آکواریوم استانبول

آکواریوم استانبول؛ غاری از آبزیان ریز و درشت

معرفی همه بخش‌های آکواریوم استانبول

مسافرت به استانبول به‌دلایل زیادی جذاب است. اما به‌غیراز تمام زیبایی‌ها و جاهای دیدنی استانبول، تفریحات این شهر هم فراوان است. در میان این تفریحات، آکواریوم استانبول، حسابی معروف شده است. اگر به استانبول سفر می‌کنید، حتما به آکواریوم سر بزنید و از زیبایی‌های آن لذت ببرید. مخصوصا اگر می‌خواهید سفر به استانبول را با کودکان برنامه‌ریزی کنید، سرزدن به این جاذبه را حتما در لیست تفریحات‌تان قرار دهید. اما پیش از رفتن به این مکان تفریحی، باید اطلاعاتی درباره آن داشته باشید. بنابراین در این مقاله از مجله علی بابا، آکواریوم استانبول را به شما معرفی می‌کنیم.

قیمت بلیط آکواریوم استانبول چقدر است؟
آکواریوم استانبول برای بزرگسالان، کودکان بالای دو سال، دانشجویان و معلمان قیمت‌های مختلفی دارد. بنابراین بهتر است هنگام خرید بلیط به درستی مشخص کنید که چه شرایطی دارید. همچنین قیمت بلیط آکواریوم استانبول برای خریدهای اینترنتی، تخفیف خوبی دارد.
مساحت آکواریوم استانبول چقدر است؟
مساحت آکواریوم استانبول که در دو طبقه ساخته شده به حدود ۲۲ هزار مترمربع می‌رسد.
آکواریوم استانبول کجاست؟
آکواریوم استانبول در منطقه باکیرکوی، در محله شلینکوی استانبول واقع شده است. این منطقه تقریبا در مرکز استانبول است.

مشخصات آکواریوم استانبول

آکواریوم استانبول که در سال ۲۰۱۱ افتتاح شد، عنوان بزرگ‌ترین آکواریوم موضوعی جهان را از آن خود کرده است. اما آکواریوم موضوعی چیست؟ در این آکواریوم، بخش‌های متفاوتی وجود دارد که محیط آبی نقاط مختلف جهان را معرفی می‌کند.

هر یک از این نقاط به‌شکل همان فضا طراحی شده تا بینندگان علاوه بر موجودات آبی، با بافت گیاهی و محیط آن منطقه نیز آشنا شوند. شما می‌توانید با تهیه تور استانبول به این شهر زیبا سفر کرده و جاذبه‌های گردشگری آن و به‌ویژه آکواریوم استانبول را ببینید.

مساحت آکواریوم استانبول که در دو طبقه ساخته شده به‌حدود ۲۲هزارمترمربع می‌رسد. بیش از ۱۷هزار گونه جانوری در این آکواریوم نگهداری می‌شود. و دیگر اینکه حجم آب این آکواریم در حدود هفت‌هزار مترمکعب است.

ازجمله موجوداتی که در آکواریوم استانبول وجود دارد، می‌توان به این گونه‌ها اشاره کرد: بادکنک ماهی، آراپایما، ماهی مرکب بنگگای، مارماهی خالدار، مارماهی راهدار، سفره ماهی و پنگوئن.

آکواریوم استانبول کجا واقع شده است؟

آکواریوم استانبول در منطقه باکیرکوی، در محله شلینکوی استانبول واقع شده است. این منطقه تقریبا در مرکز استانبول است.

آدرس آکواریوم استانبول روی گوگل مپ

بخش‌های آکواریوم استانبول

آکواریوم استانبول بخش‌های مختلفی دارد که یکی پس از دیگری واقع شده است. شما با گذر از هر بخش پوشش گیاهی، جانداران دریایی و شرایط جغرافیایی آن منطقه را مشاهده می‌کنید. طول مسیری که از بخش های هفتگانه آکواریوم استانبول می‌گذرد، حدود ۱.۲ کیلومتر است.

بخش‌های مختلف آکواریوم استانبول از این قرارند:

 • دریای سیاه
 • تنگه بسفر استانبول
 • دریای مرمره
 • تنگه داردانل
 • دریای اژه
 • کانال سوئز
 • دریای سرخ
 • قاره جنوبگان
 • دریای مدیترانه
 • تنگه جبل‌الطارق
 • شرق اقیانوس اطلس
 • شیار میانی اقیانوس اطلس
 • غرب اقیانوس اطلس
 • کانال پاناما
 • اقیانوس آرام
 • زیردریایی ناتلیوس
 • جنگل‌های بارانی آمازون

در ادامه هر یک از این بخش‌ها را به‌طور جداگانه معرفی می‌کنیم.

اولین بخش آکواریوم استانبول، دریای استانبول است. در این بخش انواع ماهی‌ها و آبزیان دریای سیاه را می‌بینید. علاوه بر این یک فیلم کوتاه از آکواریوم استانبول هم در این بخش برای شما به‌نمایش درمی‌آید. کشتی بازسازی شده نوح، از برجسته‌ترین دیدنی‌های بخش دریای سیاه است.

دریای سیاه در آکواریوم استانبول

۲- تنگه بسفر استانبول

پس از دریای سیاه، وارد تنگه بسفر می‌شویم. در این بخش ماهی‌ها و موجودات دریایی را می‌بینیم که تنگه بسفر محل زندگی آنهاست. آکواریوم‌های بخش تنگه بسفر به‌شکل دو دالان ساخته شده است، زیرا تنگه بسفر در واقعیت محلی برای ورود ماهی‌ها به دریای سیاه است. ضمنا در بخش تنگه بسفر، سطوحی از زمین شیشه‌ای است. با این ابتکار شما می‌توانید ماهی‌هایی را ببینید که زیر پای شما این طرف و آن طرف می‎‌روند.

تنگه بسفر در آکواریوم

۳- دریای مرمره

بخش دریای مرمره، یک سوپرایز جذاب برای شما دارد. در این بخش، از معماری و طراحی بازار بزرگ استانبول استفاده شده است. علاوه بر این تصاویری از عمارت‌های مهم محله مرمره استانبول نیز به نمایش در آمده است.

آکواریوم استانبول دریای مرمره

۴- تنگه داردانل

در بخش تنگه داردانل انواع ماهی‌های ویژه این بخش را در مخزن‌های بزرگ مشاهده می‌کنید. ازجمله ماهی‌های این بخش می‌توان به شانک ماهی، بزماهی و ماهی زبردم اشاره کرد. اما تنها ماهی‌ها، دیدنی‌های این بخش نیستند. اطلاعات درباره ویژگی‌های جغرافیایی و تاریخی تنگه داردانل از دیگر جذابیت‌های این بخش است. وجود یک اسب چوبی که به داستان اسب تروا اشاره می‌کند ازجمله اطلاعات تاریخی این بخش است.

۵- دریای اژه

در بخش دریای اژه، شما همراه با ماهی‌ها به سفری تاریخی می‌روید. در این بخش علاوه بر آبزیانی مانند شقایق ماهی و خرچنگ‌های مختلف، مجسمه‌های تاریخی و اساطیری نیز به نمایش در آمده‌ است. ازآنجایی‌که دریای اژه میان ترکیه و یونان واقع شده است، در این بخش به فرهنگ و تمدن یونان پرداخته شده است. وجود مجسمه‌ای بزرگ از پوزوئیدون، خدای دریاها و رودهای یونان باستان، از این جمله است.

دریای اژه در آکواریوم

۶- کانال سوئز

در بخش کانال سوئز، دنبال ماهی نگردید. در این بخش آکواریومی برای نمایش آبزیان وجود ندارد. اما دیدنی‌های بخش کانال سوئز کم نیست. نخست مجسمه‌ای از سازنده فرانسوی کانال سوئز، یعنی «فردینان دُلسپس»، را می‌بینید. علاوه بر این اطلاعاتی درباره کانال سوئز و ماکت‌هایی از آن در این بخش نیز دیده می‌شود.

۷- دریای سرخ

پس از کانال سوئز، وارد بخش دریای سرخ می‌شوید. آکواریوم‌های این بخش پر است از ماهی‌های کوچک و بزرگ و رنگارنگ. اگر واقعا به موجودات دریایی علاقه دارید، زمان بیشتری را به این بخش از آکواریوم استانبول اختصاص دهید. علاوه بر آبزیان، صخره‌های مرجانی زیبایی نیز در میان آب‌های این آکواریوم‌ها به نمایش در آمده است.

آکواریوم استانبول دریای سرخ

۸- قاره جنوبگان

حالا نوبت قطب جنوب است. نمادها و نشانه‌های قاره جنوبگان در این بخش از آکواریوم فراوان است. ازجمله آنها می‌توان به یک کوه کوچک یخی، ماهی‌ها و آبزیان مخصوص این منطقه و پنگوئن‌های بامزه اشاره کرد. دمای بخش قاره جنوبگان آکواریوم استانبول به‌میزان زیادی کمتر از سایر بخش‌هاست.

جنوبگان در آکواریوم

۹- دریای مدیترانه

در دریای مدیترانه، آکواریوم‌هایی با انواع ماهی‌های زیبا و شگفت‌انگیز وجود دارد. وجود چند غار ظاهر این بخش را طبیعی‌تر کرده است. در کنار این آکواریوم‌ها هم بُردهایی با محتوای آموزشی به‌چشم می‌خورد. علاوه بر این غارهای آهکی دریای مدیترانه در این بخش بازسازی شده‌ است. موسیقی و نور به خوشایندترکردن این فضا کمک کرده است.

مدیترانه

۱۰- تنگه جبل‌الطارق آکواریوم استانبول

پس از دریای مدیترانه به تنگه جبل‌الطارق می‌رسید. آکواریومی که در این بخش وجود دارد، بسیار زیباست و ماهی‌های داخل آن شگفت‌آورند. تنگه جبل‌الطارق در دنیای واقعی در دریای مدیترانه، بین مراکش و اسپانیا واقع شده است. طراحان آکواریوم سعی کرده‌اند شباهت‌هایی بین دنیای واقعی و داخل آکواریوم به وجود بیاورند. از دیگر دیدنی‌های این بخش می‌توان به مجسمه هرکول در ورودی اشاره کرد.

جبل الطارق

۱۱- شرق اقیانوس اطلس

این بخش یکی از جذاب‌ترین بخش‌های آکواریوم استانبول است. شما در این بخش، یک کشتی قدیمی را می‌بینید که بسیار هنرمندانه طراحی و بازسازی شده است. این کشتی از انواع کشتی‌های باری لیبرتی است؛ کشتی‌هایی که نمادی از قدرت صنعتی امریکا در جنگ جهانی بوده‌ است. اما پس از کشتی زمان تماشای ماهی‌ها و موجودات آبزی است که در آکواریوم دیده می‌شوند.

آکواریوم شرق اطلس

۱۲- شیار میانی اقیانوس اطلس

بخش بعدی آکواریوم هم، در همین کشتی لیبرتی است. شما از پنجره‌های کشتی می‌توانید انواع ماهی‌های دریا نظیر کوسه، سگ‌ماهی، اسب دریایی و… را تماشا کنید. اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری درباره ماهی‌ها و سایر آبزیان این منطقه به‌دست بیاورید، از مانیتور لمسی ۴۰ اینچی موجود در این بخش استفاده کنید.

آکواریوم استانبول کشتی

۱۳- غرب اقیانوس اطلس

در بخش غرب اقیانوس اطلس، با آکواریومی بسیار بزرگ مواجه می‌شوید. آکواریومی که وزنش به بیش از ۲۲ تن می‌رسد. انواع مختلفی از ماهی‌های غرب اقیانوس اطلس در این آکواریوم زندگی می‌کنند. اما کمی آن طرف‌تر از این آکواریوم بزرگ، یک استخر کوچک وجود دارد و در آن موجودات کوچک دریایی زندگی می‌کنند.

آکواریوم استانبول

۱۴- کانال پاناما در آکواریوم استانبول

در کانال پاناما، چندین آکواریوم با اندازه‌های مختلف را می‌بینید؛ آکواریوم‌هایی که انواع آبزیان این منطقه را در خود جای داده است. اما از دیگر دیدنی‌های این بخش، آشنایی با مراحل ساخت این کانال است. در ساخت کانال پاناما در آکواریوم استانبول، پچیدگی‌ها و سختی‌های فراوانی وجود داشته است؛ ازجمله انتقال یک کشتی بزرگ به آنجا.

۱۵- اقیانوس آرام

در این بخش چندین آکواریوم وجود دارد که در آنها ماهی‌ها و سایر آبزیان اقیانوس آرام به نمایش در آمده‌اند. در بخش اقیانوس آرام نیز یک مانتیور بزرگ دیده می‌شود که اطلاعات مختلفی را در اختیار بینندگان قرار می‌دهد. در وسط این بخش یک آکواریوم استوانه‌ای گذاشته وجود دارد. داخل این آکواریوم چندین ستاره دریایی دیده می‌شود.

آکواریوم استانبول اقیانوس آرام

۱۶- زیردریایی ناتلیوس

شاید سوار یک زیردریایی واقعی‌شدن، برای همه ما کمی غیرمعمول باشد. در آکواریوم استانبول، امکان سوارشدن زیردریایی، برای بازدیدکنندگان فراهم شده است. اگرچه این زیردریایی واقعی نیست، اما بسیار عالی شبیه‌سازی شده است. زمانی که سوار این زیردریایی می‌شوید، انواع موجودات نظیر اسب دریایی را از فاصله کمتر می‎‌بینید.

۱۷- جنگل ‌های بارانی آمازون در آکواریوم استانبول

با رسیدن به بخش جنگل‌های بارانی آمازون، گردش شما در آکواریوم استانبول رو به پایان می‌گذارد. این بخش تقریبا ۱۰۰۰مترمربع مساحت دارد و در آن پوشش گیاهی آمازون بازسازی شده است. علاوه بر این، محیط گلخانه‌ای و وجود حیوانات، این بخش را بیشتر به آمازون شبیه کرده است. انواع ماهی‌های ناحیه آمازون نیز در آکواریوم این بخش در رفت‌وآمدند.

آکواریوم استانبول آمازون

امکانات مجموعه آکواریوم استانبول

اما امکانات آکواریوم استانبول، به بخش‌های مختلف و ماهی‌هایش ختم نمی‌شود. در این مرکز، خدمات تفریحی دیگری نیز ارائه می‌شود. شما در این مجموعه علاوه بر اینکه می‌توانید به ماهی‌ها غذا بدهید، بد نیست سری هم به هزارتوی آیینه بزنید.

ضمنا اگر گرسنه باشید در این مجموعه سه کافه و یک رستوران وجود دارد که با انواع خوراکی‌ها و غذاهای خوش‌مزه میزبان شما خواهد بود.

آکواریوم استانبول فروشگاه

و در نهایت اگر دلتان بخواهید یک یادگاری شیرین از این آکواریوم با خود ببرید، به هدیه فروشی مجموعه بروید. در این فروشگاه که بیش از ۴۰۰ مترمربع مساحت دارد، کالاها و اجناس مربوط به آکواریوم نظیر عروسک انواع ماهی‌ها فروخته می‌شود.

چگونه به آکواریوم استانبول برویم؟

در هریک از هتل های استانبول هم که اقامت داشته باشید، دسترسی به این جای دیدنی برایتان راحت خواهد بود؛ چراکه سیستم حمل و نقل استانبول قوی است. بنابراین شما برای رفت و آمد در شهر می‌توانید به‌راحتی از این سیستم استفاده کنید. کافی است استانبول کارت داشته باشید تا از این طریق هزینه های سفر استانبولتان هم کمتر شود.

برای رفتن به آکواریوم استانبول هم می‌توانید از همین سیستم حمل و نقل استفاده کنید. مترو، اتوبوس و تاکسی های استانبول شما را از هتل محل اقامت یا هر جای دیگر به این آکواریوم می‌رسانند. برای اطلاعات دقیق‌تر درباره مسیر این وسایل، اطلاعاتی که در ادامه می‌آید به شما کمک می‌کند.

۱- تاکسی

دم‌دستی‌ترین و راحت‌ترین وسیله رسیدن به آکواریوم استانبول، تاکسی است. در واقع شما سوار ماشین می‌شوید و با خیال آسوده، روبه‌روی آکواریوم پیاده خواهید شد. البته برای این آرامش باید هزینه کنید.

اگر قصد دارید با تاکسی به آکواریوم بروید، با کمک نقشه‌های آنلاین، فاصله‌تان و سپس هزینه تاکسی را محاسبه کنید. به این ترتیب بعد از رسیدن به مقصد از مشاهده قیمت شوکه نمی‌شوید.

تاکسی‌های آکواریوم

۲- اتوبوس

دیگر وسیله نقلیه برای رسیدن به این مقصد اتوبوس است. برای رفتن به آکواریوم استانبول از میدان تکسیم مسیر را شروع می‌کنید. از ایستگاه اتوبوس تکسیم باید سوار اتوبوس های تکسیم باکیرکوی بشوید. از این پس، ۱۷ ایستگاه در پیش دارید. پس از این مسیر در ایستگاه ساحل یدیکوله از اتوبوس پیاده شوید. سپس با اتوبوس خط BN1 (هالکالی استیشن) راه بیفتید به‌سمت آکواریوم استانبول.

۳- مسیر مترو و اتوبوس

برای برفتن به آکواریوم استانبول با مترو، باید از میدان تکسیم راه بیفتید. در ایستگاه مترو خط ۲M را پیدا کنید و سوار شوید. بعد از اینکه به ایستگاه ینیکاپی رسیدید، از مترو پیاده شوید. باید کمی پیاده بروید تا به خیابان کندی برسید. در این خیابان ایستگاه اتوبوس لانگا داوود پاشا را بیابید و سوار اتوبوس شوید. خط این اتوبوس BN2 کوچوکچکمچه است. در این مسیر هم ۱۷ ایستگاه پیش روی شماست تا به آکواریوم استانبول برسید.

در مجموع برای بازدید از این جاذبه گردشگری بسیار زیبای ترکیه، کافی است بلیط هواپیما استانبول را تهیه کنید و خودتان را به این شهر زیبا برسانید تا بهترین سفر خود را تجربه کنید.

istanbul aquarium1

قیمت بلیط آکواریوم استانبول

آکواریوم استانبول برای بزرگسالان، کودکان بالای دو سال، دانشجویان و معلمان قیمت‌های مختلفی دارد. بنابراین بهتر است هنگام خرید بلیط به درستی مشخص کنید که چه شرایطی دارید. همچنین قیمت بلیط آکواریوم استانبول برای خریدهای اینترنتی، تخفیف خوبی دارد.

آکواریوم استانبول بلیط

دنیای آکواریوم استانبول

آکواریوم استانبول، انواع مختلف ماهی‌ها و آبزیان دریاها و اقیانوس‌های نقاط مختلف جهان را در خود جای داده است. علاوه بر این فضاسازی‌های این آکواریوم هم عالی است. بنابراین در صورتی که کمی به زندگی حیوانات و حیات زیر آب علاقه دارید، حتما به این آکورایوم سری بزنید. اگرچه در استانبول کاخ و مساجد فراوان بسیار زیبایی وجود دارد، اما همه تمرکزتان را روی مراکز تاریخی نگذارید. با تنوع‌دادن به بازدیدها، از تمام زیبایی‌های این شهر لذت ببرید. اگر یک تور استانبول ارزان یا همان تور استانبول لحظه آخری تهیه کنید، برنامه تفریح و گردش شما کاملا مشخص و متنوع خواهد بود.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

11 دیدگاه

 1. پدرام می‌گوید

  سلام ، یکی از دوستان میگفت که رفته داخل آکواریوم با لباس غواصی شنا کرده و به ماهیان غذا داده.میخواستم ببینم که حرفش درسته و آیا اونجا کوسه ماهی هم داره؟

 2. محمد می‌گوید

  ما هفته گذشته رفتیم و قیمت برای هر بزرگسال ۳۵۰ لیر بود. بخش های اضافی دیگه ای هم داشت که پول اضافه میگرفتن. درکل برای یک بار دیدن خوب هستش

 3. سعید می‌گوید

  سلام. من رفتم اصلا ارزش دیدن نداره با این قیمت. به هیچ وجه تبلیغاتش واقعی نیست

  1. محمد می‌گوید

   با نظر شما سعید عزیز اصلا موافق نیستم، ما رفتیم بسیار زیبا و چشم نواز بود واقعا لذت بردیم.

 4. یاسمن می‌گوید

  سلام ماالان استانبول مهمان هستیم میشه بفرمایید چطوربلیط اینترنتی بگیریم؟

  1. نادر می‌گوید

   از اینترنت بگیرید 🙏🏻

 5. امید می‌گوید

  سلام، آیا توریست ها هم میتونن با بلیط آنلاین وارد بشن؟ چون زیرش زده فقط برای ترکیش سیتیزن؟

  1. avatar-image
   تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام امید عزیز 🙂 توریست‌‎ها بلیط جداگانه‌ای میتونن تهیه کنن.

 6. فاطمه می‌گوید

  سلام خواهرم در امریکا کردیت کارت داره ایا میتونه بلیط اکواریوم ترکیه ایتترنتی بخره؟ از چه سایتی مقدوره؟

 7. علیرضا صفت جو می‌گوید

  در حال حاضر (۲۰۲۲) قیمت بلیط آکواریوم برای هر بزرگسال ۲۲۵لیر هست

  1. avatar-image
   تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام 🙂 بله قیمت‌ها آپدیت شدن