کشتی یونانی کیش

کشتی یونانی کیش و داستان عروسِ به‌گِل‌نشسته

افسانه‌های کشتی یونانی: واقعیت یا اغراق؟

همواره تاریخ به ما ثابت کرده است که هیچ‌چیز همیشگی نیست. کشتی‌ها و هواپیماهای زیادی وجود داشتند که در زمان خود جز سازه‌های عظیم و بی‌نظیری محسوب می‌شدند؛ اما در اثر وقوع حوادثی دیگر نتوانستن به فعالیت خود ادامه داده و فقط نامی یا داستانی برای تعریف‌کردن از آن‌ها باقی مانده است.

یکی از این دسته اتفاقات جالب درست در کشور خودمان رخ داده است؛ مجله علی بابا در این مطلب قصد دارد تا ماجرای جالب کشتی یونانی کیش را برای شما بازگو کند؛ در ادامه با ما همراه باشید.

یک نمونه از این کشی‌ها هم کشتی تایتانیک است که به جرئت می‌توان گفت که کمتر کسی در سراسر جهان  نام کشتی تایتانیک و داستان غمگین آن را نشنیده باشد. این کشتی عظیم در اثر برخورد با کوه یخ با ۱۵۱۴ نفر از مسافران و خدمه غرق شد. اما قطعا تایتانیک اولین یا آخرین کشتی در دنیا نبود که بر اثر اتفاق متوقف شد و ممکن است در هر منطقه و در هر زمانی این حوادث وجود داشته باشد که هرکدام داستان شنیدنی و جذاب خود را دارد.

آیا کشتی یونانی درحال غرق‌شدن است؟
بله، این کشتی بسیار فرسوده شده است و اگر مرمت نشود، امکان وداع این کشتی با جزیره کیش بسیار زیاد است. از طرفی مسئولان می‌گویند حفظ این کشتی هزینه‌ بسیار زیادی دارد، این در حالی است که کیش پردرآمدترین منطقه آزاد به‌لحاظ ورود گردشگر است.
چرا کشتی یونانی به‌گل‌نشست؟
منطقی‌ترین دلیل هوای مه‌آلود و عدم وجود فانوس‌های دریایی در این منطقه بوده است که باعث شده تا این کشتی برای همیشه در این مکان به‌گل‌بشیند.
آدرس کشتی یونانی جزیره کیش کجاست؟
این سازه زیبا در خیابان غروب کیش، میدان غروب و نزدیکی پارک ساحلی غروب واقع شده است.
هزینه بلیط کشتی یونانی چقدر است؟
در گذشته به‌دلیل این که امکان بازدید از داخل کشتی با لوازم غواصی فراهم بود، مبلغی دریافت می‌شد، اما اخیرا به‌دلیل فرسایش کشتی و خطر زیاد، این برنامه دیگر اجرا نمی‌شود و برای رفن روی عرشه و تماشای غروب هیچ هزینه‌ای از شما دریافت نمی‌شود.

ویدیوی کشتی یونانی کیش

کشتی یونانی کجاست؟

کشتی یونانی یکی از جاذبه های گردشگری کیش به‌ حساب می‌آید. این کشتی در ۴مرداد۱۳۴۵ در نزدیکی روستای باغو به‌گل نشست. کشتی یونانی که توسط شرکت ویلیام همیلتون در سال ۱۳۲۲ در گلاسکو ساخته شده بود بین مالکان انگلیسی و ایرانی مختلفی دست‌به‌دست شده بود و آخرین مالک آن یک شخص یونانی بود.

وزن این کشتی در هنگام ساخت ۷۰۶۱ تن و طول آن به بیش از ۱۳۶ متر بوده است . نام‌های این کشتی به ترتیب ( امپایر ترومپت، نچرالیست، کوروش پارسی ، همدان و در آخر کولا اف) شد. علت به‌گل‌نشستن کشتی یونانی هنوز در پرده‌ای از ابهام است و نقل قول های زیادی برای آن وجود دارد.

افراد زیادی فکر می‌کنند که این کشتیِ پرتغالی‌ها است که در این شهر به‌گل‌نشسته و کشتی یونانی در شهر قشم قرار دارد، اما حقیت این است که این کشتی متعلق به یونان بوده که در جزیره کیش قرار دارد و در چند سال اخیر هم تبدیل به یکی از جاذبه‌های گردشگری شده است.

لوکیشن کشتی یونانی کیش روی گوگل مپ

اگر بخواهیم آدرس دقیقی را از این سازه دیدنی که از جاهای تفریحی کیش محسوب می‌شود، برای شما بیان کنیم، کشتی یونانی در خیابان غروب کیش، میدان غروب و در پارک ساحلی غروب واقع شده است.

tb kish 991217تاریخچه کشتی یونانی

همان‌ طور که در بالا اشاره شد، این کشتی در سال ۱۳۲۲ توسط شرکت ویلیام هامیلتون در کشور اسکاتلند با وزن ۷۰۶۱ تن و طول ۱۳۶ متر ساخته شده. ( در حال حاضر به‌دلیل پوسیدگی شدید وزن کمتری دارد) برای اولین بار در سال ۱۹۴۳ میلادی ( معادل با سال ۱۳۲۵ شمسی) توسط وزارت حمل‌ونقل جنگ در لندن این کشتی را خرید و نام آن را امپایر ترومپت نهاد.

پس از سه سال یعنی در سال ۱۹۴۶ این کشتی را شرکت کشتی بخار چارنت در لیورپول خرید و آن را به نچرالیست تغییر داد. این شرکت هم پس از ۱۳ سال استفاده از آن کشتی را به ایرانیان در لندن در سال ۱۹۵۹ فروخت و نام آن به کوروش پارسی تغییر کرد. پس از شش سال در سال ۱۹۶۵ توسط کشتی‌رانی ایران در خرمشهر این کشتی خرید و این بار نام آن همدان شد.

پس از گذشت یک سال این کشتی برای آخرین بار به یک تاجر یونانی با نام پی فرانگولیس فروخته شد که ایشان نام کشتی خود را به کولا اف تغییر داد.

1

در تابستان سال ۱۳۴۵ هجری شمسی اهالی بومی روستای باغو با دیدن به‌گل‌نشستن یک کشتی بسیار بزرگ حسابی متعجب شده بودند (احتمالات و دلایلی برای این موضوع آورده شده که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت). کشتی یونانی که به ایران سفر کرده بود در حال بازگشت به‌سمت یونان بوده و در سواحل جزیره کیش به‌گل‌نشست.

پس از رخ‌دادن این اتفاق تلاش‌های بسیار زیادی برای آزادی این سازه انجام شد که این تلاش‌ها ۸۰ روز ادامه داشت، اما به‌دلیل وزن بسیار زیاد کشتی هیچ نتیجه‌ای به دنبال نداشت و فقط این فعالیت‌ها با هزینه‌های بالا روبه‌رو بود. پس گذشت ۸۰ روز مسافران مجبور شدند تا کشتی را ترک کنند.

از طرفی بار کشتی نفت بود و ارزش بسیار زیادی داشت که به‌طور کامل تخیله شد و این کشتی تا به امروز در جزیره کیش ثابت ماند.

کشتی یونانی کیش در شبداستان‌های مختلف به‌گل‌نشستن کشتی یونانی

داستان و نقل‌قول‌های بسیار زیادی درمورد کشتی یونانی وجود دارد، به طور مثال بعضی می‌گویند که ناخدای این کشتی عاشق یک دختر ایرانی می‌شود، اما خانواده این دختر با این موضوع مخالفت می‌کنند روزی ناخدا با دختر قرار می‌‎گذارد تا آن را با خود به یونان ببرد تا این کشتی به‌گل‌نشسته و این ازدواج اتفاق نمی‌افتد.

یکی دیگر از نقل‌قول‌های ذکرشده این است که صاحب کشتی درحال ورشکستگی مالی بسیار سنگینی بوده است، به همین دلیل با همکاری ناخدای کشتی و ملوانان این اتفاق را رقم می‌زنند تا بتوانند از شرکت‌های بیمه خسارت دریافت کنند. همچنین عده‌ای از بومیان این منطقه نقل کرده‌اند که ناخدای این کشتی تحت‌تاثیر مشروبات الکلی بوده و این حالت باعث رخداد این اتفاق شده است.

اما دلیل منطقی‌تر نسبت به سایر گفته‌ها وجود دارد و تعداد بیشتری درست بودن این موضوع را تایید کرده‌اند که هوا بسیار مه‌آلود بوده و به‌دلیل نبود فانوس‌های دریایی کشتی به‌سمت جزیره آمده و این اتفاق رقم خورد است.

کشتی یونانی کیش

تفریحات و جاذبه های اطراف کشتی یونانی

به‌دلیل استقبال بالای مردم از این جاذبه گردشگری طی سال‌های اخیر امکانات تفریحی و خدمات بسیاری به این منطقه از جزیره کیش اضافه شد و در صورت بازدید از این مکان زیبا نه‌تنها می‌توانید روی عرشه این کشتی رفته و در آنجا از غروب آفتاب لذت ببرید بلکه از امکانات نزدیک این کشتی مانند پارک ساحلی با مساحت ۶۰ هزارمتر مربع، کافه، آمفی‌تئاتر، رستوران‌های ایرانی و لبنانی، ایستگاه‌های کرایه اسکیت و… بهره‌مند شوید.

با‌توجه‌به امکانات ذکر شده و معرفی کشتی یونانی اگر به جزیره کیش سفر کردید، حتما از این منطقه زیبا و دلچسب دیدن کنید. در گذشته بازدید از داخل کشتی یونانی با لباس غواصی امکان‌پذیر بود، اما اخیرا به‌دلیل فرسایش بیش از حد کشتی این ویژگی جذاب دیگر امکان پذیر نیست.

بااین‌حال برای بازدید از این کشتی مبلغی لازم به پرداخت نیست و اکثر بازدید کنندگان برای تماشای غروب آفتاب به این مکان زیبا می‌روند که فضای بسیار زیبایی برای عکاسی خلق می‌کند. این کشتی به‌معنای واقعی کلمه از جاهای دیدنی کیش محسوب می‌شود که گردشگران زیادی را به خود خیره کرده است.

Greek Shipهتل های نزدیک کشتی یونانی

یکی از لوکس‌ترین هتل‌های نزدیک به کشتی یونانی هتل پنج ستاره ترنج کیش است که در دو فاز هتل روی آب و هتل ساحلی ساخته شده است، اتاق‌های این هتل بالکن اختصاصی و کف شیشه‌ای دارد که نمای بسیار زیبایی را از دریا به نمایش می‌گذارد و قیمت گزافی دارد.

از دیگر موارد هتل کیش که به کشتی یونانی نزدیک هستند، می‌توان به هتل گامبرون کیش، هتل صدف کیش، هتل لوتوس کیش، هتل آنا، هتل کوروش، هتل ایران، هتل پارس و هتل ویدا کیش اشاره کرد که تمامی هتل‌های ذکر شده ازنظر کیفیت استاندارد‌های لازم را دارند و کیفیت مطلوبی دارند.

در نظر داشته باشید اگر با تور کیش به این منطقه سفر می‌کنید، حتما از راهنمایان تور بخواهید شما را به بازدید از این کشتی تاریخی مرموز و زیبا و همچنین اسکله تفریحی کیش ببرند.

هتل های نزدیک کشتی یونانیچرا باید از کشتی یونانی بازدید کنیم؟

این مکان درست مانند شهربازی کیش یک جای فوق‌العاده است. در فضای اطراف کشتی یونانی لحظه غروب آفتاب همان‌ طور که در بالا هم اشاره شد، یک فضای بسیار رمانتیک و درعین‌حال نوستالژی فراهم می‌شود. مردم قدیمی آن منطقه می‌گویند، ملوانان و کارکنان این کشتی وقتی متوجه شدند که دیگر نمی‌توانند آن را از گل فارغ کنند کشتی را به آتش کشیدند تا برای همیشه بتوانند آن را فراموش کنند.

بازدید از کشتی در کیشاین کشتی که به عروس یونانی هم معروف است، درحالی‌که حرف‌های زیادی برای گفتن دارد، سکوت کرده و این سکوت آن را زیباتر کرده است. از طرفی در این مکان شما می‌توانید با پرداخت هزینه ناچیزی از جاذبه‌های تفریحی مانند شترسواری هم لذت ببرید. در مجموع سفر به کیش همیشه پر از برنامه‌های جذاب تفریحی مانند بازدید از باغ پرندگان کیش و شهر زیرزمینی کاریز کیش است که هرگز تمامی ندارند.

همچنین اگر علاقه به عکاسی دارید، یکی از زیبا‌ترین مکان‌هایی که می‌توانید عکس‌های بسیار خاص و رمانتیک بگیرید، کشتی یونانی است. همین موضوع است که علاقه افراد را برای رفتن به این مکان دوچندان می‌کند. اگر هم دنبال ثبت عکس‌های ساحلی هستید، پیشنهاد می‌کنم سری به ساحل مرجان کیش بزنید.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

12 دیدگاه

 1. حمید می‌گوید

  مطالب جالبی توی سایت بود . ممنونم
  البته من از اهالی کیش شنیدم که حتی کشور یونان پیشنهاد داده بود که تکه هایی از این کشتی رو جدا کنن و ببرن به کشور خودشون که ایران مخالفت کرد . حتی در بازسازی و مرمت این کشتی به ایران پیشنهاد دادن ولی متاسفانه باز ایران مخالفت کرده .

  به نظر من خیلی راحت میتونستن این کشتی رو به داخل خشکی انتقال بدن و پس از بازسازی و مرمت داخل دریا و درست کردن جایگاهی در میان دریا برای نگهداشت این کشتی اونو تا سالیان سال بصورت سالم نگهداری کنن . منتهای مراتب کسی دلسوز نیست و کننده ی کاری پیدا نشد . متاسفانه الان دیگه اونقدر پوسیده شده این کشتی که دیگه نمیشه بهش دست زد . هر از گاهی هم مشاهده میشه که تکه آهنی از کشتی کنده شده و سرجاش نیست . تنها چیزی که فعلا سالم مونده و اصلن خبری از پوسیدگی در اون نیست پروانه های هدایت کشتیه که کاملا سالم مونده . بعید نیست اونم تا یه مدت دیگه غیب بشه

 2. محسن اقایی نسب دهبارز می‌گوید

  من چندروز پیش رفتم غروب کیش کشتی رادیدم در حال نابود شدنه دیگه چیز ازش نموند

  1. حمید می‌گوید

   متاسفانه داره ذوب میشه کشتی

 3. رضا می‌گوید

  اصفهانی های زرنگ از آب آهن میگیرن 😀 این پولی که بابت خریدکشتی یونانی دادن اولا چقدر دادن دوما به کی دادن …منطقه آزاد کیش برای نگهداری از آثار هیچ هزینه ای نمیکنه اما برای فروختن کم مانده کلیه های مردم بومی را یکی درمیان بفروشه ….ماشاالله مدیران کشور علاوه برگندزدن به زندگی ملت تنوع پولی خیلی دوست دارن …من هم بنوبه خودم میگم نوش جان مال نخور را بخور میبلعه🤪🤪

 4. asadi.anjileh.morteza@gmail.com می‌گوید

  اینطور که میگن کشتی یونانی از کمر شکسته و عوارض زیست محیطی داره و جهت استفاده از آهن آن شرکت ذوب آهن اصفهان آنرا خریده و بزودی قطعه قطعه شده و به اصفهان حمل میشود.

 5. اجتمانو می‌گوید

  ممنون از این مطلب کاربردی

 6. امیر می‌گوید

  تشکر

 7. حوراء می‌گوید

  کسی میدونه اسم کاپیتان این کشتی در زمان به گل نشیتنش چه بوده؟

  1. نمو می‌گوید

   لان جان سیلور بود

   1. سینا می‌گوید

    کاپیتن لیچ

  2. جوان ناکام می‌گوید

   برای یک سرچ سریع و ساده نظر گذاشتی و صبر کردی تا جوابتو بگیری؟
   بعدم الانم دست بردار نیستی چرا دخترا باید حتما کراش پیدا کنن اون مرده الان

   1. مهناز می‌گوید

    😂😂😂بادل نمیشه کاری کرد آینده گذشته و خیال و واقعیت نمی شناسه