جشنواره های معروف جهان

جشنواره های معروف جهان در سال ۲۰۲۳؛ پل ارتباطی میان نسل‌های گذشته و امروز

حضور در جشنواره های معروف جهان از بهترین روش‌هایی است که سفرتان را به تجربه‌ای شگفت‌انگیز و فراموش‌نشدنی تبدیل می‌کند. اگر برای یک‌بار هم که شده به یکی از فستیوال های معروف دنیا بروید، پایکوبی، خوردن غذاهای رنگارنگ و پرسه زدن در کوچه و پس‌کوچه‌های کشوری دیگر برایتان معنا و مفهوم تازه‌ای پیدا می‌کند. کارناوال های معروف جهان محل معرفی و به‌نمایش گذاشتن سنت‌ها و فرهنگ بومی هر منطقه است.

با شرکت در جشنواره های معروف جهان، شما با دست‌ودلبازی هر چه تمام‌تر خودتان را به میهمانی رنگ‌ها، طعم‌ها، آیین‌ها و آداب یک کشور دعوت می‌کنید. به این ترتیب، علاوه بر تمدد اعصاب، سفری خاطره‌انگیز و منحصر به‌فرد را تجربه کرده و سنت‌های دیرین مردمان آن کشور را با همه وجودتان درک می‌کنید. کم‌تر کسی را می‌توان دید که در یکی از فستیوال های معروف جهان شرکت کرده و یادگارها یا خاطرات‌اش را از یاد برده باشد. در این مقاله از مجله گردشگری علی‌بابا، قصد داریم پرطرفدارترین فستیوال های معروف دنیا را به شما معرفی کنیم.

جشنواره‌های معروف ماه ژانویه

ژانویه از ۱۱ دی تا ۱۱ بهمن است.

ژانویه اولین ماه سال میلادی و آغاز تقویم بودایی است. به همین دلیل، بسیاری از کشورهای دنیا در این ماه تعطیلات نسبتا طولانی‌تری دارند که آن را با برگزاری فستیوال‌ها و کارناوال‌های گوناگون جذاب‌تر می‌کنند. در ادامه، برخی از جشنواره های معروف جهان در ماه ژانویه را به شما معرفی می‌کنیم.

معروف ترین جشنواره های جهان

عکس از: سایت Issimoissimo

– جشنواره تایپوسام | Thaipusam

جشنواره تایپوسام یکی از فستیوال های معروف جهان است که توسط پیروان آیین هندو در چند نقطه از دنیا برگزار می‌شود. در این کارناوال که هر ساله به مناسبت تولد موروگان (یکی از خدایان هندو) و به پاس رشادت‌های او راه‌اندازی می‌شود افراد بی‌شماری را می‌توان دید که با نواختن طبل و سر دادن فریادهای شادی و شعار فاصله میان معابد تا محل جشن را طی می‌کنند.

معروف ترین جشنواره های جهان

عکس از: سایت Thehindu

در این رویداد جالب، برخی از افراد با اجرای حرکات نمایشی در حالی که رشته‌های گل را به گردن آویخته‌اند بخش‌هایی از بدن‌شان را سوراخ کرده و اشیا مقدس و نیزه مانندی را حمل می‌کنند. گردشگران هم به تا جایی که می‌توانند خوش‌می‌گذرانند، از مراسم عکس می‌گیرند و خوراکی‌های خوشمزه محلی را امتحان می‌کنند. اگر شما هم به آشنایی با آیین‌های کهن علاقه دارید، بهتر است سفر به کووالالامپور و حضور در این فستیوال را در برنامه‌تان بگنجانید.

معروف ترین جشنواره های جهان

عکس از: سایت Thehindu

محل برگزاری جشنواره تایپوسام

یکی از بزرگ‌ترین و باشکوه‌ترین جشنواره‌های تایپوسام در ۷۰ کیلومتری شهر کووالالامپور، ایالت سلانگور و در نزدیکی غارهای باتو برگزار می‌شود. فستیوال تایپوسام در سنگاپور، جنوب هند، جزیره پنانگ مالزی و همچنین، در شمال سوماترا برگزار می‌شود.

زمان برگزاری جشنواره تایپوسام

فستیوال تایپوسام هم‌زمان با کامل شدن قرص ماه در ژانویه هر سال برگزار می‌شود.

– جشنواره تیمکات | Timkat

تیمکات یکی دیگر از فستیوال های معروف دنیا و بزرگ‌ترین جشنواره‌ اتیوپی است. این مراسم به یاد غسل تعمید عیسی مسیح در کنار رود اردن برگزار می‌شود و با پوشیدن لباس‌های رنگارنگ، رقص، موسیقی و خواندن ترانه و سرود همراه است.

معروف ترین جشنواره های جهان

عکس از: سایت Ethiopiaimmigration

در طول این جشن، کوچه‌ها و خیابان‌های اتیوپی با پرچم و پارچه‌های رنگی تزیین می‌شود و صدای موسیقی، زنگ، بوق و طبل از هر طرف به‌گوش می‌رسد. در روز جشن، پیشوایان دینی و طیف گسترده‌ای از مردم از ابتدای شب تا هنگام سپیده‌دم به نماز و عبادت می‌پردازند. سپس، طی آیین باشکوهی حاضران متبرک می‌شوند. سفر به اتیوپی می‌تواند خاطرات منحصر به‌فردی را برایتان به یادگار بگذارد.

معروف ترین جشنواره های جهان

عکس از: سایت عکس از: سایت Ethiopiaimmigration

محل برگزاری جشنواره تیمکات

این فستیوال هر ساله در تمام نقاط اتیوپی برگزار می‌شود. با این حال، جشنواره‌هایی که در آدیس آبابا پایتخت و بزرگ‌ترین شهر این کشور برپا می‌شوند از حال‌وهوای ویژه و شکوه بیشتری برخوردارند.

زمان برگزاری جشنواره تیمکات

جشنواره تیمکات هر سال در تاریخ ۱۹ ژانویه برگزار می‌شود. البته، در سال‌های کبیسه زمان برپایی این جشن به ۲۰ ژانویه موکول می‌شود.

– جشنواره هوگمانای | Hogmanay

در صحبت از جشنواره های معروف جهان خوب است از فستیوال هوگمانای هم یاد کنیم. این جشن هر ساله از نخستین دقایق آغاز سال نوی میلادی، هم‌زمان با نواخته شدن زنگ نیمه‌شب در حضور هزاران نفر از مردم بومی و گردشگران درست روبه‌روی قلعه ادینبورگ شروع می‌شود.

معروف ترین جشنواره های جهان

عکس از: سایت Ediburghlive

این مراسم که از وایکینگ‌ها به یادگار مانده به‌صورت تاریخی با هدف غلبه بر سرمای انقلاب زمستانی برگزار می‌شود. در طول جشن، رقصندگان و نوازندگان بی‌شماری را می‌بینید که در رستوران‌ها و کافی‌شاپ‌های شهر بهترین غذاهای محلی را امتحان کرده و با شادمانی و پایکوبی حال‌وهوای بی‌نظیری را ایجاد می‌کنند.

بسیاری از شرکت‌کنندگان با مشعل‌های فروزان در خیابان‌ها حرکت کرده و فضای شهر را گرم و نورانی می‌کنند. در نهایت، جشنواره هوگمانای با آتش‌بازی در بندر به پایان می‌رسد.

معروف ترین جشنواره های جهان

عکس از: سایت Sky news

محل برگزاری جشنواره هوگمانای

جشنواره هوگمانای هر سال در شهر ادینبورگ، پایتخت اسکاتلند برگزار می‌شود.

زمان برگزاری جشنواره هوگمانای

این فستیوال، سالیانه در شب سال نوی میلادی برپا می‌شود و گردشگران بی‌شماری را از اقصا نقاط دنیا به اسکاتلند می‌کشاند.

– جشنواره کوم میلا | Kumbh Mela

جشنواره کوم میلا که به اسم کومبه میلا هم شناخته می‌شود یکی از معروف‌ترین فستیوال‌های مذهبی هندوها و یکی از بزرگ‌ترین مراسم زیارتی دنیاست. برای برپایی این آیین، میلیون‌ها نفر در اطراف رودخانه مقدس گنگ جمع می‌شوند و خودشان را در آب آن شست‌وشو می‌دهند و غسل می‌کنند. این کار به‌منظور زدودن گناهان و با امید شروع یک زندگی تازه انجام می‌شود.

معروف ترین جشنواره های جهان

عکس از: سایت BBC

براساس اساطیر، کوم میلا جشن پیروزی خدایان بر اهریمنان است. در ابتدای این مراسم، پیشوایان مذهبی هندو صورت و بدن‌هایشان را به خاکستر آغشته می‌کنند و وارد آب می‌شوند. پس از آن‌، دیگر زائران هم تن‌ به آب می‌زنند و به‌صورت نمادین گناهان‌شان را به جریان رود مقدس می‌سپارند.

معروف ترین جشنواره های جهان

عکس از: سایت BBC

محل برگزاری جشنواره کوم میلا

جشنواره کوم میلا در یکی از شهرهای الله‌آباد، هاریدوار، ناسیک و اوجائین کشور هندوستان و در کرانه رودهایی برگزار می‌شود که به رودخانه گنگ می‌ریزند.

زمان برگزاری جشنواره کوم میلا

این فستیوال مذهبی بسته به زمان‌بندی تقویم هندویی هر ۳ سال یک‌بار در ماه ژانویه یا فوریه برگزار می‌شود.

جشنواره‌های معروف ماه فوریه

فوریه از ۱۲ بهمن تا ۹ اسفند است.

با شروع سال نوی میلادی، ماه فوریه یکی از بهترین مواقع سال برای برگزاری برخی از فستیوال های معروف جهان به حساب می‌آید. در ادامه، محبوب‌ترین جشنواره‌هایی را به شما معرفی می‌کنیم که در این ماه برپا می‌شوند:

– کارناوال ونیز | Venice Carnival

اگر عاشق رمز و راز، جادو و بالماسکه هستید، پیشنهاد می‌کنیم شرکت در کارناوال معروف ونیز را دست ندهید. این فستیوال برای اولین بار در قرن دوازدهم برگزار شده و از آن زمان به بعد به یکی از سنت‌های دیرین این منطقه تبدیل شد.

معروف ترین جشنواره های جهان

عکس از: سایت Wikipedia

در طول این جشنواره، کنسرت‌های خیابانی و رایگان زیادی در ونیز برپا می‌شود. بسیاری از گردشگران و اهالی بومی با نقاب‌ها و ماسک‌های جالبی در شهر رفت‌وآمد می‌کنند و حال‌وهوای جشن در هر گوشه‌وکناری به‌چشم می‌خورد.

از سوی دیگر، همه رستوران‌ها و کافی‌شاپ‌های شهر در این تاریخ بهترین غذاها و نوشیدنی‌های محلی و بین‌المللی را با کیفیت عالی ارائه می‌دهند. خاطرات این سفر خیال‌انگیز برای همیشه در ذهن شما باقی خواهد ماند.

معروف ترین جشنواره های جهان

عکس از: سایت Wikipedia

محل برگزاری کارناوال ونیز

این کارناوال در کشور ایتالیا، شهر ونیز برگزار می‌شود.

زمان برگزاری کارناوال ونیز

کارناوال ونیز هر سال در ماه فوریه برگزار می‌شود و تاریخ دقیق برپایی آن ۵۸ روز قبل از عید پاک است.

– جشنواره فانوس آسمان | Sky Lantern

جشنواره فانوس آسمان یکی از فستیوال های معروف جهان است که هر سال گردشگران بی‌شماری را به سرتاسر نقاط چین می‌کشاند. در طول این مراسم، اهالی این کشور و حتی توریست‌ها فانوس‌های کاغذی رنگارنگی درست کرده یا آن‌ها را از فروشگاه‌ها خریداری می‌کنند. سپس، با تاریک شدن هوا تعداد بسیار زیادی از افراد در هر گوشه‌وکناری فانوس‌های‌شان را روشن کرده و آن‌ها را در آسمان رها می‌کنند.

معروف ترین جشنواره های جهان

عکس از: سایت Media timeout

اگر قصد شرکت در این مراسم را دارید، یادتان باشد حتما قبل از آزاد کردن فانوس نیت کنید. در زمان فستیوال فانوس آسمان، خوردن غذاهایی مانند تانگیوآن و دومپلینگ، حدس زدن جواب معمای فانوس‌ها و رقص و پایکوبی از بهترین کارهایی است که می‌توانید انجام بدهید.

معروف ترین جشنواره های جهان

عکس از: سایت Afra

محل برگزاری جشنواره فانوس آسمان

این جشنواره در سرتاسر کشور چین برگزار می‌شود.

زمان برگزاری جشنواره فانوس آسمان

فستیوال فانوس آسمان هر سال در اوایل ماه فوریه برگزار می‌شود.

– کارناوال ریودوژانیرو | Rio de Janeiro

کارناوال ریودو ژانیرو یکی از کارناوال های معروف جهان و از شادترین و رنگی‌ترین فستیوال‌های دنیا به حساب می‌آید. اگر دوست دارید برای یک‌بار هم که شده بخشی از دنیای رنگارنگ، بانشاط و شگفت‌انگیز اهالی کشور برزیل باشید حتما در این فستیوال شرکت کنید.

معروف ترین جشنواره های جهان

عکس از: سایت Rio tickets

در زمان برگزاری این مراسم، صدای موسیقی از هر کوچه و پس‌کوچه‌ای به‌گوش می‌رسد. تعداد بی‌شماری از رقصندگان، مردم بومی و گردشگران با پوشیدن لباس‌های خارق‌العاده در خیابان رژه می‌روند و این فستیوال نمادین را با اجرای رقص سامبا تکمیل می‌کنند.

اگر دوست دارید به‌صورت VIP میهمان این مراسم باستانی بوده و در محل مخصوص برپایی جشن صندلی بگیرید، لازم است زودتر دست به‌کار شده و بلیط تهیه کنید. در غیر این‌صورت، تنها در خیابان‌های شهر می‌توانید در این مراسم شرکت کرده و همراه با مردم محلی پایکوبی کنید.

معروف ترین جشنواره های جهان

عکس از: سایت Suothjet

محل برگزاری کارناوال ریودوژانیرو

این کارناوال همان‌طور که از اسم‌اش پیداست در کشور برزیل، شهر ریودوژانیرو برگزار می‌شود.

زمان برگزاری کارناوال ریودوژانیرو

زمان برگزاری این مراسم طی ۵ روز از ۲۱ تا ۲۶ فوریه است.

جشنواره‌های معروف ماه مارس

مارس از ۱۰ اسفند تا ۱۱ فروردین است.

برخی از جشنواره های معروف جهان در ماه مارس و هم‌زمان با آغاز فصل بهار برگزار می‌شوند. در ادامه، تعدادی از شناخته‌شده‌ترین فستیوال‌های این ماه را معرفی می‌کنیم:

– جشنواره هولی | Holi

جشنواره هولی یکی از کارناوال های معروف جهان و یک فستیوال ملی-مذهبی است که از اعیاد رسمی هند به حساب می‌آید. این جشن کهن به عید رنگ هم مشهور است و در میان هندوها اهمیت زیادی دارد.

معروف ترین جشنواره های جهان

عکس از: سایت Hindustantims

با آغاز فصل بهار، اهالی هند و بسیاری از گردشگران به خیابان‌ها می‌آیند و همراه با رقص و پایکوبی به یکدیگر رنگ می‌پاشند و از این طریق، زنده شدن دوباره زمین را جشن می‌گیرند. در طول این مراسم دو روزه، همه ادارات و مدارس تعطیل می‌شوند تا همه به یک اندازه لذت ببرند.

جالب است بدانید، اغلب رنگ‌های مورد استفاده در این جشن منبع طبیعی دارند و برخی از آن‌ها از میوه‌ها، شکوفه‌ها و گل‌های بهاری به‌دست می‌آیند. این کارناوال با آرزوی نابودی اهریمن همراه با برپایی آتشی عظیم، عبادت، دعا و مراسم مذهبی آغاز می‌شود.

معروف ترین جشنواره های جهان

عکس از: سایت Offloadmedia

محل برگزاری جشنواره هولی

این فستیوال در سرتاسر هندوستان و برخی دیگر از نقاط جهان برگزار می‌شود.

زمان برگزاری جشنواره هولی

زمان برگزاری جشنواره هولی معمولا در تاریخ نهم و دهم ماه مارس است.

– روز سنت پدی | St Paddy’s Day

روز سنت پدی که بیشتر مردم آن را به اسم روز سنت پاتریک می‌شناسند از جشن‌های مهم کشور ایرلند به حساب می‌آید. به اعتقاد ایرلندی‌ها، سنت پاتریک قدیس حامی این کشور است که مسیحیت را وارد ایرلند کرده و اهالی را از بت‌پرستی نجات داده است.

معروف ترین جشنواره های جهان

عکس از: سایت Cdn tiqets

در روز سنت پدی مهم نیست در کدام قسمت دوبلین به‌سر می‌برید چون هر گوشه‌وکناری سرشار از صدای موسیقی، رقص و پایکوبی، انواع نوشیدنی و بهترین خوراکی‌هاست. بنابراین، اگر قصد دارید اوقات شاد و خاطره‌انگیزی را در یکی از خوش‌منظره‌ترین و سرسبزترین نقاط دنیا سپری کنید، شرکت در جشنواره سنت پاتریک را از دست ندهید.

معروف ترین جشنواره های جهان

عکس از: سایت CNN

محل برگزاری جشنواره سنت پدی

محل اصلی برگزاری این فستیوال، دوبلین پایتخت ایرلند است. با این حال خوب است بدانید، مراسم روز سنت پاتریک در شیکاگو، نیویورک، سیدنی و لندن هم برپا می‌شود.

زمان برگزاری جشنواره سنت پدی

این جشنواره هر سال در تاریخ ۱۷ مارس برگزار می‌شود.

– ماردی گراس | Mardi Gras

اگر می‌خواهید شرکت در یکی از فستیوال های معروف دنیا را به‌شکلی خاطره‌انگیز و همراه با آتش‌بازی، رقص و پایکوبی و خوردن خوراکی‌ها و نوشیدنی‌های رنگارنگ امتحان کنید، ماردی گراس را از دست ندهید. جشنواره ماردی گراس که هر سال در شهر نیواورلئان برگزار می‌شود یک روز کامل طول می‌کشد.

معروف ترین جشنواره های جهان

عکس از: سایت Cloudinary

این فستیوال هر سال از سه‌شنبه اعتراف و چهارشنبه خاکستری شروع می‌شود و تا دو هفته بعد ادامه پیدا می‌کند. اما زیباترین کارناوال‌ها و رژه‌های خیابانی در پنج روز نهایی و مخصوصا در روز آخر به اوج خودش می‌رسد.

در طول این مراسم، تعداد بسیار زیادی از شرکت‌کنندگان را می‌بینید که لباس‌های رنگارنگی را به‌تن کرده و در حال رقص و آواز روی کشتی‌ها، ماشین‌ها، عروسک‌ها و ماکت‌های غول‌پیکر و بسیار زیبایی ایستاده و همراه با آن‌ها رژه می‌روند. تماشاگران هم در حال پایکوبی و خوش‌گذرانی در رستوران‌ها و کافی‌شاپ‌های اطراف شکمی از عزا درمی‌آورند و به‌نوبه خودشان در جشن شرکت می‌کنند.

معروف ترین جشنواره های جهان

عکس از: سایت Cloudinary

محل برگزاری جشنواره ماردی گراس

این فستیوال در سرتاسر نیواورلئان برگزار می‌شود.

زمان برگزاری جشنواره ماردی گراس

زمان برگزاری فستیوال ماردی گراس هر سال بین ۳ فوریه تا ۹ مارچ است.

– جشنواره لاس فالاس | Las Fallas

برپایی جشنواره لاس فالاس که به فستیوال آتش هم شهرت دارد به قرون وسطی برمی‌گردد. این فستیوال باستانی یکی از کارناوال های معروف جهان است که هر سال به‌مناسبت فرارسیدن بهار در کشور اسپانیا برگزار می‌شود و شباهت زیادی به چهارشنبه‌سوری ایرانیان دارد.

معروف ترین جشنواره های جهان

عکس از: سایت CNN

در این روز، مردم خونگرم این کشور با استفاده از چوب و مقوا ماکت سیاست‌مداران، شخصیت‌های کارتونی و کاراکترهای محبوب دیگر را می‌سازند و به آتش می‌کشند. سپس، حاضران در این جشن از روی شعله‌ها می‌پرند و باقی ساعات را به رقص، پایکوبی، آتش‌بازی و خوردن نوشیدنی‌ها و خوراکی‌های متنوع می‌پردازند.

این فستیوال از ساعت ۸ صبح با رژه، موسیقی، شیپورزنی و نواختن طبل آغاز می‌شود و تا آخرین ساعات شب ادامه پیدا می‌کند.

معروف ترین جشنواره های جهان

عکس از: سایت Tripsavvy

محل برگزاری جشنواره لاس فالاس

جشنواره لاس فالاس در شهر والنسیای کشور اسپانیا برگزار می‌شود.

زمان برگزاری جشنواره لاس فالاس

این فستیوال از تاریخ ۱۵ تا ۱۹ مارس هر سال ادامه دارد.

– جشنواره | SXSW

جشنواره SXSW یا جنوب از جنوب غربی یکی از فستیوال های معروف جهان است که در حوزه سینما، موسیقی و فناوری برگزار می‌شود. کافی است بلیط مراسم را تهیه کنید تا به‌طور رایگان به تمامی مهمانی‌ها، کنسرت‌ها و نمایش‌های مربوط به آن راه یابید.

معروف ترین جشنواره های جهان

عکس از: سایت Timeout

دیدار با چهره‌های مشهور دنیای موسیقی، سینما و فناوری، نوشیدن جالب‌ترین کوکتل‌های خیابانی و خوردن غذاهای گوناگون از دیگر جاذبه‌های این چشنواره به حساب می‌آیند. خوب است بدانید، این فستیوال در سرتاسر شهر آستین از خانه‌ها گرفته تا هتل‌ها و سینماها برگزار می‌شود.

معروف ترین جشنواره های جهان

عکس از: سایت Sxsw

محل برگزاری جشنواره SXSW

این جشنواره در کشور آمریکا، ایالت تگزاس و سرتاسر شهر آستین برگزار می‌شود.

زمان برگزاری جشنواره SXSW

زمان برگزاری این جشنواره از ۱۶ مارس تا ۲۲ مارس هر سال است.

جشنواره‌های معروف ماه آوریل

آوریل از ۱۲ فروردین تا ۱۰ اردیبهشت است.

آوریل یکی از زیباترین ماه‌های فصل بهار و یکی از بهترین زمان‌ها برای برپایی فستیوال های معروف دنیاست. در ادامه، برخی از محبوب‌ترین جشنواره‌هایی را به شما معرفی می‌کنیم که در این ماه برگزار می‌شوند:

– جشنواره آب سونگکران | Songkran Water

جشنواره آب سونگکران یکی از فستیوال های معروف دنیاست که طی ۳ روز با شروع فصل بهار و در گرم‌ترین ماه سال در تایلند برگزار می‌شود. هر سال، گردشگران بی‌شماری برای شرکت در این فستیوال به تایلند سفر می‌کنند.

معروف ترین جشنواره های جهان

عکس از: سایت Aleenta

در این روزها، اهالی تایلند از پیر و جوان روی هم آب می‌پاشند تا همه پلیدی‌ها و بداقبالی‌های سال پیش را بشویند و سال تازه را با طراوت و امید آغاز کنند. تایلندی‌ها این مراسم را با خانه‌تکانی، بخشیدن غذا و لباس به راهبان و درست کردن سازه‌های شنی شروع می‌کنند و با پاشیدن آب روی همدیگر به پایان می‌رسانند.

معروف ترین جشنواره های جهان

عکس از: سایت Asiadmc

محل برگزاری جشنواره آب سونگکران

این جشنواره در کلیه شهر و نقاط دور و نزدیک کشور تایلند برگزار می‌شود.

زمان برگزاری جشنواره آب سونگکران

تاریخ برپایی این فستیوال هرسال از ۱۳ تا ۱۵ آوریل است.

– جشنواره روز پادشاهی | King’s Day

جشنواره روز پادشاهی یکی از جذاب‌ترین فستیوال‌های جهان است که در فصل بهار و در کشور هلند برگزار می‌شود. این جشن که برای بزرگ‌داشت تولد پادشاه هلند برپا می‌شود، موقعیت خوبی برای استراحت و خوش‌گذرانی اهالی کشور است.

معروف ترین جشنواره های جهان

عکس از: سایت Hardnews

در این روز، اغلب مراکز دولتی، ادارات، دانشگاه‌ها و مدارس تعطیل می‌شوند و مردم با پوشیدن لباس‌های نارنجی به خانواده سلطنتی و پرچم این کشور ادای احترام می‌کنند. در طول جشنواره، اعضای خانواده سلطنتی به میان مردم می‌آیند و در اغلب بازی‌ها، مسابقات و سرگرمی‌ها شرکت می‌کنند. در طول این مراسم، بساط فروش اجناس دست دوم، اجرای نمایش و موسیقی، رقص و پایکوبی داغ است.

کافه‌ها و رستوران‌های کشور هم تنها خوراکی‌های مخصوصی را سرو می‌کنند که به‌طور سنتی به این جشن تعلق دارند. تماشای قایق‌های بی‌شماری که در کانال‌های آمستردام حرکت می‌کنند یا حتی سوار شدن و آواز خواندن در آن‌ها از دیگر جاذبه‌هایی است که می‌توانید در طول این فستیوال تجربه کنید.

معروف ترین جشنواره های جهان

عکس از: سایت Radseason

محل برگزاری جشنواره روز پادشاهی

جشنواره روز پادشاهی در بزرگ‌ترین شهرهای کشور هلند به‌ویژه آمستردام برگزار می‌شود.

زمان برگزاری جشنواره روز پادشاهی

این فستیوال به‌مناسبت تولد پادشاه هلند هر سال در تاریخ ۲۷ آوریل برپا می‌شود و تا چند روز ادامه پیدا می‌کند.

– جشنواره کوچلا | Coachella

کوچلا یکی از جشنواره های معروف جهان است که هر سال تعداد بی‌شماری از عاشقان موسیقی و مشهورترین سلبریتی‌ها را در صحرای کلرودا دور هم جمع می‌کند. در طول این مراسم هنری-تفریحی، افرادی که دوست دارند در کنسرت‌ها شرکت کنند و هنرمندان محبوب‌شان را از نزدیک ببینند بلیط جشنواره را تهیه می‌کنند.

معروف ترین جشنواره های جهان

عکس از: سایت Coachella

در این فستیوال شما می‌توانید گلچینی از محبوب‌ترین موسیقی‌های راک، پاپ، هیپ‌هاپ، ایندی و الکترونیک را بشنوید و علاوه بر رقص و پایکوبی، انواع کوکتل‌ها و خوراکی‌ها را امتحان کنید. اگر به دنیای موسیقی و سلبریتی‌ها علاقه دارید شرکت در جشنواره کوچلا را از دست ندهید.

محل برگزاری جشنواره کوچلا

این جشنواره در کلوپ امپایر پلو واقع در صحرای کلورادو، دره کوچلا، ایالت کالیفرنیا برگزار می‌شود.

زمان برگزاری جشنواره کوچلا

جشنواره کوچلا هر سال در طول دو هفته از ۱۰ تا ۱۹ آوریل برپا می‌شود.

– جشنواره جاز نیواورلئان | New Orleans Jazz

جشنواره جاز نیواورئان یکی از فستیوال های معروف دنیاست که از ۵۰ سال پیش تاکنون علاقه‌مندان و اساتید سبک‌های گاسپل، جاز، بلوز، راک و پاپ را از سرتاسر نقاط جهان برای مدت ۶ روز دور هم جمع می‌کند. این مراسم هر سال با حضور بزرگ‌ترین موسیقی‌دانان سرتاسر جهان برگزار می‌شود.

معروف ترین جشنواره های جهان

عکس از: سایت Axios

از مهم‌ترین ویژگی‌های آن می‌توان به بداهه‌نوازی هنرمندان برجسته‌ای اشاره کرد که دوست‌داران‌شان از حضور در فضای باز استقبال می‌کنند. در سال ۲۰۰۴ میلادی، این جشنواره در کتاب رکوردهای گینس به‌عنوان بزرگ‌ترین فستیوال جاز جهان ثبت شد.

معروف ترین جشنواره های جهان

عکس از: سایت Homatoday

با شرکت در این رویداد به‌راحتی می‌توانید در صدها کنسرت حاضر شوید و از شنیدن میراث نیواورلئان لذت ببرید.

محل برگزاری جشنواره جاز نیواورلئان

این جشنواره در شهر نیواورلئان واقع در ایالت لوئیزیانا و در کرانه رودخانه می‌سی‌سی‌پی برگزار می‌شود.

زمان برگزاری جشنواره جاز نیواورلئان

جشنواره نیواورلئان هر سال در طول دو هفته از ۲۷ آوریل تا ۶ مِی برگزار می‌شود.

جشنواره‌های معروف ماه می

ماه مِی (مِه) از ۱۱ اردیبهشت تا ۱۰ خرداد است.

در ماه می، آخرین روزهای بهار را تجربه می‌کنیم. مطلوب بودن آب‌وهوا، کاهش میزان بارندگی، سبز شدن انواع گیاهان و گل‌ها و بسیاری موارد دیگر از دلایل مهم برگزاری بسیاری از جشنواره‌ها در این زمان از سال است. در ادامه، برخی از مهم‌ترین فستیوال‌های ماه می را به شما معرفی می‌کنیم:

– جشنواره فیلم کن | Cannes Film

جشنواره کن مهم‌ترین جشنواره فیلم اروپا و یکی از فستیوال های معروف جهان است. حضور در این مراسم، یکی از بزرگ‌ترین فرصت‌هایی است که در طول زندگی هر فردی ممکن است تنها یک‌بار پیش بیاید.

معروف ترین جشنواره های جهان

عکس از: سایت Cannes france

در طول این رویداد، مشهورترین سینماگران و سلبریتی‌های دنیا در شهر کن دور هم جمع می‌شوند و اوقات فراغت‌شان را در بهترین رستوران‌ها، هتل‌ها و سواحل آن سپری می‌کنند. بنابراین، اگر در زمان برگزاری جشنواره به این شهر بروید علاوه بر تجربه سفری شگفت‌انگیز و لذت بردن از زیبایی‌های جنوب فرانسه احتمالا چند نفر از معتبرترین هنرمندان سینمای دنیا را از نزدیک ملاقات می‌کنید.

در طول فستیوال، خیابان‌های کن میزبان نوازندگان، رقصندگان و هنرمندان بی‌شماری است که برای گردشگران برنامه‌های سرگرم‌کننده اجرا می‌کنند. پیشنهاد می‌کنیم این سفر فوق‌العاده را تجربه کنید.

معروف ترین جشنواره های جهان

عکس از: سایت VOX

محل برگزاری جشنواره فیلم کن

این فستیوال سینمایی در شهر کن واقع در جنوب کشور فرانسه برگزار می‌شود.

زمان برگزاری جشنواره فیلم کن

فستیوال فیلم کن هر سال در ماه می برپا می‌شود.

– جشنواره پاحیاس | Pahiyas

جشنواره پاحیاس یکی از جشنواره های معروف جهان است که به‌طور سنتی هر سال به شکرانه برداشت محصول در کشور فیلیپین برپا می‌شود.

معروف ترین جشنواره های جهان

عکس از: سایت Teal magazine

در طول این مراسم، مردم بومی نمای منازل‌شان را با گیاهان، میوه و سبزیجات تر و تازه تزیین می‌کنند و آن‌ها را به رایگان در اختیار رهگذران قرار می‌دهند. به‌علاوه، در اطراف شهر صدای موسیقی به‌گوش می‌رسد و مردم در هر گوشه‌وکناری به شادی، رقص و پایکوبی می‌پردازند.

غرفه‌ها و بوفه‌های محلی هم انواع خوراکی‌ها و نوشیدنی‌ها را آماده می‌کنند و به اهالی و گردشگرانی می‌فروشند که با لباس‌های رنگارنگ‌شان به شهر جان تازه‌ای داده‌اند.

معروف ترین جشنواره های جهان

عکس از: سایت Teal magazine

محل برگزاری جشنواره پاحیاس

این فستیوال در شهر لوکبان کشور فیلیپین برگزار می‌شود.

زمان برگزاری جشنواره پاحیاس

هر سال در تاریخ ۱۵ می جشنواره پاحیاس باشکوه تمام برگزار می‌شود.

– جشنواره نورد پنیر هیل کوپر | Cooper’s Hill Cheese Rolling

جشنواره نورد پنیر هیل کوپر که به آن جشنواره پنیرهای غلتان هم می‌گویند یکی از فستیوال های معروف جهان است که سابقه‌ای ۲۰۰ ساله دارد. این فستیوال در اصل نوعی مسابقه است که از جنگ جهانی دوم به یادگار مانده و اکنون به‌شیوه تازه‌تری برپا می‌شود.

معروف ترین جشنواره های جهان

عکس از: سایت Google Maps

در ابتدای جشنواره، شرکت‌کنندگان به بالای تپه‌ای می‌روند و منتظر می‌مانند. در حوالی ظهر، داورها قطعات عظیم پنیرهای تزیین‌شده با روبان‌های رنگی را روی شیب تپه می‌غلتانند و داوطلبان کار تعقیب آن‌ها را شروع می‌کنند.

دیدن شرکت‌کنندگانی که برای گرفتن پنیرهای گریزان با یکدیگر برخورد کرده یا از روی شیب تپه سقوط می‌کنند، حال‌هوایی جنون‌آمیز و سرگرم‌کننده دارد. سرانجام، افرادی برنده می‌شوند که پنیر مورد نظرشان را شکار کنند!

معروف ترین جشنواره های جهان

عکس از: سایت Google Maps

در حوالی محل برگزاری این مسابقه، نوازندگان، رقصندگان و هنرمندان گوناگون برنامه‌های جالبی را اجرا می‌کنند. غرفه‌های ارائه خوراکی و نوشیدنی هم مثل همیشه بازارشان داغ است و با انواع خوراکی‌ها از مردم پذیرایی می‌کنند.

محل برگزاری جشنواره نورد پنیر هیل کوپر

این جشنواره هر سال در شهر تاریخی گلوسترشایر (Gloucestershire) انگلیس برگزار می‌شود.

زمان برگزاری جشنواره نورد پنیر هیل کوپر

تاریخ برپایی این فستیوال هر سال در اواخر ماه می است.

– جشنواره چونگ چاو بان | Cheung Chau Bun

جشنواره چونگ چاو بان یکی از کارناوال های معروف جهان است که هر سال در کشور هنگ‌کنگ برگزار می‌شود. براساس اساطیر از قرن‌ها پیش و بعد از شیوع طاعون، مردم بومی منطقه این مراسم را برای عبادت به درگاه خدای چونگ چاو و درخواست آرامش ارواح سرگردان قربانیان این بیماری برپا کرده‌اند.

معروف ترین جشنواره های جهان

عکس از: سایت Hongkongfp

جشنواره چونگ چاو بان در ابتدا به دلایل غم‌انگیزی شکل گرفته است. با این حال، اکنون این فستیوال به یکی از جالب‌ترین و سرگرم‌کننده‌ترین کارناوال های دنیا تبدیل شده و هر سال نظر طیف گسترده‌ای از گردشگران را به خودش جلب می‌کند.

در طول مراسم، شرکت‌کنندگان تندیس‌های عظیم‌الجثه خدایان‌شان را تهیه کرده و این مجسمه‌های غول‌پیکر را با پارچه‌ها، لباس‌ها و زیورآلات متنوع تزیین می‌کنند. خودشان هم لباس‌های رنگارنگی به‌تن کرده و صورت‌های‌شان را به اشکال جالبی گریم می‌کنند. پخت انواع نان با طعم‌های مختلف در فضایی سرشار از موسیقی و رقص از دیگر جاذبه‌های این فستیوال است.

معروف ترین جشنواره های جهان

عکس از: سایت Remotlands

محل برگزاری جشنواره چونگ چاو بان

این جشنواره در جزیره چونگ چاو واقع در کشور هنگ‌کنگ برگزار می‌شود.

زمان برگزاری جشنواره چونگ چاو بان

جشنواره چونگ چاو بان هر سال از تاریخ پنجم تا نهم چهارمین ماه قمری یعنی تقریبا از تاریخ ۲۷ آوریل تا یکم می برپا می‌شود.

– جشنواره ویوید سیدنی | VIVID Sydney

ویوید سیدنی یکی از جشنواره های معروف جهان است که با عنوان فستیوال نور و موسیقی هم شناخته می‌شود. در طول این مراسم، مراکز مهم شهر با نورپردازی‌های بسیار زیبا تزیین شده و فضای شهر نورانی و شگفت‌انگیز می‌شود. سالانه میلیون‌ها نفر از سرتاسر نقاط دنیا در این جشنواره شرکت می‌کنند و خاطراتی فراموش‌نشدنی را به خانه می‌برند.

معروف ترین جشنواره های جهان

عکس از: سایت VIVIDSydney

تماشای رقص نور بر روی خانه اپرای سیدنی، خوردن خوراکی‌ها و نوشیدنی‌های منحصربه‌فرد، شنیدن طنین بهترین قطعات موسیقی در شهر و شرکت در مراسم شاد و سرگرم‌کننده از بهترین جاذبه‌های این جشن به حساب می‌آید.

در طول این فستیوال شهر سیدنی به‌شکل غیرقابل‌باوری شلوغ است. بنابراین، لازم است مراقب لوازم، کیف دستی، اشیای گران‌بها و فرزندان‌تان باشید. اگر در طول این رویداد به سیدنی سفر کردید، لطفا عکس‌ها و خاطرات‌تان را با ما هم به‌اشتراک بگذارید.

معروف ترین جشنواره های جهان

عکس از: سایت VIVIDSydney

محل برگزاری جشنواره ویوید سیدنی

این فستیوال در سرتاسر نقاط شهر سیدنی واقع در کشور استرالیا برگزار می‌شود.

زمان برگزاری جشنواره ویوید سیدنی

زمان برگزاری این جشنواره از ۲۲ می تا ۱۳ ماه ژوئن است.

جشنواره‌های معروف ماه ژوئن

ژوئن از ۱۱ خرداد تا ۹ تیر است.

ژوئن ششمین ماه سال میلادی و یکی از بهترین زمان‌ها برای برگزاری جشن‌ها و فستیوال‌هاست. در ادامه، برخی از محبوب‌ترین فستیوال‌های این ماه را به شما معرفی می‌کنیم:

– جشنواره جزیره وایت | Isle of Wight

جشنواره جزیره وایت یکی از فستیوال های معروف جهان در زمینه موسیقی است که هر سال در انگلستان برگزار می‌شود. تعداد بسیار زیادی از پیشگامان موسیقی دنیا آثار منحصر به‌فردشان را در این فستیوال اجرا کرده و تماشاگران را برای هزارمین بار مجذوب خودشان می‌کنند.

معروف ترین جشنواره های جهان

عکس از: سایت NME

در تمامی نقاط شهر صدای ژانرهای گوناگون موسیقی به‌گوش می‌رسد و در گوشه‌وکنار آن مجلس رقص و پایکوبی برپاست. همه رستوران‌ها و کافی‌شاپ‌های جزیره وایت در این مدت بهترین خوراکی‌ها و نوشیدنی‌های خود را در اختیار گردشگران قرار می‌دهند.

پس از برگزاری مراسم، توریست‌ها برای مدت بیش‌تری در جزیره اقامت می‌کنند تا از تفریحات دریایی و سرگرمی‌های منحصربه‌فرد آن استفاده کنند. این‌جا همان نقطه‌ای است که می‌توانید خوش‌گذرانی و تعالی فرهنگی را به‌طور یک‌جا تجربه کنید.

معروف ترین جشنواره های جهان

عکس از: سایت NME

محل برگزاری جشنواره جزیره وایت

این جشنواره در جزیره وایت واقع در انگلیس برگزار می‌شود.

زمان برگزاری جشنواره جزیره وایت

تاریخ برپایی این فستیوال معمولا از ۷ تا ۹ ژوئن است.

– جشنواره در کالترن | der Kulturen

جشنواره فرهنگی برلین که با نام جشنواره der Kulturen هم شناخته می‌شود یکی از فستیوال های معروف جهان است که هر سال در فصل تابستان میلیون‌ها نفر از گردشگران را به کشور آلمان می‌کشاند.

معروف ترین جشنواره های جهان

عکس از: سایت Google Maps

این مراسم که برای گرامیداشت تنوع قومی و فرهنگی و به پاس همزیستی مسالمت‌آمیز ادیان و عقاید گوناگون برپا می‌شود با برگزاری کنسرت، ارائه انواع نوشیدنی‌ها و خوراکی‌های جالب و بسیاری سرگرمی‌های دیگر همراه است.

شرکت‌کنندگان این فستیوال از ۷۰ کشور جهان دور هم جمع می‌شوند تا هنرها و سنت‌های خودشان را در معرض دید عموم بگذارند. در طول این مراسم، صدای موسیقی از هر گوشه‌ای طنین‌انداز است و مردم در کوچه‌ها و خیابان‌ها به رقص و پایکوبی می‌پردازند.

معروف ترین جشنواره های جهان

عکس از: سایت Google Maps

محل برگزاری جشنواره der Kulturen

این جشنواره در شهر برلین، کشور آلمان برگزار می‌شود.

زمان برگزاری جشنواره der Kulturen

تاریخ برپایی این فستیوال از ۷ تا ۹ ژوئن هر سال است.

– جشنواره راک در ریو | Rock in Rio

راک در ریو اسم یکی از جشنواره های معروف جهان است که در دهه ۸۰ میلادی برای تقویت روحیه مردمی آغاز شد که از آشفتگی‌های اجتماعی و اقتصادی جان‌شان به لب رسیده بود. این فستیوال با بیش از ۷۰هزار شرکت‌کننده، همچنان عنوان بزرگ‌ترین جشنواره موسیقی آمریکای جنوبی را یدک می‌کشد.

معروف ترین جشنواره های جهان

عکس از: سایت Veja rio

در طول این مراسم هفت‌روزه گردشگران علاوه بر شنیدن موسیقی و رقص و پایکوبی می‌توانند از نمایشگاه‌های هنری بازدید کرده و در شهربازی و سیرک اوقات خوشی را سپری کنند. اگر به موسیقی و فرهنگ مردم برزیل علاقه دارید و اگر می‌خواهید سفری خاطره‌انگیز و متفاوت را تجربه کنید حتما به فستیوال راک در ریو سری بزنید.

معروف ترین جشنواره های جهان

عکس از: سایت Veja rio

محل برگزاری جشنواره راک در ریو

محل برگزاری این جشنواره در پارک المپیک ریو دو ژانیرو در کشور برزیل است.

زمان برگزاری جشنواره راک در ریو

این فستیوال هر سال در تاریخ ۲۰ یا ۲۱ ژوئن آغاز می‌شود و به‌مدت یک هفته ادامه پیدا می‌کند.

– جشنواره گلاستونبری | Glastonbury

جشنواره گلاستونبری یکی دیگر از فستیوال های معروف دنیا و یکی از باشکوه‌ترین جشن‌های نمایشی جهان است. این مراسم سالانه با حضور هزاران گردشگری برگزار می‌شود که برای تماشای جلوه‌های بی‌نظیر هنری و شنیدن ناب‌ترین قطعات موسیقی به شهر گلاستونبری واقع در انگیس سفر می‌کنند.

یکی از تفاوت‌های این فستیوال با دیگر جشنواره‌های مشابه این است که مسافران به‌جای اقامت در هتل در محوطه اطراف محل برگزاری مراسم چادر می‌زنند. بنابراین، اگر در تاریخ برپایی این جشن به گلاستونبری بروید با هزاران خیمه‌ای مواجه می‌شوید که دوست‌داران موسیقی را در خود جا داده‌اند.

معروف ترین جشنواره های جهان

عکس از: سایت Telegraph

با شرکت در این جشنواره، علاوه بر حضور در کنسرت‌های متعددی که در فضای باز برگزار می‌شوند می‌توانید از تماشای سیرک یا فیلم‌هایی لذت ببرید که هر شب در این مجموعه به نمایش درمی‌آیند.

محل برگزاری جشنواره گلاستونبری

این جشنواره در مکانی بسیار زیبا با مساحتی بیش از ۳۶۰ هکتار واقع در گلاستونبری انگلیس برگزار می‌شود.

زمان برگزاری جشنواره گلاستونبری

زمان برپایی این مراسم سالیانه از ۲۴ تا ۲۹ ژوئن است.

– جشنواره تابستانی سامرفست | Summerfest

جشنواره تابستانی Summerfest بزرگ‌ترین فستیوال موسیقی دنیا و یکی از جشنواره های معروف جهان است که هر سال با حضور بیش از ۸۰۰هزار نفر برگزار می‌شود. در این رویداد، برترین نوازندگان جهان غرب در طول ۱۱ روز در ۱۱ استیج مختلف هنرنمایی می‌کنند.

معروف ترین جشنواره های جهان

عکس از: سایت Eripadvisor

تماشاگران با پرداخت مبلغ اندکی می‌توانند بلیط جشنواره را تهیه کنند و از اجرای هنرمندان محبوب‌شان لذت ببرند. این مراسم بیش از ۵۰ سال است که به یکی از جاذبه‌های گردشگری ویسکانسین تبدیل شده و اقتصاد این ناحیه را رونق بخشیده است. بدون تردید، دوست‌داران موسیقی حضور در این گردهم‌آیی را در برنامه سفرهایشان قرار می‌دهند.

معروف ترین جشنواره های جهان

عکس از: سایت Eripadvisor

محل برگزاری جشنواره تابستانی Summerfest

جشنواره تابستانی Summerfest در ویسکانسین آمریکا برگزار می‌شود.

زمان برگزاری جشنواره تابستانی Summerfest

این فستیوال هر سال از یکم تا ششم جولای میزبان دوست‌داران موسیقی است.

جشنواره‌های معروف ماه جولای

جولای از ۱۰ تیر تا ۹ مرداد است.

تابستان فصل تعطیلات و برگزاری فستیوال‌های سرگرم‌کننده و جالب در گوشه‌وکنار دنیاست. در ادامه، برخی از محبوب‌ترین جشنواره‌های تابستانی ماه جولای را به شما معرفی می‌کنیم:

– جشنواره اگزیت | EXIT

جشنواره EXIT یکی از فستیوال های معروف جهان در زمینه موسیقی است. این مراسم که در یکی از قلعه‌های تاریخی و تماشایی صربستان برگزار می‌شود عنوان یکی از بزرگ‌ترین فستیوال‌های موسیقی اروپا را یدک می‌کشد.

معروف ترین جشنواره های جهان

عکس از: سایت Exit

این رویداد از زمان آغاز به‌کار تا کنون با حضور معتبرترین هنرمندان جهان به یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری کشور صربستان تبدیل شده است. در طول این مراسم باشکوه، علاوه بر شرکت در کنسرت‌های کم‌نظیر و رقص و پایکوبی شاهد رویدادهای هنری-فرهنگی متعددی خواهید بود که در گوشه‌وکنار کشور برگزار می‌شود.

اگر می‌خواهید سفری خاطره‌انگیز و شاد در یکی از دیدنی‌ترین نقاط اروپا را تجربه کنید، شرکت در جشنواره EXIT را از دست ندهید.

معروف ترین جشنواره های جهان

عکس از: سایت Exit

محل برگزاری جشنواره EXIT

این جشنواره هر سال در شهر نووی ساد (Novi Sad) کشور صربستان برگزار می‌شود.

زمان برگزاری جشنواره EXIT

زمان برپایی این فستیوال هر سال از ۴ تا ۷ جولای است.

– جشنواره جاز مونترو | Montreux Jazz

جشنواره جاز مونترو دومین فستیوال بزرگ موسیقی جاز در جهان و یکی از مهم‌ترین رویدادهای صنعت موزیک است. این جشنواره دو هفته‌ای از سال ۱۹۶۷ تا کنون تعداد بسیار زیادی از گردشگران را روانه سواحل دریاچه ژنو کرده است.

معروف ترین جشنواره های جهان

عکس از: سایت Google Maps

در مدت برگزاری این مراسم، شهر ژنو سرشار از نور و موسیقی می‌شود و گردشگران در هر کوچه‌وخیابانی رقص و پایکوبی می‌کنند. رستوران‌ها و کافی‌شاپ‌های شهر از ابتدای روز تا پایان شب بهترین خوراکی‌ها و نوشیدنی‌ها را برای مردم شادمانی فراهم می‌کنند که برای خوش‌گذرانی و شرکت در جشنواره به ژنو سفر کرده‌اند.

اگر به موسیقی جاز علاقه دارید و می‌خواهید یک تعطیلات رویایی در یکی از بهترین کشورهای اروپایی را تجربه کنید شرکت در جشنواره جاز مونترو را از دست ندهید.

معروف ترین جشنواره های جهان

عکس از: سایت Google Maps

محل برگزاری جشنواره جاز مونترو

این جشنواره در سواحل دریاچه ژنو سوئیس برگزار می‌شود.

زمان برگزاری جشنواره جاز مونترو

جشنواره جاز مونترو هر سال از تاریخ ۲۸ ژوئن تا ۱۳ جولای از گردشگران سرتاسر جهان استقبال می‌کند.

– جشنواره شب های سفید | White Nights

فستیوال شب‌های سفید یکی از جشنواره های معروف جهان است که هر سال در شهر سنت پترزبورگ برگزار می‌شود و به مدت دو ماه ادامه پیدا می‌کند. در طول این مراسم منحصر به‌فرد، شهر سنت پترزبورگ غرق در نور و موسیقی می‌شود.

معروف ترین جشنواره های جهان

عکس از: سایت Dnaindia

هر سال، هزاران نفر از نقاط دور و نزدیک جهان به روسیه سفر می‌کنند تا در این جشن باشکوه شرکت کنند. کشور روسیه به دلیل قرارگیری در نزدیکی قطب شمال در ماه جولای روزهای بسیار طولانی و شب‌های کوتاهی را تجربه می‌کند. در این موقع از سال، حتی در نیمه‌های شب هم هوا گرگ‌ومیش است و کاملا تاریک نمی‌شود. به‌همین دلیل نام جشنواره شب های سفید برای این رویداد انتخاب شده است.

معروف ترین جشنواره های جهان

عکس از: سایت Dnaindia

اگر شما هم به آشنایی با فرهنگ و سنت‌های روسیه علاقه دارید و می‌خواهید سفری منحصر به‌فرد و سرشار از خوش‌گذرانی را تجربه کنید حتما برای شرکت در این فستیوال برنامه‌ریزی کنید.

محل برگزاری جشنواره شب های سفید

این جشنواره در شهر سنت پتربورگ کشور روسیه برگزار می‌شود.

زمان برگزاری جشنواره شب های سفید

زمان برپایی این فستیوال هر سال از ۲۳ می تا ۲۹ جولای است.

– جشنواره موسیقی داوسون سیتی | Dawson City

داوسون سیتی شهری کوچک در یوکان کاناداست که هر سال میزبانی یکی از صمیمانه‌ترین فستیوال‌های موسیقی دنیا را برعهده دارد. این شهر در قرن نوزدهم میلادی یکی از مراکز استخراج طلا بوده است.

معروف ترین جشنواره های جهان

عکس از: سایت Yukoninfo

با سفر به این شهر هنوز هم می‌توانید یادگارهای جویندگان طلا را ببینید و حتی شانس خودتان را برای پیدا کردن این فلز ارزشمند در جویبارهای داوسون سیتی امتحان کنید! در طول جشنواره، صدای موسیقی از کوچه‌وخیابان‌های شهر به‌گوش می‌رسد.

محل برگزاری جشنواره موسیقی داوسون سیتی

این جشنواره در داوسون سیتی یکی از شهرهای کوچک و باصفای یوکان کانادا برگزار می‌شود.

زمان برگزاری جشنواره موسیقی داوسون سیتی

زمان برگزاری جشنواره موسیقی داوسون سیتی هر سال از ۱۷ تا ۱۹ جولای است.

– جشنواره گودال خرگوش | Down the Rabbit Hole

جشنواره گودال خرگوش (DTRH) یک فستیوال موسیقی سه‌روزه است که از سال ۲۰۱۴ میلادی در فضای باز و در دامان طبیعت زیبای هلند برگزار می‌شود. در این مراسم، شما علاوه بر سلبریتی‌ها و بزرگان دنیای موسیقی می‌توانید با چهره‌های نوظهور این صنعت هم آشنا شوید.

معروف ترین جشنواره های جهان

عکس از: سایت Yourope

در مدت برپایی مراسم، بسیاری از گردشگران در پارک گرین هیلز چادر می‌زنند و از صبح تا شب می‌رقصند و پایکوبی می‌کنند. در گوشه‌وکنار این پارک نوازندگان و خوانندگانی را می‌بینید که با لباس‌های رنگارنگ به سبک‌ راک، پاپ، هیپ‌هاپ و جاز هنرنمایی کرده و اوقات خوشی را برای حاضران ایجاد می‌کنند.

این جشنواره با شعار «هر جا که باشی و هر کاری که بکنی، کسی نمی‌تواند تو را ببیند» برگزار می‌شود. به‌همین دلیل هم اسم‌اش را گودال خرگوش گذاشته‌اند. پیشنهاد می‌کنیم برای یک‌بار هم که شده حضور در این مراسم سرگرم‌کننده را تجربه کنید.

معروف ترین جشنواره های جهان

عکس از: سایت Google Maps

محل برگزاری جشنواره سوراخ خرگوش

این جشنواره در پارک گرین هیلز منطقه اوویک (Ewijk) واقع در کشور هلند برگزار می‌شود.

زمان برگزاری جشنواره سوراخ خرگوش

زمان برپایی این فستیوال هر سال ۳ تا ۵ جولای است.

جشنواره‌های معروف ماه آگوست

آگوست از ۱۰ مرداد تا ۹ شهریور است.

در پایان تابستان برخی از جذاب‌ترین شهرهای جهان با برپایی فستیوال‌های جالب، میزبان گردشگرانی هستند که می‌خواهند فصل تعطیلات را به‌شکل خاطره‌انگیزی به اتمام برسانند. در ادامه، تعدادی از جشنواره های معروف جهان را به شما معرفی می‌کنیم که در ماه آگوست برگزار می‌شوند:

– جشنواره رگی سامفست | Reggae Sumfest

اغلب افراد جشنواره رگی سامفست را با نام «بزرگ‌ترین نمایش رگی روی زمین» می‌شناسند. بی‌تردید سواحل دریای کارائیب و به‌ویژه کشور جامائیکا بهترین مکان برای شنیدن موسیقی رگی و رقص و پایکوبی با آن به حساب می‌آید.

معروف ترین جشنواره های جهان

عکس از: سایت Npr

این جشنواره یک‌روزه از ساعت ۹ شب شروع می‌شود و حداقل تا ۱۲ ساعت بعد با سرگرم‌کننده‌ترین برنامه‌ها ادامه پیدا می‌کند و شادی و نشاط حاکم بر آن به همه حاضران سرایت می‌کند. پیشنهاد می‌کنیم در فرصت مناسب مقدمات سفر به این کشور و حضور در فستیوال سامفست را فراهم کنید.

محل برگزاری جشنواره رگی سامفست

این مراسم در خلیج مونتگو واقع در کشور جامائیکا برگزار می‌شود.

زمان برگزاری جشنواره رگی سامفست

جشنواره تابستانی رگی سامفست هر سال در تاریخ یکم آگوست برپا می‌شود.

– جشنواره ارواح | Ghosts

جشنواره ارواح یا جشن اشباح یکی دیگر از فستیوال های معروف جهان است که در کشور چین برای آمرزش روح رفتگان برگزار می‌شود. چینی‌ها معتقدند در این روز اشباح مردگان روی زمین پرسه می‌زنند. بنابراین، در کنار جاده‌ها برایشان غذا می‌گذارند؛ فانوس‌های روشن را روی آب رها می‌کنند؛ عود و بخور می‌سوزانند و با این کارها تلاش می‌کنند ارواح را از خودشان راضی نگهدارند.

معروف ترین جشنواره های جهان

عکس از: سایت Airasia

از همه جالب‌تر این‌که در رستوران‌ها افرادی را می‌بینید که در مقابل صندلی‌های خالی غذا گذاشته و اشباح را به صرف نهار یا شام دعوت کرده‌اند. بدون شک حضور در چنین فستیوال عجیب و غریبی خالی از لطف نیست.

معروف ترین جشنواره های جهان

عکس از: سایت Airasia

محل برگزاری جشنواره ارواح

جشنواره ارواح در همه شهرها و روستاهای چین برگزار می‌شود.

زمان برگزاری جشنواره ارواح

بسته به تقویم قمری، این فستیوال هر سال در ماه آگوست یا سپتامبر برگزار می‌شود.

– جشنواره گوجه‌فرنگی | La Tomatina

جشنواره گوجه‌فرنگی یا توماتینا یکی از فستیوال های معروف دنیاست که هر سال گردشگران زیادی را به دهکده بونول واقع در والنسیا، اسپانیا می‌کشاند. برگزاری این مراسم به سال ۱۹۴۵ و نزاعی برمی‌گردد که بین گروهی از جوانان آن دوران در گرفته و با پرتاب گوجه‌فرنگی همراه بوده است.

معروف ترین جشنواره های جهان

عکس از: سایت Cgtn

از آن زمان به بعد، انجام این کار به سنتی سرگرم‌کننده تبدیل شد. حالا دیگر کار به‌جایی رسیده که در تاریخ برپایی این فستیوال، مسئولان دهکده کامیون‌های پر از گوجه‌فرنگی را برای استفاده مردم به میدان اصلی می‌آورند.

در پایان هم ماشین‌های آتش‌نشانی در محل حاضر می‌شوند و به روی حاضران آب می‌پاشند تا پاکیزه‌شان کنند. این مراسم با اجرای موسیقی زنده، رقص و پایکوبی و آتش بازی همراه است. بدون شک حضور در این فستیوال می‌تواند به خاطره‌ای فراموش‌نشدنی تبدیل شود.

معروف ترین جشنواره های جهان

عکس از: سایت Telegraph

محل برگزاری جشنواره گوجه‌فرنگی

جشنواره توماتینا در منطقه بونول شهر والنسیا واقع در شرق اسپانیا برگزار می‌شود.

زمان برگزاری جشنواره گوجه‌فرنگی

این فستیوال هر سال در آخرین چهارشنبه ماه اوت برگزار می‌شود.

– جشنواره مرد سوزان | Burning Man

جشنواره مرد سوزان یکی از فستیوال های معروف جهان است که هر سال در بخشی از صحرای نوادای آمریکا برگزار می‌شود و از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری این منطقه به حساب می‌آید. در طول سالیان، استقبال از این فستیوال به‌اندازه‌ای زیاد بوده که محل برگزارای آن به شهری کوچک تبدیل شده است.

معروف ترین جشنواره های جهان

عکس از: سایت Google Maps

این مراسم ۷ تا ۹ روز طول می‌کشد و در طی آن سازه غول‌پیکری به شکل انسان و از جنس حصیر و چوب به آتش کشیده می‌شود. از دیگر برنامه‌های این گردهمایی می‌توان به اجرای حرکات نمایشی، نواختن موسیقی، رقص و پایکوبی، آشپزی گروهی و خلق آثار هنری اشاره کرد.

پیشنهاد می‌کنیم در این جشنواره شرکت کرده و کمپینگ در صحرای نوادا را به‌شیوه‌ای لوکس تجربه کنید.

معروف ترین جشنواره های جهان

عکس از: سایت Google Maps

محل برگزاری جشنواره مرد سوزان

این فستیوال در منطقه بلک راک (Black Rock) واقع در صحرای نوادای آمریکا برگزار می‌شود.

زمان برگزاری جشنواره مرد سوزان

تاریخ برپایی این جشنواره از ۲۷ آگوست تا ۴ سپتامبر است.

– کارناوال ناتینگ هیل | Notting Hill Carnival

فستیوال ناتینگ هیل یکی از کارناوال های معروف دنیا و بزرگ‌ترین رویداد خیابانی در لندن است که هر سال طی دو روز برگزار می‌شود. این جشنواره پرزرق‌وبرق از سال ۱۹۵۸ تاکنون به‌عنوان نمادی برای بزرگ‌داشت اتحاد نژادی شناخته می‌شود.

معروف ترین جشنواره های جهان

عکس از: سایت Thenudge

شرکت‌کنندگان در این مراسم باشکوه با پوشیدن لباس‌های رنگارنگ و گریم‌کردن صورت‌ها به‌روشی اغراق‌آمیز علاوه بر ایجاد فضایی شاد و منحصر به‌فرد قصد دارند لزوم احترام به آزادی‌های فردی را به نمایشی‌ترین شکل ممکن به‌تصویر بکشند.

اگر به کارناوال‌های خیابانی، شنیدن موسیقی، خوردن بهترین انواع نوشیدنی و خوراکی‌های بومی و بین‌المللی و صدها نمونه دیگر از جلوه‌های خوش‌گذرانی علاقه دارید، همین حالا برای سفر به لندن و حضور در اولین کارناوال ناتینگ هیل پیش رو اقدام کنید.

معروف ترین جشنواره های جهان

عکس از: سایت Yescapa

محل برگزاری کارناوال ناتینگ هیل

این فستیوال در منطقه ناتینگ هیل واقع در کنزینگتون لندن در کشور انگلیس برگزار می‌شود.

زمان برگزاری کارناوال ناتینگ هیل

این جشنواره هر سال در ماه آگوست و در آخرین روزهای یکشنبه و دوشنبه قبل از بانک هالیدی (Bank Holiday) برپا می‌شود.

– جشنواره ویکتوریا | Victorious

جشنواره ویکتوریا یک فستیوال خانوادگی است که هر سال در آخر هفته تعطیلات بانک هالیدی برگزار می‌شود و جمعیت زیادی را به سواحل جنوبی پورتسموث واقع در استان همپشایر انگلیس می‌کشاند.

معروف ترین جشنواره های جهان

عکس از: سایت Inews

از ویژگی‌های این مراسم می‌توان به برپایی آن در محوطه قلعه تاریخی و باشکوهی اشاره کرد که در ساحل دریا قرار دارد و به هنری هشتم یکی از پادشاهان انگلیس تعلق داشته است. با حضور در این فستیوال می‌توانید در دنیای موسیقی، رنگ و سرگرمی‌های محلی غوطه‌ور شوید.

تماشای سیرک و هنرهای نمایشی، رقص و پایکوبی و همچنین، خرید از غرفه‌های ارائه دهنده انواع نوشیدنی، تنقلات و خوراکی‌های متنوع می‌تواند تجربه‌ای ناب و به‌یادماندنی را برایتان به‌همراه داشته باشد.

معروف ترین جشنواره های جهان

عکس از: سایت Inews

محل برگزاری جشنواره ویکتوریا

جشنواره ویکتوریا در سواحل جنوبی پورتسموث واقع در استان همپشایر انگلیس برگزار می‌شود.

زمان برگزاری جشنواره ویکتوریا

این فستیوال هر سال در ماه آگوست و در آخر هفته تعطیلات بانک هالیدی (Bank Holiday) برپا می‌شود.

– جشنواره راک فوجی | Fuji Rock

جشنواره راک فوجی یکی از منحصر به‌فردترین فستیوال های معروف دنیاست که سالانه برای دوست‌داران موسیقی برپا می‌شود.

معروف ترین جشنواره های جهان

عکس از: سایت Google Maps

این رویداد شاد و خیال‌انگیز که پیش‌تر در دامنه‌های منتهی به کوه فوجی برگزار می‌شد چندین سال است در یکی از پیست‌های اسکی ژاپن برپا می‌شود. این پیست اسکی که نیگاتا نام دارد در فاصله ۹۰ دقیقه‌ای با شهر توکیو قرار گرفته است. در اطراف آن چشمه‌های آب گرم، جنگل‌های انبوه، طبیعت سرسبز، رودخانه‌های زلال و دریاچه‌هایی به رنگ زمرد به‌چشم می‌خورد.

حضور در چنین فضای جذابی، روحتان را تازه کرده و با آب‌وهوای مطلوب‌اش شما را از گرمای طاقت‌فرسای تابستان نجات می‌دهد. دسترسی به بهترین غذاها و نوشیدنی‌های ژاپنی و بین‌المللی با قیمتی عالی از دیگر جاذبه‌های این فستیوال به حساب می‌آید.

معروف ترین جشنواره های جهان

عکس از: سایت Google Maps

محل برگزاری جشنواره راک فوجی

جشنواره راک فوجی در منطقه یوزاواکو (Yuzawa-cho) واقع در شهر نیگاتای ژاپن برپا می‌شود.

زمان برگزاری جشنواره راک فوجی

فستیوال موسیقی راک فوجی هر سال از ۲۱ تا ۲۳ آگوست برگزار می‌شود.

جشنواره‌های معروف ماه سپتامبر

سپتامبر از ۱۰ شهریور تا ۸ مهر است.

با آغاز فصل پاییز و همراه با مطلوب‌تر شدن آب‌وهوا، در بسیاری از نقاط دنیا فستیوال‌ها و گردهمایی‌های سرگرم‌کننده‌ای برگزار می‌شود. در ادامه، برخی از جشنواره های معروف جهان را به شما معرفی می‌کنیم که در ماه سپتامبر برگزار می‌شوند:

– جشنواره کیک ماه | Mooncake

جشنواره کیک ماه یکی دیگر از فستیوال‌های جالب چینی است که هر سال در پانزدهمین روز از هشتمین ماه قمری و در طول یک تعطیلات رسمی سه‌روزه برگزار می‌شود.

معروف ترین جشنواره های جهان

عکس از: سایت Google Maps

این جشنواره که به عید کیک ماه هم معروف است پیشینه‌ای شنیدنی دارد. داستان از این قرار است که وقتی مغول‌ها در چین بودند، تعدادی از شورشیان شایعه کردند که بیماری طاعون شیوع پیدا کرده است. آن‌ها اعلام کردند تنها راه علاج این بیماری خوردن شیرینی‌های مخصوصی است که هر دردی را درمان می‌کنند. به این ترتیب، کیک‌های ماه پخته شده و همراه با پیام‌های انقلابی که به‌صورت رمزی بر روی آن حک شده بودند در جعبه‌های چهارتایی توزیع شدند.

معروف ترین جشنواره های جهان

عکس از: سایت Google Maps

برای حل معمای کیک ماه و آگاهی از پیام آن، لازم بود هر یک از شیرینی‌ها به چهار قطعه تقسیم شوند و قطعات در هم‌ریخته با ترتیب درست در کنار هم قرار بگیرند. سنت طبخ کیک ماه در نیمه پاییز همچنان پابرجا بوده و با برگزاری برنامه‌های سرگرم‌کننده، پایکوبی، اجرای موسیقی و خوردن غذاهای خوشمزه چینی همراه است.

محل برگزاری جشنواره کیک ماه

جشنواره کیک ماه در سرتاسر نقاط چین برگزار می‌شود.

زمان برگزاری جشنواره کیک ماه

زمان برگزاری جشنواره کیک ماه براساس تقویم چینی هر سال در پانزدهمین روز از هشتمین ماه قمری برپا می‌شود. به این ترتیب، واضح است که تاریخ برپایی آن در سال‌های مختلف متفاوت بوده و گاهی اوقات، در ماه سپتامبر جشن گرفته می‌شود.

– جشنواره دریاچه ستاره‌ها | Lake of Stars

فستیوال دریاچه ستاره‌ها یکی از جشنواره های معروف جهان است که هر سال در کشور مالاوی واقع در جنوب شرقی قاره آفریقا برگزار می‌شود. این کشور با مردمانی صمیمی و خونگرم یکی از زیباترین دریاچه‌های دنیا را دارد.

معروف ترین جشنواره های جهان

عکس از: سایت Google Maps

سواحل این دریاچه نیلگون با آبی زلال و آبزیانی کم‌نظیر هر سال به‌مدت سه روز میزبان گردشگرانی است که برای شرکت در فستیوال دریاچه ستارگان به این مکان می‌آیند. این مراسم با برپایی انواع نمایش‌های هنری، اجرای موسیقی، رقص و آواز و انواع بازی‌ها و سرگرمی‌های دریایی همراه است.

اگر قصد دارید سفری خاطره‌انگیز را در یکی از زیباترین مقاصد گردشگری جهان تجربه کنید، جشنواره دریاچه ستارگان را از دست ندهید.

معروف ترین جشنواره های جهان

عکس از: سایت CNN

محل برگزاری جشنواره دریاچه ستاره‌ها

محل برگزاری جشنواره دریاچه ستاره‌ها قلعه Kachere واقع در خلیج Nkhata در کشور مالاوی است.

زمان برگزاری جشنواره دریاچه ستاره‌ها

این جشنواره هر سال در تاریخ ۲۷ تا ۲۹ سپتامبر برگزار می‌شود.

جشنواره‌های معروف ماه اکتبر

اکتبر از ۹ مهر تا ۹ آبان است.

اکتبر یکی از زیباترین ماه‌های پاییز و زمان مناسبی برای برگزاری انواع فستیوال‌هاست. در ادامه، برخی از جشنواره های معروف جهان را به شما معرفی می‌کنیم که در این ماه برپا می‌شوند:

– جشنواره غذای فریا د مول | Feria del Mole

جشنواره غذای Feria del Mole یک فستیوال فرهنگی است که با ساختاری فمینیستی به‌منظور توانمندسازی زنان مکزیکی برگزار می‌شود. در طول این مراسم، خانم‌های مکزیکی نوعی سس یا خورشت با نام Mole را درست می‌کنند و در نمایشگاه سالانه می‌فروشند.

معروف ترین جشنواره های جهان

عکس از: سایت Google Maps

این خورشت انواع مختلفی دارد و با دستورپخت‌های متنوعی آماده می‌شود. بنابراین، هرگز از خوردن این غذای خوب مکزیکی سیر نخواهید شد. این فستیوال با انواع تفریحات، سرگرمی‌ها، موسیقی، رقص و ارائه غذاها و نوشیدنی‌های محلی همراه است. پیشنهاد می‌کنیم به جشنواره غذای Feria del Mole سری بزنید.

معروف ترین جشنواره های جهان

عکس از: سایت Cdmx

محل برگزاری جشنواره غذای Feria del Mole

این جشنواره هر سال در شهرهای مکزیکو سیتی، San Pedro Atocpan و Milpa Alta واقع در کشور مکزیک برگزار می‌شود.

زمان برگزاری جشنواره غذای Feria del Mole

فستیوال غذای Feria del Mole در طول ماه اکتبر برپاست.

– جشنواره روز مرگ | Day of the Dead

جشنواره روز مرگ که با نام روز مردگان هم شهرت دارد یکی از جشنواره های معروف دنیا و یکی از جشن‌های ملی مکزیک است. در طول این فستیوال، مردم محلی به آرامگاه خانواده و دوستان‌شان سر می‌زنند و با گذاشتن گل و روشن کردن شمع یاد و خاطره آن‌ها را زنده نگه می‌دارند.

معروف ترین جشنواره های جهان

عکس از: سایت National geographic

مکزیکی‌ها برای گرامیداشت یاد عزیزان‌شان این فستیوال سه روزه را با پخت نوعی شیرینی، رقص و آواز، فروش انواع خوراکی‌ها و نوشیدنی‌ها و سرگرمی‌های دیگر همراه می‌کنند. مکزیکی‌ها اعتقاد دارند اجدادشان در این ماه برای دو روز از گور برمی‌خیزند و به زندگان می‌پیوندند. به همین دلیل، مردم بومی با پوشیدن لباس‌های جالب، پایکوبی و اهدای هدیه به درگذشتگان درواقع زندگی را جشن می‌گیرند.

معروف ترین جشنواره های جهان

عکس از: سایت National geographic

اگر می‌خواهید این رویداد را تجربه کنید، بهتر است هر چه زودتر چمدان‌ها را ببندید و برای سفر به مکزیک برنامه‌ریزی کنید.

محل برگزاری جشنواره روز مرگ

جشنواره مردگان سالانه در شهرهای San Pedro Atocpan، Milpa Alta و مکزیکو سیتی برگزار می‌شود.

زمان برگزاری جشنواره روز مرگ

این جشنواره هر سال در تمامی روزهای ماه اکتبر برپاست.

– جشنواره نورها | Diwali

جشنواره نورها که با نام فستیوال دیوالی هم شناخته می‌شود بزرگ‌ترین جشن سالانه هندی‌هاست که نماد غلبه بر نادانی و تسلط نور بر تاریکی به حساب می‌آید. این مراسم یکی از جشنواره های معروف جهان است که هر سال نظر بسیاری از گردشگران بین‌المللی را به خودش جلب می‌کند. در طول این مراسم ۵ روزه، صدای آتش‌بازی، موسیقی و آواز از هر کوی و برزنی به‌گوش می‌رسد.

معروف ترین جشنواره های جهان

عکس از: سایت npr

مردم در گوشه‌وکنار شهر شمع‌ها و چراغ‌ها را روشن کرده و با غرق‌کردن شهر در نور و روشنایی، پیام پیروزی نیکی بر بدی یا خیر بر شر را در همه‌جا پراکنده می‌کنند. در طی مراسم، نمای خانه‌ها با برگ انبه، گل همیشه بهار، شمع و پارچه‌های رنگی تزیین می‌شود.

صدای ساز و دهل از گوشه‌وکنار شهر به‌گوش می‌رسد و انواع خوراکی‌ها و نوشیدنی‌های محلی در دسترس گردشگران قرار می‌گیرد. جشنواره نورها را از نزدیک تجربه کنید.

معروف ترین جشنواره های جهان

عکس از: سایت npr

محل برگزاری جشنواره نورها

جشنواره نورها یا دیوالی در همه نقاط هند برگزار می‌شود.

زمان برگزاری جشنواره نورها

این جشنواره هر سال از ۲۷ اکتبر آغاز می‌شود و تا ۵ روز ادامه پیدا می‌کند.

– جشنواره بالون آلبوکرکی | Albuquerque Balloon

جشنواره بالون آلبوکرکی یا فستیوال بین‌المللی آلبوکرک یکی از جشنواره های معروف جهان است که طی ۹ روز در منطقه آلبرکوک واقع در نیومکزیکوی آمریکا برگزار می‌شود.

در طول این مراسم، حداقل ۷۵۰ بالون هوای گرم به هوا فرستاده می‌شود. بنابراین، کافی است به آسمان نگاه کنید تا مجموعه‌ای از بالون‌ها با اشکال عجیب‌وغریب را ببینید که در آسمان از سویی به سوی دیگر می‌روند.

معروف ترین جشنواره های جهان

عکس از: سایت Google Maps

اگر اهل سوار شدن به بالون هستید می‌توانید در اوج آسمان تجربه شگفت‌انگیزی داشته باشید. در غیر این صورت، می‌توانید با شنیدن موسیقی زنده، آواز خوانی، رقص و بسیاری سرگرمی‌های دیگر در این رویداد رویایی شرکت کنید و خاطراتی فراموش‌نشدنی را برای خودتان و عزیزان‌تان رقم بزنید.

محل برگزاری جشنواره بالون آلبوکرکی

این جشنواره در آلبوکرکی، بزرگ‌ترین شهر نیومکزیکو واقع در ایلات متحده آمریکا برگزار می‌شود.

زمان برگزاری جشنواره بالون آلبوکرکی

جشنواره بالون آلبرکوکی هر سال در ماه اکتبر برگزار می‌شود.

جشنواره‌های معروف ماه نوامبر

نوامبر از ۱۰ آبان تا ۹ آذر است.

با فرارسیدن ماه نوامبر و سردتر شدن هوا آتشِ جشنواره بین‌المللی همچنان روشن است. در ادامه، برخی از فستیوال های معروف دنیا را به شما معرفی می‌کنیم که در نوامبر برگزار می‌شوند:

– جشنواره فانوس‌ها | Chiang Mai Lantern

جشنواره فانوس ها یکی از زیباترین فستیوال‌هایی است که در شمال تایلند برگزار می‌شود. در این رویداد، صدها فانوس کاغذی در آسمان تایلند رها شده و هزاران شمع روشن بر روی قایق‌هایی شناور می‌شوند که از ساقه‌ها و برگ موز ساخته شده و سرشار از گل‌های رنگارنگ و عود هستند.

معروف ترین جشنواره های جهان

عکس از: سایت Hero traveler

این گردهمایی برای احترام به بودا، قدردانی از حیات، رسیدن به آرزوها و زدودن افکار منفی و ناپاکی‌ها برپا می‌شود. از میان همه نقاط این کشور، چیانگ مای بهترین مکان برای تماشای این پدیده به حساب می‌آید.

معروف ترین جشنواره های جهان

عکس از: سایت Traveltin

محل برگزاری جشنواره فانوس ها

جشنواره فانوس تایلند در شهر چیانگ مای تایلند برگزار می‌شود.

زمان برگزاری جشنواره فانوس ها

این فستیوال هر سال در تاریخ ۲۵ نوامبر برگزار می‌شود.

– جشنواره بوفه میمون | Monkey Buffet

جشنواره بوفه میمون یکی از جشنواره های معروف جهان و از عجیب‌ترین فستیوال های غذا در دنیاست. در این رویدادِ سالیانه که در تایلند برگزار می‌شود، موبدان و مردم بومی چیزی در حدود ۴هزارکیلوگرم میوه و مواد غذایی گوناگون را در اطراف معابد جمع‌آوری کرده و به میمون‌ها اهدا می‌کنند.

معروف ترین جشنواره های جهان

عکس از: سایت Google Maps

این رویداد برای نخستین بار در سال ۱۹۸۹ میلادی طراحی و به‌عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری مطرح شد. هر سال، تعداد زیادی از مردم جهان برای دیدن برج‌های میوه‌ای، میمون‌ها و شرکت در مراسمی شاد و مفرح به استان لوپ بوری تایلند سفر می‌کنند.

خوب است بدانید در فرهنگ تایلندی، میمون یک حیوان مقدس و غذا دادن به آن موجب خوش‌شانسی است.

معروف ترین جشنواره های جهان

عکس از: سایت Google Maps

محل برگزاری جشنواره بوفه میمون

این فستیوال به‌صورت سالیانه در استان لوپ بوری تایلند برگزار می‌شود.

زمان برگزاری جشنواره بوفه میمون

جشنواره بوفه میمون هر سال در آخرین یکشنبه ماه نوامبر در چهار سانس مختلف (۱۰ صبح، ۱۲ ظهر، ۲ بعد از ظهر و ۴ بعد از ظهر) برگزار می‌شود.

– جشنواره زمستانی نورها | Winter of Lights

جشنواره زمستانی نورها یکی از فستیوال‌های جالبی است که در کشور کانادا برگزار می‌شود. در طول این جشنواره، فاصله هشت‌کیلومتری آبشار نیاگارا تا جزایر دافرین (Dufferin Islands) و حتی خود آبشار با همه عظمت‌اش با چراغ‌های رنگارنگ به‌شکل باشکوهی نورپردازی می‌شود.

معروف ترین جشنواره های جهان

عکس از: سایت Google Maps

هر سال در زمان برگزاری این فستیوال، میلیون‌ها گردشگر به این منطقه سفر می‌کنند و از جلوه‌های طبیعی بی‌نظیر، آتش بازی، نمایش نور و جادوی موسیقی لذت می‌برند. با حضور در این رویداد، احساس می‌کنید در یک کریسمس تمام عیار شرکت کرده‌اید.

پیشنهاد می‌کنیم این‌بار در سفر به کانادا، جشنواره زمستانی نور را هم تجربه کنید.

معروف ترین جشنواره های جهان

عکس از: سایت Google Maps

محل برگزاری جشنواره زمستانی نورها

این جشنواره زمستانی هر سال در آبشار نیاگارا برگزار می‌شود.

زمان برگزاری جشنواره زمستانی نورها

جشنواره نور هر سال در تمام طول زمستان به‌ویژه در ماه نوامبر برپاست.

– جشنواره مزرعه‌های توت‌فرنگی | Strawberry Fields

جشنواره مزرعه‌های توت‌فرنگی یکی از فستیوال‌های جذابی است که معمولا در سرتاسر دنیا برگزار می‌شود. با این حال، کشور استرالیا یکی از پیشتازان برپایی این فستیوال در زمستان است.

معروف ترین جشنواره های جهان

عکس از: سایت Google Maps

درست هنگامی که مردم در اغلب نقاط جهان با سرما دست‌وپنجه نرم می‌کنند، شما می‌توانید در دل طبیعت زیبای این کشور گردش و خوش‌گذرانی در مزارع توت‌فرنگی را تجربه کنید. این مراسم با اجرای موسیقی زنده، رژه، رقص و پایکوبی، پوشیدن لباس‌های براق و فانتزی و خوردن دسرهای خوشمزه‌ای همراه است که با توت‌فرنگی تازه درست شده‌اند.

معروف ترین جشنواره های جهان

عکس از: سایت Google Maps

محل برگزاری جشنواره مزرعه‌های توت‌فرنگی

این جشنواره هر سال در شهر Tocumwal واقع در ایالت نیو ساوت ولز استرالیا برگزار می‌شود.

زمان برگزاری جشنواره مزرعه‌های توت‌فرنگی

زمان برگزاری جشنواره مزارع توت‌فرنگی از ۱۹ تا ۲۲ نوامبر هر سال است.

جشنواره‌های معروف ماه دسامبر

دسامبر از ۱۰ آذر تا ۱۰ دی است.

در این قسمت، قصد داریم برخی از جشنواره‌های معروف ماه دسامبر را به شما معرفی کنیم:

– جشنواره چیچیبو یاماتسوری | Chichibu Yomatsuri

جشنواره چیچیبو یاماتسوری از بهترین فستیوال‌های ژاپن است که به‌عنوان میراث ناملموس این کشور به ثبت رسیده و بیش از ۳۰۰ سال قدمت دارد. این مراسم با رژه شناورهای زیبای یاتای و یاسابوکو آغاز شده و در حالی ادامه پیدا می‌کند که صدای طبل، فلوت، زنگ و فریادهای شادی در اطراف معبد چیچیبو طنین‌افکن است. همه شناورها با پارچه‌های گل‌دوزی شده، زیورآلات طلا و حکاکی‌های پر نقش‌ونگار تزیین می‌شوند.

معروف ترین جشنواره های جهان

عکس از: سایت Google Maps

یا فرارسیدن شب، صدها فانوس روشن به هوا فرستاده می‌شود و آسمان شهر به‌شکل شگفت‌انگیزی نور باران می‌شود. اگر می‌خواهید خاطره سفر ژاپن را برای همیشه در زندگی‌تان ثبت کنید به تماشای کارناوال چیچیبو یاماتسوری بروید.

معروف ترین جشنواره های جهان

عکس از: سایت Google Maps

محل برگزاری جشنواره چیچیبو یاماتسوری

این جشنواره در شهر چیچیبوی ژاپن و در نزدیکی معبدی به همین نام برگزار می‌شود.

زمان برگزاری جشنواره چیچیبو یاماتسوری

جشنواره چیچیبو یاماتسوری ژاپن هر سال در تاریخ ۲ و ۳ دسامبر برگزار می‌شود.

– جشنواره سنت کیتس نویس | St Kitts-Nevis Carnival

کارناوال سنت کیتس نویس بزرگ‌ترین رویداد کشور سنت کیتس و یکی از جشنواره های معروف جهان است که دو هفته کامل از کریسمس تا سال جدید طول می‌کشد. این کشور در کرانه دریای کارائیب قرار دارد و از دو جزیره تشکیل شده که پوشیده از جنگل‌های گرمسیری هستند.

معروف ترین جشنواره های جهان

عکس از: سایت Google Maps

کافی است در فصل زمستان به این منطقه سفر کنید تا از شکوه درختان سر به‌فلک کشیده و سرسبز، آب‌های نیلگون، سواحل طلایی و چشم‌اندازهای بی‌نظیرش متحیر شوید. این جشنواره با رژه، اجراهای متعدد، موسیقی، پایکوبی، مسابقه و مراسم شاد و سرگرم‌کننده گوناگونی همراه است.

با حضور در این رویداد، علاوه بر آشنایی با فرهنگ ساکنان حوزه کارائیب و دیدن مناظر چشمگیر می‌توانید بهترین غذاهای دریایی را امتحان کنید.

معروف ترین جشنواره های جهان

عکس از: سایت Google Maps

محل برگزاری جشنواره سنت کیتس نویس

این جشنواره در جزیره سنت کیتس واقع در کشور سنت کیتس نویس برگزار می‌شود.

زمان برگزاری جشنواره سنت کیتس نویس

این کارناوال هر سال برای مدت دو هفته از کریسمس تا آغاز سال نو برپا می‌شود.

– جشنواره نور لیون | Lyon of Lights

جشنواره نور لیون یکی از فستیوال های معروف جهان است که هر سال به‌مدت چهار روز شهر کوچک لیون واقع در کشور فرانسه را نورباران می‌کند. در این رویداد، ساختمان‌ها، خیابان‌ها، پارک‌ها و میادین شهر توسط طراحان نورپردازی کاملا چراغانی می‌شوند.

معروف ترین جشنواره های جهان

عکس از: سایت Euronews

به این ترتیب، شهر لیون که یکی از پیشگامان حوزه فناوری، روشنایی و سرگرمی است به‌شکل بسیار خلاقانه‌ای در نور و موسیقی غوطه‌ور می‌شود. رستوران‌ها و کافی‌شاپ‌های شهر هم بهترین خوراکی‌ها و نوشیدنی‌های خود را در اختیار گردشگرانی قرار می‌دهند که از سرتاسر دنیا برای خاطره‌سازی، تفریح و لذت بردن از نورپردازی‌های شگفت‌انگیز به این شهر سفر کرده‌اند.

معروف ترین جشنواره های جهان

عکس از: سایت Euronews

محل برگزاری جشنواره نور لیون

جشنواره نور لیون همان‌طور که از اسم‌اش پیداست در شهر لیون فرانسه برگزار می‌شود.

زمان برگزاری جشنواره نور لیون

تاریخ برپایی این گردهم‌آیی از ۵ تا ۸ دسامبر است.

 – جشنواره کیهانی | Cosmic Convergence

جشنواره کیهانی هر سال با تکیه بر سنت‌های مایاها و برای گرامیداشت فرهنگ، آیین، سبک زندگی و موسیقی این قوم باستانی برپا می‌شود و افراد خاصی را به خود جذب می‌کند.

معروف ترین جشنواره های جهان

عکس از: سایت Convergence

سواحل دریاچه نیلگون آتیتلان با چشم‌انداز کم‌نظیری از یک کوه آتشفشانی هر سال میزبان هزاران نفر از گردشگرانی است که به احترام اقوام کهن دور هم جمع می‌شوند. بدون شک، آن‌ها خاطرات منحصر به‌فردی را با خود به خانه می‌برند. اگر شما هم به آشنایی با سنت‌های دیرینه و سپری کردن اوقاتی خاطره‌انگیز در مکانی رویایی علاقه دارید در جشنواره کیهانی گواتمالا شرکت کنید.

معروف ترین جشنواره های جهان

عکس از: سایت Google Maps

محل برگزاری جشنواره کیهانی

این جشنواره در سواحل دریاچه آتیتلان واقع در کشور گواتمالا برگزار می‌شود.

زمان برگزاری جشنواره کیهانی

زمان برپایی جشنواره کیهانی هر سال از ۵ دسامبر تا ۸ دسامبر است.

جشنواره های معروف جهان انتظارتان را می‌کشند!

اگر می‌توانستید سه‌تا از این فستیوال های معروف جهان را بروید، انتخابتان چه بود؟ مطمئن باشید که خواندن در مورد این جشنواره های معروف جهان و حضور در آن‌ها دو تجربه کاملا متفاوتی است، پس اگر در زمان درست، در مکان درستی بودید، این تجربه را از دست ندهید.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 دیدگاه

 1. افسر می‌گوید

  سلام.
  من پادکست‌های شرکت علی بابا را گوش میدم.
  خیلی قشنگه.
  و خیلی لذت می‌برم.
  اما مدتی هست دیگه منتشر نمیشه.
  ایکاش ادامه دار باشه.