جاهای دیدنی قوچان

جاهای دیدنی قوچان و بازدید از کوهستان‌ها تا چشمه‌های آب گرم

تجربه بازدید از جاهای دیدنی قوچان

کوهستان‌ها و شهرهای کوهستانی در همه فصول زیبا هستند. یکی از همین شهرهای زیبای کوهستانی، شهرستان قوچان، یکی از جذاب‌ترین جاهای دیدنی خراسان رضوی است. جاهای دیدنی قوچان از جاذبه‌های گردشگری پرطرفدار و منحصربه‌فردی است که دل هر مسافری را می‌برد.

شهرستان قوچان که در قسمت شمالی استان خراسان رضوی واقع شده، یکی از همسایه‌های ترکمنستان است. قوچان قدمت چندین ساله دارد که در دوران قرون وسطی آن را به اسم‌های خبوشان و خوجان هم می‌شناختند.

موقعیت جغرافیایی خاص قوچان باعث شده تا این شهر همیشه آب‌وهوای خنک‌تری نسبت به بخش‌های دیگر خراسان داشته باشد؛ به همین دلیل یکی از اولین انتخاب‌های هر گردشگری در فصول گرم سال، جاهای دیدنی قوچان است. در ادامه جذاب ترین جاهای دیدنی قوچان را در مجله گردشگری علی‌بابا با هم مرور می‌کنیم.

قوچان کجاست؟
شهرستان قوچان که در قسمت شمالی استان خراسان رضوی واقع شده، یکی از همسایه‌های ترکمنستان است.
بهترین گزینه‌های طبیعت‌گردی در قوچان کدام است؟
باغ ملی، آب گرم شهر کهنه و منطقه گردشگری باجگیران از جذاب‌ترین گزینه‌های طبیعت‌گردی قوچان هستند.
جاهای زیارتی قوچان کجاست؟
امامزاده سلطان ابراهیم و مسجد جامع قوچان مخصوص کسانی است که حال و هوای معنوی و آرامش را دوست دارند.
معروف‌ترین پارک و مرکز تفریحی قوچان کدام است؟
باغ ملی از مشهورترین پارک‌های قوچان است که بیشتر ساکنین و گردشگران به آن‌جا می‌روند و پیک‌نیک می‌کنند.
بهترین جاهای تاریخی و دیدنی قوچان کدام است؟
قوچان جاهای تاریخی جذاب زیادی دارد؛ اما از بین آن‌ها موزه مردم‌شناسی و کاروان‌سرای سهل آباد را هیچ وقت از قلم نیندازید.

جاهای دیدنی قوچان: طبیعت‌گردی

در ادامه بعضی از پرطرفدارترین دیدنی های قوچان را که طبیعت بکر و زیبایی هم دارند به شما معرفی می‌کنم.

جاهای دیدنی قوچان

عکس از: سایت Google Maps

– روستای رهورد

روستای زیبای رهورد با آب‌وهوای کوهستانی و طبیعت سرسبز خود، از جذاب‌ترین جاهای دیدنی قوچان است. این روستا که در ۳۵ کیلومتری شمال غربی قوچان واقع شده، اولین انتخاب گردشگران در بهار و به‌خصوص اردیبهشت ماه است.

جاهای دیدنی قوچان

عکس از: سایت Iribnews

این روستا از جاهای دیدنی قوچان در زمان‌های قدیم به «شهر رز» یا شهر «فیروزه» هم معروف بوده و معماری چشمگیر آن نشان‌دهنده هنر و تمدن پیشرفته ایران قدیم است. اسم این شهر از کلمه «رهبر» گرفته شده و این نشان می‌دهد در دوران اشکانیان این روستا مکان اقامت خانواده حاکمان دولتی بوده است. برای رفتن به این روستا باید مسیرجاده ارتباطی واصلی بین جاده قوچان- درگز و جاده قوچان-شیروان را طی کنید.

لوکیشن روستای رهورد روی گوگل مپ

– روستای دربادام

یکی دیگر از دیدنی های قوچان که حتما باید از آن بازدید کنید، روستای دربادام است. این روستا در ۴۵ کیلومتری شمال غربی قوچان و ۱۷۵ کیلومتری مشهد قرار دارد. به دلیل قرار گرفتن روستای دربادام از جاهای دیدنی قوچان نزدیک مرز، در آن‌جا ممکن است برجک‌های نگهبانی زیادی ببینید.

جاهای دیدنی قوچان

عکس از: سایت Google Maps

دربادام از جاهای دیدنی قوچان جزو ارزشمندترین منطقه‌های ییلاقی و جاهای تفریحی قوچان است. مردم این روستا برای تامین آب موردنیازشان از آب رودخانه مشهور شاهرگ استفاده می‌کنند؛ این رودخانه در ارتفاعات روستا است و البته یکی از پاتوق‌های جوانان ساکن روستا و گردشگران هم شناخته می‌شود.

جاهای دیدنی قوچان

عکس از: سایت Google Maps

لوکیشن روستای دربادام روی گوگل مپ

– روستای برسلان از جاهای دیدنی قوچان

در ۳۵ کیلومتری جنوب شرق شهرستان قوچان، روستای سرسبز و زیبای برسلان از جاهای دیدنی قوچان وجود دارد. این روستا از نظر هنر و گردشگری اهمیت خیلی زیادی دارد؛ با ورود به برسلان با آثار تاریخی و معماری خیره کننده آن مواجه می‌شوید که همگی به ثبت آثار ملی ایران رسیده‌اند.

جاهای دیدنی قوچان

عکس از: سایت Google Maps

با ورود به این روستا، می‌توانید از باغ‌های رنگارنگ میوه لذت ببرید. روستای برسلان برای کسانی مناسب است که عاشق سرما و خنکی هوا هستند و دوست دارند در میان درختان و جنگل‌ها راه بروند.

جاهای دیدنی قوچان

عکس از: سایت Google Maps

لوکیشن روستای برسلان روی گوگل مپ

– دره‌ شمخال از جاهای دیدنی قوچان

یکی از شاهکارهای معماری ایران، دره شمخال قوچان است. این روستا با آب‌وهوای مطلوب و خنک خود و رودخانه‌های فراوانی که دارد، دل هر گردشگری را می‌برد. دره شمخال یکی از کم‌نظیرترین دره‌هایی است که با رد شدن رودخانه‌ای از میان آن، هم دره است و هم محلی برای آب‌تنی و شنا.

جاهای دیدنی قوچان

عکس از: سایت Google Maps

این دره از جاهای دیدنی قوچان که در ۸۰ کیلومتری قوچان است، با آب فراوان و زیادی که به دلیل رودخانه‌هایش دارد، همیشه خنک و معتدل است. با ورود به این دره درختان زیبا و بلند گردو اولین چیزی است که توجه شما را به خود جلب می‌کنند.

جاهای دیدنی قوچان

عکس از: سایت Google Maps

لوکیشن دره شمخال روی گوگل مپ

– غار کلر

این غار که در ۲۵ کیلومتری شرق قوچان قرار دارد، یکی از قدیمی‌ترین پناهگاهان دوران ایلخانی است. غار کلر در روستای کلر واقع شده و چاله‌ها و حفره‌های زیادی دارد. اسم این غار از جاهای دیدنی قوچان از یک روستای خوش آب و هوا و سرسبز گرفته شده که در همان منطقه قرار دارد. غار کلر قوجان در سال ۱۳۸۱ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت ملی رسید.

جاهای دیدنی قوچان

عکس از: سایت Gardeshgari724

لوکیشن غار کلر روی گوگل مپ

– آبشار و دره‌ سراب

از بی‌نظیرترین جاذبه های گردشگری قوچان می‌توان به آبشار و دره سراب اشاره کرد؛ این مکان گردشگری در ۱۲ کیلومتری قوچان و در ارتفاعات کوه محمد بیک قرار گرفته است. این آبشار علاوه‌بر آب‌وهوای خنک و ارتفاعات جذاب خود، طبیعت سرسبز و زیبایی هم دارد.

جاهای دیدنی قوچان

عکس از: سایت Mehrnews

زمستان‌های این منطقه بسیار سرد است و شاید برای کسانی مناسب باشد که هوای سرد را دوست دارند اما اگر دوست دارید در بهترین زمان از آبشار و دره سراب بازدید کنید، پیشنهاد ما در فصل تابستان است که هوای بسیار جذاب و معتدلی دارد.

لوکیشن آبشار و دره سراب روی گوگل مپ

– رود اترک از جاهای دیدنی قوچان

اگر دوست دارید از یکی از بلندترین رودخانه‌های ایران و طولانی‌ترین رودخانه ترکمنستان بازدید کنید، رود اترک از جاهای دیدنی قوچان برای شما است. شروع این رود از قوچان شروع می‌شود و با گذر است ترکمنستان و بجنورد به شیروان می‌رسد و انتهای آن وارد دریای خزر می‌شود.

جاهای دیدنی قوچان

عکس از: سایت Google Maps

اگر دوست دارید از این رودخانه زیبا و جذاب بازدید کنید، بعد از رفتن به قوچان داخل همین شهر، رود اترک از جاهای دیدنی قوچان را هم می‌بینید. پیشنهاد ما برای سفر به این رود روزهای آخر بهار است. یعنی زمانی که رودخانه پرآب شده و حتی می‌توانید در آن ماهیگیری هم کنید.

جاهای دیدنی قوچان

عکس از: سایت Google Maps

لوکیشن رود اترک روی گوگل مپ

– سد تبارک

از جذاب‌ترین جاذبه های گردشگری قوچان، سد تبارک از جاهای دیدنی قوچان است؛ این دریاچه در ۲۱ کیلومتری شمال شرقی قوچان قرار دارد که از جذاب‌ترین مکان‌های گردشگری خراسان رضوی است. برای دیدن این سد باید از کمربندی شهید مدرس وارد فلکه دفاع مقدس شوید و به سمت روستای هی هی بروید.

جاهای دیدنی قوچان

عکس از: سایت Google Maps

اگر به ماهیگیری علاقه دارید، می‌توانید با پرداخت مبلغی به عنوان ورودی، در رودخانه ماهیگیری کنید.

جاهای دیدنی قوچان

عکس از: سایت Google Maps

لوکیشن سد تبارک روی گوگل مپ

جاذبه های تاریخی قوچان

در ادامه مهم‌ترین جاهای تاریخی قوچان را معرفی می‌کنم.

– کاروانسرای سهل آباد

از جذابیت‌های جاهای دیدنی قوچان، کاروانسرای سهل آباد است که در آثار ملی ایران هم به ثبت رسیده است. قدمت این اثر تاریخی به اواخر دوران تیموری و اوایل حکومت صفویه برمی‌گردد. این کاروانسرا در ۱۵ کیلومتری شمال غرب روستای سید آباد قرار دارد.

جاهای دیدنی قوچان

عکس از: سایت Quchan

لوکیشن کاروانسرای سهل آباد روی گوگل مپ

– یخدان نمدمال از جاهای دیدنی قوچان

از قدیمی‌ترین و جذاب‌ترین جاهای دیدنی قوچان می‌توانیم یخدان نمدمال را نام ببریم. این اثر که در سال ۱۳۸۲ به ثبت آثار ملی ایران رسیده، معماری بی‌نظیری دارد. مواد تشکیل‌دهنده یخدان نمدمال شامل خشت و گل است که به شکل مخروطی روی هم ریخته شده‌اند.

جاهای دیدنی قوچان

عکس از: سایت Wikimedia

این سازه از جاهای دیدنی قوچان دو درگاه ورودی دارد که با گذشت زمان یکی از آن‌ها مسدود شده است. برای استحکام بیشتر این بنا از چوب‌هایی هم استفاده شده و دیده شدن تیرهای چوبی در سطوح آن به همین دلیل است. برای رفتن به یخدان نمدمال باید از قسمت جنوی شهر قوچان وارد خیابان بهشتی شده و روبه‌روی گورستان قدیمی شهر به دنبال آن باشید.

جاهای دیدنی قوچان

عکس از: سایت Wikimedia

لوکیشن یخدان نمدمال روی گوگل مپ

– صخره‌‌های کلر

صخره‌های کلر که در ۲۵ کیلومتری قوچان قرار دارد، از جذاب‌ترین جاهای دیدنی قوچان است. پیشینه تاریخی و معماری کم‌نظیر صخره‌های کلر باعث محبوبیت آن در بین گردشگران شده است؛ طوری که آن را به همراه غار کلر به عنوان بهترین اثر تاریخی و طبیعی قوچان نام‌گذاری کرده‌اند.

جاهای دیدنی قوچان

عکس از: سایت Google Maps

لوکیشن صخره‌های کلر روی گوگل مپ

– موزه مردم‌شناسی قوچان

اگر به فرهنگ و هنر مناطق مختلف علاقه داشته باشید، احتمالا موزه مردم شناسی از جاهای دیدنی قوچان را دوست خواهید داشت. در این موزه قسمت‌های مختلفی مثل هنر، مراسم‌های فرهنگی و خانوادگی، موسیقی و ورزش مردم آن منطقه نمایش داده می‌شود.

جاهای دیدنی قوچان

عکس از: سایت Google Maps

همچنین اگر به عتیقه و اشیای قدیمی علاقه‌مندید، در این موزه از جاهای دیدنی قوچان پر از این وسایل و اشیای مربوط به سالیان پیش است.

جاهای دیدنی قوچان

عکس از: سایت Google Maps

لوکیشن موزه مردم شناسی قوچان روی گوگل مپ

– حمام شازده

یکی دیگر از جاهای دیدنی قوچان که به ثبت آثار ملی ایران رسیده، حمام شازده است. این مکان تاریخی که به اواخر دوره قاجار مربوط می‌شود، دقیقا در مرکز شهر قوچان قرار دارد. برای رفتن به حمام شازده، بعد از گذشتن از خیابان شهید مطهری، وارد خیابان گوهرشاد شوید.

لوکیشن حمام شازده روی گوگل مپ

اماکن مذهبی قوچان

جاهای مذهبی قوچان را اینجا برای تاریخ‌دوست‌ها و تاریخ‌گردها معرفی کرده‌ام.

جاهای دیدنی قوچان

عکس از: سایت Google Maps

– مسجد جامع قوچان

مسجد جامع قوچان با قدمت ۱۴۰سال، یکی از زیبایی‌های معماری اسلامی و جذاب‌ترین جاهای دیدنی قوچان است. با دیدن این بنای تاریخی و مذهبی، می‌توانید روی دیوارهای آن کتیبه‌هایی با اسم‌های خدا را مشاهده کنید که با ظرافت تمام نوشته شده‌اند. برای رفتن به مسجد جامع قوچان، وارد خیابان امام خمینی شوید.

جاهای دیدنی قوچان

عکس از: سایت Balad

لوکیشن مسجد جامع قوچان روی گوگل مپ

– امامزاده سلطان ابراهیم

اگر از آن دسته افرادی باشید که دوست دارید از جاهای معنوی بازدید کنید و به آرامش برسید، امامزاده سلطان ابراهیم از جاهای دیدنی قوچان‌مناسب شما است. این مکان با آرامش خاصی که دارد، افراد مذهبی و غیرمذهبی را به خود جذب می‌کند. برای رفتن به امامزاده سلطان ابراهیم باید وارد ۱۲ کیلومتری شمال غربی مسیر قوچان به فاروج شوید.

جاهای دیدنی قوچان

عکس از: سایت Google Maps

آدرس امامزاده سلطان ابراهیم در گوگل مپ

لوکیشن امامزاده سلطان ابراهیم روی گوگل مپ

جاهای تفریحی قوچان

اگر برایتان سوال شده که قوچان جای تفریحی دارد یا نه، باید بگویم بله قوچان برای کسانی که اهل تفریح و خوش‌گذرانی هستند هم جاهای جذابی دارد.

جاهای دیدنی قوچان

عکس از: سایت Google Maps

– منطقه گردشگری باجگیران

باجگیران از جاهای دیدنی قوچان پر از کوه‌های بلند و درختان سرسبز است. کوه‌ها مثل دیواری راه عبور بادهای سرد را در زمستان می‌گیرند و باعث ایجاد هوایی معتدل می‌شوند. واردات و صادرات زیاد کالا به این شهر مرزی باعث جذب مسافران و گردشگران زیادی شده است.

جاهای دیدنی قوچان

عکس از: سایت Google Maps

لوکیشن منطقه گردشگری باجگیران روی گوگل مپ

– آب گرم شهر کهنه

آب گرم شهر کهنه از جاهای دیدنی قوچان در ۱۲ کیلومتری غرب قوچان است و با آب معدنی‌هایی که دارد، گردشگران زیادی را جذب خود کرده است. اگر اهل ریلکس کردن و دراز کشیدن در وام آب گرم هستید، حتما از آب گرم شهر کهنه بازدید کنید.

جاهای دیدنی قوچان

عکس از: سایت Farsnews

لوکیشن آب گرم شهر کهنه روی گوگل مپ

– باغ ملی

برای اهل طبیعت و سرسبزی باغ ملی قوچان از جاهای دیدنی قوچان را پیشنهاد می‌کنم. این پارک که جزو قدیمی‌ترین پارک‌های قوچان است، با وجود وسعت کم، فضای سرسبز و زیبایی دارد. باغ ملی برای کسانی مناسب است که بچه کوچک دارند و می‌خواهند ساعاتی را در کنار خانواده در طبیعت و با آرامش بگذرانند.

جاهای دیدنی قوچان

عکس از: سایت Google Maps

لوکیشن باغ ملی روی گوگل مپ

بازارها و مراکز خرید قوچان

اگر اهل گشت‌وگذار در پاساژها هستید و دوست دارید از سفر به قوچان یادگاری و سوغاتی هم داشته باشید، در ادامه بهترین مراکز خرید قوچان را معرفی می‌کنم.

– مجتمع تجاری تفریحی ماهان

این مجتمع به تازگی در قوچان ساخته شده است و به نسبت سایر پاساژهای فضای لوکس‌تری دارد. برای رفتن به این پاساژ باید به خیابان امام خمینی بروید.

جاهای دیدنی قوچان

عکس از: سایت Neshanmap

لوکیشن مجتمع تجاری تفریحی ماهان در گوگل مپ

– پاساژ زیتون

مجتمع تجاری بزرگ زیتون از جاهای دیدنی قوچان  یکی از پاساژهایی است که در آن می‌توانید همه چیز پیدا کنید. از مانتو گرفته تا شلوار و تیشرت و اسباب‌بازی. برای رفتن به این پاساژ باید خیابان امام خمینی بروید.

جاهای دیدنی قوچان

عکس از: سایت Google Maps

لوکیشن پاساژ زیتون روی گوگل مپ

– بازار رضا

راه رفتن در خیابان امام خمینی از جاهای دیدنی قوچان بهشتی است برای کسانی که اهل خرید و گردش در مراکز تفریحی هستند. یکی از این مراکز، بازار رضا است که در هر چیزی را می‌توانید در آن پیدا کرده و بخرید.

جاهای دیدنی قوچان

عکس از: سایت Google Maps

لوکیشن بازار رضا روی گوگل مپ

توصیه‌هایی برای تجربه سفر به قوچان

با توجه به این که بیشتر مناطق قوچان در قسمت کوهستانی قرار دارند، پیشنهاد می‌کنم برای سفر به این شهر، تا حد امکان لباس گرم با خودتان ببرید. حتی اگر در فصل تابستان به جاهای دیدنی قوچان سفر می‌کنید یک سوییشرت یا پلیور همراه داشته باشید؛ چون ممکن است در قسمت رودخانه‌ای و کوهستانی هوا خنک‌تر از جاهای دیگر باشد.

جاهای دیدنی قوچان

عکس از: سایت Google Maps

قرار است جاهای سرسبز و خوش و آب‌وهوا را ببینید؛ پس دوربین عکاسی را فراموش نکنید. شک نکنید که این سفر به یکی از خاطره‌انگیزترین سفرهای عمرتان تبدیل می‌شود و بعدها دوست دارید با دیدن عکس‌ها، لحظات بازدید از جاهای دیدنی قوچان را در ذهنتان مرور کنید.

قوچان؛ شهری همه چیز تمام

شاید قبل از خواندن این مقاله فکر می‌کردید استان خراسان رضوی در مشهد و سفرهای زیارتی خلاصه می‌شود. اما حالا می‌دانید خراسان جذابیت‌های دیگری هم دارد که یکی از آن‌ها جاهای دیدنی قوچان است. امیدوارم با خواندن این مطلب به خوبی با قوچان زیبا و خوش آب‌وهوا آشنا شده باشید و این شهر را در لیست سفرهای بعدی‌تان قرار بدهید.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

27 دیدگاه

 1. ناشناس می‌گوید

  سلام چرا از روستای تاریخی و قدیمی داغیان و زمینهای سرسبزش که اقتصاد شمال شرق خراسان به این زمینهای حاصلخیز بستگی دارد چیزی ننوشته آید از باغستانهای انگور و گردو و بادمزارهای زیبا و زعفران بی نظیر و روستای که بافت آن از خیابانهای قشنگ و حیاط های زیبا و اهالی خونگرم چیزی نگفتید حتما سری به این روستا و دره زیبای زادک بزنید که از کوهای سر سبز و درختان بادام جنگلی وووووبرخوردارهست بزنید و لذت صد چندان طبیعت را لمس کنید ضمننا از سوغات این روستا از لبنیات و شیره انگور و گردو و کشمش و زعفران اعلا برای خود تهیه کنید هم ارگانیک هست و هم دست دلال حذف شده و از تولید کننده به مصرف کننده ارایه میشود .مردم خونگرم داغیان و عسگرآباد و گزل آباد و سعادت قلی و زادک منتظر قدوم پر مهر محبت شما هستند

 2. ۰۹۹۰۳۵۶۰۱۴۴. می‌گوید

  عزیزانی که از جاده درگز گذر میکنن لطفا اگر متجاوزی یا غارتگری همچنان درصدد تخریب رستوران طبیعت واقع درکیلومتر(۴۰)جاده به سمت درگز باجگیران .نرسیده به روستای چوینلی ،مشاهده کردن با شماره تماسم که بجای نامم نشر کردم اطلاع دهند .. یکساله بدلیل ی اتهام بی پایه واساس سنگین پدر وبرادرمو حبس کردن .این اتفاق شوم باعث شده تا رستوران ،بدست چندتانامرد شناخته شده غارت وتخریب بشه ،، بنابراین تا روندوبخیر گذروندن پرونده اتهام ،اگر عزیزانیکه مارو لایق برادری میدونن ومیشناسن این مکان مسافرتی را ،دراطلاع رسانی یاریمان کنند، لطفشونو بی ثمر نمیزاریم وقطعا ویقینن جبران میکنیم..

 3. میثم می‌گوید

  سلام
  ای کاش انقلاب اسلامی به قوچان بها میداد، داره روز به روز از شهرها و حتی برخی روستاهای دیگه عقب میفته.
  ایکاش یکی سیلی نمیزد و …..
  ایکاش مسئولینی داشتیم که میتونستن کاری برا قوچان بکنند، ایکاش قوچان الآن این وضعش نبود.
  و ضمن تشکر از نویسنده متن، کاش از روستای بادخور و سالانقوچ هم یاد می‌کردید و همچنین کوه های زیبای شاهجهان

 4. علی می‌گوید

  بسیار عالی بود لطفا دیدنی های درگز را هم انتشار دهید

 5. حبیب اله شاکری می‌گوید

  سلام خدمت همشهریان عزیز
  من خودم ۲۵ساله که از شهر خودم دورم ودر بندرعباس زندگی میکنم خیلی دوست دارم بازنشست بشم و برگردم به دیار خودم قوچان شیرغان هرچند که مردمان بندرعباس خونگرم و مهمان نواز هستن ولی وطن پدری انسان چیز دیگری است. شاکری

 6. Mohammad می‌گوید

  با سلام.
  قوچان عتیق که همان شهرکهنه الان است و در ۵ کیلومتری شهر کنونی قرار دارد، محل اصلی شهر قوچان یا همان خبوشان بوده که به دلیل زلزله مرگبار و تخریب ۱۰۰ درصدی شهر، مردم کرد و ترک غیور قوچان مجبور شدند شهری جدید بنا کنند که در حال حاضر وجود دارد. شهر قوچان یا خروشان در طول تاریخ ۳ بار به دلیل زلزله و سیل ویران شده است. در طول سالیان خیلی دراز مردم قوچان هم که کرمانج و ترک هستند بخاطر دلیری و شجاعت به این منطقه کوچ داده شدند تا از مرزهای شمال شرق کشور دفاع کنند.

 7. رضا می‌گوید

  دره زیبای بردر در ۵ کیلومتری روستای بردر قوچان هم بی نظیره

  1. آشنای غریبه می‌گوید

   شهری که حسادت در آن موج می زند ، اعتیاد بیداد می کند ، رشد شهری در چهل سال گذشته لاک پشتی بوده و هروقت به قوچان می آیی دوروزه دلت میگیره ، از آسفالت خیابان‌ها بگیر تا نمای ساختمان ها که بسیاری همچنان آجری رها شده اند …بلوارهای فرسوده ، سینما ندارد وبه غیر از پارک هفت تپه هیچ مکانی در خود شهر برای تفریح موجود نیست !!! به غیر از افتخار در گذشته اکنون هیچ چیزی موجود نیست ، با تمام این حرف ها بازهم وطن است و مثل خون در رگ حیاتی است ، امیدوارم مسوولین شهر بجای کار سیاسی قدری به شهر برسند

   1. Somii می‌گوید

    آخ آخ جوری از قوچان گفتید که انگاری داری یه شهر بالای صد هزار نفر زیر سوال بردی قوچان همیشه سربلند هست و خواهد ماند فقط یه چهل سال پیش یکی یه سنگی انداخته ته چاه همه قوچان دارن چوب اینو میخورن شهرهای نصف قوچان استان شدن ولی قوچان همچنان موند قابل توجه نمایندگان پر تلاش مسوولیت پذیر و پیگیر قوچان ⁦☹️⁩⁦😕

 8. آذرخش می‌گوید

  سلام ممنون از اطلاعات شما.
  من دو سال و نیمه که اومدم شهرتون زندگی میکنم ولی ۹۹ درصد از جاهایی که گفتین رو ندیدم. راهنمایی خوبی بود میشه برای آخر هفته ها بکار برد.
  البته من حس کردم یه ذره هم خونگرمی این منطقه کمتره.
  بازم تشکر از زحمات شما

  1. متین می‌گوید

   واقعاً هم که درست گفتید ،منم همچین حسی دارم

  2. توفیق می‌گوید

   سلام مردم منطقه ما یه مقدار خشن هستن که به خاطر آب و هوای سرد و چند قومیتی بودن هم هست

  3. ۰۹۹۰۳۵۶۰۱۴۴. می‌گوید

   بنده هم ۱۵ساله ازقوچان برای کار اومدم کرج و هرچندسالی یکروز میامو ی سری میزنم چون زادگاهم هستش و باکوچه پس کوچه هاش خاطره دوران بچهگی وتحصیلمو دارم.درکناراین دوران خاطره انگیزو زیبا ، این وسط از ادمهایی که کلی زمینو املاک ودارایی مارو با کمک شهرداری وپارتی هاشون ،بالاکشیدن تا ناچاربه کوچ بشیمو از ذهنم نمیتونم بیرون کنم….

 9. M می‌گوید

  روستای یدک جزو روستاهای پلکانی این شهر رو هم در نظر داشته باشید.

 10. علی می‌گوید

  چرا علی اباد اشاره نمی‌کنید اونجا آرامگاه حاج قربان هست وارامگاه آناپو و مسمه خلی

 11. گمنام می‌گوید

  ممنون از گزارش زیبایی که تهیه کردین قوچان ما خیلی زیبا و خوش آب و هواست ولی مشکل بیکاری بدجور مردمش رو آزار میده ما قوچانی ها کلا خیلی ایران رو دوست داریم فقط در زمان دفاع مقدس هزارتا شهید تقدیم انقلاب کردیم.وهنوزم ادامه داره دوماه قبل یکی از عزیزان مون در سراوان به شهادت رسیده.اگه یکم مسئولین قوچان تلاش بیشتری کنند.قوچان بهترم میشه.

 12. احمد می‌گوید

  قوچان از کلمه قاچان یعنی کسایی که غرار کردن و ان هم در زمان حمله فرار می کردند به کوهها فقط به مختصر گفتم و اینه در چه زمانی به کوهها فرار کردند برید تاریخ بخونید

  1. احمد می‌گوید

   دوست عزیز بهتر است شما تاریخ بخوانید.مطالعه جغرافیا هم به شما توصیه میشود.چون باید توجه کنید قوچان قدیم که در محل شهر کهنه امروز بوده و بعد زلزله مرگبار به مکان کنونی منتقل شده بسیار از کوه ها فاصله دارد و زمان جنگ فرار در دشت کاری بس مشکل است.دوم این که قوچان نشینان کرد ها و ترک هایی بودند که بسیار غیرت مند و جنگجو بوده اند و به خاطر همین خصلت به مرز های خراسان کوچانده شده اند .چون مرز داران خوبی بودند.و این حرف شما توهین به قوچان و قوچانی هستش.هر چند بی سوادی در این مملکت غوغا میکند ولی من توصیه میکنم که تاریخ بخوانید.سواد اون مدرکی که شما داری نیس سواد یعنی هر چیزی رو چشم و گوش بسته باور و تکرار نکنیم.

  2. خلیل می‌گوید

   سلام برادر اسم اصلی قوچان خبوشان بود در این چند سال اسمش را عوض کردن

  3. حسین می‌گوید

   اشتباه میکنید خوبه چیزی که نمیدون یا مطمئن نیستی نظر ندی
   ساقول قوچان

  4. احسان می‌گوید

   یره باسواد تو باز کی بودی ؟؟
   نمی‌دونم از کجا در میاری این حرفها و

  5. توفیق می‌گوید

   فقط از مغول ها فرار کردن

  6. Ali می‌گوید

   چندین قرن به دلیل مقاومت و دلیر بودن قوچانی ها مرز را به اون ها سپرده اند حتی یک وجب عقب نشینی نداشته اند

 13. حسین می‌گوید

  خوب بود ،ولی به قله سرآخور هم اشاره میکردین ،یه قله با دامنه های سرسبز ،انواع گیاهان دارویی و مناظر بینظیر .برای عاشقان کوهپیمایی .لوکیشن در ادامه روستای کلر و ینگه قلعه ،

 14. محمود می‌گوید

  شهری که خیلی آب هوای عالی داره سرسبزترین شهرستان در استان خراسان ولی بیکاری موج میزنه مثل منی که بخاطر کار رفتم شهرهای بزرگتر

 15. اذرگون می‌گوید

  قشنگه

  1. جوهری می‌گوید

   سلام قوچان در زمان پارتها اشک اول اولین پایتخت خود ارسکا قرارداد بعد به اساک تغییر نام یافت پایتخت ایران بوده در زمان اشکانی بدلیل زلزله وسیل وعدم توجه مسولین رشد چندانی نداشته جاهای گردشی دیگر مثل روستای قره شاهوردی وروستای ینگه قلعه هودانلو وروستای کتلر مناطق بگر گردش کری هستند که نام قدیم قوچان اساک بعد خروشان همان شهر کهنه فعلی بوده ۲۵۰ سال قبل از میلاد اولین پایتخت پارتها بوده اشک اول در زمان اشکانی بوده