارا یادگار دوره‌های مهم تاریخی هستند. در واقع آنکارا از دوران باستان قلب تپنده امپراتوری‌های قدرتمند بود. در بین جاهای دیدنی آنکارا، آثار باستانی مهمی از دوره‌های گالاتیا، یونانیان عصر هلنیستی، رومیان، امپراتوری بیزانس و عثمانیان را می‌توانید ببینید. سبک معماری رومی، بیزانس و عثمانی در آثار تاریخی از جذاب‌ترین جاذبه های گردشگری آنکارا هستند.

آنکارا بعد از استانبول دومین شهر بزرگ ترکیه است و مهم‌ترین جاهای دیدنی ترکیه در این شهر قرار دارند. سرگذشت تاریخی آنکارا خیلی جالب است. به همین دلیل پیشنهاد می‌دهم بازدید از جاذبه های گردشگری آنکارا که مهم‌ترین آن‌ها جاهای تاریخی هستند، از دست ندهید.

نکته جالب در مورد آنکارا این است که حتی از دوران باستان هم پایتخت سیاسی امپراتوری‌های بزرگ بود. در ادامه با مجله گردشگری علی بابا می‌خواهم نگاهی به تاریخ پر فراز و فرود پایتخت ترکیه بیندازم و بهترین جاهای دیدنی آنکارا را معرفی کنم.

آنکارا کجاست؟
آنکارا پایتخت ترکیه است و بعد از استانبول، دومین شهر بزرگ ترکیه محسوب می‌شود.
بهترین گزینه‌های طبیعت‌گردی در آنکارا کدام است؟
دریاچه موگان، دریاچه ایمیر، پارک جنگلی آتاتورک، پارک کولو
جاهای زیارتی و مذهبی آنکارا کجاست؟
مسجد حاجی بایرام، مسجد کجاتپه، مسجد اصلان حانه، مسجد اهی الوان
معروف‌ترین پارک و مرکز تفریحی آنکارا کدام است؟
پارک گنچلیک آنکارا معروف‌ترین پارک و مرکز تفریحی آنکارا است. این پارک بزرگ وسط شهر قرار دارد و مهم‌ترین پارک آنکارا به حساب می‌آید.
بهترین جاهای تاریخی آنکارا کدام است؟
قلعه آنکارا، حمام‌های رومی، آرامگاه آتاتورک، مجسمه آتاتورک، معبد آگوستوس، موزه‌های آنکارا،برج آتاکوله

جاهای دیدنی آنکارا: طبیعت‌گردی

– دریاچه موگان

یکی از رویایی‌ترین جاهای دیدنی آنکارا دریاچه موگان (Mogan Gölü) است. دریاچه موگان که اسم دیگر آن دریاچه گولباشی است در فاصله ۲۵ کیلومتری آنکارا قرار دارد. در واقع دریاچه موگان یکی از مناطق محافظت شده ترکیه است که تبدیل به جاذبه تفریحی آنکارا شده است.

اگر به طبیعت‌گردی در جاهای دیدنی آنکارا علاقه دارید در تور آنکارا حتما سری هم به این دریاچه بزنید. تماشای انعکاس تصویر ابرهای زیبا و درختان در آب دریاچه واقعا چشم‌نواز است. همچنین، در کنار دریاچه گولباشی عکس‌های فوق‌العاده‌ای می‌توانید بگیرید.

جاهای دیدنی آنکارا

عکس از: سایت Wikimedia

اگر به پرنده‌ها علاقه دارید، خبر خوب اینکه در طول سال گونه‌های مختلفی از پرندگان مهمان دریاچه گولباشی از جاهای دیدنی آنکارا هستند. فلامینگوها، اردک‌ها و پرندگان مختلفی را می‌توانید در دریاچه موگان ببینید. امکانات رفاهی و خدمات دریاچه موگان شامل رستوران، کافه، سرویس بهداشتی و خانه پرندگان است.

همچنین، قسمت‌هایی از دریاچه را به چادر زدن و کمپینگ اختصاص داده‌اند.

جاهای دیدنی آنکارا

عکس از: سایت Tripadvisor

اگر دوست دارید شب را کنار دریاچه از جاهای دیدنی آنکارا بمانید، ولی علاقه‌ای به کمپینگ ندارید، می‌توانید در اقامتگاه‌های آنکارا که نزدیک دریاچه هستند بمانید. برای رزرو اقامتگاه‌های آنکارا می‌توانید با خیال راحت از سایت علی بابا اقدام کنید.

لوکیشن دریاچه موگان روی گوگل مپ

– دریاچه ایمیر از جاهای دیدنی آنکارا

دریاچه ایمیر یا اِی‌میر گولو (Eymir Gölü) یکی دیگر از جاهای تفریحی آنکارا است. این دریاچه نزدیک دریاچه موگان قرار دارد و چون خارج از شهر است ممکن است تور آنکارا شامل بازدید از دریاچه ایمیر نباشد. اگر دوست دارید از جاذبه های طبیعی آنکارا دیدن کنید، حتما یک روز از برنامه سفرتان را برای بازدید از دریاچه ایمیر و دریاچه گولباشی بگذارید.

جاهای دیدنی آنکارا

عکس از: سایت Wikimedia

فاصله دریاچه موگان از اِی‌میر گولو از جاهای دیدنی آنکارا حدود ۳ کیلومتر است. اسم این دریاچه از یک قبیله ترکمن به اسم «ایمیر» گرفته شده است. دریاچه ایمیر آنکارا بهشت علاقه‌مندان به پیک‌نیک و طبیعت است. این دریاچه طبیعی است و جالب است بدانید که در سال ۱۹۱۰ به خاطر بارش زیاد و بالا آمدن آب، دریاچه موگان و دریاچه ایمیر باهم یکی شدند!

اگر به دنبال فرار از شلوغی و کمی آرامش هستید، بد نیست نیم روزی را کنار این دریاچه زیبا بگذرانید. دریاچه ایمیر از جاهای دیدنی آنکارا محلی عالی برای پیاده روی و پیک‌نیک خانوادگی است. این دریاچه بخشی از جنگل ملی طبیعی آنکارا است.

جاهای دیدنی آنکارا

عکس از: سایت Oastatic

دوچرخه سواری، قایق سواری، ماهیگیری، صرف غذا در رستوران کنار دریاچه و تماشای گونه‌های متعدد و زیبا از تفریحات این دریاچه هستند. همچنین، اگر دوست دارید قایق سواری یاد بگیرید می‌توانید در اینجا دوره ببینید.

آدرس دریاچه ایمیر روی گوگل مپ

جاهای دیدنی آنکارا: جاذبه‌های تاریخی

آنکار تاریخ طول و درازی دارد و شاهد سرنوشت پادشاهان و امپراتوری‌های زیادی بوده است. قدمت جاذبه های تاریخی آنکارا به عصر برنز (۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ قبل از تولد مسیح) می‌رسد. درست است که جاهای تاریخی آنکارا مثل استانبول شامل قصرهای باشکوه نیست، اما برای کسانی که عاشق تاریخ و بناهای تاریخی هستند، بازدید از یادگاری‌های یونانیان عصر هلنیستی، بیزانس، رومیان، سلجوقیان و عثمانیان لذت‌بخش خواهد بود.

بدون شک جاذبه های تاریخی آنکارا ارزش دیدن دارند. در ادامه با چند مورد از بهترین جاهای تاریخی آنکارا آشنا شوید.

جاهای دیدنی آنکارا

عکس از: سایت Wikimedia

– معبد آگوستوس

معبد آگوستوس یکی از جاهای دیدنی آنکارا است که در منطقه آلتینداغ قرار دارد و از مهم ترین آثار دوره رومی است. قدمت ساخت این معبد به قبل از تولد مسیح برمی‌گردد. در دوره بیزانس معبد آگوستوس یکی از کلیساهای مهم ترکیه محسوب می‌شد. معبد آگوستوس در آثار جهانی یونسکو به ثبت رسیده، ولی متاسفانه چون در حال تخریب است به فهرست آثار جهانی در حال تخریب یونسکو اضافه شده است.

یونسکو هنوز هیچ اقدامی برای مرمت و حفاظت از این آثار انجام نداده است.

جاهای دیدنی آنکارا

عکس از: سایت Wikimedia

ارزشمندترین آثار معبد آگوستوس از جاهای دیدنی آنکارا کتیبه‌هایی هستند که به یونانی از زبان پادشاه آگوستوس نوشته شده‌اند. کتیبه انچیرانوم بر روی دیوارهای معبد حک شده‌اند. ترجمه کتیبه سندی است که ثابت می‌کند در آن دوره آنکارا پایتخت استان رومی گالاتیا و تحت سلطنت آگوستوس، یعنی امپراتور روم بود.

آگوستوس کیست؟ گایوس اکتاویوس تورینوس (آگوستوس) بنیان‌گذار پرینکیپاته و نخستین امپراتور روم بود. پرینکیپاته نامی است که به دوره اول امپراتوری روم یعنی از آغاز حکمرانی آگوستوس می‌گویند. ۲۷ سال قبل از تولد مسیح تا پایان بحران قرن سوم یعنی ۲۸۴ سال بعد از میلاد، پرینکیپاته نام دارد.

جاهای دیدنی آنکارا

عکس از: سایت Google maps

معبد آگوستوس از جاهای دیدنی آنکارا نزدیک مسجد حاجی بایرام قرار دارد و این دو جاذبه تاریخی را می‌توانید باهم ببینید. امکانات اطراف معبد آگوستوس هم شامل لوزلِر دونر، بِی کافه و کافه چای و سیمیت شاهزاده است. همچنین، به جز مسجد حاجی بایرام، جاهای دیدنی نزدیک به معبد آگوستوس که می‌توانید ببینید عبارتند از ستون جولیان و مجسمه سوار بر اسب کمال آتاتورک.

لوکیشن معبد آگوستوس روی گوگل مپ

– منطقه اولوس از جاهای دیدنی آنکارا

منطقه اولوس بهشت عاشقان تاریخ است. یکی از جاهای دیدنی آنکارا که در بین گردشگران علاقه‌مند به آثار تاریخی خیلی محبوب است، منطقه تاریخی اولوس نام دارد. این منطقه تقریبا در مرکز شهر آنکارا و نزدیک بلوار آتاتورک است. جاذبه های تاریخی آنکارا که قدمت آن‌ها به هزاران سال قبل می‌رسد را می‌توانید در منطقه اولوس ببینید. همچنین، اولوس دارای کافه رستوران‌های متعدد و مراکز تجاری است.

جاهای دیدنی آنکارا

عکس از: سایت Wikimedia

بعد از بازدید از جاهای تاریخی آنکارا در منطقه اولوس می‌توانید در رستوران یک غذای ترکی نوش جان کنید و در کافه با نوشیدن یک فنجان قهوه ترک خستگی در کنید. وقتی کمی استراحت کردید می‌توانید چرخی در مغازه‌ها و مراکز تجاری بزنید و خرید کنید.

پارک جوانان اولوس از جاهای دیدنی آنکارا هم محلی عالی برای پیاده روی و تنفس هوای تازه است. وسط پارک اولوس یک دریاچه هم دارد که برای عکاسی و فیلمبرداری سوژه‌ای خوب محسوب می‌شود. منطقه اولوس آنکارا ایستگاه اتوبوس و ایستگاه مترو هم دارد.

لوکیشن منطقه اولوس روی گوگل مپ

– محله هامامونو

محله هامامونو یکی از جاهای دیدنی ترکیه، معروف‌ترین مناطق و جاهای دیدنی آنکارا که آثار تاریخی ارزشمندی را در قلبش جا داده است. خانه‌های تاریخی این محله چوبی و به سبک معماری عثمانی است.  کوچه و خیابان‌های هامامونو باریک هستند به همین دلیل  نمی‌توانید با خودرو به آنجا بروید. جالب‌ترین جاذبه این محله معماری خاص خانه‌های تاریخی آن است.

جاهای دیدنی آنکارا

عکس از: سایت Wikimedia

اگر به محله هامامونو از جاهای دیدنی آنکارا رفتید، یکی از کافه‌های تاریخی این محله را برای استراحت انتخاب کنید. نشستن در کافه‌هایی که حال و هوای دوران عثمانی دارند و صرف میان‌وعده‌ای ترکی، تجربه‌ای فراموش نشدنی خواهد بود. این محله جایی عالی برای عکاسی است. البته هامامونو کافه رستوران‌های مدرن هم دارد. همچنین، می‌توانید سوغات آنکارا را از مغازه‌های سوغاتی فروشی هامانونو تهیه کنید.

محله هامامونو ۴ مسجد دارد:

 • مسجد تاکتین سلطان
 • مسجد ساریکادی
 • مسجد کاراکابی
 •  مسجد موسی

لوکیشن محله هامامونو روی گوگل مپ

– تئاتر رومی

یکی از تاریخی‌ترین و جالب‌ترین جاهای دیدنی آنکارا تئاتر رومی است. تاریخ دقیق ساخت این اثر تاریخی مشخص نیست، اما باستان‌شناسان می‌گویند تئاتر رومی آنکارا تقریبا ۲ قرن بعد از تولد مسیح ساخته شده است. جالب است بدانید سال ۱۹۸۲ تئاتر رومی آنکارا به طور اتفاقی و در نتیجه حفاری کشف شد و تا آن زمان کسی از وجود آن خبر نداشت!

سپس، این محدوده به عنوان منطقه حفاظت شده باستان شناسی ثبت شد تا باستان‌شناسان تحقیقات را ادامه بدهند.

جاهای دیدنی آنکارا

عکس از: سایت Wikimedia

از سال ۱۹۸۲ تا ۱۹۸۶ حفاری و جستجو به رهبری موزه تمدن‌های آناتولی در آن محوطه ادامه داشت. در نتیجه، جایگاه تماشاگران (حفره)، شالوده‌ها، ستون‌ها، طاق‌ها، دیوارهای باقی‌مانده از اتاق صحنه و همچنین مجسمه‌های بسیاری پیدا شد. آثار کشف شده از حفاری در محوطه  تئاتر رومی از جاهای دیدنی آنکارا را می‌توانید در موزه تمدن آناتولی ببینید.

بعد از آخرین جستجوهای انجام شده بین سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۰، شهرداری آنکارا مرمت این بنا را در دستور کار قرار داد. در چارچوب پروژه، مدل سه بعدی تئاتر مطابق با اصل ساخته شد و قرار شد قسمت حفره به طور کامل بازسازی شود.

جاهای دیدنی آنکارا

عکس از: سایت Wikimedia

در ساخت حفره تئاتر رومی از سنگ آنکارا استفاده شد، اما محل نشستن کاملاً با سنگ مرمر سفید پوشانده شد. همین کار باعث شد خیلی از کارشناسان اعتراض کنند. کارشناسان می‌گویند که مرمت نه تنها مطابق با تاریخ و ساختار اولیه بنا انجام نشده، بلکه برعکس تئاتر از ابتدا ساخته شده است!

آدرس این تئاتر رومی از جاهای دیدنی آنکارا بین خیابان هیسار و خیابان پینار در منطقه اولوس، آلتینداغ آنکارا است.

لوکیشن تئاتر رومی در گوگل مپ

– قلعه آنکارا

یکی از جاذبه های گردشگری آنکارا که بازدید از آن را به علاقه‌مندان تاریخ توصیه می‌کنم، قلعه آنکاراست. قلعه آنکارا روی یک تپه‌ و در ارتفاع قرار دارد. این قلعه در دوران امپراتوری روم، امپراتوری بیزانس، امپراتوری سلجوقی و امپراتوری عثمانی بارها بازسازی شده است. قدمت ساخت این اثر تاریخی به قرن هشتم قبل از تولد مسیح می‌رسد.

قلعه آنکارا از جاهای دیدنی آنکارا شاهد فراز و نشیب‌های دوره‌های مختلف تاریخی است و قدمتی که دارد باعث جذابیت این جای دیدنی آنکارا شده است. همانطور که پل بغاز استانبول، کیز کولسی و برج گالاتا معروف‌ترین نمادهای استانبول هستند، قلعه آنکارا هم به عنوان نماد پایتخت ترکیه شناخته می‌شود. هدف از ساخت این قلعه محافظت از شهر در برابر حمله دشمنان بود و به همین دلیل روی تپه‌ای سنگی در ارتفاع قرار دارد.

جاهای دیدنی آنکارا

عکس از: سایت Wikimedia

بهترین زمان بازدید از قلعه آنکارا از جاهای دیدنی آنکارا در روشنایی روز است. البته من پیشنهاد می‌کنم زمان بازدید از قلعه را طوری تنظیم کنید که هم بتوانید از منظره شهر آنکارا و تماشای قلعه در روز لذت ببرید و هم لحظه غروب خورشید را ببینید. تماشای غروب خورشید از قلعه آنکارا یکی از رویایی‌ترین صحنه‌هایی است که در تور آنکارا می‌توانید ببینید.

قلعه آنکارا چند ورودی دارد و داخل آن مسیرهای متعددی ساخته‌اند که ممکن است سردرگم شوید. دلیل این کار هم چیزی نیست جز اینکه در آن دوره بتوانند هنگام حمله دشمن فرار کنند. داخل قلعه چند موزه دارد که می‌توانید از آثار تاریخی آن دیدن کنید. همچنین، قلعه آنکارا محل برگزاری کنسرت‌ها و مراسم فرهنگی است.

لوکیشن قلعه آنکارا روی گوگل مپ

– حمام‌های رومی

یکی از جالب‌ترین و عجیب‌ترین جاهای دیدنی آنکارا، «حمام‌های رومی» هستند. قدمت حمام های رومی آنکارا به زمان روم باستان می‌رسد و واقعا بازدید از همچنین جایی برای علاقه‌مندان به تاریخ و معماری شگفت‌انگیز است. می‌گویند که این حمام برای آسکوپیوس که با عنوان خدای دارو شهرت داشت ساخته شده است. از آسکِلِپیوس یا اَسقَلِبیوس اول در اساطیر یونان باستان با عنوان خدای پزشکی و درمان نام برده شده است.

جاهای دیدنی آنکارا

عکس از: سایت Wikimedia

حمام رومی از سه بحش تشکیل شده که به ترتیب زیر است:

 • اتاق سرد؛ همان رخت‌کن است ولی یک استخر هم دارد.
 • اتاق گرم؛ محل حمام کردن است و کاربرد سونا هم دارد.
 • اتاق ولرم؛ برای استراحت بعد از حمام کردن استفاده می‌شد.

در حال حاضر حمام های رومی که از جاذبه های گردشگری آنکارا هستند، کاربری موزه دارد. سالانه گردشگران زیادی از کشورهای مختلف برای بازدید از حمام رومی و جاهای تاریخی آنکارا به ترکیه سفر می‌کنند. جالب است بدانید که برای مدت زیادی کسی از وجود حمام های رومی خبر نداشت! تا اینکه بین سال‌های ۱۹۳۷ تا ۱۹۴۴ وقتی که کارگران در حال حفاری در آن منطقه بودند، حمام های رومی آنکارا کشف شد.

لوکیشن حمام های رومی روی گوگل مپ

– آرامگاه آتاتورک از جاهای دیدنی آنکارا

آرامگاه آتاتورک (Anıtkabir) یا آنیت کابیر یا آنیت قابیر محل دفن مصطفی کمال آتاترک اولین رییس جمهور ترکیه، از جاهای دیدنی آنکارا محسوب می‌شود. در زبان ترکی کابیر یا قابیر به معنی قبر و آنیت به معنی یادبود است. آتاتورک رهبر جنگ استقلال و آزادسازی ترکیه بود. جنگ استقلال ترکیه یا آزادسازی ترکیه، جنبش نظامی و سیاسی ملی‌گرایان ترک در مقابل تجزیه امپراتوری عثمانی بعد از جنگ جهانی اول است.

جاهای دیدنی آنکارا

عکس از: سایت Wikimedia

آرامگاه مصطفی عصمت اینونو، دومین رئیس جمهور ترکیه هم روبه‌روی آرامگاه آتا تورک قرار دارد.

قسمتی از آنیت کابیر از جاهای دیدنی آنکارا را به هدیه‌های ارزشمند اختصاص داده‌اند. جالب‌ترین هدیه آرامگاه آتاتورک شمشیری با نشان پادشاهی ایران است که رضاشاه به آتا ترک در سال ۱۹۳۴ هدیه داده است. در این بخش همچنین عکسی از رضاشاه که با خط خود او به آتا ترک تقدیم شده است به چشم می‌خورد. آرامگاه آتا تورک متشکل از بخش‌های زیر است:

 • کتابخانه
 • میدان مراسم
 • آرامگاه آتاترک
 • آرامگاه عصمت اینونو
 • اصلانلی یول (جاده شیرها)
 • چند اتاق که هر کدام اسمی دارند

بهترین راه رفتن به آنیت‌ کابیر از جاهای دیدنی آنکارا استفاده از مترو است. اگر می‌خواهید با مترو به مقبره آتاتورک بروید باید سوار خط مترو آنکارای شوید و در ایستگاه آنادولو (Anadolu) پیاده شوید.

لوکیشن آرامگاه آتاتورک روی گوگل مپ

– موزه تمدن‌های آناتولی

می‌گویند که آناتولی سرزمین سکونت انسان‌های اولیه بوده! پس به خاطر قدمتی که دارد، در موزه تمدن های آناتولی از جاهای دیدنی آنکارا آثار باستانی متنوعی می‌بینید. واقعیت این است که در تور آنکارا فقط مسافران خاصی هستند که به موزه‌گردی علاقه دارند. پس اگر شما هم از علاقه‌مندان موزه‌گردی و تاریخ هستید، در لیست برنامه سفرتان بازدید از موزه تمدن های آناتولی را بنویسید.

جاهای دیدنی آنکارا

عکس از: سایت Tmgrup

موزه تمدن آناتولی از جاهای دیدنی آنکارا در قسمت جنوبی قلعه آنکارا و در محل بازار تاریخی سرپوشیده قرار دارد. این موزه دو طبقه است که طبقه اول آن نیم طبقه محسوب می‌شود. آثار مختلفی از دوره رومی‌ها، یونانی‌ها، اورارتوها، آشوریان، سلجوقی‌ها، عثمانیان و … را در موزه تمدن آناتولی می‌توانید ببینید.

چون آدرس موزه تمدن آناتولی از جاهای دیدنی آنکارا در منطقه آتپازاری (Atpazarı) است، با یک برنامه خوب می‌توانید جاهای تاریخی آنکارا که در اطراف موزه هستند را ببینید. مثلا زندان اولوجانلار، قلعه آنکارا، موزه راحمی ام کوچ، موزه اریمتان، و آنکارا اوی پارک. کافه و رستوران‌های زیادی هم در این محله هستند که می‌توانید برای استراحت و صرف غذا به آنجا بروید.

لوکیشن موزه تمدن های آناتولی روی گوگل مپ

– موزه اریمتان از جاهای دیدنی آنکارا

موزه باستان شناسی و هنر اریمتان از جاهای دیدنی آنکارا سال ۲۰۱۵ توسط انجمنی خصوصی به نام «جامعه جمع‌آوران میراث فرهنگی» تأسیس شد. این موزه در خیابان گُزجو ۱۰ (Gözcü ۱۰)، محله کاله (Kale)، منطقه آلتینداغ ایلچی (Altındağ ilçe)، نزدیک به قلعه آنکارا واقع شده است. موزه اریمتان بین موزه تمدن های آناتولی و موزه چنگلهان راحمی ام کوچ (Çengelhan Rahmi M. Koç) قرار دارد. در تور آنکارا می‌توانید یک  روز از برنامه سفرتان را برای بازدید از موزه های آنکارا اختصاص بدهید.

جاهای دیدنی آنکارا

عکس از: سایت Corinthia

جالب است بدانید کنسرت‌ها همیشه بخشی از فعالیت‌های این موزه از جاهای دیدنی آنکارا هستند و سه شنبه‌ها در ساختمان موزه کنسرت برگزار می‌شود. در هر فصل حدود ۱۶ کنسرت در موزه اریمتان برگزار می‌شود. سه ساختمان تاریخی آنکارا که متعلق به وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه است در اختیار این موزه قرار دارند.

جامعه جمع‌آوران میراث فرهنگی این بناها را اجاره و ۱۰ میلیون لیر ترکیه برای نوسازی هزینه کردند. موزه اریمتان دارای اتاق کنفرانس، کافه تریا و کتابفروشی است.

لوکیشن موزه اریمتان روی گوگل مپ

– موزه راحمی ام کوچ

موزه جنگلهان راحمی ام کوچ آنکارا در یک کاروانسرای تاریخی به نام چنگلهان واقع شده است. بر اساس کتیبه روی دروازه اصلی، این کاروانسرا از جاهای دیدنی آنکارا در سال ۱۵۲۳ در زمان سلطان سلیمان اول عثمانی ساخته شده است. بعدها از این کاروانسرا به عنوان انبار موهر که از تخصص آنکارا بود استفاده می‌شد. در دوران جمهوری خواهان، این محل متعلق به اداره کل بنیادهای ترکیه بود.

جاهای دیدنی آنکارا

عکس از: سایت Wikimedia

در نهایت سال ۲۰۰۳ به صنعتگر رحمی ام کوچ اجاره داده شد تا از آن به عنوان موزه استفاده کند. این موزه در محله قدیمی آنکارا معروف به آتپازاری تاریخی (به معنی بازار اسب)، و مقابل قلعه آنکارا قرار دارد.

لوکیشن موزه راحمی ام کوچ روی گوگل مپ

– موزه زندان اولوجانلار

یکی دیگر از دیدنی های آنکارا موزه زندان اولوجانلار (Ulucanlar Cezaevi Müzesi) است. بعد از اینکه ترکیه به رهبری آتاتورک به استقلال رسید و جمهوری ترکیه تاسیس شد، زندان اولوجانلار در سال ۱۹۲۵ به دستور وزارت امور داخلی ترکیه ساخته شد. مساحت زندان ۳۴ هزار متر مربع است و در آن دوره محل حبس زندانیان سیاسی بود.

جاهای دیدنی آنکارا

عکس از: سایت Tripadvisor

زندانیان سیاسی ترکیه چه روزهای سخت و شکنجه‌هایی را در این زندان به جان خریدند و حتی بعضی‌ها به طور ناعادلانه اعدام شدند! از نخست‌وزیر گرفته تا کارگردان، شاعر و روزنامه‌نگار همگی در آن دوره از جمله قربانیان ناعدالتی بودند!

سال ۲۰۰۶ درهای این زندان از جاهای دیدنی آنکارا برای همیشه بسته شد. شهردار وقت آنکارا بعد از انجام یک سری بازسازی، درهای زندان اولوجانلار را در سال ۲۰۱۱ به عنوان موزه به روی عموم باز کرد. خود ترک‌ها می‌گویند که تبدیل این زندان به عنوان موزه یکی از دلایل تغییر در صنعت هنر و فرهنگی کشور ترکیه است.

اگر به تاریخ سیاسی علاقه دارید بد نیست در تور آنکارا بازدید از موزه زندان اولوجانلار را در برنامه سفرتان بگذارید. این موزه اهمیت زیادی برای کشور ترکیه دارد و به عنوان میراث فرهنگی و مهم‌ترین جاهای دیدنی ترکیه شناخته می‌شود.

لوکیشن موزه زندان اولوجانلار روی گوگل مپ

– موزه هنر و مجسمه‌سازی

موزه هنر و مجسمه‌سازی آنکارا (Ankara Resim ve Heykel Müzesi) یکی از جاهای دیدنی ترکیه و همچنین جاهای دیدنی آنکارا که بازدید از آن برای علاقه‌مندان به هنر خالی از لطف نیست. موزه نقاشی و مجسمه سازی آنکارا آثار هنری ارزشمندی از قرن ۱۹ تا امروز را در دل خود جا داده است.

نقاشی‌های خاص و انواع مجسمه که متعلق به دوره‌های مختلف تاریخی هستند را در اینجا می‌توانید ببینید. می‌گویند که کشیدن نقاشی و در کل کارهای هنری در دوران عثمانی ممنوع و مجازات این جرم اعدام بوده است. به همین دلیل، قدمت بیشتر آثار هنری موجود در موزه هنر و مجسمه سازی آنکارا از قرن ۱۹ به بعد است.

جاهای دیدنی آنکارا

عکس از: سایت Wikimedia

موزه نقاشی و مجسمه‌سازی آنکارا سال ۱۹۳۰ به دستور آتاتورک ساخته ‌شد. حتی خود ساختمان موزه هم اثر هنری بی‌نظیری است. معمار موزه نقاشی و مجسمه‌ سازی، عارف حکمت کینو اوغلو بود. جالب است بدانید که موزه فرهنگ آنکارا هم به دست این معمار حرفه‌ای ساخته شده است. بازدید از موزه هر روز به جز دوشنبه‌ها از ساعت ۹ صبح تا ۱۷ فراهم است.

لوکیشن موزه هنر و مجسمه سازی آنکارا

اماکن مذهبی آنکارا

گردشگری تقسیم بندی‌های مختلفی دارد که یکی از آن‌ها گردشگری مذهبی است. مثلا هدف بیشتر مسافران از سفر به مشهد زیارت است که به آن گردشگری زیارتی و مذهبی می‌گویند. جاذبه های مذهبی آنکارا مساجد هستند که در تورهای فرهنگی مذهبی از مهم‌ترین جاهای دیدنی ترکیه محسوب می‌شوند. همانطور که می‌دانید مردم ترکیه مسلمان هستند؛ در نتیجه، مسجدها بخشی از فرهنگ مردم ترکیه را نشان می‌دهند.

جاهای دیدنی آنکارا

عکس از: سایت Wikimedia

مسجدهای آنکارا با معماری خاص و منحصربه‌فردی که دارند نظر هر مسافری را به خود جلب می‌کنند. در واقع می‌توان گفت در کل سبک ساخت مسجدهای ترکیه از شاهکارهای معماری است. در ادامه مهم‌ترین مسجدهای آنکارا مثل مسجد حاجی بایرام، کوجا تپه، مسجد ملی بش تپه، اصلانهانه، و مسجد احمد حمدی آکسکی را خیلی کوتاه معرفی می‌کنم.

– مسجد حاجی بایرام

یکی از دیدنی های آنکارا مسجد حاجی بایرام است که حتی برای گردشگران غیرمسلمان تور آنکارا هم جذاب است. این مسجد در منطقه تاریخی اولوس قرار دارد. معمار سینان، که یکی از معروف‌ترین معمارهای دوره سلطان سلیمان بود، به همراه نوه‌ حاجی بایرام این مسجد را ساختند. حاجی بایرام صوفی معروف و یکی از بنیان‌گذاران فرقه‌ بایرامی در ترکیه بود. نام مسجد را هم به خاطر این صوفی حاجی بایرام گذاشتند و مسجد را کنار آرامگاه او ساختند.

جاهای دیدنی آنکارا

عکس از: سایت Wikimedia

اگر نمی‌دانید معمار سینان که بود:

معمار سینان (سنان) معمار رسمی چند نفر از پادشاهان عثمانی بود. او همان معماری است که حمام خرم سلطان معروف را ساخته است. چند نمونه از شاهکارهای معمار سینان عبارتند از: حمام خرم سلطان در استانبول، مسجد سلیمیه در ادیرنه، مسجد شَهزاده و سلیمانیه، مسجد خرم سلطان، مسجد حاسِکی سلطان، مسجد مهرِماه سلطان، مسجد قلیچ علی پاشا، مسجد سوکوللو مَحمَت پاشا و مسجد رستم پاشا.

جاهای دیدنی آنکارا

عکس از: سایت Tripadvisor

ساخت مسجد حاجی بایرام آنکارا سال ۱۴۲۷ شروعشد و یک سال بعد آماده استفاده مردم ترکیه شد. قدمت مسجد حاجی بایرام آنکارا مربوط به دوره عثمانی و نیمه اول قرن ۱۵ میلادی است. این مسجد تنها یک مناره دارد و بخش‌هایی از آن با حفظ سبک باستانی هنوز از جنس چوب است. معماری مسجد با سقف چوبی، پنجره‌های رنگی و نقش و نگار عثمانی واقعا خیره کننده است.

مقبره‌های موجود در کنار مسجد هم به خاطر قدمتی که دارند بخشی از جاذبه های تاریخی آنکارا محسوب می‌شوند. این مسجد بارها تعمیر و بازسازی شده است و یکی از شناخته‌ترین جاذبه های گردشگری آنکارا است.

لوکیشن مسجد حاجی بایرام روی گوگل مپ

– مسجد قوجاتپه (مسجد کوجاتِپه)

مسجد کوجاتپه به خاطر معماری مدرن اسلامی و فضای بزرگی که دارد به یکی از معروف‌ترین جاهای دیدنی ترکیه تبدیل شده است. این مسجد یکی از نمادهای آنکارا است و به خاطر قرار داشتن در ارتفاع و مساحت بزرگ آن از همه جای آنکار دیده می‌شود. مسجد ۴ مناره دارد، ۲۴۰۰۰ عبادت کننده در مسجد جا می‌شوند و گنبد آن به صورت ظریفی طلاکاری شده است. مسجد کجاتپه آنکارا در نزدیکی میدان معروف شهر، میدان کیزیلای روی یک تپه قرار دارد.

جاهای دیدنی آنکارا

عکس از: سایت Wikimedia

سبک معماری مسجد قوجاتپه الهام گرفته از معماری دوران عثمانی است. در ساخت مسجد از سنگ مرمر، شیشه‌های رنگی و طراحی عثمانی استفاده کرده‌اند. مدت زمان ساخت مسجد کوجاتپه تقریبا ۲۰ سال طول کشیده است.

لوکیشن مسجد کوجاتپه روی گوگل مپ

– مسجد ملی بش تپه از جاهای دیدنی آنکارا

یکی از بحث‌برانگیزترین جاهای دیدنی آنکارا مسجد ملی بش تپه است. این مسجد به دستور رجب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه ساخته شده است. مسجد بش تپه ۴ مناره دارد و مساحت آن ۵۱۷۵ متر مربع است. «مسجد بش تپه» در منطقه بش تپه قرار دارد. این منطقه حومه شهر آنکارا است و کاخ ریاست جمهوری ترکیه هم در آنجا ساخته شده است.

لوکیشن مسجد ملی بش تپه گوگل مپ

جاهای دیدنی آنکارا

عکس از: سایت Wikimedia

– مسجد اصلانهانه (ارسلان‌هانه)

یکی از جاذبه های گردشگری آنکارا مسجد اصلانهانه (ارسلانهانه) است. این مسجد از جاهای دیدنی آنکارا یکی از قدیمی‌ترین مساجد ترکیه است که از دوره سلجوقیان روم یادگاری مانده است. سلجوقیان روم حکومتی مسلمان و تُرک‌تبار بودند که فرهنگ ترکی-ایرانی داشتند. قدمت مسجد اصلان هانه مربوط به قرن ۱۳ میلادی (سال ۱۲۹۰) است.

جاهای دیدنی آنکارا

عکس از: سایت Wikimedia

در آن دوره غیاث‌الدین مسعود بن کیکاوس (مسعود دوم)، پسر کیکاوس دوم سلطنت می‌کرد. اصلان به معنی شیر و هانه به معنی خانه است. نماد سلطان‌نشین سلجوقیان روم شیر و خورشید بود و این نماد توسط کیخسرو دوم هم استفاده می‌شد. مسجد ارسلان هانه نزدیک قلعه آنکارا است.

پلان مسجد اصلانهانه آنکارا به شکل مربع و با مساحت ۴۰۰ مترمربع است. این مسجد از جاهای دیدنی آنکارا یک مناره دارد و سقف چوبی آن با ۲۴ ستون چوبی بزرگ پشتیبانی می‌شود. مسجد ارسلانهانه ۳ ورودی و ۱۲ پنجره دارد و محراب آن با کاشی‌های سلجوقی تزیین شده است.

جاهای دیدنی آنکارا

عکس از: سایت Wikimedia

مقبره شرافتین (Şerafettin) مقابل مسجد اصلانهانه قرار دارد. نام مسجد اصلانهانه به معنای خانه شیر است و به خاطر وجود مجسمه شیر در آنجا این نام را روی مسجد گذاشته‌اند.

لوکیشن مسجد اطلانهانه روی گوگل مپ

– مسجد احمد حمدی آکسکی

یکی دیگر از بزرگ‌ترین مساجد ترکیه مسجد احمد حمدی آکسکی از جاهای دیدنی آنکارا است که به یاد رئیس سابق امور مذهبی احمد حمدی اکسکی ساخته شده است. سبک معماری مسجد اکسکی سنتی است. ساخت مسجد احمد حمدی آکسکی سال ۲۰۰۸ شروع شد و حدود ۴ سال و نیم طول کشید تا افتتاح شود.

این مسجد ۴ مناره دارد که ارتفاع هر کدام ۶۶ متر است و گنبدی به قطر ۳۰ متر دارد. داخل مسجد احمد حمدی آکسکی از لوستر استفاده نشده است.

جاهای دیدنی آنکارا

عکس از: سایت Wikimedia

لوکیشن مسجد احمد حمدی آکسکی روی گوگل مپ

جاهای تفریحی آنکارا

جاذبه های تفریحی آنکارا تنوع زیادی دارند و برای هر رده سنی و سلیقه‌ای مناسب هستند. امکان ندارد کسی به آنکارا سفر کند و بگوید تور آنکارا برای او حوصله سر بر بوده است. آنکارا شهر بزرگی است و جاهای دیدنی آنکارا کم نیستند. پس اگر برای اولین بار است به این شهر سفر می‌کنید باید بگویم که بهترین جاهای دیدنی ترکیه را می‌توانید در اینجا ببینید. چند مورد از جاهای تفریحی آنکارا به ترتیب زیر هستند.

– پارک جنگلی آتاتورک

پارک جنگلی آتاتورک از جاهای دیدنی آنکارا بهشت عاشقان طبیعت است. در این پارک انواع گونه‌های گیاهی و جانوری را می‌توانید از نزدیک ببینید، چون هم باغ وحش دارد و هم گلخانه. در واقع باغ وحش آنکارا بخشی از پارک جنگلی آتاتورک است. این محل برای پیک‌نیک خانوادگی گزینه‌ای عالی است.

جاهای دیدنی آنکارا

عکس از: سایت Duvarenglish

امکانات پارک جنگلی آتاتورک از جاهای دیدنی آنکارا شامل محل مخصوص پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری، کافه و رستوران، مزارع کشاورزی که می‌توانید از آنجا محصولات ارگانیک تهیه کنید، محصولات لبنیاتی تازه که در همان مزرعه پارک جنگلی تولید می‌شوند، و کارخانه آبجوسازی است. همچنین، در پارک جنگلی آتاتورک یک خانه شبیه به خانه آتاتورک ساخته‌اند که می‌توانید آنجا را هم ببینید. پارک جنگلی آتاتورک را مصطفی کمال آتاتورک سال ۱۹۲۵ تاسیس کرد.

لوکیشن پارک جنگلی آتاتورک روی گوگل مپ

– آکواریوم آکوا وگا

آکواریوم آکوا وگا آنکارا (Aqua Vega Aquarium Ankara) انتخاب خوبی برای تفریحات خانوادگی است. خصوصا اگر با کودک سفر می‌کنید یا به آبزیان علاقه دارید حتما در تور آنکارا سری هم به آکواریوم آکوا وگا بزنید. برای بازدید از آکواریوم آکوا وگا باید به مرکز خرید ناتا وگا بروید.

در این آکواریوم از جاهای دیدنی آنکارا مجموعه‌ای متنوع از آبزیان دنیا را می‌توانید ببینید. آکواریوم آکوا آگوا دو طبقه است و بزرگترین آکواریوم در قاره اروپا محسوب می‌شود. در این آکواریوم می‌توانید ریزترین ماهی‌ها تا بزرگترین موجودات زیردریایی را ببینید.

جاهای دیدنی آنکارا

عکس از: سایت Oceanaquarium

بدون شک آکواریوم آکوا وگا یکی از جالب‌ترین جاهای تفریحی و جاهای دیدنی آنکارا برای گردشگران به ویژه کودکان است. این آکواریوم از بخش‌های مختلفی تشکیل شده و آبزیان آب شور و آب شیرین از هم جدا هستند. همچنین، در این محل یک جنگل کوچک می‌بینید که به باغ وحش اختصاص داده شده و خانه حیواناتی مثل انواع میمون، گربه و خزندگان است.

امکانات دیگر آکواریوم شامل مسیر پیاده‌روی، کافه و رستوران، سینما و سالن تئاتر و مغازه‌های مختلف است. برای بازدید از آکواریوم آکوا وگا از جاهای دیدنی آنکارا بهتر است که حداقل نصف روز زمان بگذارید. بعد از بازدید از آکواریوم می‌توانید در مرکز خرید گشتی بزنید و غذایی نوش جان کنید.

لوکیشن آکواریوم آکوا وگا روی گوگل مپ

– شهربازی بزرگ آنکارا (آنکاپارک یا واندرلند اوراسیا)

واندرلند اوراسیا آنکارا (Wonderland Eurasia) یکی از بهترین جاهای تفریحی آنکارا است. شهربازی بزرگ آنکارا که اسم دیگر آن آنکاپارک است، بزرگترین پارک و مجتمع تفریحی اروپا شناخته شده است. این شهربازی سال ۲۰۱۹ افتتاح شد و ساخت آن ۵ سال طول کشید. آنکا پارک (Ankapark) بزرگ‌ترین پارک آنکارا و یکی از معروف‌ترین جاهای دیدنی ترکیه است.

جاهای دیدنی آنکارا

عکس از: سایت Tripadvisor

واندرلند اوراسیا ۱.۳ میلیون مترمربع مساحت دارد که حدود ۱۰۰ هزار متر مربع آن سرپوشیده است. به همین دلیل در فصل سرد هم می‌توانید از تفریح در شهربازی واندرلند لذت ببرید. برای رفتن به قسمت‌های مختلف شهربازی از جاهای دیدنی آنکارا باید سوار ماشین‌های مخصوص و قطار داخل پارک شوید.

چون مساحت پارک خیلی زیاد است و پیاده نمی‌توانید همه جای پارک را ببینید. این شهربازی بزرگ از جاهای دیدنی آنکارا ۲۱۱۷ وسیله بازی برای کودکان و بزرگسالان، ۱۴ ترن هوایی، ۲۶ وسیله بازی اصلی، جزیره پرنده، غار یخی و ژوراسیک پارک است. پارک دایناسورهای واندرلند اوراسیا آنکارا ۲۰۰۰۰ متر مربع مساحت دارد.

در شهربازی بزرگ آنکارا برای برگزاری کنسرت و جشنواره چند جای مخصوص اجرا هم درست کرده‌اند. جاذبه قابل توجه در شهربازی بزرگ آنکارا فواره ۱۲۰ متری است که می‌گویند دومین فواره بزرگ دنیا است!

لوکیشن شهربازی بزرگ آندر گوگل مپ

– پارک کولو یا پارک کوغولو (Kuğulu Park)

پارک کولو از جاهای دیدنی آنکارا یکی از جاهای تفریحی آنکارا است که بیش از ۶۰ سال قدمت دارد و یک جورهایی می‌توان گفت از نمادهای شهر آنکار بحساب می‌آید. کوغولو پارک به معنی پارک قو است. این پارک یک دریاچه دارد که محل زندگی قوها است، به همین دلیل نام کولو را روی این پارک گذاشته‌اند.

جاهای دیدنی آنکارا

عکس از: سایت Campsomerset

پارک کوغولو (Kuğulu Park) سال ۱۹۵۸ با ۲.۵ هکتار مساحت تاسیس شد. در اطراف دریاچه نیمکت‌هایی برای استراحت و تماشای قوها گذاشته‌اند. همچنین، کافه و رستوران‌های کنار دریاچه و آلاچیق‌های آن محلی دنج برای صرف غذا و نوشیدنی و لذت از منظره زیبای دریاچه است. این پارک برای کودکان هم زمین مخصوص بازی دارد.

لوکیشن پارک کولو روی گوگل مپ

مراکز خرید آنکارا

خرید بخشی جدانشدنی از سفر است. همیشه در تور آنکارا بازدید از مراکز خرید کنار دیدن جاهای دیدنی آنکارا یکی از برنامه‌های سفر است. مراکز خرید آنکارا کم از مراکز خرید استانبول ندارند. آنکارا شهر مدرنی است و بهترین‌ها برندها را می‌توانید در فروشگاه‌ها پیدا کنید.

پس اگر عاشق خرید هستید، توصیه می‌کنم از مراکز خرید آنکارا غافل نشوید.  البته در بازار سنتی آنکارا هم خرید خوبی می‌توانید کنید. خصوصا اگر می‌خواهید سوغات آنکارا بخرید بهتر است از بازار خرید کنید تا بتوانید تخفیف بگیرید. در ادامه چندتا از بهترین مراکز خرید آنکارا را به شما معرفی می‌کنم:

– بازار محمود پاشا عثمانی

بازار محمود پاشا عثمانی از جاهای دیدنی آنکارا نزدیک قلعه آنکارا قرار دارد و امروزه با تغییر کاربری تبدیل به موزه شده است. در واقع بازار محمود پاشا عثمانی همان موزه تمدن های آناتولی است که در بالا معرفی کردم.

لوکیشن بازار محمود پاشا عثمانی روی گوگل مپ

جاهای دیدنی آنکارا

عکس از: سایت Istanbul

– مرکز خرید اوت لت اوپتیموم

آنکارا اوت لت های زیادی دارد که می‌توانید از آنجا محصولات برند را با مناسب‌ترین قیمت بخرید. مرکز خرید اوت لت اوپتیموم طرفداران زیادی بین عاشقان خرید دارد. در اوت لت اوپتیوم آنکارا می‌توانید انواع لوازم آرایشی بهداشتی، پوشاک برندهای معروف، کیف و کفش و هر چیز دیگری را با قیمت مناسب بخرید.

این مرکز خرید از جاهای دیدنی آنکارا برای کودکان هم خانه بازی دارد؛ کودکانتان را می‌توانید با خیال راحت در خانه بازی بگذارید و خرید کنید. ساعت کار مراکز خرید در آنکارا معمولا از ۱۰ صبح تا ۱۰ شب است.

لوکیشن اوت لت اوپتیموم آنکارا روی گوگل مپ

جاهای دیدنی آنکارا

عکس از: سایت Istanbul

– مرکز خرید آرکادیوم

در مرکز خرید آرکادیوم از جاهای دیدنی آنکارا از شیر مرغ تا جون آدمیزاد می‌توانید پیدا کنید. این مرکز خرید حدود ۴۰۰۰ متر مساحت دارد. انواع پوشاک برند، کیف و کفش، لوازم الکترونیکی، لوازم آرایش، لوازم خانگی، شکلات و سوغات آنکارا را می‌توانید از مرکز خرید آرکادیوم تهیه کنید.

این مرکز خرید سینما، بولینگ، فودکورت، کافه و رستوران هم دارد. مرکز خرید آرکادیوم یکی از جاذبه های گردشگری آنکارا است که در بین مسافران تور آنکارا طرفداران زیادی دارد.

لوکیشن مرکز خرید آرکادیوم روی گوگل مپ

جاهای دیدنی آنکارا

عکس از: سایت Wikimedia

– مرکز خرید کنت پارک

مرکز خرید کنت پارک یکی از بهترین مراکز خرید از لحاظ قیمی و از جاهای دیدنی آنکارااست. در مرکز خرید کنت پارک (Kentpark Alışveriş Merkezi) هر چیزی که لازم دارید با قیمت مناسب پیدا می‌کنید. اجناس کنت پارک از برندهای داخلی تا برندهای بین‌المللی با تنوع زیاد و کیفیت بالا هستند.

این مرکز خرید از جاهای دیدنی آنکارا مساحت زیادی دارد؛ تنها محوطه بازی کودکان کنت پارک ۱۵۰۰ متر مربع مساحت دارد. مرکز خرید کنت پارک امکاناتی مثل فود کورت، کافه، باشگاه ورزشی، بولینگ و سالن سینما هم دارد.

لوکیشن مرکز خرید کنت پارک در گوگل مپ

جاهای دیدنی آنکارا

عکس از: سایت Miesarch

– مرکز خرید پانورا

برای خریدهای لوکس می‌توانید به مرکز خرید پانورا آنکارا که از مراکز خرید بزرگ محسوب می‌شود بروید. مرکز خرید پانورا آلیشوریش و یاشام (Panora Alışveriş ve Yaşam Merkezi) سال ۲۰۰۸ افتتاح شد و لوکس‌ترین برندها را در خود جا داده است.

البته در مرکز خرید پانورا از جاهای دیدنی آنکارا از فروشگاه‌های برندهای داخلی و برندهای معروف که قیمت مناسبی دارند هم می‌توانید خرید کنید. از کتاب گرفته تا پوشاک و هر چیزی که لازم دارید با قیمت‌های مختلف در مرکز خرید پانورا پیدا می‌شود.

جاهای دیدنی آنکارا

عکس از: سایت Tripadvisor

در مرکز خرید پانورا آلیشوریش و یاشام (Panora Alışveriş ve Yaşam Merkezi) به جز خرید می‌توانید از بازی‌های کامپیوتری، بولینگ و بیلیارد لذت ببرید. همچنین، برای استراحت بین خرید می‌توانید در کافه، رستوران و یا فودکورت مرکز خرید پانورا استراحت کنید و غذایی خوشمزه نوش جان کنید.

مرکز خرید پانورا از جاهای دیدنی آنکارا سینما هم دارد. اگر اجاره خودرو در آنکارا را برای گشتن در شهر ترجیح می‌دهید بهتر است بدانید که مرکز خرید پانورا ۵ طبقه پارکینگ با حدود ۳۰۰۰ خودرو ظرفیت دارد.

لوکیشن مرکز خرید پانورا آنکارا روی گوگل مپ

– مرکز خرید آرمادا

فاز اول مرکز خرید آرمادا از جاهای دیدنی آنکارا سال ۲۰۰۲ افتتاح شد و در سال ۲۰۱۳ مساحت آن را گسترش دادند. این مرکز خرید دومین مرکز خرید بزرگ آنکارا و یکی از بزرگترین مراکز خرید اروپا است. مرکز خرید آرمادا ۲۰ طبقه و ۳۰ هزار متر مربع مساحت دارد.

امکانات مرکز خرید آرمادا از جاهای دیدنی آنکارا شامل سالن ورزشی، رستوران و کافه، فودکورت، سینما و پارکینگ است. از ۲۵۰ فروشگاه موجود در مرکز خرید آرمادا هر چیزی که لازم دارید می‌توانید با قیمت مناسب و کیفیت بالا بخرید. امکان ندارد کسی دست خالی از مرکز خرید آرمادا آنکارا بیرون برود.

لوکیشن مرکز خرید آرمادا روی گوگل مپ

جاهای دیدنی آنکارا

عکس از: سایت Tripadvisor

– مرکز خرید سپا (مرکز خرید جپا انکارا)

یکی از دیدنی های آنکارا مرکز خرید جپا است که سال ۲۰۰۷ در جاده اسکی شهیر افتتاح شد. این مرکز خرید لوکس در ۳ طبقه و بهترین برندهای معروف بین‌المللی را در خود جا داده است. اجناس مرکز خرید سپا در بیش از ۲۰۰ فروشگاه با قیمت مناسب و کیفیت بالا ارائه می‌شود.

بزرگ‌ترین فست‌فود ترکیه هم در مرکز خرید سپا از جاهای دیدنی آنکارا قرار دارد. جواهرات، لباس‌های برند، عطر، لوازم آرایشی و بهداشتی، و هر چیز دیگری را می‌توانید از اینجا بخرید. مرکز خرید جپا (CEPA Alışveriş Merkezi) فودکورت، سینما و محوطه بازی مخصوص کودکان هم دارد. از طبقه ۳ مرکز خرید جپا می‌توانید منظره جنگل اودتو و شهر آنکارا را تماشا کنید.

لوکیشن مرکز خرید سپا در گوگل مپ

جاهای دیدنی آنکارا

عکس از: سایت Wikimedia

– مرکز خرید بیلکنت

مرکز خرید بیلکنت (Bilkent Center) یکی از قدیمی‌ترین مراکز خرید آنکارا است. این مرکز خرید سال ۱۹۹۸ افتتاح شد. در مرکز خرید بیلکنت می‌توانید انواع پوشاک، کیف و کفش، لوازم خانگی، کالای خواب، لوازم آرایشی و بهداشتی و چیزهای دیگری تهیه کنید. در بیلکنت سنتر می‌توانید از فروشگاه‌های برند معروف اروپایی خرید کنید. این مرکز خرید دارای کافه، رستوران و سینما است.

لوکیشن مرکز خرید بیلکنت در گوگل مپ

جاهای دیدنی آنکارا

عکس از: سایت Wikimedia

توصیه‌های علی بابا برای تجربه سفری خاطره‌انگیز به آنکارا

 • بهترین زمان سفر به آنکارا از لحاظ آب‌وهوا فصل بهار، ماه شهریور و مهرماه است. اگر دوست ندارید در شلوغی به جاهای دیدنی آنکارا بروید بهتر است که در فصل خلوت سفر مثل اول پاییز تور آنکارا را بخرید.
 • آنکارا پایتخت ترکیه است پس از لحاظ امکانات هیچ مشکلی ندارید و در اطراف جاذبه های گردشگری آنکارا همه چیز می‌توانید پیدا کنید.
 • در مراکز خرید آنکارا اجناس خوبی می‌توانید بخرید که در مقایسه با ایران هم ارزانتر هستند و هم باکیفیت‌تر.
 • برای بازدید از جاهای تاریخی آنکارا و گشتن در مراکز خرید آنکارا کفش راحت بپوشید.
 • غذاهای ترکی را در رستوران‌های محلی آنکارا حتما امتحان کنید.
 • برای خرید سوغات آنکارا به بازار سنتی آنکارا بروید.
 • در کافه‌های سنتی قهوه ترک را امتحان کنید.
 • برای بازدید از مساجد لباس پوشیده بپوشید.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.