سفر به ترکیه

برنامه سفر هفت روزه به ترکیه، از استانبول تا کاپادوکیا و بدروم

ترکیه، کشور سواحل شنی و آب‌های شفاف، جاذبه‌های تاریخی و طبیعی و غذاهای خوشمزه است. برنامه سفر به ترکیه می‌تواند با خواندن یک گزارش تاریخی درباره مسجد ایاصوفیه که شبیه یک کلیسا است شروع شود. بعضی‌ها هم شیفته شلوغی و جنب‌وجوش ترکیه می‌شوند. این گردشگرها بیشتر کنجکاو هستند که بدانند کشوری که فرهنگ شرقی و غربی را در کنار هم دارد، چگونه است.

در این میان، عده‌ای هم علاقه‌مند هستند که جاذبه‌های طبیعی ترکیه را ببینید. شنا کردن در سواحل مرجانی و بالن‌سواری هر گردشگری را وادار می‌کند که برای یک‌بار هم شده به ترکیه برود. نظرتان با یک سفر هفت روزه به ترکیه چطور است؟ با خواندن این مقاله مجله علی بابا می‌توانید برای سفر یک هفته­­ای به ترکیه برنامه‌ریزی کنید و به سردرگمی‌هایتان پایان دهید.

برنامه سفر هفت روزه به ترکیه

سفر به ترکیه آسان‌تر از چیزی است که فکرش را می‌کنید. در این مقاله درباره مناطق محبوب ترکیه مانند استانبول، کاپادوکیا و شبیه جزیره بدروم و کارهایی که می‌توان در آن‌ها انجام داد، سخن خواهیم گفت. همچنین بهترین زمان سفر به ترکیه و بایدها و نبایدهای این سفر را بازگو می‌کنیم.

استانبول

سفر سه‌روزه به استانبول

استانبول، اولین جایی است که در این سفر هفت روزه به آن سر می‌زنیم. شهری شلوغ و پرجنب‌وجوش. بخشی از استانبول با آسیا و فرهنگ آن ترکیب‌شده و بخشی دیگر فرهنگی اروپایی دارد. همین باعث شده که استانبول فرهنگ مدرن غرب و فرهنگ سنتی شرق را باهم داشته باشد. در مرکز شهر استانبول، درست در کنار کافه‌ها و مراکز خرید لوکس، می‌توان بناهای تاریخی و مساجد را مشاهده کرد.

استانبول پانزده میلیون نفر جمعیت دارد و بزرگ‌ترین شهر اروپا به‌حساب می‌آید. اگر به فرهنگ اروپایی علاقه دارید می‌توانید بیشتر زمانتان را صرف گشت زدن در استانبول اروپایی کنید.

سفر به استانبول

استانبول شرقی هم برای علاقه‌مندان به آثار سنتی و باستانی جذاب است. گشت زنی در استانبول آسیایی شما را با فرهنگ کشورهای شرقی آشنا می‌کند.

می‌خواهید اروپا و آسیا را در یک قاب ببینید، پیشنهاد ما این است که سفر دریایی به تنگه بسفر را تجربه کنید. البته اگر اهل پیاده‌روی باشید. هم به‌راحتی می‌توانید در کوچه و پس‌کوچه‌های اروپایی و آسیایی ترکیه قدم بزنید و با فرهنگ دوگانه این شهر آشنا شوید.

چه جاذبه‌هایی از استانبول را باید ببینید؟

در استانبول جاذبه‌های مختلفی وجود دارد…

۱- مسجد ایا صوفیه و مسجد آبی

در اولین نگاه به بناهای تاریخی استانبول، به‌خوبی می‌توان متوجه شد که بعضی از آن‌ها قدمتی بیشتر از ششصد سال دارند. این بناها حتی از ساختمان‌های قدیمی معروف پاریس هم قدیمی‌تر هستند.

اولین جایی که نگاه هر گردشگری به آن خیره می‌ماند، مسجد ایاصوفیه است. یک بنای تاریخی عظیم با معماری شگفت‌انگیز. ایا صوفیه ابتدا کلیسای مسیحیت شرق بود و معماری آن نشان می‌دهد که در دوران امپراتوری بیزانس ساخته‌شده است.

اما چه شد که این روزه ایا صوفیه به‌عنوان مسجد شناخته می‌شود؟ با حمله عثمانی‌ها به این منطقه و فتح استانبول در قرن پانزدهم میلادی، این کلیسای جامع قرن ششم به مسجد تبدیل شد. جالب است بدانید که ایا صوفیه لقب بزرگ‌ترین مسجد استانبول را هم دارد.

در پایین مسجد ایا صوفیه و در سمت راست آن، مسجد دیگری دیده می‌شود که به نام مسجد آبی یا مسجد سلطان احمد معروف است. مسجد آبی به‌عنوان یکی از زیباترین مساجد ساخته‌شده در جهان شناخته می‌شود.

مسجد ایاصوفیه استانبول

تصور می‌کنید که «یک مسجد تنها یک مسجد است» و مسجدها باهم تفاوت ندارند؟ پیشنهاد می‌کنیم داخل مسجد ایا صوفیه و مسجد آبی را باهم مقایسه کنید.

داخل مسجد ایا صوفیه دورنگ مشکی و طلایی خالق زیبایی‌ها هستند. درحالی‌که در مسجد آبی کاشی‌کاری‌های شگفت‌انگیزی دیده می‌شود. این کاشی‌کاری‌ها که دیوارها و سقف مسجد را پوشانده‌اند، یک شاهکار معماری به‌حساب می‌آیند.

۲- کاخ توپکاپی

موقع گشت زدن در همین منطقه می‌توانید سری هم به کاخ توپکاپی بزنید. این کاخ، در گذشته محل زندگی پادشاهان عثمانی بوده و امروزه به‌عنوان موزه شناخته می‌شود.

کاخ توپکاپی قدیمی‌تریم قصر پادشاهی باقی‌مانده در جهان است و نامش در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده. حتما اتاق‌های حرم و بخش‌های مختلف کاخ را ببینید و با معماری خاص متعلق به حکومت عثمانی آشنا شوید.

سفر به استانبول توپکاپی

۳- بازار بزرگ و ادویه بازار استانبول

به سمت بازار بزرگ استانبول که بروید، یک خیابان را خواهید دید که جادوی رنگ‌ها در آن غوغا می‌کند. تمام ادویه‌هایی که چاشنی غذاهای شگفت‌انگیز ترکی هستند را می‌توانید در ادویه بازار پیدا کنید.

در این بازار می‌توانید ادویه‌هایی را ببینید که در هیچ کجای دنیا پیدا نمی‌شوند. ترک‌ها با مخلوط کردن ادویه‌های مختلف ترکیبی درست می‌کنند که عجیب و حیرت‌انگیز است.

ادویه بازار یک منطقه رویایی برای علاقه‌مندان به هنر آشپزی و دوستداران طعم‌ها و بوهای مختلف است. می‌توانید در ادویه بازار طعم غذاهای محلی ترکی را بچشید و خودتان را برای دیدن یک بازار بزرگ‌تر و گشت‌زنی چندساعته آماده کنید.

پس از ادویه بازار نوبت به بازار بزرگ استانبول می‌رسد. این بازار تمام سوغاتی‌های این شهر را دارد. سرامیک‌های ایزنیک، لامپ‌های خاص ترکی، فرش و گلیم، ادویه‌های ترکی، جواهرات، قهوه و چای، حوله و هر آنچه به‌عنوان سوغات ترکیه است را می‌توانید در بازار بزرگ پیدا کنید و بخرید.

بازار ادویه استانبول

۴- تور کشتی کروز بسفر

با تور کشتی کروز بسفر می‌توانید سفری به مرز قاره اروپا و آسیا داشته باشید. برای سفر با این کشتی‌ها می‌توانید به ناحیه‌ای که اورتاکی نام دارد بروید. حرکت کردن روی آب‌های نیلگون دریا درحالی‌که نسیم ملایمی صورتتان را نوازش می‌کند بسیار لذت‌بخش است. در سفر به بسفر می‌توانید خانه‌های ساحلی کاخ مانند را هم تماشا کنید.

هزینه این سفر دریایی حدود پنج دلار است. این مبلغ را بپردازید و یکی از بهترین خاطره‌های سفر به ترکیه را برای خودتان رقم بزنید.

استانبول کروز

۵- برج گالاتا و پل گالاتا

می‌خواهید استانبول اروپایی و آسیایی را در یک نگاه ببینید؟ پل گالاتا این آرزوی شما را برآورده می‌کند. این پل تاریخی روی خلیج شاخ طلایی قرارگرفته و استانبول اروپایی را به استانبول آسیایی وصل می‌کند.

قدمت ساخت این پل به قرن ششم میلادی برمی‌گردد. البته این پل بارها بازسازی‌شده است تا بتواند استوار و پابرجا بماند ویکی از جاذبه‌های ترکیه باشد.

می‌توانید روی پل گالاتا قدم بزنید و جاذبه‌های آسیایی و اروپایی استانبول را مانند یک فیلم کوتاه واقعی تماشا کنید.

از بالای برج گالاتا هم می‌توانید تمام گوشه و کنار استانبول را ببینید. برج گالاتا روزگاری به‌عنوان بزرگ‌ترین برج استانبول شناخته می‌شده. این برج برای نگهبانی از شهر ساخته‌شده بود تا از استانبول در برابر هجوم دشمنان محافظت کند. امروزه برج گالاتا به خاطر دید سیصد و شصت درجه‌ای که از استانبول می‌دهد مشهور است.

سفر به استانبول گالاتا

۶- گشت زنی در محله‌های استانبول

گشت زنی در محله‌های مختلف استانبول هر گردشگر یا توریستی را سر ذوق می‌آورد. زندگی در بین مردم محلی شما را با فرهنگ و آداب‌ورسوم ترک‌ها بیشتر آشنا می‌کند. می‌توانید ساعت‌هایی را در کافه‌های سطح شهر بگذرانید یا یک غذای محلی را در یکی از رستوران‌های سنتی استانبول امتحان کنید.

گشت‌وگذار در خیابان استقلال

یکشنبه­‌ها، ‌بازار بزرگ استانبول بسته است. بنابراین فرصت خوبی برای گشت زنی شهری خواهید داشت. خیابان استقلال شلوغ‌ترین خیابان ترکیه است. کافه‌ها و رستوران‌های متعدد و فروشگاه‌های مختلف این خیابان نقش پررنگی در این هیاهو دارند.

در خیابان استقلال می‌توانید به برج گالاتا بروید و منظره کاملی از ترکیه را ببینید یا خودتان را به یک غذای ترکی جذاب و پر ادویه مهمان کنید. ضمنا خیابان استقلال را که کمی بالا بروید، به میدان تکسیم استانبول می‌رسید.

استانبول

نیسانتاسی

نیسانتاسی، محله‌ای امروزی با فروشگاه‌های مد روز متنوع است. در نیسانتاسی می‌توانید با مردمی که برای خرید آمده‌اند، هم‌قدم شوید و به گشت زنی در فروشگاه‌ها بپردازید.

نیسانتاسی مانند دیگر مناطق استانبول هتل­ها و رستوران‌های متنوعی دارد. پس از خرید می‌توانید خودتان را به یک غذای ترکی مهمان کرده و خستگی در کنید. اگر غذایتان را در پشت‌بام هتل پنج ستاره Swisshotel نوش ­جان کنید، می‌توانید غروب خورشید روی تنگه بسفر را که یک منظره شگفت‌انگیز است ببینید.

محله بشیکتاش

بشیکتاش یکی از قدیمی‌ترین و شناخته‌شده‌ترین مناطق استانبول است. اگر می‌خواهید خودتان را به نوشیدنی یا شام محلی مهمان کنید، بی‌شک بشیکتاش بهترین انتخاب است. این منطقه از استانبول هم شلوغ و پرازدحام است. با یک نگاه به بشیکتاش می‌توانید هزاران رستوران را ببینید. دستتان باز است که یکی از این رستوران‌های محلی را انتخاب کنید و بهترین غذای ترکی عمرتان را در آن بخورید.

محله کاراکوی

نام محله کاراکوی به گوشتان خورده؟ کاراکوی یکی از قدیمی‌ترین محله‌های استانبول اروپایی است. کاراکوی قدیمی بازسازی‌شده و این روزها میزبان گالری‌های متعدد و کافه‌های جذاب است. جالب است بدانید که محله کاراکوی هم نزدیک برج گالاتا قرار دارد. موقع گشت زدن در این محله می‌توانید سری هم به برج گالاتا بزنید و چشم‌اندازی متفاوت از استانبول را ببینید.

سفر دوروزه به کاپادوکیا

کاپادوکیا در وسط ترکیه قرار دارد و از شهرها و روستاهای مختلفی تشکیل شده است. بعضی‌ها تصور می‌کنند که کاپادوکیا چیزی زیادی برای دیدن ندارد و آن را از لیست جاذبه‌های استانبول حذف می‌کنند. درصورتی‌که کاپادوکیا یکی از شگفت‌انگیزترین جاذبه‌های ترکیه است که هر گردشگری باید آن را ببیند.

استفاده از هواپیما راحت‌ترین راهی است که شما را از استانبول به کاپادوکیا می‌رساند. می‌توانید با پرواز به فرودگاه نوشهیر یا قیصریه خودتان را به این منطقه برسانید. البته راه ارزان‌تری هم برای رفتن به کاپادوکیا هست. می‌توانید از اتوبوس‌هایی که تا گورمه، مرکز کاپادوکیا می‌روند استفاده کنید. سفر با این اتوبوس‌ها یک‌شب طول می‌کشد.

حداقل باید دو شب در کاپادوکیا بمانید. چراکه امکان دارد شرایط جوی نامساعد باشد و نتوانید پرواز بالن‌ها را تماشا کرده یا بالن‌سواری را تجربه کنید. البته علاوه بر بالن‌های رنگارنگ، کاپادوکیا جاذبه‌های سرگرم‌کننده دیگری هم برای توریست‌ها دارد.

سفر به کاپادوکیا

چه کارهایی باید در کاپادوکیا انجام دهید؟

می‌توانید گشت زنی در کاپادوکیا را به‌تنهایی انجام دهید یا از تورهایی که در این منطقه برگزار می‌شوند، استفاده کنید. راهنمای تور می‌تواند جاذبه‌های منطقه را به شما معرفی کرده و سفرتان را امن کند. بنابراین بهتر است از طریق هتلی که در آن اقامت دارید، یکی از تورهای ارائه شده را برای دیدن جاذبه‌های کاپادوکیا رزرو کنید.

۱- بالن‌سواری

بالن‌سواری را ممکن است همه نتوانند تجربه کنند. حالا که گذرتان به ترکیه و کاپادوکیا افتاده، چرا از این فرصت استفاده نکنید. بالن‌های گرم کاپادوکیا در کل جهان مشهور هستند. برای بالن‌سواری باید یک بالن رزرو کرده و صبر کنید تا نوبتتان برسد.

حدود صد و پنجاه بالن در کاپادوکیا وجود دارد و این بالن‌ها مرتب پر و خالی می‌شوند. قیمت بالن‌های گرم کاپادوکیا برای هر نفر از صد و هشتاد دلار تا دویست و پنجاه دلار است. البته این مبلغ برای بالن‌سواری همراه با سرو یک نوشیدنی محلی در نظر گرفته شده است.

کاپادوکیا بالن سواری

۲- بازدید از دره‌های کاپادوکیا

موقع پرواز بالای کاپادوکیا، منظره‌ای از دره‌های زیبا را خواهید دید. بازدید از این دره‌ها را از دست ندهید. از افراد محلی برای پیاده‌روی تا دره‌های زیبای کاپادوکیا کمک بگیرید یا یک تور برای بازدید از دره رز، دره عشق و دره قرمز رزرو کنید.

یادتان نرود که سری هم به دره راهب‌ها بزنید. در این دره، می‌توانید نمونه‌هایی از دودکش‌های جادویی کاپادوکیا را ببینید و در غارهایی که راهبان زندگی می‌کرده‌اند، قدم بزنید. توصیه می‌کنیم که تمام دره‌های کاپادوکیا را از نزدیک ببینید. این درها مکان مناسبی برای پیاده‌روی در دل طبیعت و تماشای جاذبه‌های بکر و دست‌نخورده هستند.

سفر به کاپادوکیا

۳- دیدن شهرهای زیرزمینی کاپادوکیا

به نظرتان زیرِ زمین چطور جایی است؟ اصلا می‌شود زیرِ زمین زندگی کرد؟ با دیدن شهرهای زیرزمینی می‌توانید به جواب این سوال­هایتان برسید. کاپادوکیا دویست شهر زیرزمینی دارد. درینکیو معروف‌ترین شهر زیرزمینی این منطقه است. درینکیو حدود دویست فوت زیرزمین ساخته‌شده و حدود بیست هزار نفر به همراه دام‌هایشان می‌توانند در آن زندگی کنند.

کیماکلی یکی دیگر از شهرهای زیرزمینی کاپادوکیا است که در سال ۱۹۶۳ کشف شد. داستان کشف این شهر زیرزمینی به‌نوبه خودش شنیدنی است. یکی از محلی‌ها می‌خواست پشت اتاقش یک راهرو پیدا کند. اما پشت دیوار اتاقش یک اتاق دیگر دید و یک شهر زیرزمینی دیگر را به لیست شهرهای زیرزمینی کاپادوکیا اضافه کرد.

حتی تصورش هم هیجان‌انگیز است که بدانید خانه شما بخشی از یک شهر زیرزمینی بزرگ است و شما مالک یک اتاق یا یک ‌خانه نیستید، بلکه امپراتور یک شهر پنهان هستید.

کاپادوکیا شهر زیرزمینی

۴- اقامت در هتل غار

در سفر به کاپادوکیا می‌توانید در هتل‌هایی که در دل غارها ساخته‌شده‌اند اقامت داشته باشید. هتل‌هایی که در مرکز شهر قرار دارند، بهترین هتل غارها برای اقامت هستند. چراکه می‌توانید منظره شگفت‌انگیز پرواز بالن‌ها را از هتل تماشا کنید.

برخی از این هتل غارها استخر هم دارند و می‌توانید تنی به آب بزنید. برای دوستداران غذاهای محلی این هتل‌ها بهترین مکان برای اقامت هستند. چراکه در هتل غارها غذاهای محلی خوشمزه هم سرو می‌شود.

البته چیزی که هتل غارها را برای گردشگران جذاب می‌کند غذا و استخر نیست. بلکه محیط آرام و ساکتی است که می‌توان به درو از جنب‌وجوش در آن استراحت کرد و به آرامش رسید. اگر به دنبال جایی هستید که بدون مزاحمت کسی یا چیزی بتوانید افکارتان را سروسامان دهید و به آرامش مطلق برسید، هتل غار بهترین انتخاب است.

کاپادوکیا هتل غار

سفر دوروزه به بدروم

بدروم را همه گردشگران با هتل‌های ساحلی لوکسش می‌شناسند. ویلاهای ساحلی فیروزه‌ای‌رنگ، استخرهای اختصاصی و همه‌چیزهایی که در بدروم است، هر گردشگری را وسوسه می‌کند که برای همیشه در بدروم بماند. در سواحل بدروم می‌توانید انواع تفریحات آبی را تجربه کنید. موسیقی زنده و چیزهای دیگری هم در بدروم هست که می‌تواند سرگرمتان کند.

راستی…

اگر دلتان لک‌زده برای غذاهای دریایی تازه، الان وقتش است. در رستوران‌های بدروم انواع غذاهای دریایی سرو می‌شود. می‌توانید هر غذایی که دلتان می­خواهد را سفارش دهید و طعم غذایی خاص را در یک محیط متفاوت بچشید.

برای کشف خلیج بدرم می‌توانید یک قایق چوبی اجاره کنید و گوشه و کنار این شبه‌جزیره را ببینید. یادتان نرود که برای گشت زنی در بازارهای بدروم و خرید سوغاتی هم برنامه‌ای داشته باشید.

اگر تصور می‌کنید که دو روز برای تفریح در بدروم زیاد است، می‌توانید یک روز را در پاموکاله بگذرانید یا نیم روز را برای دیدن شهر باستانی افسس در نظر بگیرید.

رزرو تور بدروم

سفر به بدروم

بازدید از شهر باستانی اِفِسوس

از طریق فرودگاه استانبول یا کاپادوکیا می‌توانید وارد فرودگاه ازمیر شوید و از شهر باستانی افسس دیدن کنید. نام شهر افسس در بین میراث جهانی یونسکو دیده می‌شود. جالب است بدانید که افسس چهارمین شهر بزرگ امپراتوری روم بوده است.

ازجمله چهره‌های مشهوری که روزگارشان را در این شهر سپری کرده‌اند می‌توان به پولوس رسول، اسکندر مقدونی، آنتونی و کلئوپاترا اشاره کرد. چیزی که در نگاه اول توجه گردشگران شهر افسس را به خودش جلب می‌کند، سالن تئاتری است که می‌تواند پذیرای بیست‌وپنج هزار تماشاگر باشد. سالن تئاتر به‌وسیله جاده‌ای به نام Arcadian Way به دریا وصل می‌شود. این جاده مرمری پانصد متر است و در اطراف آن پنجاه ستون سنگی قرار دارد.

یادتان نرود که سری به کتابخانه باستانی سلسوس هم بزنید. در این کتابخانه تاریخی حدود دوازده تا پانزده هزار کتیبه نگهداری می‌شود که دیدنشان خالی از لطف نیست. برای اینکه بتوانید تک‌تک جاذبه‌های تاریخی افسس را ببینید، حتما از یک راهنمای تور کمک بگیرد تا تاریخ این شهر شگفت‌انگیز را برایتان شرح دهد.

سفر به افسوس

به پاموکاله برویم یا نه؟

کل مدت‌زمان سفرتان هفت روز است، از همان ابتدا باید تصمیم بگیرید که می‌خواهید پاموکاله را ببینید یا نه. این شهر سفید و برفی، با چشمه‌های آبگرم طبیعی‌اش به شهرت رسیده است. البته بسیاری از این چشمه‌ها که در تصاویر زیبا به نظر می‌رسند، خشک شده‌اند.

قبل از اینکه پاموکاله بروید از یک راهنما مشورت بگیرد و بسنجید که این سفر ارزشش را دارد یا نه. درهرصورت انتخاب پاموکاله به‌عنوان سفر یک‌روزه یک نظر شخصی است.

سفرهای داخلی در ترکیه به چه صورت هستند؟

برای رفتن به شهرها و مناطق مختلف ترکیه راه‌های زیادی وجود دارد. در اینجا روش‌هایی که می‌توانید برای گشت زنی در این کشور انتخاب کنید را آورده‌ایم.

۱- سفر هوایی

سفرهای هوایی داخلی ترکیه قیمتی مقرون‌به‌صرفه دارند. همچنین تعداد پروازهای داخلی ترکیه زیاد است و برای رفتن به شهرهای مختلف می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

شرکت هواپیمایی ترکیه و شرکت هواپیمایی پگاسوس تقریبا به تمام فرودگاه‌های ترکیه پرواز دارند. کافی است مبدا و مقصد پروازتان را انتخاب کنید، بلیط هواپیما را بخرید و در کمترین زمان ممکن به هر جایی که می‌خواهید بروید.

سفر هوایی ترکیه

۲- اجاره اتومبیل

وضعیت جاده‌های ترکیه خوب است. به همین خاطر بسیاری از گردشگران ترجیح می‌دهند یک خودرو اجاره کنند و در هر زمان به هر منطقه‌ای که می­خواهند بروند. لذت سفرهای جاده‌ای را با هیچ‌چیزی عوض نمی‌کنید؟ پس بدانید که یک رانندگی طولانی‌مدت در انتظارتان است.

از کاپادوکیا تا استانبول حدود ده تا دوازده ساعت راه است. برای رسیدن به افسوس از کاپادوکیا هم باید حدود دوازده تا چهارده ساعت رانندگی کنید. البته در اینجا خستگی‌های ناشی از رانندگی و مشکلات مربوط به خرابی‌های احتمالی خودرو را در نظر نگرفته‌ایم.

با یک حساب سرانگشتی می‌توانید بفهمید که چقدر زمان در سفرهای جاده‌ای از دست خواهید داد. پس به نظر می‌رسد که این گزینه خیلی هم ایده آل نیست.

۳- استفاده از اتوبوس

سفر با اتوبوس درست همان زمانی را از شما می‌گیرد که برای رانندگی با خودروی شخصی نیاز است. با این تفاوت که در اینجا رانندگی بر عهده فرد دیگری است. می‌توانید شب را برای سفر با اتوبوس انتخاب کنید و با قیمتی ارزان خودتان را به مقصد برسانید.

۴- استفاده از قطار

سفر با قطار هم انتخاب خوبی است. البته به شرطی که بتوان با قطار به همه‌جا رفت. متاسفانه تمام مناطق ترکیه ایستگاه قطار ندارد. انتخاب قطار سفرتان را پیچیده‌تر می‌کند. پس بهتر است راه دیگری را برای دیدن شهرها و مناطق مختلف ترکیه در نظر داشته باشید.

بهترین زمان سفر به ترکیه

آوریل، می، سپتامبر و اکتبر ازجمله بهترین ماه‌های سفر به ترکیه هستند. در کل ماه‌هایی که نه خالی از گردشگر هستند و نه ازدحام جمعیت در آن‌ها زیاد است، زمان مناسبی برای دیدن جاذبه‌های ترکیه هستند.

به وضعیت آب‌وهوا دقت کنید و زمان‌هایی را برای سفر در نظر بگیرید که آب‌وهوای ترکیه گرم و سوزان نباشد. چراکه مجبور می‌شوید بیشتر ساعت‌های روز را در هتل سپری کنید و تنها عصرها بیرون بروید. هوای سرد هم شما را در هتل حبس می‌کند و باید چشم روی زیبایی‌های ترکیه ببندید.

اگر می‌خواهید سفرتان خاطره‌انگیز و به‌یادماندنی باشد، باید زمان مناسبی را برای سفر به ترکیه انتخاب کنید. در ادامه بهترین ما‌هایی که می‌توانید استانبول، کاپادوکیا و بدروم را ببینید را آورده‌ایم.

۱- بهترین زمان سفر به استانبول

استانبول در فصل‌های ژوئن و آگوست لبریز از مسافر است. به‌ نحوی‌که گاهی حتی جای سوزن انداختن در شهر پیدا نمی‌شود. آوریل، می، سپتامبر و اکتبر بهترین زمان سفر به استانبول هستند و هوا مطبوع است. البته در ماه «می» باید انتظار بارش باران‌های گاه و بی گاه را داشته باشید.

نوامبر و مارس ماه‌های سرد و بارانی استانبول هستند؛ اما گردشگران همچنان در این شهر رفت‌وآمد دارند و هیچ‌وقت استانبول را خلوت و سوت‌وکور نخواهید دید.

بهترین زمان سفر به استانبول

۲- بهترین زمان سفر به کاپادوکیا

در هر فصلی از سال می‌توانید به کاپادوکیا بروید. البته باید بدانید که نامساعد بودن شرایط جوی می‌تواند منجر به کنسل شدن پرواز بالن‌ها شود. کاپادوکیا زمستان‌هایی سرد و برفی دارد و بهتر است زمان دیگری از سال را برای رفتن به این منطقه انتخاب کنید. در ماه‌های ژوئن و آگوست هوای کاپادوکیا گرم‌تر از بقیه ماه‌های سال است و آوریل، می، سپتامبر و اکتبر زمان خوبی برای سفر به کاپادوکیا هستند.

البته بهترین وقتی که می‌توانید به کاپادوکیا بروید، ماه «می» است . در این ماه شرایط آب‌وهوایی در وضعیت مطلوبی قرار دارد.

۳- بهترین زمان سفر به بدروم

در ماه‌های جولای و آگوست، بدروم در شلوغ‌ترین وضعیتش به سر می‌برد و گردشگران زیادی به سمت این منطقه روانه می‌شوند. اگر طالب آرامش هستید، ماه‌های می، ژوئن یا سپتامبر بهترین انتخاب برای سفر به بدروم هستند. در این ماه‌های سال هوای بدروم عالی است.

به یاد داشته باشید که در ماه­های خلوت سال، بعضی از هتل‌های بدروم تعطیل هستند، حتما قبل از سفرتان هتل مورد نظرتان را رزرو کرده و با پرسنل هتل هماهنگی­های لازم را انجام دهید.

بهترین زمان سفر به بدروم

برنامه‌ریزی برای لذت از جذابیت‌های ترکیه

جاذبه‌های دیدنی ترکیه قابل شمارش نیستند. برای دیدن این‌همه جاذبه طبیعی و تاریخی، شاید هفته‌ها و ماه‌ها کم باشد. اما عمر سفر کوتاه است و باید برای دیدن شهرها و مناطق ترکیه برنامه منظمی داشته باشید. در این مقاله یک سفر هفت روزه به استانبول، کاپادوکیا و بدروم داشتیم. از دیدنی‌های این مناطق و کارهایی که می‌توان در آن‌ها انجام داد گفتیم. تنظیم برنامه سفربه ترکیه کاملا به نظر شما بستگی دارد. می‌توانید در سفر هفت‌روزه‌ای که دارید طبق همین برنامه پیش بروید یا شهرها و مناطق دیگری را برای دیدن انتخاب کنید.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.