آبشار شاهان دشت

آبشار شاهاندشت؛ جاذبه‌ای طبیعی و تاریخی در دو ساعتی تهران

یک گردش تاریخی همراه با طبیعت‌گردی در آبشار شاهاندشت

اگر به دنبال تجربه طبیعت‌گردی بی‌نظیر در نزدیکی تهران برای یک سفر یک روزه می‌گردید، چرا به بلندترین آبشار مازندران سر نمی‌زنید؟ آبشار شاهان دشت آمل، یکی از جاذبه‌های مازندران است که با تهران فقط دو ساعت فاصله دارد و می‌توانید به‌راحتی به آن سفر کنید.

چشم‌ها را ببندید، نفس عمیقی بکشید و تصور کنید که در میان دشت ایستاده‌اید و صدای دلنشین ضرب آب که بر صخره‌ها می‌نشیند به گوش می‌رسد. نسیم خنک از میان کوهستان، صورتتان را نوازش می‌کند. به راستی که هیچ‌چیزی نمی‌تواند به زیبایی و طراوت طبیعت بکر شمال ایران باشد.

در میان جاذبه‌های بی‌نظیر مازندران، آبشار شاهاندشت یک جاذبه‌ طبیعی و در عین حال تاریخی است شکوه و عظمتی خاص خود را دارند. آبشار شاهاندشت آمل، بلندترین آبشار مازندران، با غرور و شکوه هر چه تمام‌تر خودنمایی می‌کند.

آبشار شاهاندشت کجاست؟
آبشار شاهاندشت در جاده هزار و در نزدیکی روستایی به همین نام قرار گرفته است.
بهترین زمان بازدید از آبشار شاهاندشت چه موقعی است؟
از اردیبهشت ماه تا مهر ماه می‌توانید به بازدید آبشار شاهاندشت فکر کنید. با شروع پاییز و سردی هوا، سفر به آبشار شاهاندشت توصیه نمی‌شود.
کدام جاذبه‌های گردشگری به آبشار شاهاندشت نزدیک است؟
قلعه ملک بهمن، امام‌زاده الیاس، دشت فلالس، سه طاق و چشمه آبگرم لاریجان آبشار
شاهاندشت چه امکانات رفاهی و تفریحی دارد؟
در محدوده آبشار شاهاندشت امکانات خاصی وجود ندارد و تنها یک سفره‌خانه در نزدیکی آن واقع شده است.
در بازدید از آبشار شاهاندشت کجا اقامت کنیم؟
در شب‌های گرم سال می‌توانید به کمپ کردن در نزدیک آبشار فکر کنید. به‌علاوه اقامتگاه کلبه اکو و هتل گشتا در نزدیکی آبشار هم گزینه‌های مناسبی است.

مشخصات آبشار شاهاندشت

در جاده هراز، دو ساعت که از تهران دور شوید، به منطقه‌ای به نام لاریجان خواهید رسید. کافی است به سمت ‌به روستای شاهاندشت برانید تا در ارتفاعات مشرف به این روستا، آبشار شاهاندشت را ملاقات کنید.

آبشار شاهاندشت

عکس از: سایت Google maps

در این جا آبشاری را خواهید یافت که از تنگه الیاس سرچشمه می‌گیرد و پس از عبور از میان کوهی هرمی‌شکل به پایین جاری می‌شود که از نفس‌گیرترین جاهای دیدنی مازندران به شمار می‌آید و بلندترین آبشار آن استان است.

این آبشار از هشت طبقه تشکیل‌ می‌شود که در مجموع ۱۸۰ متر طول دارد. دو طبقه اول این آبشار را که پشت سر می‌گذارید، به محوطه‌ای زیبا می‌رسید که می‌توانید به‌راحتی درب پشتی قلعه ملک بهمن را از آنجا تماشا کنید.

آبشار شاهاندشت

عکس از: سایت Google maps

 

پس از آن سه طبقه از این مجموعه آبشار را پیاپی پشت سر می‌گذارید تا به یکی از زیباترین بخش‌های سفر خود برسید آبشار ششم. مدتی در این مکان زیبا سپری کنید و بعد دو طبقه نهایی را هم بروید تا سرانجام به بلندترین آبشار شاهاندشت با طول ۵۱ متر برسید.

یکی از زیبایی‌های این منطقه که هر لحظه شگرفی خاص خود را دارد، تماشای قله سفید پوش دماوند در ارتفاعات آبشار شاهاندشت است. این منطقه جذاب، فرصتی برای دیدن زیبایی‌های طبیعت، پیاده‌روی، کوه‌پیمایی و بهتر از همه آب‌تنی است.

آبشار شاهاندشت کجاست؟

آبشار شاهاندشت در منطقه لاریجان قرار دارد. برای رسیدن به این آبشار باید به سمت روستایی به همین نام در کیلومتر ۹۶ جاده هراز برانید. یکی از جذابیت‌های این مسیر آن است از سمت جاده منظره زیبای آبشار شاهاندشت را می‌شود دید.

لوکیشن آبشار شاهاندشت روی گوگل مپ

آبشار شاهاندشت

عکس از: سایت Google maps

بهترین مسیر رفتن به آبشار شاهاندشت

دو مسیر برای رسیدن به آبشار شاهاندشت وجود دارد.

مسیر اول: جاده هزار، نرسیده به شنگلده، جاده روستای شاهاندشت.

شما می‌توانید ماشین خود در کنار رودخانه هراز پارک کنید و بعد حدود ۴۵ دقیقه تا رسیدن به آبشار پیاده‌روی کنید.

آبشار شاهاندشت

عکس از: سایت Google maps

مسیر دوم: جاده هزار، نرسیده به شنگلده، گذر از پل روستای وانا، جاده روستای شاهاندشت.

اینجا می‌توانید ماشین خود را در پارکینگ شاهاندشت پارک کنید و برای رسیدن به آبشار ۱۵ دقیقه پیاده‌‌روی کنید. این مسیر انتخاب بهتری است که اغلب افراد از آن تردد می‌کنند.

فاصله آمل تا آبشار شاهاندشت

اگر ساکن آمل باشید و یا از آن رد می‌شوید برای بازدید این آبشار باید در جاده هراز حدود ۶۲ کیلومتر، تقریبا یک ساعت برانید و بعد از یکی از مسیرهای بالا استفاده کنید.

فاصله ساری تا آبشار شاهاندشت

برای رسیدن به آبشار شاهاندشت از شهر ساری شما حدود ۲ ساعت و نیم در راه خواهید بود. شما باید از بزرگراه ساحلی به سمت رشت راهی شوید، بعد از گذشتن از بابل و آمل، باید به سمت جاده هراز پیش بروید و حالا بعد از ۶۲ کیلومتر به روستای شاهاندشت می‌رسید.

آبشار شاهاندشت

عکس از: سایت Google maps

فاصله تهران تا آبشار شاهاندشت

اگر از تهران به سمت آبشار شاهاندشت آمل می‌روید، باید از جاده هراز راهی شوید و بعد از ۹۶ کیلومتر که حدودا ۲ ساعت طول می‌کشد به روستای شاهاندشت می‌رسید. حالا باید یکی از دو مسیر بالا را انتخاب کنید تا به خود آبشار برسید.

فاصله دماوند تا آبشار شاهاندشت

فاصله شهر دماوند تا آبشار شاهاندشت یک ساعت و نیم است. اول در جاده چشمه‌آلا به آبعلی خواهید راند و بعد وارد جاده هراز می‌شوید. حالا کافی است ۵۲ کیلومتر پیش بروید تا به روستای شاهاندشت رسیده و به بلندترین آبشار مازندران برسید.

آبشار شاهاندشت

عکس از: سایت Aftab

بهترین زمان بازدید از آبشار شاهاندشت مازندران

مهم‌ترین عامل انتخاب مقصد هر سفری، زمان آن است. مخصوصا اگر پای سفر به مناطق کوهستانی و شمالی در میان باشد.  بهترین زمان برای سفر به آبشار شاهاندشت، فصل‌های گرم سال است. از اردیبهشت ماه تا مهر ماه این منطقه ییلاقی، هوای مطلوب زمان مناسبی دارد.

آبشار شاهاندشت

عکس از: سایت Google maps

با شروع پاییز و شروع فصل سرد، هوا بسیار سرد می‌شود و تحمل سرمای آن کار دشواری است. به‌علاوه اینکه در سرما از مهم‌ترین لذت این سفر یعنی آب‌تنی محروم می‌شوید.

پوشش گیاهی و جانوری آبشار شاهاندشت

اقلیم خاص این منطق و آب فراوان، باعث شده شاهد پوشش گیاهی خاصی در این مکان باشیم به طوری که حدود ۳۰۰ گونه گیاهی در این منطقه شناسایی شده است. گیاهان معطری و دارویی مانند زرشک، پونه، سماق، گلپر، کما، چای کوهی، گزنه، آویشن، کاکوتی، شیرین بیان و علف چشمه را می‌توانید اطراف آن پیدا کنید.

جاهای دیدنی اطراف آبشار شاهاندشت

قلعه ملک بهمن

یکی از مناطق دیدنی نزدیک آبشار شاهاندشت مازندران، قلعه ملک بهمن است. قلعه‌ای که حتی از آبشار سوم هم می‌شود ورودی آن را دید. این قلعه در زمره بزرگ‌ترین قلعه‌های کوهستانی رشته کوه البرز است. این قلع از سنگ و ساروج ساخته شده و ارتفاع ۲۲۰ متری از روستا قرار گرفته است.

آبشار شاهاندشت

عکس از: سایت Balad

اتاق‌ها و قسمت‌های مختلف قلعه هنوز هم قابل رویت است. این قلعه در سال ۱۰۰۵ به دستور شاه عباس صفوی فتح شد و به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران ثبت شده است.

امام‌زاده الیاس

در فاصله تقریبا ۲ کیلومتری از قلعه ملکه بهمن، در دره بالای آن، بعد از  دو ساعت پیاده‌روی و کوه‌پیمایی به امامزاده الیاس می‌رسید که در دشتی کنار رودخانه قرار گرفته است. این امامزاده‌ فضای خوبی برای اسکان هم به حساب می‌آید.

امام زاده الیاس

عکس از: سایت kuhnavardi

دشت فلالس

دشت زیبا فلالس (یا پلالس) یکی از جاذبه‌های دیدنی دیگر این منطقه است. این مکان مرتعی است که با رشته کوه‌های البرز محصور شده است. اگر خوش‌شانس باشید می‌توانید در اینجا بز کوهی، قوچ و خرس هم ببینید.

آبشار شاهاندشت

عکس از: سایت Aftab

سه طاق

سه طاق به سه طاقچه گفته می‌شود که در دیواره سنگی و در ارتفاعی بسیار بالاتر از ملک بهمن قرار گرفته است. این طاقچه‌ها که ارتفاعی حدودا هفت متری دارند، به طرز باورنکردنی ساخته انسان است. رسیدن به این منطقه تاریخی ساده نیست و به دلیل پیچ‌وتاب‌های مسیر باید حتما از راهنماهای محلی کمک بگیرید.

چشمه آبگرم لاریجان

در فاصله ۲۵ دقیقه‌ای آبشار شاهاندشت، در روستای رینه، چشمه آبگرم لاریجان قرار دارد که از قلب رشته‌کوه‌های البرز بیرون می‌زند. می‌توانید بعد از گشت‌وگذار اطراف آبشار، سری هم به آن بزنید و تنی بیاسایید.

آبگرم رینه لاریجان کجاست؟

عکس از: سایت Waterhouse

امکانات تفریحی آبشار شاهاندشت

با وجود اینکه آبشار شاهاندشت هر سال مقصد طبیعت‌گردان بسیاری است، اما متاسفانه امکانات تفریحی چندانی در اطراف آبشار طراحی نشده است.

اما به این معنا نیست که در این مکان به شما خوش نخواهد گذشت. شما می‌توانید تفریحات خود را بسازید.

آب‌تنی در آبشار شاهاندشت آمل

بهترین بخش سفر به آبشار شاهان دشت، آب بازی است. پس باید حتما یک دست لباس کامل همراه خود ببرید، زیرا سرمای هوا می‌تواند آزاردهنده باشد. آب بازی در این آبشار در  روزهای گرم  بسیار می‌چسبد.

آبشار شاهاندشت

عکس از: سایت Google maps

عکاسی از طبیعت ناب آبشار

دوربین خود را دو دستی بچسبید. آبشار شاهاندشت، طبیعت نابش را پیش روی شما خواهد گذاشت. پس فرصت عکاسی را از دست ندهید.

کمپینگ و پیک‌نیک در آبشار شاهاندشت

پیک نیک، از دیگر فعالیت‌های رایج و محبوبی است که در بازدید از آبشار شاهان دشت می‌توانید انجام دهید. سعی کنید یک روز تمام را به بازدید از این آبشار اختصاص دهید و یک ناهار جانانه همراه دوستان و خانواده در کنار آبشار شاهان دشت نوش جان کنید.

آبشار شاهاندشت

عکس از: سایت Tasnimnews

پیاده‌روی و آبشار نوردی

پیاده‌روی در طبیعت زیبای روستای شاهان دشت نیز بسیار دلچسب است و خیلی هم به بدن ورزیده نیاز ندارد. با یک دست کفش مناسب به گشت‌وگذار در این منطقه بپردازید.

امکانات رفاهی آبشار شاهاندشت

در نزدیکی آبشار امکانات رفاهی چندانی تعبیه نشده است و فقط سفره‌خانه‌ای در نزدیکی آن دیده می‌شود که ۱۰ دقیقه پیاده از آبشار فاصله دارد. البته می‌توانید از روستای شاهاندشت یا قبل از سفر امکانات مورد نیاز خود را تهیه کنید و خوراکی‌، مایحتاج احتمالی را با خود ببرید.

آبشار شاهاندشت

عکس از: سایت Tasnimnews

همچنین در نزدیکی آبشار یک سرویس بهداشتی قرار دارد که می‌توانید از آن استفاده کنید.

هر چند وقتی به سمت جاده حرکت کنید در فاصله‌هایی کمتر از ۱۵ دقیقه به غذاخوری‌ها و رستوران‌های زیادی می‌رسید، مانند رستوران فانوس کوهستان، نمکدون، چشم‌انداز، برادران، صحرا، سالاری و…

اقامت در آبشار شاهاندشت

برای اقامت در منطقه لاریجان و اطراف آبشار شاهاندشت، می‌توانید به کمپینگ و شب‌مانی حوالی آبشار شاهاندشت در شب‌های گرم بهاری و تابستانی فکر کنید.

اگر به دنبال اقامت در هتل هستید، به فاصله ۹ کیلومتری آبشار شاهان دشت، اقامتگاه کلبه اکو قرار دارد.

آبشار شاهاندشت

عکس از: سایت Irancultura

گزینه بعدی شما هتل گشتا لاریجان است. این هتل هم در فاصله ۲۰ کیلومتری آبشار قرار دارد و تمامی امکانات مورد نیاز شما را دارد.

اگر نتوانید جایی پیدا کنید و برای کمپینگ هم آماده نباشید می‌توانید در بعضی مواقع از مردمان روستا اتاقی اجاره کنید.

توصیه‌هایی برای سفر به‌یادماندنی در آبشار شاهاندشت

 • توجه داشته باشید که مسیر پیاده‌روی آبشار شاهان دشت مسیر ساده‌ای نیست.
 • با توجه به سختی راه، از کفش پیاده‌روی مناسب استفاده کنید.
 • حتما یک یا چند دست لباس کامل همراه خود داشته باشید، زیرا مهم‌ترین تفریح این آبشار، آب‌تنی است.
 • با توجه به امکانات رفاهی کم اطراف آبشار، حتما مواد غذایی و وسایل مناسب برای اتراق و استراحت با خود ببرید.
 • با توجه به اینکه آبشار از مسیر کوهستانی پیش می‌آید، خطر ریزش سنگ‌های ریز و درشت وجود دارد، پس به‌هیچ‌عنوان زیر آبشار نایستید.
 • فراموش نکنید که شما در خصوص حفظ زیبایی و پاکیزگی طبیعت مسئول هستید. در نتیجه از آتش روشن کردن‌ تا بپرهیزید، یا اگر آتشی ساختید از خاموش شدن آن مطمئن شوید.
 • زباله‌های خود را جمع کنید و با خود ببرید.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

7 دیدگاه

 1. سلیم می‌گوید

  اا همسایمون ویلا داره اینجا ما همش میریم ماهی دوسبار . خیلی باصفاس اقا میتونید ا زداخل روستا خونه اجاره کنید اینجا گفته کمپ بزنید یعنی خونه نیست ولی خونه هم هست. واقعا با صفاس و پر گیاهان دارویی مثل سماق و پونه ایناس

 2. پیمان می‌گوید

  ممنون از توضیحات خوب و مفیدتون و سپاس از نگاره هایی که در وصف این زیبایی ها ، ارسال نمودید .

 3. پیام می‌گوید

  خوش بگزره بهتون
  جای مارو هم همیشه خالی کنید
  ما که فقط آثار تاریخی و مجسمه و تصویر در تصویر و شاهان وملکه ها که نماد عشق بودند و اکنون جادوی سیاه روشونه ، دیدیم و تفسیرش بماند برای بعد
  حالم داره از همه آدم ها بهم میخوره ، خسته شدم از این انسان نماهای جاهل و بی خرد ، هیچ کسی حرف های منو نمیفهمه دیگه و انگار به زبان نامعلوم کلام میگویم … دلم بدجوری شکسته و دیگر نمیشه جمعش کرد و حتی چسبوند…
  میخوام دیگر بروم و بروم و بروم تا به مقصدم برسم …

 4. ندا می‌گوید

  درمورد اسمی که آقای عباش گفتند همان شاهاندشت درست است به معنای دشت شاهان . اون دشتی هم که ایشون گفتند ندیدم حتما به بالادست نرفتند ما دشت وسیع شونا و دژمار رو بعد از آبشار دوم داریم . در مورد آبشار خوزک هم چیزی عنوان نشده . به فاصله ی یکی دوساعت بعد از آبشار اول و بالاتر از امامزاده الیاس به آبشار دوم میرسیم که بسیار زیباست .

 5. خسرو می‌گوید

  دورود برشما…لطفا برای تمیز نگه داشتن محیط زیست تلاش کنیم..ما فقط به فکر خودمان هستیم.که خوش بگذرونیم اما از اینکه زباله های خود را رها کرده ایم هیچ فکری نداریم.مانند کشورهای دیگر باید با جریمه کردن و راه کارهای بهتر به مردم یاد بدهیم که زباله های خود را در طبیعت و کوچه و خیابان رها نکنند.و این کار هم شدنی است..ونکته بعدی هم اینکه در هر منطقه توریستی باید اول سرویس های بهداشتی در نظر گرفت….پشت صخره و درخت و دره و فلان …..که جای این کارها نیست…سلامت اب، خاک، هوا…پس چی میشه..؟؟؟؟!!!! متاسفانه…برای سلامت محیط زیست و جامعه هیچ ایده ای نداریم.

 6. عباس می‌گوید

  شاهاندشت غلط است
  شاهاندژ درست است.
  بسیارزیبا
  من انجا واطراف انجا دشتی ندیدم
  اما بالای ابشار
  دژ زیبایی بود!!
  عباس حیدری فر
  بجنورد خراسان شمالی

 7. سوزان می‌گوید

  خیلی خوب که مناطق تفریحی معرفی شود در شرایطی که مردم بدانند که محیط زیست برای بقای موجودات باید پاک و نگهداری شود
  فرهنگ سازی جدی باید در باره حفظ و پاکیزه نگه داشتن محیط زیست اجرا شود
  زندگی تمام موجودات رو‌زمین به همین بستگی دارد