جاهای دیدنی همدان

جاهای دیدنی همدان؛ پایتخت تاریخ و تمدن ایران

کامل‌ترین لیست جاهای دیدنی همدان را در اینجا ببینید

جاهای دیدنی همدان بدون شک همانند یک کتاب تاریخی کهن و قطور هستند که گوشه گوشه آن از یادگاری‌های تاریخی و طبیعی پر شده است. هر کدام از این یادگاری‌ها تاریخ و داستان‌های بسیاری را به خود دیده‌اند که اگر به آن‌ها گوش دهید، احتمالا شما را به سفر در تاریخ و طبیعت ایران دعوت می‌کنند. اگر آمادگی سفر در زمان را دارید و آماده‌اید تا به صدای پیر این شهر گوش دهید؛ همراه ما باشید. در این مقاله با جاهای دیدنی و آثار باستانی همدان و آدرس هرکدام، آشنا می‌شویم تا نگاهی کوتاه به داستان هزارتوی کهن این شهر داشته باشیم.

بهترین جاهای دیدنی همدان کجاست؟
غار علیصدر، دهکده توریستی گنجنامه، مجموعه تاریخی هگمتانه، آرامگاه بوعلی‌سینا، بازار سنتی همدان و… جزو بهترین جاهای دیدنی همدان هستند.
آرامگاه کدام افراد در شهر همدان است؟
آرامگاه بوعلی‌سینا، باباطاهر عریان از جمله آرامگاه‌های مهم در شهر همدان هستند.
جاهای دیدنی همدان در بهار و تابستان کدام است؟
جاذبه‌های طبیعی گردشگری همدان مثل غار علیصدر، دره مرادبیگ، دهکده توریستی هگمتانه و کوه الوند جزو بهترین گزینه‌ها برای تابستان هستند.

کمی با پیشینه همدان آشنا شویم

بدون شک همدان یکی از کهن‌ترین شهرهای ایران و جهان به شمار می‌رود چراکه پایتخت اولین حکومت شاهنشاهی ایران، مادها بوده است. نام آشنای هگمتانه نیز از همان زمان بر این شهر برجای مانده است. به دلیل همین تاریخ کهن و همچنین موقعیت جغرافیایی ویژه آن، جاذبه‌ های گردشگری همدان بسیار زیاد است. دور از انتظار نخواهد بود که اگر بگوییم تعدادی بالای دیدنی‌ها و آثار باستانی همدان، آن را به پنجمین شهر گردشگری و فرهنگی ایران تبدیل کرده است.

موزه‌ها، بناهای تاریخی، آرامگاه‌های مشاهیر، آثار باستانی، جاذبه‌های طبیعی و… از دیدنی‌ های این شهر کهن محسوب می‌شود که هرکدام حال‌وهوای خاص خود را دارند. پس اگر شهرگردی تاریخی و فرهنگی برایتان جذاب است یا اهل طبیعت‌گردی هستید، به شما بازدید از شهر همدان را پیشنهاد می‌کنیم.

در این مقاله با جاذبه‌ های گردشگری همدان بیشتر آشنا می‌شویم:

 • جاذبه‌های طبیعی همدان
 • آثار باستانی همدان
 • آرامگاه‌های همدان
 • بافت تاریخی شهر همدان
 • موزه‌های همدان
 • امامزاده‌ها و کلیساهای همدان
 • مراکز تفریحی همدان
 • روستاهای همدان

جاذبه های طبیعی همدان

طبیعت همدان و جاذبه‌های طبیعی این شهر، یکی از نقاط قوت منطقه به‌شمار می‌رود. گشت‌وگذار در طبیعت بی‌نظیر همدان از جمله غار علیصدر یکی از مهم‌ترین کارهایی است که باید هنگام سفر به این شهر انجام دهید.

غار علیصدر از جاهای دیدنی همدان

اگر قرار باشد دست روی مهم‌ترین گزینه در بین جاهای دیدنی همدان بگذاریم، غار علیصدر حرف اول را می‌زند. این غار، یکی از طولانی‌ترین غارهای آبی در جهان است که در شمال‌غربی همدان، شهرستان کبودرآهنگ و در روستای علیصدر واقع شده است.

این غار آبی با دالان‌های پیچ‌درپیچ، یکی از جاذبه‌های طبیعی همدان است که قدمتی بیش‌از ۱۹۰ میلیون سال دارد. جالب است بدانید که تابه‌حال حدود ۱۲ کیلومتر از مسیر این غار شناسایی شده و فقط ۲.۵ کیلومترش برای گردشگران قابل بازدید است. شما می‌توانید با قایق در آب حرکت کنید و از تماشای اشکال طبیعی که در درون غار به‌چشم می‌خورد شگفت‌زده شوید.

غار علیصدر که بیست‌وسومین اثر طبیعی ملی در فهرست میراث طبیعی ایران است، در بعضی از جاها عمقی نزدیک به ۵۵ متر دارد و یک خاطره به‌یادماندنی برای آن‌هایی است که از آب می‌ترسند و نمی‌ترسند! تماشای فضای درونی این غار در مسیر طولانی قایق‌سوای، چیزی شبیه به خواندن یک کتاب زمین‌شناسی از نزدیک است که هیچ‌جای دیگر مشابه‌ش را نخواهید دید.

اطلاعات بازدید از غار علیصدر همدان

 • دیدنی‌ها: طولانی‌ترین غار آبی و بقایای طبیعی غار
 • ساعت کاری: همه روزه (حتی ایام تعطیل) | در شش ماه اول سال از ساعت ۸ صبح تا ۱۸ غروب | در شش ماه دوم سال از ساعت ۸:۳۰ تا ۱۶:۳۰ غروب
 • هزینه بازدید: دارد
 • آدرس غار علیصدر همدان: کبودرآهنگ، جاده بیجار، مجتمع تفریحی گردشگری علیصدر

لوکیشن غار علیصدر روی گوگل مپ

چشمه فرشه همدان

چشمه فرشه همدان یا چشمه فرشته یکی از چشمه‌هایی است که در دل کوه الوند می‌جوشد. این چشمه باعث شده که طبیعت سرسبز و زیبایی در ناحیه اطراف ایجاد شود و از آب آن برای آبیاری باغ‌ها در روستای سیلوار و مردابیگ استفاده می‌شود. جالب است بدانید که چشمه فرشه یکی از جاهای دیدنی همدان است که در فهرست میراث طبیعی ملی کشور جای گرفته است.

چشمه فرشته google mapp

عکس از: سایت Google Maps

اطلاعات بازدید از چشمه فرشه

 • دیدنی‌ها: طبیعت بکر و سرسبز اطراف چشمه
 • ساعت بازدید: ندارد
 • هزینه بازدید: ندارد
 • آدرس: همدان، شهرستان همدان، مسیر دره مرادبیگ

لوکیشن چشمه فرشه روی گوگل مپ

چشمه ملک از جاهای دیدنی همدان

منطقه چشمه ملک یکی از جاهای دیدنی همدان است در دل یک منطقه خوش آب‌وهوا قرار گرفته و محل مناسبی برای افرادی است که دوست دارند چند ساعتی را در طبیعت بگذرانند. چشمه ملک، استراحت‌گاهی برای کوهنوردان است که قصد صعود به قله‌های خط‌الراس الوند را دارند. طبیعت و سکوت بی‌نظیر چشمه، شما را به‌دور از هیاهوی شهر، به یک روز آرام دعوت می‌کند.

چشمه ملک google mapp

عکس از: سایت Google Maps

 • آدرس: همدان، بخش مرکزی، روستای چشمه ملک

لوکیشن چشمه ملک روی گوگل مپ

دشت میشان

دشت یا میدان میشان همدان، محلی برای طبیعت‌گردی در این شهر است که جاهای دیدنی همدان از جمله آبشار و سنگ‌نوشته‌های گنجنامه در آن قرار دارد. دشت میشان نزدیک به قله الوند است و جلوه سرسبز طبیعت را برای گردشگران طبیعت‌دوست به‌نمایش گذاشته است. البته باید حواستان باشد که گردش در میشان نیاز به تجهیزات طبیعت‌گردی و کفش مخصوص دارد و شما می‌توانید شب را در این دشت زیبا کمپ کنید یا در اقامتگاه‌های دهکده گنجنامه بمانید.

 • آدرس: همدان، جاده گنجنامه، میدان گنجنامه

لوکیشن دشت میشان روی گوگل مپ

سراب گاماسیاب

سراب گاماسیاب در واقع پرآب‌ترین سراب ایران است که در نهاوند همدان قرار گرفته. آب این سراب از یخچال‌های طبیعی سرچشمه می‌گیرد و در طول مسیر خود، مناطق زیادی را آباد می‌کند. این سراب یکی از جاذبه‌های توریستی همدان است که برای دسترسی به آن باید از شهر نهاوند خارج شوید.

سرای گاماسیاب google mapp

عکس از: سایت Google Maps

سراب گاماسیاب به خاطر مسیر طولانی و حجم زیاد آب، شبیه به یک دریاچه بزرگ آب است که در لیست میراث طبیعی کشور قرار گرفته. اگر در سفر به همدان کمی وقت اضافه داشتید، پینهاد می‌کنیم به گاماسیاب و گردش در طبیعت اطراف آن فرصتی بدهید.

 • آدرس: همدان، نهاوند، ۲۰ کیلومتری جنوب نهاوند

لوکیشن سراب گاماسیاب روی گوگل مپ

تخت نادر از جاهای دیدنی همدان

تخت نادر یکی از زیباترین دشت‌هایی است که در مسیر صعود به قله الوند از کوهنوردان استقبال می‌کند. این محوطه، فضایی به مساحت یک‌ونیم هکتار با شیب بسیار کم است که سطح آن با چمن پوشیده شده است. کوه‌های صخره‌ای، چشمه پرآب الوند و چمنزار تخت نادر جزو جاذبه‌های تماشایی آن هستند که البته برای دیدن هرکدام باید کمی کوهنورد باشید و تجهیزات لازم برای صعود تا تخت نادر را همراه خود ببرید.

تخت نادر google mapp

عکس از: سایت Google Maps

 • آدرس: همدان، میدان گنجنامه، مسیر صعود به قله الوند

لوکیشن تخت نادر روی گوگل مپ

تالاب آبشینه

تالاب آبشینه یکی از جاذبه‌های طبیعی همدان است که پست سد خاکی آبشینه تشکیل شده. این تالاب زیبا، زیستگاه گونه‌های گیاهی و جانوری مختلفی است که در حال‌حاضر شکار در آن ممنوع است.

تالاب آبشینه خبرگزاری مهد

عکس از: سایت Mahd

پرندگانی مانند پلیکان، چوبیا، حواصیل، فلامینگو، کشین و… جزو پرندگانی هستند که به این تالاب مهاجرت می‌کنند. در اطراف تالاب هم گیاهان مختلفی مثل شب‌بو، چتریان، نعنا، آفتابگردان و… دیده می‌شود. اگر اهل سکوت و تجربه پرنده‌نگری باشید، تالاب آبشینه بهترین پیشنهادی‌ست که برای شما داریم.

 • آدرس: همدان، ۵ کیلومتری همدان، مرکز دهستان سنگستان

لوکیشن تالاب آبشینه روی گوگل مپ

دره مرادبیگ

دره مرادبیگ یکی از جاذبه های طبیعی همدان است که بیشتر به‌خاطر چشم‌انداز بی‌نظیرش معروف شده. گردش در دره مرادبیگ نیاز به کفش مناسب و تجهیزات طبیعت‌گردی است وگرنه ممکن است در بالاوپایین مسیر با مشکل مواجه شوید.

قلعه بهمن میرزا، امامزاده پیررحمان، رود آلوسجرد و.. جزو جاهای دیدنی همدان هستند که در این منطقه قرار دارند. شما می‌توانید با گردش یک‌روزه در این دره خوش آب‌وهوا، از چند جای دیگر هم دیدن کنید.

اطلاعات بازدید از دره مرادبیگ همدان

 • دیدنی‌ها: دره گرگ، دره غوله، سیزده خانه، حمام خرابه، دره بهشت، دره گل زرد و مناطق طبیعی دیگر
 • آدرس: همدان، سه کیلومتری جنوب شهر همدان، جاده دره مرادبیگ

لوکیشن دره مراد بیک روی گوگل مپ

آثار باستانی همدان

اگر یادتان باشد، جاهای تاریخی همدان و تاریخچه این شهر، یکی از بخش‌های مهم کتاب تاریخ در مدرسه بود. حالا که بزرگ‌تر شده‌ایم، وقتش رسیده خودمان این شهر تاریخی و مکان های تاریخی همدان را از نزدیک ببینیم.

مجموعه تاریخی هگمتانه، گل سرسبد آثار باستانی همدان

تپه هگمتانه که وسیع‌ترین تپه تاریخی ایران نیز شناخته می‌شود یکی از دیدنی‌های همدان است که شگفتی بسیاری دارد. از شگفتی‌های این شهر باستانی می‌توان به معماری و طرح ساختارمند هگمتانه اشاره کرد. معابر مفروش، کانال‌های آب‌رسانی، استفاده از آجرهای مربع‌شکل و منظم بخشی از شگفتی‌های معماری این شهر هستند. در حفاری‌های انجام شده در این تپه، چندین لوح زرین به نام‌های داریوش دوم، اردشیر دوم و … کشف شده است.

دیدنی های همدان

همچنین کوزه‌های شکسته، جام‌های نقره، ظروف طلا، ستون‌های سنگی و… از دیگر آثار باستانی کشف شده در این تپه تاریخی به شمار می‌رود. این آثار در موزه آثار باستانی واقع در همین شهر نگهداری می‌شوند. از دیگر آثار باستانی همدان می‌توان به کلیسای گریگوری استفان نیز اشاره کرد که در قسمت شرقی تپه هگمتانه واقع شده است. این کلیسا در سال ۱۶۷۶ میلادی بنا شده است که هم اکنون در محوطه تاریخی تپه هگمتانه قرار دارد.

اطلاعات بازدید از مجموعه تاریخی تپه هگمتانه

 • دیدنی‌ها: شهر تاریخی هگمتانه، موزه آثار باستانی، کلیسای گریگوری استفان
 • ساعت کاری: بهار و تابستان از ساعت ۹ الی ۲۰، پاییز و زمستان از ساعت ۹ الی ۱۸
 • هزینه بازدید: دارد
 • آدرس: همدان، انتهای خیابان اکباتان، میدان اکباتان، پایگاه ملی میراث فرهنگی و گردشگری هگمتانه

لوکیشن تپه هگمتانه روی گوگل مپ

مجسمه شیرسنگی

مجسمه شیرسنگی یکی دیگر از جاهای دیدنی همدان برای عاشقان تاریخ است. این مجسمه در میان میدانی با همین نام قرار گرفته است که برخی آن را یادگاری برجای مانده از دوران مادها و برخی از دوران اشکانیان می‌دانند.

جاهای دیدنی همدان

مجسمه سنگی یا دفع‌کننده طلسم؟

جالب است بدانید که روزگاری این شیر را دورکننده طلسم می‌دانستند. برخی جویندگان گنج به آن آسیب زده‌اند و برجستگی بینی آن بر اثر بوسه‌های زنان جویای همسر صاف شده ‌است. این مجسمه تاریخی داستان‌های عجیب بسیاری را به خود دیده است و هم‌اکنون در شهر پاسبانی می‌دهد.

اطلاعات بازدید از مجسمه شیرسنگی

 • دیدنی‌ها: مجسمه تاریخی شیرسنگی
 • زمان بازدید: محدودیت ندارد
 • هزینه بازدید: رایگان
 • آدرس: همدان، میدان شیرسنگی

لوکیشن مجسمه شیرسنگی روی گوگل مپ

گنبد علویان از آثار تاریخی همدان

گنبد علویان همدان یکی از شاهکارهای معماری پس از اسلام در همدان است. گنبد علویان که از یادگاری‌های برجای مانده از دوران سلجوقیان به شمار می‌رود در ابتدا به عنوان مسجد توسط خاندان علویان بنا شده است. در سال‌های بعد با ساخت سردابی در زیر این بنا به مقبره خانوادگی علویان تبدیل شد. هرچند این بنا درحال حاضر گنبدی ندارد اما نام او از گنبدی که در گذشته‌ داشته‌، گرفته شده است.

جاهای دیدنی همدان

گچ‌بری‌ها، طاق‌نماها، تزئینات داخلی، کتیبه‌هایی به خط کوفی و … همگی از شگفتی‌های معماری این بنای تاریخی و اثر باستانی همدان هستند که زیبایی منحصر‌به‌فردی را شکل داده‌اند. جالب است بدانید که نمادهایی از تفکرات متفاوت در طول تاریخ از زمان ساخت تا مرمت در این بنا استفاده شده که آن را به یکی از محبوب‌ترین جاهای دیدنی همدان تبدیل کرده است.

اطلاعات بازدید از گنبد علویان

 • دیدنی‌ها: بنای تاریخی گنبد علویان
 • ساعت کاری: بهار و تابستان همه روزه از ساعت ۹ الی ۲۰، پاییز و زمستان همه روزه از ساعت ۹ الی ۱۷
 • هزینه بازدید: دارد
 • آدرس: همدان، چهارباغ علویان، در نزدیکی میدان امامزاده عبدالله

لوکیشن گنبد علویان روی گوگل مپ

برج قربان

برج قربان از دیگر جاهای تاریخی همدان است که در گذشته این مجموعه شامل مدرسه، مسجد، کتابخانه، خانقاه و … بوده است. در حال حاضر تنها این برج از آن مجموعه عظیم باقی مانده است. برج قربان از برج‌های مقبره‌ای با ارتفاع ۱۶ متر است. قدمت این برج تاریخی را به قرن ششم تا هشتم هجری می‌دانند.

در این بنای تاریخی هیچ کتیبه‌ای وجود ندارد به همین دلیل سال دقیق ساخت و نام سازنده آن مشخص نیست. برج قربان محل دفن شیخ السلام حسن بن عطار حافظ ابو العلاء همدانی از بزرگان ادب و جمعی از امرای سلجوقی است.

مکان های دیدنی همدان

اما چرا اسم این برج را قربان گذاشتند؟

راستش را بخواهید، اختلاف‌ها سر وجه تسمیه این برج بسیار است. برخی می‌گویند در زمان شورش افغان‌ها شخصی به نام قربان این برج را سنگرگاه خود قرار داده است و توانسته شورشیان را از محل دور کنند. از آن پس نام این برج به برج قربان شهرت یافته است. برخی دیگر نیز بر این باورند که روزگاری در روزهایی معین، شتری را در این محل قربانی ‌می‌کردند و به همین علت آن را برج قربان می‌گویند.

اطلاعات بازدید از برج قربان

 • دیدنی‌ها: برج تاریخی قربان
 • زمان بازدید: بهار و تابستان ۹ تا ۱۹ ، پاییز و زمستان ۹ الی ۱۷
 • هزینه بازدید: دارد
 • آدرس: همدان، بین چهار باغ شهید مدنی و خیابان طالقانی، جنب دبیرستان ابن سینا

لوکیشن برج قربان روی گوگل مپ

کاروانسرای تاج‌آباد

کاروانسرای تاج آباد یکی از دو کاروانسرای مدور ایران است که در همدان ساخته شده و جزو مکان های تاریخی همدان به‌شمار می‌رود. اکثر کاروانسراهای قدیمی با پلان مستطیلی ساخته شده‌اند و فقط تعداد محدودی از آن‌ها دارای ساختار متفاوت هستند که کاروانسرای تاج‌آباد هم جزو همان‌هاست.

کاروانسرای تاج آباد google mapp

عکس از: سایت Google map

این کاروانسرا، متعلق به اواخر دوران صفوی بوده و در روستای تاج‌آباد واقع شده. کاروانسرای تاج‌آباد، یکی از آثار ثبت‌شده در فهرست آثار ملی است که حتی نامزد ثبت جهانی یونسکو بوده. درب ورودی، ۲۶ حجره و حیاط سنگفرش به‌همراه چاه و حوض آب، بخش‌های اصلی کاروانسرای تاج آباد هستند.

اطلاعات بازدید از کاروانسرای تاج آباد

 • دیدنی‌ها: حیاط کاروانسرا، فضای درونی حجره‌ها
 • ساعت بازدید: بهار و تابستان ۹ تا ۱۹ ، پاییز و زمستان ۹ الی ۱۷
 • هزینه بازدید: ندارد
 • آدرس: همدان، شهرستان بهار، روستای تاج آباد سفلی (رسول آباد)

لوکیشن کاروانسرای تاج آباد همدان روی گوگل مپ

آرامگاه‌های همدان

حالا از این جا به بعد در راهنمای جاهای دیدنی همدان، می‌خواهیم آن دسته از آرامگاه های همدان که باعث جذب گردشگر هستند را معرفی کنیم.

آرامگاه اِستِر و مُردِخای

آرامگاه استر و مردخای از مهم‌ترین زیارتگاه‌های یهودیان در ایران و جهان است. این آرامگاه از دیگر مکان‌ های دیدنی همدان به شمار می‌رود که به ثبت ملی رسیده است. بنای فعلی این آرامگاه در قرن هفتم هجری بر روی بنای قدیمی ساختمانی که متعلق به قرن سوم هجری بوده، بنا شده است. به همین دلیل معماری این بنای تاریخی به سبک بناهای اسلامی است. در این آرامگاه یک جلد کتاب تورات با قدمت بسیاری بر روی پوست آهو کشف شده است که هم‌اکنون در سازمان میراث فرهنگی همدان نگهداری می‌شود.

جاذبه های گردشگری همدان

استر کیست؟

خشایارشا با دختری از یهود به نام استر، که خواهرزاده یکی از درباریان یعنی مردخای بود، ازدواج می‌کند. درحقیقت استر (Esther) ملکه یهودی پادشاه هخامنشی بوده است. نام اصلی او هدسه بوده، اما چون به طرز غیرقابل باوری زیبا و خوش چهره بوده ‌است، نام استر یعنی ستاره را بر او گذاشته‌اند. تا یک هزار و ۵۰۰ سال پس از مرگ استر، بسیاری بر این باور بوده‌اند که این ملکه یهودی در این مکان دفن شده است.

جالب است بدانید که در تورات نقل شده است که استر و مردخای ۷۷ هزار ایرانی را در تاریخ ۱۰ الی ۱۲ فروردین به قتل رسانده‌اند چراکه آن افراد با یهودیان مشکل داشته‌اند. به همین دلیل مردم در روز ۱۳ فرودین (۱۳ بدر) از خانه‌های خود گریخته‌اند تا از این قتل‌عام نجات پیدا کنند. پس اگر داستان‌های هیجان‌انگیز تاریخی برایتان جذاب است، بدون شک بازدید از این آرامگاه شما را به دنیای افسانه‌ها می‌برد.

اطلاعات بازدید از آرامگاه استر و مردخای

 • دیدنی‌ها: آرامگاه استر و مردخای
 • ساعت کاری: شنبه تا پنج‌شنبه از ساعت ۸ الی ۱۷، جمعه‌ها از ساعت ۸ الی ۱۲ ظهر
 • هزینه بازدید: دارد
 • آدرس: همدان، مرکز شهر، ابتدای خیابان شریعتی، کوچه استر

لوکیشن آرامگاه استر و مردخای روی گوگل مپ

آرامگاه بوعلی‌ سینا

آرامگاه بوعلی سینا از جاهای دیدنی همدان به شمار می‌رود که بنای آن متعلق به دوره قاجار است. طرح و نقشه بنای به سبک معماری دوره‌ای که بوعلی‌ سینا، در آن زندگی می‌کرده، از روی قدیمی‌ترین بنای تاریخ دار اسلامی یعنی برج گنبد قابوس اقتباس شده‌ است.

دو سبک معماری ایران باستان و ایران بعد از اسلام در طراحی این بنا تلفیق شده‌اند. در حال حاضر علاوه بر مقبره بوعلی‌ سینا در تالار جنوبی این بنا موزه‌ای فعال است. در این موزه سکه، سفال، برنز و سایر اجسام کشف شده مربوط به هزاره‌های قبل از میلاد و دوران اسلامی نگهداری می‌شود. همچنین در تالار شمالی بیش از هشت هزار جلد کتاب خطی و چاپی نفیس ایرانی و خارجی قرار دارد.

دیدنی های همدان

جالب است بدانید که ۱۰ ستون این بنا نشانه ۱۰ قرن پس از بوعلی‌سینا است.

بازدید از آرامگاه بوعلی‌سینا در همدان

 • دیدنی‌ها: آرامگاه بوعلی‌سینا، موزه آثار تاریخی، کتابخانه و تندیس بوعلی‌سینا
 • ساعت کاری: بهار و تابستان از ساعت ۹ الی۲۰، پاییز و زمستان از ساعت ۹ الی ۱۷
 • هزینه بازدید: دارد
 • آدرس: همدان، میدان بوعلی‌سینا

لوکیشن آرامگاه بوعلی سینا روی گوگل مپ

آرامگاه بابا طاهر عریان

آرامگاه بابا طاهر عریان در بالای تپه‌ای کم‌ ارتفاع در شهر همدان قرار دارد که یکی از جاهای دیدنی همدان محسوب می‌شود. بنای فعلی این آرامگاه با طرحی هشت ضلعی در میدانی مستطیل شکل در سال ۱۳۴۴ بنا شده است. آرامگاه بابا طاهر در طول تاریخ فراز و فرودهای بسیاری را به خود دیده است، از تخریب‌ها تا مرمت‌ها و باسازی‌ها. قدمت آرامگاه اصلی بابا طاهر به دوره سلجوقیان و قرن ششم می‌رسد. باباطاهر از مشهورترین دوبیتی سرایان ایران است. در آرامگاه او نیز در محوطه داخلی ۲۴ دو بیتی بر روی ۲۴ قطعه سنگ زیبا حک کرده‌اند.

آثار تاریخی همدان

همچنین در کنار آرامگاه او برخی از بزرگان همچون محمد ابن عبدالعزیز، میرزا علی نقی کوثر، مفتون همدانی و ابولفتح اسعد دفن شده‌اند.

اطلاعات بازدید از آرامگاه بابا طاهر عریان

 • دیدنی‌ها: آرامگاه بابا طاهر، آرامگاه سایر بزرگان و مشاهیر
 • ساعت بازدید: بهار و تابستان از ساعت ۹ الی۲۰، پاییز و زمستان از ساعت ۹ الی ۱۷
 • هزینه بازدید: دارد
 • آدرس: همدان، شمال غربی همدان، میدان بابا طاهر

لوکیشن آرامگاه باباطاهر روی گوگل مپ

بافت تاریخی شهر همدان

تا الان دیگر با آرامگاه های همدان هم آشنا شدید و این یعنی نوبت بافت تاریخی همدان رسیده است.

بازار همدان

بازار قدیمی همدان، درست مانند سایر بازارهای قدیمی، معماری اسلامی خاصی دارد. این بازار از جاهای دیدنی همدان است که از دوران قاجار برجای مانده و در لیست آثار تاریخی ملی جای گرفته است. این بازار که در مرکز شهر همدان قرار دارد، شامل راسته‌های آهنگرها، چاقو فروش‌ها، زرگرها، گیوه فروش‌ها و … است.

بازارچه‌های اسمعلی‌خان، امامزاده یحیی، پل پهلوان‌ها، جولان و … در این بازار بزرگ قرار گرفته. امروزه، این بازار قدیمی یکی از مهم‌ترین مراکز خرید همدان و مناطق اطراف به‌شمار می‌رود. جالب است بدانید که این بازار قدیمی کاروانسراهای تاریخی بسیاری است که کاروانسرای شریفیه، کاروانسرای حسینخانی، کاروانسرای قبله، کاروانسرای میرزاقاسم و … جزو آن‌ها هستند.

دیدنی های همدان

به دلیل بافت تاریخی و فعال بودن شغل‌هایی چون زرگری،‌ مسگری و … در این بازار، گردشگران زیادی برای آشنایی با این حرفه‌های فرهنگی و خرید سوغاتی به دیدن آن می‌روند. به‌طور‌کلی این بازار ۳۰ راسته و ۲۴ سرا دارد و بخش‌هایی از این بازار مسقف و بخش‌هایی بدون سقف هستند.

سوغات همدان چیست؟

اگر قصد بازدید از این جاذبه گردشگری همدان را دارید، شاید بهتر باشد تا سوغات این شهر را بشناسید تا همراه با گشت‌وگذار در این بازار به خرید سوغاتی هم بپردازید. از همدان چه سوغاتی می‌توان خرید؟ حلوا زرده، کوماج، سفال و چرم‌دوزی برخی از سوغات محبوب این شهر تاریخی هستند. اگر اهل عکاسی هم هستید، این بازار بدون شک مکان مورد علاقه شما خواهد بود.

اطلاعات بازدید از بازار همدان

 • دیدنی‌ها: راسته‌ها و بازارچه‌های بازار، بافت تاریخی و مرکزی بازار
 • زمان بازدید: همه روزه از ساعت ۸ الی ۲۱
 • هزینه بازدید: ندارد
 • آدرس: همدان، محدوده خیابان‌های باباطاهر، اکباتان و شهدا، در مجاورت میدان امام خمینی

لوکیشن بازار همدان روی گوگل مپ

میدان امام همدان

میدان امام همدان از دیگر جاذبه‌ های گردشگری همدان است که در مرکز شهر قرار دارد. این میدان امروزه جز مهم‌ترین مراکز رفت‌وآمدی شهر همدان به شمار می‌رود. این میدان که درگذشته به میدان مرکزی شهرت داشت، هم‌اکنون با نام میدان امام‌ خمینی (ره) شناخته می‌شود.

پس از گذشت حدود یک قرن، این میدان موقعیت ارتباطی خود را با شاهراه‌های مرکزی شهر و بازار همدان حفظ کرده است. اگر به این مکان بروید احتمالا احساس خواهید کرد که به میدان امام حسین تهران رفته‌اید چراکه شباهت اندکی با یکدیگر دارند.

جاهای دیدنی همدان

اطلاعات بازدید از میدان امام همدان

 • دیدنی‌ها: خیابان‌های مرکزی همدان، بازار همدان، میدان امام
 • زمان بازدید: محدودیت ندارد
 • هزینه بازدید: ندارد
 • آدرس: همدان، محل تقاطع خیابان شهدا، اکباتان و بوعلی، میدان امام

لوکیشن میدان امام همدان روی گوگل مپ

خانه‌های تاریخی

خانه‌ های تاریخی همدان بخشی دیگر از جاهای دیدنی همدان هستند که به خوبی گذر تاریخ را در این شهر نشان می‌دهند. خانه ضرابی، خانه پرسیاوشان، خانه نراقی، خانه سیفی، خانه شهبازیان، خانه نائینی و … برخی از خانه‌های برجای مانده از دوران‌های تاریخی گذشته هستند. قدمت اکثر این خانه‌ها به دوران قاجار و اوایل دوران پهلوی می‌رسد و همگی آن‌ها در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌اند.

بیشتر این خانه‌ها همراه با سایر دیدنی‌ های همدان در مرکز این شهر در میان بافت تاریخی قرار گرفته‌اند. پس اگر می‌خواهید به همگی آن‌ها دسترسی سریع‌تری داشته باشید به شما بازدید از مرکز شهر همدان را پیشنهاد می‌کنیم.

جاهای دیدنی همدان

حمام تاریخی قلعه

حمام تاریخی قلعه در همدان که این‌روزها رستوران و موزه مردم‌شناسی است یکی از جاهای تاریخی همدان به شمار می‌رود. این حمام شاید قدمت بالایی نداشته باشد اما بدون شک معماری قابل توجه آن، این حمام را به یکی از دیدنی‌ های همدان تبدیل کرده است. به صرف یک شام محلی و تماشای گذری از معماری تاریخ ایران شما را به بازدید از این حمام تاریخی دعوت می‌کنیم.

جاهای دیدنی همدان

اطلاعات بازدید از حمام تاریخی قلعه

 • دیدنی‌ها: حمام تاریخی قلعه، موزه مردم‌شناسی، رستوران و سفره‌خانه سنتی
 • زمان بازدید: همه روزه از ساعت ۹ صبح الی ۲۳:۳۰ شب
 • هزینه بازدید: دارد
 • آدرس: همدان، منطقه ۱، صدوقی

لوکیشن حمام قلعه روی گوگل مپ

خانه لطفعلیان یا موزه ملایر

خانه یا موزه لطفعلیان یک بنای دو طبقه با حیاط اندرونی و بیرونی است که در اواخر دوره قاجار ساخته شده است. این خانه یکی از جاهای دیدنی همدان است که پس از بازسازی، درهای آن با عنوان موزه ملایر به روی بازدیدکنندگان باز شد.

خانه لطفعلیان.jpggoogle mapp

عکس از: سایت google map

خانه لطفعلیان از بخش‌های مختلفی از جمله حوضخانه، سالن‌های نمایش فرهنگ و تاریخ موزه، بخش آثار باستانی، بخش فرهنگ و هنر تشکیل شده است.

 • آدرس: همدان، ملایر، خیابان اراک

لوکیشن خانه لطفعلیان روی گوگل مپ

موزه‌ های همدان

در این بخش از راهنمای جاهای دیدنی همدان قرار است که با موزه های همدان آشنا شوید. همان‌طور که اشاره کردیم تقریبا تمامی دیدنی‌ های همدان دارای یک موزه مستقل هستند. موزه هگمتانه، موزه بوعلی‌ سینا، موزه حمام تاریخی قلعه، موزه تاریخ طبیعی همدان، موزه سفال، موزه مفاخر و مشاهیر همدان و … برخی از موزه‌های محبوب در شهر همدان هستند. به طورکلی همدان دارای ۹ موزه است. این موزه‌ها همگی از ساعت ۸ صبح الی ۱۷:۳۰ عصر باز هستند و هزینه ورودی دارند.

جاهای دیدنی همدان

 

موزه مشاهیر در همدان

موزه مشاهیر همدان در سال ۱۳۸۸ شمسی به‌عنوان یکی از جاهای دیدنی همدان افتتاح شد. این موزه با هدف آشنایی گردشگران با مشاهیر همدان، سرگذشت و مجسمه‌های آن‌ها شکل گرفته و زیرنظر اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان همدان فعالیت می‌کند. بوعلی‌سینا، دکتر محمدعلی زلفی‌گل، سید جمال‌الدین اسدآبادی، خواجه رشیدالدین همدانی، دکتر ایراندخت میرهادی و… از جمله مفاخر شهر همدان هستند که در این موزه می‌توانید با آن‌ها آشنا شوید.

این موزه داخل خانه بیژن، یکی از جاذبه‌های معماری همدان قرار گرفته که توسط نقاش بزرگ دوران قاجار و کارل فریش، معمار مشهور آلمانی طراحی و ساخته شده است.

 • آدرس: همدان، خیابان شریعتی، داخل خانه‌ی بیژن

باغ موزه نظری یا موزه مردم شناسی همدان

باغ‌موزه نظری یک عمارت بزرگ دو طبقه است که در سال ۱۳۸۸ به موزه مردم‌شناسی تغییر کاربری داده. این موزه محلی برای بازدید از آثار ارزشمندی است که گردشگران را با آداب‌ورسوم مردم همدان و گذشته‌های این شهر باستانی آشنا می‌کند.

عمارت نظری google mapp

عکس از: سایتGoogle map

در موزه مردم شناسی همدان، یک مجموعه با ۸۰۰ عکس از جاذبه‌های گردشگری همدان به نمایش گذاشته شده که شما را با جزییات بیشتری آشنا می‌کند. علاوه‌بر بازدید از موزه، قدم زدن در باغ سرسبز و تماشای گوشه‌وکنار این عمارت دیدنی، حسابی حالتان را عوض می‌کند.

 • آدرس: همدان، چهارراه نظری، خیابان عارف قزوینی

لوکیشن موزه مردم شناسی همدان روی گوگل مپ

موزه هگمتانه

موزه هگمتانه یکی از معروف‌ترین و مهم‌ترین جاهای دیدنی همدان است که پس از کشف محوطه باستانی هگمتانه، به محلی برای نگهداری آثار باستانی و بقایای هگمتانه تبدیل شد. این موزه در سال ۱۳۷۳ شمسی افتتاح شد.

موزه هگمتانه google mapp

عکس از: سایت Google Map

اشیا موجود در موزه هگمتانه را می‌توان به دو دسته تاریخی و اسلامی تقسیم کرد. در این موزه می‌توانید اشیایی مثل انواع خشت چهارگوش، سرستون‌های سنگی، انواع کاسه، کوزه و خمره، انواع ظروف شیشه‌ای، لیوان، تابوت سفالی و… ببینید که هرکدام متعلق به بخشی از تاریخ و سرنوشت گذشتگان هستند.

موزه هگمتانه از بخش‌های مختلفی دفتر موزه، کارگاه مرمت، کارگاه عکاسی، کتابخانه و بناهای تاریخی مختلف مثل کلیسا تشکیل شده است.

 • آدرس: همدان، انتهای خیابان اکباتان، میدان اکباتان، پایگاه ملی میراث فرهنگی و گردشگری هگمتانه

لوکیشن موزه هگمتانه روی گوگل مپ

موزه تاریخ طبیعی همدان

موزه تاریخ طبیعی یا موزه جانورشناسی، یکی از جاهای دیدنی همدان برای افرادی است که به تاریخ طبیعی و حیوانات علاقمند هستند. این موزه در دانشگاه کشاورزی دانشگاه بوعلی‌سینا و با همت استاد جعفر محمد علیزاده تاسیس شد.

موزه تاریخ طبیعی google mapp

عکس از: سایت google map

در موزه تاریخ طبیعی همدان، شاهد یک مجموعه کامل از گونه‌های گیاهی و جانوری مربوط به ایران و جهان خواهید بود که به‌صورت نمونه زنده، سنگواره و تاکسیدرمی‌شده به نمایش گذاشته شده است.

 • آدرس: همدان، میدان مدرس، انتهای بلوار آزادگان، جنب دانشکده کشاورزی

لوکیشن موزه تاریخ طبیعی همدان روی گوگل مپ

رصدخانه ابن صلاح همدانی

مرکز اخترشناسی ابن صلاح همدانی یا رصدخانه ابن صلاح همدانی، یک رصدخانه بزرگ است که در سال ۱۳۸۲ شمسی توسط شهرداری همدان ساخته شد. این رصدخانه مجهز به دو گنبد آسمان‌نما با تجهیزات پیشرفته است. قطر بیرونی گنبدها حدود ۶ متر و قطر داخلی آن‌ها ۴ متر است.

رصدخانه ابن صلاح google mapp

عکس از: سایت google map

لوکیشن رصدخانه ابن صلاح همدانی روی گوگل مپ

موزه صنایع دستی همدان

موزه‌ صنایع دستی همدان یکی از جاهای فرهنگی دیدنی همدان است که در میدان باباطاهر توسط اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری افتتاح شده است. انواع صنایع سفال، نقاشی سرامیک، قلم‌زنی روی مس و نقره، سازهای سنتی، پیکرتراشی و صنایع سرامیک، جزو آثار ارزشمندی هستند که در این موزه به نمایش عموم گذاشته شده.

 • آدرس: همدان، میدان باباطاهر

لوکیشن موزه صنایع دستی همدان روی گوگل مپ

مساجد و امام‌زاده‌های همدان

به هرکدام از شهرهای ایران که سفر کنید، مسجدها و امام‌زاده‌ها جزو جاهای دیدنی هستند. برای افرادی که دوست دارند جاهای دیدنی مذهبی همدان را ببینید، خواندن این بخش واجب است. در همدان چندین امامزاده  و مسجد وجود دارد که در میان مردم شهر و گردشگران اهمیت مذهبی بالایی دارند.

جاهای دیدنی همدان

مسجد جامع همدان

مسجد جامع یکی از جاهای دیدنی همدان است که نزدیک به میدان مرکزی شهر و در محدوده راسته بازارهای شهر قرار گرفته. بنای مسجد به سبک مساجد دوره فتحعلی شاه قاجار ساخته شده، به همین دلیل احتمال می‌رود که زمان ساخت آن در دوره فتحعلی‌شاه یا محمدشاه قاجار باشد.

مسجد جامع بنای قدیمی‌تری داشته و ممکن است بنیان آن در دوره‌های قبل‌تر ساخته شده باشد و کم‌کم به شکل کنونی درآمده باشد. مسجد جامع همدان سه در ورودی دارد که با تزیینات و معماری جذابی که دارد، حال دل‌تان را حسابی بهتر می‌کند.

 • آدرس: همدان، ابتدای خیابان اکباتان، نزدیک میدان امام خمینی

لوکیشن مسجد جامع همدان روی گوگل مپ

مسجد پیغمبر همدان

مسجد پیغمبر یا کنیسه حجی سابق در همدان، یکی از مساجدی است که در فضای بازار فلسطین قرار گرفته. این مسجد یکی از آثار ملی ایران است که مرقد آن متعلق به حجی پیغمبر (برجیس در منابع اسلامی) و چند تن از عرفای یهودی است. طبق مستندات تاریخی، این پیامبر، یکی از پیامبران بنی‌اسرائیل بوده اما اطلاعات دقیقی درباره قدمت آن وجود ندارد

مسجد پیغمبر همدان google mapp

عکس از: سایتGoogle map

 • آدرس: همدان، ابتدای بازار فلسطین، راسته پیغمبر

لوکیشن مسجد پیغمبر همدان روی گوگل مپ

امامزاده حسین همدان

امامزاده حسین همدان یا شاهزاده حسین، یکی از حرم‌های پربازدید این شهر است که به‌خاطر معماری بنا و گنبد آجری زیبایی که دارد، منحصربه‌فرد است. نمای ورودی امامزاده، دوطبقه است و در هر طبقه حجره‌هایی قرار دارد که با ضریح چوبی نفیس ساخته شده‌اند.

امامزاده حسین google mapp 1

عکس از: سایت Google map

طبق شجره‌نامه، این امامزاده، محل دفن یکی از نوادگان امام حسن مجتبی یا پسر امام حسن عسگری است. شواهد نشان‌می‌دهد که ساخت بنای امامزاده به قبل‌از دوره صفوی برمی‌گردد.

 • آدرس: همدان، ابتدای خیابان شهدا

لوکیشن امامزاده حسین همدان روی گوگل مپ

کلیساهای همدان

در همدان چهار کلیسا وجود دارد: کلیسای گریگوری استیپانوس، کلیسای انجیلی، کلیسای انجیلی حضرت استپانوس (حضرت مریم) و کلیسای کاتولیک رافائیل از کلیساهای همدان هستند که از نظر مذهبی،‌ معماری و تاریخی دارای اهمیت هستند. در این بخش معرفی تعدادی از این کلیساها می‌پردازیم.

کلیسای گریگوری استفان

کلیسای گریگوری استفان یا کلیسای گریگوری استپان، یکی از چند کلیسای همدان است که در بخش شرقی تپه هگمتانه قرار گرفته. این کلیسا در سال ۱۶۷۶ میلادی توسط ارامنه‌ای که به این منطقه مهاجرت کرده‌اند ساخته شد. له همین خاطر به‌عنوان نمادی از حضور اقلیت‌های مذهبی در همدان شناخته می‌شود.

کلیسای گریگوری استفان دارای یک پلان مستطیل‌شکل و گنبدی به سبک گنبدهای رک است. داخل کلیسا، چهار ستون مدور خواهید دید که با قوس‌های جناغی به‌یکدیگر وصل شده‌اند. به‌طورکلی تزیینات فضای داخلی کلیسا بسیار ساده و درعین‌حال زیباست و نمای خارجی آن هم یک نمای آجری بی‌غل‌وغش است.

جالب است بدانید که این کلیسا، درطول تاریخ به‌خاطر بلایای طبیعی تخریب شد اما در سال ۱۹۳۲ میلادی دوباره توسط ارامنه این منطقه مورد بازسازی قرار گرفت.

اطلاعات بازدید از کلیسای گریگوری استفان

 • دیدنی‌ها: فضای ورودی چندوجهی،چهارستون سنگی، ناقوس، تالار اصلی، سکو، محراب و اتاق اعتراف
 • زمان بازدید: با توجه به اینکه کلیسا هنوز هم مورد استفاده است، باید با هماهنگی قبلی از آن بازدید کنید.
 • هزینه بازدید: ندارد
 • آدرس: همدان، قسمت شرقی تپه هگمتانه، محله قدیم ارامنه

لوکیشن کلیسای گریگوری استفان روی گوگل مپ

کلیسای آنجلی

کلیسای آنجلی همدان یکی از جاهای دیدنی همدان است که در دوران قاجار ساخته شده. عمارت کلیسا با معماری ساده، سقف شیروانی و درعین‌حال بسیار زیبایش، بسیار چشم‌نواز است. پنجره‌های بنا چوبی مشبک هستند که در گذشته شیشه‌های رنگی داشتند. این کلیسا داخل محوطه بیمارستان اکباتان قرار گرفته و به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

کلیسای آنجلی google mapp

عکس از: سایت Google map

جالب است بدانید که درحال‌حاضر این کلیسا به‌عنوان سالن اجتماعات بیمارستان اکباتان مورداستفاده قرار گرفته و قابل‌بازدید نیست.

آدرس: همدان، خیابان طالقانی، داخل محوطه بیمارستان اکباتان

لوکیشن کلیسای آنجلی روی گوگل مپ

کلیسای حضرت مریم همدان

کلیسای حضرت مریم همدان، کلیسایی تاریخی مربوط به دوران قاجار است که در محله ارامنه ساخته شده. این کلیسا به‌عنوان یکی از جاهای دیدنی همدان و یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده که به مذهب پروتستان تعلق دارد.

کلیسای حضرت مریم google mapp

عکس از: سایت Google Map

آدرس: همدان، خیابان اکباتان، ضلع شمال شرقی تپه هگمتانه، محله ارامنه

لوکیشن کلیسای حضرت مریم روی گوگل مپ

مراکز تفریحی همدان

اگر هدف شما از بازدید جاهای دیدنی همدان تفریح و خوش‌گذرانی است، این بخش مخصوص شماست.

جاهای دیدنی همدان

دهکده توریستی گنجنامه

دهکده فرهنگی ورزشی توریستی گنج‌نامه یکی از قوی‌ترین قطب‌های گردشگری ایران و خاورمیانه است که در سال ۱۳۷۹ شمسی تاسیس شد. این مجموعه، یکی از جاهای دیدنی و آثار باستانی همدان است که به‌خاطر آب‌وهوای مطبوع کوهستانی و امکانات تفریحی و رفاهی مختلفی مثل تله‌کابین، سایت ورزشی، ویلاهای اقامتی، رستوران و کافی‌شاپ و…، محبوبیت زیادی در بین گردشگران دارد.

البته باید بگوییم که علت اصلی اهمیت این دهکده، وجود سنگ‌نوشته‌های تاریخی گنجنامه در دل یکی از صخره‌های الوند است. این سنگ‌نوشته‌ها که از قدیم‌الایام، یکی از مشهورترین جاهای دیدنی همدان به شمار می‌روند درحقیقت کتیبه‌هایی به زبان‌های پارسی باستان، عیلامی و بابلی نو هستند. این دو سنگ‌نوشته‌ حدود ۲۵۰۰ سال قدمت دارند که یکی کتیبه داریوش کبیر و دیگری کتیبه خشایارشاه است.

 • گنج‌نامه همدان یا جنگ‌نامه؟

جالب است بدانید که این کتیبه‌ها از گذشته تاکنون نام‌های بسیاری را به خود دیده‌اند. جنگ‌نامه و گنج‌نامه از نام‌های مشهور این کتیبه‌ها به شمار می‌رود. از آنجایی که برخی باور داشته‌اند راز گنجی نهان بر روی این کتیبه‌ها حک شده است، آن را گنج‌نامه می‌نامیدند. برخی دیگر نیز با باور به جنگاوری این شاهان واژه جنگ را جایگزین گنج کرده‌اند و آن را جنگ‌نامه نامیده‌اند.

جاهای دیدنی همدان

اطلاعات بازدید از دهکده فرهنگی ورزشی و توریستی گنجنامه

 • دیدنی‌ها: سنگ‌نوشته‌های گنج‌نامه، آبشار گنج‌نامه، تله‌کابین گنج‌نامه
 • ساعت کاری: همه روزه از ساعت ۸ الی ۲۳:۳۰
 • هزینه بازدید: رایگان
 • آدرس: پنج کیلومتری جنوب غربی همدان، انتهای دره عباس‌آباد

لوکیشن مجموعه گنجنامه روی گوگل مپ

مجموعه گردشگری عباس آباد همدان

مجموعه تفریحی گردشگری عباس آباد در بالای تپه عباس‌آباد همدان قرار گرفته و به خاطر قرار گرفتن در بالاترین نقطه شهر، به بام همدان معروف است.

مجموعه گردشگری عباس آباد همدان google mapp

عکس از: سایت Google map

بسیاری از مردم همدان در روزهای آخرهفته برای پیک‌نیک و تفریح به این مجموعه می‌روند. به‌همین دلیل امکانات تفریحی و رفاهی مختلفی از جمله قایق پدالی در دریاچه، پیست اسکیت، ویلاهای مدرن، رستوران، کافی‌شاپ و… به مجموعه اضافه شده است. اگر دوست داشته باشید، از بالای تپه عباس‌آباد می‌توانید شهر را زیر پایتان ببینید.

 • آدرس: همدان میدان قائم، بلوار ارم

لوکیشن مجموعه تفریحی گردشگری عباس آباد روی گوگل مپ

غار آکواریوم همدان

غار آکواریوم نوعی غار مصنوعی است که فضای آن دقیقا مطابق به غارهای واقعی شبیه‌سازی شده است. غار آکواریوم همدان، تنها غار آکواریوم ایران است که در دهکده توریستی گنجنامه قرار گرفته. این غار با الهام از غار علیصدر در سال ۱۳۹۰ شمسی ساخته شده و شما را راهی یک سفر علمی جذاب می‌کند.

غار آکواریوم google mapp

عکس از: سایت Google map

غار آکواریوم یک بنای دو طبقه است که در آن مجموعه کاملی از حیوانات نادر، آبزیان و خزندگان در آکواریوم‌های شیشه‌ای درون غار، به نمایش درآمده است. پرندگانی مانند طوطی، مرغ بهشتی، انواه مار بوآ، مار پیتون پلنگی، مار بوآ دم‌قرمز، ایگوانا، انواع صدف، خرچنگ، مرجان و ماهی‌های آبشور و شیرین از جمله حیواناتی هستند که می‌توانید در این مجموعه ببینید.

اطلاعات بازدید از غار آکواریوم همدان

 • دیدنی‌ها: تجربه گشت‌وگذار در محیط غار مصنوعی، تماشای انواع جانوران، خزندگان و آبزیان
 • ساعت کاری: نیمه اول سال از ساعت ۹ تا ۲۱ | در نیمه دوم سال از ساعت ۱۰ تا ۱۹
 • بلیط: دارد
 • آدرس: همدان، ضلع شرقی میدان گنجنامه، دهکده تفریحی توریستی گنجنامه

لوکیشن غار آکواریوم همدان روی گوگل مپ

سد اکباتان همدان

در ۱۱ کیلومتری جنوب‌شرق همدان، یکی از جاهای دیدنی این شهر قرار گرفته که گردشگران زیادی به آن سرمی‌زنند. سد اکباتان همدان، سد بزرگی به مساحت ۶۰ هکتار است که در محل تلاقی روخانه یلفان و ابرو ساخته شده است.  نکته جالب در مورد سد اکباتان یا سد شهناز، قدمت آن است که به سال ۱۳۳۸ شمسی می‌رسد، به‌همین‌خاطر به‌عنوان یک سازه تاریخی شناخته می‌شود.

سد اکباتان google mapp

عکس از: سایت Google map

طبیعت اطراف دریاچه سد، تفرجگاهی برای آخرهفته و پیک‌نیک است که امکانات محدودی مثل سرویس بهداشتی، مهمانسرا و رستوران دارد. علاوه‌براین، شما می‌توانید با گرفتن مجوز در سد ماهیگیری کنید و در ساعت پایانی روز به تماشای غروب بنشینید.

 • آدرس: همدان، ۵ کیلومتری جاده همدان به ملایر، جاده سد اکباتان

لوکیشن سد اکباتان همدان روی گوگل مپ

پیست اسکی تاریک دره

یکی از مراکز تفریحی همدان، پیست اسکی تاریک دره است که با ۱۶۰۰ متر طول، جزو پیست‌های بین‌المللی کشور محسوب می‌شود. پیست اسکی الوند یا تاریک دره، به‌خاطر موقعیت جغرافیایی و ظرفیت بالایی که دارد جزو جاهای دیدنی همدان در فصل زمستان محسوب می‌شود.

پیست اسکی تاریک دره google mapp

عکس از: سایت Google map

مجموعه اسکی تاریک دره در سال ۱۳۶۴ شمسی بهره‌برداری شده و از جمله امکانات می‌توان به دستگاه بالابر با ظرفیت ۱۰۰ نفر، پناهگاه، تله‌سیژ، پیست چمن برای فصل بهار و تابستان، رستوران، مدرسه اسکی و تاسیسات برقی اشاره کرد.

اطلاعات بازدید از گیست اسکی تاریک دره همدان

 • ساعت کاری: همه روزه | در زمستان از ساعت ۹ تا ۱۵ | تابستان از ساعت ۸ تا ۱۹
 • آدرس: همدان، ۱۰ کیلومتری جاده گنجنامه

لوکیشن پیست اسکی تاریک دره روی گوگل مپ

روستاهای همدان

همدان نیز به دلیل موقعیت جغرافیایی تقریبا کوهستانی خود دارای طبیعت بکر و جذابی است. اگر اهل تفریح و طبیعت‌گردی باشید، بدون شک آبشار و تله‌ کابین گنج‌ نامه، بام همدان، تپه حاج عنایت و پارک پرواز در این شهر می‌تواند پیشنهاد مناسبی برای شما باشد. در روستاها و شهرهای اطراف همدان نیز دیدنی‌های طبیعی بسیاری وجود دارد که مشهورترین آن غار علی‌ صدر است که در میان گردشگران محبوبیت بالایی دارد.

روستای ورکانه همدان

روستای ورکانه یکی از روستاهای تاریخی همدان است که به دوره صفوی برمی‌گردد و ۴۰۰ سال از عمر آن گذشته. ورکانه به‌خاطر معماری متفاوتی که دارد، تبدیل به یکی از مقصاد گردشگری ایران شده که هرساله پذیرای گردشگران ایرانی و خارجی است. جالب است بدانید که روستای ورکانه یکی از جاهای دیدنی همدان است که در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده.

احتمالا برایتان سوال شده که معماری ورکانه چه شکلی‌ست؟ ورکانه ساختاری کاملا سنگی دارد، به همین خاطر خیلی‌ها آن را به نام روستای سنگی می‌شناسند. کوچه‌های سنگفرش و خانه‌های سنگی این محل، یادآور تصویری از مناطق اروپایی در دوره رنسانس است، مخصوصا که سنگ‌ها با تابش نور آفتاب به‌رنگ قهوه‌ای تیره درآمده‌اند.

بازدید از روستای ورکانه

 • دیدنی‌ها: آرامگاه امامزاده غریب، اصطبل تاریخی پرورش اسب، قلعه مهری خانم، گورستان ورکانه، طبیعت بی‌نظیر منطقه و اقامتگاه‌های بومگردی
 • زمان بازدید: بهترین زمان برای بازدید، فصل بهار و تابستان است.
 • هزینه بازدید: ندارد
 • آدرس: همدان، ۲۰ کیلومتری جنوب شرقی همدان، بعد از سد اکباتان

لوکیشن روستای ورکانه روی گوگل مپ

روستاری سیلوار

روستای سیلوار یکی از روستاهای دیدنی همدان در نزدیکی دره مرادبیگ است که اطراف آن پر از باغ‌های گیلاس، آلبالو و… است. گرچه امکانات روستای سیلوار محدود به سفره‌خانه سنتی، استادیوم فوتبال و.. می‌شود اما گردش در طبیعت دلنشین این روستا خالی از لطف نیست.

روستای سیلوار google mapp

عکس از: سایت google map

 • آدرس: همدان، بخش مرکزی، روستای سیلوار

لوکیشن روستای سیلوار روی گوگل مپ

جاهای دیدنی همدان در بهار

اگر به فکر بهترین زمان سفر به همدان هستید و دلتان می‌خواهد در فصل بهار به همدان سفر کنید، درهای اکثر جاهای دیدنی این شهر به روی‌تان باز است و حسابی می‌توانید از آب‌وهوای دلنشین همدان لذت ببرید. برای گشتن در جاذبه‌های دیدنی همدان در بهار می‌توانید به گزینه‌های زیر سر بزنید:

 • آبشار گنجنامه
 • تپه عباس آباد
 • دره مرادبیگ
 • روستاهای سرسبز همدان مثل روستای ورکانه و سیلوار
 • دریاچه سد اکباتان
 • غار علیصدر

جاهای دیدنی همدان در تابستان

آب‌وهوای همدان در تابستان همچنان نسبت به بخش‌های دیگر کشور بهتر است، به همین خاطر هم گزینه بهتری برای سفرهای تابستانی است، مخصوصا اگر شهریورماه را برای سفرتان انتخاب کنید. اگر در این فصل به همدان سفر کردید، می‌توانید سراغ جاهای دیدنی زیر بروید:

 • گردش در روستاهای همدان
 • میدان امام همدان
 • آرامگاه بوعلی‌سینا و باباطاهر عریان
 • تپه باستانی هگمتانه
 • برج قربان
 • غار علیصدر

جاهای دیدنی همدان در پاییز

همدان در پاییز کمی خلوت‌تر است و دیگر تک‌وتوک گردشگران به این شهر سفر می‌کنند اما طبیعت دیدنی این شهر در شش ماه دوم سال بسیار دیدنی است. از جمله جاهای دیدنی همدان در فصل پاییز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تلکه‌کابین‌سواری
 • بازدید از حمام قلعه همدان
 • گشت‌وگذار در بافت تاریخی شهر
 • بازدید از موزه‌ های همدان
 • غارآکواریوم همدان

جاهای دیدنی همدان در زمستان

منظره برفی شهر همدان در زمستان، مثل یک نقاشی تماشایی است.اگر تصمیم گرفتید در فصل زمستان به این شهر بروید، می‌توانید از لیست زیر جاهای دیدنی را انتخاب کنید:

 • پیست اسکی تاریک دره
 • گردش در بازار سنتی
 • گردش در موزه‌های همدان
 • بازدید از امامزاده‌ها و کلیساها

جاهای دیدنی همدان در شب

اگر به شب‌گردی و تماشای شهر در تاریکی علاقمند هستید، می‌توانید شب‌های همدان را برای گردش انتخاب کنید. گردش در کوچه‌پس‌کوچه‌های شهر و رفتن به بام همدان می‌تواند گزینه خوبی برای گردش‌های شبانه باشد. تماشای منظره بی‌نظیر شهر، زیر نور ماه، تجربه‌ای است که حتما باید به برایش وقت بگذارید و در سکوت لذت ببرید.

در نهایت…

همدان می‌تواند یکی از محبوب‌ترین شهرها برای گشت‌وگذار باشد. جاهای دیدنی همدان آنقدری زیاد است که شاید نتوانید در قالب یک سفر از تمامی آن‌ها دیدن کنید. پس باتوجه به علاقه، زمان و بودجه خود به بازدید از برخی از دیدنی‌های همدان بروید و خاطره‌ای خوش برای خود رقم بزنید. همدان میزبان مناسبی برای شما گردشگران خواهد بود.

عکس از جاهای دیدنی همدان

در آخر برای اینکه یک جمع‌بندی از جاهای دیدنی و آثار باستانی همدان داشته باشیم، بهتر است به زبان تصویر صحبت کنیم و چندتا عکس همدان را ببینیم:

آرامگاه بابا طاهر google mapp

عکس از: سایت Google map

جاهای دیدنی همدان google mapp

عکس از: سایت Google map

حمام قلعه google mapp

عکس از: سایت google map

خانه ضرابی همدان ایرنا

عکس از: سایت ایرنا

دره مرادبیگ google mapp

عکس از: سایت google map

موزه مشاهیر همدان یه بلاگ بیخودی

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.