شاخص2

بهترین زمان سفر به همدان چه موقع است؟

تابه‌حال به همدان رفته‌اید؟ می­‌دانید که همدان اولین پایتخت بوده و روزگاری مادها بر آن حکومت می‌کرده‌اند؟ همین می‌تواند یک دلیل برای برنامه‌ریزی سفر همدان باشد. چراکه می‌توانید آثار باستانی کم‌نظیری را در این شهر شش‌هزارساله ببینید.

البته که قبل از هر کاری، باید بهترین زمان سفر به همدان را پیدا کنید. همدان یک شهر کوهستانی است و بدون داشتن اطلاعات کافی درباره آب‌وهوا، ممکن است در موجی از سرما و کولاک و برف این شهر گرفتار شوید.

در این مقاله آب‌وهوای همدان را در فصل‌های مختلف بررسی کرده‌ایم و جاذبه‌هایی که در هر فصل می‌توان دید و کارهایی  که می­‌توان کرد را آورده‌ایم. می‌توانید با کمک این راهنما سفرتان را برای بهترین زمانی که می‌تواند به همدان رفت، برنامه‌ریزی کنید.


جستجو و رزرو بلیط اتوبوس در علی بابا


بهترین زمان سفر به همدان

بهار گل‌ریزان؛ بهترین زمان سفر به همدان

به‌راستی خداوند برای خلق فصل بهار سنگ تمام گذاشته. در این فصل، خورشید ملایم می‌تابد و گرمای مطبوعی دارد، آسمانی در بیشتر روزها آبی و بدون ابر است و چمن‌های تازه و گل‌های رنگارنگ خودنمایی می‌کنند.

با این توصیفات، حتی شنیدن جمله سفر بهاری به همدان می‌تواند هرکسی را ذوق‌زده کند. چراکه در این زمان، همدان در زیباترین حالت خودش است.

در این فصل، طبیعت همدان لباس تازه و نو به تن می­‌کند و منتظر دیدار طبیعت‌­دوستان است. البته تعداد گردشگران بهاری همدان نسبت به تابستان کمتر است. اگر سرمای اندک هوای کوهستانی اذیتتان نمی‌کند و می‌خواهید همدان را وقتی سراسر پر از گل و شکوفه است تماشا کنید، چه فصلی بهتر از بهار.

بهترین زمان سفر به همدان

اگر فهرست کامل و توضیحات مفیدی از جاهای دیدنی همدان می‌خواهید، راهنمای ما را بخوانید.

دیدنی‌ها و تجربه‌های بهاری همدان

تپه عباس آباد همدان

حال که بهار را به عنوان بهترین زمان سفر به همدان انتخاب کرده اید، باید بدانید که دشت‌ها و باغ‌های همدان، یکی از زیباترین جاذبه‌های بهاری این شهر تاریخی هستند. برای اینکه بتوانید باغ‌های همدان را زیر پاهایتان احساس کنید، چه جایی بهتر از تپه عباس آباد.

تپه عباس آباد یکی از مشهورترین جاذبه‌ های گردشگری همدان است. بالای این تپه می‌توانید شهر همدان و باغ‌های سرسبز و پر گل عباس آباد را تماشا کنید. البته تپه عباس آباد دیدنی‌های دیگری هم دارد. ازجمله این دیدنی‌ها می‌توان به یک آبشار مصنوعی با ارتفاع ۶۰ متر و طول ۲۰۰ متر اشاره کرد.

در تپه عباس آباد رستوران و کافه هم وجود دارد. می‌توانید با رانندگی از جاده‌های عریض و پرپیچ‌وخم به این منطقه بروید و خودتان را به یک غذا یا نوشیدنی متفاوت مهمان کنید. نگران جای پارک ماشینتان نباشید. پارکینگ تپه عباس آباد مکان امنی برای خودروی شما است. ماشینتان را همین‌جا بگذارید و بروید و زیبایی‌های چشم‌نواز همدان را در یک نگاه ببینید.

یادتان باشد، هوای کوهستانی و بهاری همدان در این منطقه بیشتر احساس می‌شود. بهتر است چند لباس گرم همراهتان باشد تا در صورت نیاز استفاده کنید.

بهترین زمان سفر به همدان

با هواپیما به همدان می‌روید؟ پس فرودگاه همدان را بشناسید.

آبشار گنج‌نامه؛ خروشان‌تر از همیشه

به نظرتان چه فصلی برای دیدن یک آبشار طبیعی از همه‌وقت مناسب‌تر است؟ درست است؛ بهار. اوایل بهار درست همان زمانی است که آبشار گنجنامه بیشتر از همیشه جوش‌وخروش دارد. پس از آب شدن یخ و برف‌هایی که زمستان‌های سرد و سوزان ‌همدان به ارمغان می‌آورد، گنج‌نامه جانی دیگر پیدا می‌کند و با قدرت بیشتری صخره‌ها را کنار میزند و پیش می‌رود.

جالب است بدانید که طول آبشار گنج‌نامه ۱۲ متر است و آبی که از رودهای اطراف به این آبشار می‌ریزد، به آن زندگی می‌بخشد.

در بهار، اطراف گنج‌نامه پوشیده از گل است و طبیعت تمام هنرش را در این خطه به نمایش گذاشته. به همین خاطر هرکسی گنج‌نامه را در بهار دیده باشد، بی‌شک برای دوباره دیدن آن نقشه می‌کشد. یادتان باشد که در این سفر، کتیبه‌های تاریخی گنج‌نامه را که در نزدیکی آبشار گنج‌نامه هستند را حتما ببینید. این کتیبه‌ها از پادشاهان هخامنشی به‌جامانده‌اند و یک اثر تاریخی منحصربه‌فرد هستند.

بهترین زمان سفر به همدان

تابستان سرسبز؛ بهترین زمان برای سفر به همدان

تابستان اوج سفرهای گردشگری به همدان است. تابستان‌های همدان، مانند دیگر شهرهای کوهستانی آب‌وهوایی ملایم دارد. به همین خاطر است که گردشگران زیادی این فصل را به‌عنوان بهترین زمان سفر به همدان انتخاب می‌کنند.

اوایل تابستان، هوای همدان نسبت به بقیه مواقع گرم‌تر است و بعضی مواقع حتی به بیست‌وسه تا سی‌وپنج درجه سانتی‌گراد هم می‌رسد؛ اما هر چه به شهریورماه نزدیک می‌شویم، دمای هوا هم متعادل‌تر می‌شود. در حقیقت بهترین زمانی که می‌توان ‌همدان را دید همین اوایل شهریور تا اواسط مهر است.

تابستان بهترین فصل برای کشف همدان یا هگمتانه قدیم است. چراکه نه از سوز و سرمای زمستان خبری هست و نه از باران‌های گاه‌وبیگاه بهاری و پاییزی. راه باز است تا به هرجایی از شهر می‌خواهید بروید و تمام زیبایی‌ها و جاذبه‌های همدان که لیست کرده‌اید را ببینید.

بهترین زمان سفر به همدان

دیدنی‌ها و تجربه‌های تابستانی همدان

روستاگردی در همدان؛ یک تجربه لذت‌بخش و به‌یادماندنی

چطور است که همدان گردی تابستانه را از روستاهای این شهر جذاب تاریخی شروع کنیم. دیدن روستاهای همدان شما را شگفت‌زده می‌کند. در روستای ورکانه، همدان جلوه اروپایی خودش را به نمایش گذاشته است. خانه‌هایی که در این روستا وجود دارند تماما از سنگ ساخته‌شده‌اند. همین موضوع باعث شده که روستای ورکانه لقب روستای رنسانسی بگیرد.

هر روستای همدان داستان و ساختار خاص خودش را دارد. تک‌تک روستاهای همدان به‌اندازه‌ای زیبا هستند که می‌توان به‌عنوان یک اثر هنری طبیعی از آن‌ها یاد کرد. روستای سیمین ابرو، روستای گشانی، روستای ملحمدره، روستای شهرستانه، روستای اشتران، روستای مانیزان و روستای خاکو ازجمله زیباترین جاذبه ‌های همدان هستند.

می‌توانید چند روستای همدان را انتخاب کنید و به آن‌ها سر بزنید. گشت زنی در روستاها، شما را با فرهنگ و آداب و روسوم دیرینه مردم همدان آشنا می‌کند.

بهترین زمان سفر به همدان

مراسم شیره‌پزان

چقدر درباره شیره انگور و خواص آن می­‌دانید؟ تابه‌حال شده که مراحل درست کردن شیره را از نزدیک ببینید؟ این مژده را به شما می‌دهیم که در سفر تابستانی همدان می‌توانید مراسم شیره‌پزان را تماشا کنید.

برای دیدن این مراسم، سفرتان را برای اواخر شهریور و اوایل مهر برنامه‌ریزی کنید. در این فصل انگورهای شیرین آماده برداشت و تبدیل‌شدن به شیره خالص هستند.

شیره‌پزان در شهر ملایر همدان انجام می‌شود. در این مراسم، می‌توانید تمام مراحل درست کردن شیره انگور را از نزدیک ببینید. همچنین می‌توانید چند ظرف شیره انگور خالص بخرید و به‌عنوان سوغات همدان برای دوستان و خانواده ببرید.

بهترین زمان سفر به همدان

۳. دیدن جاذبه‌های گردشگری بی‌همتای همدان

به راستی بهترین زمان سفر به همدان و دیدن جاذبه‌های گردشگری این شهر، تابستان است. در تابستان دستتان باز است که از کله‌سحر تا غروب آفتاب همدان را زیر پا بگذارید و به هر گوشه و کنار آن سَرک بکشید. تابستان باران و برف ندارد، به همین خاطر جاذبه‌های همدان در اوج شکوه و زیبایی‌شان هستند.

جاذبه‌های همدان که می‌توانید در سفر تابستانه به دیدن آن‌ها بروید عبارتند از:

  • غار علیصدر
  • آرامگاه باباطاهر عریان
  • آرامگاه بوعلی سینا
  • دشت میشان
  • گنبد علویان
  • شهر زیرزمینی سامن
  • تپه باستانی هگمتانه
  • برج قربان
  • میدان امام همدان
  • موزه‌ های همدان

بهترین زمان سفر به همدان

جشنواره صنایع‌ دستی همدان

همدان این روزها به‌عنوان پایتخت گردشگری کشورهای آسیایی شناخته می‌شود. از شهری که میزبان گردشگران متعدد است، انتظار می‌رود که جشنواره‌های جذابی هم داشته باشد. همدان نیز همین‌طور است.

در طول سفر تابستانی به همدان می‌توانید در جشنواره صنایع‌دستی این شهر شرکت کنید و آثار منبت‌کاری، معرق و میناکاری که هنر دست هنرمندان‌ همدانی است را ببینید. ازجمله دیگر آثاری که در این جشنواره عرضه می‌شوند، می‌توان به سفال‌های خوش‌نقش‌ونگار لالجین و آثار چرمی بی‌نظیر همدان اشاره کرد.

بهترین زمان سفر به همدان

پاییز برگ‌ریز و همدان هزار رنگ

پس از تابستان، پاییز در همدانِ چهارفصل فرامی‌رسد. برگ‌های زرد و نارنجی کوچه، خیابان‌ها و دشت‌های همدان را می‌پوشانند. باران‌هایی که گاه و بی گاه می‌بارد و نسیم ملایمی که در هوا جاری است، همدان را در این فصل به بهشت پاییز دوستان تبدیل کرده است.

در پاییز، هم تعداد گردشگرهای همدان کمتر است و هم هوای این شهر خنک‌تر. به همین خاطر اگر به دنبال آرامش هستید و می‌خواهید آن را در سفر همدان به دست بیاورید، پاییز بهترین زمان سفر به همدان برایتان است.

باران که می‌زند، سرمای هوا جاده‌ها و دشت‌های همدان را مه‌آلود می‌کند. می‌خواهید طبیعت شگفت‌انگیزی را که در دل مه فرورفته ببینید، سری به ارتفاعات همدان بزنید و این شهر باستانی را از بالا تماشا کنید.

بهترین زمان سفر به همدان

دیدنی‌ها و تجربه‌های پاییزی همدان

تله‌کابین سواری

تصور می‌کنید که برای تله‌کابین سواری حتما باید به شمال ایران سفر کنید؟ باید بدانید که فقط شمال نیست که تله­‌کابین دارد. ما جایی را می‌شناسیم که تله‌کابین سواری در آن حتی از شمال هم لذت‌بخش‌تر است.

به کوهپایه‌های الوند که می‌رسید، درست در کنار کتیبه‌ های تاریخی گنج‌ نامه، یک تله‌کابین وجود دارد. شروع سفر تله‌ کابین همدان، از انتهای دره عباس‌آباد است و پایان آن به یکی از ارتفاعات سرسبز الوند به نام میشان می‌رسد.

چشم‌انداز همدان از تله‌کابین در حال پرواز بی‌نظیر است. پیشنهاد می‌کنیم یک روز آفتابی و نسبتا گرم پاییزی را انتخاب کنید و با این تله‌کابین برای دیدن زیبای­ی‌های پنهان‌ همدان‌ همسفر شوید. با دیدن این منظره‌­ها، به خودتان ایمان می­‌آورید که بهترین زمان سفر به همدان را انتخاب کرده‌­اید.

بهترین زمان سفر به همدان

جشنواره گردو تویسرکان؛ یک همایش خاص و متفاوت

می­‌دانید که یکی از مرغوب‌ترین گردوهای ایران در تویسرکان به عمل می‌آید و بیشتر از پنج هزار متر از زمین‌های این منطقه پوشیده از درخت‌های گردو است!

به همین خاطر است که جشنواره‌ای به همین نام در این شهر برگزار می‌شود. اگر در مهرماه به همدان بروید، می‌توانید در جشنواره گردوی تویسرکان شرکت کنید. در این جشنواره می‌توانید گردوی تازه بخرید و بخورید و آن را به‌عنوان سوغات تویسرکان ببرید.

بهترین زمان سفر به همدان

بازدید از حمام قلعه همدان؛ یادگاری دوران قاجار

یک حمام خوب باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟ حمام قلعه همدان تمام چیزهایی که یک حمام عالی باید داشته باشد را دارد. این حمام با کمک هیزم گرم می‌شود و سکوهایی دارد که می‌توان روی آن نشست.

حمام قلعه این روزها شکل و شمایل دیگری به خودش گرفته. مجسمه‌هایی که شبیه به آدم‌های واقعی هستند در حمام قرار گرفته‌اند تا دوران رونق حمام را برای همیشه حفظ کنند. با وجود این مجسمه‌های زیبا، حمام قلعه بیشتر شبیه یک موزه مردم‌شناسی است تا یک حمام معمولی قدیمی.

در این حمام تخت‌های چوبی سنتی هم به چشم می‌خورد. باورتان بشود یا نه، یک چای‌خانه سنتی هم در حمام قلعه دایر است. می‌توانید چای و انواع دمنوش را سفارش دهید.

نوشیدن چای، آن‌هم در یک حمام سنتی، یک تجربه خاص و متفاوت برایتان خواهد بود. مخصوصا که روزها پاییزی همدان هوا خنک است و نوشیدن یک فنجان نوشیدنی گرم، لذتی دوچندان دارد.

بهترین زمان سفر به همدان

زمستان سرد و برفی و همدان سفیدپوش

همدان در نیمه غربی ایران و در منطقه کوهستانی زاگرس قرار دارد. پس چندان هم دور از ذهن نیست که انتظار زمستان‌های سرد و برفی از این شهر داشته باشیم. همدان برفی، سوز و سرمای زیادی دارد. به‌نحوی‌ که بعضی مواقع دمای هوا تا منفی سی درجه سانتی‌گراد هم می‌رسد.

اگر نمی‌توانید در برابر سرما طاقت بیاورید و عطای دیدن همدان برفی را به لقای آن بخشیده‌اید، بهار یا تابستان به این شهر سفر کنید؛ اما درصورتی‌که عاشق دیدن برف و شهرهای پوشیده از برف هستید، زمستان می‌تواند بهترین زمان سفر به همدان برایتان باشد.

فکر می‌کنید در زمستان ‌همدان باید خانه‌نشین شوید و منظره این شهر برفی را از پشت پنجره‌های بخار گرفته هتل تماشا کنید، تصورتان اشتباه است. همدان در زمستان ‌هم دیدنی‌های خاص خودش را دارد و گردشگران را سرگرم می‌کند.

بهترین زمان سفر به همدان

دیدنی‌ها و تجربه‌های زمستانی همدان

گشت‌وگذار در بازار سنتی همدان

شاید اگر زمان دیگری به همدان بروید، وقت نکنید که خوب بازار سنتی همدان را زیر و رو کنید و صنایع‌دستی و سوغات همدان را ببینید؛ اما زمستان بهترین زمان سفر به همدان برای این کار است.

بازار سنتی همدان یادگاری ارزشمند دوران قاجار است. در بازار سنتی همدان از فرش و قالی پیدا می‌شود تا زر و سیم و طلا. وجب‌به‌وجب این بازار چیز تازه‌ای برایتان دارد. حالا که وقتش پیش‌آمده، می‌توانید این بازار سنتی را خوب بگردید و با صنایع‌دستی و سلیقه مردم همدان بیشتر آشنا شوید.

بهترین زمان سفر به همدان

تجربه اسکی در پیست‌های اسکی همدان

برف تنها سرمای بی‌حدواندازه برای همدان به ارمغان نمی‌آورد، بلکه یکی از جاذبه‌های پرشور و هیجان این شهر را فعال می‌کند. اسکی‌بازان و اسکی‌دوستان می‌توانند در زمستان به همدان سفر کنند. در این فصل، پیست اسکی تاریک دره یا الوند و پیست اسکی ارسباران باز هستند. می‌توانید اسکی کردن را برای اولین بار در این شهر انجام دهید و یک تجربه باارزش برای خودتان رقم بزنید.

بهترین زمان سفر به همدان

و در انتها

هرکسی علاقه‌مندی‌های خودش را برای سفر دارد. یک نفر آب‌وهوای سرد و برفی را می‌پسندد و یک نفر دوست دارد که در بهار یا زمستان، سفر را تجربه کند. بهترین زمان سفر به همدان را شما مشخص می‌کنید.

اگر می‌خواهید همدان پر گل را ببینید، برنامه سفرتان را برای بهار تنظیم کنید؛ اما درصورتی‌که هوای گرم و متعادل را دوست دارید، تابستان‌ همدان منتظر شما است. دوست‌داران باران و برف هم می‌توانند پاییز یا زمستان به همدان سفر کنند.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.