جاهای دیدنی والنسیا اسپانیا

جاهای دیدنی والنسیا؛ سفری به شهر سنت و مدرنیته

در کنار ساحل رویایی، والنسیا این بندر مدیترانه‌ای زیبا، به گفته محلی‌ها قطعه‌ای از بهشت است که بر روی زمین افتاده. در زیر پرتو گرم آفتاب جنوب، کلیساهای تاریخی زیبا در خیابان‌هایی با درختان نخل افراشته، جا خوش کرده‌اند. والنسیا شهر پرتقال‌های شیرین، غذای اسپانیایی «پائیا» (paella)، موزه‌های دیدنی، جشنواره‌های رنگارنگ و فوتبال است.

سومین شهر بزرگ اسپانیا به عنوان پایتخت قدیمی پادشاهی والنسیا، سرشار از میراث فرهنگی است. آثار تاریخی باشکوه، از جمله بازار ابریشم قرن پانزدهم، کاخ مارکیس قرن ۱۸ و موزه هنرهای زیبا داستان گذشته یک شهر از بازرگانان ثروتمند و اشرافی را روایت می‌کنند.

با این حال والنسیا با عجله وارد قرن بیست و یک شده و سنت و مدرنیته در این شهر با هم مخلوط شده است. در این مقاله از علی بابا با من همراه باشید تا جاهای دیدنی والنسیا را به شما معرفی کنم.

 

۱. شهر هنر و علوم والنسیا (Ciudad de las Artes y las Ciencias)

شهر هنر و علوم والنسیا

یک مجتمع فرهنگی بزرگ با معماری مدرن و زیبا، که در امتداد رودخانه توریا قرار دارد و ساخت آن در سال ۲۰۰۵ به پایان رسیده است. شهر هنر و علوم والنسیا یکی از محبوب‌ترین جاهای دیدنی والنسیا و اروپا است که به نمایشگاه‌های فرهنگی و علمی اختصاص یافته است.

معماری خاص و پیچیده این مجموعه به حدی چشم‌گیر است که سالیانه معماران و علاقه‌مندان به معماری زیادی را از سراسر دنیا به والنسیا اسپانیا می‌کشاند.

شهر هنر و علوم از ۶ قسمت اصلی تشکیل شده است: سینما Hemispheric IMAX که فیلم‌های دیجیتال را نمایش می‌دهد، منطقه Umbracle با یک چشم انداز عالی، موزه علوم Prencipe Felipe، موزه علوم تعاملی، آکواریوم اقیانوسیه (Oceanogràfic)، خانه اپرای Reina Sofía و سالن کنسرت آگورا.

شهر هنر و علوم میزبان همایش‌ها، نمایشگاه‌ها و کارگاه‌های آموزشی با موضوعات علمی و هنری است.

آدرس: ۵ Avenida Autopista del Saler, Valencia

۲. موزه هنرهای زیبا (Museo de Bellas Artes)

موزه هنرهای زیبا - جاهای دیدنی والنسیا

موزه هنرهای زیبا والنسیا که به آن «سن پیو وی» (San Pio V) هم می‌گویند، مکانی فوق العاده برای کشف میراث هنری منطقه والنسیا است. در این موزه یافته‌های باستانی، نقاشی‌ها و مجسمه‌ها به نمایش گذاشته شده است.

بیشتر مجموعه‌های هنری بر آثار هنرمندان والنسیایی، از دوره قرون وسطایی تا دوران مدرن متمرکز شده‌اند. آثار هنرمندان والنسیایی قرن نوزدهم و بیستم از جمله این آثار چشم‌نواز هستند. از مهم‌ترین آثار این موزه، محراب قرن چهاردهمی بونی فرر (راهب والنسایی) اثر هنرمند فلورانسی جراردو استارنینا است.

آثار نقاشان سرشناسی مثل دیگو رودریگوئز د سیلوار، بارتولومه استهبان موریلو، خواکین سوریا، ال گرکو، فرانسیسکو گویا و  لوئیز دو مورالس نیز در این موزه نگهداری می‌شوند.

آدرس: ۹ San Pio V, Valencia

۳. موزه ملی سرامیک (Ceramics Museum)

موزه ملی سرامیک - جاهای دیدنی والنسیا

موزه ملی سرامیک تنها موزه ملی حاضر در والنسیا است و در نزدیکی کلیسای سن مارتین قرار دارد. اغلب موزه‌های ملی در مادرید قرار دارند. این موزه در کاخ زیبای «مارکز د داس آگواس» (Marqués de dos Aguas) واقع شده است.

در این موزه بیش از ۵۰۰۰ نمونه سفالگری سنتی از والنسیا و اطراف آن، تولدو و سویل به نمایش گذاشته شده است. سفالگری‌های دوران یونان، روم و عرب باستان، ظروف چینی ظریف از چین و ژاپن، قطعات مدرن از ماریانو بنلیور و پیکاسو را نیز می‌توانید در این موزه جذاب مشاهده کنید.

اگر به موزه ملی سرامیک رفتید، حتما به اثر برجسته این موزه؛ آشپزخانه کاملا مجهز والنسیایی قرن نوزدهم که کاشی‌های سنتی زیبایی دارد، سر بزنید.

آدرس: ۲ Calle Poeta Querol, Valencia

۴. کلیسای جامع والنسیا (Catedral de Valencia)

کلیسای جامع والنسیا

کلیسای جامع والنسیا، یک کلیسای باشکوه با سبک معماری گوتیک است. کلیسای جامع در محوطه یک مسجد قدیمی موری در قرن ۱۳ ساخته شد و در قرن ۱۷ بازسازی شد.

نمای بیرونی کلیسا از عناصر معماری اصلی رومانسک، گوتیک و باروک ترکیب شده است. کاشی‌های صیقلی لاجوردی، گنبدها را که ویژگی بارز خط افق والنسیا است، آراسته کرده است. قبل از ورود، وقت زیادی را صرف دیدن این نمای زیبا کنید. فضای داخلی کلیسا، با سقف گنبدی باشکوه و پنجر‌های بلند که فضا را روشن می‌کند، هم از زیباترین جاهای دیدنی والنسیا است.

دیوارهای کلیسا مزین به شاهکارهای هنری، از جمله نقاشی‌های گویا و صلیب‌هایی از آلونسو کانو است. برج هشت‌ ضلعی «میگلته» (Miguelete) از دیگر جاهای دیدنی والنسیا است که دراین کلیسا قرار دارد. از پله‌های برج بالا بروید و شهر را زیرپای خود لمس کنید.

موزه کلیسا مجموعه زیبایی از نقاشی‌ها و جواهرات و طلاهای بسیاری دارد. معروف‌ترین قطعه این موزه، یک جام معروف به «سانتو کالیز» (Santo Caliz) است که گفته می‌شود همان جام مقدس مشهور (طبق افسانه‌های قرون وسطا جامی که عیسی در شام آخر از آن نوشید و بعدها یوسف ارمطی خون مسیح را در آن جمع کرد).

کلیسای جامع یکی از فراموش نشدنی‌ترین نقاط دیدنی والنسیا است.

۵. لا لونخا  La Lonja de la Seda

لا لونخا - جاهای دیدنی والنسیا اسپانیا

این سازه باشکوه گوتیک در قرن ۱۵ با کاربری بازار ابریشم شهر ساخته شد. بازارچه‌ای که ابریشم معروف والنسیا در آن با بازرگانان معامله و به سراسر اروپا ارسال می‌شد. لا لونخا یکی از بهترین نمونه‌های معماری گوتیک اروپا است، با کنگره‌های کوچک نمای بیرونی و برج‌های بزرگش که نمایانگر کاخ‌های قرون وسطی است.

وقتی وارد این بنای ۶۰۰ ساله می‌شوید، با باغ پرتقالی روبرو می‌شوید، که جلوه باشکوهی به این بنا داده است. احتمالا تاجرهای ابریشم بعد از یک روز کاری در زیر سایه این درختان، استراحت می‌کردند.

ساختمان اصلی این بنا که معروف به سالن قرارداد بوده، با ستون‌های زیبا مارپیچی تزیین شده است. این سالن مرکز مالی لا لونخا بوده، جایی که بازرگانان قراردادها را امضا می‌کردند. سالن کناری هم دادگاه تجاری نام داشت، که اولین دادگاه اسپانیا برای جرایم تاجران و بازرگانان بوده است. دیوارهای دادگاه تجاری با نقاشی‌های زیبایی تزیین شده و درها و پنجره‌های این سالن هم بی‌شک توجه هر بیننده‌ای را جلب می‌کند.

اگر از ۱۴۴ پله‌ سنگی این ساختمان بالا روید، جایزه شما منظره‌ای خیره‌کننده از شهر والنسیا است. بازدید از این جاذبه گردشگری والنسیا، روزانه برای عموم آزاد است. در روزهای یکشنبه نمایشگاه سکه و تمبر در لالونخا برگزار می‌شود.

آدرس: Plaza del Mercado, Valencia

۶. آکواریوم اقیانوس شناسی والنسیا   Oceanogràfic Valencia

آکواریوم اقیانوس شناسی والنسیا

آکواریوم اقیانوس شناسی والنسیا، توسط فلیکس کاندلا معمار اسپانیایی به عنوان بخشی از شهر هنر و علوم والنسیا ساخته شده است. این آکواریوم در واقع مجموعه ای از چندین ساختمان است که هر یک به یکی از مهمترین اکوسیستم‌های دریایی و محیط‌های زمین اختصاص داده شده است: تالاب‌ها، اقیانوس‌ها، مدیترانه، قطب جنوب، قطب شمال و جزایر و دریای سرخ.

۴۵۰۰۰ ماهی و آبزی از ۵۰۰ گونه مختلف و متنوع جانوران دریایی در این آکواریوم نگهداری می شوند. از محبوب‌ترین جانوران دریایی این اکواریوم میتوان به دلفین‌ها، لاک پشت‌های دریایی، نهنگ بلوگا، شیر دریایی، پنگوئن، خرچنگ عنکبوتی و… اشاره کرد.

یکی از هیجان‌انگیز‌ترین بخش‌های این آکواریوم، تونلی است که شما از دو طرف با کوسه‌های غول‌پیکر در آن احاطه می‌شوید. در کنار تماشای زندگی دریایی، می‌توانید باتلاق‌های حرا، مزارع، تالاب‌های جنگلی، و سایر محیط‌های تالاب با گونه های گیاهی بومی را در این مجموعه مشاهده کنید. همچنین می‌توانید بعد از گشت و گذار در آکواریوم اقیانوس‌شناسی، در یک رستوران زیر آب که در بین آکواریوم‌های غول‌پیکر قرار دارد، از خوردن غذای دریایی خوش‌طعم لذت ببرید.

آدرس: Autopista del Saler 5, Valencia

ساعات بازدید: ۱۰ صبح تا ۶ غروب

۷. بیو پارک والنسیا  Bioparc Valencia

بیو پارک والنسیا

یکی از جذاب‌ترین جاهای دیدنی والنسیا، بیو پارک است. این باغ وحش ۲۵ هکتاری، یکی از مهم‌ترین باغ وحش‌های اسپانیاست. شهرت بیوپارک بیشتر به دلیل مجموعه بزرگ حیوانات آفریقایی آن است.

از فنس و قفس در بیوپارک خبری نیست. حیوانات در فضای باز، آزادانه زندگی می‌کنند. این محیط به گونه‌ای طراحی شده است که بازدید کنندگان احساس می‌کنند که به طبیعت آفریقا رفته‌اند. شما حیوانات را تقریبا آزادانه مثل طبیعت ساوانا، ماداگاسکار و آفریقای استوایی مشاهده می‌کنید. به جای جدا کردن گونه‌های مختلف، آنها مانند محیط زیست بومی خود، با یکدیگر همزیستی می‌کنند.

به عنوان مثال در ساوان، شیرها، زرافه‌ها، آنتالوها و کرگدن همه در کنار هم در طبیعت زندگی می‌کنند. گوریل‌ها در یک جنگل استوایی متراکم سکونت دارند، در حالی که کرگدن‌ها و کروکودیل‌ها در آب خود را خنک می‌کنند.

مسئولان بیو پارک، برای حفظ امنیت بازدید کنندگان، میان انسان‌ها و حیوانات وحشی موانعی مثل دریاچه و یا مسیرهای در ارتفاع بالاتر قرار داده‌اند. اما شما به راحتی می‌توانید از نزدیک با حیوانات اهلی در ارتباط باشید.

آدرس: Avda. Pío Baroja, 3, Valencia

۸. برج‌های سرانوس (دروازه شهر قدیمی) (Torres de Serranos)

برج‌های سرانوس - جاهای دیدنی والنسیا اسپانیا

برج‌های سرانوس یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی والنسیا و سمبل این شهر است. این بنا دروازه باستانی از شهر قدیمی است و یادآور دورانی است که والنسیا با دیوارهای دفاعی احاطه شده بود. امروزه این بناهای قرون وسطایی دیگر وجود ندارند اما دو دروازه هنوز هم سرپا هستند، که برج‌های «سرانوس» (Serranos) یکی از آنهاست.

باروهای این برج در قرن ۱۴ میلادی بر بالای بناهای رومی ساخته شدند. در سال ۱۹۳۰ میلادی برج‌های سرانوس بازسازی شدند و به شکوه قبل خود بازگشتند. منظره شهر والنسیا از بالای این برج‌ها غیرقابل توصیف است.

هزینه بلیط برای بازدید از برج‌های سرانوس، برای بزرگسالان با کودکان متفاوت و روزهای یکشنبه بازدید برای عموم رایگان است.

آدرس: Plaza dels Furs, Valencia

ساعات بازدید: همه روزه از ۱۰-۱۴ و ۱۶:۳۰ تا ۲۰:۳۰ (دوشنبه‌ها تعطیل است).

۹. جشنواره فالاس Las Fallas Festival

جشنواره فالاس - جاهای دیدنی والنسیا اسپانیا

شاید از حضور جشنواره فالاس در بین نقاط دیدنی والنسیا تعجب کنید. این مورد از جاهای دیدنی والنسیا، موزه یا بنای تاریخی نیست، اما یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری والنسیا اسپانیا است.

هر سال در ماه مارس، والنسیا میزبان برگزاری «جشن سن خوزه» (جشن فالاس – Fallas) است. این جشنواره مذهبی به خاطر شکل و شمایل خلاقانه‌اش معروف است. این مجسمه‌ها و شمایل با کاغذهای مچاله ساخته می‌شوند.

این مجسمه‌ها در خیابان‌ها برپا می‌شود و در نیمه شب آخرین روز جشنواره سوزانده می‌شوند. این رسم از دوران قرون وسطی سرچشمه گرفته است. هنگامی که نجاران و سایر صنعتگران ضایعات باقی مانده چوب و مواد دیگر را در جشن سنت جوزف می‌سوزاندند.

در طول روزهای جشنواره، خیابان‌های شهر پر از همهمه و شادی است. فالاس، تلفیقی از هنر، طنز و میهن‌پرستی مردم والنسیا است. مردم از جای جای اسپانیا و اروپا برای دیدن این مراسم به والنسیا می‌روند و با سوزاندن چیزهای به دردنخور، برای شروع بهار آماده می‌شوند.

اگر برنامه سفر خود به اسپانیا را با این جشنواره هماهنگ کنید، مطمئن باشید که پشیمان نخواهید شد.

۱۰. کاخ دل مرکادو والنسیا Plaza del Mercado

کاخ دل مرکادو والنسیا اسپانیا

یکی دیگر از جاهای دیدنی والنسیا، کاخ مرکادو است. این کاخ از سه ساختمان جدا که هرکدام کاربرد متفاوتی دارد، تشکیل شده است. این ساختمان‌ها به زیبایی در کنار هم قرار گرفته‌اند و سالانه گردشگران بسیاری را به اسپانیا و والنسیا می‌کشانند.

ساختمانهای این کاخ، لونخا د لا سدا، سانتوس خوآنس و مرکادو سنترال نام دارند. کمی بالاتر درباره لونخا د لا برایتان گفتم، اما دو ساختمان دیگر کاربردشان چیست؟

یکی از انها کلیسیا زیبا و باشکوه سانتوس خوآنس است که در طراحی و ساخت آن از سبک معماری باروک استفاده شده است. فروشگاه بزرگ مواد غذایی به نام مرکادو سنترال دیگر ساختمان این کاخ است که معماری مدرن و بسیار زیبایی دارد.

نمای اصلی کاخ دل مرکادو، ساختمان لونخا د لا است و در سمت چپ این کاخ، بنای سانتوس خوآنس را می‌بینید و درست در روبروی آن فروشگاه بزرگ مرکادو سنترال را با گنبدهای سرامیکی، آهنی و شیشه‌ای زیبا  خواهید دید.

در مرکادو سنترال، از شیر مرغ تا جان آدمیزاد را می‌توانید بخرید! به رستوران‌های این مرکز خرید بروید و غذاهای محلی اسپانیایی را امتحان کنید. همچنین این فروشگاه برای خرید هدیه و سوغاتی نیز گزینه مناسبی است.

آدرس: ۴۶۰۰۱ València, Spain

کلام آخر

ممنون از اینکه تا اینجای مقاله با من همراه بودید و مکان‌های دیدنی والنسیا را با هم مرور کردیم. با شناختی که از دیدنی‌های والنسیا به دست آوردید، در سفر به این شهر تاریخی، به مکان‌های دیدنی این شهر بروید و از سفرتان لذت ببرید.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.