راهنمای سفر به بروکسل

راهنمای سفر به بروکسل؛ قلب هنر و شعر اروپا

آشنایی با بروکسل و هرچیز که قبل سفر باید بدانید

سفر به بروکسل یکی از سرگرم‌کننده‌ترین سفرهاست و بروکسل از زیباترین شهر‌های اروپاست. شهری که از طرفی بسیار فاخر، اصیل و تاریخی و از طرف دیگر به‌شدت مدرن، پویا و پیشرو است. گویی هر آنچه برای یک مقصد توریستی بودن لازم است را یکجا در خود جمع کرده است. بروکسل پایتخت بلژیک، مرکز فرهنگی اروپا که به نظر می‌آید عناصری از شمال فلاندر و جنوب فرانسه را ترکیب کرده تا فرهنگی ویژه و منحصر به فرد بسازد که هم به شدت زنده است و هم پر قدمت. این را هم باید اضافه کرد که مردمان شهر بروکسل را می‌توان هواخواه و طرفدار پر و پا قرص هنر دانست. هنری که نقاشی، مجسمه سازی، معماری، تئاتر، سینما، موسیقی و … همه را همزمان در خود دارد.

مختصری از شهر بروکسل

شهر بروکسل، پایتخت بلژیک، کشوری است که شما هم در آن زبان هلندی (گویش فلاندری) می‌شنوید هم فرانسوی. گویی همزمان به چند کشور سفر کرده اید و با فرهنگ و گویش آن‌ها آشنا می‌شوید. کلمه بروکسل از یک واژه هلندی گرفته شده که به معنای «خانه روی مرداب» است. از معنای آن می‌توان فهمید که قرار است به یک شهر شاعرانه سفر کنید. بروکسل مقر اصلی اتحادیه اروپاست که همین باعث شده به شهری زنده و پویا بدل شود.

شهر بلژیک

آب و هوای بروکسل

اول از هر چیز باید بگویم در هر فصلی که می‌روید چتر خود را فراموش نکنید. این شهر آب و هوایی معتدل دارد. هر چند در زمستان بادها تندتر می‌وزند اما غالباً روزها بارانی هستند و برف به ندرت می‌بارد. ماه‌های بارانی بیشتر در جولای و دسامبر است یعنی اوایل تابستان و اواسط پاییز ما ایرانی‌ها. اگر آسمان صاف را ترجیح می‌دهید، اواسط آپریل یا همان اردیبهشت ما ایرانی‌ها بهترین زمان برای سفر به بروکسل و جاهای دیدنی آن است.

جاهای دیدنی بروکسل و تجربه زندگی مردمان این شهر

وقتی چمدانمان را می‌بندیم تا به شهری نا آشنا سفر کنیم، شاید اولین چیزی که به ذهنمان خطور می‌کند؛ جستجویی ساده باشد برای پیدا کردن معروف‌ترین جاذبه‌های توریستی مقصدمان. اما یک نکته را نباید از قلم انداخت؛ آن هم، تجربه همزیستی جدید با فرهنگی جدید در کنار مردمان شهری دیگر است. رسیدن به چیزی فراتر از جاذبه های گردشگری بروکسل، دیدن موزه‌ها، گالری‌ها و بازارهای شهر و در واقع رویارویی با فرهنگ و هویت سرزمین جدید است که در نهایت می‌توان معنای واقعی بستن چمدان و رفتن به دیاری دیگر را نشان دهد.

در این مقاله می‌خواهم از جنبه‌های مختلف، شهر و جاهای دیدنی بروکسل را معرفی کنم. شهری کوچک اما سرشار از دیدنی که شاید یکبار رفتنش شما را هم مشتاق کند تا دوباره به شهر بروکسل بازگردید.

جاهای دیدنی بروکسل

جاهای دیدنی بروکسل

۱- موزه‌های شهر بروکسل

شهر بروکسل را می‌توان یکی از نقاط عطف بسیار مهم در تاریخ اروپا دانست. گشتن در موزه‌های شهر به شما شناختی از فرهنگ و سنت مردمان بروکسل می‌دهد که باعث می‌شود در قدم اول، شناخت و آگاهی خوبی به تاریخ شهر بدست آورید و مردمان این شهر را بهتر بشناسید.
موزه‌هایی همچون: Royal Museums of Fine Art، Mont de Arts، Rene Magritte Museum و بسیاری دیگر که در مقاله‌ای دیگر به نام “موزه‌های شهر بروکسل” مفصلاً معرفی خواهم کرد. در اینجا تنها توضیح مختصری می‌دهم.

موزه Mont des Arts: برای رسیدن به این موزه که در مرکز شهر قرار دارد؛ شما باید مسیری طولانی را پیاده طی کنید. در این حین می‌توانید میراث کهن و باشکوه این بنا را به چشم ببینید؛ مناظری پر زرق و برق، از سال‌ها تلاش معماران و مجسمه سازان بلژیکی که یک جا جمع شده است و به زبانی دیگر شما قدم می‌گذارید در کوهی از هنر.

موزه های بروکسل

Mont des Arts

۲- بناهای تاریخی شهر بروکسل

شهر بروکسل رویداد‌های تاریخی زیادی را به خود دیده است و نشانه‌های آن را می‌توان در جای جای شهر دید . شاید به همین علت می‌توان گفت گشت و گذار در بروکسل، همچون بودن درون موزه‌ای به وسعت شهر است که آثار و بناهای مانده از گذشته‌ای با شکوه را در خود نگه داشته است. در واقع رد پای شهر قدیمی به همراه تمام شکوهش را می‌توان با قدم برداشتن روی سنگفرش‌هایش و کوچه پس کوچه‌هایش دنبال کرد و همین است دلیلی که بروکسل را به یک موزه زنده بدل کرده است.
در مقاله ای دیگر به نام “بناهای تاریخی شهر بروکسل” معروف ترین بناهای تاریخی شهر بروکسل را معرفی خواهم کرد؛ به همراه تاریخی که پشت سرخود دارند. در این جا به دو بنای دیدنی شهر بروکسل اشاره خواهم کرد.

کلیسای جامع مقدسین میشل و گودول (The Cathedral of Saints Michel and Gudule)

یکی از پر آوازه ترین بناهای شهر بروکسل را میتوان “کلیسای جامع مقدسین میشل و گودو” نام برد که توریست‌های بسیاری را به خود جذب می‌کند. نمی‌توان به این کلیسا رفت و انبوه مردم از ملیت‌های مختلف را که برای تماشای این کلیسای عظیم آمده اند را ندید. یک کلیسای کاتولیک رومی که در مرکز شهر بروکسل واقع شده است و قدمتی فراتر از ۱۲ قرن دارد.

کلیساهای بروکسل

 

کاخ سلطنتی بروکسل (The Royal Palace of Brussels)

کاخ رسمی پادشاه بلژیک در قلب شهر بروکسل قرار دارد و یکی از زبانزدترین مکان‌ های دیدنی بروکسل شناخته می‌شود؛ باید اشاره کرد که امروزه خاندان سلطنتی در آن جا زندگی نمی‌کنند، اما به‌عنوان مکانی اداری-حکومتی از آن همچنان استفاده می‌شود. اگر به این کاخ در سفر به بروکسل سرزدید؛ بازدید از موزه داخل قصر را از دست ندهید چرا که فرصتی است تا با سلسله سلطنتی اتریش بیشتر آشنا شوید.

کاخ سلطنتی بروکسل

۳- گالری‌ها و نمایشگاه‌های شهر بروکسل

اگر به هنر علاقه دارید، احتمالا فرشته الهام شما در بروکسل ظهور خواهد کرد. هر هنرمندی در طول زندگی نیازمند رفتن به مکان‌های مختلف است تا بتواند خودش را با تصاویر و روایت‌های مختلف سرشار کند تا دستمایه‌ای شود برای خلق آثار به یاد ماندنی. گالری‌های بروکسل یکی از همان مکان‌هایی است که نه تنها در هنرمندان، بلکه ذوق و قریحه را در هر کسی می‌تواند بجوشاند و پروبال دهد. شهر بروکسل به یکی از معروف‌ترین مراکز نمایش آثار هنری در اروپا تبدیل شده است؛ آثاری از گذشته‌های دور که با دیدنش شما را درون قصه‌های پر رمز و راز خود می‌برند و آثاری از هنرمندان هم زمانه که از نگاه خود دنیای اطراف ما را تصویر کرده اند.
گالری‌هایی همچون Baronian Francey، Xavier Hufkens، Art Thema Gallery و بسیاری دیگر که می‌توانید در مقاله اختصاصی ” گالری‌ها و نمایشگاه‌های بروکسل” با آن‌ها آشنا شوید.

گالری آلمینه ریچ (Almine Rech gallery): این گالری در سال ۱۹۹۷ در پاریس تاسیس شد و در سال ۲۰۰۷ در بروکسل افتتاح شد. گالری آلمینه ریچ تمرکز بر کشف هنر شخصیت‌هایی دارد که با تکیه بر پشتکار و سختکوشی به خلاقیت هنری اصیل دست پیدا می‌کنند.

سفر به بروکسل - گالری گزدی

۴- جشنواره‌های شهر بروکسل

شهر بروکسل با میزبانی فستیوال‌ها و کارناوال‌های متعدد تلاش کرده تا نه تنها شادی و پویایی را در شهر زنده نگه دارد، بلکه سنت‌های باستانی خود را برای نسل‌های جدیدتر و مسافران به نمایش بگذارد. شما در هر فصلی که به بروکسل، پایتخت بلژیک، سفر کنید؛ مردمانی در حال جشن و پایکوبی در فستیوال‌های مختلف را می‌توانید مشاهده کنید و با آن‌ها همراه شوید. گویی به شهری سفر می‌کنید که همیشه در حال برگزاری کارناوال‌های پر هیاهو و پر انرژی است. این جشن‌ها می‌تواند فستیوال موسیقی زنده، فیلم، هنرهای نمایشی و یا مراسم‌های سنتی و باستانی باشد که در مقاله ای دیگر به نام “فستیوال‌ها و کارناوال‌های شهر بروکسل” بررسیشان خواهم کرد. اما یکی از مهم‌ترین جشنواره‌های بلژیک را به شما معرفی می‌کنم.

جشنواره فرش گل (Flower Carpet Festival): این جشنواره هر دو سال یکبار بر گزار می‌شود. فرشی عظیم از میلیون‌ها گل رنگارنگ به دست صد‌ها باغبان و مردمان علاقه‌مند، در طول چند ساعت شکل می‌گیرد. جالب است بدانید، هر دوره طرحی ویژه و جدید به مناسبت‌های مختلف برای فرش انتخاب می‌شود پس حتی اگر هر چند سال یکبار به بروکسل سفر کنید، این فستیوال سورپرایزی جدید برای شما خواهد داشت.

فستیوال گل بروکسل

۵- مراکز خرید در شهر بروکسل

اگر شما هم از آن دسته از آدم‌هایی هستید که سفر کردنتان تکمیل نمی‌شود مگر با خرید کردن در بازار‌های رنگارنگ، باید بگویم مراکز خرید بروکسل یکی از بهترین گزینه‌ها برای گشتن و خرید کردن است. از مجتمع‌های بزرگ تجاری گرفته تا بازار‌های محلی و مغازه‌های کوچک و متعدد که همه جای شهر خودنمایی می‌کنند.

شهر بروکسل بواسطه پایتخت بلژیک بودنش، کالاهای بیشماری با پیشنهادات شگفت‌انگیزی را به طرفدارانش پیشنهاد می‌دهد. از برند‌های مختلف شکلات و خوراکی گرفته تا لباس و زیورآلات و … کافیست کفش راحتی انتخاب کنید و در خیابان‌های بارانی بروکسل قدم بزنید و با پیاده‌روهای سنگفرش شده اش همراه شوید تا مراکز خرید کوچک و بزرگ جلویتان سبز شود. از جمله مراکز خرید معروف بروکسل، La Boutique Tintin، Laurent Gerbaud، City2، De Biertempel
و … که در مقاله «مراکز خرید شهر بروکسل» می‌توانید دنبال کنید.

مراکز خرید بروکسل

۶- ماجراجویی در شب‌های بروکسل

شهر بروکسل با بیش از ۱۸۰۰ رستوران و کافه، قطعا می‌تواند شب‌های شما را سرشار از طعم‌های به یاد ماندنی کند. شما می‌توانید مطمئن باشید که هر غذایی از هر ملیتی را می‌توانید در رستوران‌های بروکسل پیدا کنید. توصیه می‌کنم که شکلات، وافل، سیب‌زمینی‌سرخ‌کرده و نوشیدنی‌های شهر بروکسل را از دست ندهید. برای طرفداران غذای سالم هم باید گفت که در رستوران‌های محلی بروکسل می‌توانید غذاهای تازه فصلی که با مواد اولیه اورگانیک درست شده اند را پیدا کنید.

خیالتان راحت باشد که شب‌ها در شهر بروکسل زود تمام نمی‌شود و مغازه‌ها و رستوران‌ها تا پاسی از شب چراغ‌هایشان روشن است و همین موجب شده است تا خیابان‌ها امن باشند و شما بعد از خوردن یک شام هیجان انگیز، می‌توانید زیر نور شهر قدم بزنید.

در مقاله «رستوران‌ها و کافه‌های پرطرفدار شهر بروکسل» جاهای مختلف را معرفی می‌کنم تا شما بتوانید طبق سلیقه خود رستوران و کافه مورد علاقه‌تان را پیدا کنید و بعد از یک گشت و گذار طولانی در شهر، خودتان را به یک غذای حسابی مهمان کنید.

۷- پارک‌های شهر بروکسل را از قلم نیاندازید

وقتی نام پایتخت بلژیک، بروکسل، را می‌شنویم، طبیعی است که تصاویری جورواجور از کلیسا‌ها، قصرها، بناهای باستانی و البته شکلات فروشی‌ها در ذهنمان شکل بگیرد؛ اما برای کسانی که عاشق طبیعت و مناظر باورنکردنی آن هستند باید گفت که پارک‌های بروکسل مقصد اول شما در این شهر می‌تواند باشد؛ چرا که این شهر یکی از سبز تربن مناطق قاره اروپاست.

در شهر بروکسل اگر تنها سفر می‌کنید و یا عاشق زدن به دل طبیعت با آدم‌های زیاد هستید، تورهای روزانه زیادی را می‌توانید پیدا کنید تا شما را به دل پارک‌های بزرگ بروکسل ببرند. پارک‌هایی که توسط معروف ترین معماران طراحی شده‌اند و گویی خود اثر هنری‌اند. پارک‌هایی چون Cinquantenaire Park، Brussels Park، Josaphat Park و تعدادی دیگر که پر است از درختان، گیاهان و گل‌هایی رنگارنگ و متفاوت و کمی شما را از شلوغی شهر دور می‌کند.

جاهای دیدنی بروکسل - پارک های آن

۸- خیابان گردی با اتوبوس‌های شهری

اتوبوس‌های توریستی یک راه دوست داشتنی و بسیار آسان است که شما می‌توانید بدون خستگی از پیاده‌روی‌های طولانی یا هزینه‌های زیاد، مکان‌های دیدنی بروکسل را تک به تک سر بزنید. بیشتر توریست‌ها ترجیح می‌دهند در ابتدا با این اتوبوس‌ها دور تا دور شهر را بچرخند و شمایی کلی از آن را ببینند . شما می‌توانید به صدای ضبط شده راهنمای سفر نیز در اتوبوس گوش دهید که به اکثر زبان‌ها ترجمه شده است.

حمل و نقل عمومی در بروکسل

و اما حرف آخر…

اولویت من در این مقاله این بود که تصویری کلی از شهر زیبای بروکسل را برایتان ترسیم کنم. چرا که با گفتن گلچینی از جاهای دیدنی بلژیک و یا هر شهر دیگری نمی‌توان واقعاً به آن شهر سفر کرد و تجربه زندگی دیگری را چشید. اما در مقاله‌های بعدی هر کدام از جاذبه‌های توریستی بروکسل همچون موزه‌ها، بنا‌ها، بازار‌ها، فستیوال‌ها و … را مفصل برایتان خواهم گفت. بعد از مطالعه آن‌ها احتمالاً شما هم متوجه می‌شوید که بهتر است با فراغ بال و بدون عجله برای بازگشت، به شهر پر رمز و راز بروکسل سفر کنید.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.