آبشار نیاگارا

آبشار نیاگارا کجاست؟ طبیعت خیره‌کننده‌ای که شما را میخکوب می‌کند

از آبشار نیاگارا چه می‌دانید؟

آبشار نیاگارا نامی است که برای بیشتر ما آشناست. بله درست متوجه شدید، همان لفظی که در صحبت‌هایمان استفاده می‌کنیم. از کودکی یاد گرفته‌ایم که نیاگارا بلندترین آبشار جهان است. این حرف تا حدودی درست است. چرا تا حدودی؟ چون بلندترین آبشار جهان، آبشار آنجل است. اما این موضوع از محبوبیت نیاگارا چیزی کم نمی‌کند.

حقایقی درباره این آبشار خارق‌العاده وجود دارد که در این مقاله مجله علی بابا به آنها اشاره می‌کنیم. اولین چیزی که درباره این آبشار شگفت‌انگیز باید بدانید این است که از سه آبشار تشکیل شده است. بنابراین مجموع این سه آبشار را آبشار نیاگارا می‌نامند. حالا بیایید با هم به اسرار نیاگارای افسانه‌ای پی ببریم.

آبشارا نیاگارا در کدام کشور است؟
آبشارا نیاگارا به طور مشترک در کشور کانادا و ایالات متحده آمریکا واقع شده است.
آبشار نیاگارا چگونه آبشاری است؟
نیاگارا نام جمعی سه آبشار است که بخشی از مرز میان کانادا و ایالات‌متحده به‌ویژه میان استان اونتاریو و ایالت نیویورک را می‌سازد. این سه آبشار از بزرگ به کوچک به ترتیب شامل آبشار نعل اسبی که بیشتر آن در بخش کانادایی قرار دارد و آبشارهای آمریکایی و آبشار نقاب عروس در بخش آمریکایی می‌شوند.
ارتفاع آبشار نیاگارا چقدر است؟
آبشار نعل اسبی ۵۳ متر ارتفاع و حدود ۷۹۰ متر پهنا دارد.
ارتفاع آبشار آمریکایی بین ۲۱ تا ۳۰ متر در نقاط مختلف متفاوت است و پهنایی ۳۲۰ متری دارد.

چرا آبشار نیاگارا؟

نیاگارا به چند دلیل محبوب است. اول به خاطر دورنمای زیبا و بی‌مانندی است که دارد. دوم، در میان بیشتر مردم دنیا شناخته شده است. سوم، در فهرست بلندترین آبشارهای دنیا قرار دارد و چهارم این که سرعت حرکت آب‌های آن نسبت به آبشارهای دیگر بیشتر است.

پیش از سفر باید به فکر ویزا هم باشید. پس بد نیست مقاله همه چیز درباره ویزای توریستی کانادا را بخوانید.

آبشار نیاگارا کجاست

آبشار نیاگارا را بیشتر بشناسیم

این غول آبی در سراسر جهان شناخته شده است؛ اما کمتر کسی پیدا می‌شود که اطلاعات زیادی از آن داشته باشد. شاید برایتان جالب باشد که بدانید نصف نیاگارا در کانادا و نصف دیگر آن در امریکا جریان دارد. آبی که در نیاگارا در حال گردش است، از دریاچه ایری می‌آید و به دریاچه انتاریو ریخته می‌شود.

همان طور که قبلا هم گفتیم نیاگارا از مجموع سه آبشار پدید آمده است. این آبشارها نیز با نام‌های نقاب عروس، نعل اسب و آمریکایی شناخته می‌شوند. در میان این سه آبشار، نعل اسب بزرگ‌ترین و نقاب عروس کوچک‌ترین آنهاست.

امروزه بین مقامات کانادا و نیویورک کمی تفاوت نظر وجود دارد. آنها در سال ۱۸۱۹ مرزی را برای اعلام مالکیت آبشار نیاگارا بین خود مشخص کردند. سرعت و حجم زیاد آب باعث تخریب این مرز شده، بنابراین بر سر مالکیت آبشار نعل اسب اختلافاتی صورت گرفته است.

درباره آبشار نیاگارا

ناگفته نماند که سه آبشار نیاگارا تفاوت‌هایی با هم دارد. مثلا ارتفاع آبشار نعل اسب ۵۳ تا ۵۷ متر است. وقتی از بالا به آن نگاه کنیم آن را با آبشار آمریکایی هم ردیف می‌بینیم که این امر ممکن نیست. چرا که آبشار آمریکایی ۳۰ متر ارتفاع دارد. این موضوع دقیقا یکی از جذابیت‌های مرموز نیاگارا است که به واسطه سنگ‌های عظیم پایین آبشار پدید آمده است.

همچنین میزان ریزش آب نیاگارا به تغییر فصول وابسته است. به عنوان مثال ریزش آب در فصل تابستان بسیار زیاد و پر سرعت است و چیزی حدود ۶۴۰۰ مترمکعب برآورد شده است. این در حالی است که میزان آب در زمستان بسیار کم است و عدد آن ۱۴۰۰ مترمکعب در ثانیه تخمین زده شده است.

دیگر موضوعی که منجر به جذابیت بی حد و حصر نیاگارا شده، پل رنگین‌کمان است. این پل که رین بود هم نامیده می‌شود محل خوبی برای تماشای منظره دلنشین نیاگارا است.

آشنایی بیشتر با قسمت‌های مختلف نیاگارا

پیش تر هم از سه بخش آبشار نیاگارا نام برده شد که اکنون به تشریح آن ها خواهیم پرداخت:

آبشار نیاگارا

۱ – آبشار نعل اسبی

بیشتر قسمت آبشار نعل اسبی در کانادا قرار گرفته، از این رو عده‌ای به آن آبشار کانادایی نیز می‌گویند. به گفته محققان ۹۰ درصد از آب این آبشار از کانادا و ۱۰ درصد آن از آمریکا سرچشمه می‌گیرد. حجم و سرعت زیاد آب فرسایش زیادی را به وجود آورده، تا جایی که ۱۲۰ متر از بستر زیرین خود را ویران کرده است.

محققان معتقدند که این فرسایش نقطه توقفی ندارد. طبق پژوهش‌ها و اسناد، یک سوم از آب نیاگارا به آمریکا و دو سوم آن به کانادا ریخته می‌شود. ارتفاع آبشار نعل اسبی بالغ بر ۵۰ متر است. میزان ریزش آب آن نیز در هر ثانیه بیش از ۲ میلیون لیتر است. البته این میزان با تغییر فصل‌ها تغییر پیدا می‌کند.

آبشار نیاگارا نعل اسب

۲ – آبشار آمریکایی

همانطور که از نام آن پیداست، این آبشار در ایالت نیویورک آمریکا قرار دارد. نمی‌توان عدد ثابتی برای ارتفاع آن گفت؛ اما در بلندترین قسمت ۳۴ متر و در کوتاه‌ترین قسمت ۲۱ متر ارتفاع دارد. نکته جذاب درباره آبشار آمریکایی ظاهر w شکل آن است. البته این مدل جذاب خود را مدیون سنگ‌هایی است که طی ۱۵۰ سال برخورد با فشار آب به این شکل درآمده‌اند.

آبشار نیاگارا امریکایی

همانطور که گفته شد آبشار نیاگارا فرسایش زیادی دارد، از این رو مجموعه‌ای از مهندسین ارتش آمریکا به پا خواستند تا جلوی تخریب بیشتر نیاگارای زیبا را بگیرند. سرانجام این اقدام در سال ۱۹۷۰ با اعمال تغییراتی در ریزش‌های آب نتیجه‌بخش واقع شد و فرسایش خاک تا حد زیادی رو به کندی رفت. میزان ریزش آب در این آبشار بالغ بر ۵۶۰ هزار لیتر در هر ثانیه برآورد شده است.

۳ – نقاب عروس

آبشار نقاب عروس در گذشته با نام‌های لونا و آیریس خطاب می شد. این آبشار کوچک‌ترین بخش نیاگارا است که در نیویورک آمریکا قرار دارد. طول این آبشار ۲۴ متر تخمین زده شده است. نقاب عروس شکل خاصی ندارد و به طور مستقیم آب به سمت پایین ریخته می‌شود. البته در بین راه به سنگ‌هایی که با نام تالوس شناخته می‌شوند، برخورد می‌کنند.

آبشار نیاگارا نقاب عروس

تفریحات آبشار نیاگارا

نیاگارا جایی است که می‌توان به معنای واقعی قدرت و هنرمندی خدا را در آن مشاهده کرد. جایی که موسیقی آن صدای آب و طبیعت است. اینجا می‌توانید آرامش از دست رفته خود را پیدا کنید. اما جاذبه‌های نیاگارا تنها به اینجا محدود نمی‌شود. در ادامه می‌خواهیم چندتا از بهترین تفریحات این مکان دلنشین زا به شما معرفی کنیم:

آبشار نیاگارا کجاست

۱- قایق سواری در آبشار نیاگارا

اگر دوست داشته باشید دور تا دور آبشار نیاگارا را ببینید، باید با کمک قایق این کار را انجام دهید. به این ترتیب هم تفریح می‌کنید و هم از دیدن عظمت نیاگارای زیبا لذت می‌برید.

قایق سواری در نیاگارا

۲- پیاده‌روی در حاشیه آبشار نیاگارا

اگر دوست داشته باشید در طبیعت بکر آبشار نیاگارا قدم بزنید، می‌توانید در تورهای مخصوص این کار شرکت کنید تا بیشتر از سفر خود لذت ببرید. لازم به ذکر است که در این تورها با قایق به دل نیاگارا می‌روید. اگر دوست ندارید خیس شوید، بهتر است پوشش‌های مخصوص را به تن کنید.

۳- پیاده‌روی زیر آبشار نیاگارا

برای سر در آوردن از دنیای زیر آبشار هم می‌توانید در تورهای چهار ساعته آن عضو شوید. به جز آبشارگردی از تفریحاتی مانند غارنوردی، قایق‌سواری و … نیز بهره‌مند می‌شوید که هرکدام هیجان خاص خودش را دارد.

درباره آبشار نیاگارا

۴- شنا کنید

در پایین نیاگارا محلی وجود دارد که آب‌های ریخته شده در آن جمع می‌شود. قسمتی از این آب مختص نیروگاه است. در این بین قسمتی نیز برای شنا و آب‌تنی گردشگران در نظر گرفته شده است. توصیه می‌کنیم که شنا کردن در این آب‌ها که با منظره و هوای پاک احاطه شده را از دست ندهید.

۵- دوربین‌ها روشن!

سفر رفتن و عکس گرفتن دو بخش جدایی‌ناپذیر هستند. جای جای نیاگارا برای گرفتن عکس‌های یادگاری و شگفت‌انگیز مناسب است. نیاگارا به خاطر منظره‌ خارق‌العاده‌ای که دارد، هر ساله پذیرای عکاسان بسیاری است که از سراسر دنیا برای ثبت لحظات زیبا به اینجا می‌آیند.

نیاگارا کانادا

۶- به وقت شکموها

اگر در حین گشت و گذار گرسنه شدید، می‌توانید از غذاهای لذیذی که رستوران‌های اطراف آماده کرده‌اند بهره‌مند شوید. با اینکه رستوران‌های زیادی در نیاگارا وجود دارد؛ اما همواره رستوران هارد راک به عنوان محبوب‌ترین رستوران شناخته می‌شود.

آبشار نیاگارا رستوران

۷- گشتن در حاشیه نیاگارا

از آنجایی که نیاگارا بین دو کشور بزرگ تقسیم شده است، هرکدام سعی می‌کنند با ارائه امکانات بیشتر گردشگران بیشتری را به خود جذب کنند. این کار به اقتصاد کشور نیز کمک شایانی می‌کند. در حاشیه نیاگارا امکانات تفریحی خوبی مانند امکانات ورزشی، موزه، باغ پروانه‌ها، پل‌های طبیعی و … وجود دارد که شما را حسابی سرگرم می‌کند.

۸- چالش زیپ‌لاین

این چالش با هیجان بسیار زیادی همراه است و افراد ۵ سال به بالا حق شرکت در آن را دارند. اگر می‌خواهید آدرنالین خون‌تان را بالا ببرید، سوار زیپ‌لاین شوید تا هم هیجان فوق‌العاده‌ای را تجربه کنید و هم از دیدن آبشار از آن بالا لذت ببرید.

آبشار نیاگارا زیپ لاین

۹- پرواز با هلیکوپتر بر فراز آبشار نیاگارا

اگر دوست داشته باشید پرواز کنید و از بالا شاهد منظره زیبای آبشار نیاگارا باشید، می‌توانید سوار هلیکوپتر شوید. این هلیکوپترها به مدت ۵۰ سال است که در این مکان مستقر هستند. پس اگر از پرواز و ارتفاع زیاد نمی‌ترسید، حتما یک بار پرواز بر فراز نیاگارا را امتحان کنید و حالش را ببرید.

۱۰- رنگین کمان

در آبشار نیاگارا آب فراوانی وجود دارد و نور خورشید هم به اندازه کافی به قطره‌های آب می‌تابد. در نتیجه رنگین‌کمان‌های محشری پدید می‌آیند که با دیدن آنها حتی نمی‌توانید پلک بزنید.

۱۱- گشت‌زنی در شب

با اینکه گشت و گذار روزانه در نیاگارا بسیار خوشایند است؛ اما شب‌گردی در آبشار نیاگارا لطف دیگری دارد. رقص نورهای فوق‌العاده‌ای در شب فعال هستند که از دیدن آنها سیر نمی‌شوید. در برخی از روزهای خاص هم جشن آتش‌بازی در حاشیه آبشار برگزار می‌شود که بسیار باشکوه است.

آبشار نیاگارا در شب

مناطق دیدنی اطراف نیاگارا

به جز تفریحات و تورهایی که درباره آنها مفصل صحبت کردیم، باید بگوییم که دیدنی های نیاگارا تمامی ندارد. موزه هنر، دانشگاه نیاگارا، پارک نیاگارا، غار ویندوز، گرداب ریپیدز، آکواریوم نیاگارا، موزه وکس، جزیره گوت، مه بین آبشار و … همگی مناطق جذابی هستند که می‌توانید با دیدن آنها انگشت به دهان بمانید.

آبشار نیاگارا کجاست؟

حقایقی از آبشار نیاگارا

 1. اعداد دقیق و ثابتی از طول و ارتفاع نیاگارا در دسترس نیست.
 2. دو نیروگاه برق از زمان قبل از تقسیم آبشار نیاگارا از آب این آبشار استفاده می‌کنند. این در حالی است که کنترلی بر مصرف برق هیچکدام وجود ندارد و این امر یعنی بی‌خبری از حجم آب استفاده شده نیاگارا!
 3. در نیاگارا لاک‌پشت‌های بسیاری زندگی می‌کنند.
 4. یک سوم آبشار نیاگارا به کانادا تعلق دارد که البته اختلاف نظر زیادی در این زمینه وجود دارد.
 5. بنابر اسناد زمین شناسی این آبشار از عصر یخبندان وجود داشته است.
 6. میزان آب این آبشار تا جایی است که اگر تمام آب آن یخ بزند، پلی از جنس یخ خواهیم داشت.
 7. برخی معتقدند که نام نیاگارا از کلمه Onguiaahra به معنی «تنگه» نشات گرفته است.
 8. قبایل سرخ‌پوست نیاگارا را با نام خدای رعد می‌شناسند؛ چون صدای بسیار بلند و گاهی ترسناکی دارد.
 9. صدای نیاگارا آنقدر بلند است که از فواصل دور قابل شنیدن است. به نظر خیلی‌ها این صدا وحشتناک است.
 10. افراد زیادی از رنگ سبز آبشار می‌گویند که به دلیل فرسایش سنگ‌های بستری آبشار پدید آمده است. طی پژوهش‌های صورت گرفته، هر سال ۳۰ سانتی‌متر از این سنگ‌ها تخریب می‌شوند.
 11. زنی به نام آنی ادسون تیلور اولین بار در سال ۱۹۰۱ میلادی به درون یک بشکه رفت و خواست که بشکه را از بالای آبشار به پایین پرت کنند. وی اولین نفری بود که این کار را انجام داد و زنده ماند.

درباره آبشار نیاگارا

بهترین فصل سفر به نیاگارا چه وقت است؟

با اینکه سفر به نیاگارا در هر فصلی زیبایی‌های خودش را دارد؛ اما دیدن نیاگارای پر آب لطف دیگری دارد. در ادامه هرکدام از فصل‌های نیاگارا را بررسی می‌کنیم تا شما بتوانید بنا به سلیقه‌تان بهترین زمان سفر را انتخاب کنید:

فصل بهار؛ خروشان و سبز

اگر دوست ندارید در برف و سرما به آبشار نیاگارا بروید، سفر خود را تا آخر فرودین ماه به تعویق بیندازید. اردیبهشت ماه زمانی است که هوا به تدریج گرم می‌شود.

آبشار نیاگارا بهار

فصل تابستان؛ زیبا و آرام

بین ماه‌های تیر تا شهریور هوا گرم و تعداد گردشگران بسیار زیاد است. اگر می‌خواهید در این فصل به نیاگارا بروید، باید از چند ماه قبل کارهای اقامت خود را انجام دهید.

آبشار نیاگارا تابستان

فصل پاییز، آتش روان طبیعت

اگر دوست دارید در سفر به نیاگارا هزینه کمتری بابت هتل و تفریحات خود پرداخت کنید، پاییز فصل خوبی است. البته توجه داشته باشید بارش برف از ماه آذر شروع می‌شود.

آبشار نیاگارا پاییز

فصل زمستان، سفید، سفید و سفید

زمستان در نیاگارا هم رنگ و بوی دیگری دارد. بارش برف و یخ‌زدگی قسمت‌هایی از نیاگارا روح شما را تازه می‌کند. در این فصل رنگ غالب نیاگارا سفید است و می‌توانید از حس پاکی و سکوت بسیار گوش‌نوازی که تنها با صدای ریزش آب شکسته می‌شود، لذت ببرید.

آبشار نیاگارا زمستان

لذت از شگفتی طبیعت

سعی کردیم اطلاعات زیادی از این بهشت رویایی در اختیار شما قرار دهیم. اگر فرصت و موقعیت مالی خوبی داشتید حتما به این مکان جادویی سفر کنید. دقت داشته باشید که قبل از سفر حتما از شرایط جوی اطلاع پیدا کنید و لباس مناسب فصل را با خود به همراه ببرید.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

6 دیدگاه

 1. ewanof می‌گوید

  سلام خسته نباشید
  ممنون از این عکسهای بسیار زیبا و استفاده درست مالکین ابشار که بخوبی از آن بهره برداری درست بدون صدمه زدن به طبیعت کار میکنن باید یاد گرفت
  موفق باشید

 2. فرهاد می‌گوید

  غذا تو رستوران نیاگارا ۸۰ الی ۹۰ هزار تومن ؟؟؟؟.

 3. حصین می‌گوید

  داداش ممنون یه مثبت دلچست گرفتم

 4. Mahin می‌گوید

  ممنون از اطلاعات خوبتون بسیار استفاده کردیم

  1. avatar-image
   تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام ماهین عزیز 🙂
   ممنون از همراهی شما

 5. مهدی می‌گوید

  خیلی عالی بود😍