زیباترین روستاهای ایران

زیباترین روستاهای ایران؛ سفر به طبیعتی بکر و دل‌انگیز

تجربه تماشای بهترین روزستاهای ایران

اگر اهل سفر و طبیعت باشید، حتما می‌دانید که سفر به روستاهای دیدنی ایران در مقابل سفر به کلان شهرها چه مزایایی دارد. بیشتر روستاهای زیبای ایران طبیعتی بکر و دست نخورده دارند، آب و هوایشان دل انگیز و سالم است، خوراکی‌های جذاب و مخصوصی دارند، اهالی آن ها مهمان نواز هستند و آداب و رسوم جذابی دارند. اگر تصمیم دارید مقصد بعدی سفرتان یک روستا باشد، این مقاله از مجله علی بابا را تا انتها بخوانید تا با زیباترین روستاهای ایران آشنا شوید.

دهکده اورامانات تخت، کردستان

اورامانات، یکی از زیباترین روستاهای ایران

تعداد زیادی از زیباترین روستاهای ایران در دامنه کوه‌های بلند و روی زمین‌های شیب دار ساخته شده‌اند. دهکده اورامانات تخت نمونه جذابی از این نوع روستاهای زیبای ایرانی است. قدمت تمدن در برخی مناطق اورامانات تخت به ۴۰هزار سال می‌رسد. این روستا در رشته کوه زاگرس واقع شده و خانه‌های سنگی آن مثل ماسوله به صورت پلکانی روی هم قرار گرفته‌اند.

رودخانه‌های سیروان و لیله به این روستا سرزندگی می‌بخشند و جنگل‌های اطراف آن با درختان گلابی وحشی، زالزالک و بلوط، طبیعت چشم نوازی خلق می‌کنند. اورامانات تخت ۱۴۵۰ متر از سطح دریا فاصله دارد و این موضوع باعث شده که در بهار و تابستان آب و هوای معتدل و دل‌نشینی در این منطقه حاکم باشد.

خوب است بدانید که اورامانات تخت از ۲ قسمت کوچک و بزرگ تشکیل شده که قسمت کوچک آن متعلق به شهر حلبچه در عراق است و قسمت بزرگ آن، بخشی از استان‌های کرمانشاه و کردستان محسوب می‌شود. دهکده اورامانات تخت از ۳ قسمت هورامان تخت، ژاورو و لهون تشکیل شده است.

چطور به اورامانات تخت سفر کنیم؟

برای بازدید از این روستای تاریخی که یکی از زیباترین روستاهای ایران است، باید پس از عزیمت به استان کردستان ۷۵ کیلومتر را به سمت جنوب شرقی شهرستان مریوان طی کنید.

روستای زیارت، گرگان

روستای زیارت از زیباترین روستاهای ایران

یکی از بقایای دوران قاجار و پهلوی روستای زیارت گرگان است که جنگل‌های سرسبز، جاده‌های روستایی و یک آبشار کوچک حیرت‌انگیز در انتهای روستا آن را به یکی از زیباترین روستاهای ایران برای دوست‌داران طبیعت تبدیل کرده است. بهترین زمان برای سفر به این منطقه که ۱۰۰۰ متر از سطح دریا فاصله دارد اواسط بهار و اوایل تابستان است. در این زمان، هوا خیلی گرم نمی‌شود و می‌توانید از باد خنکی که در صبح و شب می‌وزد لذت ببرید. مردم محلی روستای زیارت مهربان و مهمان‌نواز هستند و امام زاده‌ای که در روستا واقع شده برای آنها اهمیت بسیاری دارد.

روستای زیارت احتمالا برای هر کسی محلی آرام، آرامش‌بخش، سنتی و باستانی است که هیاهوی شهر را به باد فراموشی می‌سپارد. اگر قصد دارید به استان گلستان یا گرگان سفر کنید، این روستا می‌تواند محل مناسبی برای اقامت باشد.

چطور به زیارت سفر کنیم؟

روستای زیارت فاصله‌ای ۲۰ دقیقه‌ای از جنوب گرگان دارد و بخش اول مسیر آن، بلوار نهارخوران است که خود مکانی توریستی و جذاب است.

روستای میمند، کرمان

روستای میمند یکی از روستاهای دیدنی ایران

اگر درمورد روستاهای غاری و تاریخی ایران کنجکاو هستید، بهتر است روستای میمند مقصد بعدی شما باشد. میمند به عنوان یکی از تماشایی‌ترین و زیباترین روستاهای ایران به خاطر خانه‌هایش که در دل کوه کنده شده‌اند، در سال ۱۳۹۴به ثبت میراث جهانی یونسکو رسید. این روستای صخره‌ای و دستکند با هزاران سال قدمت، یکی از اولین سکونتگاه‌های ایران به شمار می‌رود.

آب و هوای میمند معتدل کوهستانی است و برای بازدید از آن بهتر است در اواسط بهار اقدام به سفر کنید. پوشش گیاهی این منطقه را بیشتر بوته‌های کوتاه و درختان جنگلی پراکنده تشکیل می‌دهند. مهم‌ترین محصولات کشاورزی میمند گردو، بادام، انگور و گلابی است که در دره‌های سرسبز اطراف و در حاشیه چشمه‌ها به چشم می‌خورند.

چطور به میمند سفر کنیم؟

این روستای زیبا با شهر بابک کرمان ۳۸ کیلومتر فاصله دارد و در فاصله ۲۶۶ کیلومتری از شهر کرمان قرارگرفته است که البته این فاصله، ارزش بازدید یکی از دیدنی ترین روستاهای ایران را دارد.

روستای کندوان، تبریز

روستای کندون از دیدنی های ایران

یکی دیگر از روستاهای سنگی ایران در استان آذربایجان شرقی و در شمال شرق تبریز واقع شده است. مانند میمند، این روستا هم خانه‌هایش در سنگ کنده شده با این تفاوت که این سنگ‌ها صدها سال پیش توسط فوران آتشفشان کوه سهند شکل یافته‌اند. کندوان با تاریخچه‌ای ۸۰۰ ساله، حدود ۶۷۰ نفر ساکن دارد. خانه‌های روستای کندوان مخروطی شکل هستند و با گشت و گذار در مغازه‌هایش می‌توانید با بررسی صنایع دستی، گیاهان و ادویه‌های محلی، نگاهی اجمالی به زندگی این غارنشینان عصر مدرن بیاندازید.

معماری منحصربه‌فرد، مناظر حیرت انگیز، غارهایی از سنگ آهک و هتل سنگی لاله، کندوان را به یکی از زیباترین روستاهای ایران تبدیل کرده است. همچنین، اهالی مهمان‌نواز این روستا به توریست‌ها اجازه می‌دهند تا وارد خانه‌هایشان شوند و عکس بگیرند یا به ازای مبلغی مناسب، در خانه‌هایشان اقامت کرده  و تجربه‌ای منحصر به فرد کسب کنند.

بهترین زمان برای سفر به این روستای زیبا، انتهای اسفند تا ابتدای آبان است.

چطور به کندوان سفر کنیم؟

برای رسیدن به کندوان، باید فاصله ۳۰ کیلومتری میان تبریز و اسکو را طی کنید و از اسکو ۱۸ کلیومتر به سمت جنوب حرکت کنید تا پس از پشت سر گذاشتن شهر اسفنجان و روستای کهنمو به این روستای دیدنی برسید.

روستای ابیانه، اصفهان

ابیانه در اصفهان از زیباترین روستاهای ایران

ابیانه به خاطر خانه‌های قرمز رنگش به روستای قرمز معروف است. این روستا در فاصله ۴ کیلومتری از شهر نطنز اصفهان، در دامنه کوهی به نام کرکس واقع شده که یکی از مرتفع‌ترین مناطق ایران و جاذبه های اصفهان به شمار می‌رود. حفاری باستان شناسان نشان می‌دهد که ابیانه حدود ۱۵۰۰ سال پیش بنا شده و آثار باستانی این روستای چشم نواز طی دوره‌های سلجوقیان، قاجاریه، ساسانیان و صفویه ساخته شده‌اند.

در این روستای تاریخی که جزو زیباترین روستاهای ایران به شمار می‌رود، خانه‌ها از آجر و خاک رس ساخته شده‌اند و این خانه‌ها پنجره و ایوان‌های چوبی بسیار زیبایی دارند. محلی‌های ابیانه نمای خارجی خانه‌هایشان را با نوعی شن قرمز که از معدنی در نزدیکی این روستای دیدنی واقع شده است تزئین کرده‌اند. طی سال‌های گذشته، تعداد ساکنان ابیانه به چند صد نفر کاهش یافته است اما این افراد همچنان به سبک سنتی زندگی می‌کنند. مردم در ابیانه هنوز لباس محلی می‌پوشند و در این روستا مغازه‌ای وجود دارد که به شما هم اجازه می‌دهد تا پوشیدن لباس محلی را تجربه و عکاسی کنید.

چطور به ابیانه سفر کنیم؟

برای سفر به ابیانه باید از اصفهان به نطنز بروید و پس از طی مسافتی ۴ کیلومتری، به ابیانه برسید.

روستای ماسوله، گیلان

روستای ماسوله زیباترین روستای ایران

روستای تاریخی و توریستی ماسوله یکی از زیباترین روستاهای ایران است که هوای مه‌آلود، تابستان‌های خنک و زمستان‌های برفی‌اش می‌توانند خاطرات بسیار دل‌انگیزی را برای هر کسی ثبت کنند. این روستای پلکانی حدود ۱۰۰۰ سال پیش بنا شد و منظره بسیار جذابی را برای توریست‌ها خلق کرده است. اگر به عکاسی علاقمند هستید، معماری این روستا می تواند سوژه فوق العاده‌ای برای شما باشد.

خانه‌های ماسوله نزدیک به یکدیگر ساخته شده‌اند و سقف هر خانه، حیاط خانه بالایی است. سقف‌ها و حیاط‌های این روستا به عنوان پیاده‌رو هم استفاده می‌شوند. هیچ ماشین و موتور سیکلتی اجازه تردد در ماسوله را ندارد که همین عامل موجب پاکیزگی هوای این روستا که یکی از دیدنی ترین روستاهای ایران به شمار می‌رود شده است. جالب است بدانید تفاوت ارتفاع میان پایین‌ترین و بالاترین نقطه ماسوله ۱۲۰ متر است. علاوه بر معماری خارق‌العاده، این روستا با جنگل‌ها و کوه‌های بسیار سرسبزی محاصره شده که مناظر خاصی را برای بازدید کنندگان رقم می‌زند.

چطور به ماسوله سفر کنیم؟

برای سفر به ماسوله باید خود را به شهر فومن که در استان گیلان قرار دارد برسانید و از مسیری بسیار زیبا و رویایی، به این روستای تماشایی برسید.

فیلبند، مازندران

فیلبند مازندران از زیباترین روستاهای ایران

این روستا بالاتر از ابرها واقع شده و همین موضوع فیلبند مازندران را به یکی از تماشایی‌ترین و زیباترین روستاهای ایران تبدیل کرده است. شما می‌توانید از تماشای عبور ابرها در ارتفاعی پایین‌تر از خودتان لذت ببرید. زمانی که هوا شفاف و آفتابی است، با حضور در این روستا که در بالاترین نقطه منطقه ساخته شده، منظره فوق‌العاده‌ای از زمین‌های سرسبز و جنگل‌های زیبای اطراف می‌بینید. تماشای طلوع و غروب و خورشید در فیلبند حتما تجربه‌ای به یاد ماندنی برای شما خلق خواهد کرد. مخصوصا زمانی که خورشید از پایین به ابرها می‌تابد و آن‌ها را با نوری چشم نواز رنگ آمیزی می‌کند.

آرامش موجود در فیلبند می‌تواند برای مدتی شما را از زندگی پر سرعت شهری دور کند. بهترین زمان برای سفر به این روستا بهار و تابستان است.

چطور به فیلبند سفر کنیم؟

برای رسیدن به فیلبند باید پس از طی کردن ۱۴۰ کیلومتر در جاده هراز، وارد مسیر فرعی ۳۰ کیلومتری‌ای شوید که شما را به فیلبند می‌رساند. این روستا ۸۶ کیلومتر با بابل و ۵۶ کیلومتر با آمل فاصله دارد و مسیر منتهی به آن مناظر فوق العاده‌ای را پیش رویتان قرار می دهد.

اگر شما از این روستاها بازدید داشته‌اید، دوست داریم که تجربه‌تان را در بخش نظرات این مطلب با ما در میان بگذارید. همچنین اگر روستایی را می‌شناسید که جایش در این لیست خالی است، آن را با ما و مخاطب‌های علی‌بابا به‌ اشتراک بگذارید.


در ادامه بخوانید:مراسم گلاب گیری کاشان و انواع گلاب کاشان


 

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 دیدگاه

 1. اصغرنبی می‌گوید

  سلام روستای گردشگری حجت آباد از توابع چادگان اصفهان

 2. امیر الله وردی زاده می‌گوید

  با عرض سلام و احترام
  روستای تاج خاتون در استان آذربایجان غربی شهرستان چایپارا بخش حاجیلار قرار داره
  دارای جاذبه های گردشگری متنوعی از جمله طبیعت بکر و دست نخورده کوههای اطراف سر به فلک کشیده , نزدیکی به مرز کشور آذربایجان نزدیکی به مرز ترکیه , چشمه های جوشان مختلف و دارای خواص درمانی ( حداقل ۲۰ چشمه مختلف در اطراف روستا وجود داره ، زمستان های زیبا و بهار و تابستان و پاییز چشم نواز هست ؛ این روستا یکی از مقاصد گردشگری استان محسوب میشه و در صورت تمایل میتونید از ویکی پدیا اطلاعات لازم رو دریافت و در سایت خوبتون بارگزاری و استفاده کنید با تشکر و احترام

 3. حسین عبدالهی نصرآبادی ازتهران می‌گوید

  ۱-آستانه مقدسه بی بی سکینه خاتون (س )واقع درمحله زیارت سفیدشهر

  ۲-آستان مقدس شاهزاده ابراهیم (ع) واقع در دشت های سرسبز جاده سفیدشهر به مشکات

  ۳- آب انبار تاریخی سفیدشهر

  ۴-قلعه های تاریخی سفید، ملک اباد ، رضاآباد ، قاسم اباد و وزیر و امین آباد سفید شهر

  ۵-منطقه تاریخی چاله غم تاریخی در شمال سفیدشهر محل اولیه سکونت مردم سفیدشهر

  ۶-پار ک زیبای زنده یاد باقری ورودی شهر سفیدشهر

  ۷-خانه های تاریخی آقاسیدمحمد، وکیل و ملامحمدنصرآبادی و کدخدافرج اله سفیدشهر

  ۸-شهرزیرزمینی طسمیجان وچهارطاقی سفیدشهردرمحله زیارت

  ۹-مهرکده تاریخی نرسه کلیسای سفیدشهر درمحله قدمگاه

  ۱۰-قدمگاه علی (ع) سفیدشهر درمحله قدمگاه سفیدشهر

  ۱۱-دشت های وسیع و زیبای پنبه و طالبی و زعفران وباغ های پسته سفیدشهر

  ۱۲-دشت های وسیع و زیبای کشت گل محمدی در سفیدشهر

  ۱۳-کمپ جنگلبانی شهید دستغیب (درختان دست کاشت کویری )در شمال سفیدشهر

  ۱۴-ساختمان تاریخی چهل دختران زیارت بی بی سکینه خاتون( س )

  ۱۵-مسجد تاریخی زیارت بی بی سکینه خاتون (س) سفیدشهر

  ۱۶-دکان حلوایی تاریخی سفیدشهر درمحله زیارت

  ۱۷-قلعه و روستای کویری تقی آباد سفیدشهر

  ۱۸-قهوه سنتی طسمیجان سفیدشهر در خیابان شهدای گمنام

  ۱۹-دشت زیبای کویر(بندریگ)سفیدشهر (منطقه ای آرام ودلنواز) جهت تفریح خانواده ها و گردشگران داخلی و خارجی

  ۲۰-موزه آثار تاریخی سفیدشهر درمحل سابق حمام جهاد در خیابان شهید مطهری سفیدشهر

  ۲۱-موزه شهداء سفیدشهر درمنزل شهیدان باقری واقع در خیابان شهیدان باقری سفیدشهر

  ۲۲-تپه های تاریخی بانو در کویر شمال سفیدشهر

  ۲۳-مقبره ملامحمد نصرآبادی و حاج آقا مهدوی نصرآبادی و ملافضلعلی نصرآبادی شاعر نامی و مقبره بقیه علماء شهر جنب گلزار شهدای سفیدشهر

  ۲۴-گلزار شهدای سرافراز ۸سال دفاع مقدس و شهدای مدافع حرم سفیدشهر درخیابان شاهد

  ۲۵-گلزار شهدای گمنام سفیدشهر در خیابان شهدای گمنام

  ۲۶-نمایشگاه آثار هنرمند توانمند و معلول و نقاش معروف جهانی سرکار خانم فاطمه حمامی نصرآبادی واقع درخیابان منتظرالمهدی (عج) سفیدشهر

  1. avatar-image
   تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام حسین عزیز
   چقدر اطلاعات زیاد و خوبی برای ما فرستادین!
   ممنونیم از شما 🙂

 4. avatar-image
  مریم ناصری می‌گوید

  یکی از زیباترین روستاهایی که من رفتم، روستای پلنگان در استان کردستان هست. این روستای قشنگ در شهرستان کامیاران،‌ در یک دره سرسبز و کنار یک رودخانه قرار دارد.
  این روستا هم به صورت پلکانی ساخته شده، البته مثل ماسوله بازدید از خود روستا کار آسونی نیست و مورد بازدید هم قرار نمی‌گیره.
  در عوض دو تا کار بسیار هیجان‌انگیز می‌شه انجام داد توی این روستا:
  اول اینکه می‌شه در حاشیه رودخونه پیاده‌روی کرد، زیرانداز انداخت و نشست و پایی به آب زد.
  دوم اینه که اونجا به پرورش ماهی معروف هست. مغازه‌هایی در ابتدای رودخونه قرار داره که می‌شه ماهی کبابی گرفت. (اگه گیاه‌خوار هستید یا روحیه‌تون حساسه اصلا توصیه نمی‌شه..). هرچند اگه ماهی‌ دوست دارید،‌ احتمالا بسیار لذت خواهید برد.
  راستی جاده‌های منتهی به این روستا هم خودشون بسیار جذاب و سرسبز هستن. کوهستانی و پر از درخت. یه جاهایی هم فضاهایی مسطح وجود داره که برای عکاسی فوق‌العاده هستن.