ترازبون ترکیه

ترابزون ترکیه: شهری دنج در ساحل دریای سیاه

گشتی در شهر زیبای ترکیه

اگر بخواهیم واقع بین باشیم، ترکیه تنها مقصد اروپایی است که سفر ایرانی‌ها به آن بدون دردسر و مشکل، با بودجه‌ای اقتصادی انجام می‌شود. به همین دلیل، روز به روز شهرهای اقامتی و توریستی این کشور توسط ایرانیان کشف شده و در فهرست خدمات آژانس‌های گردشگری، یک تور به مجموعه تورهای ترکیه اضافه می‌شود. در این نوشته قصد داریم به یکی از مقاصد نوظهور ترکیه بپردازیم که اتفاقا به مرز زمینی ایران نزدیک است و با تهیه یک بلیط اتوبوس می‌توان یک‌روزه به ساحل آن رسید. ترابزون ترکیه موضوع سطرهای پیش رو است و به ویژه اگر در آینده‌ای نزدیک قصد سفر به همسایه شمالی را دارید با ما همراه باشید.

مقدمه؛ ترابزون ترکیه کجاست؟

ترابزون شهری دنج در ساحل دریای سیاه است و از دیرباز به دلیل قرارداشتن در مسیر جاده ابریشم اهمیت تجاری بالایی داشته است. علاوه بر این، ساحل تمیز، جنگل‌های انبوه، تنوع فرهنگی، آرامش شهری و بناهای به جامانده از دوره‌های مختلف تاریخی باعث شده تا ترابزون سهم قابل توجهی از صنعت گردشگری ترکیه را به خود اختصاص دهد. جمعیت این شهر به یک میلیون نفر نمی‌رسد و در مجموع می‌توان با اطمینان گفت که هزینه سفر، خرید، اسکان و خوراک در آن از سایر شهرهای توریستی نظیر استانبول، آنتالیا و کوش آداسی کمتر است.

تور ترکیه را از سایت علی بابا رزرو کنید.

معمولا ایرانی‌هایی که با ماشین شخصی خود را کاپوتاژ می‌کنند و وارد خاک ترکیه می‌شوند، به دلیل مسافت کم از مرز، ترابزون را به عنوان مقصد اصلی خود انتخاب می‌کنند. اگر شما هم این کار را کردید، به احتمال زیاد در جاده پلاک ایران خواهید دید.

در آخر اینکه، مجید حسینی، بازیکن تیم ملی ایران نیز در باشگاه فوتبال همین شهر توپ می‌زند. پس اگر اهل استادیوم و فوتبال هستید، بد نیست زمان سفر را همزمان با میزبانی ترابزون اسپورت در یکی از بازی‌های لیگ باشگاهی ترکیه قرار دهید.

با این مقدمه، زمان معرفی جاهای دیدنی ترابزون ترکیه فرا می‌رسد.

 

صومعه سوملا (SUMELA MONASTERY)

صومعه سوملا - ترازبون ترکیه

ترکیه از نظر تاریخی چیزی از کشور ما کم ندارد. آن‌ها دوره‌های یونانی، رومی و اسلامی را تجربه کرده‌اند و هر جای این کشور بروید بنایی خاص یافت می‌شود که ریشه‌های آن به هزاران سال پیش باز می‌گردد. صومعه سوملا در ترابزون ترکیه یکی از همین موارد است. هرچند که زمان دقیق ساخت بنا به طور دقیق مشخص نیست اما باور محققان این است که در بین سال‌های ۳۶۵ الی ۳۹۵ میلادی دو راهب (Monk) در یک شب و به طور همزمان خواب مسیح و مریم مقدس را می‌بینند و پس از هوشیاری عهد می‌کنند در محل ملاقات، صومعه‌ای درخور بنا کنند.

به دلیل قرارگیری در دل کوه، نمای سنگی و معماری ویژه داخلی، بنایی که این دو راهب ساخته‌اند امروزه یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردگشری شهر ساحلی ترابزون به شمار می‌آید. اگر با تور سفر کردید که هیچ، اما درصورتی که شخصی بودید، کافی است عازم منطقه Maçka شهر شوید و از آنجا به بعد، یافتن صومعه کار دشواری نیست.

قلعه ترابزون (TRABZON CASTLE)

قلعه ترابزون که روی بلندی‌های شهر بنا شده از آن جاذبه‌هایی است که با دیدنش سطح آدرنالین خون بالا می‌رود. زمانی که عظمت قلعه را مشاهده کنید، دوست دارید هر طور شده یک ماشین زمان پیدا کنید و برای چند لحظه هم که شده در کسوت یک سرباز رومی، ساحل دریای سیاه را از دروازه‌های قلعه زیر نظر بگیرید. بگذریم، این قلعه از سه بخش ارتفاعی بلند، متوسط و کوتاه تشکیل شده و به دلیل شکوه، قدمت و طبیعت پاکی که اطرافش را احاطه کرده یکی از دیدنی‌های مهم ترکیه است.

قلعه ترازبون

اگر دوست دارید که تاریخ ترکیه و جهان را از دو هزار سال پیش از میلاد مسیح تا دوره‌های عثمانی دنبال کنید، قلعه ترابزون مکان مورد علاقه شما خواهد بود.

کلیسا، مسجد و موزه ایاصوفیه (HAGIA SOPHIA MUSEUM)

کلیسا، مسجد و موزه ایاصوفیه - ترازبون ترکیه

همانند استانبول، ترابزون نیز ایاصوفیه دارد. با این تفاوت که بنای شهر ساحلی مورد نظر ما کمی کوچک‌تر و البته جدیدتر است. به طور دقیق، ایاصوفیه استانبول در سال ۵۳۲ بنا شده اما ایاصوفیه ترابزون بین ۱۲۵۰ الی ۱۲۶۰ میلادی متولد گشته است. سرگذشت هر دو سازه اما تقریبا مشابه است. ابتدا کلیسا بوده‌اند، سپس به مسجد تبدیل شده‌اند و امروزه موزه هستند.

در این بین نیز هر زمان که جنگ و درگیری بوده به عنوان اسکان بی‌سرپناه‌ها و یا بیمارستان مورد استفاده قرار می‌گرفته‌اند. به هر حال، اگر به تاریخ و آثار به جا مانده از دوره بیزانس علاقه دارید، این جاذبه را از دست ندهید.

بلندی‌های ترابزون (THE HIGHLANDS)

بلندی‌های ترازبون

اگر آثار تاریخی دلیل اصلی مسافرت شما نیستند و مناظر طبیعی را ترجیح می‌دهید، باید نام‌های زیر را به خاطر داشته باشید:

  • Lapazan Highland
  • Garester Highland
  • Haldizen Highland
  • Şerah Village
  • Şekersu Highland
  • Sera Lake Highland
  • Maçka-Mavura Highland
  • Maçka-Kiraz

چیزی که در این بلندی یا ییلاقات دریافت می‌کنید عبارت است از مناظر سبز با کوه‌های برف گرفته در دوردست، دریاچه و رودهایی که رنگ آبی را به منظره اضافه می‌کنند و هوایی که یک ذره از گرد و غبار شهری را به خود راه نداده است.

چه برای کمپ‌های چند روزه و چه برای طبیعت‌گردی‌های کوتاه چند ساعته، هر کدام از نام‌های بالا طبیعتی بکر و بی‌نظیر دارد و حیف است که در سفر به ترابزون از آن‌ها غافل شوید.

دریاچه اوزون گول (UZUNGOL)

دریاچه اوزون گول ترازبون

اگر دوست دارید از بلندی تپه‌های جنگلی به یک دریاچه زیبا و کشیده نگاه کنید، به ماهی‌گیری بپردازید، در اطراف آن دوچرخه سواری کرده و یا اینکه تجربه قایق سواری را به دست آورید؛ باید به روستای اوزون گل ترابزون بروید و برای یک یا دوشب، اتاق کرایه کرده و خود را به دل طبیعت بکر ترکیه بسپارید.

بهتر است برای توصیف منظره کمتر از قدرت محدود کلمات استفاده کنیم و توجه شما را به تصویر زیبای زیر معطوف سازیم. فوق العاده نیست؟

صومعه‌های پریسترا و وازلون (& PERISTERA VAZELON)

صومعه‌های پریسترا و وازلون

صومعه پریسترا در ۷۵۲ میلادی روی یک صخره ۲۵۰ متری ساخته شده و صومعه وازلون در ۲۷۰ میلادی به یاد یکی از شخصیت‌های مذهبی انجیل (John the Baptist) بنا گشته است. هر دو صومعه از جاذبه‌های مهم تاریخی ترابزون ترکیه به حساب می‌آیند اما نباید فراموش کرد که طبیعتی که دو سازه را در برگرفته نیز به غایت پاک و جذاب است. پس اگر دوست دارید با یک تیر دو نشان بزنید و در سفر خود هم بنای تاریخی ببینید و هم از منظره لذت ببرید، این دو صومعه گزینه‌های مناسبی هستند.

بازار بدستن (THE BEDESTEN)

بازار بدستن ترازبون

این بازار یادگار دوره عثمانی است. اگر از بازارهای باستانی شیراز و اصفهان دیدن کرده باشید و به بدستن بروید، به خوبی شباهت شیوه ساخت بازار حکومت صفوی و عثمانی در ایران و ترکیه را مشاهده می‌کنید.

اینطور که نقل شده بازار فوق به دستور مادر سلطان سلیم بنا گشته و در بین تمامی بازارهای ترکیه، بدستن ترابزون تنها نمونه‌ای است که مسجدی با یک گنبد دارد. به هر حال، اگر قصد دارید لباس، ادویه، صنایع دستی و سوغاتی‌های ترکیه را با قیمتی مناسب و کیفیت بالا تهیه کنید، بدستن با ۶۰ راهرو و بیش از پنج هزار غرفه انتخاب بدی نیست.

بزتپه (BOZTEPE)

بزتپه (BOZTEPE) ترکیه

بزتپه شاید تنها جاذبه‌ای باشد که شما در سفر بیش از یک بار به آن سر می‌زنید. این پارک روی ارتفاعات شهر قرار گرفته و به نوعی بام آن به حساب می‌آید. محبوبیت پارک به این خاطر است که می‌توان یک میز گرفت، قهوه ترک سفارش داد و از آنجا به ساحل بی‌کران دریای سیاه و جنب و جوش شهر ترابزون خیره شد. تصور کنید که تماشای غروب آفتاب از آن بلندی چه لذتی دارد.

جمع‌بندی و کلام آخر

در این نوشته به شهر ترابزون ترکیه پرداختیم و چند جاذبه طبیعی و تاریخی آن را از نظر گذراندیم. مانند تمامی نوشته‌های گردشگری به دلیل در حوصله ماندن متن به ناچار روی نام بعضی از دیدنی‌ها خط کشیدیم. پس اگر فکر می‌کنید جای موردی خاص، خیلی خالی است، آن را با ما در میان بگذارید تا به متن اضافه شود.

در آخر اینکه، باید اشاره کنیم ترابزون شهری ساحلی است و به جز سردترین روزهای زمستان، تقریبا تمامی سال می‌توان به آن سفر کرد و تجارب خاطره‌انگیزی داشت. نکته دیگر اینکه به دلیل وجود بندری مدرن و موقعیت استراتژیک، این شهر از نظر تجاری نیز رونق بالایی دارد و علاوه بر گردشگری، برای مهاجرت به ترکیه نیز گزینه مقبولی محسوب می‌شود.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.