سوغات همدان

سوغات همدان؛ از همدان دست خالی برنمی‌گردید

همدان در غرب ایران و دامنه کوه‌های الوند واقع شده و همه ما این استان را با جاذبه‌های مهمی چون آرامگاه ابوعلی سینا، باباطاهر عریان و غار علی‌صدر می‌شناسیم ولی امروز می‌خواهیم در مورد سوغات همدان صحبت کنیم. همدان که به پایتخت تاریخ و تمدن ایران معروف است، آب و هوایی کوهستانی دارد و بهترین فصل برای سفر به این استان فصل تابستان است.

بااین‌حال، سفر به همدان بدون خرید سوغاتی‌های خوشمزه و صنایع دستی رنگارنگ برای دوستان و عزیزان کامل نمی‌شود. سوغاتی‌های منحصربه‌فرد و متنوع همدان، خاطرات سفر ما به این استان را برای همیشه زنده نگاه می‌دارند. اگر شما هم قصد دارید تا به‌زودی به یکی از شهرهای استان همدان سفر کنید، با علی بابا همراه شوید تا به‌طور کامل به بررسی تمامی سوغاتی های همدان و صنایع دستی آن بپردازیم.


جستجو و خرید بلیط قطار در علی بابا 


سوغات همدان؛ خوراکی‌های خوشمزه

۱. باسلق در سوغات همدان

باسلق از سوغات همدان

باسلق یکی از شیرینی‌های محبوب و معروف در ایران است و همدان نیز باسلق‌های مرغوبی دارد. شما می‌توانید بهترین باسلق‌های این استان را در شهر ملایر امتحان کنید. باسلق‌های همدان از شیره انگور، نشاسته، مغز بادام یا مغز هسته زردآلو و گردو تهیه می‌شوند.

۲. انگشت‌پیچ در سوغات همدان

انگشت پیچ از سوغاتی های همدان

همدانی‌ها از ترکیب سفیده تخم‌مرغ، شکر، گلاب و آب، شیرینی خوشمزه‌ای تهیه می‌کنند که به دور انگشتان شما می‌پیچد. این شیرینی که بیش از صد سال قدمت دارد، بافتی سفت شبیه به عسل داشته و منحصربه‌فرد است. نام انگشت‌پیچ به این دلیل برای این شیرینی انتخاب شده که بافت غلیظ آن به‌مانند عسل به دور انگشتان دست می‌پیچد. اگر روزی به همدان سفر کردید، می‌توانید انگشت‌پیچ به شکل حلوا را نیز در این استان بیابید. در تهیه این نوع انگشت‌پیچ، از قند، تخم‌مرغ، عرق بیدمشک، زاج سفید و هل و آب‌لیمو استفاده می‌شود.

۳. حلوا زرده

حلوا زرده سوغات همدان

حلوا زرده یکی دیگر از سوغات همدان است که ظاهری شبیه به فرنی دارد، اما غلیظ‌تر بوده و رنگ آن به نارنجی می‌زند. حلوا زرده از زرده تخم‌مرغ، شکر، نشاسته، زعفران، گلاب و روغن تهیه می‌شود، اما می‌توان به‌جای نشاسته در آن آرد برنج هم استفاده کرد.

۴. نان کماج

نان کماج

نان کماج از شیرینی‌های قدیمی شهر همدان است و به‌سختی می‌توان از آن‌ها گذشت. این نان از آرد، شکر، گردو و دارچین تهیه می‌شود و اگر روزی با نان کماج روبرو شدید، هرگز چشیدن طعم آن را از دست ندهید و به‌عنوان سوغات همدان با خود به شهرتان ببرید.

۵. آب‌نبات‌قیچی

آب‌نبات‌قیچی

شما هنوز هم می‌توانید آن آب‌نبات‌قیچی‌های قدیمی را در همدان تهیه کنید. ترکیب اصلی آب‌نبات‌قیچی شکر، روغن، آب و زعفران است و گاهی در تهیه آن از مغزهای مختلف نیز استفاده می‌شود.

۶. برساق از خوشمزه های سوغات همدان

برساق

برساق یک شیرینی محلی در همدان است که از آرد، شکر، روغن، شیر، گردو، دارچین و زردچوبه درست می‌شود. استان‌های کرمانشاه و کردستان نیز برساق می‌پزند، اما طعم برساق همدان متفاوت است.

۷. نان شیرمال

نان شیرمال

اگرچه می‌توانید نان شیرمال را در نقاط مختلف ایران پیدا کنید، اما این نان در همدان حکم یک سوغاتی را دارد. شیرمال همدان با شیر، گلاب، آب، زعفران، شکر و هل تهیه می‌شود.

۸. نقل

نقل از سوغات همدان

نقل نیز یکی دیگر از سوغاتی‌های محبوب، نه‌تنها در همدان بلکه در بسیاری از دیگر شهرهای ایران، است. این شیرینی محبوب می‌تواند تجربه دل‌چسبی برای شما باشد.

۹. حلوا ارده

حلوا ارده سوغات همدان

حلوا ارده همدان، محصولی مقوی و پرانرژی است. این حلوا که از ارده، شکر، تخم‌مرغ، کنجد، هل و چوبک تهیه شده، به میز صبحانه شما رنگ و بویی متفاوت می‌دهد. این سوغات همدان را حتما برای صبحانه‌های بعد از سفر همراه‌تان ببرید.

۱۰. حلوا لوزی

حلوا لوزی سوغاتی همدان

حلوای لوزی در همدان به دلیل برش‌های لوزی شکل آن به این نام معروف است. در تهیه حلوای لوزی از آرد برنج، مغز گردو، عسل، سبوس گندم و زعفران استفاده می‌شود. اگر به یکی از شیرینی فروشی‌های سراسر همدان بروید، حتما با این نوع حلوا روبرو خواهید شد.

۱۱. صنل

صنل از سوغاتی های همدان

صنل یک شیرینی کاملا بومی است که تنها می‌توانید آن را در شهر نهاوند پیدا کنید. آرد بوداده، روغن، شکر، زنجبیل، جوز و دارچین از مواد اولیه صنل هستند. به گفته طبیبان گیاهی، مصرف صنل برای درمان برخی بیماری‌ها مفید است.

۱۲. گز

گز همدان

وقتی‌که اسم گز به گوش ما می‌رسد، ناخودآگاه ذهن همه ما به اصفهان سفر می‌کند؛ اما این شیرینی خوشمزه تنها به استان اصفهان محدود نشده و نهاوند نیز در تهیه گز دستی در آتش دارد. اگر روزی به نهاوند سفر کردید، گز این شهر را به‌عنوان سوغات همدان برای دوستان و عزیزانتان تهیه کنید.

۱۳. عسل

عسل همدان

توسعه زنبورداری در دامنه کوه‌های الوند سبب شده است که همدان عسل‌های مرغوبی داشته باشد. عسل همدان طعم شیرین طبیعت را به شما هدیه می‌دهد.

۱۴. نان نارگیلی

نان نارگیلی سوغات همدان

همدانی‌ها نان نارگیلی را جزو شیرینی‌های محبوب خود می‌دانند. این شیرینی از آرد سبوس‌دار، شکر، گلاب، تخم گشنیز کوبیده و نارگیل رنده شده تهیه می‌شود و می‌توانید آن را در اکثر شیرینی فروشی‌های شهر همدان بیابید.

۱۵. نان چای

نان چای همدان

نام نان چای با دیگر شهرهای ایران از جمله قزوین و زنجان نیز گره خورده است. نان چای به این دلیل چنین نامی دارد که از آن به‌جای قند در کنار چای استفاده می‌شود. نان چای با آرد، ماست، تخم‌مرغ و کره تهیه می‌شود و می‌توانید آن را در اشکال گوناگونی در همدان بیابید.

۱۶. شیره انگور

شیره انگور سوغاتی همدان

شیره انگور یکی دیگر از پرطرفدارترین سوغات همدان است. همدانی‌ها شیره انگور خود را با انگورهایی از نوع فخری و گزنه‌ای تهیه می‌کنند. شما می‌توانید در این استان دو نوع شیره انگور بیابید. نوع اول شل و به رنگ قهوه‌ای پررنگ و نوع دوم آن سفت و به رنگ قهوه‌ای روشن‌تر. نوع دوم این شیره بیشتر در شهر ملایر یافت می‌شود.

۱۷. چای بغدادی

چای بغدادی سوغاتی همدان

سوغات ویژه همدان چای بغدادی است که وقتی آن را می‌نوشید، طعم دارچین و زنجبیل به‌سوی غده‌های چشایی زبان شما هجوم می‌آورند. در چای بغدادی انواع گیاهان و عرقیات دیگر نیز یافت می‌شود و همین امر به این چای ارزش دارویی فراوانی می‌دهد. چای بغدادی به خاطر وجود ادویه‌هایی چون زنجبیل، دارچین، هل و میخک طبع گرمی دارد.

۱۸. خشکبار

خشکبار همدان

موقعیت جغرافیایی خوب همدان، این شهر را به بستر مناسبی برای کشت انگور، هلو، زردآلو، سیب، گردو و بادام تبدیل کرده است. کشاورزان این استان علاوه بر فروش محصولات خود به شکل خام، اقدام به خشک کردن آن‌ها نیز می‌کنند و از این راه به ارزش افزوده می‌رسند. گردو، قیسی، برگه، مویز و کشمش از معروف ترین سوغاتی های همدان هستند.

۱۹. ترشی

ترشی همدانی

همدان به شهر ترشی‌های عجیب‌وغریب در ایران معروف است. وقتی‌که فصل پاییز فرامی‌رسد، زنان همدانی شروع به درست کردن انواع ترشیجات می‌کنند. آن‌ها هر میوه‌ای را که به دستشان برسد، با ریختن سرکه در آن به ترشی تبدیل می‌کنند.

اگر به این استان سفر کردید، از دیدن ترشیجات بسیار متنوع نظیر ترشی فلفل، گردو، به، انبه، آناناس، قارچ، کلم، زیتون، لوبیا سبز، نخودفرنگی، ذرت، سیر، موسیر، موز و حتی خرمالو شگفت‌زده خواهید شد.

سوغات همدان؛ صنایع دستی

۲۰. سفالگری

سفالگری در همدان

شهر لالجین همدان، قطب سفالگری در ایران است. لالجین در ۲۵ کیلومتری همدان واقع شده و شما می‌توانید در آن مرغوب‌ترین اجناس سفالی و سرامیکی را با قیمت‌هایی مقرون‌به‌صرفه خریداری کنید. وقتی‌که در این شهر کوچک قدم می‌زنید، در هر کوچه و خیابانی از آن ردی از سفال و سفالگری و صنایع دستی همدان را به چشم می‌بینید.

بااین‌حال، سفالگری در استان همدان تنها به لالجین محدود نشده و شهرهای ملایر، تویسرکان، رزن، فامنین، کبودرآهنگ و نهاوند نیز دارای کارگاه‌های مخصوص سفالگری برای خود هستند. چندین هزار نفر در این استان از راه سفالگری به‌طور مستقیم و غیرمستقیم کسب درآمد می‌کنند.

۲۱. چرم

چرم همدان

همدان در روزگاری، مرغوب‌ترین چرم ایران را تولید می‌کرد. دباغ‌خانه‌های سنگ شیر، خانه قانتور و خانه آقایی در این زمینه بی‌رقیب بودند. اگرچه امروزه کار تولید چرم در این استان از رونق افتاده، اما همچنان می‌توان کالاها و محصولات باکیفیت چرمی از همدان خریداری کرد.

۲۲. صنایع چوبی

صنایع چوبی سوغات همدان

شهرهای ملایر و تویسرکان از مهم‌ترین قطب‌های صنعت چوب در استان همدان هستند. خراطی، نازک‌کاری، معرق و منبت‌کاری از جمله صنایع پرطرفدار چوبی در این استان به شمار می‌آیند. اگر در نزدیکی همدان زندگی می‌کنید، می‌توانید برای تهیه مبلمان خود با بهترین طرح‌های منبت‌کاری‌شده، به شهرهای این استان سفر کنید.

۲۳. گلیم‌بافی از قدیمی‌ترین سوغات همدان

گلیم بافی در همدان

بافت گلیم در ایران عمدتاً با زندگی عشایر کشورمان گره خورده است. همدان نیز سابقه‌ای طولانی در بافت گلیم دارد. شما می‌توانید مرغوب‌ترین گلیم همدان را در شهر نهاوند پیدا کنید. گلیم‌های نهاوندی دارای طرح‌های گل لاله، گل سبدی و نقش‌های خرچنگی و اسلیمی هستند.

۲۴. مسگری و قلم‌زنی در سوغات همدان

قلمزنی در همدان

اگر گذرتان به بازارهای قدیم همدان افتاد، همچنان می‌توانید مغازه‌های سنتی فروش ظروف مسی و قلم‌زنی‌شده را پیدا کنید. همدان از دیرباز تاکنون در امر مسگری و قلم‌زنی فعالیت چشمگیری داشته و همچنان نیز یکی از مراکز مهم در تولید این آثار است.

۲۵. طلاکوبی و نقره‌کوبی: الماس سوغات همدان

طلاکوبی در همدان

طلاکوبی و نقره‌کوبی هنری بسیار قدیمی در همدان است. فعالان این عرصه، نقوش مختلف را بر روی ورقه‌هایی از جنس طلا و نقره حک می‌کنند. این ورقه‌ها درنهایت بر روی سطوحی چون شیشه، سرامیک یا فلز چسبانده شده و می‌توانند در نقش یک سوغاتی ارزشمند برای عزیزان شما ظاهر شوند.

۲۶. ظروف شیشه‌ای در سوغات همدان

ظروف شیشه ای در همدان

هنر شیشه‌گری در همدان همچنان به شکل سنتی نیز دنبال می‌شود و شیشه‌گر با دمیدن هوا در مواد مذاب، به آن‌ها شکل و حالت می‌دهد. ظروف شیشه‌ای از جمله نفیس ترین صنایع دستی همدان به شمار می‌آیند. اگر سری به بازارهای همدان بزنید، می‌توانید محصولات شیشه‌ای این استان را در قالب جام و گلدان و کوزه‌های زینتی بیابید.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 دیدگاه

 1. رضا قویمی می‌گوید

  یک نوع ابنبات قبلا در همدان ساخته میشد به نام عسل گلاب و از ویژگیهای این ابنبات یا شیرینی داشتن قند اب در وسطش بود ورنگش هم قرمز کم رنگ بود .الان نمیبینم

 2. آذربانو می‌گوید

  سلام لازم به ذکر است که چای بغدادی نوعی شیرینی است و نه نوشیدنی

 3. فاطمه می‌گوید

  عالی بود ممنون

 4. Ramona می‌گوید

  ممنون عالی

  1. avatar-image
   تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام رامونا عزیز 🙂
   سپاس از شما